background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
 
Małgorzata Karbowiak 

 
 
 
 
 
Wykonywanie 

montażu 

stropów 

stropodachów 

712[02].Z2.05 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Sylwester Wesołowski 
inż. Andrzej Dygas 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Karbowiak 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
Korekta: 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[02].Z2.05. 
Wykonywanie  montażu  stropów  i  stropodachów,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu cieśla. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Stropy z płyt z rdzeniem styropianowym 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Standardowe szczegóły montażu płyt 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Stropy osłonowe i przykrycia lekkie 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4.  Montaż stropów 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5.  Wypełnienia izolacyjne stropów 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

35 

 

 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 
Jednostka  modułowa  „Wykonywanie  montażu  stropów  i  stropodachów”  stanowi  jeden  

z  elementów  modułu  712[02].Z2  i  jest  zaznaczona  w  jego  strukturze  na  zamieszczonym 
schemacie na stronie 4. 
 
 
 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

712[02].Z2 

Montaż obiektów 

z elementów prefabrykowanych 

712[02].Z2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn 

do robót montażowych 

712[02].Z2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów 

w robotach budowlanych 

712[02].Z2.09 

Rozliczanie robót montażowych 

712[02].Z2.03 

Montowanie elementów ściennych 

712[02].Z2.04 

Montowanie drewnianych konstrukcji dachowych 

712[02].Z2.05 

Wykonywanie montażu stropów i stropodachów 

712[02].Z2.06 

Wykonywanie montażu schodów drewnianych 

712[02].Z2.07 

Wykonywanie podłóg z gotowych elementów 

drewnianych 

712[02].Z2.08 

Wykonywanie rusztowań do robót montażowych 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi, 

 

rozróżniać narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich, 

 

rozróżniać maszyny do robót ciesielskich, 

 

rozróżniać narzędzia i sprzęt do łączenia drewna, 

 

przygotowywać narzędzia, sprzęt i maszyny do pracy, 

 

wykonywać konserwację oraz drobne naprawy narzędzi i sprzętu, 

 

dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych,  zgodnie z zasadami bhp, 

 

wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych, 

 

wykonywać ręczną obróbkę drewna zgodnie z zasadami bhp, 

 

wykonywać mechaniczną obróbkę drewna zgodnie z zasadami bhp, 

 

wykonywać połączenia i złącza ciesielskie, 

 

wykonywać i demontować rusztowania drewniane,  

 

montować elementy ścienne, 

 

montować drewniane konstrukcje dachowe, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii. 

 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować stropy i stropodachy drewniane, 

 

dobrać materiały do wykonania montażu, 

 

dobrać narzędzia i sprzęt do montażu stropów i stropodachów, 

 

zmontować  elementy  stropodachu  z  płyt  warstwowych  Atlantis  w  technologii 
australijskiej, 

 

zmontować elementy stropodachu z płyt warstwowych Atlantis PU, 

 

zmontować elementy stropodachu z płyt warstwowych PW-8, 

 

zmontować strop drewniany na belkach drewnianych, 

 

zmontować ślepy pułap z oddzielnych desek, 

 

zmontować ślepy pułap z gotowych płyt, 

 

docieplić stropy, 

 

wykonać montaż podsufitki, 

 

wykonać prace montażowe zgodnie z przepisami bhp. 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Cieśla 712[02] 
Moduł: 

Montaż obiektów z elementów prefabrykowanych 712[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

montażu 

stropów 

stropodachów  

712[02].Z2.05 

Temat: Standardowe połączenia płyt warstwowych.   

Cel ogólny: zapoznanie uczniów z metodami połączeń płyt warstwowych.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

wymienić materiały, narzędzia i sprzęt do wykonania połączenia płyt warstwowych, 

 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  pracy  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  
i higieny pracy, 

 

wykonać szkic połączeń płyt, 

 

opisać budowę płyt warstwowych, 

 

wykonać połączenia płyt warstwowych ze sobą, 

 

wykonać połączenia płyt warstwowych z konstrukcją nośną. 

 
Metody nauczania-uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna i grupowa. 

 
Czas:
  2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze i rysunki z połączeniami płyt warstwowych, 

 

plansze z przekrojami płyt warstwowych, 

 

modele połączeń płyt warstwowych, 

 

blok rysunkowy formatu A4,  

 

przybory kreślarskie, gumka. 

 
Przebieg zajęć:  
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

 

nauczyciel  przedstawia  uczniom  budowę  płyty  warstwowej.  Kolejno  omawia  każdy 
element płyty pokazując go na modelach, 

 

nauczyciel  omawia  standardowe  połączenia  płyt  warstwowych,  rysuje  je  na  tablicy   
i przedstawia na modelach, 

 

nauczyciel zwraca uwagę na elementy konstrukcji połączeń płyt warstwowych, 

 

uczniowie wykonują szkice połączeń płyt warstwowych, 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  pomaga  w  rozwiązaniu  zadań,  podpowiada 
najlepsze rozwiązania, 

 

nauczyciel 

wyjaśnia 

sposób 

wykonywania 

standardowych 

połączeń 

płyt 

warstwowych, przedstawiając je na przykładowym modelu, 

 

nauczyciel przedstawia jeden ze sposobów połączenia płyty warstwowej. 

4.  Nauczyciel analizuje prace poszczególnych  uczniów. 
5.  Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności wykonywania. 
6.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
 

Wykonaj szczegółowe schematy połączeń płyt warstwowych z opisem ich wykonania. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Cieśla 712[02] 
Moduł: 

Montaż obiektów z elementów prefabrykowanych 712[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie montażu stropów i stropodachów  712[02].Z2.05 

Temat: 

Montaż stropu drewnianego na ścianach murowanych. 

Cel ogólny:  zapoznanie  uczniów  z  kolejnością  czynności  podczas  montażu  stropów 

drewnianych. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

dobrać narzędzia, materiały i sprzęt do wykonywania montażu stropów drewnianych, 

 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  pracy  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa 

i higieny pracy, 

 

zdefiniować pojęcie stropu drewnianego, 

 

określić kolejność wykonywanych prac związanych z montażem stropu drewnianego,   

 

wykonać szkic konstrukcji stropu drewnianego, 

 

opisać sposób montażu stropu drewnianego na ścianach murowanych, 

 

wykonać montaż stropu drewnianego. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna,  

 

grupowa. 

 
Czas:
  2 godziny dydaktyczne. 
 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie 
 
Środki dydaktyczne: 

 

blok rysunkowy formatu A4,  

 

przybory kreślarskie,  

 

plansze i rysunki z przekrojami stropów drewnianych, 

 

modele stropów drewnianych, 

 

materiały i narzędzia potrzebne do wykonania stropu drewnianego. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
 

Przedmiotem zadania jest wykonanie fragmentu stropu drewnianego. 

 
FAZA WSTĘPNA 
 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zaznajomienie  uczniów  

z pracą metodą przewodniego tekstu. 
 
 
 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Na czym polega dobór materiałów i sprzętu do wykonania stropu drewnianego? 
2.  Jakie rozróżniamy narzędzia i materiały do wykonania stropu drewnianego? 
3.  Gdzie w budownictwie wykonuje się stropy drewniane? 
4.  Czy  potrafisz  zgromadzić  odpowiednie  narzędzia  i  materiały  do  wykonania  stropów 

drewnianych? 

5.  Czy potrafisz wykonać  strop drewniany?  
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal jakie wymiary będzie miał twój strop.  
2.  Wykonaj szkic konstrukcyjny stropu. 
3.  Zaplanuj kolejność czynności wykonania modelu stropu. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Przygotuj narzędzia, sprzęt i materiały do wykonania zadania. 
3.  Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami szkic konstrukcyjny stropu. 
4.  Sprawdź sprawność działania narzędzi do wykonania zadania. 
5.  Wykonaj zadane i zaplanowane ćwiczenie zgodnie z zasadami bhp. 
6.  Dotnij elementy stropu wg zaplanowanego szkicu. 
7.  Połącz docięte elementy wg zasad wykonywania stropów drewnianych. 
8.  Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy. 
9.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera grupy, 

który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały wykonane pomiary stropu? 
2.  Czy prawidłowo został wykonany rysunek szkicowy stropu? 
3.  Czy rysunek jest czytelny i estetyczny? 
4.  Czy wszystkie cechy charakterystyczne (detale) stropu zostały zaznaczone na szkicu? 
 
ANALIZA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności 
zostały 

wykształcone, 

jakie 

wystąpiły 

nieprawidłowości 

jak 

ich 

unikać  

w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
 

Wykonaj  opis  kolejnych  czynności  przy  wykonywaniu  montażu  stropów  drewnianych  na 

murze. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 
realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Stropy z płyt z rdzeniem styropianowym 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

   

Ćwiczenie 1 

Wybierz spośród materiałów budowlanych zgromadzonych w pracowni, płyty warstwowe  

z rdzeniem styropianowym lub poliuretanowym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść ćwiczenia, 
2)  obejrzeć materiały budowlane znajdujące się w pracowni,  
3)  wybrać płyty warstwowe z rdzeniem styropianowym lub poliuretanowym, 
4)  uzasadnić wybór materiałów. 
 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

  tekst przewodni. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestawy różnego rodzaju materiałów budowlanych, 

 

modele, przekroje płyt warstwowych różnych producentów, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj  tablicę  z  przekrojami  płyt  warstwowych  różnych  grubości,  pochodzących  od 

różnych producentów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść ćwiczenia, 
2)  przygotować płyty warstwowe o różnych grubościach,  
3)  przyciąć płyty na równe paski o grubości ok. 5cm, 
4)  przykleić przygotowane fragmenty do tablicy z PVC, tak żeby widoczny był przekrój, 
5)  rozmieścić płyty na tablicy od najcieńszej do najgrubszej z rozdzieleniem rodzajów płyt, 
6)  przygotować i przykleić opisy z liter,  
7)  sprawdzić jakość wykonanej pracy. 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

  tekst przewodni, 

  pokaz z objaśnieniem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

  tablica z PVC, 

  fragmenty płyt warstwowych z rdzeniem izolacyjnym, 

  narzędzia do cięcia płyt, 

  klej, 

  zestaw liter z foli PVC, 

  linijka, ołówek, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

 

Przymocuj  płytę  warstwową  o  szerokości  80  cm  do  drewnianej  konstrukcji  więźby 

dachowej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy,  
3)  przygotować narzędzia i sprzęt, 
4)  ułożyć płytę na konstrukcji drewnianej, 
5)  przymocować płytę wkrętami, 
6)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
7)  wykonać ćwiczenie zgodnie z zasadami BHP, 
8)  uporządkować stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

  tekst przewodni,  

  pokaz z objaśnieniem. 

 
 

Środki dydaktyczne : 

 

model drewnianej konstrukcji więźby dachowej, 

 

fragmenty płyt dachowych z rdzeniem izolacyjnym, 

 

wkręty do drewna, 

 

narzędzia i sprzęt do montażu płyt warstwowych, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Standardowe szczegóły montażu płyt 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1    
 

Wykonaj połączenie płyt dachowych typu Atlantis w technologii australijskiej, gdy miejsce 

ich połączenia występuje na płatwi. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  przygotować narzędzia i sprzęt, 
4)  założyć uszczelniacz dekarski na styku płyt, 
5)  złożyć styki płyt, 
6)  przykręcić płyty do konstrukcji stropodachu, 
7)  zamontować wkładkę styropianową, 
8)  zamontować obróbkę blacharską, 
9)  sprawdzić jakość wykonanych prac, 
10)  uporządkować stanowisko pracy. 

 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

tekst przewodni,  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i sprzęt do wykonywania pokrycia z płyt warstwowych, 

 

fragment drewnianej więźby dachowej, 

 

płyty warstwowe typu Atlantis, 

 

wkręty, 

 

uszczelniacz dekarski, 

 

akcesoria montażowe (wkładka styropianowa, obróbka blacharska, blachowkręty), 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj  połączenie  płyty  dachowej  warstwowej  w  miejscu  połączenia  ze  ścianą  

z  zastosowaniem  obróbki  blacharskiej,  nitów  jednostronnych,  kitu  silikonowego  i    pianki 
poliuretanowej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  przygotować odpowiednie narzędzia i sprzęt, 
4)  przymocować  obróbkę  blacharską  do  ściany  za  pomocą  kołków  rozporowch 

z zastosowaniem taśmy samoprzylepnej, 

5)  przymocuj  za  pomocą  nita  jednostronnego  obróbkę  blacharską  do  płyty  dachowej  

z zastosowaniem taśmy samoprzylepnej , 

6)  uszczelnić pianką poliuretanową styk płyty dachowej z murem, 
7)  przymocować obróbkę blacharską do płyty dachowej i ściany od zewnątrz pokrycia, 
8)  wykonać uszczelnienie obróbki blacharskiej za pomocą kitu silikonowego, 
9)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
10)  uporządkować stanowisko pracy. 

 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i sprzęt do montażu płyt warstwowych, 

 

ściana murowana z przymocowanymi płatwiami drewnianymi lub stalowymi, 

 

płyty warstwowe, 

 

obróbki blacharskie, 

 

pianka poliuretanowa, 

 

kit silikonowy (mata butylowa), 

 

nity jednostronne, 

 

kołki rozporowe, 

 

taśma izolacyjna samoprzylepna, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

 
 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Stropy osłonowe i przekrycia lekkie 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
  

 

Wykonaj montaż pokrycia dachu z blachy falistej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  przygotować odpowiednie narzędzia i sprzęt,  
4)  przyciąć płyty na odpowiednie wymiary, 
5)  przymocować pierwszą płytę prostopadle do okapu, zaczynając od dołu, 
6)  montować kolejne płyty na zakład, zgodnie z zasadami montażu, 
7)  sprawdzić poprawność wykonanej pracy, 
8)  uporządkować stanowisko pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i sprzęt do krycia dachów, 

 

fragment konstrukcji dachu, 

 

arkusze blachy falistej, 

 

łączniki stalowe, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj połączenie płyty dachowej warstwowej PW8 do płatwi, z zastosowaniem listwy 

stykowej  E0980,  wkrętów,  łączników  E0855,  uszczelki  poliuretanowej,  nakładki 
impregnowanej U-2/P. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

3)  dobrać odpowiedni rodzaj narzędzi i sprzętu, 
4)  ułożyć na płatwiach płyty warstwowe, 
5)  uszczelnić podłużne styki uszczelką poliuretanową, 
6)  uszczelnić dodatkowo styk szczeliwem, 
7)  zamocować nakładki impregnowane U-2P, 
8)  przykryć połączenie listwą stykową E0980, 
9)  sprawdzić poprawność wykonanej pracy, 
10)  uporządkować stanowisko pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestawy narzędzi i sprzętu do wykonywania ćwiczenia, 

 

płyty PW8, E0855, uszczelka poliuretanowa, 

 

nakładka impregnowana U-2/P, 

 

szczeliwo dekarskie, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.  Montaż stropów 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Zmontuj  fragment  stropu  drewnianego  z  desek  łączonych  na  belkach  drewnianych  

i ocieplonego wełną mineralną. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść ćwiczenia, 
2)  wybrać odpowiednie narzędzia do wykonania ćwiczenia,  
3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  zamocować belki stropowe, 
5)  przybić deski, sprawdzając  poziomnicą właściwe ustawienie desek, 
6)  wykonać izolację z wełny mineralnej, 
7)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
8)  uporządkować stanowisko pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestawy narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 

 

belki drewniane, 

 

deski grubości 25mm, 

 

płyty z wełny mineralnej, 

 

gwoździe, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj ślepy  pułap  z  desek  opartych na  łatach zamocowanych do bocznych płaszczyzn 

belek. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść ćwiczenia, 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

2)  wybrać odpowiednie narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  przymocować łaty do belek stropu za pomocą gwoździ, 
5)  przyciąć deski na odpowiedni wymiar , 
6)  przybić deski do łat, 
7)  ułożyć izolację z papy, 
8)  ułożyć izolację z wełny mineralnej, 
9)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
10)  uporządkować stanowisko pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestawy narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 

 

belki stropowe, 

 

łaty drewniane 4x4 cm, 

 

deski grubości 25mm, 

 

papa, 

 

płyty z wełny mineralnej, 

 

gwoździe, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5.  Wypełnienia izolacyjne stropów 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Spośród  różnych  materiałów  budowlanych  wybierz  materiały  stosowane  do  izolacji 

cieplnej stropów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść ćwiczenia, 
2)  obejrzeć materiały budowlane znajdujące się w pracowni ,  
3)  wybrać materiały służące do izolacji stropów. 
 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

tekst przewodni,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

różne materiały budowlane, 

 

materiały służące do izolacji stropów, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj izolację wełną mineralną fragmentu dachu o konstrukcji drewnianej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  sprawdzić wymiary między elementami konstrukcyjnymi, 
4)  przyciąć płyty na odpowiedni wymiar, 
5)  włożyć płyty wełny mineralnej między szkielet konstrukcji, 
6)  ewentualne szczeliny wypełnić kawałkami płyt z wełny mineralnej, 
7)  przymocować folię paroszczelną, 
8)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
9)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

fragment stropodachu drewnianego, 

 

płyty z wełny mineralnej, 

 

folia paroszczelna, 

 

gwoździe, 

 

narzędzia i sprzęt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  montażu 
stropów i stropodachów” 

Test składa się z  23  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1

÷

16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania: 17

÷

23 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  21  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi: 1.
 b, 2. b, 3. c, 4. b, 5. a, 6. d, 7. c, 8. a, 9. a, 10. a, 11. c, 12. 
a, 13. a, 14. b, 15. c, 16. a, 17. b, 18. a, 19. b, 20. b, 21. b, 22. b, 23. b.  
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować stropy z rdzeniem 
styropianowym. 

Wykonać połączenia płyt z rdzeniem  
styropianowym. 

Wskazać standardowe połączenia płyt. 

Opisać konstrukcję wsporczą stropodachów 
drewnianych. 

Określić zastosowanie płyt warstwowych. 

Określić minimalne spadki połaci 
dachowych dla płyt warstwowych Golbud. 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Wskazać zastosowanie uszczelniacza 
silikonowego. 

Określić materiał stosowany do oddzielenia 
płyt od konstrukcji wsporczej.  

Wskazać rodzaj wykończenia płyt w 
kalenicy. 

10 

Wskazać miejsce mocowania rynny 
okapowej. 

11 

Wskazać sposoby mocowań obróbek 
blacharskich. 

12 

Wskazać materiał na konstrukcję wsporczą 
pod przekrycie z blach fałdowych. 

13 

Wskazać rodzaje połączeń blach fałdowych. 

14 

Określić rodzaj czynności, od której 
rozpoczyna się montaż stropów. 

15 

Wskazać rodzaje połączeń płyt izolacyjnych 
do belek stropowych. 

16 

Określić funkcję styropianu. 

17 

Określić maksymalne odstępy między 
belkami stropowymi w stropie drewnianym. 

PP 

18 

Wskazać rodzaj zabezpieczenia belki 
stropowej przed umieszczeniem w 
gnieździe. 

PP 

19 

Wskazać miejsce położenia belki stropowej 
w ścianie wieńcowej. 

PP 

20 

Wskazać sposób kotwienia belek 
stropowych do muru. 

PP 

21 

Wskazać skutki powstania szczeliny miedzy 
płytami izolacyjnymi. 

PP 

22 

Wskazać miejsce oparcia belek stropu. 

PP 

23 

Określić grubość blachy stalowej 
ocynkowanej do krycia dachów. 

PP 

 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
11.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 23 zadania o różnym stopniu trudności. Są to pytania  typu wielokrotnego   
5.  wyboru.  
6.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
7.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są  cztery  możliwe  odpowiedzi:  A,  B,  C,  D.  Tylko  jedna  odpowiedź  jest  poprawna; 
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

8.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeśli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz  

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

9.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast  w  części  II  są  zadania  z  poziomu  ponadpodstawowego  i  te mogą  przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to  zadań  o 
numerach  od  17  do  23).    9.      Pracuj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał 
satysfakcję z wykonanego zadania. 

10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudności,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 

Powodzenia! 

 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Materiały dla ucznia:

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Stropy z płyt z rdzeniem styropianowym charakteryzują się  

a)  dużym ciężarem. 
b)  dobrymi właściwościami cieplnymi. 
c)  słabymi właściwościami izolacji cieplnej. 
d)  tendencją do przeciekania. 

 
2.  Płyta z rdzeniem styropianowym to połączenie 

a)  blach miedzianych ze styropianem. 
b)  blach stalowych ze styropianem. 
c)  okładzin drewnianych z rdzeniem styropianowym. 
d)  płyty PVC ze styropianem. 

 
3.  Standardowe połączenie płyt z rdzeniem styropianowym to zamek typu 

a)  felc. 
b)  wrąb. 
c)  pióro-wpust. 
d)  jaskółczy ogon. 
 

4.  Konstrukcję wsporczą pod stropodachy z płyt warstwowych stanowią 

a)  słupy żelbetowe. 
b)  belki drewniane lub stalowe. 
c)  słupy drewniane. 
d)  jętki.  

 
5.  Płyty warstwowe stosuje się przy budowie 

a)  hal przemysłowych. 
b)  wiaduktów. 
c)  masztów. 
d)  mostów. 

 
6.  Minimalny spadek połaci dachowych dla płyt warstwowych Golbud wynosi 

a)  12%.

 

 

b)  10%.   
c)  8%.       
d)  6%. 

 
7.  Uszczelniacz silikonowy służy do 

a)  klejenia blach do styropianu. 
b)  sklejania płyt między sobą. 
c)  zabezpieczania połączeń. 
d)  przyklejania obróbki blacharskiej. 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

8.  Konstrukcję wsporczą oddziela się od płyt za pomocą 

a)  taśmy samoprzylepnej. 
b)  igielitu. 
c)  styropianu. 
d)  papy. 

 

9.  Połączenie płyt w kalenicy wykańcza się 

a)  obróbką blacharską kalenicową zewnętrzną. 
b)  papą asfaltową. 
c)  listwą z PVC. 
d)  płytą narożną. 

 

10.  Rynnę okapową mocuje się do 

a)  płyty dachowej. 
b)  wspornika stalowego. 
c)  styropianu. 
d)  rury spustowej. 

 
11.  Obróbki blacharskie mocuje się do muru za pomocą 

a)  kleju.  
b)  zaprawy cementowej. 
c)  kołków rozporowych. 
d)  wkrętów samowiercących. 

 
12.  Konstrukcję wsporczą pod przekrycie z blach fałdowych stanowią 

a)  dźwigary stalowe, żelbetowe, z drewna lub płatwie. 
b)  słupy drewniane. 
c)  płyty warstwowe. 
d)  fundamenty. 

 
13.  Blachy fałdowe łączy się na 

a)  zakłady. 
b)  styk. 
c)  szczelinę wentylacyjną. 
d)  klej. 

 
14.  Montaż stropów zaczyna się od 

a)  zamocowania podsufitki. 
b)  zamocowania belek stropowych. 
c)  wykonania ślepego pułapu. 
d)  przybicia desek podłogowych. 

 
15.  Płyty izolacyjne z rdzeniem styropianowym mocuje się do belek stropowych 

a)  wkrętami samogwintującymi. 
b)  kołkami z tworzyw sztucznych. 
c)  zszywkami. 
d)  klejem. 

 
 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

16.  Styropian służy do 

a)  izolacji termicznej budynku. 
b)  wykonywania ozdobnej wyprawy ścian. 
c)  wykonywania posadzek. 
d)  wykańczania stropów. 

 

17.  Odstępy między belkami stropowymi w stropach drewnianych  nie powinny przekraczać 

a)  2,0 m. 
b)  0,8

÷

1,2 m. 

c)  2,0

÷

2,5 m. 

d)  2,5

÷

3,0 m. 

 
18.  Końcówkę belki stropowej przed umieszczeniem w gnieździe zabezpiecza się 

a)  środkiem grzybobójczym. 
b)  farbą olejną. 
c)  lakierem do drewna. 
d)  bejcą. 

 
19.  W budynkach o ścianach wieńcowych belki stropowe układa się na 

a)  murłacie. 
b)  górnym wieńcu. 
c)  nadprożu. 
d)  krokwiach. 

 
20.  Belki stropowe kotwi się do muru za pomocą 

a)  wkrętów samowiercących. 
b)  kotew stalowych. 
c)  zaprawy cementowo-wapiennej. 
d)  listew drewnianych. 
 

21.  Szczeliny między płytami izolacyjnymi układanymi w stropodachach mają 

a)  dobry wpływ na izolacyjność cieplną. 
b)  zły wpływ na izolacyjność cieplną. 
c)  umiarkowany wpływ na izolacyjność cieplną. 
d)  dobry wpływ na wentylację pomieszczenia. 

 
22.  Belki stropu strychowego lub stropodach opiera się na 

a)  nadprożach. 
b)  murłatach. 
c)  jętkach. 
d)  płatwiach . 

 
23.  Blacha stalowa ocynkowana do krycia dachów ma grubość 

a)  1,0 

÷

 2,0 mm. 

b)  0,55 

÷

 0,7 mm. 

c)  0,4 

÷

 0,5 mm. 

d)  0,3 

÷

 0,4 mm. 

 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
 
Imię i nazwisko................................................................... 
 

Wykonywanie montażu stropów i stropodachów 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.  
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

22. 

 

23. 

 

Razem: 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Test 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  montażu 
stropów i stropodachów” 

Test składa się z  22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1

÷

16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania: 17

÷

22 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi: 

1. a, 2. , 3. b, 4. c, 5. b, 6. d, 7. b, 8. b, 9. a, 10. d, 11. b, 12. c, 13. c, 

14. b, 15. b, 16. b, 17. c, 18. c, 19. b, 20. c, 21. c, 22. a.  

 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać przeznaczenie płyty warstwowej  
z rdzeniem styropianowym. 

Określić cechy płyty warstwowej. 

Określić budowę płyty warstwowej. 

Określić właściwości techniczne płyty 
warstwowej. 

Wskazać rodzaj połączeń płyt warstwowych  
w kalenicy. 

Określić rodzaj materiału do wykonywania 
śrub. 

Wskazać rodzaj izolacji wykonywanej na 
warstwie izolacji cieplnej w dachu. 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Określić grubość blachy ocynkowanej 
stosowanej do krycia dachów. 

Określić rodzaj podkładu pod pokrycie z 
blachy stalowej. 

10 

Podać kolejność montażu stropu 
drewnianego. 

11 

Wskazać miejsce układania belek stropowych  
w budynkach murowanych. 

12 

Określić rodzaj materiału do wykonywania 
ślepego pułapu. 

13 

Wskazać elementy do których mocuje się 
podsufitkę. 

14 

Określić cel stosowania materiałów do 
izolacji cieplnej w stropach. 

15 

Określić cel stosowania wełny mineralnej  
w stropach. 

16 

Określić rodzaj materiału służącego do 
uszczelniania połączeń płyt. 

17 

Określić rodzaj materiału do mocowania płyt 
warstwowych do konstrukcji wsporczej. 

PP 

18 

Wskazać rodzaj materiału do mocowania 
obróbek blacharskich. 

PP 

19 

Wskazać rodzaj materiału do uszczelniania 
obróbek blacharskich w miejscach połączeń. 

PP 

20  Określić masę przekrycia lekkiego. 

PP 

21 

Określić rodzaj materiału na konstrukcję 
wsporczą. 

PP 

22 

Wskazać miejsce ułożenia izolacji cieplnej 
w stropie drewnianym. 

PP 

 
 
 
 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
11.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  zadania  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  pytania    typu  wielokrotnego 

wyboru.  

5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są  cztery  możliwe  odpowiedzi:  A,  B,  C,  D.  Tylko  jedna  odpowiedź  jest  poprawna; 
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeśli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

7.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast  w  części  II  są  zadania  z  poziomu  ponadpodstawowego  i  te mogą  przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to  zadań 
o numerach od 17 do 22). 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż rozwiązanie na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 
 

                                                                                                    Powodzenia! 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Płyty warstwowe z rdzeniem styropianowym lub poliuretanowym to 

a)  elementy budowlane o złożonej strukturze. 
b)  płyty zbudowane z kilku warstw drewna. 
c)  płyty betonowe docieplane. 
d)  elementy do izolacji podłóg drewnianych. 
 

2.  Płyty warstwowe charakteryzują się  

a)  dobrą przepuszczalnością powietrza. 
b)  szybkością i łatwością montażu. 
c)  brakiem możliwości współpracy z innymi materiałami budowlanymi. 
d)  dużą masą własną. 

 
3.  Materiał  budowlany  składający  się  z  dwóch  profilowanych  blach  i  styropianu 

umieszczonego między nimi nazywamy 
a)  płytą styropianową. 
b)  płytą warstwową z rdzeniem styropianowym. 
c)  blachą dachówkową. 
d)  płytą propylenową. 

 

4.  Płyty warstwowe mają 

a)  dużą masę. 
b)  małą odporność na niskie temperatury. 
c)  dobre właściwości cieplne. 
d)  małe zastosowanie w budownictwie.  

 

5.  Połączenie płyt warstwowych w kalenicy wykonuje się za pomocą 

a)  papy asfaltowej. 
b)  obróbki blacharskiej. 
c)  papy termozgrzewalnej. 
d)  silikonu. 

 
6.  Śruby i wkręty wykonywane są   

a)  z tworzywa sztucznego.                                             
b)  z aluminium.                              
c)  z miedzi.                                                        
d)  ze stali nierdzewnej. 
 

7.  Na warstwie izolacji cieplnej dachu wykonuje się 

a)  tynk cienkowarstwowy. 
b)  izolację wodochronną z papy. 
c)  powłokę z lepiku. 
d)  kolejną warstwę izolacji cieplnej. 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

8.  Grubość blachy ocynkowanej stosowanej do krycia dachów wynosi 

a)  0,35

÷

0,5 mm. 

b)  0,55

÷

0,7 mm. 

c)  0,4

÷

0,45 mm. 

d)  0,6

÷

0,85 mm. 

9.  Pod pokrycie blachą płaską stalową wykonuje się podkład 

a)  z desek w odstępach co 5 cm. 
b)  z desek w odstępach co 10 cm. 
c)  z desek w odstępach co 25 cm. 
d)  z desek w odstępach co 50 cm. 

 

10.  Montaż stropu drewnianego zaczyna się od 

a)  wykonania podsufitki. 
b)  wykonania ślepego pułapu. 
c)  zamontowania legarów. 
d)  zamocowania belek stropowych. 

 
11.  W budynkach murowanych belki stropowe układa się 

a)  na oczepach i słupkach  
b)  w gniazdach lub na murłatach. 
c)  na nadprożach lub podciągach. 
d)  na wieńcach lub nadprożach. 

 
12.  Do wykonania ślepego pułapu używa się 

a)  płyt gipsowo-kartonowych. 
b)  belek drewnianych. 
c)  desek gr. 19

÷

25 mm, III lub IV klasy. 

d)  płyt pilśniowych. 

 
13.  Podsufitkę mocuje się do 

a)  ścian bocznych. 
b)  ślepego pułapu. 
c)  belek stropowych. 
d)  murłat. 

 
14.  Stosowanie materiałów do izolacji cieplnej stropów ma na celu 

a)  wygłuszenie pomieszczenia. 
b)  zminimalizowania strat ciepła. 
c)  poprawienia wyglądu konstrukcji. 
d)  ochrony drewna przed czynnikami atmosferycznymi. 

 
15.  Wełna mineralna wykorzystywana jest do 

a)  zabezpieczenia drewna przed wilgocią. 
b)  izolacji termicznej. 
c)  paroizolacji. 
d)  mocowania płyt gipsowych. 

 
 
 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

16.  Do uszczelniania połączeń płyt z rdzeniem styropianowym służy 

a)  klej do styropianu. 
b)  uszczelniacz silikonowy. 
c)  masa klejowa. 
d)  gruntownik. 

 

17.  Płyty warstwowe mocuje się do stalowej konstrukcji wsporczej za pomocą 

a)  listew stalowych. 
b)  kołków rozporowych. 
c)  śruby samowiercącej z podkładką. 
d)  nitów zrywalnych. 

 
18.  Zewnętrzne obróbki blacharskie mocuje się do płyt warstwowych za pomocą 

a)  śrub z nakrętkami. 
b)  nitów zwykłych. 
c)  nitów szczelnych. 
d)  wkrętów. 

 
19.  Obróbki blacharskie na połączeniach uszczelnia się za pomocą 

a)  silikonu uniwersalnego. 
b)  masy uszczelniającej. 
c)  taśmy dwustronnej. 
d)  piany montażowej. 

 
20.  Do lekkiej obudowy zaliczamy przekrycia o masie do 

a)  20 kg/m2. 
b)  30 kg/m2. 
c)  40 kg/m2. 
d)  45 kg/m2. 
 

21.  Konstrukcję wsporczą pod przekrycie z blach fałdowych stanowią 

a)  płyty warstwowe. 
b)  słupy nośne. 
c)  dźwigary stalowe. 
d)  łaty drewniane. 

 
22.  Izolację cieplną w stropie drewnianym układa się 

a)  między elementami konstrukcji. 
b)  pod blachami fałdowymi. 
c)  na płycie gipsowo-kartonowej. 
d)  w zależności od wykonawcy. 

 
 
 
 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
 
Imię i nazwisko................................................................... 
 

Wykonywanie montażu stropów i stropodachów 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

22. 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 

background image

  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7.  LITERATURA

 

 

1.  Kingspan dla projektantów- Poradnik : System obudowy dachów i ścian. Lipsko 2004 
2.  Lenkiewicz W., Zdziarska-Wis I.: Technologia. Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998 
3.  Praca zbiorowa, Poradnik inżyniera i technika budowlanego. Arkady, Warszawa 1986 
4.  www. baas.pl- 2006.04.14 
5.  www. balex.com.pl- 2006.04.14 
6.  www. panel-metal.pl- 2006.04.14