Skąd czerpiemy wiadomośći o przeszłości cz 2 klasa 4b

Konspekt dla klasy 4b szkoły podstawowej

Temat: Skąd czerpiemy wiadomości o przeszłości- cz II.

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z najcenniejszymi źródłami historycznymi oraz ukazanie ich roli w poznawaniu przeszłości.

Cele:

I. Wiadomości

A. Zapamiętanie wiadomości

Uczeń pamięta:

Pojęcia:. Źródło historyczne, kronika, rocznik, dokument, list, pamiętnik, mapa


B. Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:

Pojęcia: Źródło historyczne, kronika, rocznik, dokument, list, pamiętnik, mapa, tekst źródłowy

II. Umiejętności

C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:

Rozpoznać czy dane źródło jest materialne czy pisane

Wymienić przykłady źródeł materialnych i pisanych

Rozpoznać rodzaj źródła pisanego, wskazać czy jest to kronika, rocznik czy np. list

Rozpoznać różnorodny materiał pisarski

D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

Uczeń potrafi:

Rozpoznać rodzaj tekstu pisanego i uargumentować swój wybór, wskazać cechy które charakteryzują źródło i odróżniają je od innych źródeł pisanych


III. Postawy i Przekonania


E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości

Uczeń zdaje sobie sprawę nie tylko z tego czym są źródła historyczne ale też docenia ich rolę w poznaniu przeszłości i kształtowaniu teraźniejszości, sam jest w stanie wskazać wartościowe źródła ze swojego otoczenia.


F. Potrzeby i aspiracje

Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.

Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.

Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.

Metody Pracy-pogadanka, praca z podręcznikiem i zeszytem ćwiczeń pod kierunkiem nauczyciela, praca z tekstem źródłowym pod kierunkiem nauczyciela.

Środki dydaktyczne: - podręcznik dla klasy IV- „ Dzień dobry historio” Bogumiła Szeweluk- Wyrwa, zeszyt ćwiczeń dla klasy IV-„ Dzień dobry historio” Bogumiła Szeweluk- Wyrwa, Teksty źródłowe-„ Na tabliczce, papirusie i pergaminie” pod redakcją Anny Paner.

Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia


I.Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie obecności.


I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych, zeszytów ćwiczeń.

II. Rekapitulacja wtórna: Zadanie pytań uczniom sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu:

1. Wyjaśnij pojęcie źródło historyczne?



2. Jakie znasz rodzaje źródeł historycznych?







3. Podaj kilka przykładów źródeł materialnych i pisanych.



II. Uczniowie odpowiadają na pytania:



Odp 1.Źródło historyczne to wszystkie ślady działalności człowieka w przeszłości. Aby poznać historię musimy dotrzeć do jej źródeł.

Odp 2. Dziś znamy dwa rodzaje źródeł historycznych: pisane i materialne.



Odp 3. Źródła pisane: listy, kroniki, pamiętniki, inskrypcje, starodruki, dokumenty, mapy, książki, gazety, malowidła w jaskiniach itd., czyli wszystko co zostało zapisane pismem obrazkowym jak i alfabetycznym

Źródła materialne: chłopskie chaty, mieszczańskie kamienice, zamki, pałace, przedmioty użytku codziennego, fotografie, itd. czyli wszystko co jest wytworem pracy rąk ludzkich.


III. Wprowadzenie do tematu: Skąd czerpiemy wiadomości o przeszłości- cz II?

Przedstawienie materiałów pisarskich na których przez wieki tworzone są źródła pisane.

Podanie notatki uczniom:

1. Materiały na których tworzono źródła pisane:

a)pierwsze zapisy sporządzano na tabliczkach glinianych, dalej w Egipcie materiałem pisarskim był papirus, zaś w późniejszym czasie pisano na pergaminie i papierze. Papier, który dziś jest powszechnie stosowany został wynaleziony przez Chińczyków.

b) okolicznościowe napisy dla upamiętnienia rządów i zwycięstw władców wykorzystywano na materiałach bardzo trwałych- np. marmurze czy granicie.

Przedstawienie najważniejszych źródeł pisanych takich jak roczniki, kroniki i dokumenty. Wyjaśnienie każdego z tych pojęć.

Podanie notatki uczniom:

2. Najważniejsze źródła pisane to :

a) kroniki- utwory literackie przedstawiające fakty w kolejności chronologicznej, były one poświęcone aktualnym wydarzeniom jakie miały miejsce na dworze władcy. Kroniki często zawierały opinie i komentarze autorów.

b) roczniki- to najdawniejsze zapisy wydarzeń, pojawiły się na pergaminowych kartach przesyłane do kościołów przez panujących biskupów.

c) dokumenty-musiały one zawierać listę świadków i pieczęcie( która zastępowała podpis), jednym z najstarszych polskich dokumentów jest Dagome Iudex wydany przez Mieszka I

Oprócz wcześniej wspomnianych przeze mnie źródeł pisanych ważne są też pamiętniki i listy, zwłaszcza te z odległej przeszłości. W dawnych czasach wszystkie zapiski były prowadzone w języku łacińskim.

Zaprezentowanie fragmentu ważnych źródeł pisanych. Wyznaczenie ucznia który przeczyta tekst.

  1. Kronika Galla Anonima-„ O podziale królestwa pomiędzy Zbigniewa a Bolesława”- strona 209

  2. List papieża Hadriana IV do cesarza Fryderyka I z czerwca 1158- strona 216

  3. Dokument- Złota Bulla Karola IV z roku 1356.-strona 232

Przedstawienie kolejnego ważnego źródła jakim jest mapa.

Podanie notatki uczniom:

Mapa jest jednym z ważniejszych źródeł historycznych, określa zmiany jakie przez stulecia zachodziły na danym terytorium np. nowych miast i wsi.




Uczniowie zapisują do zeszytu temat lekcji: Skąd czerpiemy wiadomości o przeszłości- cz II?


Uczniowie zapisują notatkę.









Uczniowie zapisują notatkę:










Wyznaczony uczeń czyta fragment kroniki


Wyznaczony uczeń czyta fragment listu


Wyznaczony uczeń czyta fragment dokumentu


Uczniowie zapisują notatkę

IV. Rekapitulacja pierwotna:

Przypomnienie uczniom pojęć poznanych na lekcji oraz praca z zeszytem ćwiczeń.

Uczniowie otwierają zeszyt ćwiczeń na temacie: Źródła historyczne.


V. Podanie pracy domowej:

Napisz jakie źródła historyczne napotkałeś podczas wakacyjnych wędrówek lub wycieczek?



Uczniowie zapisują zadanie domowe





