background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Jolanta Przybytniewska

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wytwarzanie  wyrobów  tapicerowanych  specjalistycznych 
i dekoracyjnych 743[03].Z3.04 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Barbara Jaśkiewicz 
mgr inż. Robert Mikołajek 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Jolanta Górska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[03].Z3.04 
„Wytwarzanie  wyrobów  tapicerowanych  specjalistycznych  i  dekoracyjnych”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu tapicer. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Tapicerowanie wyposażenia środków transportu 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 
11 

5.2. Tapicerska medyczna i sportowa 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 
14 

5.3. Prace dekoratorskie 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 
16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

18 

7.  Literatura 

28 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  tapicer  743[03]  przy  realizacji 
jednostki 

modułowej 

„Wytwarzanie 

wyrobów 

tapicerowanych 

specjalistycznych 

i dekoracyjnych” 743[03].Z3.04. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiedzy,  które  uczeń 
powinien mieć opanowane przed przystąpieniem do realizacji tej jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia, jakie uczeń powinien osiągnąć podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje ćwiczeń mających wykształcić u uczniów umiejętności praktyczne, 

 

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego służące ewaluacji osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne prowadzone były metodami nauczania: ćwiczeń 

praktycznych, tekstu przewodniego, pokazu z objaśnieniem, pokazu z instruktażem. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  w  grupie  liczącej  do  15  uczniów,  a  w  miarę  potrzeb 
z podziałem na zespoły 3–5 osobowe. 

W  celu  sprawdzenia  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się 

zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego  rodzaju 
zadania. W tym rozdziale podano również: 
– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktacje zadań, 

– 

propozycje norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

743[03].Z3.01 

Przygotowanie elementów wyrobów 

tapicerowanych 

743[03].Z3.04 

Wytwarzanie wyrobów 

tapicerowanych specjalistycznych 

i dekoracyjnych  

743[03].Z3.03 

Wytwarzanie wyrobów 

tapicerowanych metodami 

przemysłowymi 

 

743[03].Z3.02 

Wytwarzanie wyrobów 

tapicerowanych metodami 

rzemieślniczymi 

 

743[03].Z3 

Technologia tapicerstwa 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

przestrzegać  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska, 

– 

posługiwać się dokumentacją stosowaną w tapicerstwie, 

– 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

– 

posługiwać się narzędziami, maszynami i urządzeniami stosowanymi w tapicerstwie, 

– 

rozpoznawać, charakteryzować, oceniać i stosować surowce i materiały tapicerskie, które 
to umiejętności powinien opanować w wyniku realizacji programów jednostek zawartych 
w  module  743[03].Z1  Surowce  i  materiały  tapicerskie  i  743[03].Z2  Organizacja 
produkcji, 

– 

wykorzystywać  wiedzę  i  umiejętności  opanowane  w  wyniku  realizacji  programów 
pozostałych jednostek zawartych w module 743[03].Z3 Technologia tapicerstwa, 

– 

oceniać jakość gotowych wyrobów, 

– 

organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować rodzaje części tapicerowanych wyposażenia środków transportu, 

 

określić  wymagania  techniczne  i  użytkowe  dla  wyrobów  tapicerowanych  środków 
transportu, 

 

określić  rodzaje  połączeń  i  łączników stosowanych  w  wyrobach tapicerowanych  środków 
transportu, 

 

zastosować  techniki  łączenia  materiałów  w  półfabrykatach,  częściach  i  elementach 
tapicerowanych środków transportu, 

 

zastosować  metody  montażu  wyrobów  tapicerowanych  oraz  sposoby  mocowania  części 
tapicerowanych wyposażenia środków transportu, 

 

scharakteryzować rodzaje konstrukcji nośnych sprzętu medycznego, 

 

dobrać 

materiały 

do 

wykonania 

wyrobów 

tapicerowanych 

specjalistycznych 

i dekoracyjnych, 

 

zastosować metody wykonania części tapicerowanych sprzętu medycznego i sportowego, 

 

scharakteryzować rodzaje prac dekoratorskich, 

 

dobrać materiały do wykonania prac dekoratorskich związanych z wyposażeniem wnętrz, 

 

wykonać prace dekoratorskie związane z wyposażeniem wnętrz,  

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Technologia tapicerstwa 743[03].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie  wyrobów  tapicerowanych  specjalistycznych 
i dekoracyjnych 743[03].Z3.04 

Temat:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  oraz  ochrona  przeciwpożarowa  podczas 

tapicerskich prac specjalistycznych i dekoracyjnych. 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  świadomości  i  umiejętności  wykonywania  prac  z  zakresu 

tapicerki  specjalistycznej  i  dekoracyjnej  zgodnie  z  zasadami  bhp  i  ochrony 
przeciwpożarowej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać  zagrożenia  występujące  podczas  tapicerskich  prac  specjalistycznych 
i dekoracyjnych, 

 

określić źródła zagrożeń, 

 

przewidywać konsekwencje wynikające z zagrożeń, 

 

zapobiegać 

niebezpieczeństwom 

związanym 

pracami 

specjalistycznymi 

i dekoracyjnymi, 

 

pracować w sposób zgodny z zasadami i przepisami bhp i przeciwpożarowymi, 

 

dobierać i stosować środki ochrony osobistej, 

 

zachować się właściwie w razie zauważenia zagrożenia, 

 

zachować się właściwie w razie zaistnienia wypadku. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zespołowa. 

 
Czas: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansze poglądowe, 

 

instrukcje bhp, 

 

instrukcje pierwszej pomocy, 

 

przeźrocza, 

 

filmy instruktażowe, 

 

literatura przedstawiona w rozdziale 7. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja zajęć: 

− 

Nauczyciel dokonuje prezentacji tematu podzielonego na bloki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

− 

Uczniowie w czasie prezentacji notują uwagi dotyczące poszczególnych tematów. 

− 

Nauczyciel  demonstruje,  bądź  omawia  sytuacje  w  których  występują  zachowania 
sprzeczne zasadami bhp. 

− 

Uczniowie  na  podstawie  uzyskanych  informacji  wskazują  nieprawidłowości 
i określają niebezpieczeństwa z tego wynikające. 

− 

Wnioski z dyskusji uczniowie notują. 

− 

Nauczyciel nadzoruje dyskusję uczniów. 

4.  Uczniowie prezentują wnioski jakie zanotowali. 
5.  Nauczyciel analizuje wnioski uczniów i stwierdza czy są one poprawne. 
6.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wniosków. 
7.  Uczniowie wspomagani przez nauczyciela formułują wnioski końcowe. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Opisz zagrożenia występujące podczas zawieszania zasłon w oknach balkonowych. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Technologia tapicerstwa 743[03].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie  wyrobów  tapicerowanych  specjalistycznych 
i dekoracyjnych 743[03].Z3.04 

Temat: Tapicerowanie drzwi z wykończeniem gładkim. 

Cel 

ogólny

Ukształtowanie 

umiejętności 

wykonywania 

czynności 

związanych 

z tapicerowaniem drzwi. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przygotować stanowisko pracy, 

 

dobrać właściwą odzież ochronną, 

 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

 

dobrać narzędzia do wykonania zadania zawartego w temacie, 

 

sprawdzić stan narzędzi przed wykonaniem pracy, 

 

dobrać materiały niezbędne do wykonania zadania, 

 

dokonać  pomiarów  niezbędnych  do  obliczenia  ilości  materiału  potrzebnego  do 
wykonania zadania, 

 

pokryć drzwi warstwą materiałów wyściełających, 

 

pokryć warstwy materiałów wyściełających płótnem lub inną tkaniną tapicerską, 

 

przykroić materiał zewnętrzny, 

 

nałożyć i napiąć materiał zewnętrzny, 

 

wbić gwoździe ozdobne w brzegową część materiału zewnętrznego, 

 

zadbać o porządek na stanowisku pracy, 

 

wykonać prace zgodnie z zasadami bhp. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 
 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas: ustala na bieżąco nauczyciel. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały tapicerskie wyściełające, pokryciowe wewnętrzne i zewnętrzne 

 

elementy wykończeniowe: gwoździe ozdobne, 

 

elementy łącznikowe: łączniki, gwoździe, zszywki, 

 

miarka krawiecka, 

 

miarka stalowa zwijana, 

 

kątownik, 

 

ręczne narzędzia tapicerskie, 

 

nożyce krawieckie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

kreda krawiecka do trasowania,  

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

notatnik, 

 

poradnik ucznia, 

 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

− 

Uczniowie zakładają odzież ochronną. 

− 

Nauczyciel  zapoznaje  uczniów  z  zadaniami,  jakie  mają  wykonać  oraz  udziela  im 
instruktażu z zasad bhp obowiązujących podczas wykonywania ćwiczeń. 

− 

Uczniowie  otrzymują  materiał  potrzebny  do  wykonania  ćwiczenia,  organizują 
stanowiska pracy i dobierają narzędzia do wykonania zaplanowanych czynności. 

− 

Uczniowie  dokonują  pomiaru  drzwi  i  obliczają  ilość  materiałów  potrzebnych  do 
wykonania zadania. 

− 

Uczniowie wykreślają i wycinają odpowiednie kawałki materiałów. 

− 

Uczniowie dokonują obicia drzwi zgodnie z technologią. 

− 

Nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów,  udziela  wskazówek  w  razie  wystąpienia 
problemu. 

5.  Po zakończeniu pracy uczniowie sprzątają stanowiska pracy.   
6.  Uczniowie prezentują swoje prace.  
7.  Nauczyciel analizuje pracę każdego ucznia i stwierdza czy wykonał ją poprawnie. 
8.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Opisz przebieg tapicerowania drzwi z wykończeniem ozdobnym za pomocą obciąganych 

guzików. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Tapicerowanie wyposażenia środków transportu 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz  materiały  niezbędne  do  wykonania  tapicerowanego  siedzenia  samochodowego 

z układem elastycznym z tworzyw porowatych przeznaczonego dla autobusu miejskiego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonane  w  pracowni  technologicznej 
i materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy określonego fragmentu materiału nauczania, 
2)  dobrać odpowiednie materiały niezbędne do wykonania siedzenia z układem elastycznym 

z tworzyw porowatych, 

3)  zanotować w notatniku wybrany zestaw materiałów potrzebnych do wykonania zadania, 
4)  uzasadnić swój wybór, 
5)  zanotować wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

próbki materiałów szkieletowych, 

 

próbki materiałów na podłoże tapicerskie, 

 

próbki materiałów zmiękczających, 

 

próbki materiałów pokryciowych, 

 

notatnik, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika. 
 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw  plan  działania  przy  wykonaniu  siedzenia  samochodowego  z  zawieszonej 

kołdry tapicerskiej dla szkieletu z rur. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Ćwiczenie, jeżeli jest 
to  możliwe,  powinno  być  wykonane  praktycznie  w  pracowni  warsztatów  tapicerskich. 
W razie  braku  takich  możliwości  może  się  odbyć  w  pracowni  technologicznej  przy  użyciu 
tablic poglądowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy określonego fragmentu materiału nauczania, 
2)  określić zasady bhp podczas wykonywania zadania, 
3)  zanotować kolejność czynności podejmowanych w czasie wykonywania ćwiczenia, 
4)  zanotować  jakie  materiały  i  narzędzia  są  niezbędne  do  wykonania  poszczególnych 

operacji, 

5)  ułożyć plan działania obrazujący przebieg wykonywanych operacji, 
6)  porównać zapisany plan działania z technologicznym zapisem operacji, 
7)  przedstawić plan działania obrazując przebieg działań przy pomocy tablic poglądowych, 
8)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

notatnik, 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Podaj  plan  działania  przy  demontażu podsufitki  samochodu osobowego przyklejonej  do 

kołnierzy otworów drzwiowych i okiennych pod uszczelkami. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Ćwiczenie, jeżeli jest 
to  możliwe,  powinno  być  wykonane  praktycznie  w  pracowni  warsztatów  tapicerskich. 
W razie  braku  takich  możliwości  może  się  odbyć  w  pracowni  technologicznej  przy  użyciu 
tablic poglądowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy określonego fragmentu materiału nauczania, 
2)  określić zasady bhp podczas wykonywania zadania, 
3)  zanotować kolejność czynności podejmowanych w czasie wykonywania ćwiczenia, 
4)  zanotować jakie materiały i narzędzia są niezbędne do wykonania poszczególnych operacji, 
5)  ułożyć plan działania obrazujący przebieg wykonywanych operacji, 
6)  porównać zapisany plan działania z technologicznym zapisem operacji, 
7)  przedstawić plan działania obrazując przebieg działań przy pomocy tablic poglądowych, 
8)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

notatnik, 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Tapicerka medyczna i sportowa 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz materiały do wykonania tapicerki leżanki lekarskiej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonane  w  pracowni  technologicznej 
i materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy określonego fragmentu materiału nauczania, 
2)  dobrać odpowiednie materiały niezbędne do wykonania tapicerki leżanki lekarskiej, 
3)  zanotować w notatniku wybrany zestaw materiałów, 
4)  uzasadnić swój wybór, 
5)  zanotować wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

próbki materiałów na podłoże tapicerskie, 

 

próbki materiałów zmiękczających, 

 

próbki materiałów pokryciowych, 

 

notatnik, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Przedstaw plan wykonania tapicerki leżanki lekarskiej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Ćwiczenia może 
być wykonane w pracowni technologicznej lub materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy określonego fragmentu materiału nauczania, 
2)  określić zasady bhp podczas wykonywania zadania, 
3)  zanotować kolejność czynności podejmowanych w czasie wykonywania ćwiczenia, 
4)  zanotować jakie materiały i narzędzia są niezbędne do wykonania poszczególnych operacji, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5)  ułożyć plan działania obrazujący przebieg wykonywanych operacji, 
6)  porównać zapisany plan działania z technologicznym zapisem operacji, 
7)  przedstawić plan działania obrazując przebieg działań przy pomocy tablic poglądowych, 
8)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

papier formatu A4, 

– 

flamastry, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

notatnik, 

– 

zeszyt do ćwiczeń, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz materiały na wykonanie materaca gimnastycznego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonane  w  pracowni  technologicznej 
i materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy określonego fragmentu materiału nauczania, 
2)  dobrać odpowiednie materiały niezbędne do wykonania materaca gimnastycznego, 
3)  zanotować w notatniku wybrany zestaw materiałów, 
4)  uzasadnić swój wybór, 
5)  zanotować wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki materiałów zmiękczających, 

 

próbki materiałów pokryciowych, 

 

notatnik, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Prace dekoratorskie  

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dobierz materiały niezbędne do wykonania tapicerowania drzwi. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Ćwiczenie powinno być wykonane w pracowni technologicznej i materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy określonego fragmentu materiału nauczania, 
2)  dobrać odpowiednie materiały niezbędne do wykonania tapicerki drzwi, 
3)  zanotować w notatniku wybrany zestaw materiałów, 
4)  uzasadnić swój wybór, 
5)  zanotować wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki materiałów na podłoże tapicerskie, 

 

próbki materiałów zmiękczających, 

 

próbki materiałów pokryciowych, 

 

notatnik, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika. 
 

Ćwiczenie 2 

Zaproponuj plan działania dla wykonania tapicerki drzwi. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Ćwiczenia może być 
wykonane w pracowni technologicznej lub materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy określonego fragmentu materiału nauczania, 
2)  określić zasady bhp podczas wykonywania zadania, 
3)  zanotować kolejność czynności podejmowanych w czasie wykonywania ćwiczenia, 
4)  zanotować  jakie  materiały  i  narzędzia  są  niezbędne  do  wykonania  poszczególnych 

operacji, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5)  ułożyć plan działania obrazujący przebieg wykonywanych operacji, 
6)  porównać zapisany plan działania z technologicznym zapisem operacji, 
7)  przedstawić plan działania obrazując przebieg działań przy pomocy tablic poglądowych, 
8)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

notatnik, 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaproponuj plan działania dla wykonania tapicerowania ściany płótnem. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Ćwiczenia  może  być  wykonane  w  pracowni  technologicznej  lub 
materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy określonego fragmentu materiału nauczania, 
2)  określić zasady bhp podczas wykonywania zadania, 
3)  zanotować kolejność czynności podejmowanych w czasie wykonywania ćwiczenia, 
4)  zanotować  jakie  materiały  i  narzędzia  są  niezbędne  do  wykonania  poszczególnych 

operacji, 

5)  ułożyć plan działania obrazujący przebieg wykonywanych operacji, 
6)  porównać zapisany plan działania z technologicznym zapisem operacji, 
7)  przedstawić plan działania obrazując przebieg działań przy pomocy tablic poglądowych, 
8)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

notatnik, 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wytwarzanie  wyrobów 
tapicerowanych specjalistycznych i dekoracyjnych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 5, 6, 7, 10, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4. b,  5. a, 6. c, 7. d, 8. b, 9. a, 10. d, 11. c, 
12. a, 13. b, 14. d, 15. c, 16. a, 17. b, 18. d, 19. c, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić  wymagania  techniczne  dla  wyrobów 
tapicerowanych środków transportu 

Określić  wymagania  użytkowe  dla  wyrobów 
tapicerowanych środków transportu 

Scharakteryzować  materiały  stosowane  do 
produkcji 

elementów 

tapicerki 

środków 

transportu 

PP 

Określić 

rodzaje 

połączeń 

stosowanych 

w wyrobach 

tapicerowanych 

środków 

transportu 

Rozpoznać  rodzaje  łączników  stosowanych 
w wyrobach 

tapicerowanych 

środków 

transportu 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zastosować  techniki  łączenia  materiałów 
w elementach 

tapicerowanych 

środków 

transportu 

PP 

Zastosować  techniki  łączenia  elementów 
tapicerowanych środków transportu 

PP 

Zastosować 

metody 

montażu 

wyrobów 

tapicerowanych 

wyposażenia 

środków 

transportu 

Zastosować 

sposoby 

mocowania 

części 

tapicerki środków transportu 

10 

Dobrać  materiały  do  wykonania  wyrobów 
tapicerowanych środków transportu. 

PP 

11 

Dobrać  materiały  do  wykonania  wyrobów 
tapicerowanych medycznych 

12 

Dobrać  materiały  do  wykonania  wyrobów 
tapicerowanych dekorowanych  

13 

Scharakteryzować rodzaje konstrukcji nośnych 
sprzętu medycznego 

14 

Zastosować 

metody 

wykonania 

części 

tapicerowanych sprzętu medycznego 

15 

Zastosować  metody  wykonywania  części 
tapicerowanych sprzętu sportowego 

16 

Scharakteryzować rodzaje prac dekoratorskich 
związanych z wyposażeniem wnętrz 

PP 

17 

Dobrać 

materiały 

do 

wykonania 

prac 

dekoratorskich 

18 

Wykonać  prace  związane  z  wyposażeniem 
wnętrz 

19 

Zastosować 

przepisy 

bhp, 

ochrony 

przeciwpożarowej 

ochrony 

środowiska 

w czasie prac dekoratorskich 

20 

Zastosować 

przepisy 

bhp, 

ochrony 

przeciwpożarowej 

ochrony 

środowiska 

w czasie  prac  przy  tapicerowaniu  środków 
transportu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (w karcie odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości. 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X.  

6.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 

ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania: 3, 5, 6, 7, 10, 16 gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Siedzenia kierowców 

a)  muszą się łatwo demontować. 
b)  są wykonane szczególnie starannie. 
c)  posiadają możliwość regulacji położenia. 
d)  mają rozkładane oparcia. 
 

2.  W samochodach dwudrzwiowych przednie siedzenia 

a)  muszą łatwo odchylać się do przodu. 
b)  muszą się łatwo demontować. 
c)  nie mogą dać się cofnąć do tyłu. 
d)  nie mogą dać się rozłożyć do poziomu. 

 
3.  Materiały  szczecinowo-lateksowe  stosowane  w  tapicerstwie  samochodowym  noszą 

nazwę 
a)  palnych. 
b)  niepalnych. 
c)  trudnopalnych. 
d)  samogasnących. 

 

4.  Do  połączeń  rozłącznych  stosowanych  w  tapicerce  środków  transportu  zaliczamy 

połączenia 
a)  spawane. 
b)  gwintowe. 
c)  klejone. 
d)  zgrzewane. 

 

5.  Najpowszechniej stosowanym łącznikiem w złączach nierozłącznych jest obecnie 

a)  nit rurkowy. 
b)  blachowkręt. 
c)  nit z łbem kulistym. 
d)  gwóźdź. 

 

6.  Folia z polichlorku winylu pokrywająca płaty zmiękczone samochodów osobowych, jest 

najczęściej mocowana do płata za pomocą 
a)  zszywania. 
b)  nitowania. 
c)  zgrzewania. 
d)  klejenia. 

 

7.  Listwy  ozdobne  wykonane  z  tworzywa  sztucznego  są  przytwierdzane  najczęściej  do 

zmiękczonych i zgrzewanych płatów tapicerskich za pomocą 
a)  klejenia. 
b)  spinania. 
c)  nitowania. 
d)  zgrzewania. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

8.  W  celu  zmniejszenia  tarcia  i  łatwiejszego  naciągnięcia  obicia  ze  sztucznej  skóry  na 

wyściółkę oparcie przedniego fotela samochodu osobowego należy 
a)  posmarować wyściółkę mydłem. 
b)  wygrzać pokrycie para wodną. 
c)  posmarować wewnętrzną stronę pokrycia mydłem. 
d)  podgrzać wyściółkę. 

 
9.  Najbardziej rozpowszechnionym sposobem mocowania podsufitki jest 

a)  klejenie do kołnierzy otworów drzwiowych i okiennych pod uszczelkami. 
b)  mocowanie listwą zębatą. 
c)  przybijanie spinkami. 
d)  przybijanie gwoździami. 

 
10.  Na oparciach siedzeń tylnych sprężyny i wyściółkę mogą być zastąpione przez 

a)  kształtkę z gumy porowatej. 
b)  kształtkę z pianki poliuretanowej. 
c)  kształtkę z pianki poliestrowej. 
d)  formatkę szczecino-lateksową. 

 
11.  W produkcji mebli szpitalnych nie wolno stosować materiałów  

a)  gumowych. 
b)  z tworzyw sztucznych. 
c)  wydzielających substancje szkodliwe dla zdrowia. 
d)  pochodzenia zwierzęcego. 

 
12.  Do wykonania materiałów na firanki stosuje się przede wszystkim włókna 

a)  sztuczne. 
b)  jedwabne. 
c)  wełniane. 
d)  lniane. 

 
13.  Konstrukcje nośne sprzętu medycznego są najczęściej wykończone poprzez 

a)  miedziowanie. 
b)  niklowanie. 
c)  kadmowanie. 
d)  czernienie. 

 
14.  Stoły operacyjne posiadają podłoże 

a)  z pasów tapicerskich. 
b)  ze sprężyn falistych. 
c)  z listew osadzonych w uchwytach. 
d)  szczelne twarde. 

 
15.  Części tapicerowane sprzętu sportowego wykonane są 

a)  z elastyczną warstwa podtrzymującą. 
b)  ze sprężystą warstwą podtrzymującą. 
c)  bezsprężynowo. 
d)  z użyciem formatek bonnell. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

16.  Do tapicerskich prac związanych z wyposażeniem wnętrz nie należy 

a)  tapetowanie. 
b)  obijanie drzwi. 
c)  układanie wykładzin podłogowych. 
d)  zawieszanie zasłon. 

 
17.  Tkanina na zasłony powinna być 

a)  sztywna. 
b)  miękka. 
c)  przejrzysta. 
d)  luźnej fakturze. 

 
18.  Przy łączeniu dywanów wzorzystych najważniejsze jest 

a)  obszycie łączonych brzegów. 
b)  uwzględnienie naddatków na zakończenie łączonych brzegów. 
c)  dobranie kolorów. 
d)  zachowanie symetrii wzorów. 

 
19.  Podczas układania kotar, firan i zasłon szczególną uwagę należy zwrócić na 

a)  mocowanie karniszy. 
b)  stan karniszy. 
c)  stan drabin. 
d)  stan elementów mocujących kotary, firany i zasłony. 

 
20.  Prace  spawalnicze  przy  naprawie  szkieletu  rurowego  przedniego  siedzenia  samochodu 

można wykonywać po 
a)  wymontowaniu siedzenia z samochodu i całkowitym demontażu tapicerki z siedzenia. 
b)  wymontowaniu siedzenia i jedynie odsłonięciu elementu uszkodzonego. 
c)  odsłonięciu elementu uszkodzonego bez wymontowywania siedzenia z samochodu. 
d)  demontażu tapicerki siedzenia ale bez wymontowywania go z samochodu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ……………………………………………………… 
 

Wytwarzanie wyrobów tapicerowanych specjalistycznych i dekoracyjnych  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

TEST 2 
 
Test  praktyczny  typu  -„próba  pracy”  do  jednostki  modułowej 
„Wytwarzanie wyrobów tapicerowanych specjalistycznych i dekoracyjnych” 

 
Treść zadania 

Wykonaj gładkie obicie tapicerowane drzwi. 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania testowego typu  „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  umiejętności  w  zakresie 
wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania czynności. 

Uczniowie  powinni  wykonywać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
wykonanych ćwiczeń praktycznych. 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  obowiązującymi  zasadami,  instrukcją  obsługi  maszyny  i  w  określonym 
czasie.  Należy  zapewnić  uczniowi  warunki  do  samodzielnego  zaplanowania  poszczególnych 
etapów wykonania zadania: 

 

zorganizowania stanowiska pracy, 

 

doboru odpowiednich narzędzi pracy, 

 

doboru materiałów, 

 

obliczenia zapotrzebowania materiałowego, 

 

wykrojenia odpowiednich kawałków materiału, 

 

wykazania znajomości technologii tapicerowania drzwi, 

 

wykazania się umiejętnością wykańczania tapicerki drzwi, 

 

przeprowadzenia analizy uzyskanych wyników pracy. 

 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

 

stanowisko pracy do wykonania zadania, 

 

materiał tapicerskie: wyściełające, pokryciowe i wierzchnie, 

 

elementy wykończeniowe: gwoździe ozdobne, 

 

elementy łącznikowe: łączniki, gwoździe, zszywki, szpilki tapicerskie itp., 

 

nożyce krawieckie, 

 

przyrządy pomiarowe: kątownik, miara krawiecka, miarka stalowa zwijana, 

 

ręczne narzędzia tapicerskie, 

 

kreda krawiecka, 

 

instrukcję wykonania zadania, 

 

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien: 

 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  pracy  w  warsztatach  szkolnych  lub 
zakładzie produkcyjnym, 

 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

sprawdzić ubiór ochronny, 

 

przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania, 

 

zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

 

na bieżąco kontrolować pracę uczniów, 

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

dobrać i założyć odzież ochronną,  

 

zapoznać się z instrukcją wykonania zadania, 

 

zapisać plan działania na przykład: dokonać pomiarów drzwi, dobrać narzędzia, obliczyć 
zapotrzebowanie  materiałowe,  wykroić  materiał,  wykonać  obicie  drzwi,  uporządkować 
stanowisko pracy. 

 

przedstawić plan do zatwierdzenia nauczycielowi. 

 

zapoznać się z instrukcją zadania, 

 

dobrać materiały: wyściełający, pokryciowy wewnętrzny i zewnętrzny, 

 

sprawdzić jakość materiałów, 

 

dobrać narzędzia, 

 

sprawdzić stan narzędzi,  

 

dokonać pomiarów drzwi, 

 

wymierzyć i wykroić materiał wyściełający,  

 

nałożyć na drzwi warstwy materiałów wyściełających, 

 

wymierzyć  i  wykroić,  a  następnie  nałożyć  na  materiał  wyściełający  płótno  lub  inna 
tkaninę tapicerską, 

 

przymocować tkaninę brzegami za pomocą gwoździków, 

 

wymierzyć i przykroić materiał zewnętrzny, 

 

nałożyć materiał zewnętrzny na uformowaną wyściółkę, 

 

napiąć materiał zewnętrzny i zamocować jego brzegi szpilkami tapicerskimi, 

 

wbić  gwoździe  ozdobne  w  brzegową  część  podwiniętego  starannie  materiału 
zewnętrznego,  z  zachowaniem  równych  odstępów  miedzy  nimi  i  ich  jednakowej 
odległości od krawędzi,  

 

uporządkować stanowisko pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1.   

Dobranie odzieży ochronnej 

 

2.   

Zaplanowanie kolejnych czynności 

15 

 

3.   

Przygotowanie stanowiska pracy: 

− 

wskazanie  narzędzi  potrzebnych  do  wykonania 
zadania, 

− 

sprawdzenie stanu narzędzi 

10 

 

4.   

Wykonanie ćwiczenia: 

− 

dobranie materiałów, 

− 

sprawdzenie jakości materiałów, 

− 

dokonanie pomiarów drzwi, 

− 

wymierzenie i wykrojenie materiału wyściełającego, 

− 

nałożenie 

na 

drzwi 

warstwy 

materiałów 

wyściełających, 

− 

wymierzenie  i  wykrojenie, a  następnie  nałożenie  na 
materiał  wyściełający  płótna  lub  innej  tkaniny 
tapicerskiej, 

− 

przymocowanie  tkaniny  brzegami  za  pomocą 
gwoździków, 

− 

wymierzenie i przykrojenie materiału zewnętrznego, 

− 

nałożenie  materiału  zewnętrznego  na  uformowaną 
wyściółkę, 

− 

napięcie  materiału  zewnętrznego  i  zamocowanie 
jego brzegów szpilkami tapicerskimi, 

− 

wbicie  gwoździ  ozdobnych  w  brzegową  część 
podwiniętego  starannie  materiału  zewnętrznego, 
z zachowaniem  równych  odstępów  miedzy  nimi 
i ich jednakowej odległości od krawędzi 

 

50 

 

5.   

Uporządkowanie stanowiska pracy 

 

6.   

Zaprezentowanie i omówienie wykonanego zadania 

15 

 

Razem 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny 
 

Ocena 

Liczba  uzyskanych 
punktów 

dopuszczający 

49–60 

dostateczny 

61–73 

dobry 

74–88 

bardzo dobry 

89–100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7. 

LITERATURA 

 

1.  Bacia K.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1988 
2.  Bacia K., Witkowski B.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Warszawa 1986 
3.  Dzięgielewski S.: Meble tapicerowane. Produkcja przemysłowa. WSiP, Warszawa 1996 
4.  Dzięgielewski  S.:  Meble  tapicerowane.  Produkcja  rzemieślnicza  i  naprawy.  WSiP, 

Warszawa 1997 

5.  Jurczyk J.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1990 
6.  Jurczyk  J.:  Technologia  tapicerstwa.  WSiP,  Wydawnictwo  Akcydensowe,  Warszawa 

1983 

7.  Martyniak Z.: Metody organizowania procesów pracy. PWE, Warszawa 1996 
8.  Morawski E.: Tapicerstwo samochodowe. WKiŁ, Warszawa 1980 
9.  Persz  T.:  Materiałoznawstwo  dla  techników  przemysłu  skórzanego.  WSiP,  Warszawa 

1988 

10.  Zestawy norm 
11.  www.pesmenpol.com.pl/index.php/pl/oferta/katalog/all/gimnastyka/34 
12.  www.sportplus.pl/sklep/index.php?cPath=263_205_206 
13.  www.famed.com.pl/html/polish/products/operation/su06.htm 
14.  www.optimed.home.pl/stoly.php 
15.  www.fitness4you.pl/atlas-do-cwiczen-mastersport-jm3-exclusive,det,306.html 
16.  www.sklepfitness.pl/lawka-treningowa-york-abdo-board-250---lawka-skosna-cat-31-id-25.aspx 
17.  www.famed.com.pl/html/polish/products/chairs/fg021.htm 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE, 

Radom 1997 

3.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, FW, Warszawa 1996 
4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
5.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995