SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Data przeprowadzenia zajęć :
Prowadzący: Małgorzata Kaźmierczak

Grupa: 0 „A”

Krąg tematyczny: Jesienny spacer

Temat zajęć: Tajemnica drzew


Cele szczegółowe : 
• dziecko dostrzega zmiany w przyrodzie charakterystyczne dla okresu złotej jesieni i szarugi jesiennej,
• odczuwa piękno poetyckiego języka opisującego zmiany w wyglądzie drzew od wczesnej do późnej jesieni,

• rozpoznaje i nazywa podstawowe gatunki drzew iglastych i liściastych,

• poznaje wyrazy do globalnego czytania: sosna, klon, topola, lipa,

• przyporządkowuje owoce i liście do poszczególnych gatunków drzew,

• uczestniczy we wspólnej zabawie.


Metody pracy : 
• słowna - opowiadanie , wierszyk , zagadki, pogadanka;
• oglądowa- obrazki ;
• czynna - działania dzieci ;
• zajęcia praktyczne;


Formy pracy : zbiorowa, indywidualna , grupowa

Środki dydaktyczne :
Wybór tekstów literackich M. Strzałkowskiej „Drzewa”, obrazki zdjęcia, wycinki z gazet, widokówki, karty pracy cz. 2,

Przebieg zajęć :

1. „ Oblicza jesieni” - zorganizowanie gazetki tematycznej ukazującej złotą jesień i szarugę jesienną.

2. „Drzewa” - słuchanie i analiza wiersza M. Strzałkowskiej.

Rozmowa kierowana na temat treści utworu, zwrócenie uwagi na

zmiany zachodzące w wyglądzie drzew:

- Za kim zatęskniły drzewa?

- Czym jesień otuliła senne drzewa?

- Jak wyglądają drzewa zimą?

3. „Nasze drzewa” - omówienie wyglądu różnych gatunków drzew iglastych i liściastych.

4. „Drzewa na wietrze” - zabawa ruchowa przy muzyce.

4. „Owoce drzew” - ćwiczenia w klasyfikowaniu. Nauczyciel razem z dziećmi omawia nazywa poszczególne owoce i liście znajdujące się na ilustracjach w karcie pracy. Przyporządkowanie sylwet drzew i ich liści do odpowiednich owoców.

Wnioski: Mnóstwo różnorodnych metod i form pracy, co sprzyjało różnorodności zajęć. Dzieci przez to były bardzo aktywne. Moje odczucia również bardzo pozytywne, motywujące do zmian na moich zajęciach.