background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Zbigniew Eliasz 
 
 
 
 
 
 
 
 

Stosowanie 

elementów 

sterowania 

zabezpieczeń 

w urządzeniach precyzyjnych 731[01].Z2.04 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji–Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
prof. dr hab. inż. Krzysztof Pacholski 
mgr inż. Roman Grobelny 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Zbigniew Eliasz 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Ryszard Dolata 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[01].Z2.04 
„Stosowanie elementów sterowania i zabezpieczeń w urządzeniach precyzyjnych”, zawartego 
w modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  mechanik  automatyki  przemysłowej 
i urządzeń precyzyjnych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji–Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1. 

2. 

3. 

4. 

Wprowadzenie 
Wymagania wstępne 

CC Cele kształcenia 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1  Przełączające 

elementy 

stykowe 

stosowane 

sterowaniu 

i zabezpieczeniach urządzeń precyzyjnych 

 

12 

 

5.1.1  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Zabezpieczenia różnicowo–prądowe instalacji elektrycznych 

15 

 

5.2.1  Ćwiczenia 

15 

5.3.  Stosowanie zabezpieczeń nadprądowych 

17 

 

5.3.1  Ćwiczenia 

17 

5.4.  Stosowanie falowników w układach automatyki 

19 

 

 

5.4.1  Ćwiczenia 

19 

 

5.5  Pneumatyczne  i  hydrauliczne  zabezpieczenia  nadciśnieniowe  oraz 

ochrona manometrów 

 

22 

 

 

5.5.1  Ćwiczenia 

22 

 

5.6  Sprzęgła stosowane w mechanizmach precyzyjnych 

24 

 

 

5.6.1  Ćwiczenia 

24 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.  Literatura 

39 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  mechanik  automatyki  przemysłowej 
i urządzeń precyzyjnych. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia  ze  wskazówkami  do realizacji, zalecanymi  metodami  nauczania 
oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego (dwa testy), 

 

literaturę dla nauczyciela. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  tekstu  przewodniego, 
ćwiczeń praktycznych, projektów. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej do zespołowej pracy uczniów. 

Uczniowie  powinni  opanować  wszystkie  umiejętności.  Opanowanie  umiejętności  może 

się cechować różną sprawnością. 

W  rozdziale  ewaluacja  osiągnięć  zostały  zamieszczone  dwa  testy  oraz  proponowana 

skala  ocen  za ich  wykonanie.  Skala  ta  jest  jedynie  pomocną  propozycją  i  może  być  przez 
nauczyciela zmodyfikowana. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

731[01].Z2  

Układy automatyki przemysłowej 

 i urządzenia precyzyjne 

731[01].Z2.01  

Uruchamianie przetworników  

i regulatorów  

731[01].Z2.02  

Obsługiwanie zespołów napędowych  

i nastawczych  

731[01].Z2.03  

Określanie konstrukcji wybranych urządzeń 

precyzyjnych 

731[01].Z2.04 

Stosowanie elementów sterowania  

i zabezpieczeń w urządzeniach 

precyzyjnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

przeliczać jednostki, 

 

wykonywać wykresy funkcji, 

 

użytkować komputer, 

 

korzystać z Internetu, 

 

stosować symbole elementów automatyki, 

 

rozumieć i interpretować schematy układów elektrycznych i automatyki, 

 

czytać i interpretować dokumentacje techniczno-ruchowe urządzeń, 

 

podłączać aparaturę kontrolno-pomiarową elektryczną i mechaniczną, 

 

dobierać zakresy pomiarowe mierników elektrycznych,  

 

współpracować w grupie, 

 

stosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej 
oraz ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać przyciski sterownicze, ich oznaczenie i funkcje, 

 

podłączyć i przetestować funkcjonowanie zabezpieczenia różnicowo-prądowego, 

 

rozróżnić przekaźniki, styczniki i kontaktrony, 

 

rozpoznać oznaczenia umieszczane na przekaźnikach, stycznikach i kontaktronach, 

 

podłączyć  przekaźnik,  stycznik,  kontaktron  do  układu  oraz  sprawdzić  poprawność 
jego działania, 

 

wyjaśnić działanie falownika, 

 

podłączyć, uruchomić i sprawdzić działanie falownika, 

 

sprawdzić  zabezpieczenia  instalacji  i  urządzeń  elektrycznych  oraz  układów 
elektronicznych, 

 

dobrać elementy układów elektrycznych i elektronicznych, 

 

posłużyć się polskimi normami, dokumentacją techniczną, katalogami, 

 

zastosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej 
oraz ochrony środowiska na stanowisku pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca:   

 

................................................................................... 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik 

automatyki 

przemysłowej 

urządzeń 

precyzyjnych 731[01] 

Moduł:  

Układy automatyki przemysłowej i urządzenia 
precyzyjne 731[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie elementów sterowania i zabezpieczeń w 
urządzeniach precyzyjnych 731[01].Z2.04 

Temat:  Przełączające  elementy  stykowe  stosowane  w  sterowaniu  i  zabezpieczeniach 

urządzeń. 

Cel  ogólny:  Opanowanie  umiejętności  rozpoznawania  elementów  stykowych,  zrozumienie 

zasad ich działania oraz nabycie umiejętności ich właściwego stosowania. 

 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać przyciski sterownicze, ich oznaczenie i funkcje, 

 

rozróżnić elementy stykowe takie jak przekaźniki, styczniki i kontaktrony, 

 

rozpoznać oznaczenia umieszczane na przekaźnikach, stycznikach i kontaktronach, 

 

podłączyć  przekaźnik,  stycznik,  kontaktron  do  układu  oraz  sprawdzić  poprawność  jego 
działania, 

 

dobrać elementy przełączające do układu. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe: 

 

organizowanie i planowanie pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego. 

 

optyczny (akustyczny) próbnik przejścia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 

 

praca w małych zespołach 3–4 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 
90 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

elementy stykowe: styczniki, przekaźniki, przyciski sterownicze, łączniki, 

 

karty katalogowe, karty informacyjne elementów przełączających różnych firm, 

 

plansze dydaktyczne, 

 

schematy  elektryczne  przekażnikowo  stycznikowych  układów  przełączających, 
omomierz, multimetr uniwersalny 

 
Uczestnicy
: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zadanie dla ucznia: 
1.  Rozpoznaj elementy stykowe. 
2.  Za  pomocą  dostępnych  plansz,  katalogów,  kart  informacyjnych  wyrobów  przeanalizuj 

parametry techniczne elementów stykowych. 

3.  Rozpoznaj rodzaje styków przekaźników i ich obciążalność prądową. 
4.  Rozpoznaj rodzaje i wielkości napięć zasilania cewek przekaźników. 
5.  Za  pomocą  omomierza  lub  próbnika  przejścia  zidentyfikuj  i  sprawdź  rodzaje  styków 

roboczych prezentowanych na ćwiczeniach elementów przełączających. 

6.  Rozrysuj styki badanych elementów oznacz je zgodnie z normami. 
7.  Porównaj rodzaje styków rozpoznawanych elementów z kartą katalogową wyrobu. 
8.  Posługując  się  gotowym  schematem  elektrycznym  układu  przełączającego  dobierz, 

z dostępnych  katalogów,  elementy  przełączające,  które  mogą  realizować  funkcje  ze 
schematu. 

 
Przebieg zajęć
 
Faza wstępna 
1.  Czynności organizacyjno–porządkowe. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Czym znacząco różni się budowa stycznika od przekaźnika? 
2.  Jakie znasz rodzaje styków? 
3.  Kiedy stwierdza się, że styki przekaźnika są w stanie normalnym? 
4.  Jakie  jest  znaczenie  kolorów  w  oznaczaniu  przycisków  sterowniczych  stosowanych 

w układach automatyki? 

5.  Jak działa kontaktron? 
6.  Jakie znasz oznaczenia styków stosowane na schematach elektrycznych? 
7.  Jakie znasz rodzaje łączników krańcowych? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Jak rozpoznać rodzaje styków elementów przełączających? 
2.  Jak sprawdzić poprawność działania elementu przełączającego? 
3.  Jak opisać elementy przełączające występujące na schematach elektrycznych? 
4.  Jakie parametry bierzemy pod uwagę przy doborze elementu przełączający? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie pracując w grupach rozpoznając dostępne elementy przełączające. 
2.  Uczniowie z dostępnych  materiałów analizują parametry elementów stykowych, rodzaje 

styków, ich obciążalność, rodzaj napięć zasilających. 

3.  Uczniowie sprawdzają za pomocą próbnika przejścia elementy przełączające, porównują 

rodzaje styków z danymi katalogowymi. 

4.  Uczniowie  sporządzają  do  gotowego  schematu  układu  przełączającego  specyfikację 

materiałową,  w  postaci  zestawienia  typów  elementów  przełączających  do realizacji 
funkcji przedstawionych na schemacie. 

5.  Typy  wybranych  aparatów  wpisują  do  tabeli  specyfikacji  elementów,  a  oznaczenia 

wykorzystanych styków nanoszą na schemat układu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza IV. Wykonanie 

Uczniowie  wykonują  dobór  elementów  i  opisują  elementy  na  schemacie  zgodnie 

z wcześniejszymi ustaleniami. 
 
Faza V. Sprawdzenie  

Uczniowie  zamieniają  się  schematami  w  grupach  i  sprawdzają,  pod  kierunkiem 

prowadzącego poprawność wykonania ćwiczenia przez kolegów. 
 
Faza VI. Analiza końcowa  

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  zajęcia,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich w przyszłości uniknąć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca:   

 

................................................................................... 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik 

automatyki 

przemysłowej 

urządzeń 

precyzyjnych 731[01] 

Moduł:  

Układy automatyki przemysłowej i urządzenia 
precyzyjne 731[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie elementów sterowania i zabezpieczeń w 
urządzeniach precyzyjnych 731[01].Z2.04 

Temat: Stosowanie falowników w układach automatyki–instalacja, obsługa i eksploatacja 

falowników. 

Cel  ogólny:  Opanowanie  umiejętności  instalacji,  podłączenia  falownika  do  układu  pracy, 

jego obsługa i eksploatacja. 

 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

wykonać  i  sprawdzić  prawidłowość  podłączenia  falownika,  zgodnie  z dokumentacją 
techniczno montażową, 

 

sprawdzić prawidłowość działania instalacji kontrolnych i zabezpieczających, 

 

posługując się instrukcją stanowiskową nastawić parametry pracy falownika, 

 

zadając  różne  wartości  zadane  częstotliwości  sprawdzić  prawidłowość  pracy  falownika 
z silnikiem, 

 

opanować umiejętność posługiwania się tabelą kodów typowych usterek falownika, 

 

przeanalizować różne uszkodzenia falownika i sposób usuwania usterek, 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe: 

 

organizowanie i planowanie pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 

 

praca w małych zespołach 3–4 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 
90 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja  do  ćwiczenia  opracowana  przez  nauczyciela  dla  każdego  zespołu 
uczniowskiego, 

 

stanowisko z falownikiem (razem z silnikiem asynchronicznym), 

 

karty katalogowe użytego w ćwiczeniu silnika i falownika, 

 

przewody i narzędzia monterskie do wykonywania instalacji, 

 

zadajnik wartości zadanej (źródło prądowe lub napięciowe), 

 

dokumentacja techniczno–montażowa stanowiska, 

 

instrukcja stanowiskowa do ustawiania parametrów falownika, 

 

tabela kodów usterek falownika, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

kartki papieru formatu A4 (na sprawozdanie). 

 
Uczestnicy
: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Zadanie dla ucznia: 

Na  stanowisku  montażowym  dokonaj  podłączenia  falownika  i silnika.  Ustaw  parametry 

pracy  falownika,  sprawdź  poprawność  jego  pracy.  Wykonaj  pomiary  prędkości  obrotowej 
silnika w zależności od nastawień wartości zadanej falownika. 
 
Przebieg zajęć 
Faza wstępna 
1.  Czynności organizacyjno-porządkowe, określenie tematu zajęć, sprawdzenie obecności. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą ćwiczenia laboratoryjnego. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą ćwiczenia laboratoryjnego. 

 

1.  Uczniowie  analizują  instrukcję  do ćwiczenia  i  przerysowują  niektóre  elementy  takie  jak 

schematy połączeń, tabele, itp. do zeszytu. 

2.  Uczniowie  rozpoznają  symbole  na  schemacie  i  odszukują  odpowiadające  im  elementy 

z zestawu przygotowanego do ćwiczenia. 

3.  Uczniowie  łączą  odbiornik  (silnik)  z  falownikiem,  zgodnie  z  załączonym  schematem 

za pomocą przewodów i narzędzi monterskich. 

4.  Uczniowie sprawdzają poprawność wcześniej wykonanych połączeń. 
5.  Uczniowie proszą nauczyciela o sprawdzenie poprawności połączeń. 
6.  Po  uzyskaniu  aprobaty  nauczyciela  ustawiają  parametry  pracy  falownika  i  włączają 

napięcie zasilające układ. 

7.  Uczniowie  sprawdzają  poprawność  działania  układu  posługując  się  tabelą  kodów 

typowych uszkodzeń sterownika. 

8.  Uczniowie  sprawdzają  prawidłowość  pracy  falownika  zmieniając  wartości  nastaw 

częstotliwości na falowniku. 

9.  Uczniowie  wyznaczają  charakterystykę  prędkości  obrotowej  silnika  w  zależności 

od nastaw na falowniku. 

10.  Uczniowie  zapisują  w  zeszycie  wszystkie  spostrzeżenia  i  przeprowadzają  analizę 

wyników. 

11.  Uczniowie  dokonują  porównania  wyznaczonej  charakterystyki  z  charakterystyką 

przedstawioną w dokumentacji techniczno-montażowej stanowiska 

12.  Na  koniec  uczniowie  przygotowują  sprawozdanie  z  przeprowadzonego  ćwiczenia 

zgodnie ze wzorem podanym przez nauczyciela. 
Nauczyciel  przez  cały  czas  powinien  kontrolować  pracę  zespołów  i  interweniować, 

gdy występują  nieprawidłowości  w  działaniach uczniów.  Ponadto,  nauczyciel  zwraca  uwagę 
na  postawę  ucznia,  pracę  w  grupie,  biegłość  w  posługiwaniu  się  przyrządami,  organizację 
stanowiska pracy.  
 
Zakończenie zajęć
 

Po  wykonaniu  ćwiczeń  uczniowie  porządkują  stanowiska  laboratoryjne,  a  nauczyciel 

powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności  były  ćwiczone,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Przełączające  elementy  stykowe  stosowane  w  sterowaniu 

i zabezpieczeniach urządzeń 

 

5.1.1  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj rozpoznania elementów stykowych i rodzajów styków roboczych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.1.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozpoznać dostępne elementy stykowe, 
2)  przeanalizować  na planszach, katalogach, kartach  informacyjnych wyrobów z parametry 

techniczne elementów stykowych, 

3)  rozpoznać rodzaje styków przekaźników i ich obciążalność prądową, 
4)  rozpoznać rodzaj i wielkość napięcia zasilania cewek, 
5)  za pomocą omomierza lub próbnika przejścia zidentyfikować i sprawdzić rodzaje styków 

roboczych, 

6)  rozrysować styki na schemacie i oznaczać je zgodnie z obowiązującymi normami, 
7)  porównać rodzaje styków rozpoznawanych elementów z karta katalogową wyrobu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

elementy stykowe: styczniki, przekaźniki, przyciski sterownicze oraz łączniki, 

– 

karty katalogowe badanych elementów, 

– 

omomierz, multimetr uniwersalny, optyczny (akustyczny) próbnik przejścia, 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj łączenie układu przekaźnikowo stycznikowego sterowania bramą. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.1.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  schemat  elektryczny  wybranego  do  ćwiczeń  układu  przekaźnikowo 

stycznikowego, 

2)  przeanalizować funkcje i działanie układu, 
3)  zgodnie  ze  schematem  elektrycznym  wybrać  elementy  układu  (aparaty)  pod  względem 

funkcjonalnym i parametrów technicznych, 

4)  połączyć  układ  zgodnie  ze  schematem  zwracając  szczególną  uwagę  na  dobór  przekroju 

i kolor przewodów łączących, 

5)  za  pomocą  omomierza  lub  akustycznego  próbnika  przejścia  sprawdzić  poprawność 

i ciągłość połączeń układu, 

6)  zgłosić wykonanie ćwiczenia prowadzącemu, 
7)  po  sprawdzeniu  prawidłowości  połączeń  i  akceptacji  prowadzącego  podłączyć  napięcia 

zasilające do układu, 

8)  przetestować i sprawdzić funkcje układu przekaźnikowo–stycznikowego i porównać jego 

działanie z opisem i schematem elektrycznym, 

9)  wykryte  ewentualne  nieprawidłowości  przeanalizować  i  znaleźć  przyczyny  ich 

powstania–wnioski  odnotować  w  sprawozdaniu,  układ  połączeń  poprawić  i ponownie 
sprawdzić. 

 

Rys. do ćwiczenia 2. Układ przekaźnikowo–stycznikowy sterowania bramą. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko do montażu układów przekaźnikowo stycznikowych, 

– 

schemat elektryczny układu przekaźnikowo stycznikowego, 

– 

styczniki,  przekaźniki,  przyciski,  lampki  sygnalizacyjne,  wyłączniki  krańcowe,  osprzęt 
instalacyjny do wykonania montażu układu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

– 

karty katalogowe wykorzystywanych w ćwiczeniu elementów, 

– 

przewody łączeniowe, 

– 

narzędzia do montażu układu, 

– 

multimetr uniwersalny, 

– 

akustyczny próbnik przejścia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Zabezpieczenia różnicowo-prądowe instalacji elektrycznych 

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz wyłącznik różnicowo-prądowy do różnych typów instalacji i urządzeń. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.2.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  charakterystykę  chronionego  obwodu  lub  urządzenia,  moc  urządzenia, 

rodzaj  rozruchu,  rodzaj  zasilania,  rodzaj  prądów  upływu,  obudowę  urządzenia, 
warunkami miejsca zainstalowania, 

2)  z dostępnych katalogów dobrać typ wyłącznika różnicowo-prądowego uwzględniając: 

– 

rodzaj prądu upływu, 

– 

czułość, wielkość prądu zadziałania, 

– 

konieczność lub nie wbudowanego zabezpieczenia nadprądowego, 

3)  odnotować  rodzaj  i  parametry  wybranego  wyłącznika  różnicowo-prądowego, 

w sprawozdaniu uzasadnić jego wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

schemat  elektryczny  zasilania  konkretnego  urządzenia  (pralka,  silnik  elektryczny, 
urządzenie dźwigowe, taśmociągi o ciężkim rozruchu), 

– 

parametry techniczno elektryczne urządzeń, 

– 

karty katalogowe wyłączników różnicowo-prądowych różnych firm. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj montaż instalacji z wyłącznikami różnicowo-prądowymi 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.2.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację montażową układów przygotowanych do ćwiczenia, 
2)  wybrać zgodnie z dokumentacją odpowiednie aparaty do poszczególnych układów, 
3)  wykonać montaż przydzielonych do montażu instalacji, 
4)  zgłosić wykonanie montażu prowadzącemu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5)  po sprawdzeniu i uzyskaniu zgody prowadzącego załączyć napięcie zasilające, 
6)  sprawdzić  prawidłowość  funkcjonowania  wykonanych  instalacji  z  wyłącznikami 

różnicowo–prądowymi przez przyciśnięcie przycisków kontrolnych na aparatach. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowiska montażowe do wykonania instalacji, 

– 

schematy elektryczne montażowe przygotowanych do wykonania ćwiczenia instalacji, 

– 

karty katalogowe wyłączników różnicowo–prądowych, 

– 

przewody i narzędzia do wykonania montażu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Stosowanie zabezpieczeń nadprądowych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj badanie zabezpieczenia nadprądowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.3.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odczytać z tabliczki znamionowej silnika jego prąd znamionowy, 
2)  wyznaczyć prąd zabezpieczenia przeciążeniowego, Iz=1,1 x In, 
3)  nastawić prąd przeciążeniowy na zabezpieczeniu, 
4)  załączyć przyciskiem PZ silnik, po około 1 min przyciskiem PW wyłączyć silnik, 
5)  zmienić  prąd  zabezpieczenia  na  mniejszy,  załączyć  silnik,  mierzyć  czas  do  chwili 

wyłączenia silnika przez zabezpieczenie, 

6)  mierzyć temperaturę uzwojeń silnika w funkcji czasu, 
7)  wyniki pomiarów wpisać do tabeli pomiarowej, 
8)  przeprowadzić analizę wykonanych pomiarów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko pomiarowe układu pracy silnika z zabezpieczeniem przeciążeniowym, 

– 

układ pomiarowy temperatury uzwojeń silnika, 

– 

stoper, 

– 

karty katalogowe zabezpieczeń przeciążeniowych. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj montaż instalacji z zabezpieczeniami nadprądowymi. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.3.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją montażową układów przygotowanych do ćwiczenia, 
2)  dobrać zgodnie z dokumentacją odpowiednie aparaty do poszczególnych układów, 
3)  wykonać montaż przydzielonych ci do montażu instalacji, 
4)  zgłosić wykonanie montażu prowadzącemu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5)  po sprawdzeniu i uzyskaniu zgody prowadzącego załączyć napięcie zasilające, 
6)  sprawdzić  prawidłowość  funkcjonowania  wykonanych  instalacji  z  przeciążeniowymi 

zabezpieczeniami nadprądowymi przez przyciśnięcie przycisków kontrolnych PZ i PW. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stanowiska montażowe do wykonania instalacji, 

– 

schematy  elektryczne  montażowe  przygotowanych  do  wykonania  ćwiczenia  instalacji 
z zabezpieczeniami nadprądowymi, 

– 

karty katalogowe przeciążeniowych zabezpieczeń nadprądowych, 

– 

przewody i narzędzia do wykonania montażu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4.  Stosowanie falowników w układach automatyki 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wyznacz charakterystyki pracy silnika sterowanego falownikiem. 
Podłącz  falownik do silnika  indukcyjnego zgodnie ze schematem  fabrycznym  falownika 

i regulując  częstotliwość  na  falowniku  wyznacz  charakterystykę  układu  sterownia. 
Do pomiaru  prędkości  obrotów  silnika  użyj  stroboskopu.  Wyniki  umieść  w  tabeli 
pomiarowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.4.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  podłączyć falownik zgodnie ze schematem, 
2)  podłączyć silnik trójfazowy do falownika, 
3)  podłączyć potencjometr lub źródło do regulacji obrotów silnika, 
4)  zadawać różne prędkości silnika i sprawdzać prędkość obrotową na wale silnika, 
5)  wyniki pomiarów wpisać do tabeli pomiarowej, 
6)  przeprowadzić analizę wyników pomiarów. 

 

Falownik 

 

Silnik  

 
 
L1 

Stroboskop 


 

 
 
 
 

Rys. 1. do ćwiczenia 1. Schemat stanowiska do badania falownika 

 

Tabela do ćwiczenia 1 

Kolejny 

nr 

pomiaru 

Nastawa na falowniku 

[mA] 

(wartość zadana) 

 

Częstotliwość [Hz] 

 

Prędkość 

obrotowa 

[obr/sek] 

1.   

 

 

 

2.   

 

 

 

3.   

 

 

 

4.   

 

 

 

… 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

 

 

Rys. 2. do ćwiczenia 1. Przykładowe połączenie układu do badania pracy silnika z falownikiem [7, s.54] 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko pomiarowe z falownikiem, 

– 

silnik trójfazowy  

– 

karty katalogowe wykorzystanego w ćwiczeniu silnika i falownika 

– 

stroboskop do pmiaru prędkości obrotowej. 

 
Ćwiczenie 2 

Zainstaluj falownik i przeprowadź jego obsługę i eksploatację. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.4.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać informację dotyczącą bezpieczeństwa pracy z falownikiem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

2)  przeanalizować dokumentację falownika, 
3)  sprawdzić  prawidłowość  wykonania  instalacji  falownika  na  zgodność  z dokumentacją 

techniczno montażową, 

4)  zwrócić  uwagę  na  prawidłowość  okablowania,  przekroje,  ekranowanie  i  rodzaje  kabli 

zasilających i przewodów sterujących, 

5)  sprawdzić obecność i prawidłowość instalacji kontrolnych i zabezpieczających, 
6)  posługując  się  instrukcja  stanowiskową  wprowadzić  ustawienia  parametrów  pracy 

falownika, 

7)  po uzyskaniu zgody prowadzącego włączyć układ zasilania falownika, 
8)  zadając różne wartości zadane sprawdzić prawidłowość pracy falownika z silnikiem, 
9)  przeanalizować tabelę kodów typowych uszkodzeń falownika, 
10)  przeanalizować  możliwe  do  wystąpienia  różne  przyczyny  i  sposób  usuwania 

nieprawidłowej pracy falownika. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko z falownikiem, 

– 

silnik, 

– 

karty katalogowe wykorzystanego w ćwiczeniu silnika i falownika, 

– 

dokumentacja techniczno–montażowa stanowiska,  

– 

instrukcja stanowiskowa do ustawiania parametrów falownika, 

– 

tabela kodów do rozpoznawaia i usuwania usterek falownika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.5.  Pneumatyczne i hydrauliczne zabezpieczenia nadciśnieniowe 

oraz ochrona manometrów 

 

5.5.1  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj rozpoznania elementów budowy zaworu bezpieczeństwa. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.5.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować tablicę poglądową przedstawiającą budowę zaworu bezpieczeństwa, 
2)  przeanalizować działanie zaworu bezpieczeństwa, 
3)  rozmontować przygotowany do ćwiczenia zawór bezpieczeństwa na elementy składowe, 
4)  nazwać i objaśnić działanie poszczególnych elementów zaworu, 
5)  zmontować zawór bezpieczeństwa z elementów składowych, 
6)  sprawdzić poprawność montażu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

tablica poglądowa budowy zaworu bezpieczeństwa, 

– 

zawór bezpieczeństwa lub jego model, 

– 

zestaw narzędzi monterskich. 

 
Ćwiczenie 2 

Przenalizuj działanie zestawu do automatycznej stabilizacji ciśnienia wody. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.5.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować schemat budowy zestawu do automatycznej stabilizacji ciśnienia wody, 
2)  przeanalizować działanie i funkcje poszczególnych elementów układu, 
3)  przerysować schemat budowy zestawu do automatycznej stabilizacji ciśnienia wody, 
4)  nazwać poszczególne elementy układu, 
5)  wyjaśnić działanie zestawu do automatycznej stabilizacji ciśnienia wody. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

schemat budowy zestawu do automatycznej stabilizacji ciśnienia wody, 

– 

papier, narzędzia do kreślenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

5.6.  Sprzęgła stosowane w mechanizmach precyzyjnych 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj rozpoznania i przeanalizuj działanie sprzęgieł. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.6.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować tablice poglądowe przedstawiające budowę sprzęgieł, 
2)  przyporządkować do wybranego modelu sprzęgła odpowiadającą tablicę poglądową, 
3)  nazwać poszczególne elementy sprzęgła prezentowanego na modelu, 
4)  przeanalizować zasadę działania sprzęgła, 
5)  narysować przekrój modelu sprzęgła na kartce papieru. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

tablice poglądowe przedstawiające budowę sprzęgieł, 

– 

model sprzęgła, 

– 

papier przybory kreślarskie. 

 

Ćwiczenie 2 

Przeanalizuj pracę przekładni falowej. 
 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.6.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować DTR i plansze dydaktyczne dotyczące przekładni falowej, 
2)  przepisać parametry przekładni falowej na kartkę papieru, 
3)  przeanalizować schemat kinematyczny przekładni falowej, 
4)  przeanalizować zasadę działania przekładni, 
5)  przeanalizować zalecenia producenta dotyczące warunków montażu przekładni falowej. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

przewodniego tekstu. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

DTR przekładni falowej, 

– 

plansze dydaktyczne przekładni falowej, 

– 

papier przybory kreślarskie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  elementów 
sterowania i zabezpieczeń w urządzeniach precyzyjnych” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

– 

zadania 1, 2, 3. 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 4, 11, 13, 14, 15, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań–uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:1. b, 2. d, 3. a, 4. a, 5.d, 6.b, 7. a, 8. c, 9. b, 10. a, 11. a, 12. d, 
13. 
c, 14.a, 15. c, 16. b, 17. c, 18. c, 19. b, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać funkcje i przeznaczenie 
przycisków łączeniowych 

Określić budowę przekaźnika i stycznika  

Wyjaśnić stany styków przekaźnika 

Przeanalizować działanie przekaźnika 

PP 

Wyjaśnić zasady pracy kontaktronu 

Rozpoznać styki stycznika 

Rozpoznać rodzaje styków przekaźnika 

Rozpoznać rodzaje styków przekaźnika 

Wyjaśnić działanie stycznika 

10 

Określić parametry wyłącznika różnicowo–
prądowego 

11 

Scharakteryzować wyłącznik różnicowo–
prądowy 

PP 

12 

Wyjaśnić działanie zabezpieczenia 
nadprądowego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

13  Dobrać zabezpieczenie przeciążeniowe 

PP 

14  Dobrać zabezpieczenie przeciążeniowe 

PP 

15  Zastosować zawory bezpieczeństwa 

PP 

16 

Wykonać zabezpieczenie przeciążeniowe 
instalacji elektrycznej 

PP 

17  Wyjaśnić działanie przekładni falowej 

18  Podłączyć silnik do falownika 

PP 

19  Wyjaśnić budowę przekładni falowej 

20  Wyjaśnić działanie falownika 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela.

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij zgłaszane problemy i wątpliwości. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia. 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielanie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 25 minut. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych,  

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Kolor czerwony przycisku oznacza że jest on 

a)  przyciskiem załączającym. 
b)  wyłączający, awaryjny, bezpieczeństwa. 
c)  przyciskiem kontrolnym testującym. 
d)  kolor nie ma znaczenia w rozpoznawaniu funkcji przycisku. 

 

2.  Stycznik od przekaźnika różni się tym, że 

a)  ma większą ilość styków roboczych. 
b)  ma styki tylko przełączające. 
c)  ma styki robocze różnych typów. 
d)  posiada układ gaszenia łuku elektrycznego. 

 

3.  Zestyk zwierny w stanie normalnym przekaźnika jest 

a)  rozwarty. 
b)  zwarty. 
c)  pod napięciem. 
d)  bez napięcia. 

 

4.  Zestyk rozwierny w stanie wzbudzenia cewki przekaźnika jest 

a)  rozwarty. 
b)  zwarty. 
c)  bez napięcia. 
d)  pod napięciem. 

 

5.  Kontaktron ma swoje styki robocze 

a)  umieszczone w płynie przewodzącym. 
b)  umieszczone w płynie nie przewodzącym. 
c)  chłodzone powietrzem. 
d)  umieszczone w bańce szklanej. 

 

6.  Styki pomocnicze stycznika mogą być 

a)  tylko zwierne. 
b)  zwierne i rozwierne w zależności od potrzeby i funkcji. 
c)  tylko rozwierne. 
d)  przełączające. 

 
7.  Styk oznaczony jako NO jest 

a)  stykiem zwiernym. 
b)  stykiem przełączającym. 
c)  stykiem rozwiernym. 
d)  niewiadomo jakim stykiem. 

 

8.  Styk oznaczony jako NC jest 

a)  stykiem zwiernym. 
b)  stykiem przełączającym. 
c)  stykiem rozwiernym. 
d)  nie wiadomo jakim stykiem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

9.  Stan normalny stycznika występuje, gdy 

a)  przez cewkę wzbudzenia płynie prąd. 
b)  przez cewkę wzbudzenia nie płynie prąd. 
c)  styki robocze są pod napięciem. 
d)  styki pomocnicze są pod napięciem. 

 

10.  Prąd zadziałania wyłącznika różnicowo-prądowego niskoczułego jest 

a)  większy niż 500 mA. 
b)  większy niż 300 mA. 
c)  nie większy niż 30 mA. 
d)  pomiędzy 30 mA a 500 mA. 

 

11.  Przez 

toroidalny 

przekładnik 

sumujący 

wyłącznika 

różnicowo-prądowego 

przeprowadzone są 
a)  przewody czynne instalacji bez przewodu ochronnego PE. 
b)  tylko przewód neutralny N i przewód ochronny PE. 
c)  przewody czynne instalacji i przewód ochronny PE. 
d)  tylko przewody fazowe. 

 

12.  Zabezpieczenia przeciążeniowe nadprądowe chronią silnik przed 

a)  nadmiernym wzrostem napięcia. 
b)  wystąpieniem zwarcia do obudowy. 
c)  nadmiernym wzrostem prędkości obrotowej. 
d)  nadmiernym wzrostem temperatury uzwojeń. 

 

13.  Zabezpieczenia przeciążeniowe ze stykiem nieryglowalnym można stosować do silników 

o pracy 
a)  długotrwałej i ciągłej. 
b)  pod znacznym obciążeniem. 
c)  impulsowej krótkotrwałej. 
d)  pod obniżonym obciążeniem. 

 

14.  Prąd zadziałania zabezpieczenia przeciążeniowego powinien być 

a)  1,1 x większy niż jego prąd znamionowy obciążenia In. 
b)  równy 0,5 x prąd znamionowy obciążenia In. 
c)  mniejszy od prądu znamionowego obciążenia In. 
d)  10 razy większy niż prąd znamionowy obciążenia In. 

 

15.  Zawory bezpieczeństwa sprężynowo-membranowe stosuje się w celu 

a)  zabezpieczenia instalacji przed pożarem. 
b)  zabezpieczenia mienia przed kradzieżą. 
c)  zabezpieczenia instalacji przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. 
d)  zabezpieczenia instalacji elektrycznych przed przeciążeniem. 

 

16.  Przeciążeniowe wyłączniki instalacyjne o charakterystyce typu B stosujemy do 

a)  zabezpieczania instalacji zasilających urządzenia energetyczne dużych mocy. 
b)  zabezpieczania  przewodów  i  odbiorników  w  obwodach  gniazd  wtykowych 

i sterowań. 

c)  zabezpieczania  instalacji  zasilających  urządzenia  energetyczne  o  dużych  prądach 

rozruchowych. 

d)  zabezpieczania instalacji zasilających urządzenia energetyczne narażonych na częste 

przeciążenia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

17.  Do wad przekładni falowych należą 

a)  duże gabaryty. 
b)  niestabilność pracy i duża awaryjność. 
c)  trudności w wykonaniu wieńca podatnego. 
d)  uzyskiwanie dużych przełożeń redukcyjnych. 

 
18.  Sygnałem zadającym częstotliwość dla falownika może być 

a)  wartość napięcia w sieci. 
b)  prędkość obrotowa silnika. 
c)  sygnał zewnętrzny prądowy lub napięciowy. 
d)  wielkość prądu obciążenia. 

 

19.  Przekładnia falowa składa się 

a)  z generatora i koła sztywnego. 
b)  z generatora, koła sztywnego i wieńca podatnego. 
c)  tylko z falownika. 
d)  tylko z prostownika. 

 
20.  Falownik współpracujący z indukcyjnym silnikiem elektrycznym może regulować jego 

a)  temperaturę uzwojeń. 
b)  wielkość obciążenia. 
c)  prędkość obrotową. 
d)  prąd biegu jałowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Stosowanie  elementów  sterowania  i  zabezpieczeń  w  urządzeniach 
precyzyjnych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedzi  

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Test 2

 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  elementów 
sterowania i zabezpieczeń w urządzeniach precyzyjnych”

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

– 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 4, 13, 15, 16, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań–uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponad podstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu  ponad 
podstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:1.  c,  2.  d,  3.  c,  4.  c,  5.  c,  6.  b,  7.  a,  8.  d,  9.  b,  10.  c,  11. b, 
12. 
c, 13. d, 14. a, 15. b, 16. c, 17. b, 18. c, 19. b, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać działanie przycisków sterowniczych 

Rozpoznać funkcję przycisków sterowniczych i 
ich przeznaczenie 

Określić rodzaj przekaźnika 

Scharakteryzować układ z blokadą przycisku 

PP 

Określić budowę kontaktronu 

Rozpoznać funkcję przycisków sterowniczych i 
ich przeznaczenie 

Wyjaśnić działanie przekaźnika 

Wyjaśnić działanie stycznika i przekaźnika 

Wyjaśnić działanie stycznika 

10 

Wyjaśnić działanie wyłącznika różnicowo–
prądowego 

11 

Wyjaśnić działanie wyłącznika różnicowo–
prądowego 

12 

Określić parametry wyłącznika różnicowo–
prądowego 

13 

Przeanalizować działanie wyłącznika różnicowo–
prądowego 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

14 

Wyjaśnić działanie wyłączników różnicowo–
prądowych 

15 

Dobrać charakterystykę zabezpieczenia 
przeciążeniowego 

PP 

16 

Dobrać zakres prądowy wyłącznika 
przeciążeniowego 

PP 

17  Przeanalizować pracę silnika 

PP 

18  Wyjaśnić konstrukcję falownika 

19  Wyjaśnić zastosowania falownika 

20  Przeanalizować współpracę falownika i silnika 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia. 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielanie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 25 minut. 

Powodzenia ! 

 

Materiały dla ucznia 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych,  

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Przyciski bistabilne to przyciski, które 

a)  mają jeden stabilny stan pracy. 
b)  nie dają się przełączać bez odblokowania. 
c)  mają dwa stabilne stany pracy. 
d)  działają tylko chwilowo. 

 

2.  Kolor fioletowy przycisku oznacza, że jest on przyciskiem 

a)  załączającym. 
b)  kontrolnym, testującym. 
c)  wyłączającym. 
d)  ma inne przeznaczenie. 

 

3.  Styki przełączające przekaźnika stosujemy w celu 

a)  zamykania obwodów elektrycznych. 
b)  rozłączania obwodów elektrycznych. 
c)  przełączania obwodów elektrycznych. 
d)  zachowania obwodów elektrycznych w tym samym stanie. 

 

4.  Przyciski z blokadą zabezpieczającą 

a)  mają optyczną sygnalizację stanu pracy. 
b)  mają dwa stabilne stany pracy. 
c)  nie dają się przełączać bez specjalnych czynności odblokowania. 
d)  maja jeden stabilny stan pracy. 

 

5.  Styki robocze kontaktronu 

a)  nie są odporne na zabrudzenia. 
b)  ulegają samooczyszczeniu. 
c)  są odporne na zabrudzenia. 
d)  wymagają częstego czyszczenia. 

 

6.  Kolor zielony przycisku sterującego oznacza, że jest on 

a)  przyciskiem testującym. 
b)  przyciskiem załączającym. 
c)  przyciskiem awaryjnym. 
d)  przyciskiem wyłączającym. 

 

7.  Prąd cewki przekaźnika najczęściej jest 

a)  mniejszy od prądów płynących przez jego styki robocze. 
b)  równy prądom płynącym przez jego styki robocze. 
c)  większy od prądów płynących przez jego styki robocze. 
d)  znacznie większy od prądów płynących przez jego styki robocze. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

 

8.  Przekaźnik i stycznik 

a)  nie  zapewnia  separacji  galwanicznej  obwodu  wzbudzenia  cewki  i  obwodów 

przełączających. 

b)  zapewnia  połączenie  galwaniczne  obwodów  wzbudzenia  cewki  i  obwodów 

przełączających. 

c)  zapewnia  separację  galwaniczną  obwodu  wzbudzenia  cewki  i  obwodów 

przełączających tylko w stanie normalnym. 

d)  zapewnia  separację  galwaniczną  obwodu  wzbudzenia  cewki  i  obwodów 

przełączających. 

 

9.  Układ gaszenia łuku elektrycznego w styczniku 

a)  skraca jego żywotność. 
b)  wydłuża jego żywotność. 
c)  ogranicza prąd płynący przez styki robocze. 
d)  nie ma wpływu na jego żywotność. 

 

10.  Wyłącznik różnicowo-prądowy odłącza zasilanie obwodu, gdy 

a)  suma prądów w oknie przekładnika sumującego będzie równa zero. 
b)  nastąpi chwilowe przeciążenie. 
c)  suma prądów w oknie przekładnika sumującego będzie różna od zera. 
d)  nastąpi chwilowe obniżenie napięcia zasilającego. 

 

11.  Wyłączniki różnicowo-prądowe są wyłącznikami ochronnymi o działaniu 

a)  zależnym od wielkości napięć sieci. 
b)  niezależnym od napięcia sieci. 
c)  zależnym od częstotliwości sieci. 
d)  niezależnym od częstotliwości sieci. 

 

12.  Prąd zadziałania wyłącznika różnicowo-prądowego wysokoczułego jest 

a)  większy niż 500 mA. 
b)  większy niż 300 mA. 
c)  nie większy niż 30 mA. 
d)  pomiędzy 30 mA a 500 mA. 

 

13.  Jeżeli instalacje za wyłącznikiem różnicowo-prądowym są całkowicie sprawne to 

a)  suma  prądów  w  przewodach  fazowych  jest  mniejsza  niż  w  przewodzie  neutralnym 

N. 

b)  prąd w przewodzie neutralnym N jest różny od prądu w przewodzie ochronnym PE. 
c)  suma prądów w przewodach fazowych jest większa niż w przewodzie neutralnym. 
d)  suma prądów w przewodach fazowych i w przewodzie neutralnym jest równa zeru. 

 

14.  Wyłączniki różnicowo-prądowe typu B zaleca się stosować 

a)  w instalacjach domowych. 
b)  w instalacjach przemysłowych z trójfazowymi urządzeniami zasilającymi. 
c)  w instalacjach jednofazowych. 
d)  w instalacjach o mniejszym zagrożeniu porażeniowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

 

15.  Przeciążeniowe  wyłączniki  instalacyjne  o  charakterystyce  D  mają  obszar  zadziałania 

wyzwalaczy elektromagnetycznych w zakresie 
a)  powyżej 20 krotności prądu znamionowego odbiornika In. 
b)  od 10 do 20 krotności prądu znamionowego odbiornika In. 
c)  poniżej 3 krotności prądu znamionowego odbiornika In. 
d)  poniżej 10 krotności prądu znamionowego odbiornika In. 

 

16.  Przeciążeniowe wyłączniki instalacyjne budowane są na zakresy prądowe 

a)  do 20 A. 
b)  powyżej 20 A. 
c)  do 63 A. 
d)  powyżej 63 A. 

 

17.  Wyższa temperatura uzwojeń silnika zależy od 

a)  napięcia zasilania. 
b)  wartości przeciążenia i czasu jego trwania. 
c)  tylko od czasu pracy silnika. 
d)  tylko od wartości przeciążenia. 

 

18.  Współczesne konstrukcje falowników budowane są przy wykorzystaniu 

a)  diod prostowniczych. 
b)  tyrystorów i triaków. 
c)  tranzystorów polowych. 
d)  elementów elektronicznych biernych. 

 

 

19.  Falowniki są urządzeniami budowanymi do sterowania silników o zasilaniu 

a)  tylko prądem stałym. 
b)  jedno lub trójfazowym. 
c)  tylko jednofazowym. 
d)  tylko trójfazowym. 

 

20.  W układzie pracy silnika z falownikiem obroty silnika prawo/lewo, start/stop zmienia się 

przez 
a)  zmianę podłączeń uzwojeń silnika. 
b)  zmianę falownika na inny. 
c)  wysterowanie odpowiednich wejść w falowniku. 
d)  zastosowanie zewnętrznych układów przełączających. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Stosowanie  elementów  sterowania  i  zabezpieczeń  w  urządzeniach 
precyzyjnych  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedzi  

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

7.  LITERATURA 

 
1.  Bartodziej  G.,  Kałuża  E.:  Aparaty  i  urządzenia  elektryczne.  Podręcznik  dla  szkoły 

zasadniczej. WSiP, Warszawa 1994 

2.  Bogumił T.: Elementy urządzeń automatyki. PWSZ, Warszawa 1992 
3.  Komor Z.: Pracownia automatyki. WSiP, Warszawa 1996 
4.  Kostro J.: Elementy, urządzenia i układy automatyki. WSiP, Warszawa 1994 
5.  Markiewicz H.: Bezpieczeństwo w elektroenergetyce. WNT, Warszawa 2002 
6.  Markiewicz H.: Praktyczne i bezpieczne instalacje elektryczne. WSiP, Warszawa 1997 
7.  Stasiów  S:  Kurs  obsługi  i  doboru  falownika  do  obciążenia,  przy  zadanych  warunkach 

zasilania,  wraz  z  podstawami  elektroenergetyki.  Biblioteka  ZSE–E  w  Bytomiu,  zeszyt 
1/ZSE–E 2006 

 

Inne: 
Specjalistyczne strony internetowe 
1.  www.automatyka.pl 
2.  www.sterowniki.pl 
3.  www.wikipedia.pl 
 
Czasopisma specjalistyczne: 

  Elektronika  Praktyczna,  Elektronika,  Pomiary  Automatyka  Kontrola,  Pomiary 

Automatyka Robotyka, Biuletyn Automatyka, 

 
Rozporządzenia i normy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy 
 
Literatura metodyczna: 
1.  Niemirko B.: Między oceną szkolną a dydaktyką. WSiP, Warszawa 1997 
2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE–PIB, Radom 2000 
3.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE–PIB, Radom 1995