Konspekt lekcji matematyki w klasie V szkoły podstawowej.

Temat: Dodawanie ułamków o różnych mianownikach.

Cele lekcji:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Metody nauczania:

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

  1. Czynności organizacyjne, sprawdzenie pracy domowej.

  2. Podanie tematu i celu lekcji.

  3. Pogadanka wstępna - przypomnienie wiadomości o dodawaniu ułamków o jednakowych mianownikach, skracaniu i wyłączania całości z ułamków niewłaściwych.

Faza realizacyjna

  1. Wprowadzenie do temat lekcji.

Nauczyciel przedstawia na planszach dodawanie ułamków o różnych mianownikach. Przez odpowiedni podział pozwala zauważyć, co się dzieje z poszczególnymi ułamkami, jak zostały rozszerzone.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x01 graphic

Przez analogię do podanych przykładów uczniowie proponują, w jaki sposób wykonałaby działanie:

0x01 graphic
?

  1. Indywidualne rozwiązywanie zadania z zeszytu ćwiczeń (część 1, zad.1 str.35)

  2. Podanie poprawnych rozwiązań.

  3. Podział uczniów na cztery grupy oraz wybranie lidera. Przypomnienie zasad pracy w grupie.

  4. Rozdanie poszczególnym grupom zestawów zadań (karta pracy).

  5. Rozwiązywanie zadań w grupach, a następnie odczytanie propozycji rozwiązania przez liderów grup.

  6. Zapisanie na tablicy, przez przedstawicieli zespołów, haseł będących efektem poprawnych rozwiązań. Utworzony w ten sposób wniosek uczniowie wpisują do zeszytów:

CHCĄC DODAĆ UŁAMKÓW KILKA,

SPROWADŹ JE DO WSPÓLNEGO MIANOWNIKA.

JEŚLI DODASZ ICH LICZNIKI,

DOBRE BĘDZIESZ MIEĆ WYNIKI.

Faza podsumowująca

  1. Podsumowanie wiadomości i umiejętności zdobytych na lekcji.

  2. Zadanie domowe z zeszytu ćwiczeń (zad. 2,3,4 str. 35 i zad. 5 str.36).

Opracowała: Jolanta Stępińska

ZESPÓŁ I

Dodaj liczby. Wynik przedstaw w najprostszej postaci (jeśli to możliwe - skróć ułamki, wyłącz całości). Następnie odszukaj litery odpowiadające otrzymanym sumom i wpisz je do diagramu (jedna litera w jedną kratkę w kolejności rozwiązywania przykładów).

0x01 graphic

0x08 graphic
0x01 graphic

ZESPÓŁ II

Dodaj liczby. Wynik przedstaw w najprostszej postaci (jeśli to możliwe - skróć ułamki, wyłącz całości). Następnie odszukaj litery odpowiadające otrzymanym sumom i wpisz je do diagramu (jedna litera w jedną kratkę w kolejności rozwiązywania przykładów).

0x01 graphic

0x01 graphic

ZESPÓŁ III

Dodaj liczby. Wynik przedstaw w najprostszej postaci (jeśli to możliwe - skróć ułamki, wyłącz całości). Następnie odszukaj litery odpowiadające otrzymanym sumom i wpisz je do diagramu (jedna litera w jedną kratkę w kolejności rozwiązywania przykładów).

0x01 graphic

0x01 graphic

ZESPÓŁ IV

Dodaj liczby. Wynik przedstaw w najprostszej postaci (jeśli to możliwe - skróć ułamki, wyłącz całości). Następnie odszukaj litery odpowiadające otrzymanym sumom i wpisz je do diagramu (jedna litera w jedną kratkę w kolejności rozwiązywania przykładów).

0x01 graphic

0x01 graphic

KILKA

AMKÓW

DOD

CHCĄC

AĆUŁ