background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Magdalena Fijałkowska 

 

 

 
Przygotowanie form do drukowania sitowego 
825[01].Z4.02 
 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Krystyna Nowak-Wawszczak 
mgr inŜ. Bogdan Kostecki 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr ElŜbieta Gonciarz 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 
 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  825[01].Z4.02, 
„Przygotowanie  form  do  drukowania  sitowego”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu drukarz. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

  

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1.

 

Wykonywanie form sitodrukowych 

12 

5.1.1. 

Ć

wiczenia 

12 

5.2.

 

Charakteryzowanie przydatności form sitodrukowych 

14 

5.2.1. 

Ć

wiczenia 

14 

5.3.  Przepisy bhp, ochrony przeciwpoŜarowej i ochrony środowiska przy 

organizowaniu stanowiska przy wykonywaniu i montaŜu form 
sitodrukowych  

 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.

 

Literatura 

30 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  drukarz  w  obrębie  jednostki 
modułowej  825[01].Z4.02  „Przygotowanie  form  do  drukowania  sitowego”.  Jednostka 
modułowa  zawarta  jest  w  module  „Technologia  drukowania  sitowego”  (schemat  układu 
jednostek modułowych przedstawiony jest na stronie 4 tego poradnika). 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−

 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

−−−−

 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

−−−−

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazaniami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania– 
–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury. 

Treść  programu  jednostki  modułowej  zawiera  podstawowe  zagadnienia  związane 

z przygotowaniem form sitodrukowych na róŜnych etapach ich przygotowania. 

Jednostka modułowa „Przygotowanie form do drukowania sitowego” została podzielona 

na  3  rozdziały.  KaŜdy  z  nich  zawiera  materiał  nauczania  niezbędny  do  ich  wykonania. 
Materiał został podzielony na trzy części:  

 

wykonywanie form sitodrukowych, 

 

charakteryzowanie przydatności form sitodrukowych, 

 

przepisy  bhp,  ochrony  przeciwpoŜarowej  i  ochrony  środowiska  przy  organizowaniu 
stanowiska pracy do wykonywania i montaŜu form sitodrukowych. 
Z racji tego, Ŝe przekazywane w bieŜącej jednostce zagadnienia mogą stanowić dla ucznia 

nowość  ze  względu  na  szczególny  charakter  drukowania  sitowego,  waŜna  jest  aktywna  rola 
nauczyciela,  szczególnie  w  zakresie  ćwiczeń.  Części  materiału  nauczania  nie  moŜna 
zaprezentować  w  postaci  zadań  praktycznych.  W  celu  jak  najlepszego  zapoznania  ucznia 
z techniką  sitową  drukowania,  naleŜy  zgromadzić  duŜą  ilość  materiałów  dydaktycznych 
takich jak: gotowe formy drukowe wykonane róŜnymi metodami, siatki, katalogi materiałów, 
przykładowe podłoŜa drukowe. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania–uczenia  się,  np.  metody 
projektów, ćwiczeń praktycznych, pokazu z objaśnieniami. Zaleca się, aby odbywały się takŜe 
wycieczki dydaktyczne do zakładów pracy. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej w grupach 4–5-osobowych. 

Po  zakończeniu  realizacji  programu,  zaleca  się  zastosowanie  testu  dydaktycznego 

wielostopniowego.  W  tym  celu,  w  poradniku  zamieszczono  dwa  przykładowe  testy 
sprawdzające razem z obudową metodyczną. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

825[01].Z4 

Technologia drukowania sitowego 

 

825[01].Z4.01 

Eksploatowanie maszyn 

do drukowania sitowego

 

 

825[01].Z4.03 

Drukowanie sitowe  

wielokolorowe 

 

825[01].Z4.02 

Przygotowanie form do 

drukowania sitowego

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować główne grupy materiałów poligraficznych, 

 

klasyfikować i charakteryzować podłoŜa drukowe, 

 

klasyfikować farby drukarskie i lakiery, 

 

charakteryzować właściwości drukowe i uŜytkowe farb, 

 

klasyfikować materiały pomocnicze stosowane podczas drukowania, 

 

klasyfikować klejów, 

 

charakteryzować materiały stosowane do konstrukcji maszyn poligraficznych, 

 

określać przeznaczenie materiałów poligraficznych, 

 

określać  właściwości  fizyczne,  chemiczne,  mechaniczne  i  technologiczne  materiałów 
stosowanych w poligrafii, 

 

kwalifikować materiały poligraficzne do produkcji, 

 

dobierać materiały do wykonaniu określonego wyrobu poligraficznego, 

 

korzystać z PN, literatury technicznej i innych źródeł informacji, 

 

określać metody utylizacji odpadów poligraficznych, 

 

analizować schematy blokowe automatycznego sterowania i automatycznej regulacji, 

 

rozpoznawać na podstawie oznaczenia rodzaj materiału konstrukcyjnego części maszyn, 

 

rozpoznawać  i  scharakteryzować  połączenia  rozłączne  i  nierozłączne  stosowane 
w maszynach i urządzeniach, 

 

określać rolę zabezpieczeń stosowanych w maszynach i urządzeniach, 

 

określać zasady uŜytkowania oraz bieŜącej konserwacji maszyn i urządzeń, 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej, 

 

współpracować w grupie, 

 

analizować i wyciągać wnioski, 

 

oceniać swoje umiejętności, 

 

uczestniczyć w dyskusji, 

 

prezentować siebie i grupę w której pracujesz, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić właściwości i zastosowanie materiałów stosowanych do przygotowywania form 
sitodrukowych, 

 

wyjaśnić budowę form drukowych, 

 

określić wymagania jakie muszą spełniać formy sitodrukowe, 

 

scharakteryzować etapy procesu powstawania form sitodrukowych, 

 

wykonać sitodrukową formę drukową, 

 

zamontować formę sitodrukową w maszynie, 

 

ocenić jakość sitodrukowych form drukowych, 

 

zastosować terminologię techniczną w zakresie technik wykonywania form do sitodruku, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej do prac związanych z obróbką form drukowych, 

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonywania form sitodrukowych, 

 

skorzystać z norm i literatury technicznej, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Drukarz 825[01] 
Moduł: 

Technologia drukowania sitowego 825[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

Przygotowanie form do drukowania sitowego 825[01].Z4.02 

Temat: „Klasyfikowanie metod wykonywania form sitodrukowych”. 

Cel ogólny: Charakteryzowanie etapów procesu powstawania form sitodrukowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

wyjaśnić budowę form drukowych, 

 

scharakteryzować róŜne metody wykonywania form sitodrukowych, 

 

zastosować terminologię techniczną w zakresie technik wykonywania form do sitodruku. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład wprowadzający, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja konferencyjna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w 3–4-osobowych zespołach. 

 
Czas: 

4 godziny dydaktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw ćwiczeń opracowany przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniów, 

 

schematy  blokowe  i  ideowe  wykonywania  form  do  drukowania  sitowego  róŜnymi 
metodami, 

 

formy sitodrukowe, 

 

zestaw pytań prowadzących. 

 

Przebieg zajęć: 

1.

 

Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 

3.

 

Zapis tematu do zeszytów. 

4.

 

Wycieczka  dydaktyczna  do  zakładu  wykonującego  formy  sitodrukowe,  w  czasie  której 
uczniowie notują własne spostrzeŜenia. 

5.

 

Wykład wprowadzający na temat metod wykonywania form sitodrukowych. 

6.

 

Rozdanie  uczniom  instrukcji  do  wykonania  ćwiczeń  i  udzielenie  odpowiedzi  na  pytania 
dotyczące ćwiczeń. 

7.

 

Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia. 

8.

 

Wykonywanie przez uczniów ćwiczenia. 

9.

 

Prezentowanie wyników pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10.

 

Dyskusja w grupie na temat trudności napotkanych przez uczniów podczas wykonywania 
ć

wiczenia. 

11.

 

 Podsumowanie zajęć. 

 
Zakończenie zajęć 

Ocena pracy uczniów. 

Praca domowa 

Wykonanie schematu wybranej metody wykonywania form sitodrukowych. 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 
Odpowiedz  na  poniŜsze  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać ewentualnych zmian: 

1)

 

Czy potrafisz wyjaśnić budowę form drukowych? 

TAK              NIE

 

2)

 

Czy potrafisz scharakteryzować róŜne metody wykonywania form sitodrukowych? 

TAK              NIE

 

3)

 

Czy  potrafisz  zastosować  terminologię  techniczną  w  zakresie  technik  wykonywania 
form sitodrukowych? 

TAK              NIE

 

4)

 

Czy któraś z części zajęć była dla Ciebie niezrozumiała? Jeśli tak, to która. 

TAK              NIE

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2  

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Drukarz 825[01] 
Moduł: 

Technologia drukowania sitowego 825[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

Przygotowanie form do drukowania sitowego 825[01].Z4.02 

Temat: „Materiały stosowane do wykonywania form sitodrukowych”. 

Cel  ogólny:  Określanie  właściwości  i  zastosowania  materiałów  stosowanych  do 
przygotowywania form sitodrukowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

scharakteryzować materiały do wykonywania ram, 

 

scharakteryzować siatki do wykonywania form sitodrukowych, 

 

rozróŜnić materiały światłoczułe do wykonywania form sitodrukowych. 

 

Metody nauczania – uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w 3–4-osobowych zespołach. 

 

Czas: 

4 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw pytań prowadzących do wykonania ćwiczenia praktycznego, 

 

zestaw ćwiczeń opracowany przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniów, 

 

materiały do wykonywania ram, 

 

siatki do wykonywania sit, 

 

formy sitodrukowe, 

 

zestaw pytań prowadzących. 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1. 

 

Określenie tematu zajęć. 

2. 

 

Przedstawienie celów zajęć. 

3. 

 

Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego. 

4. 

 

Podział uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza I: Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Z jakich elementów składa się forma sitodrukowa? 

2.

 

Jak moŜna podzielić materiały do wykonywania form sitodrukowych? 

3.

 

Z jakich materiałów wykonuje się ramy do form sitodrukowych? 

4.

 

Jakie parametry charakteryzują siatkę? 

5.

 

Jakie rodzaje siatek stosuje się do sitodruku? 

6.

 

Jak  moŜna  podzielić  materiały  światłoczułe  stosowane  do  wykonywania  form 
sitodrukowych? 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Faza II: Planowanie 
1.

 

Jakie wymagania musi spełniać rama? 

2.

 

Jakie parametry uŜytkowe decydują o wyborze siatki? 

3.

 

Jakie  jest  zastosowanie  materiałów  światłoczułych  w  metodach  wykonywania  form 
sitodrukowych? 

 
Faza III: Ustalenie 
1.

 

Uczniowie  pracują  w  zespołach  i  wymieniają  materiały  do  wykonywania  form 
sitodrukowych. 

2.

 

Uczniowie  zastanawiają  się  nad  zastosowaniem  materiałów  do  wykonywania  form 
sitodrukowych. 

3.

 

Uczniowie konsultują z nauczycielem swoje propozycje. 

 
Faza IV: Wykonanie  

1.

 

Uczniowie  pracują  w  zespołach  i  określają  właściwości  materiałów  do  wykonywania 
form sitodrukowych. 

2.

 

Uczniowie  określają  zastosowanie  wybranych  materiałów  do  wykonywania  form 
sitodrukowych. 

3.

 

Uczniowie przedstawiają wykonana pracę. 

 
Faza V: Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonania zadania. 

2.

 

Pytamy  uczniów,  jakie  właściwości  decydują  o  zastosowaniu  wybranych  materiałów  do 

wykonywania form sitodrukowych. 

 
Faza VI: Analiza końcowa 
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonania zadania sprawiły najwięcej 
trudności. Nauczyciel podsumowując ćwiczenie, wskazuje jakie, umiejętności były ćwiczone, 
jakie wystąpiły błędy i nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
Ankieta 

Odpowiedz  na  poniŜsze  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać ewentualnych zmian: 
1.

 

Czy potrafisz scharakteryzować materiały do wykonania ram? 

TAK              NIE

 

2.

 

Czy potrafisz scharakteryzować siatki do wykonywania form sitodrukowych? 

TAK              NIE

 

3.

 

Czy potrafisz rozróŜnić materiały światłoczułe do wykonywania form sitodrukowych? 

TAK              NIE

 

4.

 

Czy zajęcia spełniły twoje oczekiwania? 

TAK              NIE

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1. Wykonywanie form sitodrukowych

 

 

5.1.1.  Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Określ rodzaje siatek przedstawionych na rysunkach oraz porównaj ich własności. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  analizowanie 
i wyjaśnianie rysunków, prawidłową ich interpretację. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

przeanalizować rysunki, 

2)

 

rozróŜnić elementy, 

3)

 

określić własności siatek, 

4)

 

wypełnić arkusz do ćwiczeń. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rysunki przedstawiające siatki, 

 

arkusz do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Wymień  sposoby  wykonywania  form sitodrukowych zaobserwowane podczas wycieczki 

dydaktycznej do zakładu wykonującego sita. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ustalając  miejsce,  do  którego  zorganizujemy  wycieczkę  dydaktyczną,  naleŜy  pamiętać, 

aby  stosowano  tam  róŜne  metody  wykonywania  form  sitodrukowych.  Przed  przystąpieniem 
do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność  notatek  wykonanych  przez 
uczniów, prawidłową interpretację spostrzeŜeń. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

sporządzić notatki podczas wycieczki dydaktycznej, 

2)

 

sklasyfikować sposoby wykonywania form sitodrukowych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

3)

 

wypełnić arkusz do ćwiczeń. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schematy wykonywania form sitodrukowych, 

 

arkusz do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj naświetlanie formy sitodrukowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  analizowanie 
i wyjaśnianie zachodzących zjawisk, prawidłową ich interpretację. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi kopioramy oraz instrukcją bhp, 

2)

 

przygotować diapozytywową formę kopiową, 

3)

 

przygotować siatkę napiętą na ramie, 

4)

 

ustalić czas naświetlania, 

5)

 

naświetlić siatkę.  

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

 

kopiorama, 

 

diapozytywowa forma kopiowa, 

 

siatka napięta na ramie, 

 

instrukcja obsługi kopioramy i instrukcja bhp, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2. Charakteryzowanie przydatności form sitodrukowych

 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1 

Określ parametry uŜytkowe siatki poliestrowej o numerze 100 S, korzystając z tabeli. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy przygotować odpowiednią liczbę 
tabel z wartościami parametrów uŜytkowych siatek.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

rozpoznać oznaczenie siatki, 

2)

 

przeanalizować dane w tabeli, 

3)

 

określić parametry siatki,  

4)

 

wypełnić arkusz ćwiczeń. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

 

tabela  wartości  parametrów  uŜytkowych  siatek  poliamidowych,  poliestrowych 
i poliestrowych metalizowanych, 

 

arkusz ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Napnij  siatkę  na  ramie  drewnianej  oraz  określ  napięcie  siatki,  posługując  się  rysunkiem 

i instrukcją do wykonania ćwiczenia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  analizowanie 
i wyjaśnianie rysunku, prawidłową interpretację instrukcji do napinania siatki oraz poprawne 
obliczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

przeanalizować rysunek i instrukcję do napinania siatki, 

2)

 

przygotować ramę drewnianą, 

3)

 

przygotować siatkę o odpowiednich wymiarach,  

4)

 

narysować ołówkiem na siatce prostokąt o odpowiednich wymiarach, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5)

 

napiąć siatkę zgodnie z instrukcją i rysunkiem, 

6)

 

zmierzyć narysowany prostokąt i obliczyć % napięcia siatki. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rysunek i instrukcja do napinania siatki, 

 

rama drewniana, 

 

urządzenie do wbijania klamer, 

 

siatka, 

 

miękki ołówek, 

 

przymiar liniowy, 

 

arkusz ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Określ wadę błędnie wykonanej formy sitodrukowej i na podstawie tabeli zamieszczonej 

w materiale nauczania poradnika dla ucznia określ przyczynę powstania błędu.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zgromadzić  odpowiednią  ilość 
wadliwie wykonanych form sitodrukowych o widocznych błędach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

obejrzeć dokładnie formę sitodrukową, 

2)

 

określić wadę formy sitodrukowej, 

3)

 

przeanalizować tabelę i odczytać przyczynę wystąpienia błędu,  

4)

 

wypełnić arkusz do ćwiczeń. 

 
 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład wprowadzający, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

błędnie wykonana forma sitodrukowa, 

 

tabela najczęściej występujących wad form sitodrukowych, 

 

arkusz do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3. Przepisy 

bhp, 

ochrony 

przeciwpoŜarowej 

ochrony 

środowiska  przy  organizowaniu  stanowiska  pracy  przy 
wykonywaniu i montaŜu form sitodrukowych 

 

5.3.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1
 
 

Zorganizuj stanowisko do wymywania i suszenia form sitodrukowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na dobór środków 
ochrony indywidualnej.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

określić cel wymywania,   

2)

 

wymienić urządzenia niezbędne na stanowisku, 

3)

 

wymienić materiały niezbędne do wymywania, 

4)

 

zgromadzić materiały na stanowisku. 

5)

 

uzasadnić dobór materiałów niezbędnych do wymywania. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

naświetlona siatka, 

 

wanna umoŜliwiająca zanurzenie sita, 

 

kran z bieŜącą wodą, 

 

miękki rakiel lub gąbka, 

 

suszarka, 

 

arkusz do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz środki bhp niezbędne przy naświetlaniu warstw kopiowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  analizowanie 
danych  z  tabeli  z zagroŜeniami  warunków  bhp  podczas  wykonywania  form  sitodrukowych, 
prawidłową interpretację. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

przeanalizować zagroŜenia występujące przy naświetlaniu warstw kopiowych, 

2)

 

dobrać środki bhp, niezbędne przy naświetlaniu warstw kopiowych, 

3)

 

uzasadnić dobór środków. 

4)

 

wypełnić arkusz do ćwiczeń. 

  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tabela zagroŜeń warunków bhp podczas wykonywania form sitodrukowych, 

 

arkusz do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Zamontuj formę sitodrukową na stole do sitodruku ręcznego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  analizowanie 
i wyjaśnianie rysunków, prawidłową ich interpretację. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

przeanalizować sposoby montowania form sitodrukowych na róŜnych urządzeniach,   

2)

 

umocować ramę formy sitodrukowej na zawiasach, 

3)

 

przymocować zawiasy do stołu. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stół do sitodruku ręcznego, 

 

zawiasy do mocowania, 

 

forma sitodrukowa, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1do 10 oraz 13, 14, 15, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 11, 12, 16, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. c, 4. a, 5. b, 6. c, 7. a, 8. c, 9. a, 10. d, 11. a, 12. d, 
13. 
c, 14. b, 15. c, 16. b, 17. a, 18. b, 19. c, 20. a. 

 

Plan testu  

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić zastosowania materiałów 
stosowanych do wykonywania ram 
sitodrukowych 

Określić właściwości materiałów 
stosowanych do wykonywania siatek  

Scharakteryzować siatki stosowane 
w sitodruku 

 

Rozpoznać formy kopiowe stosowane 
w sitodruku 

Zastosować terminologię techniczną 
w zakresie technik wykonywania form 
do sitodruku 

Scharakteryzować metodę 
bezpośrednią wykonywania form 
sitodrukowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Zidentyfikować oznaczenie literowe 
grubości siatek sitodrukowych 

Określić jednostki napięcia siatki 

Wymienić urządzenia do naświetlania 
form sitodrukowych 

10 

Scharakteryzować wymywanie form 
sitodrukowych 

11 

Scharakteryzować suszenie form 
sitodruowych 

PP 

12 

Scharakteryzować przyczyny wad form 
sitodrukowych 

PP 

13 

Scharakteryzować metodę pośrednią 
wykonywania form sitodrukowych 

14 

Scharakteryzować sposoby 
montowania form sitodrukowych 

15 

Wskazać zagroŜenia warunków bhp 
przy naświetlaniu form sitodrukowych 

16 

Dobrać środki bhp stosowane przy 
wymywaniu warstw kopiowych 

PP 

17  Dobrać splot siatek sitodrukowych 

PP 

18 

Uzasadnić przyczyny powstawania wad 
sit 

PP 

19 

Określić zastosowania klejów do 
przyklejenia sit 

20 

Scharakteryzować etapy  
fotomechanicznej metody 
wykonywania form sitodrukowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 

3.

 

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań. 

4.

 

Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 
kartę odpowiedzi). 

5.

 

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 

6.

 

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 

7.

 

JeŜeli  uczeń  zakończy  test  przed  czasem, to podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze 
od niego pracę. 

8.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 

9.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zadań testowych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

9.

 

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 
 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

 
1.  Metalem, z którego wykonuje się ramy jest 

a)

 

chrom. 

b)

 

miedź. 

c)

 

brąz. 

d)

 

aluminium. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

2.

 

Siatki tkane z włókien pojedynczych to siatki 
a)

 

multitonalne. 

b)

 

monofilamentowe. 

c)

 

monotonalne. 

d)

 

multifilamentowe. 

 
3.

 

Liczba nitek przypadająca na jeden centymetr lub cal to 
a)

 

oczko siatki. 

b)

 

grubość siatki. 

c)

 

numer siatki. 

d)

 

splot siatki. 

 
4.

 

Jako formy kopiowe do wykonywania szablonów sitodrukowych stosuje się 
a)

 

diapozytywy. 

b)

 

negatywy. 

c)

 

poliamidy. 

d)

 

poliestry. 

 

5.

 

Pomiar napięcia siatki wykonuje się  

a)

 

densytometrem. 

b)

 

tensometrem. 

c)

 

wiskozymetrem. 

d)

 

barometrem. 

 

6.

 

Rysunek przedstawia wykonywanie form sitodrukowych metodą 

 

a)

 

bezpośrednio-pośrednią. 

b)

 

pośrednią. 

c)

 

bezpośrednią. 

d)

 

cyfrową. 

 
 
 
7.

 

Grubość siatki oznacza się literami 

a)

 

S,  M,  T. 

b)

 

L,  M,  T. 

c)

 

S,  H,  D. 

d)

 

L,  H,  T. 

 

8.

 

Wartość napięcia siatki określa się:  

a)

 

w procentach (%) lub w gramach na centymetr (g/cm). 

b)

 

w promilach (%

0)

 lub w gramach na milimetr (g/mm). 

c)

 

w procentach (%) lub w  niutonach na centymetr (N/cm). 

d)

 

w procentach (%) lub w niutonach na metr (N/m). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

 
9.

 

Stanowisko do naświetlania form sitodrukowych składa się z 

a)

 

ź

ródła światła i kopiarki. 

b)

 

kopioramy i wanienki. 

c)

 

ź

ródła światła i kopioramy. 

d)

 

kopioramy i suszarki. 

10.

 

Wymywanie polega na usunięciu 

a)

 

wodą o temperaturze < 30°C miejsc naświetlonych. 

b)

 

rozpuszczalnikiem organicznym miejsc nienaświetlonych. 

c)

 

wodą o temperaturze > 30°C miejsc nienaświetlonych. 

d)

 

wodą o temperaturze < 30°C miejsc nienaświetlonych. 

 
11.

 

Suszenie form sitodrukowych powinno prowadzić się w pozycji 

a)

 

poziomej, stroną drukową do dołu. 

b)

 

pionowej, stroną drukową do dołu. 

c)

 

poziomej, stroną drukową do góry. 

d)

 

pionowej, stroną drukową do góry. 

 
12.

 

Przyczyną  wystąpienia  wady  formy  sitodrukowej,  polegającej  na  nie  wymywaniu  się 
warstwy kopiowej po naświetlaniu, jest 

a)

 

zbyt krótki czas naświetlania. 

b)

 

zbyt niska temperatura suszenia 

c)

 

zbyt duŜa lepkość emulsji. 

d)

 

zbyt długi czas naświetlania. 

 

13.

 

Kolejne czynności pośredniej metody wykonania formy sitodrukowej to 

a)

 

połączenie materiału kopiowego z siatką, naświetlanie, wywoływanie. 

b)

 

naświetlanie materiału kopiowego, wywoływanie, połączenie materiału z siatką. 

c)

 

połączenie materiału kopiowego z siatką, naświetlanie, wywoływanie. 

d)

 

wywoływanie, połączenie materiału kopiowego z siatką, naświetlanie. 

 
14.

 

Skrzydłowe podnoszenie formy sitodrukowej umoŜliwia umocowanie jej 

a)

 

na haczykach. 

b)

 

na zawiasach lub łoŜyskach. 

c)

 

w listwach mocujących. 

d)

 

w zaciskach. 

 
15.  ZagroŜenie warunków bhp podczas naświetlania warstw kopiowych 

a)

 

stwarzają rozpuszczalniki organiczne. 

b)

 

stwarzają środki alkaliczne. 

c)

 

stwarza emisja promieniowania UV. 

d)

 

stwarzają roztwory aktywatorów. 

 
16.  Jakie środki bhp są stosowane przy wymywaniu warstw kopiowych? 

a)

 

Okulary ochronne. 

b)

 

Rękawice ochronne. 

c)

 

Wentylacja. 

d)

 

Wyciąg. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

17.

 

W siatkach sitodrukowych najczęściej stosuje się splot 
a)

 

płócienny. 

b)

 

węŜykowy. 

c)

 

krzyŜówkowy. 

d)

 

przeplatany. 

 
18.

 

Przyczyną powstawania dziurek w warstwie kopiowej jest 
a)

 

niewłaściwe napięcie siatki. 

b)

 

zanieczyszczenie szyby kopioramy. 

c)

 

zbyt długi czas naświetlania. 

d)

 

zbyt duŜa lepkość emulsji. 

 
19.  Do przyklejania siatek sitodrukowych do ramy stosuje się kleje 

a)

 

roślinne 

b)

 

zwierzęce. 

c)

 

utwardzalne. 

d)

 

emulsyjne. 

 
20.  Wykonywanie  szablonu  sitodrukowego  metodami  fotomechanicznymi  obejmuje  naniesienie 

materiału światłoczułego na siatkę a takŜe 
a)

 

suszenie, naświetlanie, wymywanie, suszenie, retusz. 

b)

 

naświetlanie, suszenie, wymywanie, suszenie, retusz. 

c)

 

suszenie, wymywanie, naświetlanie, retusz, suszenie. 

d)

 

wymywanie, retusz, suszenie, naświetlanie, suszenie. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Przygotowanie form do drukowania sitowego 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek

.

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej  „Przygotowanie  form  do 
drukowania sitowego” 

Próba pracy ma w zamierzeniu spełniać dwa zadania:

 

1)

 

sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie 
powinni zdobyć przy realizacji tego modułu, 

2)

 

przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego 
potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie drukarz. 
W tym celu zadanie praktyczne musi być przygotowane w takiej formie, z jaką uczniowie 

spotkają  się  na  egzaminie.  Próbę  pracy  przeprowadza  wybrany  uczeń.  Pozostali  wspólnie 
z nauczycielem  obserwują  jego  pracę.  Po  pracy  nauczyciel  szczegółowo  omawia  wykonane 
zadanie. 

Ocenianie: 

niedostateczny 

  do 6 pkt. 

dopuszczający 

    7 pkt. 

dostateczny 

    8 pkt. 

dobry 

    9 pkt. 

bardzo dobry 

  10 pkt. 

Uwaga: nie przewiduje się oceny celującej 

WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzania próby pracy: 

 

WyposaŜenie na stanowisku 

Liczba 

Sito napięte na ramie z naniesioną warstwą kopiową 

1 kpl. 

Diapozytywowa forma kopiowa 

1 kpl. 

kopiorama 

1 szt. 

Wanna do wywoływania 

1 szt. 

Gąbka lub miękki rakiel 

1 szt. 

Suszarka do sit 

1 szt. 

 
Informacja dla ucznia: 
 
1.

 

Sprawdź,  czy  otrzymałeś  kompletny  arkusz  do  wykonania  zadania.  Ewentualne  braki 
stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

2.

 

Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia 
i numer stanowiska. 

3.

 

Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem 
roboczym i jego wyposaŜeniem. Masz na to 20 minut. 

4.

 

Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 
miejscu (czas wykonania zadania wynosi 90 minut). 

Pamiętaj,  Ŝe  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 
obserwuje  wykonywane  przez  Ciebie  czynności  i  nie  będzie  udzielać  Ci  Ŝadnych 
wskazówek.  Nauczyciel  interweniuje  tylko  w  przypadku  naruszenia  przez  Ciebie 
przepisów  bhp,  ochrony  przeciwpoŜarowej  i  moŜe  w  takim  przypadku  przerwać 
wykonywanie zadania. 

Powodzenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Zadanie praktyczne: 

Wykonaj  sitodrukową  formę  drukową,  wykorzystując  siatkę  napiętą  na  ramie  

z naniesioną warstwą kopiową. 

 

Instrukcja wykonania zadania 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.

 

Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 

2.

 

Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 
a)

 

czynności związane z wykonaniem zadania w kolejności ich wykonywania, 

b)

 

wykaz  niezbędnych  urządzeń,  narzędzi  i  materiałów  niezbędnych  do  wykonania 

zadania, 

c)

 

wykaz instrukcji niezbędnych do wykonania zadania. 

3.

 

Zorganizuj stanowisko pracy: 
a)

 

zgromadź i rozmieść na stanowisku pracy materiały, narzędzia i instrukcje niezbędne 
do wykonania zadania, 

b)

 

sprawdź stan techniczny urządzeń i sprzętu, którymi będziesz się posługiwał w czasie 
wykonywania zadania, 

c)

 

dobierz środki ochrony indywidualnej wymagane do bezpiecznego wykonania zadania. 

4.

 

Wykonaj sitodrukową formę drukową. 

5.

 

Po  zakończonej  pracy  uporządkuj  stanowisko  i  przygotuj  je  do  prezentacji  wykonanego 
zadania. 

6.

 

Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji. 

7.

 

Podczas prezentacji: 
a)

 

omów sposób wykonania zadania, uzasadnij kolejność wykonywanych czynności, 

b)

 

oceń jakość wykonanej przez siebie pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Zawód: drukarz 
Symbol cyfrowy zawodu 825[01] 
Oznaczenie tematu ................... 
Oznaczenie zadania .................. 
PESEL  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data urodzenia 

 

 

 

 

 

 

 

 

dzień     miesiąc       rok 

Nr stanowiska 

 

PLAN DZIAŁANIA 

1.

 

Zapisz czynności związane z wykonaniem formy do drukowania sitowego, uwzględniając 
kolejność ich wykonania: 

....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
2.

 

Wykaz urządzeń, narzędzi i materiałów niezbędnych do wykonania zadania: 

....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

3.

 

Zadanie praktyczne: 
Wykonaj  sitodrukową  formę  drukową  wykorzystując  siatkę  rozpiętą  na  ramie 

z naniesioną warstwą kopiową.

 

 
Czas wykonania zadania wynosi 90 minut. 
 

O

b

sz

ar

 

st

an

d

ar

d

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba  

pkt. 
0–1 

Czynność 1: Zapisanie kolejnych czynności związanych z wykonaniem 

zadania. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zapisał co najmniej: 
- naświetlanie przez diapozytyw, 
- wymywanie nienaświetlonej warstwy kopiowej, 
- suszenie formy sitodrukowej. 

 

 

Czynność 2: Sporządzenie wykazu niezbędnych urządzeń, narzędzi i 

materiałów.

 

 

 

I.

 P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zapisał co najmniej: 
– diapozytyw, 
– kopiorama, 
– wanna do wymywania, 
– suszarka.  

 

 

Suma punktów w obszarze – I. Planowanie   

Czynność 3: Zgromadzenie niezbędnych urządzeń, narzędzi i materiałów. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zgromadził co najmniej: 

– siatka z naniesioną  warstwą kopiową, 
– diapozytyw, 
– wanna do wymywania. 

 

Czynność 4: Sprawdzenie stanu technicznego zgromadzonego sprzętu  
i materiału 

 

II

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń ocenił stan techniczny 
kopioramy, sita oraz sprawdził jakość diapozytywu. 

 

Suma punktów w obszarze – II. Organizowanie   

Czynność 5: Umieszczenie siatki i diapozytywu w kopioramie. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń umieścił  w kopioramie siatkę 
i diapozytyw warstwami kopiowymi do siebie. 

 

Czynność 6: Naświetlanie. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń ustawił czas naświetlania 
zgodnie z instrukcją obsługi. 

 

II

I.

 W

Y

K

O

N

Y

W

A

-N

IE

 

Czynność 7: Wymywanie nienaświetlonej warstwy kopiowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zanurzył sito w wannie z wodą 
na kilka minut.  

 

Czynność 8: Płukanie.  

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń wykonał płukanie sita 
strumieniem zimnej wody do ukazania się widocznego wzoru.  

 

Czynność 9: Zebranie nadmiaru wody z powierzchni siatki. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zebrał nadmiar wody z sita za 
pomocą gąbki.  

 

 

Czynność 10: Suszenie sita. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń umieścił sito w suszarce 
poziomo, stroną drukową do dołu. 

 

 

Suma punktów w obszarze – III. Wykonywanie   

Razem:   

 
Czynność wykonana – 1 pkt, niewykonana – 0 pkt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

7. LITERATURA

 

 

1.

 

Arends R. I.: Uczymy się nauczać. WSiP, Warszawa 1994 

2.

 

Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba 
Druku, Warszawa 1999 

3.

 

Czichon H., Magdzik S., Jakucewicz S., Mudrak E.: Formy Drukowe. WSiP, Warszawa 
1996 

4.

 

Czichon  H.,  Czichon  M.:  Nowe  metody  wykonywania  form  sitodrukowych,  „Świat 
Druku” Nr 6/2002 

5.

 

Jakucewicz  S.,  Czichon  H.,  Czichon  M.:  Materiałoznawstwo  poligraficzne. 
Wydawnictwa PW, Warszawa 1992 

6.

 

Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa 1997 

7.

 

KałuŜewska J.: Sitodruk cz. 3. „Świat Druku” Nr 3/95 

8.

 

 Moos  J.,  Koludo  A.  (red.):  Metody  aktywizujące  z  uwzględnieniem  technologii 
informacyjnej  w  kształceniu  dorosłych.  Stowarzyszenie  Dyrektorów  i  Nauczycieli 
Centrów  Kształcenia  Praktycznego  –  Łódzkie  Centrum  Doskonalenia  Nauczycieli 
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006 

9.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997 

10.

 

Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenie ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2005 

11.

 

Poligrafia  a  ochrona  środowiska.  Najlepsze  dostępne  techniki  (BAT)  w  przemyśle 
poligraficznym. Polska Izba Druku. COBRPP, Warszawa 2001 

12.

 

Sitodrukowe Konfrontacje. W: „Świat Druku” Nr 1/2007 

13.

 

Stankiewicz B., Czech G.: Sitodruk. COBRPP, Warszawa 2001 

14.

 

Stankiewicz B.: Tendencje rozwojowe w technice sitodruku. „Świat Druku” Nr 6/2002 

15.

 

Materiały reklamowe firmy Grey Metal 

16.

 

Materiały reklamowe firmy Romanik