scenariusz obchodow dnia ziemi e olszewska


Scenariusz obchodów Dnia Ziemi.

Nauczyciel: Ewelina Olszewska.

Data: 22.04. 2013 r.

Klasy: I-VI

Czas trwania: ok. 1, 5 godz.

Cel główny:

Propagowanie zachowań proekologicznych.

Cele szczegółowe:
-zaangażowanie uczniów w przygotowania
- rozwijanie różnych zdolności: śpiew, recytacja i rysowanie
- wyrobienie poczucia odpowiedzialności za środowisko

-poszerzenie wiedzy na temat segregacji odpadów

Przedstawienie „Sąd nad odpadami”

Występują:

1.Prowadzący

2.Sędzia

3.Oskarżyciel

4.Obrońca

5.Osoba zapowiadająca

6.Butelka szklana

7.Butelka z plastiku

8.Puszka metalowa

9.Makulatura

10.Rolnik

11.Pracownik sanepidu

12.Pielęgniarka

13.Leśnik

14.Ekolog

Przebieg:

 

Prowadzący:

Witam serdecznie. W dniu dzisiejszym obchodzimy bardzo ważny dzień - Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi - tak nazwany przez Zgromadzenie ONZ od 2009 r.

Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w dniu 22 kwietnia 1970 roku. W ten sposób chciano wyrazić protest przeciw dalszemu niszczeniu otaczającego nas środowiska. W tym dniu ludzie całego świata zastanawiają się, jakich spustoszeń na swojej planecie dokonał człowiek, jakie są tego skutki i jak można to zmienić. Na całym świecie organizowane są spotkania, konferencje, wystawy, festyny poświęcone działaniom ekologicznym oraz mające na celu uświadomienie zagrożeń, związanych z zanieczyszczeniem środowiska.

Dzisiaj każdy z nas powinien pomyśleć, co może zrobić w swoim najbliższym środowisku, by ulżyć Ziemi i zaprzyjaźnić się z nią.

 Piosenka wykonywana przez klasę 2.

Prowadzący:

Przenieśmy się teraz na salę rozpraw, gdzie odbywa się Sąd nad odpadami.

Osoba zapowiadająca: - Proszę wstać! Sąd idzie! Rozprawę poprowadzi sędzia Anna Daria Wesolutka.

SĘDZIA:

Rozpoczynam posiedzenie Sądu w Wyszkowie, który na wniosek uczniów szkoły podstawowej oskarża odpady o to, że wywierają szkodliwy wpływ na środowisko. Proszę o zaprzysiężenie świadków.

Osoba zapowiadająca:- Proszę podnieść lewą rękę i powtarzać za mną: "Będę mówił prawdę i tylko prawdę".

SĘDZIA:

- Otwieram rozprawę. Dziś przedmiotem sporów - góry śmieci. Poproszę oskarżyciela. Posłuchajcie dzieci.

OSKARŻYCIEL:

- Wysoki sądzie, szanowni goście, historię śmieci wam opowiem.

Każdy z nas wyrzuca ich prawie kilogram co dzień, a wywóz na wysypisko kosztuje,

więc sprytni ludzie wyrzucają do lasu, rzeki i rowu, bo tak najprościej

i powstaje "dzikie wysypisko", które ludzi truje.

Dlaczego, zapytacie, drodzy zebrani? Osądźcie sami.

SĘDZIA:

- Proszę o przedstawienie pierwszego świadka.

BUTELKA SZKLANA:

- Ja butelka szklana, jestem z piasku wykonana.

Nie ulegam rozkładowi i "na zawsze" mogę zostać w glebie, a przecież można mnie do punktu skupu oddać. Zaś w hucie przetopią mnie na nowe butelki, mniej się wtedy zużyje piasku i energii.

SĘDZIA:

- Dziękuję. Proszę następnego świadka.

BUTELKA Z PLASTIKU:

- Ja, butelka z plastiku, nawet 800 lat mogę pozostać na śmietniku.

Czy można mnie wykorzystać, zapytacie? Ależ oczywiście, miły bracie!

Segregując i mieląc na małe granulki, wypełniam części placu zabaw, ogrodzeń i meble Julki.

SĘDZIA:

- Dziękuję. Proszę następnego świadka.

PUSZKA MET ALOW A PO NAPOJACH:

- Podobnie jak koleżanka nie rozkładam się wcale.

Zniknę po l 0 tysiącach lat na ziemię rzucona. Zbierając puszki, złom, różne metale,

Oszczędzasz surowce, energię, a w kieszeni -"mamona".

WSZYSCY:

- Puszka nie jest śmieciem - wszyscy o tym wiecie!

SĘDZIA:

- Dziękuję. Proszę świadka w osobie makulatury.

MAKULATURA:

- Nie wiem, dlaczego się tu znalazłam. Nie zagrażam środowisku tak jak pozostali, Nie jestem trwała, szybko się rozkładam, mam się czym pochwalić.

KAŻDA ZEBRANA TONA MAKULA TURY TO 17 URATOWANYCH PRZEZ CIEBIE DRZEW!

- Nie wyrzucajcie, więc, drogie dzieci, gazet, zeszytów i książek do śmieci.

Do punktu skupu makulatury mnie oddajcie, a potem pod postacią papieru toaletowego chusteczek mnie szukajcie.

OSKARŻYCIEL:

- Proszę Wysokiego Sądu o wysłuchanie świadków oskarżenia. Powołuję na świadka rolnika.

ROLNIK:

- Słuchajcie, drogie dzieci. Obok mojego gospodarstwa jest "dzikie wysypisko" śmieci. Woda ze studni nie nadaje się do picia teraz, szczurów, karaluchów i much plaga. Okna nie otworzysz, bo przykry zapach wpada, często boli głowa i żołądek nieraz.

OSKARŻYCIEL:

- Proszę kolejnego świadka - pracownika sanepidu.

RACOWNIK SANEPIDU:

- Wodę z waszej studni przebadałem, do picia się nie nadaje. Jest w niej dużo chlorków, siarczanów i azotanów, nie nadaje się do picia nawet po przegotowaniu. Jak już, drogie dzieci, wiecie, deszczowa woda wypłukuje niebezpieczne substancje ze śmieci. Wycieki z wysypisk skażają teren i wodę w rzece, jeśli w pobliżu przepływa, trute są, więc plony, a w zbiorniku ryba. Człowiek, spożywając ryby z zatrutych zbiorników lub skażone płody, narażony jest na liczne choroby.

SĘDZIA:

- Proszę wykazać związek między dzikimi wysypiskami a obecnością metali ciężkich.

OSKARŻYCIEL:

- Powołuję na świadka przedstawiciela służby zdrowia.

Pielęgniarka:

- Boleję nad przyrody zgubą, która nastąpi już niedługo. W domach rocznie zużywa się kilka milionów baterii.

Czy wiecie, że są źródłem trującej rtęci? Trucizna może dostać się do wody, po wyrzuceniu na wysypisko, a stąd do ciała ryb i do ludzi blisko.

Rtęć, kiedy w mózgu człowieka się skumuluje, bóle głowy, zaburzenia mowy, pogorszenie słuchu powoduje. Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę również z tego, że paląc zużyte opony, czy pozbywając się w ten sposób wysypiska, szkodliwy pierwiastek kadm uwalniamy i pod postacią rzodkiewki, buraka i ogórka zjadamy.

SĘDZIA:

- Jeśli to wszystkie dowody oskarżenia, udzielam głosu obronie.

OBROŃCA:

- Padło tu dziś wiele oskarżeń i skarg. Moi klienci są sprawcami zarzucanych im czynów - to fakt, ale tylko pośrednio, a głównym sprawcą jest człowiek, który z zaśmieceniem nie potrafi poradzić sobie. Powołuję na świadków Leśnika i Ekologa.

LEŚNIK:

- Muszę was wszystkich zasmucić, las coraz częściej ogromnym śmietnikiem się staje. Wszystko tu znajdziesz, co się da wyrzucić: butelki, resztki opakowań czy gazety, stare krzesła, sprzęty gospodarstwa domowego, puszki po lakierach. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że te "skarby", niestety, są przyczyną pożarów, wypadków w domu "truciciela". Ptaki, leśne zwierzęta, żywią się śmieci resztkami, a zawarte w nich trucizny są przyczyną śmierci czasami.

EKOLOG:

- Recykling to sposób na odpady, segregację i powtórne ich wykorzystanie. Posłuchajcie mojej rady, dzieci: segregujcie śmieci! Na naszych ulicach stoją pojemniki kolorowe, do selektywnej zbiórki odpadów gotowe. Książki i gazety stare osobno. Butelki plastikowe i szklane. Pojemniki na odzież używaną i złom. W ten sposób posegregowane, mogą być powtórnie wykorzystane.

Warto zapamiętać: biały pojemnik na szkło, niebieski na makulaturę, żółty na metal i plastik.(pokazuje)

POWTÓRZCIE CHÓREM:

- Jaki na makulaturę?

- Niebieski!

- Jaki na metal i plastik?

- Żółty

- A biały na co?

- Na szkło!

Osoba zapowiadająca:- Proszę wstać. Sąd udaje się na naradę.

/po chwili/- Proszę wstać sąd idzie.

SĘDZIA:

- Proszę usiąść. Ogłaszam wyrok.

Zarzuty oskarżenia są słuszne, ale wyrok otrzyma tylko sprawca gór śmieci.

Wiecie, kto to jest, drogie dzieci?

TO KAŻDY MIESZKANIEC NASZEJ ZIEMI!!

Uwaga! Wszyscy mieszkańcy Wyszkowa i okolic zobowiązani są od dzisiejszego dnia segregować odpady, czyli rozdzielać je na grupy. Pozwoli to na ich ponowne wykorzystanie i wytworzenie z nich nowych, pełnowartościowych produktów. Pamiętajcie, celem recyklingu jest zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach oraz ochrona naturalnych zasobów Ziemi.
Wyrok przeze mnie wydany jest natychmiastowy!

Osoba zapowiadająca: Sąd zakończył obrady

Piosenka wykonywana przez klasę 1.

Prowadzący:


Kochani, sami wiecie, ile śmieci potrafi wyprodukować człowiek. Pewnie nawet do głowy Wam nie przyszło, że niektóre z tych rzeczy można wykorzystać do zrobienia ciekawych ubiorów. Oto najnowsza kolekcja, w której wykorzystane zostały materiały odpadowe. Stroje są więc mało kosztowne, łatwe w wykonaniu, praktyczne i oryginalne. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zapraszam teraz na pokaz nowej kolekcji mody ekologicznej.

( „Ai Se Eu Te Pego” - Michel Telo. Na scenę wchodzą kolejno modelki i modele).

Spójrzmy jeszcze raz na zaprezentowane stroje. (Modelki i modele w rytm melodii schodzą ze sceny).

Wybór najwspanialszego stroju przez widownię.

Piosenka wykonywana przez klasę 3.

Prowadzący:

Segregacja śmieci, o której mówiliśmy wcześniej, to tylko jeden ze sposobów ochrony środowiska. A takich sposobów mamy wiele.

( Na scenę wchodzą kolejni uczniowie.)

Dziecko 1: Zamiast kąpieli w wannie wypełnionej wodą po brzegi, biorę prysznic. Zużywam w ten sposób mniej wody. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 2: Wyłączam zbędne oświetlenie w mieszkaniu. Oszczędzam energię elektryczną! Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 3: Myję zęby przy zakręconym kranie. Wodę nalewam do kubka. W ten sposób oszczędzam wodę. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 4: Przeczytane gazety i zapisane kartki przeznaczam na makulaturę. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 5: Idąc po zakupy, zabieram torbę wielokrotnego użytku lub koszyk. Nie pakuję towaru w jednorazowe, plastikowe reklamówki. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 6: Nie zrywam kwiatów pod ochroną i nie zabijam zwierząt. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 7: Nie niszczę ptasich gniazd. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 8: Nie dotykam ani ptasich gniazd, ani jaj, ani piskląt. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 19: Nie niszczę mrowisk. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 10: Nie wypalam traw. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 11: Dokarmiam ptaki w czasie zimy. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 12: Zużyte baterie wyrzucam do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 13: Kiedy jestem w lesie - zachowuję się cicho. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 14: Upominam innych, kiedy widzę, że nie dbają o nasza planetę. Jestem przyjacielem Ziemi!

 Prowadzący:

Pamiętajmy o nakazie sędziego. Powiedzmy o nim innym! Stosujmy się do rad, które usłyszeliśmy przed chwilą. Będzie to nasz wkład w ochronę środowiska! Starajmy się, aby świat wokół nas był czysty i zdrowy.

Rozdanie dyplomów i nagród.

    1. Konkurs ekologiczny dla klas 1-3

Joanna Niedźwiedź

Paweł Potocki

Adam Puchłowski

    1. Konkurs ekologiczny dla klas 4- 6

Jakub Wielądek

Jakub Boruc

Michał Sowiński

    1. Zbiórka makulatury-Razem zebraliśmy 163 kg. Ocaliliśmy przed ścięciem prawie 3 drzewa.

1 miejsce- Wiktoria Ściechowska- przyniosła 36 kg

2 miejsce-Natalia Kmieć- 20 kg

3 miejsce- Damian Grabarczyk- 16 kg

    1. Dyplom za najwspanialszy strój ekologiczny

Prowadzący:

Zapraszamy na zabawy i konkurencje sportowe

Zapraszamy wszystkich do udziału w konkurencjach związanych z ekologią. Celem konkursu jest dobra wspólna zabawa, w której będziecie mogli sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę. Trzeba pamiętać, że jeżeli się wygrywa to z uśmiechem, jeżeli się przegrywa to także z uśmiechem.

Prosimy po pięciu przedstawicieli z klas 1- 3.

Runda 1- rozwiązywanie zagadek (każda drużyna losuje dwie zagadki). Za każdą odgadniętą 1 punkt

1. Ma koronę, królem nie jest,

Umie szumieć, gdy wiatr wieje.

Ma zieloną barwę latem,

Lecz przed zimą zrzuca szatę. ( drzewo)

2.Sosnowy, dębowy, stary lub młody,

Rosną w nim grzyby, rosną jagody. (las)

3.Jeszcze wszystko uśpione,

Jeszcze nic nie rośnie, a on śnieg przebija

I mówi o wiośnie. (przebiśnieg)

4.Wciąż rachunki pilnie ćwiczy ,by się swoich nóg doliczyć . (stonoga)

5.Ma okrągłe oczy , świetnie widzi w nocy

i widzi i słyszy , poluje na myszy . ( sowa )

6.Kiedy smutna jest kuma , siedzi w stawie i duma .

Gdy ma do żartów ochotę , ogłasza to gromkim rechotem. ( żaba)

7.Grozę budzi jego ryk , kto usłyszy - znika w mig. ( lew)

8. Tak oszczędzała przez długie latka , aż do bogactwa doszła bogatka. (sikorka)

Dziękujemy. Prosimy teraz przedstawicieli klas 4-6

Jeden uczeń z drużyny losuje numer, pod którym znajduje się opis zwierzątka. Uczniowie słuchają głośno czytanych cech opisujących zwierzę . Jeżeli pierwsza informacja pozwoli odgadnąć, jakie to zwierzę uczeń otrzymuje 4 punkty. Każda dodatkowa informacja powoduje utratę 1 punktu .

  1. informacja 4 pkt

  2. informacja 3 pkt.

  3. informacja 2 pkt.

  4. informacja 1 pkt.

  1. ŚLIMAK

2. REKIN

3. MYSZ

  1. WIELBŁĄD

Runda 2. „Butelkowy slalom”- przedstawiciele klas stoją w trzech rzędach , przed nimi ustawione butelki do slalomu jedna za drugą. Zwycięża drużyna, która pierwsza zaliczy slalom.( pierwsze miejsce- 3 punkty, drugie - 2 punkty, trzecie 1 punkt)

Runda 3. „Rzut kulą papierową do celu” - przedstawiciele klas stoją w trzech rzędach, każdy ma kulę papierową, którą stara się trafić do kosza. Wygrywa rząd, który trafi więcej. (1 miejsce- 3 punkty ,drugie - 2 punkty, trzecie 1 punkt)

Runda 4. „Segregacja śmieci na czas”- Potrzebne będą 3 worki- żółty, niebieski i zielony oraz zegar. Rozrzucamy śmieci. Drużyna, która w najkrótszym czasie posegreguje śmieci do różnych worków- wygrywa. (pierwsze miejsce- 3 punkty, drugie miejsce- 2 punkty, trzecie miejsce 1 punkt, błąd w segregacji śmieci- 0 punktów.)

Rozdanie dyplomów i słodyczy za udział w turnieju ekologicznym.

Dyplom dla zwycięskiej klasy z klas 1- 3

Dyplom dla zwycięskiej klasy z klas 4- 6

Zakończenie.


