background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
               i NAUKI 

 
 
 
 

Jadwiga Kołczak 

 
 
 
 
 
 

Pielęgnowanie osoby niepełnosprawnej  
346[03].Z1.05 

 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom  2005 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr Iwona Grudzień 
dr Jolanta Lesiewicz 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Katarzyna Maćkowska 
 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Bożena Zając 
 
 
 
 
Korekta: 
mgr Joanna Iwanowska 
 
 
 

 
 

 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 346[03].Z1.05 
Pielęgnowanie osoby niepełnosprawnej zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu opiekunka środowiskowa. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2005 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS  TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 3 
2. Wymagania wstępne 5 
3. Cele kształcenia 6 
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7 
5. Ćwiczenia 10 
5.1. Higiena osobista i jej znaczenie dla zdrowia 10 

5.1.1. Ćwiczenia 10 
5.1.2. Sprawdzian postępów 12 

5.2. Utrzymanie czystości łóżka podopiecznego leżącego 13 

5.2.1. Ćwiczenia 13 
5.2.2. Sprawdzian postępów 15 

5.3. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjno higienicznych 16 

5.3.1. Ćwiczenia 16 
5.3.2. Sprawdzian postępów 20 

5.4. Działania profilaktyczne 21 

5.4.1. Ćwiczenia 21 
5.4.2. Sprawdzian postępów 22 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 24 
7. Literatura 28 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie Opiekunka środowiskowa. 
Modułowy program nauczania dla zawodu opiekunka środowiskowa składa się z zestawu 
modułów kształcenia w zawodzie i odpowiadających im jednostek modułowych. Dla każdej 
jednostki modułowej opracowany został pakiet edukacyjny. Pakiet edukacyjny zawiera 
Poradnik dla nauczyciela oraz Poradnik dla ucznia.  
Poradnik dla ucznia skonstruowany jest tak, aby umożliwić uczniom ukształtowanie 
umiejętności, które pomogą im zaliczyć jednostkę modułową. 
W Poradniku dla ucznia zamieszczono następujące części: 
–  wymagania wstępne, 
–  cele kształcenia, 
–  materiał nauczania, 
–  sprawdzian osiągnięć, 
–  literatura. 
Poradnik dla nauczyciela zawiera informacje i wskazówki niezbędne dla efektywnego 
zorganizowania procesu kształcenia w jednostce modułowej. Zamieszczono w 

nim 

następujące części: 
–  wymagania wstępne, 
–  szczegółowe cele kształcenia, 
–  przykładowe scenariusze zajęć, 
–  ćwiczenia, 
–  ewaluacja osiągnięć ucznia, 
–  literatura. 
Wymagania wstępne określają umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać przed 
rozpoczęciem pracy z poradnikiem. Należy zachęcić uczniów, aby zapoznali się 
z wymaganiami i ocenili, czy je spełniają. Dotyczą one umiejętności, które uczniowie 
ukształtowali podczas dotychczasowej nauki. Spełnienie wymagań wstępnych pozwoli 
uczniom na skoncentrowanie się na kształtowaniu nowych umiejętności potrzebnych do 
zaliczenia jednostki modułowej. 
Szczegółowe cele kształcenia określają umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować 
w wyniku procesu kształcenia w jednostce modułowej. Przed rozpoczęciem zajęć należy 
zapoznać uczniów z celami kształcenia, aby dowiedzieli się, czego się nauczą. 
W Poradniku dla nauczyciela zamieszczono dwa przykładowe scenariusze zajęć. Wskazują 
one sposób prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem metod zalecanych 
w programie jednostki modułowej. 
Materiał nauczania w jednostce modułowej podzielony jest na tematy. Dla każdego tematu 
zamieszczono w Poradniku dla nauczyciela ćwiczenia (tożsame z tymi, które znajdują się 
w Poradniku dla ucznia), które zawierają polecenie, wskazówki do realizacji, zalecane 
metody nauczania-uczenia się oraz środki dydaktyczne. Wykonując poszczególne ćwiczenia 
uczeń powinien ukształtować umiejętności niezbędne do zaliczenia jednostki modułowej. 
Ewaluacja osiągnięć ucznia powinna zostać przeprowadzona za pomocą testów osiągnięć 
szkolnych. W Poradniku dla nauczyciela zamieszczono dwa przykładowe narzędzia pomiaru 
dydaktycznego. Wszystkie zadania zamieszczone w testach obejmują treści objęte programem 
nauczania oraz sprawdzają, czy uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele. Każdy 
test zawiera: 
–  punktację zadań, 
–  propozycję norm wymagań, 
–  instrukcję dla nauczyciela, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

–  instrukcję dla ucznia, 
–  kartę oceny ucznia, 
–  zadania praktyczne. 
Ostatnim elementem poradnika dla nauczyciela jest wykaz literatury. Zawiera on zarówno 
pozycje przydatne uczniowi dla pogłębienia wiedzy z zakresu programu jednostki 
modułowej, jak i pozycje metodyczne. 
Jednostka modułowa: Pielęgnowanie osoby niepełnosprawnej jest elementem modułu 
Działalność opiekuńcza i socjalna. Moduł ten składa się z 6 jednostek: 
1.  Planowanie i organizowanie pracy opiekuńczej. 
2.  Posługiwanie się językiem migowym. 
3.  Wspomaganie niepełnosprawnego w rozwiązywaniu problemów i zaspokajaniu potrzeb. 
4.  Organizowanie miejsca i przestrzeni mieszkaniowej podopiecznego. 
5.  Pielęgnowanie osoby niepełnosprawnej. 
6.  Przygotowywanie posiłków osobie niepełnosprawnej. 
Jednostka Pielęgnowanie osoby niepełnosprawnej zawiera podstawowe informacje na temat 
zasad i technik pielęgnowania osoby chorej i niepełnosprawnej i pozwala na ukształtowanie 
umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu opiekunki środowiskowej. 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne w jednostce modułowe prowadzone były różnymi 
metodami uwzględniającymi wszystkie strategie kształcenia wielostronnego. Szczególny 
nacisk powinien zostać położony na wykorzystanie metod z zakresu strategii problemowej 
(metody problemowe) i operacyjnej (metody praktyczne). Formy organizacyjne pracy 
powinny być zróżnicowane począwszy od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  wyrażać swoją pinię, 
–  współpracować w zespole, 
–  przestrzegać przepisów bhp w miejscu sprawowania opieki nad podopiecznym, 
–  utrzymywać porządek w miejscu sprawowania opieki nad podopiecznym, 
–  identyfikować potrzeby podopiecznego, 
–  rozpoznawać możliwości i ograniczenia podopiecznego związane ze stanem jego 

zdrowia. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

–  wykonać czynności pielęgnacyjne u podopiecznego starego oraz psychicznie i fizycznie 

niepełnosprawnego, 

–  dobrać metody pielęgnowania do wieku, stanu niepełnosprawności oraz sytuacji 

niepełnosprawnego i jego rodziny, 

–  przygotować podopiecznego do wykonania zabiegów higienicznych, 
–  pomóc podopiecznemu w utrzymaniu higieny osobistej, 
–  wykorzystać sprzęt i udogodnienia techniczne w utrzymaniu higieny osobistej, 
–  zastosować różne techniki wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych u podopiecznego, 
–  zastosować zasady profilaktyki przeciwodleżynowej i przeciwodparzeniowej, 
–  zapewnić podopiecznemu wygodne ułożenie w łóżku, 
–  włączyć rodzinę podopiecznego do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, 
–  nauczyć podopiecznego samoobsługi, samoopieki oraz czynności profilaktycznych, 
–  zapewnić podopiecznemu poczucie bezpieczeństwa w czasie wykonywania czynności 

pielęgnacyjnych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć I 
 
Temat: Znaczenie higieny osobistej dla zdrowia człowieka 
 

Czas trwania zajęć: 45 minut 
 
Cele kształcenia: 
W wyniku przeprowadzonego procesu kształcenia uczeń  potrafi: 
–  zidentyfikować pojęcia „higiena osobista”, „higieniczny tryb życia”, 
–  wskazać wpływ zachowania higieny osobistej na zdrowie człowieka, 
–  uporządkować informacje, 
–  sformułować własne opinie i uzasadnienia. 
 
Metody nauczania-uczenia się 
Dyskusja wielokrotna, z wykorzystaniem mapy myśli, dyskusja frontalna. 
 
Formy organizacyjne zajęć: 
–  praca grupowa, 
–  praca indywidualna. 
 
Środki dydaktyczne: 
Duże arkusze papieru, mazaki, tablica flip – chart. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Zapoznanie uczniów z zasadami tworzenia mapy myśli: 

–  w centrum arkusza zapisuje się problem (temat) w formie słownej lub graficznej 
–  poszczególne hasła, stwierdzenia, rysunki umieszcza się na całym arkuszu 

porządkując i łącząc liniami według występujących pomiędzy nimi związków. 

–  hasła zapisuje się wzdłuż linii wyraźnie, drukowanymi literami lub umieszcza 

w połączonych liniami kołach. 

–  linie powinny wychodzić ze środka arkusza (od zapisanego problemu - tematu), 

a następnie się rozgałęziać. 

–  na każdej linii (w kole) zapisuje się jedno słowo (hasło) lub umieszcza jeden symbol. 
–  do tworzenia mapy myśli warto używać kolorów. 
–  należy zapisywać wszystko, co przychodzi do głowy, starając się umieszczać hasła 

(symbole w logiczny sposób według łączących je związków. 

2.  Przedstawienie zadania do wykonania ( ćwiczenie 1). 
3.  Podział uczniów na 4 – 5 osobowe zespoły. 
4.  Rozdanie dużych arkuszy panieru i mazaków. 
5.  Uczniowie wykonują  ćwiczenie zgodnie z instrukcją zamieszczoną w poradniku dla 

ucznia. 

6.  Przedstawiciel każdej grupy (lider) prezentuje opracowaną mapę myśli. 
7.  Uczniowie oceniają pracę koleżanek/kolegów, zadają dodatkowe pytania. 
8.  Podsumowanie zajęć – należy zwrócić uwagę na wpływ zachowania higieny osobistej na 

zdrowie człowieka. 

9.  Ocena pracy uczniów. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Scenariusz zajęć II 

 

Temat: Utrzymanie czystości  łóżka – ścielenie  łóżka z podopiecznym 
leżącym
 

 
Czas trwania zajęć: 180 minut 
 
Cele kształcenia 
W wyniku przeprowadzonego procesu kształcenia uczeń  potrafi: 
–  pościelić łóżko z podopiecznym leżącym o różnym stopniu sprawności, 
–  dostosować sposób słania łóżka do stanu zdrowia i możliwości podopiecznego, 
–  włączyć członków rodziny podopiecznego do pomocy przy utrzymaniu czystości łóżka, 
–  zapewnić podopiecznemu bezpieczeństwo podczas wykonywaniu czynności związanych 

ze ścieleniem łóżka. 

 
Metody nauczania-uczenia się: 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne zajęć: 
–  praca grupowa, 
–  praca indywidualna. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  łóżka z materacami, komplety pościeli i bielizny pościelowej, myjki lub ściereczki. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel prezentuje cele zajęć i zadania stojące przed uczniami. 
2.  Nauczyciel prosi uczniów o podanie celów codziennego słania  łóżka podopiecznemu 

leżącego. 

3.  Nauczyciel prosi o przypomnienie sobie przez uczniów algorytmu postępowania przy 

ścieleniu łóżka z podopiecznym leżącym. 

4.  Nauczyciel demonstruje sposób postępowania przy słaniu  łóżka z podopiecznym, który 

może sam siadać i obracać się na boki (rolę podopiecznego przyjmuje jeden z uczniów) – 
zwraca uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznemu podczas wykonywania 
czynności. 

5.  Uczniowie dzielą się na 3 osobowe zespoły do wykonania ćwiczenia (ćwiczenie 1 

Poradniku dla ucznia). Przyjmują rolę podopiecznego, opiekuna, obserwatora. 

Uczniowie wykonują  ćwiczenie zgodnie z zamieszczonym w Poradniku dla ucznia 
sposobem wykonania ćwiczenia. 

6.  Nauczyciel obserwuje pracę uczniów. 
7.  Po jednorazowym wykonaniu ćwiczenia (uczniowie w pierwszej przyjętej roli) 

obserwatorzy głośno, na forum klasy prezentują swoje spostrzeżenia. 

8.  Nauczyciel prezentuje swoje spostrzeżenia, zwracając uwagę na najczęściej pojawiające 

się błędy. 

9.  Uczniowie przyjmują kolejne role i wykonują ćwiczenie. 
10. Uczniowie powtarzają ćwiczenie aż do nabycia biegłości w ich wykonaniu. 
11. Nauczyciel demonstruje sposób postępowania przy słaniu  łóżka z podopiecznym, który 

nie może sam siadać i obracać się na boki. Przypomina, że w takim przypadku należy 
poprosić o pomoc kogoś z rodziny lub inną osobę (rolę podopiecznego i członka rodziny 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

przyjmują uczniowie). Nauczyciel głośno wydaje polecenia osobie, która wcieliła się w 
role członka rodziny, zwraca uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznemu 
podczas wykonywania czynności. Uwaga: do przeprowadzenia pokazu i ćwiczeń można 
wykorzystać fantom. 

12. Uczniowie dzielą się na 4 osobowe zespoły do wykonania ćwiczenia (ćwiczenie 2 

w Poradniku dla ucznia). Przyjmują rolę podopiecznego, opiekuna, członka rodziny 
obserwatora. 

13. Uczniowie wykonują  ćwiczenie zgodnie z zamieszczonym w Poradniku dla ucznia 

sposobem wykonania ćwiczenia. 

14. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów. 
15. Po jednorazowym wykonaniu ćwiczenia (uczniowie w pierwszej przyjętej roli) 

obserwatorzy głośno, na forum klasy prezentują swoje spostrzeżenia. 

16. Nauczyciel prezentuje swoje spostrzeżenia, zwracając uwagę na najczęściej pojawiające 

się błędy. 

17. Uczniowie przyjmują kolejne role i wykonują ćwiczenie. 
18. Uczniowie powtarzają ćwiczenie aż do nabycia biegłości. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Higiena osobista i jej znaczenie dla zdrowia 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj „mapę myśli” na temat: Znaczenie higieny osobistej dla zdrowia człowieka. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przedyskutować w 4-5 osobowej grupie podany temat mapy myśli, 
2)  zapisać w centralnych miejscu dużego arkusza papieru temat, 
3)  wybierać najważniejsze aspekty wpływu higieny osobistej na zdrowie człowieka, 
4)  zapisać je zgodnie z zasadami tworzenia mapy myśli, 
5)  wybierać i zapisać inne ważne informacje związane z wypisanymi zasadami, 
6)  zaprezentować efekty pracy grupy (mapę myśli) na forum klasy, 
7)  wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

Uczniowie wykonują ćwiczenie w grupach z wykorzystaniem metody dyskusji wielokrotnej. 
Wyniki dyskusji zapisują w formie mapy myśli. W podsumowaniu zajęć wykorzystana jest 
dyskusja frontalna. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  duże arkusze papieru, mazaki, tablica flip – chart. 
 
Ćwiczenie 2 

Zauważyłeś,  że Twój podopieczny nie ma nawyku mycia zębów (protezy zębowej). 

W jaki sposób przekonasz go do dbania o higienę jamy ustnej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  Dobrać partnera do wykonania ćwiczenia. 
2)  Przygotować argumenty do rozmowy z podopiecznym. 
3)  Przyjąć rolę opiekuna lub podopiecznego. 
4)  Wziąć udział w symulacji rozmowy opiekuna z podopiecznym. 
5)  W symulowanej rozmowie wykorzystać przygotowane argumenty. 
6)  Ocenić scenki odegrane przez innych uczniów. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

Uczniowie wykonują ćwiczenie w parach z wykorzystaniem metody gry ról. 

 
Wyposażenie stanowiska pracy: 

–  duże arkusze papieru, mazaki, tablica flip – chart. 
 
 
Ćwiczenie 3 

Przekonaj podopiecznego i zaplanuj sposób dbania o jego higienę osobistą kierując się 

informacjami zawartymi w opisie sytuacji. 
 
Opis sytuacji 
Przybyłeś/aś do podopiecznego, którym masz się opiekować. Podopieczny ma 68 lat jest 
otyłym mężczyzną. Z przeprowadzonej rozmowy wynika, że podopieczny mało wychodzi ze 
swojego mieszkania, mało kontaktuje się z sąsiadami, z wizyt lekarza rodzinnego korzysta 
w wyjątkowych sytuacjach (ma problemy z chodzeniem). Z rozmowy i obserwacji wynika, że 
podopieczny ma dolegliwości bólowe nogi oraz utyka. Zapytany jak radzi sobie samodzielnie, 
odpowiada niechętnie. Odzież pacjenta jest poplamiona, paznokcie długie i brudne, włosy 
przetłuszczone, nieprzyjemny zapach skarpet i nóg. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem sytuacji, 
2)  dobrać partnera do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować argumenty do rozmowy z podopiecznym, w celu przekonania go 

o konieczności utrzymywania higieny osobistej, 

4)  ustalić, jakie czynności higieniczne powinien wykonywać podopieczny, 
5)  wskazać, jakie czynności może wykonywać samodzielnie, a jakie przy pomocy opiekuna, 
6)  ustalić dzienny plan czynności higienicznych podopiecznego, zapisać na dużym arkuszu 

papieru, 

7)  przyjąć rolę opiekuna lub podopiecznego, 
8)  wziąć udział w symulacji rozmowy opiekuna z podopiecznym, 
9)  w symulowanej rozmowie wykorzystać przygotowane argumenty, 
10) zaprezentować na forum klasy przygotowany dzienny plan czynności higienicznych 

podopiecznego. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

Uczniowie wykonują zadanie w parach z wykorzystaniem metody gry ról. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  duże arkusze papieru, mazaki tablica flip – chart. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.1.2. Sprawdzian postępów 

 

Uczeń potrafi:   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Tak   

      Nie 

1) przygotować podopiecznego do wykonania zabiegów 

 higienicznych 

2) pomóc podopiecznemu w utrzymaniu higieny osobistej 
3) zachęcić i nauczyć podopiecznego samoobsługi, samoopieki 

 oraz czynności profilaktycznych 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2. Utrzymanie czystości łóżka podopiecznego leżącego 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Pościel łóżko z podopiecznym, który jest unieruchomiony w łóżku, ale na tyle sprawny, 

że może sam siadać i obracać się na boki. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przyjąć rolę podopiecznego/jeżeli nie ma fantomu/, opiekuna lub obserwatora, 
2)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
3)  jako opiekun przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
4)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
5)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonywania czynności, 
6)  ocenić pracę koleżanki/kolegi podkreślając, co zostało wykonane dobrze, a jakie błędy 

zostały popełnione, 

7)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
8)  ćwiczenie powtarzać aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania, 
9)  udokumentować wykonane zadanie. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

Uczniowie wykonują  ćwiczenie praktyczne w 3 osobowych zespołach przyjmując po kolei 
wszystkie wskazane w ćwiczeniu role. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  łóżko z materacem, komplet pościeli i bielizny pościelowej, myjka lub ściereczka do 

zmiatania okruchów, podkłady impregnowane, rękawiczki lateksowe. 

 
Ćwiczenie 2 

Twój podopieczny z powodu zaawansowanej choroby nowotworowej od dwóch miesięcy 

nie wstaje z łóżka i ma problemy ze zmianą pozycji. W warunkach symulowanych prześciel 
łóżko z chorym. Dobierz do pomocy koleżankę/kolegę (wcieli się w rolę poproszonego 
o pomoc członka rodziny). Wyznacz jej/jemu zadania do wykonania. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przyjąć rolę podopiecznego, opiekuna, członka rodziny lub obserwatora, 
2)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
3)  jako opiekun przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

4)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
5)  jako członek rodziny wykonywać polecenia opiekuna, 
6)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonywania czynności, 
7)  ocenić pracę koleżanki/kolegi podkreślając, co zostało wykonane dobrze, a jakie błędy 

zostały popełnione, 

8)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
9)  ćwiczenie powtarzać aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

Uczniowie wykonują  ćwiczenie praktyczne w 4 osobowych zespołach przyjmując po kolei 
wszystkie wskazane w ćwiczeniu role. Uwaga: do wykonania ćwiczenia można wykorzystać 
fantom. 
 

Wyposażenie stanowiska pracy 

–  łóżko z materacem, komplet pościeli i bielizny pościelowej, myjka lub ściereczka, 

podkłady, rękawiczki lateksowe, (fantom). 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj zmiany bielizny pościelowej i pościel łóżko z podopiecznym unieruchomionym 

w łóżku, który jest na tyle sprawny, że może siadać i obracać się na boki. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przyjąć rolę podopiecznego, opiekuna lub obserwatora, 
2)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
3)  jako opiekun przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
4)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
5)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonywania czynności, 
6)  ocenić pracę koleżanki/kolegi podkreślając, co zostało wykonane dobrze, a jakie błędy 

zostały popełnione, 

7)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
8)  ćwiczenie powtarzać aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

Uczniowie wykonują  ćwiczenie praktyczne w 3 osobowych zespołach przyjmując po kolei 
wszystkie wskazane w ćwiczeniu role. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  łóżko z materacem, komplet pościeli, dwa komplety bielizny pościelowej, pojemnik lub 

worek na brudną bieliznę, stolik, krzesło lub dwa krzesła, rękawiczki lateksowe. 

 

Ćwiczenie 4 

Twój podopieczny jest unieruchomiony w łóżku. Nie może samodzielnie siadać ani 

zmieniać pozycji. W warunkach symulowanych zmień bieliznę pościelową i pościel  łóżko 
z chorym. Dobierz do pomocy koleżankę/kolegę (wcieli się w rolę poproszonego o pomoc 
członka rodziny). Wyznacz jej/jemu zadania do wykonania. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przyjąć rolę podopiecznego, opiekuna, członka rodziny lub obserwatora, 
2)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
3)  jako opiekun przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
4)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
5)  jako członek rodziny wykonywać polecenia opiekuna, 
6)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonywania czynności, 
7)  ocenić pracę koleżanki/kolegi podkreślając, co zostało wykonane dobrze, a jakie błędy 

zostały popełnione, 

8)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
9)  ćwiczenie powtarzać aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania, 
10) udokumentować wykonane zadanie. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

Uczniowie wykonują  ćwiczenie praktyczne w 4 osobowych zespołach przyjmując po kolei 
wszystkie wskazane w ćwiczeniu role. Uwaga: do wykonania ćwiczenia można wykorzystać 
fantom. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  łóżko z materacem, komplet pościeli, dwa komplety bielizny pościelowej, pojemnik lub 

worek na brudną bieliznę, stolik, krzesło lub dwa krzesła podkłady impregnowane, 
rękawiczki lateksowe (fantom). 

 

5.2.2. Sprawdzian postępów 

 

Uczeń potrafi:   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Tak 

 

  Nie 

1)  wykonać czynności pielęgnacyjne u podopiecznego 

starego oraz psychicznie i fizycznie niepełnosprawnego, 
w zakresie utrzymania czystości łóżka 

2)  dobrać metody pielęgnowania w zakresie utrzymania czystości 

łóżka do wieku, stanu niepełnosprawności oraz sytuacji 
niepełnosprawnego i jego rodziny 

3)  przygotować podopiecznego do wykonania zabiegów 

higienicznych w zakresie utrzymania czystości łóżka 

4)  zastosować różne techniki wykonywania zabiegów 

pielęgnacyjnych u podopiecznego w zakresie utrzymania 
czystości łóżka 

5)  zapewnić podopiecznemu wygodne ułożenie w łóżku 
6)  włączyć rodzinę podopiecznego do wykonywania zabiegów 

pielęgnacyjnych w zakresie utrzymania czystości łóżka 

7)  nauczyć podopiecznego samoobsługi, samoopieki 

w zakresie utrzymania czystości łóżka 

8)  zapewnić podopiecznemu poczucie bezpieczeństwa w czasie 

wykonywania czynności pielęgnacyjnych w zakresie 
utrzymania czystości łóżka 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.3 Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjno higienicznych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Podopieczny, którym się opiekujesz cierpi na bóle w plecach. W warunkach 

symulowanych pomóż podopiecznemu w kąpieli pod natryskiem. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przyjąć rolę podopiecznego, opiekuna lub obserwatora, 
2)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
3)  jako opiekun przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
4)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
5)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonywania czynności, 
6)  ocenić pracę koleżanki/kolegi podkreślając, co zostało wykonane dobrze, a jakie zostały 

popełnione błędy, 

7)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
8)  ćwiczenie powtarzać aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

Uczniowie wykonują  ćwiczenie praktyczne w 3 osobowych zespołach przyjmując po kolei 
wszystkie wskazane w ćwiczeniu role. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  brodzik z prysznicem, maty antypoślizgowe, przybory toaletowe (mydło, płyn do kąpieli, 

gąbki, szampon), ręczniki, czystą bieliznę, szlafrok, środki do pielęgnacji ciała, 
rękawiczki lateksowe. 

 
Ćwiczenie 2 

Twój podopieczny spożył kolację o godzinie 18.00. O której najwcześniej możesz 

wykonać mu kąpiel w wannie? W warunkach symulowanych pomóż mu podczas kąpieli w 
wannie. Twój podopieczny jest starszy, porusza się z trudem, ale samodzielnie. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odpowiedzieć na zadane w ćwiczeniu pytanie, 
2)  przyjąć rolę podopiecznego, opiekuna lub obserwatora, 
3)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
4)  jako opiekun przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
6)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonywania czynności, 
7)  ocenić pracę koleżanki/kolegi podkreślając, co zostało wykonane dobrze, a jakie zostały 

popełnione błędy, 

8)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
9)  ćwiczenie powtarzać aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

Uczniowie wykonują  ćwiczenie praktyczne w 3 osobowych zespołach przyjmując po kolei 
wszystkie wskazane w ćwiczeniu role. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  brodzik z prysznicem, maty antypoślizgowe, przybory toaletowe (mydło, płyn do kąpieli, 

gąbki, szampon), ręczniki, czystą bieliznę, szlafrok. 

 
Ćwiczenie 3 

Zmień podopiecznemu leżącemu w łóżku koszulę (piżamę). Twój podopieczny ma 

problemy z samodzielnym podnoszeniem się i obracaniem na boki. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przyjąć rolę podopiecznego, opiekuna lub obserwatora, 
2)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
3)  jako opiekun przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
4)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
5)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonywania czynności, 
6)  ocenić pracę koleżanki/kolegi podkreślając, co zostało wykonane dobrze, a jakie zostały 

popełnione błędy, 

7)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
8)  ćwiczenie powtarzać aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

Uczniowie wykonują  ćwiczenie praktyczne w 3 osobowych zespołach przyjmując po kolei 
wszystkie wskazane w ćwiczeniu role. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  łóżko z pościelą, dwie piżamy, dwie koszule nocne. 
 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj toaletę podopiecznego leżącego w łóżku. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przyjąć rolę podopiecznego, opiekuna lub obserwatora, 
2)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
3)  jako opiekun przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
4)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
5)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonywania czynności, 
6)  ocenić pracę koleżanki/kolegi podkreślając, co zostało wykonane dobrze, a jakie błędy 

zostały popełnione, 

7)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
8)  ćwiczenie powtarzać aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

Uczniowie wykonują  ćwiczenie praktyczne w 3 osobowych zespołach przyjmując po kolei 
wszystkie wskazane w ćwiczeniu role. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  łóżko z pościelą, miska z wodą, dzbanek z wodą, basen, ręczniki: cienki i gruby, mydło 

w płynie, 2 gąbki (myjki) w różnych kolorach, szczoteczka do rąk, nożyczki, kubek z 
wodą, pasta do zębów, miseczka, grzebień, rękawiczki lateksowe, stolik przyłóżkowy, 
krzesło, taboret. 

 

Ćwiczenie 5 

W warunkach symulowanych umyj głowę podopiecznej, która od dłuższego czasu jest 

unieruchomiona w łóżku. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przyjąć rolę podopiecznego, opiekuna lub obserwatora, 
2)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
3)  jako opiekun przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
4)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
5)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonywania czynności, 
6)  ocenić pracę koleżanki/kolegi podkreślając, co zostało wykonane dobrze, a jakie zostały 

popełnione błędy, 

7)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
8)  ćwiczenie powtarzać aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

Uczniowie wykonują  ćwiczenie praktyczne w 3 osobowych zespołach przyjmując po kolei 
wszystkie wskazane w ćwiczeniu role. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  łóżko z pościelą,  szampon, suszarka do włosów, grzebień, dzbanki z ciepłą wodą (2), 

miska, folia (2), rękawiczki lateksowe, ręcznik duży i mały, mały stolik, krzesło. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Ćwiczenie 6 

Podaj podopiecznemu leżącemu w łóżku w sytuacji symulowanej (kobieta/mężczyzna) 

kaczkę lub basen na jego żądanie. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przyjąć rolę podopiecznego, opiekuna lub obserwatora, 
2)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
3)  jako opiekun przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
4)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
5)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonywania czynności, 
6)  ocenić pracę koleżanki/kolegi podkreślając, co zostało wykonane dobrze, a jakie zostały 

popełnione błędy, 

7)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
8)  ćwiczenie powtarzać aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

Uczniowie wykonują  ćwiczenie praktyczne w 3 osobowych zespołach przyjmując po kolei 
wszystkie wskazane w ćwiczeniu role. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  łóżko z pościelą, basen, kaczka, papier toaletowy, rękawiczki lateksowe, miska z wodą, 

mydło, ręcznik. 

 
Ćwiczenie 7 

Podopieczny, który nie kontroluje wydalania zanieczyścił się. W warunkach 

symulowanych zmień mu pieluchomajtki. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przyjąć rolę podopiecznego, opiekuna lub obserwatora, 
2)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
3)  jako opiekun przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
4)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
5)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonywania czynności, 
6)  ocenić pracę koleżanki/kolegi podkreślając, co zostało wykonane dobrze, a jakie zostały 

popełnione błędy, 

7)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
8)  ćwiczenie powtarzać aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

Uczniowie wykonują  ćwiczenie praktyczne w 3 osobowych zespołach przyjmując po kolei 
wszystkie wskazane w ćwiczeniu role. 
 
Uwaga: do wykonania ćwiczenia można wykorzystać fantom. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  łóżko z pościelą, ręcznik, miskę z wodą, mydło, myjkę (gąbkę),  środek natłuszczający, 

pieluchomajtki odpowiedniego rozmiaru, worek, rękawiczki lateksowe, odświeżacz 
powietrza, (fantom). 

 

5.3.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi:   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak  

 

Nie 

1)  wykonać czynności pielęgnacyjne u podopiecznego starego 

oraz psychicznie i fizycznie niepełnosprawnego 

2)  dobrać metody pielęgnowania do wieku, stanu 

niepełnosprawności oraz sytuacji niepełnosprawnego i jego 
rodziny 

3)  przygotować podopiecznego do wykonania zabiegów 

higienicznych 

4)  pomóc podopiecznemu w utrzymaniu higieny osobistej 
5)  wykorzystać sprzęt i udogodnienia techniczne w utrzymaniu 

higieny osobistej 

6)  zastosować różne techniki wykonywania zabiegów 

pielęgnacyjnych u podopiecznego 

7)  włączyć rodzinę podopiecznego do wykonywania zabiegów 

pielęgnacyjnych 

8)  nauczyć podopiecznego samoobsługi, samoopieki oraz 

czynności profilaktycznych 

9)  zapewnić podopiecznemu poczucie bezpieczeństwa w czasie 

wykonywania czynności pielęgnacyjnych 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.4. DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Twoja podopieczna powinna wykonywać  ćwiczenia oddechowe. Zaproponuj i wykonaj 

z nią (w sytuacji symulowanej) proste ćwiczenia oddechowe. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać partnera do wykonania ćwiczenia, 
2)  przyjąć rolę podopiecznego lub opiekuna, 
3)  jeżeli przyjął rolę opiekuna wybrać proste ćwiczenie oddechowe (z opisanych 

w poradniku dla ucznia lub z innych źródeł), 

4)  wykonać ćwiczenie z koleżanką/kolegą, który przyjął rolę podopiecznego, 
5)  zamienić się rolami z partnerem i wykonać ćwiczenie oddechowe zaproponowane przez 

partnera – opiekuna. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

Uczniowie wykonują  ćwiczenie praktyczne w parach przyjmując na zmianę role 
podopiecznego i opiekuna. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  waciki, nitki, piórka, piłeczki pingpongowe butelka z wodą słomki itp. 
 
Ćwiczenie 2 

Zapewnij podopiecznemu pozycję wysoką w łóżku. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaprosić partnera do wykonania ćwiczenia, 
2)  przyjąć rolę podopiecznego lub opiekuna, 
3)  jeżeli przyjął rolę opiekuna dobrać odpowiednie udogodnienia do ułożenia podopiecznego 

w pozycji wysokiej, 

4)  przygotować dla podopiecznego łóżko wraz z udogodnieniami, 
5)  jeżeli przyjął rolę podopiecznego położyć się w przygotowanym przez koleżankę/kolegę 

łóżku, 

6)  jako opiekun – ułożyć podopiecznego w pozycji wysokiej stosując przygotowane 

udogodnienia, 

7)  zamienić się rolami z partnerem i ponownie wykonać ćwiczenie. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

Uczniowie wykonują  ćwiczenie praktyczne w parach przyjmując na zmianę role 
podopiecznego i opiekuna. Uwaga: do wykonania ćwiczenia można wykorzystać fantom. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  łóżko z materacem, udogodnienia do zapewnienia choremu wygodnej pozycji: ruchome 

wezgłowie, klin tapicerski, krzesło, koce, krążki, wałki, poduszki i materace 
przeciwodleżynowe, podpórka pod stopy, lejce lub drabinki, (fantom).  

 

Ćwiczenie 3 

Ułóż podopiecznego w łóżku stosując udogodnienia zapobiegające powstawaniu odleżyn. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaprosić partnera do wykonania ćwiczenia, 
2)  przyjąć rolę podopiecznego lub opiekuna, 
3)  jeżeli przyjął rolę opiekuna dobrać odpowiednie udogodnienia do ułożenia podopiecznego 

w pozycji zapobiegającej powstawaniu odleżyn, 

4)  przygotować dla podopiecznego łóżko wraz z udogodnieniami, 
5)  jeżeli przyjął rolę podopiecznego położyć się w przygotowanym przez koleżankę/kolegę 

łóżku, 

6)  jako opiekun – ułożyć podopiecznego w pozycji zapobiegającej powstawaniu odleżyn 

stosując przygotowane udogodnienia, 

7)  zamienić się rolami z partnerem i ponownie wykonać ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

Uczniowie wykonują  ćwiczenie praktyczne w parach przyjmując na zmianę role 
podopiecznego i opiekuna. 
Uwaga: do wykonania ćwiczenia można wykorzystać fantom. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  łóżko z materacem i pościelą, udogodnienia do zapewnienia choremu pozycji 

zapobiegającej powstawaniu odleżyn: poduszki, podpórki, krążki, wałki, wyściółki, 
poduszki, kółka, materace przeciwodleżynowe, aparaty stabilizujące stopy, lejce, 
drabinki, (fantom). 

 

5.4.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi:   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak  

 

Nie 

1)  wykonać czynności pielęgnacyjne u podopiecznego starego 

oraz psychicznie i fizycznie niepełnosprawnego 

2)  dobrać metody pielęgnowania do wieku, stanu 

niepełnosprawności oraz sytuacji niepełnosprawnego i jego 
rodziny 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

3)  przygotować podopiecznego do wykonania zabiegów 

higienicznych 

4)  wykorzystać sprzęt i udogodnienia techniczne w utrzymaniu 

higieny osobistej 

5)  zastosować różne techniki wykonywania zabiegów 

pielęgnacyjnych u podopiecznego 

6)  zastosować zasady profilaktyki przeciwodleżynowej, 

przeciwodparzeniowej i przykurczom 

7)  zapewnić podopiecznemu wygodne ułożenie w łóżku 
8)  włączyć rodzinę podopiecznego do wykonywania zabiegów 

pielęgnacyjnych 

9)  nauczyć podopiecznego samoobsługi, samoopieki oraz 

czynności profilaktycznych 

10) zapewnić podopiecznemu poczucie bezpieczeństwa w czasie 

wykonywania czynności pielęgnacyjnych 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Sprawdzian I 

 
Test praktyczny nisko symulowany 
 
Uczeń powinien być oceniany według następujących kryteriów: 
 

KARTA OCENY UCZNIA 

 

Kryterium  

Punkty 

Dobór sprzętu do wykonania toalety porannej 

 

Przygotowanie stanowiska pracy 

 

Wykonanie toalety porannej 

 

Ścielenie łóżka  
Dobór udogodnień do ułożenia podopiecznej w pozycji wysokiej 

 

Ułożenie podopiecznej w pozycji wysokiej 

 

Dobór udogodnień zapobiegających powstawaniu odleżyn  
Zastosowanie udogodnień przeciwodleżynowych  
Zapewnienie podopiecznemu bezpieczeństwa podczas 
wykonywanych czynności 

 

RAZEM

 

 
Sposób punktowania: 
Każde kryterium oceniane jest w skali 3-stopniowej: 
 

0 – nie wykazuje umiejętności, 

 

1 – wykazuje umiejętność w ograniczonym zakresie, ale pozwalającym na wykonanie 

             zadania, 
 

2 – wykazuje umiejętność w pełnym zakresie. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następującą 
ocenę szkolną: 

–  dopuszczający – uczeń uzyskał co najmniej 7 punktów, w tym przynajmniej 1 punkt za 

zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznemu, 

–  dostateczny – uczeń uzyskał co najmniej 10 punktów, w tym 2 punkty za zapewnienie 

bezpieczeństwa podopiecznemu, 

–  dobry – uczeń uzyskał co najmniej 13 punktów, w tym 2 punkty za zapewnienie 

bezpieczeństwa podopiecznemu, 

–  bardzo dobry – uczeń uzyskał co najmniej 16 punktów, w tym  2 punkty za zapewnienie 

bezpieczeństwa podopiecznemu. 

 
Poprzez zadanie praktyczne sprawdza się umiejętności ucznia na poziomie 
ponadpodstawowym. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podaj uczniom zasady oceny wykonania zadania. 
4.  Uczniowie wykonują zadanie praktyczne indywidualnie korzystając z fantomu lub 

z pomocy koleżanki/kolegi, który wciela się w rolę podopiecznego. 

5.  Poinformuj ucznia, który wcieli się w role podopiecznego, jakie są warunki zadania – np. 

osoba starsza, osłabiona, ma kłopoty z samodzielnym siadaniem. 

6.  Przygotuj w pracowni potrzebny do wykonania zadania sprzęt i umieść go w naturalny 

sposób na stole (w szafce) wraz z innym sprzętem, tak, aby uczeń miał możliwość 
skompletowania potrzebnego zestawu. 

7.  Daj uczniowi treść zadania praktycznego (dla każdego ucznia). 
8.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
9.  Oceniaj wykonywanie zadania przez ucznia na przygotowanej karcie oceny, 

uwzględniając podane kryteria i sposób punktowania. 

 

Instrukcja dla ucznia 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego. 
3.  Ze sprzętu dostępnego w pracowni skompletuj wszystko co jest Ci potrzebne do 

wykonania zadania.  

4.  Korzystając z fantomu lub pomocy koleżanki/kolegi, który wcieli się w rolę 

podopiecznego, wykonaj poszczególne polecenia zawarte w zadaniu praktycznym. 

5.  Na wykonanie zadania masz 20 minut. 
6.  Pamiętaj o wszystkich aspektach wykonywanych czynności. 
7.  Przed rozpoczęciem wykonywania zadania zadaj nauczycielowi pytania, jeżeli coś nie jest 

dla Ciebie jasne. 

8.  Twoja praca będzie przez nauczyciela oceniana. 

 

Materiały dla ucznia: 

instrukcja dla ucznia, 
treść zadania praktycznego, 
dostępny w pracowni sprzęt potrzebny do wykonania ćwiczenia. 

 

Zadanie praktyczne 

 

Wykonaj poranną toaletę, pościel  łóżko podopiecznemu leżącemu w łóżku. Ułóż 
podopiecznego w pozycji wysokiej zabezpieczając przed powstaniem odleżyn. Wykorzystaj 
informacje zawarte w opisie sytuacji. 

 

Opis sytuacji 
Pani A (78) jest przeziębiona, lekarz zalecił jej pozostanie w łóżku przez kilka dni. Pani A ma 
kłopoty z chodzeniem, ale porusza się samodzielnie korzystając z laski. Przed chorobą 
prowadziła w miarę aktywny tryb życia, codziennie wstawała z łóżka, wychodziła na krótkie 
spacery, uczestniczyła w przygotowaniu posiłków, dużo czasu spędzała w fotelu słuchając 
radia. Podczas choroby podopieczna wyraźnie osłabła. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Sprawdzian II 

 
Test praktyczny nisko symulowany 
 
Uczeń powinien być oceniany według następujących kryteriów: 
 
 

KARTA OCENY UCZNIA 

 

Kryterium  

Punkty 

Sposób przekonania podopiecznego – dobór odpowiednich 
argumentów 

 

Przygotowanie stanowiska pracy 

 

Zmiana piżamy  
Zmiana bielizny pościelowej  
Ścielenie łóżka  
Dobór udogodnień do ułożenia podopiecznej w pozycji wysokiej 

 

Ułożenie podopiecznej w pozycji wysokiej 

 

Zapewnienie podopiecznemu bezpieczeństwa podczas 
wykonywanych czynności 

 

RAZEM

 

 
Sposób punktowania: 
Każde kryterium oceniane jest w skali 3-stopniowej: 
 

0 – nie wykazuje umiejętności, 

 

1 – wykazuje umiejętność w ograniczonym zakresie, ale pozwalającym na wykonanie 

             zadania, 
 

2 – wykazuje umiejętność w pełnym zakresie. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następującą 
ocenę szkolną: 

dopuszczający – uczeń uzyskał co najmniej 6 punktów, w tym przynajmniej 1 punkt za 

zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznemu, 

dostateczny – uczeń uzyskał co najmniej 9 punktów, w tym 2 punkty za zapewnienie 

bezpieczeństwa podopiecznemu, 

dobry – uczeń uzyskał co najmniej 12 punktów, w tym 2 punkty za zapewnienie 

bezpieczeństwa podopiecznemu, 

bardzo dobry – uczeń uzyskał co najmniej 15 punktów, w tym  2 punkty za zapewnienie 

bezpieczeństwa podopiecznemu. 

 
 
Poprzez zadanie praktyczne sprawdza się umiejętności ucznia na poziomie 
ponadpodstawowym. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podaj uczniom zasady oceny wykonania zadania. 
4.  Uczniowie wykonują zadanie praktyczne indywidualnie korzystając z fantomu lub 

z pomocy koleżanki/kolegi, który wciela się w rolę podopiecznego. 

5.  Poinformuj ucznia, który wcieli się w rolę podopiecznego jakie są warunki zadania – np. 

osoba starsza, osłabiona, ma kłopoty z samodzielnym siadaniem. 

6.  Przygotuj w pracowni potrzebny  sprzęt i umieść go w naturalny sposób na stole 

(w szafce) wraz z innym sprzętem, tak aby uczeń miał możliwość skompletowania 
potrzebnego zestawu. 

7.  Daj uczniowi przygotowaną treść zadania praktycznego (dla każdego ucznia) 
8.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
9.  Oceniaj wykonywanie zadania przez ucznia na przygotowanej karcie oceny, 

uwzględniając podane kryteria i sposób punktowania. 

 

Instrukcja dla ucznia 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego. 
3.  Ze sprzętu dostępnego w pracowni skompletuj potrzebny do wykonania zadania. 
4.  Korzystając z fantomu lub pomocy koleżanki/kolegi, który wcieli się w rolę 

podopiecznego, wykonaj poszczególne polecenia zawarte w zadaniu praktycznym. 

5.  Na wykonanie zadania masz 20 minut. 
6.  Pamiętaj o wszystkich aspektach wykonywanych czynności. 
7.  Przed rozpoczęciem wykonywania zadania zadaj nauczycielowi pytania, jeżeli coś nie jest 

dla Ciebie jasne. 

8.  Twoja praca będzie przez nauczyciela oceniana. 

 

Materiały dla ucznia: 

instrukcja dla ucznia, 
treść zadania praktycznego, 
dostępny w pracowni sprzęt potrzebny do wykonania zadania. 

 

Zadanie praktyczne 

 

Podopieczny, którym masz się zajmować jest unieruchomiony w łóżku. Kiedy 
przyszedłeś/przyszłaś leżał w brudnej pościeli, w poplamionej piżamie. Po wykonaniu toalety 
podopiecznego chciałeś/aś zmienić piżamę, zmienić bieliznę pościelową i pościelić łóżko, ale 
podopieczny nie zgadzał się. 
1.  Przekonaj podopiecznego do konieczności utrzymania łóżka w czystości. Użyj 

odpowiednich argumentów. 

2.  Zmień podopiecznemu piżamę. 
3.  Zmień bieliznę pościelową. 
4.  Pościel łóżko. 
5.  Ułóż podopiecznego w pozycji wysokiej. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

7. LITERATURA 

 

1.  Ciechaniewicz W. (red.),: Pielęgniarstwo, ćwiczenia. PZWL, Warszawa 2002 
2.  Dison N.: Technika zabiegów pielęgniarskich. PZWL, Warszawa 1985 
3.  Encyklopedia zdrowia pod red. W.S. Gomułki, W. Rewerskiego, Wydawnictwo Naukowe 

PWN, Warszawa 1997 

4.  Hunt P., Sdell B.: Pielęgniarstwo dorosłych z określonymi zaburzeniami fizjologicznymi. 

PZWL, Warszawa 1990 

5.  Korczak C.: Higiena i ochrona zdrowia. PZWL, Warszawa 1997 
6.  Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „Żak”, 

Warszawa 1998 

7.  Schiefele / Staudt / Dach: Pielęgniarstwo geriatryczne. Urban & Partner,  

Wrocław 1996 

8.  Standardy postępowania w pielęgniarstwie – praca zbiorowa wydana przez Naczelną 

Radę Pielęgniarek i Położnych, Warszawa 1998 

9.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii 

Eksploatacji, Radom 1998 

10. Wołynka S.: Pielęgniarstwo ogólne. PZWL, Warszawa 1986 
11. Zahradniczek K. (red.): Wprowadzenie do pielęgniarstwa. PZWL, Warszawa 2004