KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI MUZYCZNO - RUCHOWEJ DZIECI CZTEROLETNICH

Temat: „Mikołaj” - zabawa ilustracyjna do piosenki.

Cele:

Metody:

- metoda samodzielnych doświadczeń

- metoda zadań stawianych dzieciom

- metoda ćwiczeń utrwalających wcześniej nabyte umiejętności

Formy:

Środki dydaktyczne:

Magnetofon, płyta CD z piosenką „Mikołaj” oraz wersją instrumentalną tej piosenki.

Przebieg zajęć:

1. Wspólne śpiewanie piosenki „Mikołaj”.

Święty Mikołaj nocą wędruje
W okna zagląda i nasłuchuje
Gwiazdk
ą w okna świeci
gdzie są grzeczne dzieci
- bis
O każdym grzecznym dziecku pamięta
Dobry dziadunio, Mikołaj Święty

Co za radość będzie,
gdy do nas przybędzie - bis

2. „Wysoko - nisko” - zabawa ruchowa.
Nauczycielka włącza podkład muzyczny i śpiewa piosenkę. Gdy śpiewa głosem wysokim (cienkim) dzieci poruszają wspięte się na palcach wyciągają ręce jak najwyżej do góry. Gdy nauczycielka śpiewa niskim głosem (grubym), dzieci przykucają i poruszają się jak najniżej przy podłodze.
3. Zabawa rytmiczna przy piosence.
Pierwszą zwrotkę piosenki śpiewają dziewczynki, a chłopcy wyklaskują jej rytm. Drugą zwrotkę śpiewają chłopcy, a wyklaskują dziewczynki. Następnie wszystkie dzieci śpiewają piosenkę, jednocześnie starając się odzwierciedlić jej rytm poprzez tupanie.
4. Zabawa bieżna przy piosence.
Dzieci dobierają się w pary, tworząc „zaprzęgi”. Nauczycielka włącza piosenkę, a dzieci swobodnie biegają w parach po sali. Na przerwę w muzyce dzieci przykucają, nadal trzymając się za ręce.
5. Zabawa ilustracyjna przy piosence.
Święty Mikołaj nocą wędruje - dzieci poruszają się po obwodzie koła naśladując chód z workiem zarzuconym na plecy.
W okna zagląda i nasłuchuje - dzieci robią daszek z dłoni, najpierw nad oczami, następnie przy uchu.
Gwiazdką w okna świeci
gdzie są grzeczne dzieci
- dzieci robią z dłoni „lornetkę” przy oczach i rozglądają się na prawo i na lewo.
O każdym grzecznym dziecku pamięta - dzieci kiwają głowami w górę i w dół.
Dobry dziadunio, Mikołaj Święty - dzieci krzyżują ręce na piersiach.
Co za radość będzie,
gdy do nas przybędzie
- dzieci kładą ręce na biodrach i okręcają się raz w jedną i raz w drugą stronę.
6. Indywidualne prezentowanie piosenki przez chętne dzieci.
Dzieci śpiewają piosenkę indywidualnie, w parach lub w grupach. Dzieci, które nie śpiewają ilustrują treść piosenki ruchem.

8. Podziękowanie i zakończenie zajęć.