background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Ryszard Dolata 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 731[01].O2.01

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Andrzej Ampuła 
dr inż. Tadeusz Sarnowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Ryszard Dolata 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Janusz Figurski 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[01].O2.01 
„Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczną”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia  

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Podstawowe wiadomości o dokumentacji technicznej 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Zasady przedstawiania przedmiotów na rysunkach 

13 

5.2.1  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Zasady wymiarowania przedmiotów na rysunkach technicznych 

18 

5.3.1.  Ćwiczenia 

18 

5.4.  Oznaczanie wymiarów tolerowanych, pasowań i geometrycznej struktury 

powierzchni na rysunkach technicznych 

 

21 

5.4.1.  Ćwiczenia 

21 

5.5.  Zastosowanie uproszczeń w rysowaniu części maszyn 

26 

5.5.1.  Ćwiczenia 

26 

5.6.  Rysunki produkcyjne w procesach technologicznych 

30 

5.6.1.  Ćwiczenia 

30 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

35 

7.  Literatura 

49 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  mechanik  automatyki  przemysłowej 
i urządzeń precyzyjnych. 
 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już 
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania  – 
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

731[01].O2 

Mechaniczne techniki 

wytwarzania 

731[01].O2.01 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczną 

731[01].O2.02 

Dobieranie materiałów 

konstrukcyjnych 

731[01].O2.03 

Stosowanie podstawowych 
technik wytwarzania części 

maszyn 

731[01].O2.04  

Wykonywanie połączeń w 

urządzeniach precyzyjnych 

i układach automatyki 

przemysłowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

wykonywać pomiary warsztatowe (materiał nauczania jednostki modułowej, 

 

użytkować komputer, 

 

wyjaśniać  ważniejsze  pojęcia  geometryczne  takie  jak:  punkt,  prosta,  odcinek,  kąt, 
płaszczyzna, trójkąt, koło, prostopadłościan, 

 

stosować zasady wykonywania podstawowych konstrukcji geometrycznych, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić znaczenie dokumentacji technicznej w realizacji procesów produkcyjnych,  

 

określić cel normalizacji i znaczenie norm w sporządzaniu dokumentacji technicznej,  

 

przygotować przybory kreślarskie i materiały rysunkowe, 

 

zastosować odpowiednie techniki zapisu odwzorowań konstrukcyjnych, 

 

przedstawić  w  rzutach  prostokątnych  geometryczny  kształt  i  wielkość  elementów 
urządzeń precyzyjnych i układów automatyki, 

 

wykonać szkice i rysunki w rzutach aksonometrycznych, 

 

odczytać  informacje  zawarte  na  rysunkach  technicznych  dotyczące:  kształtu  i  wymiaru 
przedmiotu,  tolerancji  kształtu  i  położenia,  pasowań,  parametrów  chropowatości 
i falistości powierzchni oraz obróbki cieplnej, 

 

przedstawić  na  rysunku  uproszczenia  części  maszyn  oraz  połączenia  stosowane 
w urządzeniach precyzyjnych i układach automatyki przemysłowej, 

 

rozróżnić rysunki techniczne: wykonawcze, złożeniowe, zestawieniowe, montażowe, 

 

odczytać Dokumentację Techniczno–Ruchową, konstrukcyjną i technologiczną, 

 

skorzystać z norm rysunku technicznego, 

 

zastosować  technikę  komputerową  do  powielania  i  archiwizowania  rysunków 
technicznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca:   

 

 

………………………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik 

automatyki 

przemysłowej 

urządzeń 

precyzyjnych 731[01] 

Moduł:  

  

Mechaniczne techniki wytwarzania 731[01].O2 

Jednostka modułowa:  

 

 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 731[01].O2.01 

Temat: Powstawanie rzutów prostokątnych. 

Cel  ogólny:  Nabycie  umiejętności  przedstawiania  przedmiotów  na  rysunkach  w  rzutach 

prostokątnych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umiećfi: 

 

określić istotę i rodzaje rzutowania prostokątnego, 

 

rozróżnić nazwy rzutni i kierunek rzutowania prostokątnego w metodzie E i A, 

 

zastosować techniki rzutowania: metodę trzech rzutni i metodę obrotu, 

 

wyznaczyć rzuty prostokątne punktu, figury płaskiej i brył, 

 

wykazać umiejętności widzenia przestrzennego poprzez rozwijanie wyobraźni. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład konwersatoryjny, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują indywidualnie. 

 
Czas trwania zajęć: 90 minut. 
 
Uczestnicy: uczniowie klasy I zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Środki nauczania: 

 

uniwersalny model rzutni, 

 

modele figur płaskich, 

 

modele brył geometrycznych, 

 

części maszyn o nieskomplikowanych kształtach, 

 

materiały i przybory rysunkowe, 

 

folio – i fazogramy, 

 

rzutnik. 

 
Zadanie dla ucznia: 

Wyznacz rzuty punktu, odcinków, figur i brył w dwóch i trzech rzutach. Zastosuj techniki 

rzutowania prostokątnego: metodę trzech rzutni i obrotu. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Faza  wstępna:  czynności  organizacyjno  –  porządkowe,  wyjaśnienie  tematu  zajęć 

i szczegółowych celów kształcenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  Faza  właściwa:  wprowadzenie,  omówienie  zasad  rzutowania  prostokątnego  na  2,  3 

i 6 rzutni. 

3.  Przekazanie uczniom zestawów zadań. 
4.  Ćwiczenia zgodnie z punktem 5.2.1.  

Uczniowie rysują na arkuszu A4 rzuty punktu, figur i brył. 

 
Zakończenie zajęć: 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  dokonują  analizy  końcowej,  w  której  wskazują,  które 

etapy  ćwiczeń  sprawiły  im  trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  cele  ćwiczenia, 
wskazać,  jakie  umiejętności  były  kształtowane,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich 
uniknąć  w przyszłości.  Nauczyciel  podsumowuje  zajęcia  i  formułuje  zadanie  domowe 
w zakresie rzutowania prostokątnego. 

Nauczyciel  ocenia  uczniów  podczas  prowadzonych  zajęć,  uwzględniając  stopień 

aktywności  uczniów,  zaangażowanie  w  wykonywaniu  ćwiczeń  oraz  podczas  prezentacji 
wykonywanych zadań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca:    

 

 

………………………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik 

automatyki 

przemysłowej 

urządzeń 

precyzyjnych 731[01] 

Moduł:    

 

 

 

 

 

Mechaniczne techniki wytwarzania 731[01].O2 

Jednostka modułowa:  

 

 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 731[01].O2.01 

Temat: Wymiarowanie przedmiotów na rysunkach. 

Cel ogólny: Poznanie zasad i sposobów wymiarowania przedmiotów na rysunkach. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

posłużyć się terminologią obowiązującą w wymiarowaniu, 

 

zastosować zasady, wskazówki i zalecenia podczas wymiarowania, 

 

zastosować i dobrać metody wymiarowania, 

 

odczytać i zinterpretować rysunki z uwzględnieniem wymiarowania, 

 

wykonać szkice i rysunki nieskomplikowanych części maszyn z wymiarowaniem. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja w grupach. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują indywidualnie 

 
Czas trwania zajęć: 
90 minut. 
 
Uczestnicy: uczniowie klasy I zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Środki nauczania: 

 

tablice poglądowe części maszyn uwzględniające zasady wymiarowania, 

 

szkice i rysunki wymiarowanych części maszyn, 

 

modele przedmiotów płaskich (płytki), 

 

części maszyn o nieskomplikowanych kształtach, w tym przedmioty obrotowe, 

 

przymiary kreskowe lub suwmiarki, 

 

materiały i przybory rysunkowe, 

 

folio i fazogramy, 

 

rzutnik, 

 

komputer i materiały dydaktyczne. 

 
Zadania dla ucznia: 

Przeanalizuj:  elementy  wymiarowania,  zasady  i  sposoby  oraz  techniki  wymiarowania 

nieskomplikowanych  części  maszyn.  Posługując  się  szablonem  płytki  z  otworami  narysuj 
i zwymiaruj ją, posługując się następującą techniką wymiarowania: 

 

odwzoruj trzykrotnie przedmiot za pomocą szablonu 

 

uzupełnij brakujące linie zarysu przedmiotu i osie symetrii otworów, 

 

na pierwszym rysunku wstaw wszystkie wymiary poziome, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

na drugim – wszystkie wymiary pionowe, 

 

na trzecim – wszystkie wymiary dotyczące otworów (średnice i ich rozmieszczenie), 

 

na  arkuszu  rysunkowym  A4  jeszcze  raz  narysuj  płytkę  (w  podziałce  1:1)  i  wstaw 
wszystkie wymiary. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Faza  wstępna:  czynności  organizacyjno  –  porządkowe,  wyjaśnienie  tematu  zajęć,  celów 

kształcenia i wyjaśnienie zasad realizacji ćwiczenia, 

2.  Faza właściwa: wprowadzenie, omówienie zasad wymiarowania, 
3.  Ćwiczenia zgodnie z punktem 5.3.1. 

Uczniowie  na  arkuszach  rysunkowych  odwzorowują  nieskomplikowane  kształty,  które 

wymiarują stosując odpowiednie zasady i metodologię tego procesu. 
 
Zakończenie zajęć: 

Nauczyciel  podsumowuje  zajęcia  eksponując  popełniane  w  wymiarowaniu  błędy  w  celu 

ich  wyeliminowania  w  przyszłości,  ponieważ  umiejętność  wymiarowania  jest  umiejętnością 
kluczową.  Następnie  nauczyciel  precyzuje  uczniom  zadanie  domowe  w  zakresie 
wymiarowania. 

Uwzględniając zaangażowanie, wiedze i stopień aktywności nauczyciel ocenia uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Podstawowe wiadomości o dokumentacji technicznej 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wypełnij format rysunkowy A4 liniami rysunkowymi, wzajemnie do siebie równoległymi i 

prostopadłymi. Tabliczkę rysunkową wypełnij pismem technicznym. 

 
Wskazówki do reliazcji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.1.1  Materiału  nauczania. Należy zwrócić uwagę  na grubość odmian linii 
rysunkowych i opisanie tabliczek rysunkowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić wymiary arkusza rysunkowego A4, 
2)  wyróżnić rodzaje linii rysunkowych, które zastosujesz, 
3)  zgromadzić odpowiednie materiały i przybory rysunkowe, 
4)  wypełnić arkusz rysunkowy, 
5)  opisać tabliczkę rysunkową. 
 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz rysunkowy formatu A4, 

 

przybory i materiały rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  formacie  A4  narysuj  linią  ciągłą  grubą  plany  pomieszczeń  w  kształcie  prostokątów 

o wymiarach 4m x 6m, przyjmując podziałkę 1:50 i 1:100. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  i  utrwalić 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.1.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
zagadnienie stosowania podziałki rysunkowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować format A4, 
2)  obliczyć wymiary prostokątów uwzględniając zadane podziałki, 
3)  narysować prostokąty w podziałce l:50 i l:100, 
4)  wpisać dane do tabliczki rysunkowej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5)  zinterpretować  wielkości  narysowanych  prostokątów  w  stosunku  do  rzeczywistych 

wymiarów. 

 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnianiem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze rysunkowe, 

 

materiały i przybory rysunkowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Zasady przedstawiania przedmiotów na rysunkach 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wyznacz  trzy  rzuty  punktu A. Określ charakterystyczne wymiary położenia rzutu punktu 

względem  rzutni  poziomej  –  wysokość  h  oraz  głębokość  g  –  względem  rzutni  pionowej. 
Narysuj trzy rzuty odcinka AB, który jest położony pod dowolnym kątem względem rzutni.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.2.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienia 
rzutowania prostokątnego metodą E. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyznaczyć we właściwej kolejności: rzut główny, rzut poziomy i boczny punktu A. 
2)  oznaczyć rzuty punktu i określić wymiary wysokości h oraz głębokości g
3)  wykonać analizę położenia rzutu punktu A względem trzech rzutni. 
4)  wyznaczyć rzut prostokątny odcinka AB. 
 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

uniwersalny model rzutni, 

 

normy dotyczące rzutowania prostokątnego, 

 

model punktu i odcinka AB, 

 

przybory i materiały kreślarskie. 

 
Ćwiczenie 2 

Przedstaw rzutowanie prostokątne na trzy rzutnie następujących figur: trójkąta, kwadratu, 

prostokąta  i  koła.  Wszystkie  figury  są  równoległe  do  rzutni  głównej,  a do pozostałych 
prostopadłe. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.2.1. Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na posługiwanie rzutami 
prostokątnymi. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zastosować zasadę kolejności rzutowania prostokątnego, 
2)  wyznaczyć rzuty: główny, poziomy i boczny poszczególnych figur, 
3)  oznaczyć charakterystyczne elementy trójkąta, kwadratu, prostokąta i koła. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

uniwersalny model rzutni umożliwiający odwzorowanie figur, 

 

modele figur, 

 

normy dotyczące rzutowania prostokątnego, 

 

materiały i przybory kreślarskie. 

 
Ćwiczenie 3 

Narysuj  w  rzutach  prostokątnych  walec  i  stożek,  których  podstawy  są  równoległe 

do rzutni poziomej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału 4.2.1. Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na umiejętność rysowania 
graniastosłupów.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  narysować trzy rzuty brył z wykorzystaniem techniki obrotu przedmiotu, 
2)  narysować  te  same  bryły  w  rzucie  aksonometrycznym  –  dimetrii  ukośnej,  wykorzystując 

wiedzę z zakresu zasad rzutowania aksonometrycznego, 

3)  dokonać porównania rysunków i określić wnioski wynikające z właściwego położenia brył 

względem płaszczyzn rzutów. 

 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

uniwersalny model rzutni, 

 

modele przedmiotów (brył), 

 

normy dotyczące rzutowania prostokątnego, 

 

materiały i przybory kreślarskie. 

 
Ćwiczenie 4 

Narysuj  w  trzech  rzutach  prostokątnych,  według  metody  E,  przedmiot  przedstawiony 

w rzucie aksonometrycznym. Rysunek wykonaj na formacie A4. 

 

Rys. do ćwiczenia 4 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.2.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zasady  rzutowania 
aksonometrycznego i prostokątnego. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozpoznać rodzaj aksonometrii, w której narysowano przedmiot, 
2)  zmniejszyć rysunek i przeliczyć wymiary, 
3)  narysować  w  odpowiedniej  podziałce  rzuty  prostokątne  przedmiotu,  rozpoczynając 

od rzutu głównego (strzałka). Ustalić pozostałe kierunki rzutowania, 

4)  zaprezentować sporządzony rysunek. 
 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz rysunkowy formatu A4, 

 

przybory i materiały rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 5 

Na  podstawie  dwóch  rzutów  prostokątnych  narysuj  trzeci  rzut  zgodnie  z  normalnym 

układem rzutów. 

 

 

Rys. do ćwiczenia 5 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.2.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  umiejętność 
rzutowania prostokątnego metodą obrotu przedmiotów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przerysować dane rzuty prostokątne z zachowaniem odpowiednich proporcji, 
2)  uzupełnić trzeci rzut – poziomy. 
 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz rysunkowy, 

 

przybory i materiały rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 6 

Narysuj  przekrój  stopniowy  przedmiotu  w  rzucie  głównym,  w  którym  znajdują  się  trzy 

otwory, w tym jeden nieprzelotowy (znak x). 
 

 

 

Rys. do ćwiczenia 6 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału 4.2.1. Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na umiejętność rysowania 
przekrojów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przerysować widok przedmiotu na arkusz rysunkowy, 
2)  narysować  przekrój  stopniowy  przedmiotu  uwzględniając  fakt,  że  dwa  otwory  są 

przelotowe a trzeci – nieprzelotowy (otwór wykonano wiertłem do metalu). 

 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz rysunkowy, 

 

przypory i materiały rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 7 

Narysuj  półwidok  –  półprzekrój  przedmiotu  obrotowego  przedstawionego  na  rysunku, 

którego powierzchnie wewnętrzne narysowano linią kreskową. 

 

 

Rys. do ćwiczenia 7 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.2.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  sposób  rysowania 
półprzekroju – półwidoku. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  narysować zarys zewnętrzny przedmiotu, 
2)  narysować półwidok przedmiotu, 
3)  narysować półprzekrój przedmiotu. 

 
Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

model przedmiotu obrotowego, 

 

arkusz rysunkowy, 

 

przybory i materiały rysunkowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3. 

Zasady 

wymiarowania 

przedmiotów 

na 

rysunkach 

technicznych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj za pomocą szablonu i zwymiaruj płytkę przedstawioną na rysunku. 
 

 

 

Rys. do ćwiczenia 1 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.3.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zasady  i wytyczne 
wymiarowania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odwzorować trzykrotnie przedmiot za pomocą szablonu, 
2)  umieścić na poszczególnych rysunkach wymiary poziome, pionowe i otworów, 
3)  narysować płytkę na arkuszu rysunkowym i wpisać wszystkie wymiary. 
 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

faza przygotowawcza – pokaz z objaśnieniem, 

 

faza zasadnicza – ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablica dydaktyczna – zasady wymiarowania, 

 

szablon płytki, 

 

arkusz rysunkowy, 

 

normy rysunkowe dotyczące wymiarowania, 

 

materiały i przybory rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 2 

Naszkicuj  i  zwymiaruj  przedmiot wykonany z blachy  o  grubości  6  mm  przedstawiony  na 

rysunku.  Wymiary  gabarytowe  przedmiotu:  długość  –  50  mm,  wysokość  –  20  mm,  średnice 
czterech otworów – 8 mm. Pozostałe wymiary należy przyjąć według wskazówek nauczyciela. 
Przyjąć podziałkę 2:1. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

 

 

Rys. do ćwiczenia 2 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.3.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  podziałkę 
zwiększającą 2:1. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować arkusz rysunkowy formatu A4, 
2)  narysować zarys przedmiotu płaskiego w podziałce 2:1, 
3)  zwymiarować elementy przedmiotu zgodnie z zasadami wymiarowania, 
4)  opisać tabliczkę rysunkową pismem technicznym. 
 

Zalecanie metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz rysunkowy formatu A4, 

 

normy rysunkowe, 

 

przybory i materiały rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj analizy rysunku i ustal, które zasady wymiarowania zostały naruszone. Naszkicuj i 

zwymiaruj poprawnie przedstawiony na rysunku przedmiot. 

 

Rys. do ćwiczenia 3 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału 4.3.1. Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na zasady wymiarowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy wymiarów przedmiotu, 
2)  wskazać popełnione błędy przy wymiarowaniu, 
3)  nawiązać do zasad wymiarowania i wskazać, które naruszono, 
4)  naszkicować i poprawnie zwymiarować przedmiot. 
 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

faza przygotowawcza – pokaz z objaśnieniem, 

 

faza zasadnicza – ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablica dydaktyczna – zasady wymiarowania, 

 

normy rysunkowe, 

 

materiały i przybory rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 4 

Narysuj  i  zwymiaruj  przedmiot  przedstawiony  w  półwidoku  –  półprzekroju  (rysunek  do 

ćwiczenia 7, rozdz. 5.2.1. str. 17). 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.3.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  rysowanie 
przedmiotów symetrycznych w półwidokach i półprzekrojach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  narysować na arkuszu rysunkowym półwidok – półprzekrój, 
2)  zwymiarować przedmiot uwzględniając zalecenia wymiarowania widoków i przekrojów, 
3)  podzielić wymiary na poziomie i pionowe i kolejno wpisywać je na rysunku przedmiotu. 
 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

faza przygotowawcza – pokaz z objaśnieniem, 

 

faza zasadnicza – ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablica dydaktyczna: półwidoki – półprzekroje, 

 

arkusz rysunkowy, 

 

materiały i przybory rysunkowe, 

 

normy rysunkowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.4.  Oznaczania 

wymiarów 

tolerowanych, 

pasowań 

i geometrycznej  struktury  powierzchni  na  rysunkach 
technicznych 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wymiary tolerowane wałka dwustopniowego składają się: 

 

z wymiaru nominalnego d

w1

=20 mm, którego odchyłki wynoszą: es= –32 µm, ei= –49 µm, 

 

z wymiaru nominalnego d

w2

=14 mm, którego odchyłki wynoszą: es= –32 µm, ei= –95 µm. 

Narysuj  wałek  w  podziałce  2:1 i zwymiaruj jego średnice, stosując tolerowanie liczbowe. 

Oblicz wymiary graniczne i tolerancję średnic wałka. Długość całkowita przedmiotu l=40 mm, 
przyjmując równe długości poszczególnych stopni wałka. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału 4.4.1. Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na oznaczenie wymiarów 
tolerowane liczbowo. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  narysować wałek dwustopniowy na arkuszu rysunkowym w podziałce, 
2)  zwymiarować zgodnie z zasadami średnice wałka, 
3)  przedstawić obliczenia wymiarów granicznych i tolerancji obu średnic, 
4)  zaprezentować wykonany rysunek. 
 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

faza przygotowawcza – pokaz z objaśnieniem, 

 

faza zasadnicza – ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz rysunkowy, 

 

materiały i przybory rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 2 

W  wałku  przedstawionym  w  ćwiczeniu 1  został  wykonany  współosiowy  otwór 

przelotowy  o  średnicy  20  mm.  Na  rysunku  wałka  przedstaw  wymiar  otworu  tolerowany 
liczbowo,  jeżeli  ES=48  µm  a  EI=0.  Zastosuj  podziałkę  2:1,  oblicz  wymiary  graniczne 
i tolerancję wymiaru. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.4.1.  Materiał  nauczania  (w  tym  01.02.).  Należy  zwrócić  uwagę  na 
wymiarowanie powierzchni wewnętrznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  narysować wałek w podziałce, 
2)  zwymiarować średnicę otworu wałka, 
3)  przedstawić obliczenia wymiarów granicznych i tolerancji średnicy otworu wałka, 
4)  zaprezentować wykonany rysunek. 
 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz rysunkowy, 

 

normy rysunku technicznego, 

 

materiały i przybory rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 3 

Zwymiaruj  wałek  przedstawiony  w  ćwiczeniu  1  i  2  stosując  tolerowanie  symbolowe, 

natomiast wymiary długości przedmiotu uzupełnij odchyłkami według tolerancji warsztatowej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.4.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienie 
tolerowania wymiarów w sposób symbolowy i tolerowanie wymiarów swobodnych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  narysować wałek w podziałce 2:1, 
2)  zwymiarować wszystkie średnice zapisując tolerowane wymiary w postaci symbolicznej, 
3)  odczytać z tablic odchyłki wymiarów swobodnych, 
4)  uzupełnić wymiary odchyłkami według tolerancji warsztatowych. 
 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz rysunkowy, 

 

normy rysunku technicznego, 

 

materiały i przybory rysunkowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Ćwiczenie 4 

Odczytaj i zapisz informacje zawarte w oznaczeniach tolerancji kształtu i położenia. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.4.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zasady  tolerowania 
kształtu i położenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przerysować oznaczenia i określić pisemnie ich znaczenie, 
2)  odczytać i zapisać wartości tolerancji kształtu, 
3)  odczytać i zapisać wartości tolerancji położenia. 

 

 

 

Rys. do ćwiczenia 4 

 
Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

faza przygotowawcza – pokaz z objaśnieniem, 

 

faza zasadnicza – ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz rysunkowy, 

 

normy rysunku technicznego, 

 

materiały i przybory rysunkowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Ćwiczenie 5 

Odczytaj i zapisz informacje zawarte w oznaczeniach struktury powierzchni. 

 

 

Rys. do ćwiczenia 5 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.4.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na oznaczenia  struktury 
powierzchni, przede wszystkim chropowatości i kierunkowości powierzchni. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przerysować oznaczenia i określić znaczenie symboli graficznych przyporządkowanych do 

powierzchni, 

2)  odczytać i zapisać parametry chropowatości powierzchni, 
3)  odczytać i zapisać znaczenie elementów oznaczeń struktury powierzchni. 

 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz rysunkowy, 

 

normy rysunku technicznego, 

 

materiały i przybory rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 6 

Odczytaj  i  zapisz  informacje  zawarte  w  oznaczeniach  obróbki  cieplno–chemicznej 

i ochronnej. 

 

Rys. do ćwiczenia 6 

A – powłoka Fe/Cu–Zn5 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.4.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  oznaczenia  obróbki 
cieplnej i galwanicznej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozpoznać rodzaj obróbki, 
2)  określić informacje zawarte w oznaczeniach, 
3)  naszkicować przedmioty na arkuszu rysunkowym i wpisać odpowiednie wyjaśnienia. 

 
Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz rysunkowy, 

 

normy rysunku technicznego 

 

materiały i przybory rysunkowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

5.5.  Zastosowanie uproszczeń w rysowaniu części maszyn 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Narysuj nagwintowany trzpień M16. Długość trzpienia l=100 mm, a długość gwintu l

1

=60 

mm. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.5.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  oznaczanie 
i wymiarowanie gwintów zewnętrznych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady rysowania gwintów i ich wymiarowania, 
2)  wykonać rysunek nagwintowanego trzpienia, oznaczyć gwint i wpisać pozostałe wymiary 

trzpienia. 

 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

faza przygotowawcza – pokaz z objaśnieniem, 

 

faza zasadnicza – ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablica dydaktyczna – rysunki gwintów, 

 

normy rysunku technicznego, 

 

arkusz rysunkowy, 

 

materiały i przybory rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 2 

Narysuj  płytkę  prostokątną,  w  której  przewidziano  dwa  gwintowane  otwory.  Wymiary 

płytki,  rozmieszczenie  otworów  i  ich  wymiary  przyjmij  na  podstawie  uzgodnień 
z nauczycielem.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.5.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  oznaczanie 
i wymiarowanie gwintów wewnętrznych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  narysować płytkę prostokątną na arkuszu rysunkowym przyjmując odpowiednie wymiary, 
2)  zastosować uproszczenie rysunkowe gwintów w otworach płytki, 
3)  zwymiarować wszystkie elementy płytki. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz rysunkowy, 

 

normy rysunku technicznego, 

 

materiały i przybory rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj rodzaje połączeń i objaśnij informacje zawarte w oznaczeniach. 
 

 

Rys. do ćwiczenia: 3 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.5.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  umiejętność 
odczytywania schematów i posługiwania się normami. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozpoznać połączenie na rysunku a) i b), 
2)  określić znaczenia symboli liter i cyfr. 
 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz rysunkowy, 

 

normy rysunku technicznego, 

 

materiały i przybory rysunkowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Ćwiczenie 4 

Odczytaj schematy przedstawione na rysunkach. 

 

a) 

 

b) 

 

Rys. do ćwiczenia 4 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.5.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  analizowanie 
i wyjaśnianie schematów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować symbole elementów schematów mechanicznych i hydraulicznych, 
2)  określić i opisać budowę i działanie układu mechanicznego i hydraulicznego. 
 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablica symboli elementów mechanicznych i hydraulicznych, 

 

normy rysunku technicznego, 

 

materiały rysunkowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

5.6.  Rysunki produkcyjne w procesach technologicznych 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj 

analizy 

rysunku 

wykonawczego 

pierścienia 

I. 

 

Rys. do ćwiczenia 1 (pierścień I) 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.6.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  staranność 
odczytywania rysunku wykonawczego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić liczbę rzutów i ich postać, 
2)  określić kształt przedmiotu i jego wymiary, 
3)  określić wymiary tolerowane, 
4)  dokonać interpretacji tolerancji położenia, 
5)  określić chropowatość wszystkich powierzchni przedmiotu, 
6)  określić pozostałe informacje dotyczące procesu obróbki przedmiotu. 

 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rysunek wykonawczy pierścienia I, 

 

normy rysunku technicznego, 

 

arkusz rysunkowy, 

 

materiały i przybory rysunkowe. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj analizy rysunków wykonawczych: 

 

pierścienia II, 

 

tulei łożyskowej. 

 

Rys. 1. do ćwiczenia 2 (pierścień II) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

 

Rys. 2. do ćwiczenia 2 (tuleja łożyskowa) 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.6.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  wyjaśnianie 
i analizowanie jakości powierzchni przedmiotu przedstawionego na rysunku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić konstrukcję przedmiotów, 
2)  określić wszystkie wymiary w tym wymiary tolerowane i swobodne, 
3)  dokonać interpretacji wymiarów w zakresie: wymiarów granicznych, tolerancji i tolerancji 

kształtu, 

4)  ocenić chropowatość wszystkich powierzchni przedmiotów, 
5)  określić materiał konstrukcyjny na wykonanie tulei łożyskowej. 
 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz rysunkowy, 

 

materiały i przybory rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 3 

Odczytaj rysunek złożeniowy imadła ręcznego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału 4.6.1. Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na staranne analizowanie 
rysunku złożeniowego pod względem budowy imadła. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wymienić jakie elementy zawiera rysunek imadła ręcznego, 
2)  określić jakie uproszczenia rysunkowe zastosowano na rysunku złożeniowym imadła, 
3)  określić gabarytowe wymiary imadła, 
4)  wymienić elementy tabliczki rysunkowej. 
 

Zalecane matody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rysunek złożeniowy imadła, 

 

normy rysunku technicznego. 

 

arkusz rysunkowy, 

 

materiały i przybory rysunkowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

 

Rys. do ćwiczenia 3 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się dokumentacją 
techniczną

” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 20 są poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 7, 18, 19 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za zła odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzymuje  następujące 
oceny szkolne

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c, 2. c, 3. b, 4. d, 5. c, 6. b, 7. a, 8. b, 9. d, 10. b, 11. b
12. 
a, 13. b, 14. c, 15. c, 16. a, 17. c, 18. d, 19. b, 20. c

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawne 

odpowiedzi 

Określić elementy dokumentacji technicznej 

Scharakteryzować  zasady  normalizacji  rysunku 
technicznego 

PP 

Określić  znormalizowane  elementy  rysunku 
technicznego 

Wyjaśnić zasady rzutowania aksometrycznego 

Wyjaśnić  zasady  rzutowania  prostokątnego 
metodą E 

Oczytać przekroje przedmiotu 

Zastosować zasady rzutu prostokątny 

PP 

Wyjaśnić istotę powstawania przekroju 

Wyjaśnić zasady wymiarowania średnic 

10 

Wyjaśnić techniki wymiarowania 

11 

Wyjaśnić sposoby tolerowania wymiarów 

12 

Wyjaśnić tolerancje kształtu i położenia 

13 

Zinterpretować znaki chropowatości powierzchni 

14 

Określić oznaczenia gwintów. 

15 

Odczytać 

symbole 

oznaczeń 

połączeń 

lutowanych 

16 

Odczytać rysunki wykonawcze 

17 

Odczytać rysunki złożeniowe 

18 

Scharakteryzować rysunki operacyjne 

PP 

19 

Scharakteryzować rysunki schematyczne 

PP 

20 

Określić oznaczenia e dokumentacji technicznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. 
5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi, stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 25 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Podstawowym elementem dokumentacji technicznej jest 

a)  instrukcja obsługi stanowiska pracy. 
b)  szkic przedmiotu. 
c)  rysunek techniczny. 
d)  schemat rysunkowy. 

 
2.  Wymagania jakie musi spełnić rysunek techniczny określone są 

a)  w normach branżowych. 
b)  w instrukcji obsługi stanowiska pracy. 
c)  w międzynarodowych normach PN–ISO. 
d)  w normach zakładowych. 

 
3.  Format zasadniczy A4 ma wymiary 

a)  297x420. 
b)  210x297. 
c)  313x436. 
d)  220x320. 

 
4.  Rzutowanie aksometryczne przedstawia przedmiot 

a)  w sześciu rzutach. 
b)  w trzech rzutach. 
c)  w dwóch rzutach. 
d)  w jednym rzucie. 

 
5.  Rzutowanie  prostokątne  według  metody  europejskiej  E  realizujemy  na  podstawie 

schematu 
a)  P

Rz

O. 

b)  Rz

O

P. 

c)  O

P

Rz. 

d)  O

Rz

P. 

 

gdzie: 
O – obserwator, 
P – przedmiot rysowany, 
Rz – rzutnia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

6.  Prawidłowy  przekrój  przedmiotu  uwzględniając  zasady  rzutowania  metodą  E  jest  na 

rysunku 
a)  1. 
b)  2. 
c)  3. 
d)  4. 

 

 

 
7.  Rysunek przedstawiony w rzucie aksonometrycznym uzupełni brakujący rzut 
 

a)  na rysunku 1. 
b)  na rysunku 2. 
c)  na rysunku 3. 
d)  na rysunku 4. 

 

 

 
8.  Przekrój przedmiotu jako rzut powstaje w wyniku 

a)  rzeczywistego przecięcia przedmiotu. 
b)  przecięcia przedmiotu wyobrażalną płaszczyzną i odrzucenia tej części, która znajduje 

się przed płaszczyzną. 

c)  przecięcia przedmiotu wyobrażalną płaszczyzną i odrzucenie tej części, która znajduje 

się za płaszczyzna. 

d)  przecięcia przedmiotu dowolną ilością wyobrażalnych płaszczyzn. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

9.  Wymiarując średnicę przedmiotu znak 

φ

 piszemy 

a)  przed oznaczeniem gwintu. 
b)  przy wymiarowaniu konta. 
c)  przy wymiarowaniu łuków. 
d)  przy wymiarowaniu średnicy przedmiotu. 

 
10.  Wymiarowanie szeregowe polega na 

a)  podawaniu wymiarów równolegle względem siebie. 
b)  podawania wymiaru jeden za drugim. 
c)  podawania wymiarów jeden za drugim i równolegle względem siebie. 
d)  podawaniu wymiarów, aby można było je odczytać od lewej strony rysunków. 

 
11.  Na rysunkach wymiary tolerowane przedstawia się za pomocą 

a)  wymiary nominalnego D. 
b)  odchyłek liczbowych lub symboli. 
c)  jednego wymiaru granicznego. 
d)  klas dokładności. 

 
12.  Wymagania w zakresie tolerowania kształtu i położenia określa się za pomocą 

a)  symboli graficznych i odchyłek wyrażonych w milimetrach. 
b)  parametru Rz. 
c)  oznaczeń ES i EI. 
d)  klas dokładności. 

 
13.  Do oznaczenia chropowatości powierzchni stosujemy 

a)  symbole graficzne do oznaczania struktury powierzchni. 
b)  symbole graficzne i wartości liczbowe parametrów chropowatości. 
c)  oznaczenia kierunkowości powierzchni. 
d)  wskaźników falistości powierzchni. 

 
14.  Gwinty na rysunkach przedstawiamy 

a)  bez uproszczeń w sposób szczegółowy. 
b)  w uproszczeniu dwiema grubymi liniami równoległymi do osi gwintów. 
c)  w uproszczeniu dwiema cienkimi liniami równoległymi do osi, a zakończenie gwintu – 

linią grubą. 

d)  wszystkie elementy gwintu liniami cienkimi. 

 
15.  Połączenia lutowane przedstawiamy 

a)  dokładnie ze wszystkimi szczegółami. 
b)  wykorzystując linie i liczby wymiarowe. 
c)  w uproszczeniu lub w sposób umowny. 
d)  w ogóle nie oznaczamy. 

 
16.  Rysunek wykonawczy przedstawia 

a)  pojedynczą część maszyny. 
b)  zespół stanowiący zbiór części. 
c)  schemat urządzenia. 
d)  istotny fragment części maszyny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

17.  Rysunek złożeniowy przedstawia 

a)  pojedynczą część maszyny. 
b)  schemat uwzględniający wszystkie części całego wyrobu lub zespołu. 
c)  wszystkie części i zespoły całego wyrobu. 
d)  zestaw operacji, które należy wykonać. 

 
18.  Rysunki operacyjne obrabianego przedmiotu zawierają 

a)  wszystkie wymiary. 
b)  wszystkie wymiary tolerowane. 
c)  wymiary dotyczące zabiegu. 
d)  wymiary i oznaczenie, które związane są z określoną operacją. 

 
19.  Schematy to 

a)  rysunki wykonawcze, w których zastosowano umowne symbole. 
b)  rysunki przedstawiające budowę i działanie urządzenia, w których części funkcjonalne 

przedstawia się w postaci prostych figur geometrycznych. 

c)  wykres, z którego można obliczyć wartość liczbową danej wielkości. 
d)  rysunek podzespołów. 

 
20.  Dokumentacja techniczna zawiera 

a)  wyłącznie zbiór rysunków wykonawczych. 
b)  zbiór kart technologicznych. 
c)  rysunki wykonawcze i instrukcje obróbki. 
d)  rysunki montażowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
Imię i nazwisko...................................................................................................................... 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42 

Test nr 2 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się dokumentacją 
techniczną” 

Test składa się z 20 z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19 są poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 6, 10, 15, 20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za zła odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzymuje  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  d,  2.  c,  3. c, 4. b, 5. c, 6. c, 7. c, 8. b, 9. b, 10. d, 11. b
12. 
a, 13. b, 14. c, 15. c, 16. c, 17. a, 18. c, 19. c, 20. a

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawne 

odpowiedzi 

Określić zastosowanie linii rysunkowych 

Określić formaty arkuszy rysunkowych 

Określić podziałki rysunkowe 

Ustalić podziałki rysunkowe 

Scharakteryzować istotę rzutów aksometrycznych 

PP 

Zastosować rzutowanie prostokątne 

PP 

Wyjaśnić i czytać rzuty aksometryczne 

Określić zasady rzutowania prostokątnego 

Określić zasady wykonywania przekroju 

10 

Scharakteryzować 

zasady 

wykonywania 

półwidoku–półprzekroju 

PP 

11 

Określić zasady wymiarowania średnic 

12 

Określić zasady wymiarowania 

13 

Określić zasady wymiarowania promieni 

14 

Określić 

zasady 

oznaczania 

chropowatości 

powierzchni 

15 

Scharakteryzować  oznaczanie  obróbki  cieplnej  
na rysunkach wykonawczych 

PP 

16 

Określić zasady tolerowania wymiarów 

17 

Odczytać rysunki schematyczne 

18 

Określić rysunki wykonawcze 

19 

Określić rysunki złożeniowe 

20 

Scharakteryzować dokumentację techniczną 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

43 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. 
5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi, stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 25 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

44 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Linie kreskowe mają zastosowanie na rysunkach 

a)  do przedstawiania urywania przedmiotów. 
b)  do przedstawiania zarysów części współpracujących. 
c)  do przedstawiania zarysów kładów miejscowych. 
d)  do przedstawiania niewidocznych zarysów przedmiotu. 

 
2.  Formatem podstawowym arkuszy rysunkowych jest 

a)  A5. 
b)  A0. 
c)  A4. 
d)  B4. 

 
3.  Znormalizowane podziałki rysunkowe zmniejszające, to 

a)  1:2, 5:1, 1:10 itd. 
b)  2:1, 5:1, 10:1 itd. 
c)  1:2, 1:5, 1:10 itd. 
d)  1:10, 1:20, 50:1 itd. 

 
4.  Przedmiot  płaski  o  rzeczywistych  wymiarach  60x100 mm  przedstawiony  na  rysunku 

w podziałce 2:1 będzie miał wymiary 
a)  30x50 mm. 
b)  120x200 mm. 
c)  90x150 mm. 
d)  60x100 mm. 

 
5.  Najdokładniej odwzoruje przedmiot na rysunku 

a)  rzut aksometryczny izometryczny. 
b)  rzut aksometryczny dimetryczny ukośny. 
c)  rzut prostokątny europejski (E). 
d)  rzut dimetryczny prostokątny. 

 
6.  Brakujący trzeci rzut prostokątny jest przedstawiony na rysunku 

a)  a/. 
b)  b/. 
c)  d/. 
d)  c/. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

45 

7.  Odwzorowany przedmiot na rysunku przedstawiono 

a)  w rzucie aksometrycznym izometrycznym. 
b)  w rzucie aksometrycznym prostokątnym. 
c)  w rzucie aksometrycznym ukośnym. 
d)  w rzucie prostokątnym amerykańskim. 

 
 
8.  Odwzorowując  przedmiot  techniką  rzutowania  prostokątnego  z  wykorzystaniem  trzech 

rzutów, ich rozmieszczenie względem siebie powinno być następujące 
a)  rzut z przodu poniżej rzutu z góry. 
b)  rzut z góry poniżej rzutu z przodu. 
c)  rzut z boku prawy z lewej strony rzutu z góry. 
d)  rzut z góry powyżej rzutu z przodu. 

 
9.  Kreskując  przekroje  dwóch  części przylegających do  siebie,  należy  stosować  następujące 

zasady 
a)  kreskować tą samą podziałką pod kątem 45º. 
b)  kreskować tą samą podziałką o przeciwnych kierunkach pod kątem 45º. 
c)  kreskować różnymi podziałkami pod kątem 90º. 
d)  kreskować pod różnymi kątami o różnych podziałkach. 

 
10.  Rysunek przedstawia przedmiot narysowany 
 

 

a)  w widoku. 
b)  półprzekroju. 
c)  przekroju. 
d)  półwidoku–półprzekroju. 

 
11.  Błąd przy wymiarowaniu przedmiotu wynika 

a)  z 

niewłaściwego 

wymiarowania 

grubości 

przedmiotu. 

b)  z niewłaściwego wymiarowania średnicy otworu. 
c)  z  zastosowania  niewłaściwej  linii  wymiarowej 

średnicy otworu. 

d)  z 

niewłaściwego 

wymiarowania 

wysokości 

przedmiotu. 

 
12.  Błąd przy wymiarowaniu przedmiotu wynikają 

a)  z niewłaściwego wymiarowania średnicy przedmiotu. 
b)  z nie spełnienia zasady nie powtarzania wymiarów. 
c)  z niewłaściwego wymiarowania promienia. 
d)  z nieprawidłowego wymiarowania grubości przedmiotu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

46 

13.  Nieprawidłowość wymiarowania przedmiotu wynika z 

a)  błędów wymiarowania średnicy. 
b)  błędów wymiarowania promienia. 
c)  błędów wymiarowania długości. 
d)  błędów wymiarowania grubości. 

 
 
 
14.  Przedstawiony znak ma zastosowanie na rysunkach przy 

 

a)  opisywaniu falistości powierzchni po obróbce plastycznej przedmiotu. 
b)  opisywaniu kierunkowości geometrycznej struktury powierzchni przedmiotu. 
c)  oznaczaniu chropowatości powierzchni po procesie skrawania. 
d)  oznaczaniu procesu obróbki cieplnej. 

 
15.  Rysunek przedmiotu przedstawia 
 

 

 

a)  proces skrawania powierzchni. 
b)  miejsce pomiaru chropowatości powierzchni. 
c)  miejsce obróbki cieplnej – hartowanie powierzchni przedmiotu. 
d)  oznaczenie powłoki metalowej nałożonej na powierzchnię. 

 
16.  Wałek o średnicy 30 mm należy wykonać w zakresie wymiarów 

φ

29,95 mm i 

φ

30,05 mm. 

Tolerancja wykonania wałka wynosi 
a)  0,05 mm. 
b)  0,15 mm. 
c)  0,10 mm. 
d)  0,25 mm. 

 
17.  Na rysunkach gwinty śrub i nakrętek przedstawiamy 

a)  w uproszczeniu zaznaczając go dwiema liniami cienkimi. 
b)  w uproszczeniu zaznaczając go dwiema liniami grubymi. 
c)  w uproszczeniu zaznaczając go dwiema liniami punktowymi. 
d)  rysując dokładny zarys gwintu. 

 
18.  Rysunek wykonawczy przedstawia 

a)  wzajemne usytuowanie części danego mechanizmu. 
b)  sposób demontażu zespołu na części. 
c)  wszystkie dane potrzebne do wykonania części. 
d)  budowę i zasadę działania mechanizmów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

47 

19.  Rysunek złożeniowy powinien przedstawiać 

a)  dodatkowe rzuty odzwierciedlające wyrób. 
b)  wszystkie części z możliwością odczytania budowy i zasady działania wyrobu. 
c)  szczegółowe wymiary poszczególnych części. 
d)  uproszczoną tabliczkę rysunkową. 

 
20.  Przy wytwarzaniu nowych części maszyn wykorzystuje się 

a)  dokumentację konstrukcyjną i technologiczną. 
b)  schematy. 
c)  rysunki montażowe i wykresy. 
d)  rysunki czynnościowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

48 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
Imię i nazwisko...................................................................................................................... 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

49 

7.  LITERATURA 

 
1.  Cieślak H.: Testy i sprawdziany z rysunku technicznego. ITE Radom 1996 
2.  Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 2004 
3.  Lewandowski T.: Zbiór zadań z rysunku technicznego dla mechaników. WSiP, Warszawa 

1995 

4.  Michel K. Sapiński T.: Czytam rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1996 
5.  Maksymowicz A.: Rysunek zawodowy dla szkół zasadniczych. WSiP, Warszawa 1999 
6.  Waszkiewiczowie E i S.: Rysunek zawodowy dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1999 
7.  Zbiór Polskich Norm: Rysunek techniczny i Rysunek techniczny maszynowy 
8.  http://www.zap–robotyka.pl 
 
Literatura metodyczna: 
9.  Drętkiewicz–Więch I.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa, 1994 

10.  Ornatowski T., Figurski J: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000