background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Paweł Pierzchalski 

 
 
 
 

Przygotowanie form do drukowania płaskiego 
825[01].Z1.02 

 
 

 

 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Adam Kanas 
mgr Krystyna Nowak-Wawszczak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr ElŜbieta Gonciarz 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  825[01].Z1.02, 
„Przygotowanie  form  do  drukowania  płaskiego”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu drukarz. 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Charakteryzowanie oraz wykonywanie form do drukowania płaskiego 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Charakteryzowanie procesów przygotowawczych do drukowania  
w technice offsetowej 

 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

16 

7.

 

Literatura 

30 

  
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.

 

WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

drukarz. W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  juŜ  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania– 
–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do 
nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem; 

 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w  formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania.  Druga  forma jest korzystniejsza, poniewaŜ 
nauczyciel  sterując  dyskusją,  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości; 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ć

wiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  róŜne 

moŜliwości  ich    realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ć

wiczeń  jest    w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu  technodydaktycznym 

szkoły. Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował; 

 

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 
odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia,  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  JeŜeli  wystąpią  zaprzeczenia,  to  nauczyciel  powinien  do  tych 
zagadnień  wrócić,  sprawdzając,  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem 
niezrozumienia przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie 
nauczania.  W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy 
nauczyciela,  sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Uczeń  niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie 
w pełni  umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród 
uczniów  tak  zwaną  „ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania 
materiału  nauczania  rozdziału  moŜe  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia 
wiedzy i umiejętności ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową, 
powinien  zwracać  uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe 
uzdolnienia  manualne,  czy  moŜe  lepiej  radzi  sobie  z rozwiązywaniem  problemów 
teoretycznych; 

 

testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową. KaŜdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona  jest  od 
liczby uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według własnego projektu 
oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umoŜliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

 
 
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych

 

825[01].Z1 

Technologia drukowania płaskiego 

 

825[01].Z1.01 

Eksploatowanie maszyn do drukowania płaskiego 

825[01].Z1.02 

Przygotowanie form do drukowania płaskiego 

825[01].Z1.03  

Drukowanie płaskie 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się terminologią poligraficzną, 

 

charakteryzować podstawowe działy poligrafii, 

 

określać podstawowe szeregi i formaty wyrobów poligraficznych, 

 

posługiwać się podstawowymi miarami poligraficznymi, 

 

charakteryzować papiery drukowe, papiery tzw. nowej generacji, papiery syntetyczne,  

 

klasyfikować oraz określić skład farb drukowych,  

 

określać mechanizmy utrwalania farb,  

 

określać drukowe i uŜytkowe właściwości farb, 

 

analizować budowę i zasadę działania zespołów farbowych do farb mazistych,  

 

klasyfikować formy drukowe do płaskich technik drukowania, 

 

klasyfikować płaskodrukowe maszyny drukujące, 

 

klasyfikować  i  charakteryzować  zespoły  zasilania  arkuszami  maszyn  drukujących 
arkuszowych oraz mechanizmy prowadzenia wstęgi w maszynach zwojowych, 

 

charakteryzować procesy drukowania technikami płaskimi, 

 

współpracować w grupie, 

 

formułować wnioski, 

 

oceniać swoje umiejętności, 

 

uczestniczyć w dyskusji, 

 

prezentować siebie i grupę, w której pracuje, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować materiały i budowę form do drukowania płaskiego, 

 

rozróŜnić formy drukowe do drukowania płaskiego, 

 

określić sposoby wykonania form do drukowania płaskiego, 

 

określić wymagania, jakie muszą spełniać formy drukowe do drukowania offsetowego, 

 

scharakteryzować proces powstawania form do drukowania offsetowego, 

 

ocenić jakość form drukowych, 

 

obliczyć ilość materiałów stosowanych do określonej wielkości produkcji, 

 

dobrać i przygotować podłoŜa do produkcji, 

 

przygotować farby drukarskie oraz materiały pomocnicze, 

 

załoŜyć formę drukową w maszynie, 

 

skorzystać z norm i literatury technicznej, 

 

skorzystać z katalogów materiałów i informacji w Internecie, 

 

zorganizować stanowisko pracy, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej do prac związanych z przygotowaniem maszyn do 
druku, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej 
i ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz nr 1 

 
Osoba prowadząca  

………………...………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  Drukarz 825[01]  
Moduł:  

Technologia drukowania płaskiego 825[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

Przygotowanie form do drukowania płaskiego 825[01].Z1.02  

Temat: 

„Ocena jakości form offsetowych z płyt presensybilizowanych”. 

 
Cel ogólny
:  Kształtowanie  umiejętności  oceniania  form  offsetowych  wykonanych  z  płyt 

presensybilizowanych, pod kątem ich przydatności do drukowania. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować formy offsetowe z płyt presensybilizowanych, 

 

zidentyfikować błędy form offsetowych powstałe podczas ich wykonywania, 

 

określić sposoby korekty form offsetowych, 

 

wykonywać korektę form offsetowych, 

 

ocenić przydatność do druku form offsetowych z płyt presensybilizowanych. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja konferencyjna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

w grupach 3–4-osobowych. 

 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przykłady form offsetowych z płyt presensybilizowanych róŜnej jakości, 

 

lupa, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 

3.

 

Zapis tematu do zeszytów. 

4.

 

Pogadanka na temat podstawowych błędów powstających podczas procesu wykonywania 
form offsetowych z płyt presensybilizowanych. 

5.

 

Dyskusja na temat sposobów usuwania błędów z form offsetowych. 

6.

 

Rozdanie  uczniom  instrukcji  do  wykonania  ćwiczeń  i  udzielenie  odpowiedzi  na  pytania 
dotyczące ćwiczenia. 

7.

 

Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia. 

8.

 

Wykonywanie przez uczniów ćwiczenia. 

9.

 

Prezentowanie wyników pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10.

 

Dyskusja  na  temat  trudności  napotkanych  przez  uczniów  podczas  wykonywania 
ć

wiczenia. 

11.

 

Podsumowanie zajęć. 

 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Odpowiedz  pisemnie  na  pytanie,  jakie  błędy  form  offsetowych  dyskwalifikują  je  do 

procesu drukowania, a jakie podlegają korekcie? 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności.  

 
 

Ankieta: 

 

Odpowiedz  na  poniŜsze  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać ewentualnych zmian. 

 

1)

 

Scharakteryzować formy offsetowe z płyt presensybilizowanych? 

 
 
 

2)

 

Czy wiesz, jak wykonuje się korektę form offsetowych? 

 
 
 

3)

 

Czy  potrafisz  identyfikować  błędy  na  formach  offsetowych  z  płyt 
presensybilizowanych? 

 
 
 

4)

 

Czy potrafisz ocenić przydatność do druku form offsetowych? 

 
 
 

5)

 

Czy któraś z część zajęć była dla ciebie niezrozumiała? JeŜeli TAK, to która? 

 
 

 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz nr 2 

 

Osoba prowadząca  

…………………...………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  Drukarz 825[01]  
Moduł:  

Technologia drukowania płaskiego 825[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

Przygotowanie form do drukowania płaskiego 825[01].Z1.02  

Temat:  „Poznanie  sposobu  wykonywania  offsetowej  formy  drukowej  z  płyty 

presensybilizowanej pozytywowej”. 

 

Cel ogólny:  Przygotowanie  do  określania  zjawisk  zachodzących  w  warstwie  światłoczułej 

pozytywowej płyty presensybilizowanej podczas naświetlania. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować 

proces 

technologiczny 

wykonywania 

form 

offsetowych  

z pozytywowych płyt presensybilizowanych, 

 

scharakteryzować budowę pozytywowej płyty presensybilizowanej, 

 

określić  rodzaj  formy  kopiowej  do  wykonania  formy  offsetowej  z  pozytywowej  płyty 
presensybilizowanej, 

 

dobrać  parametry  procesu  naświetlania  pozytywowej  płyty  presensybilizowanej  poprzez 
wykonanie naświetlania testowego ze specjalnych kopiowych form testowych, 

 

scharakteryzować  zjawiska  zachodzące  w  warstwie  światłoczułej  pozytywowej  płyty 
presensybilizowanej podczas naświetlania, 

 

określić  czynniki  mające  wpływ  na  proces  technologiczny  wykonywanie  form 
offsetowych z pozytywowych płyt presensybilizowanych. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

dyskusja konferencyjna, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

w grupach 3–4-osobowych. 

 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

płyta presensybilizowana pozytywowa, 

 

forma kopiowa w postaci diapozytywu lewoczytelnego, 

 

kopiorama, 

 

wanna z dostępem do bieŜącej wody, 

 

wywoływacz do płyt, 

 

gębka do wywoływania płyt, 

 

korektory minusowe i plusowe, 

 

roztwór gumy arabskiej, 

 

instrukcja obsługi kopioramy, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

 

Przebieg zajęć: 
1. Faza wstępna: 

 

powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, 

 

nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć, 

 

zapis tematu do zeszytów. 

2. Faza właściwa: 

 

pogadanka 

na 

temat 

budowy 

pozytywowych 

płyt 

presensybilizowanych 

wykorzystywanych  do  wykonywania  offsetowych  form  drukowych  oraz  zjawisk 
zachodzących w warstwie światłoczułej tych płyt podczas naświetlania, 

 

dyskusja  na  temat  procesu  technologicznego  wykonywania  form  offsetowych 
z pozytywowych płyt presensybilizowanych, 

 

rozdanie uczniom instrukcji do wykonania ćwiczenia i udzielenie odpowiedzi na pytania 
dotyczące ćwiczenia, 

 

rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia, 

 

wykonywanie przez uczniów ćwiczenia. 

3. Faza kończąca: 

 

prezentowanie wyników pracy, 

 

dyskusja  na  temat  trudności  w  wykonywaniu  form  offsetowych  z  pozytywowych  płyt 
presensybilizowanych, 

 

podsumowanie zajęć. 

 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odpowiedz  pisemnie  na  pytanie,  jakie  zjawiska  zachodzą  w  warstwie  światłoczułej 

pozytywowej 

płyty 

presensybilizowanej 

podczas 

naświetlania 

przez 

diapozytyw 

lewoczytelny? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.

 

Charakteryzowanie oraz wykonywanie form do drukowania 

płaskiego 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj  oceny  form  offsetowych  z  płyt  presensybilizowanych  pod  kątem  ich 

przydatności do drukowania.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Prawidłowe  przeprowadzenie  ćwiczenia  wymaga  od  nauczyciela  wcześniejszego 

przygotowania  pomocy  dydaktycznych.  NaleŜy    zadbać  o  to,  Ŝeby  uczniowie  mieli  do 
dyspozycji  formy  offsetowe  róŜnej  jakości.  Powinny  to  być  formy  zarówno  nadające  się 
bezpośrednio do drukowania, jak i formy z róŜnego rodzaju błędami powstałymi na róŜnych 
etapach  ich  wykonania  oraz  z  uszkodzeniami  mechanicznymi.  NaleŜy  takŜe  przeprowadzić 
dyskusję  na  temat  oceniania  jakości  form  offsetowych  i  sposobów  usuwania  błędów  z  form 
offsetowych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dokładnie obejrzeć dostarczone formy offsetowe okiem nieuzbrojonym oraz przy uŜyciu 
lupy, 

2)

 

wskazać ewentualne niedoskonałości badanych form offsetowych, 

3)

 

określić przyczyny powstania ewentualnych błędów na badanych formach offsetowych, 

4)

 

określić moŜliwości i sposoby usunięcia niedoskonałości ocenianych form, 

5)

 

zakwalifikować  formy do trzech  grup: formy nadające się bezpośrednio  do drukowania, 
formy z błędami moŜliwymi do usunięcia, formy nienadające się do drukowania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja konferencyjna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przykłady form offsetowych z płyt presensybilizowanych róŜnej jakości, 

 

lupa, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  formę  offsetową  z  płyty  presensybilizowanej  pozytywowej,  z  powierzonej 

formy kopiowej. Dokonaj korekty otrzymanej formy offsetowej.

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie  powinno  być  wykonywane  w  laboratorium  szkolnym,  na  stanowisku 

wyposaŜonym  w  odpowiednie  urządzenia,  w  grupach  maksymalnie  3–4  osobowych.  NaleŜy 
takŜe  przeprowadzić  dyskusję  na  temat  sposobów  wykonywania  form  offsetowych  z  płyt 
presensybilizowanych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wyjąć płytę presensybilizowaną z opakowania, 

2)

 

oczyścić diapozytyw z zanieczyszczeń, połoŜyć i zamocować w odpowiednim miejscu na 
płycie, emulsją od strony płyty presensybilizowanej, 

3)

 

umieścić płytę z formą kopiową w kopioramie, 

4)

 

dobrać czas naświetlania, 

5)

 

naświetlić płytę presensybilizowaną w kopioramie, 

6)

 

wywołać formę za pomocą wywoływacza i odpowiedniej gąbki, 

7)

 

spłukać formę wodą, 

8)

 

wysuszyć formę, 

9)

 

dokonać oceny jakościowej otrzymanej formy offsetowej, 

10)

 

dokonać korekty odpowiednimi korektorami, 

11)

 

zabezpieczyć formę roztworem gumy arabskiej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja konferencyjna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

płyta presensybilizowana pozytywowa, 

 

forma kopiowa w postaci diapozytywu lewoczytelnego, 

 

kopiorama, 

 

wanna z dostępem do bieŜącej wody, 

 

wywoływacz do płyt, 

 

gąbka do wywoływania płyt, 

 

korektory minusowe i plusowe, 

 

roztwór gumy arabskiej, 

 

instrukcja obsługi kopioramy, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Dokonaj  analizy  zasady  działania  urządzenia  do  wykonywania  form  offsetowych  

w  technologii  CTP,  na  podstawie  wycieczki  dydaktycznej  i  schematu  konkretnego 
urządzenia.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie  naleŜy  przeprowadzić  w  profesjonalnym  studio  pre-press  wyposaŜonym  

w  urządzenie  do  wykonywania  form  offsetowych  w  jednej  z  technologii  CTP.  Przed 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

 

przystąpieniem  do  ćwiczenia  koniecznym  jest  przeprowadzenie  wykładu  informacyjnego  na 
temat  technologii  CTP  wykonywania  form  offsetowych.  Ćwiczenie  naleŜy  wykonywać  
w grupach maksymalnie 3–4-osobowych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

uwaŜnie prześledzić proces wykonywania formy offsetowej w technologii CTP w studio 
pre-press, 

2)

 

wykonać notatki na podstawie obserwacji, 

3)

 

skonfrontować  wyniki  obserwacji  ze  schematem  konkretnego  urządzenia  do 
wykonywania form offsetowych w technologii CTP, 

4)

 

dokonać  analizy  działania  poszczególnych  zespołów  urządzenia  do  wykonywania  form 
offsetowych w technologii CTP. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

urządzenie do wykonywania form offsetowych w technologii CTP, 

 

schemat konkretnego urządzenia do wykonywania form offsetowych w technologii CTP, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

 

5.2.

 

Charakteryzowanie procesów przygotowawczych  

do drukowania w technice offsetowej 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz  materiały  niezbędne  do  produkcji  podczas  drukowania  nakładu  określonego 

wyrobu poligraficznego, na konkretnej arkuszowej maszynie offsetowej.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Prawidłowe  przeprowadzenie  ćwiczenia  wymaga  wcześniejszego  przygotowania  przez 

nauczyciela  szeregu  pomocy  dydaktycznych  w  postaci  katalogów  materiałów  pomocniczych  
i  wzorników  papieru  oraz  dokumentacji  technologicznej  wykonania  wyrobu  poligraficznego  
i dokumentacji technicznej maszyny offsetowej, 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z dokumentacją technologiczną wykonania danego wyrobu poligraficznego, 

2)

 

dobrać podłoŜe drukowe z wzornika papierów, 

3)

 

zapoznać się dokumentacją techniczną maszyny drukującej, 

4)

 

dobrać  z  katalogu  materiałów  pomocniczych  środki  niezbędne  do  produkcji  w  danych 
warunkach technologicznych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

dokumentacja technologiczna wykonania konkretnego wyrobu poligraficznego, 

 

wzorniki papierów, 

 

dokumentacja techniczna offsetowej arkuszowej maszyny drukującej, 

 

katalogi materiałów pomocniczych do drukowania offsetowego, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Oblicz  masę  surowca  potrzebną  do  wydrukowania  8000  ulotek  o  formacie  A4.  PodłoŜe 

stanowi  papier  kredowany  o  gramaturze  135  g/m

2

.  Straty  przyjmij  na  poziomie  25  arkuszy 

drukowych  na  kolor.  Druk  odbywa  się  w  kolorystyce  4  +  4  kolory  na  maszynie  drukującej  
o formacie B2. 

 
Wskazówki do realizacji 
Wykonanie  tego  ćwiczenia  wymaga  od  nauczyciela  przygotowania  odpowiedniej  liczby 

zadań polegających na obliczaniu zapotrzebowania materiałowego. Zadania powinny być jak 
najbardziej  róŜnorodne  i  dotyczyć  wszelkiego  rodzaju  produktów  poligraficznych.  KaŜde 
obliczenie  powinno  być  osadzone  w  konkretnej  sytuacji  technologicznej  opisanej  w  karcie 
załoŜeń  technologicznych.  Uczniowie  powinni  mieć  równieŜ  dostęp  do  norm  polskich  oraz 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

 

branŜowych,  w  których  znajdują  się  m.in.  tabele  przeliczeń  arkuszy  na  kilogramy,  a  takŜe 
procentowe udziały naddatków „na zmarnowanie”.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

oszacować, ile uŜytków mieści się na arkuszu drukowym, 

2)

 

obliczyć liczbę arkuszy netto potrzebnych do wykonania nakładu, 

3)

 

doliczyć dodatkowe arkusze „na zmarnowanie”, 

4)

 

przeliczyć liczbę arkuszy drukowych na arkusze pełnoformatowe, 

5)

 

obliczyć lub dobrać z normy łączną masę arkuszy wytworu papierowego. 

6)

 

zapisać liczbę arkuszy i masę obliczonego surowca w karcie technologicznej. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

karta załoŜeń technologicznych dotyczących obliczeń, 

 

tabela określająca wagę papieru w zaleŜności od liczby arkuszy, 

 

kalkulator, 

 

materiały i przybory piśmienne, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Zamocuj formę drukową w arkuszowej maszynie offsetowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy zasady działania mechanizmu mocowania formy drukowej na podstawie 
instrukcji obsługi arkuszowej  offsetowej maszyny drukującej, 

2)

 

zamocować formę w maszynie drukującej, 

3)

 

dokonać oceny poprawności mocowania formy w maszynie drukującej. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

arkuszowa offsetowa maszyna drukująca, 

 

offsetowa forma drukowa, 

 

instrukcja obsługi maszyny drukującej, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST NR 1 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przygotowanie  form  do 
drukowania płaskiego” 

 

Test  składa  się  z  dwudziestu  zadań  wielokrotnego  wyboru.  Zadania  nr  12  to  zadanie  

z poziomu ponadpodstawowego, a pozostałe są z poziomu podstawowego. 

  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 Za kaŜdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  jednego  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  jednego  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. b, 6. a, 7. c, 8. b, 9. d, 10. a, 11. c,  
12. 
a, 13. b, 14. d, 15. c, 16. a, 17. a,

 

18. b,

 

19. c,

 

20. d. 

 
 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać techniki drukowania 
płaskiego 

Wskazać zaleŜność kąta zwilŜania 
od napięcia powierzchniowego 
 

Wskazać rolę substancji 
powierzchniowo czynnych 

Określić rodzaj zwilŜanych 
powierzchni 

Wskazać właściwości powierzchni 
drukującej formy 

Scharakteryzować rodzaj podłoŜa 
formy litograficznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

 

Określić formę kopiową do 
pozytywowych płyt 
presensybilizowanych 

Zidentyfikować czynniki 
zapewniające stabilność obrazu na 
formie 

Wskazać parametry podłoŜa płyty 
presensybilizowanej 

10 

Określić cel stosowania ziarnowania 
podłoŜa 

11 

Wskazać grubość warstwy kopiowej 
na płytach presensybilizowanych 

12 

Zanalizować proces naświetlania 
pozytywowej warstwy kopiowej 

PP 

13 

Określić presensybilizowane płyty 
negatywowe 

14 

Wskazać przyczyny zjawiska 
podświetlania 

15 

Wskazać zastosowanie skali szarości 

16 

Wskazać zalety technologii CTP 

17 

Scharakteryzować proces 
kondycjonowania papieru 

18 

Wskazać przyczynę pofalowania 
krawędzi papieru 

19 

Określić liczbę form drukowych 

20 

Wskazać przyczynę efektu 
talerzowania 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 
1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 

3.

 

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 

4.

 

Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 
kartę odpowiedzi). 

5.

 

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 

6.

 

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 

7.

 

JeŜeli uczeń zakończył test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze 
od niego pracę. 

8.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 

9.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 
 

Instrukcja dla ucznia 

 
1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

9.

 

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia 

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Techniki drukowania płaskiego to 

a)

 

offset, światłodruk, linoryt, litografia. 

b)

 

litografia, offset, światłodruk. 

c)

 

offset, litografia, światłodruk, tampodruk.

 

d)

 

fleksografia, offset, światłodruk, tampodruk. 

 

2.

 

W miarę zmniejszania się napięcia powierzchniowego cieczy względem ciała stałego, kąt 
jaki tworzy się między powierzchnią kropli a powierzchnią ciała stałego będzie 

a)

 

się zmniejszał. 

b)

 

się zwiększał. 

c)

 

pozostawał bez zmian.

 

d)

 

się zwiększał lub zmniejszał.

 

 

3.

 

Substancje powierzchniowo czynne powodują 

a)

 

zwiększenie napięcia powierzchniowego i zmniejszenie zdolności zwilŜania. 

b)

 

zwiększenie napięcia powierzchniowego i zwiększenie zdolności zwilŜania. 

c)

 

zmniejszenie napięcia powierzchniowego i zwiększenie zdolności zwilŜania.

 

d)

 

zmniejszenie napięcia powierzchniowego i zmniejszenie zdolności zwilŜania. 

 

4.

 

Roztwór zwilŜający pokrywa cienką warstwą powierzchnie 

a)

 

drukujące formy. 

b)

 

całej formy.

 

c)

 

drukujące lub niedrukujące formy w zaleŜności od składu roztworu zwilŜającego.

 

d)

 

niedrukujące formy. 

 

5.

 

Powierzchnie drukujące formy offsetowej są 

a)

 

oleofilowe i hydrofilowe. 

b)

 

oleofilowe i hydrofobowe. 

c)

 

oleofobowe i hydrofobowe.

 

d)

 

oleofobowe i hydrofilowe. 

 

6.

 

W technice litograficznej formę drukową wykonuje się 

a)

 

na kamieniu. 

b)

 

na płycie aluminiowej. 

c)

 

na tworzywach sztucznych.

 

d)

 

na tekturze. 

 

7.

 

Formą kopiową do wykonywania form z pozytywowych płyt presensybilizowanych jest 

a)

 

diapozytyw prawoczytelny. 

b)

 

negatyw prawoczytelny. 

c)

 

diapozytyw lewoczytelny.

 

d)

 

negatyw lewoczytelny.

 

 

8.

 

Stabilność wymiarową obrazu na formie offsetowej zapewnia 

a)

 

warstwa światłoczuła płyty. 

b)

 

podłoŜe płyty. 

c)

 

element drukujący formy.

 

d)

 

element niedrukujący formy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

 

9.

 

PodłoŜem płyty presensybilizowanej do wykonywania form offsetowych jest najczęściej 

a)

 

blacha stalowa o grubości od 0,1 do 0,4 mm. 

b)

 

blacha aluminiowa o grubości od 1 do 1,4 mm. 

c)

 

blacha miedziana o grubości od 0,6 do 0,9 mm.

 

d)

 

blacha aluminiowa o grubości od 0,1 do 0,4 mm. 

 

10.

 

Celem ziarnowania powierzchni podłoŜa płyt presensybilizowanych jest 

a)

 

zwiększenie zwilŜalności miejsc niedrukujących. 

b)

 

polepszenie właściwości oleofilowych miejsc drukujących formy. 

c)

 

zwiększenie zwilŜalności miejsc drukujących formy.

 

d)

 

polepszenie właściwości oleofilowych miejsc niedrukujących formy. 

 

11.

 

Grubość warstwy kopiowej na płytach presensybilizowanych do form offsetowych 
wynosi 

a)

 

2,6–3,0 µm.

 

b)

 

0,4–0,6 µm.

 

c)

 

0,8–2,5 µm.

 

d)

 

3,5–4,0 µm.

 

 

12.

 

W pozytywowej warstwie kopiowej pod wpływem naświetlania przez diapozytyw 

a)

 

miejsca nienaświetlone tworzą elementy drukujące formy. 

b)

 

miejsca nienaświetlone tworzą elementy niedrukujące formy. 

c)

 

miejsca naświetlone tworzą elementy drukujące formy.

 

d)

 

tworzy się relief wypukły.

 

 

13.

 

Presensybilizowane płyty negatywowe to 

a)

 

płyty fotorozpuszczalne. 

b)

 

płyty fotoutwardzalne. 

c)

 

płyty fotorozpuszczalne lub fotoutwardzalne.

 

d)

 

płyty do form litograficznych. 

 

14.

 

Na wielkość podświetlenia (podkopiowania) ma wpływ 

a)

 

grubość formy kopiowej. 

b)

 

grubość podłoŜa  płyty presensybilizowanej. 

c)

 

rodzaj podłoŜa płyty presensybilizowanej.

 

d)

 

dokładność styku formy kopiowej z warstwą kopiową płyty podczas naświetlania. 

 
15.

 

Skale szarości wykorzystuje się do 

a)

 

określenia minimalnej wartości naświetlenia płyty. 

b)

 

określenia rodzaju światła do naświetlenia płyty . 

c)

 

określenia optymalnej wartości naświetlenia płyty.

 

d)

 

określenia maksymalnej wartości naświetlenia. 

 

16.

 

Wszystkie rodzaje technologii CTP wykonywania form offsetowych pozwalają  

a)

 

na wyeliminowanie form kopiowych z procesu wykonywania form. 

b)

 

skrócić proces wykonywania formy z jednoczesnym pogorszeniem jakości form. 

c)

 

na całkowite wyeliminowanie płyt presensybilizowanych.

 

d)

 

na całkowite wyeliminowanie warstw kopiowych z płyt. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

 

17.

 

Kondycjonowanie temperaturowe papieru to 

a)

 

osiąganie przez papier temperatury panującej w hali produkcyjnej. 

b)

 

formatowanie papieru na określony wymiar przed procesem zadruku. 

c) 

wygładzanie powierzchni papieru.

 

d)

 

zaklejanie papieru.

 

 

18.

 

Efekt pofalowania krawędzi papieru jest spowodowany 

a)

 

oddaniem wilgoci przez papier do otoczenia. 

b)

 

zaabsorbowaniem wilgoci z powietrza.

 

c)

 

znacznie wyŜszą temperaturą papieru w stosunku do temperatury otoczenia.

 

d)

 

niewłaściwym składem surowcowym uŜytym do produkcji papieru. 

 

19.

 

Do wydrukowania wielobarwnego zdjęcia naleŜy uŜyć 

a)

 

dwóch form drukowych. 

b)

 

sześciu form drukowych. 

c)

 

czterech form drukowych. 

d)

 

pięciu form drukowych. 

 

20.

 

Efekt talerzowania jest spowodowany przez 

a)

 

zbyt niską temperaturę papieru w stosunku do otoczenia. 

b)

 

zbyt wysoką wilgotność powietrza w hali produkcyjnej w stosunku do wilgotności 
papieru. 

c)

 

zbyt wysoką temperaturę otoczenia w stosunku do temperatury papieru.

 

d)

 

oddawanie wilgoci przez krawędzie papieru do otoczenia. 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………........……………………………… 
 

Przygotowanie form do drukowania płaskiego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

 

TEST NR 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przygotowanie  form  do 
drukowania płaskiego” 

 

Test składa się z dwudziestu zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania  2,  3,  4,  5,  6,  7,  9,  10,  11,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19,  20  są  z  poziomu 
podstawowego, 

– 

zadania 1, 8 i 12 są z poziomu ponadpodstawowego.  

  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za  kaŜdą  poprawną  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  jednego  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi:

 

1. c,

 

2. b,

 

3. a,

 

4. c,

 

5. d,

 

6. d,

 

7. a,

 

8. c,

 

9. b,

 

10. c,

 

11. b,

  

12. a,

 

13. a,

 

14. c, 15. c,

 

16. a,

 

17. d, 18. b, 19. d,

 

20. d.

 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
( mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Obliczyć liczbę arkuszy 
odpowiadających zawartości ksiąŜki

 

PP 

Wskazać przyczynę zachowania się 
cieczy na powierzchni ciała stałego  

Scharakteryzować proces 
kondycjonowania papieru 

Scharakteryzować właściwości 
powierzchni drukujących formy 
offsetowej 

Dokonać wyboru sposobu  ustalania 
rodzaju podłoŜa drukowego 

Scharakteryzować rysunek na formie 
offsetowej 

Określić materiał podłoŜa płyt 
offsetowych 

Obliczyć liczbę uŜytków 
przypadających na arkusz drukowy 

PP 

Wskazać przyczynę pofalowania 
krawędzi papieru

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

 

10 

Obliczyć masę określonej liczby 
arkuszy wytworu papierowego 

11 

Scharakteryzować budowę 
offsetowej płyty 
presensybilizowanej 

12 

Dobrać formę kopiową do 
negatywowej płyty 
presensybilizowanej 

PP 

13 

Zinterpretować oznaczenie 
kolorystyki wyrobu poligraficznego 

14 

Wskazać zastosowanie kopioramy 

15 

Scharakteryzować proces korekty 
ujemnej formy offsetowej 

16 

Określić cel stosowania ziarnowania 
podłoŜa 

17 

Scharakteryzować proces „łysienia” 
formy 

18 

Określić wytrzymałość drukową 
termoczułych płyt cyfrowych 

19 

Wskazać przyczynę efektu 
talerzowania 

20 

Wskazać przyczyny zjawiska 
podświetlania

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

 

Przebieg testowania 

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 
1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 

3.

 

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 

4.

 

Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 
kartę odpowiedzi). 

5.

 

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 

6.

 

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 

7.

 

JeŜeli uczeń zakończył test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze 
od niego pracę. 

8.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 

9.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 
 

Instrukcja dla ucznia 

 
1)

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2)

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3)

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4)

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5)

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6)

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7)

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8)

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

9)

 

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia 

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

KsiąŜka o objętości 64 stronic i formacie A5 składa się z 

a)

 

połowy arkusza pełnoformatowego. 

b)

 

1 arkusza pełnoformatowego. 

c)

 

2 arkuszy pełnoformatowych.

 

d)

 

4 arkuszy pełnoformatowych. 

 

2.

 

Za zachowanie się cieczy na powierzchni ciała stałego 

a)

 

odpowiada temperatura cieczy. 

b)

 

odpowiada napięcie powierzchniowe. 

c)

 

odpowiada temperatura ciała stałego.

 

d)

 

odpowiada  ciśnienie cieczy

 

 

3.

 

Kondycjonowanie temperaturowe papieru to 

a)

 

osiąganie przez papier temperatury panującej w hali produkcyjnej. 

b)

 

formatowanie papieru na określony wymiar przed procesem zadruku. 

c)

 

wygładzanie powierzchni papieru.

 

d)

 

zaklejanie papieru. 

 

4.

 

Powierzchnie drukujące formy offsetowej  

a)

 

mają strukturę porowatą. 

b)

 

są oleofobowe i hydrofilowe

 

c)

 

są oleofilowe i hydrofobowe

 

d)

 

są wklęsłe. 

 

5.

 

Wybór podłoŜa drukowego zaleŜy 

a)

 

wyłącznie od klienta. 

b)

 

wyłącznie od technologa. 

c)

 

dobierany jest z norm branŜowych. 

d)

 

ustalany jest pomiędzy technologiem a klientem. 

 

6.

 

Rysunek na formie offsetowej 

a)

 

negatywowy i lewoczytelny. 

b)

 

jest lewoczytelny. 

c)

 

stanowią kałamarzyki formy drukowej.

 

d)

 

jest prawoczytelny. 

 

7.

 

Najczęściej wykorzystywanym materiałem na podłoŜa płyt offsetowych jest 

a)

 

aluminium. 

b)

 

mosiądz. 

c)

 

stal kwasoodporna.

 

d)

 

tektura.

 

 

8.

 

Drukując  wizytówki  o  formacie  brutto  90  ×  50  mm  na  arkuszu  o  formacie  A3  moŜemy 
przyjąć, Ŝe zmieści nam się około 

a)

 

10 uŜytków wizytówek. 

b)

 

12 uŜytków wizytówek. 

c)

 

20 uŜytków wizytówek.

 

d)

 

32 uŜytków wizytówek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

 

9.

 

Efekt pofalowania krawędzi papieru jest spowodowany przez 

a)

 

oddanie wilgoci przez papier do otoczenia. 

b)

 

zaabsorbowanie wilgoci z powietrza. 

c)

 

znacznie wyŜszą temperaturę papieru w stosunku do temperatury otoczenia.

 

d)

 

niewłaściwy skład surowcowy uŜyty do produkcji papieru. 

 

10.

 

Masa 1000 arkuszy B1 papieru kredowanego o gramaturze 90 g/m

2

 to w przybliŜeniu 

a)

 

33 kg. 

b)

 

51 kg. 

c)

 

63 kg.

 

d)

 

90 kg. 

 

11.

 

Offsetowa płyta presensybilizowana to 

a)

 

płyta miedziana. 

b)

 

płyta z naniesioną fabrycznie warstwą kopiową. 

c)

 

płyta do drukowania w technice rotograwiurowej.

 

d)

 

lewoczytelny forma kopiowa. 

 

12.

 

Formą kopiową dla offsetowej negatywowej płyty presensybilizowanej 

a)

 

jest negatyw lewoczytelny. 

b)

 

jest negatyw prawoczytelny. 

c)

 

jest diapozytyw lewoczytelny.

 

d)

 

jest diapozytyw prawoczytelny.

 

 

13.

 

Oznaczenie kolorystyki wyrobu jako 4 + 0 oznacza, Ŝe 

a)

 

jest on z jednej strony pełnokolorowy, a z drugiej niezadrukowany. 

b)

 

jest on z obu stron pełnokolorowy. 

c)

 

występują na nim co najmniej 4 kolory.

 

d)

 

w produkcji uŜyto łącznie 4 róŜnych farb Pantone. 

 

14.

 

Kopiorama to urządzenie 

a)

 

do wstępnego uczulania płyt presensybilizowanych. 

b)

 

do utrwalania obrazu na formie offsetowej. 

c)

 

do naświetlania offsetowych płyt presensybilizowanych wraz z montaŜem.

 

d)

 

do wymywania miejsc niedrukujących formy drukowej.

 

 

15.

 

Korekta minusowa formy offsetowej to 

a)

 

usuwanie elementów niedrukujących formy. 

b)

 

nanoszenie elementów drukujących na formę. 

c)

 

usuwanie niepoŜądanych elementów drukujących z formy.

 

d)

 

nanoszenie warstwy gumy arabskiej na formę. 

 

16.

 

Celem ziarnowania powierzchni podłoŜa płyt presensybilizowanych jest 

a)

 

zwiększenie zwilŜalności miejsc niedrukujących. 

b)

 

polepszenie właściwości oleofilowych miejsc drukujących formy. 

c)

 

zwiększenie zwilŜalności miejsc drukujących formy.

 

d)

 

polepszenie właściwości oleofilowych miejsc niedrukujących formy. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

 

17.

 

„Łysienie” formy offsetowej to 

a)

 

tonowanie formy drukowej. 

b)

 

ś

cieranie się podłoŜa offsetowej formy drukowej. 

c)

 

stopniowe przyjmowanie farby przez miejsca niedrukujące formy..

 

d)

 

stopniowa utrata moŜliwości przyjmowania farby przez miejsca drukujące formy.

 

 
18.

 

Wytrzymałość drukowa offsetowych termoczułych płyt cyfrowych sięga 

a)

 

200000 odbitek. 

b)

 

2000000 odbitek. 

c)

 

100000 odbitek. 

d)

 

20000 odbitek. 

 

19.

 

Efekt talerzowania jest spowodowany przez 

a)

 

zbyt niską temperaturę papieru w stosunku do otoczenia. 

b)

 

zbyt wysoką wilgotność powietrza w hali produkcyjnej w stosunku do wilgotności 
papieru. 

c)

 

zbyt wysoką temperaturę otoczenia w stosunku do temperatury papieru. 

d)

 

oddawanie wilgoci przez krawędzie papieru do otoczenia. 

 
20.

 

Na wielkość podświetlenia (podkopiowania) ma wpływ 

a)

 

grubość formy kopiowej. 

b)

 

grubość podłoŜa  płyty presensybilizowanej. 

c)

 

rodzaj podłoŜa płyty presensybilizowanej. 

d)

 

dokładność styku formy kopiowej z warstwą kopiową płyty podczas naświetlania. 

 

 

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………........……………………………… 
 

Przygotowanie form do drukowania płaskiego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

 

7.

 

LITERATURA 

 

1.

 

Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba 
Druku, Warszawa 1999 

2.

 

Ciupalski  S.:  Maszyny  drukujące  konwencjonalne.  Oficyna  Wydawnicza  Politechniki 
Warszawskiej, Warszawa 2001 

3.

 

Czichon  H.,  Czichon  M.:  Technologia  form  offsetowych.  Oficyna  Wydawnicza 
Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2002 

4.

 

Czichon H., Magdzik S., Jakucewicz S.: Formy drukowe. WSiP, Warszawa 1996 

5.

 

Dejidas L. Jr., Destree T.: Technologia offsetowego drukowania arkuszowego. COBRPP, 
Warszawa 2007 

6.

 

Jakucewicz  S.,  Magdzik  S.:  Materiałoznawstwo  dla  szkół  poligraficznych.  WSiP, 
Warszawa 2001 

7.

 

Jakucewicz S.: Materiałoznawstwo poligraficzne. Wydawnictwa PW, Warszawa 1993 

8.

 

Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa 1997 

9.

 

Moos  J.,  Koludo  A.  (red.):  Metody  aktywizujące  z  uwzględnieniem  technologii 
informacyjnej  w  kształceniu  dorosłych.  Stowarzyszenie  Dyrektorów  i  Nauczycieli 
Centrów  Kształcenia  Praktycznego  –  Łódzkie  Centrum  Doskonalenia  Nauczycieli  
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006 

10.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997 

11.

 

Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenie ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2005 

12.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Wydawnictwo i Zakład Poligrafii 
Instytutu Technologii Eksploatacji, Radom 2000