background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Paweł Pierzchalski 

 
 
 

 
 
Przygotowanie form oraz drukowanie technikami płaskimi 
311[28].Z3.02 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inŜ. Henryk Godlewski 
mgr Zbigniew Klepacz 

 
 
 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr ElŜbieta Gonciarz 

 
 
 

Konsultacja: 
dr inŜ. BoŜena Zając 

 
 
 
 

 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudow

 

ę

 

  dydaktyczn

 

ą

 

  programu  jednostki  modułowej  311[28].Z3.02, 

„Przygotowanie  form  oraz  drukowanie  technikami  płaskimi”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu  technik poligraf. 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Wykonywanie oraz charakteryzowanie form technik drukowania płaskiego 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.  Charakteryzowanie technik drukowania płaskiego 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3.  Charakteryzowanie offsetowych maszyn drukujących 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.  Literatura 

35 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  technik  poligraf,  w  obrębie  jednostki 
modułowej  311[28].Z3.02  Przygotowanie  form  oraz  drukowanie  technikami  płaskimi. 
Jednostka  modułowa  zawarta  jest  w  module  Procesy  drukowania  (schemat  układu  jednostek 
modułowych przedstawiony jest na stronie 4 tego poradnika). 

W poradniku zamieszczono: 

–  wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

–  cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy  

z poradnikiem, 

–  przykładowe scenariusze zajęć, 
–  przykładowe ćwiczenia ze wskazaniami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–uczenia 

się oraz środkami dydaktycznymi, 

–  ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 
–  wykaz literatury. 

Materiał  nauczania  jednostki  modułowej  zawiera  podstawowe  zagadnienia  związane  

z  wykonywaniem  form  dla  róŜnych  technik  druku  płaskiego,  ze  szczególnym 
uwzględnieniem form offsetowych, oraz zagadnienia dotyczące samego procesu druku w tych 
technikach. 

Jednostka  modułowa  Przygotowanie  form  oraz  drukowanie  technikami  płaskimi  została 

podzielona na trzy rozdziały: 
–  wykonywanie form do drukowania płaskiego, 
–  charakteryzowanie technik drukowania płaskiego, 
–  charakteryzowanie offsetowych maszyn drukujących. 

Najwięcej miejsca poświecono drukowaniu offsetowemu, oraz formom offsetowym, gdyŜ 

praktycznie  tylko  ta  technika,  jeśli  chodzi  o  druk  płaski,  ma  zastosowanie  przemysłowe. 
Pozostałe  techniki,  a  więc  litografia  czy  światłodruk  powinny  być  rozpatrywane  tylko  
w  marginalnym  zakresie,  gdyŜ  obecnie  ich  zastosowanie  ogranicza  się  jedynie  do  prac 
artystycznych. 

Zajęcia powinny odbywać się w odpowiednio wyposaŜonych laboratoriach szkolnych oraz 

w zakładach poligraficznych, w grupach 15-osobowych, a ćwiczenia w zespołach 3–4-osobowych. 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone róŜnymi metodami ze szczególnym 

uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Po  zakończeniu  realizacji  programu,  zaleca  się  zastosowanie  testu  dydaktycznego 

wielostopniowego  lub  zadania  typu  próba  pracy  W  tym  celu,  w  poradniku  zamieszczono 
przykładowy test i zadanie typu próba pracy, razem z obudową metodyczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 

 
 
 
 
 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

311[28].Z3.02 

Przygotowanie form 

oraz drukowanie 

technikami płaskimi 

311[28].Z3 

Procesy drukowania

 

311[28].Z3.01 

Przygotowanie form 

oraz drukowanie 

technikami wypukłymi 

 

311[28].Z3.03 

Przygotowanie form 

oraz drukowanie 

technikami wklęsłymi 

311[28].Z3.04 

Kontrolowanie procesów 

drukowania 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  posługiwać się terminologią poligraficzną, 
–  charakteryzować podstawowe działy poligrafii, 
–  określać podstawowe szeregi i formaty wyrobów poligraficznych, 
–  posługiwać się podstawowymi miarami poligraficznymi, 
–  charakteryzować papiery drukowe, papiery tzw. nowej generacji, papiery syntetyczne, 
–  klasyfikować oraz określić skład farb drukowych, 
–  określać mechanizmy utrwalania farb, 
–  określać drukowe i uŜytkowe właściwości farb, 
–  analizować budowę i zasadę działania zespołów farbowych do farb mazistych, 
–  klasyfikować formy drukowe do płaskich technik drukowania, 
–  klasyfikować płaskodrukowe maszyny drukujące, 
–  klasyfikować  i  charakteryzować  zespoły  zasilania  arkuszami  maszyn  drukujących 

arkuszowych oraz mechanizmy prowadzenia wstęgi w maszynach zwojowych, 

–  charakteryzować procesy drukowania technikami płaskimi, 
–  współpracować w grupie, 
–  formułować wnioski, 
–  oceniać swoje umiejętności, 
–  uczestniczyć w dyskusji, 
–  prezentować siebie i grupę w której pracuje, 
–  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  scharakteryzować  proces  wykonywania  offsetowych  form  drukowych  technologią 

bezpośrednią pozytywową z płyt presensybilizowanych, 

–  scharakteryzować  zjawiska  zachodzące  w  warstwie  kopiowej  fotorozpuszczalnej  płyty 

presensybilizowanej, 

–  naświetlić płytę presensybilizowaną przez diapozytyw oraz dobrać czas naświetlania, 
–  wywołać płytę presensybilizowaną odpowiednim wywoływaczem, 
–  określić budowę kopioramy, 
–  scharakteryzować  metody  zwiększania  wytrzymałości  form  offsetowych  z  płyt 

presensybilizowanych oraz sposoby ich zabezpieczania, 

–  scharakteryzować proces wykonywania form offsetowych w systemie CTP, 
–  określić przydatność technologii CTP, 
–  scharakteryzować proces drukowania techniką offsetową, 
–  scharakteryzować  budowę  i  zasadę  działania  poszczególnych  zespołów  offsetowej 

maszyny drukującej, 

–  scharakteryzować  zjawiska  zachodzące  na  powierzchni  formy  offsetowej  podczas 

drukowania, 

–  określić rolę oraz właściwe parametry roztworu zwilŜającego, 
–  dobrać parametry drukowania na offsetowej maszynie arkuszowej, 
–  wykonać druk nakładu z zastosowaniem offsetowej arkuszowej maszyny drukującej, 
–  scharakteryzować  proces  drukowania  wielokolorowego  na  arkuszowych  i  zwojowych 

maszynach offsetowych, 

–  scharakteryzować 

technikę 

drukowania 

offsetowego 

bezwodnego  

oraz określić wymagania technologiczne dotyczące przebiegu procesu drukowania, 

–  zorganizować stanowisko pracy na maszynie offsetowej, 
–  zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 

ochrony środowiska, 

–  scharakteryzować techniki drukowania litograficznego i światłodrukowego, 
–  określić zakres stosowania techniki litograficznej i światłodrukowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

………..………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Technik poligraf 311[28]  

Moduł:  

Procesy drukowania 311[28].Z3 

Jednostka modułowa:  

Przygotowanie 

form 

oraz 

drukowanie 

technikami płaskimi 311[28].Z3.02 

Temat: Ocena jakości form offsetowych z płyt presensybilizowanych. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  oceniania  form  offsetowych  wykonanych  z  płyt 

presensybilizowanych, pod kątem ich przydatności do drukowania. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń będzie umiał: 
–  scharakteryzować formy offsetowe z płyt presensybilizowanych, 
–  zidentyfikować błędy form offsetowych powstałe podczas ich wykonywania, 
–  określić sposoby korekty form offsetowych, 
–  wykonywać korektę form offsetowych, 
–  ocenić przydatność do druku form offsetowych z płyt presensybilizowanych. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 
– 

pogadanka, 

– 

ć

wiczenie praktyczne, 

– 

dyskusja w grupie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

w grupach 3–4-osobowych. 

 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

przykłady form offsetowych z płyt presensybilizowanych róŜnej jakości, 

− 

lupa, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności. 
2.  Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 
3.  Zapis tematu do zeszytów. 
4.  Pogadanka na temat podstawowych błędów powstających podczas procesu wykonywania 

form offsetowych z płyt presensybilizowanych. 

5.  Dyskusja w grupie na temat sposobów usuwania błędów z form offsetowych. 
6.  Rozdanie  uczniom  instrukcji  do  wykonania  ćwiczeń  i  udzielenie  odpowiedzi  na  pytania 

dotyczące ćwiczenia. 

7.  Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia. 
8.  Wykonywanie przez uczniów ćwiczenia. 
9.  Prezentowanie wyników pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10. Dyskusja w grupie na temat trudności napotkanych przez uczniów podczas wykonywania 

ć

wiczenia. 

11. Podsumowanie zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odpowiedz  pisemnie  na  pytanie,  jakie  błędy  form  offsetowych  dyskwalifikują  je  do 

procesu drukowania, a jakie podlegają korekcie? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 

Ankieta 

 

Odpowiedz na poniŜsze pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność  

zajęć i dokonać ewentualnych zmian. 

 

1)  Scharakteryzować formy offsetowe z płyt presensybilizowanych? 

 
 
 

2)  Czy wiesz, jak wykonuje się korektę form offsetowych? 

 
 
 

3)  Czy 

potrafisz 

identyfikować 

błędy 

na 

formach 

offsetowych 

płyt 

presensybilizowanych? 

 
 
 

4)  Czy potrafisz ocenić przydatność do druku form offsetowych? 

 
 
 

5)  Czy któraś z część zajęć była dla ciebie niezrozumiała? JeŜeli TAK, to która? 

 
 

 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

………...………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Technik poligraf  311[28] 

Moduł:  

Procesy drukowania 311[28].Z3 

Jednostka modułowa: 

Przygotowanie 

form 

oraz 

drukowanie 

technikami płaskimi 311[28].Z3.02 

Temat: Poznanie  sposobu  wykonywania  offsetowej  formy  drukowej  z  płyty   

presensybilizowanej pozytywowej. 

Cel ogólny: 

Charakteryzowanie 

zjawisk 

zachodzących 

warstwie 

ś

wiatłoczułej 

pozytywowej płyty presensybilizowanej podczas naświetlania. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

scharakteryzować 

proces 

technologiczny 

wykonywania 

form 

offsetowych  

z pozytywowych płyt presensybilizowanych, 

− 

scharakteryzować budowę pozytywowej płyty presensybilizowanej, 

− 

określić  rodzaj  formy  kopiowej  do  wykonania  formy  offsetowej  z  pozytywowej  płyty 
presensybilizowanej, 

− 

dobrać  parametry  procesu  naświetlania  pozytywowej  płyty  presensybilizowanej  poprzez 
wykonanie naświetlania testowego ze specjalnych kopiowych form testowych, 

− 

scharakteryzować  zjawiska  zachodzące  w  warstwie  światłoczułej  pozytywowej  płyty 
presensybilizowanej podczas naświetlania, 

− 

określić  czynniki  mające  wpływ  na  proces  technologiczny  wykonywanie  form 
offsetowych z pozytywowych płyt presensybilizowanych. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
–  pogadanka, 
–  dyskusja w grupie, 
–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenie praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  w grupach 3–4-osobowych. 
 
Czas
: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  płyta presensybilizowana pozytywowa, 
–  forma kopiowa w postaci diapozytywu lewoczytelnego, 
–  kopiorama, 
–  wanna z dostępem do bieŜącej wody, 
–  wywoływacz do płyt, 
–  gębka do wywoływania płyt, 
–  korektory minusowe i plusowe, 
–  roztwór gumy arabskiej, 
–  instrukcja obsługi kopioramy, 
–  poradnik dla ucznia. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Przebieg zajęć: 
1.  Faza wstępna: 

–  powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, 
–  nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć, 
–  zapis tematu do zeszytów. 

2.  Faza właściwa: 

–  pogadanka 

na 

temat 

budowy 

pozytywowych 

płyt 

presensybilizowanych 

wykorzystywanych  do  wykonywania  offsetowych  form  drukowych,  oraz  zjawisk 
zachodzących w warstwie światłoczułej tych płyt podczas naświetlania, 

–  dyskusja  w  grupie  na  temat  procesu  technologicznego  wykonywania  form 

offsetowych z pozytywowych płyt presensybilizowanych, 

–  rozdanie  uczniom  instrukcji  do  wykonania  ćwiczenia  i  udzielenie  odpowiedzi  na 

pytania dotyczące ćwiczenia, 

–  rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia, 
–  wykonywanie przez uczniów ćwiczenia. 

3.  Faza kończąca: 

–  prezentowanie wyników pracy, 
–  dyskusja  w  grupie  na  temat  trudności  w  wykonywaniu  form  offsetowych  

z pozytywowych płyt presensybilizowanych, 

–  podsumowanie zajęć. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odpowiedz  pisemnie  na  pytanie,  jakie  zjawiska  zachodzą  w  warstwie  światłoczułej 

pozytywowej 

płyty 

presensybilizowanej 

podczas 

naświetlania 

przez 

diapozytyw 

lewoczytelny? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Ankieta 

 

Odpowiedz na poniŜsze pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność  

zajęć i dokonać ewentualnych zmian. 

 

1)  Czy  potrafisz  określić  zjawiska  zachodzące  w  warstwie  światłoczułej  płyty 

presensybilizowanej podczas jej naświetlania? 

 
 
 

2)  Czy wiesz, z czego składa się warstwa światłoczuła formy presensybilizowanej? 

 
 
 

3)  Czy umiesz dobrać parametry naświetlania płyty presensybilizowanej w kopioramie? 

 
 
 

4)  Czy  potrafisz  określić  rodzaj  formy  kopiowej  do  wykonywania  formy  drukowej  

z pozytywowej płyty presensybilizowanej? 

 
 
 

5)  Czy któraś z część zajęć była dla ciebie niezrozumiała? JeŜeli TAK, to która? 

 
 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1.  Wykonywanie 

oraz 

charakteryzowanie 

form 

technik 

drukowania płaskiego 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  oceny  form  offsetowych  z  płyt  presensybilizowanych  pod  kątem  ich 

przydatności do druku.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Prawidłowe  przeprowadzenie  ćwiczenia  wymaga  od  nauczyciela  wcześniejszego 

przygotowania  pomocy  dydaktycznych.  NaleŜy  zadbać  o  to,  Ŝeby  uczniowie  mieli  do 
dyspozycji  formy  offsetowe  róŜnej  jakości.  Powinny  to  być  formy  zarówno  nadające  się 
bezpośrednio do drukowania, jak i formy z róŜnego rodzaju błędami powstałymi na róŜnych 
etapach  ich  wykonania,  oraz  z  uszkodzeniami  mechanicznymi.  NaleŜy  takŜe  przeprowadzić 
dyskusję  na  temat  oceniania  jakości  form  offsetowych  i  sposobów  usuwania  błędów  z  form 
offsetowych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokładnie  obejrzeć  dostarczone  formy  offsetowe  okiem  nieuzbrojonym  oraz  przy  uŜyciu 

lupy, 

2)  wskazać ewentualne niedoskonałości badanych form offsetowych, 
3)  określić przyczyny powstania ewentualnych błędów na badanych formach offsetowych, 
4)  określić moŜliwości i sposoby usunięcia niedoskonałości ocenianych form, 
5)  zakwalifikować  formy  do  trzech  grup:  formy  nadające  się bezpośrednio do druku, formy 

z błędami moŜliwymi do usunięcia, formy nie nadające się do druku. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  ćwiczenie praktyczne, 
–  dyskusja w grupie. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

przykłady form offsetowych z płyt presensybilizowanych róŜnej jakości, 

− 

lupa, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  formę  offsetową  z  płyty  presensybilizowanej  pozytywowej,  z  powierzonej 

formy kopiowej. Dokonaj korekty otrzymanej formy offsetowej.

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie  powinno  być  wykonywane  w  laboratorium  szkolnym,  na  stanowisku 

wyposaŜonym  w  odpowiednie  urządzenia,  w  grupach  maksymalnie  3–4-osobowych.  NaleŜy 
takŜe  przeprowadzić  dyskusję  na  temat  sposobów  wykonywania  form  offsetowych  z  płyt 
presensybilizowanych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyjąć płytę presensybilizowaną z opakowania, 
2)  oczyścić diapozytyw z zanieczyszczeń, połoŜyć i zamocować w odpowiednim miejscu na 

płycie, emulsją od strony płyty presensybilizowanej, 

3)  umieścić płytę z formą kopiową w kopioramie, 
4)  dobrać czas naświetlania, 
5)  naświetlić płytę presensybilizowaną w kopioramie, 
6)  wywołać formę przy pomocy wywoływacza i odpowiedniej gąbki, 
7)  spłukać formę wodą, 
8)  wysuszyć formę, 
9)  dokonać oceny jakościowej otrzymanej formy offsetowej, 
10) dokonać korekty odpowiednimi korektorami, 
11) zabezpieczyć formę roztworem gumy arabskiej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenie praktyczne, 
–  dyskusja w grupie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  płyta presensybilizowana pozytywowa, 
–  forma kopiowa w postaci diapozytywu lewoczytelnego, 
–  kopiorama, 
–  wanna z dostępem do bieŜącej wody, 
–  wywoływacz do płyt, 
–  gębka do wywoływania płyt, 
–  korektory minusowe i plusowe, 
–  roztwór gumy arabskiej, 
–  instrukcja obsługi kopioramy, 
–  poradnik dla ucznia. 
 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj  analizy  zasady  działania  urządzenia  do  wykonywania  form  offsetowych  

w  technologii  CTP,  na  podstawie  wycieczki  dydaktycznej  i  schematu  konkretnego 
urządzenia.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie  naleŜy  przeprowadzić  w  profesjonalnym  studio  pre-press  wyposaŜonym  

w  urządzenie  do  wykonywania  form  offsetowych  w  jednej  z  technologii  CTP. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Przed przystąpieniem 

do 

ć

wiczenia 

koniecznym 

jest 

przeprowadzenie 

wykładu 

informacyjnego na temat technologii CTP wykonywania form offsetowych. Ćwiczenie naleŜy 
wykonywać w grupach maksymalnie 3–4 osobowych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  uwaŜnie  prześledzić  proces  wykonywania  formy  offsetowej  w  technologii  CTP  w  studio 

pre-press, 

2)  wykonać notatki na podstawie obserwacji, 
3)  skonfrontować  wyniki  obserwacji  ze  schematem  konkretnego  urządzenia  do 

wykonywania form offsetowych w technologii CTP, 

4)  dokonać  analizy  działania  poszczególnych  zespołów  urządzenia  do  wykonywania  form 

offsetowych w technologii CTP. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

urządzenie do wykonywania form offsetowych w technologii CTP, 

− 

schemat konkretnego urządzenia do wykonywania form offsetowych w technologii CTP, 

− 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Charakteryzowanie technik drukowania płaskiego 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj  analizy  zasady  działania  zespołu  nawilŜającego  na  podstawie  obserwacji  pracy 

offsetowej maszyny drukującej.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie  naleŜy  przeprowadzić  w  laboratorium  szkolnym  dysponującym  maszyną 

offsetową,  lub  w  zakładzie  poligraficznym  w  formie  wycieczki  dydaktycznej.  Ćwiczenie 
naleŜy przeprowadzić w grupach maksymalnie 3–4-osobowych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  uwaŜnie obserwować pracujący zespół nawilŜający offsetowej maszyny drukującej, 
2)  wyodrębnić poszczególne elementy zespołu nawilŜającego, 
3)  wykonać schemat zespołu nawilŜającego na podstawie obserwacji, 
4)  dokonać  analizy  sposobu  przekazywania  roztworu  zwilŜającego  na  formę  drukową  na 

podstawie wykonanego schematu i obserwacji pracy maszyny. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

offsetowa maszyna drukująca z wodnym nawilŜaniem,

 

− 

poradnik dla ucznia.

 

 

Ćwiczenie 2 

Sporządź roztwór zwilŜający do drukowania offsetowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie naleŜy przeprowadzić w laboratorium szkolnym w grupach 3–4-osobowych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  napełnić naczynie wodą bieŜącą, 
2)  zbadać pH pobranej wody, 
3)  dodać odpowiednie substancje buforowe w zaleŜności od zmierzonego pH, 
4)  zbadać  pH  uzyskanego  roztworu  i  porównać  z  wartością  właściwą  dla  roztworów 

zwilŜających dla druku offsetowego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5)  dodać  inne  dodatki  do  roztworu  zwilŜającego  (obniŜające  napięcie  powierzchniowe 

cieczy, grzybobójcze, przeciwbakteryjne itp.), w ilościach zalecanych przez producenta. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  naczynie na roztwór zwilŜający, 
–  dodatki buforowe do roztworów zwilŜających, 
–  zestaw dodatków do roztworów zwilŜających dla druku offsetowego, 
–  pH-metr, 
–  poradnik dla ucznia. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj jednokolorową odbitkę jednotonalną w kolorze cyjan, na papierze kredowanym 

o  gramaturze  115  g/m²  formatu  A3,  z  powierzonej  formy  offsetowej.  Druk  wykonaj  na 
ć

wierćformatowej jednokolorowej maszynie offsetowej.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Warunkiem  przeprowadzenia  ćwiczenia  jest  posiadanie  odpowiedniego  parku 

maszynowego  w  laboratorium  szkolnym,  lub  moŜliwość  wykonania  go  w  zakładzie 
poligraficznym  dysponującym  ćwierćformatową  jednokolorową  maszyną  offsetową. 
Ć

wiczenie powinno odbywać się w grupach maksymalnie 3–4-osobowych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  uruchomić kontrolnie maszynę, 
2)  ustawić maszynę na format i grubość papieru, 
3)  napełnić farbą kałamarz i wstępnie wyregulować zespół farbowy, 
4)  napełnić zespół nawilŜający roztworem i wstępnie go wyregulować, 
5)  załoŜyć formę drukową, 
6)  umieścić papier w maszynie, 
7)  wykonać odbitki kontrolne, 
8)  dokonać regulacji połoŜenia i barwy obrazu, 
9)  wykonać odbitkę nakładową, 
10) zmyć formę , zdjąć z maszyny i zabezpieczyć, 
11) umyć maszynę, 
12) uporządkować stanowisko pracy, 
13) zaprezentować  wykonaną  odbitkę  i  uzasadnić  podjęte  działania  podczas  wykonywania 

ć

wiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ć

wierćformatowa jednokolorowa offsetowa maszyna drukująca,

 

− 

farba cyjan,

 

− 

papier kredowany formatu A3 o gramaturze 115 g/m²,

 

− 

korektory, mleczko do przemywania formy,

 

− 

roztwór zwilŜający, zmywacz do obciągów, zmywacz do zespołów farbowych,

 

− 

czyściwo,

 

− 

roztwór do zabezpieczania form drukowych,

 

− 

zestaw narzędzi do regulacji zespołów maszyny drukującej, szpachla, gąbki wiskozowe,

 

− 

przymiar liniowy,

 

− 

instrukcja obsługi maszyny,

 

− 

poradnik dla ucznia.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3. Charakteryzowanie offsetowych maszyn drukujących 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sporządź  schemat  pneumatycznego  samonakładaka  strumieniowego  na  podstawie 

obserwacji arkuszowej maszyny offsetowej, oraz dokonaj analizy działania samonakładaka.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie powinno być realizowane w laboratorium szkolnym, lub w drukarni offsetowej 

posiadającej  odpowiedni  park  maszynowy  (maszyna  arkuszowa  z  samonakładakiem 
strumieniowym), w grupach maksymalnie 3–4-osobowych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  uwaŜnie prześledzić działanie zespołu podającego arkuszowej maszyny offsetowej, 
2)  wyodrębnić poszczególne elementy samonakładaka, 
3)  wykonać schemat samonakładaka maszyny na podstawie obserwacji, 
4)  dokonać analizy działania samonakładaka w konkretnej maszynie offsetowej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  offsetowa maszyna arkuszowa z pneumatycznym samonakładakiem strumieniowym, 
–  poradnik dla ucznia. 
 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  analizy  zasady  działania  wielokolorowej  offsetowej  maszyny  arkuszowej,  na 

podstawie  wycieczki  dydaktycznej.  Skonfrontuj  wyniki  obserwacji  ze schematem konkretnej 
maszyny drukującej.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Warunkiem 

koniecznym 

wykonania 

ć

wiczenia 

jest 

przygotowanie 

wycieczki 

dydaktycznej  do  drukarni  dysponującej  wielokolorowymi  offsetowymi  maszynami 
arkuszowymi. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  uwaŜnie  obserwować  pracę  poszczególnych  zespołów  wielokolorowej  offsetowej 

maszyny arkuszowej, 

2)  sporządzić notatki i szkice na podstawie obserwacji pracującej maszyny, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

3)  porównać wyniki obserwacji ze schematem konkretnej maszyny drukującej, 
4)  dokonać analizy działania poszczególnych zespołów maszyny drukującej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  wielokolorowa offsetowa maszyna arkuszowa, 
–  plansza ze schematem konkretnej maszyny drukującej, 
–  poradnik dla ucznia. 
 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj analizy działania systemu zasilająco-prowadzącego wstęgę papieru, w zwojowej 

maszynie offsetowej, na podstawie wycieczki dydaktycznej do drukarni.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Warunkiem 

koniecznym 

wykonania 

ć

wiczenia 

jest 

przygotowanie 

wycieczki 

dydaktycznej do drukarni offsetowej dysponującej zwojowymi maszynami drukującymi. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  uwaŜnie prześledzić drogę wstęgi papieru w zwojowej maszynie offsetowej, 
2)  zwrócić  szczególną  uwagę  na  system  mocowania  roli  i  urządzenie  do  jej  automatycznej 

zmiany, 

3)  sporządzić notatki i szkice na podstawie obserwacji pracy maszyny, 
4)  dokonać analizy zasady działania urządzenia do automatycznej zmiany roli w maszynie, 
5)  dokonać analizy przebiegu wstęgi papieru przez poszczególne zespoły zwojowej maszyny 

offsetowej. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  zwojowa offsetowa maszyna drukująca, 
–  plansze  ze  schematami  poszczególnych  zespołów  konkretnej  zwojowej  maszyny 

offsetowej, 

–  poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przygotowanie  form  oraz 
drukowanie technikami płaskimi” 

Test  składa  się  z  dwudziestu  zadań  wielokrotnego  wyboru.  Zadanie  nr  12  to  zadanie  

z poziomu ponadpodstawowego, a pozostałe z poziomu podstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za  kaŜdą  poprawną  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  jednego  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  jednego  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 
Klucz odpowiedzi: 1.
 b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. b, 6. a, 7. c, 8. b, 9. d, 10. a, 11. c,  
12. 
a, 13. b, 14. d, 15. c, 16. a, 17. b, 18. d, 19. c, 20. a
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

( mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać techniki drukowania 
płaskiego 

Wskazać zaleŜność kąta zwilŜania 
od napięcia powierzchniowego 
 

Wskazać rolę substancji 
powierzchniowo czynnych 

Określić rodzaj zwilŜanych 
powierzchni 

Wskazać właściwości powierzchni 
drukującej formy 

Scharakteryzować rodzaj podłoŜa 
formy litograficznej 

Określić formę kopiową do 
pozytywowych płyt 
presensybilizowanych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Zidentyfikować czynniki 
zapewniające stabilność obrazu na 
formie 

Wskazać parametry podłoŜa płyty 
presensybilizowanej 

10 

Określić cel stosowania ziarnowania 
podłoŜa 

11 

Wskazać grubość warstwy kopiowej 
na płytach presensybilizowanych 

12 

Zanalizować proces naświetlania 
pozytywowej warstwy kopiowej 

PP 

13 

Określić presensybilizowane płyty 
negatywowe 

14 

Wskazać przyczyny zjawiska 
podświetlania 

15 

Wskazać zastosowanie skali szarości 

16 

Wskazać zalety technologii CTP 

17 

Wskazać elementy zespołu 
drukującego maszyny offsetowej 

18 

Określić zastosowanie techniki 
ś

wiatłodrukowej 

19 

Dobrać rodzaj maszyny do druku 
określonych wydawnictw 

20 

Określić rodzaj samonakładaka 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 
7.  Po zakończeniu testu przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze od 

niego pracę. 

8.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 
9.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
9.  Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 
 
 
 

Powodzenia! 

 
 
 
 

Materiały dla ucznia 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Techniki drukowania płaskiego to 

a) 

offset, światłodruk, linoryt, litografia. 

b) 

litografia, offset, dilitho, światłodruk. 

c) 

offset, litografia, światłodruk, dilitho, tampodruk.

 

d) 

fleksografia, offset, światłodruk, tampodruk. 

 

2.  W miarę zmniejszania się napięcia powierzchniowego cieczy względem ciała stałego, kąt 

jaki tworzy się między powierzchnią kropli , a powierzchnią ciała stałego będzie 
a) 

się zmniejszał. 

b) 

się zwiększał. 

c) 

pozostawał bez zmian.

 

d) 

się zwiększał, lub zmniejszał.

 

 
3.  Substancje powierzchniowo czynne powodują 

a) 

zwiększenie napięcia powierzchniowego i zmniejszenie zdolności zwilŜania. 

b) 

zwiększenie napięcia powierzchniowego i zwiększenie zdolności zwilŜania. 

c) 

zmniejszenie napięcia powierzchniowego i zwiększenie zdolności zwilŜania.

 

d) 

zmniejszenie napięcia powierzchniowego i zmniejszenie zdolności zwilŜania. 

 

4.  Roztwór zwilŜający pokrywa cienką warstwą powierzchnie 

a) 

drukujące formy. 

b) 

całej formy.

 

c) 

drukujące lub niedrukujące formy w zaleŜności od składu roztworu zwilŜającego.

 

d) 

niedrukujące formy. 

 
5.  Powierzchnie drukujące formy offsetowej są 

a) 

oleofilowe i hydrofilowe. 

b) 

oleofilowe i hydrofobowe. 

c) 

oleofobowe i hydrofobowe.

 

d) 

oleofobowe i hydrofilowe. 

 

6.  W technice litograficznej formę drukową wykonuje się 

a) 

na kamieniu. 

b) 

na płycie aluminiowej. 

c) 

na tworzywach sztucznych.

 

d) 

na tekturze. 

 
7.  Formą kopiową do wykonywania form z pozytywowych płyt presensybilizowanych jest 

a) 

diapozytyw prawoczytelny. 

b) 

negatyw prawoczytelny. 

c) 

diapozytyw lewoczytelny.

 

d) 

negatyw lewoczytelny.

 

 
8.  Stabilność wymiarową obrazu na formie offsetowej zapewnia 

a) 

warstwa światłoczuła płyty. 

b) 

podłoŜe płyty. 

c) 

element drukujący formy.

 

d) 

element niedrukujący formy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

9.  PodłoŜem  płyty  presensybilizowanej  do  wykonywania  form  offsetowych,  jest  najczęściej 

blacha 

a) 

stalowa o grubości od 0,1 do 0,4 mm. 

b) 

aluminiowa o grubości od 1 do 1,4 mm. 

c) 

miedziana o grubości od 0,6 do 0,9 mm.

 

d) 

aluminiowa o grubości od 0,1 do 0,4 mm. 

 
10. Celem ziarnowania powierzchni podłoŜa płyt presensybilizowanych jest 

a) 

zwiększenie zwilŜalności miejsc niedrukujących. 

b) 

polepszenie właściwości oleofilowych miejsc drukujących formy. 

c) 

zwiększenie zwilŜalności miejsc drukujących formy.

 

d) 

polepszenie właściwości oleofobowych miejsc niedrukujących formy. 

 
11. Grubość  warstwy  kopiowej  na  płytach  presensybilizowanych  do  form  offsetowych 

wynosi 
a) 

2,6–3,0 µm.

 

b) 

0,4–0,6 µm.

 

c) 

0,8–2,5 µm.

 

d) 

3,5–4,0 µm.

 

 

12. W pozytywowej warstwie kopiowej pod wpływem naświetlania przez diapozytyw 

a) 

miejsca nienaświetlone tworzą elementy drukujące formy. 

b) 

miejsca nienaświetlone tworzą elementy niedrukujące formy. 

c) 

miejsca naświetlone tworzą elementy drukujące formy.

 

d) 

tworzy się relief wypukły.

 

 
13. Presensybilizowane płyty negatywowe to płyty 

a) 

fotorozpuszczalne. 

b) 

fotoutwardzalne. 

c) 

fotorozpuszczalne lub fotoutwardzalne.

 

d) 

do form litograficznych. 

 

14. Na wielkość podświetlenia (podkopiowania) ma wpływ 

a) 

grubość formy kopiowej. 

b) 

grubość podłoŜa  płyty presensybilizowanej. 

c) 

rodzaj podłoŜa płyty presensybilizowanej.

 

d) 

dokładność styku formy kopiowej z warstwą kopiową płyty podczas naświetlania. 

 
15. Skale szarości wykorzystuje się do określenia 

a) 

minimalnej wartości naświetlenia płyty. 

b) 

rodzaju światła do naświetlenia płyty. 

c) 

optymalnej wartości naświetlenia płyty.

 

d) 

maksymalnej wartości naświetlenia. 

 

16. Wszystkie rodzaje technologii CTP wykonywania form offsetowych pozwalają 

a) 

na wyeliminowanie form kopiowych z procesu wykonywania form. 

b) 

skrócić proces wykonywania formy z jednoczesnym pogorszeniem jakości form. 

c) 

na całkowite wyeliminowanie płyt presensybilizowanych.

 

d) 

na całkowite wyeliminowanie warstw kopiowych z płyt. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

17. Zespół drukujący offsetowej maszyny drukującej składa się 

a) 

z cylindra formowego, cylindra dociskowego i cylindra pośredniego stalowego. 

b) 

z  cylindra  formowego,  cylindra  dociskowego  i  cylindra  pośredniego  stalowego  
z obciągiem gumowym. 

c) 

z cylindra formowego i cylindra gumowego.

 

d) 

z cylindra formowego i dociskowego.

 

 

18. Światłodruk to technika pozwalająca na 

a) 

drukowanie wysokonakładowych wielokolorowych wydawnictw. 

b) 

całkowite wyeliminowanie zwilŜania formy drukowej.

 

c) 

wyeliminowanie zespołu farbowego z maszyny.

 

d) 

uzyskanie druku wielotonalnego bez stosowania rastra. 

 

19.  Najodpowiedniejszą  maszyną  do  drukowania  wysokonakładowych  wielokolorowych 

wydawnictw gazetowych w technice offsetowej jest 
a) 

dwukolorowa offsetowa maszyna zwojowa. 

b) 

wielokolorowa arkuszowa maszyna offsetowa. 

c) 

wielokolorowa zwojowa maszyna offsetowa. 

d) 

dwukolorowa arkuszowa maszyna offsetowa. 

 
20. Najbardziej wydajne samonakładaki maszyn arkuszowych to 

a) 

pneumatyczne samonakładaki z tylnym podawaniem. 

b) 

pneumatyczne samonakładaki z przednim podawaniem. 

c) 

samonakładaki cierne.

 

d) 

strumieniowa samonakładaki z bocznym podawaniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………........……………………………… 

 

Przygotowanie form oraz drukowanie technikami płaskimi 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Zadanie typu „próba pracy” 

 
Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania: 
1)  sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie 

powinni zdobyć przy realizacji tego modułu, 

2)  przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego, 

potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik poligraf. 

W  tym  celu  zadanie  praktyczne  musi  być  przygotowane  w  takiej  formie,  z  jaką  uczniowie 
spotkają  się  na  egzaminie.  Oznacza  to  konieczność  opracowania  zadania  w  sposób 
umoŜliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach:  planowania,  organizowania,  wykonywania  i  prezentowania.  Próbę  pracy 
przeprowadza  wybrany  uczeń.  Pozostali  wspólnie  z  nauczycielem  obserwują  jego  pracę. 
Po pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie. 
 
 
Ocenianie: 
niedostateczny 

do 12 pkt. 

dopuszczający  

13–14 pkt. 

dostateczny 

 

15–16 pkt. 

dobry   

 

17–18 pkt. 

bardzo dobry   

od 19 pkt. 

 
WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 
 

WyposaŜenie na stanowisku 

Ilość 

Dwukolorowa offsetowa maszyna arkuszowa 

1 szt. 

Formy drukujące z płyt presensybilizowanych 

2 szt. 

Odbitka wzorcowa (Chromalin, Matchprint, lub inna) 

1 szt. 

Zestaw narzędzi do regulacji zespołów maszyny drukującej 

1 kpl. 

Farby offsetowe (cyjan i magenta) 

2 szt. 

Papier  makulaturowy  o  formacie  A3,  grubości  01  mm  i  gramaturze  90  g/m², 
oraz papier nakładowy o formacie A3, grubości 0,1 mm i gramaturze 90 g/m² 

2 ryzy 

Mleczko  do  przemywania  form,  korektory,  roztwór  zwilŜający,  zmywacz  do 

obciągów,  zmywacz  do  zespołów  farbowych,  czyściwo,  roztwór  do 
zabezpieczania form, szpachla, gąbki wiskozowe. 

1 kpl. 

Przyrządy  kontrolno-pomiarowe:  densytometr  refleksyjny,  przymiar  liniowy, 

lupa 

1 kpl. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Informacja dla ucznia 
 
1.  Sprawdź,  czy  otrzymałeś  kompletny  arkusz  do  wykonania  zadania.  Ewentualne  braki 

stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

2.  Na  arkuszu  PLAN  DZIAŁANIA  wpisz  swój  numer  ewidencyjny  PESEL,  datę  urodzenia 

i  numer stanowiska. 

3.  Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem 

roboczym i jego wyposaŜeniem. Masz na to 20 minut. 

4.  Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 

miejscu ( czas wykonania zadania wynosi 180 minut). 

 
Pamiętaj,  Ŝe  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci Ŝadnych wskazówek. 
Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bhp, ochrony 
przeciwpoŜarowej i moŜe w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania. 

Powodzenia! 

 
Zadanie 
Wykonaj  na  dwukolorowej  arkuszowej  maszynie  offsetowej  100  dwukolorowych  odbitek 
wielotonalnych,  zgodnych  z  daną  odbitką  wzorcową  pod  względem  połoŜenia  obrazu 
i   kolorystyki.  UŜyj  form  drukowych  dla  kolorów  cyjan  i  magenta.  Jako  podłoŜa  drukowego 
uŜyj  papieru  offsetowego  o  formacie  A3,  grubości  0,1  mm  i  gramaturze  90  g/m².  Kontroluj 
densytometrycznie  zgodność  kolorów  odbitek  z  odbitką  wzorcową.  Zaprezentuj  wykonane 
odbitki i oceń ich jakość. Na wykonanie zadania masz 180 minut. 
 
Instrukcja wykonania zadania 
 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania i zapoznaj się z odbitką wzorcową. 
2.  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

a)  czynności niezbędne do wykonania odbitek, 
b)  wykaz materiałów, narzędzi i maszyn niezbędnych do wykonania zadania, 
c)  wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego potrzebnego do wykonania zadania, 

3.  Przygotuj  stanowisko  do  wykonania  zadania,  rozmieść  wybrane  materiały,  narzędzia  

i przyrządy kontrolno-pomiarowe. 

4.  Przeprowadź kontrole maszyny i sprzętu oraz dokonaj niezbędnych regulacji. 
5.  Ustaw maszynę na format i grubość papieru. 
6.  Zamocuj formy drukowe na cylindrach formowych maszyny i zmyj je. 
7.  Napełnij  kałamarze  farbowe  i  wykonaj  czynności  związane  z  przygotowaniem  zespołów 

farbowych maszyny. 

8.  Napełnij  zespoły  nawilŜające  roztworem  zwilŜającym  i  wykonaj  czynności  związane  

z przygotowaniem tych zespołów. 

9.  Wykonaj  odbitki  kontrolne,  dokonaj  oceny  zgodności  pasowania  kolorów  i  kolorystyki 

(kontrola densytometryczna) z odbitką wzorcową. 

10. Dokonaj  niezbędnych  korekt  baw  na  odbitkach  kontrolnych,  dokonując  stosownych 

regulacji parametrów pracy maszyny. 

11. Dokonaj  niezbędnych  regulacji  połoŜenia  form  drukowych  w  celu  uzyskania  zgodności 

połoŜenia obrazu z odbitką wzorcową. 

12. Wykonaj na papierze nakładowym 100 odbitek zgodnych z odbitką wzorcową. 
13. Odstaw walce zespołów farbowych, zmyj obciągi offsetowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

14. Zmyj formy drukowe, zdejmij je z cylindrów formowych i zabezpiecz. 
15. Uporządkuj  stanowisko  pracy,  zabezpiecz  narzędzia,  maszynę  drukową  i  materiały 

poligraficzne, zagospodaruj odpady. 

16. Zgłoś gotowość do prezentowania wykonanego nakładu. 
17. W czasie prezentowania: 

a)  uzasadnij sposób wykonania odbitek, 
b)  oceń  jakość  wykonanych  odbitek  pod  kątem  pasowania  kolorów  i  zgodności  barw  

z odbitką wzorcową. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Zawód: technik poligraf 
Symbol cyfrowy zawodu 311[28] 
Oznaczenie tematu: …………….  
Oznaczenia zadania: …………… 
 
PESEL  

 

 

 

 

     Data urodzenia 

 

Numer stanowiska 

 
 

 

 

 

 

 

    

dzień   miesiąc  rok

 

PLAN DZIAŁANIA 
 
1.  Zapisz czynności prowadzące do wykonania odbitek zgodnych z odbitką wzorcową : 
…………………………………………………………………………………………..………
…………………………………………………………………………………………..………
…………………………………………………………………………………………..………
…………………………………………………………………………………………..………
…………………………………………………………………………………………..………
…………………………………………………………………………………………..………
…………………………………………………………………………………………..………
…………………………………………………………………………………………..………
…………………………………………………………………………………………..………
…………………………………………………………………………………………..………
…………………………………………………………………………………………………. 
 
2.  Wykaz materiałów, narzędzi i maszyn niezbędnych do wykonania zadania: 
………………………………………………………………………………………..…………
………………………………………………………………………………………..…………
……………………………………………………………………………………..……………
……………………………………………………………………………………..……………
…………………………………………………………………………………………..………
…………………………………………………………………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………. 
 
3.  Wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego do wykonania zadania: 
…………………………………………………………………………………………….……
…………………………………………………………………………………………….……
…………………………………………………………………………………………….……
……………………………………………………………………………………………….…
…………………………………………………………………………………………….…… 
…………………………………………………………………………………………….…… 
…………………………………………………………………………………………………. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Zadanie praktyczne 
 
Wykonaj  na  dwukolorowej  arkuszowej  maszynie  offsetowej  100  dwukolorowych  odbitek 
wielotonalnych,  zgodnych  z  daną  odbitką  wzorcową  pod  względem  połoŜenia  obrazu 
i   kolorystyki.  UŜyj  form  drukowych  dla  kolorów  cyjan  i  magenta.  Jako  podłoŜa  drukowego 
uŜyj  papieru  offsetowego  o  formacie  A3,  grubości  0,1  mm  i  gramaturze  90  g/m².  Kontroluj 
densytometrycznie  zgodność  kolorów  odbitek  z  odbitką  wzorcową.  Zaprezentuj  wykonane 
odbitki i oceń ich jakość. 
Czas wykonania zadania wynosi 180 minut. 
 

O

b

sz

ar

 

st

an

d

ar

d

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba 

pkt 

0–1 

Czynność  1.  Zapisanie  kolejnych  czynności  niezbędnych  do  wykonania 
odbitek. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie, co najmniej 
7 z następujących czynności: 

− 

uruchomienie kontrolne maszyny, 

− 

ustawienie maszyny na format i grubość papieru, 

− 

napełnienie zespołów farbowych i nawilŜających, wykonanie regulacji, 

− 

załoŜenie form drukowych, 

− 

umieszczenie papieru w maszynie, 

− 

wykonanie odbitek kontrolnych, 

− 

regulacja połoŜenia i barwy obrazu, 

− 

wykonanie odbitek nakładowych. 

 

Czynność  2.  Zapisanie  wykazu  materiałów,  narzędzi  i  maszyn  potrzebnych 
do wykonania zadania. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie, co najmniej 
10 z następujących elementów: 

− 

dwukolorowa arkuszowa maszyna offsetowa, 

− 

farby offsetowe cyjan i magenta, 

 

papier  makulaturowy  o  formacie  A3,  grubości  0,1mm  i  gramaturze 
90g/m², 

− 

papier  nakładowy  –  offsetowy  o  formacie  A3,  grubości  0,1mm 
i gramaturze 90g/m², 

− 

korektory, 

− 

mleczko do przemywania form, 

− 

roztwór zwilŜający, 

− 

zmywacz do obciągów, 

− 

zmywacz do zespołów farbowych, 

− 

czyściwo, 

− 

roztwór do zabezpieczania form drukowych, 

− 

zestaw narzędzi do regulacji zespołów maszyny drukującej. 

 

 
 

P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

Czynność  3.  Zapisanie wykazu sprzętu kontrolno-pomiarowego potrzebnego do 
wykonania zadania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie następujące 
elementy: 

− 

densytometr, 

− 

przymiar liniowy, 

− 

lupa. 

 

 

 

Suma punktów w obszarze I. Planowanie   

Czynność  4.  Zgromadzenie  materiałów  i  narzędzi  potrzebnych  do 
wykonania zadania. 
Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  uczeń  zgromadził  wokół  offsetowej 
maszyny drukującej: 

− 

2 offsetowe formy drukowe, 

− 

farby offsetowe w kolorach cyjan i magenta, 

− 

papier makulaturowy i nakładowy, 

− 

mleczko do przemywania form, 

− 

roztwór zwilŜający, 

− 

roztwór do zabezpieczania form drukowych, 

− 

zmywacze, czyściwo, korektory, 

− 

narzędzia do regulacji zespołów maszyny drukującej, 

− 

szpachle, 

− 

gąbki wiskozowe, 

 

Czynność 5. Zgromadzenie sprzętu kontrolno-pomiarowego. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  uczeń  zgromadził  na  stanowisku,  co 
najmniej 3 z następujących elementów: 

− 

densytometr, 

− 

przymiar liniowy, 

− 

lupa. 

 
 

Czynność 6. Dokonanie oględzin i kontrolnego uruchomienia maszyny. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli zdający uruchomił maszynę i sprawdził 
poprawność działania poszczególnych jej zespołów. 

 

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze II. Organizowanie   

Czynność 7. Regulowanie zespołu drukującego maszyny. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  uczeń  ustawił  odległość  między 
cylindrami na wartość 0,1 mm. 

 

Czynność 8. Regulowanie zespołu podającego i odbierającego podłoŜe  
drukowe. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli zdający nałoŜył wymaganą ilość papieru 

na  stół  podający  w  sposób,  w  którym  papier  makulaturowy  znajduje  się  na 
wierzchu stosu i jest przełoŜony przekładką, oraz ustawił zespół podający na 
format i grubość papieru i zespół odbierający na format papieru. 

 

W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

 

Czynność 9. Zamocowanie form drukowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  zdający  zamocował  formy  drukowe 

na  cylindrach  formowych  maszyny,  bez  uszkodzenia  powierzchni 
drukujących form. 
 

 

Czynność 10. Napełnienie farbą kałamarzy farbowych. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli zdający napełnił kałamarze farbowe bez 
zabrudzenia maszyny zgodnie z kolejnością zamocowania form drukowych. 
 

 

Czynność 11. Napełnienie zespołów nawilŜających maszyny. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  -  jeŜeli  uczeń  napełnił  kałamarze  wodne 

zespołów nawilŜających maszyny roztworem zwilŜającym. 

 

Czynność 12. Regulowanie zespołów farbowych. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń pokrętłami ustawił odpowiednią 

szerokość szczeliny między duktorem a kałamarzem. 

 

 

Czynność 13. Wykonanie odbitek kontrolnych na podłoŜu makulaturowym.   

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  uczeń  zadrukował  papier 

makulaturowy,  oraz  porównał  odbitkę  kontrolną  z  odbitką  wzorcową 
uŜywając densytometru i lupy.  
Czynność 14. Dokonanie korekty barwnej odbitek.  

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  uczeń  za  pomocą  regulacji  ilości 
podawanej farby przez zespoły farbowe, uzyska zgodność kolorów na 
odbitkach kontrolnych z odbitką wzorcową. 

 

Czynność 15. Dokonanie korekty pasowania kolorów. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  zdający  poprzez  regulację  zespołów 
drukujących maszyny, uzyska zgodność pasowania kolorów. 

 

Czynność 16. Wykonanie odbitek nakładowych. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  zdający  wykonał  200  szt.  odbitek  na 
papierze nakładowym, zgodnych z odbitką wzorcową. 

 

Czynność 17. Zabezpieczenie form drukowych. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  zdający  odstawił  walce  zespołu 
farbowego,  zmył  obciągi  offsetowe  i  formy  drukowe,  zdjął  formy 
z  cylindrów  formowych  i  zabezpieczył  ich  powierzchnie  roztworem 
zabezpieczającym. 

 

Czynność 18. Zabezpieczenie maszyny drukującej. 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  zdający  usunął  farbę  z  kałamarzy 
farbowych,  umył  zespoły  farbowe,  opróŜnił  zespoły  nawilŜające 
i odłączył zasilanie maszyny. 
 

 

 

Czynność 19. Uporządkowanie stanowiska pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  zdający  oczyścił  narzędzia, 
zagospodarował odpady i rozliczył materiały poligraficzne. 

 

 

Suma punktów w obszarze III. Wykonywanie   

Czynność 20. Uzasadnienie sposobu wykonania odbitek. 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  zdający  uzasadnił  sposób  i  kolejność 
wykonywanych operacji. 

 

Czynność 21. Ocenienie jakości wykonanych odbitek. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń oceni jakość wykonanych odbitek 
pod kątem pasowania kolorów i zgodności barw z odbitką wzorcową, wskaŜe 
na  przyczyny  powstania  ewentualnych  błędów  i  określi  sposoby  ich 
uniknięcia.  

 

Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie   

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

RAZEM:   

 
Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7. LITERATURA 

 

1.  Cichocki  L.,  Pawlicki  T.,  Ruczka  I.:  Poligraficzny  słownik  terminologiczny.  Polska  Izba 

Druku, Warszawa 1999 

2.  Ciupalski  S.:  Maszyny  drukujące  konwencjonalne.  Oficyna  Wydawnicza  Politechniki 

Warszawskiej, Warszawa 2001 

3.  Czichon H., Magdzik S., Jakucewicz S.: Formy drukowe. WSiP, Warszawa 1996 
4.  Czichon.  H.,  Czichon  M.:  Technologia  form  offsetowych.  Oficyna  Wydawnicza 

Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2002 

5.  Druździel  M.,  Fijałkowski  T.:  Maszyny  i  urządzenia  typograficzne.  WSiP,  

Warszawa 1978 

6.  Gruin I.: Materiały polimerowe. Wydawnictwa Naukowe PWN, Warszawa 2003 
7.  Gruszczyński Cz.: Farby graficzne. WSiP, Warszawa 1990 
8.  Jakucewicz  S.,  Magdzik  S.:  Materiałoznawstwo  dla  szkół  poligraficznych.  WSiP, 

Warszawa 2001 

9.  Jakucewicz S., Czichon M., Czichon H.: Materiałoznawstwo poligraficzne. Wydawnictwa 

PW, Warszawa 1992 

10. Jakucewicz S.: Materiałoznawstwo poligraficzne. Wydawnictwa PW, Warszawa 1993 
11. Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa 1997 
12. Kołak  J.,  Ostrowski  J.:  Maszyny  i  urządzenia  –  Maszyny  drukujące.  WSiP,  

Warszawa 1979 

13. Poligrafia ogólna. WSiP, Warszawa 1982 
14. Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenie ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2005 
 
Literatura metodyczna 
1.  Arends R. I.: Uczymy się nauczać. WSiP, Warszawa 1994 
2.  Moos  J.,  Koludo  A.  (red.):  Metody  aktywizujące  z  uwzględnieniem  technologii 

informacyjnej  w  kształceniu  dorosłych.  Stowarzyszenie  Dyrektorów  i  Nauczycieli 
Centrów  Kształcenia  Praktycznego  –  Łódzkie  Centrum  Doskonalenia  Nauczycieli  
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006 

3.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997