background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Gabriela Cyngler 

 
 
 
 
 
 
 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną  
813[01].O1.02 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Małgorzata Kapusta 
mgr Agnieszka Taborek 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Gabriela Cyngler 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Gabriela Poloczek 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  813[01].O1.02

 

„Posługiwanie się dokumentacją techniczną”, zawartego w modułowym programie nauczania 
dla zawodu operator urządzeń przemysłu ceramicznego. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Normalizacja w rysunku technicznym maszynowym. Przybory i materiały 

rysunkowe 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Rzutowanie. Przekroje i widoki 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Wymiarowanie 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4. Oznaczenia dodatkowe na rysunkach 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

5.5. Rysunki maszynowe i inne. Dokumentacja techniczna 

23 

5.5.1. Ćwiczenia 

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

7.  Literatura 

40 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Posługiwanie  się  dokumentacją 

techniczną”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej 
w zawodzie operator urządzeń przemysłu ceramicznego 813[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia– wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

metody tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  ewaluacji  osiągnięć  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się 

zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego  rodzaju 
zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

813[01].O1 

Techniczne podstawy zawodu 

813[01].O1.02 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną 

813[01].O1.03 

Stosowanie materiałów 

konstrukcyjnych i narzędziowych 

813[01].O1.06 

Stosowanie podstawowych technik 

wytwarzania części maszyn 

813[01].O1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpożarowej oraz 

ochrony środowiska 

813[01].O1.04 

Rozpoznawanie elementów maszyn 

i mechanizmów 

813[01].O1.05 

Analizowanie układów elektrycznych 

i automatyki przemysłowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

− 

zorganizować miejsce pracy, 

− 

pracować samodzielnie i w zespole, 

− 

oceniać  własne  możliwości  sprostania  wymaganiom  stanowiska  pracy  i  wybranego 
zawodu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

wyjaśnić znaczenie normalizacji w rysunku w technice, 

– 

skorzystać z norm rysunku technicznego, 

– 

scharakteryzować przyrządy i materiały do szkicowania, 

– 

wykonać szkice figur płaskich w rzutach prostokątnych, 

– 

wykonać szkice brył geometrycznych w rzutach prostokątnych i aksonometrycznych, 

– 

przedstawić element w koniecznej ilości rzutów, 

– 

wykonać szkice typowych części maszyn, 

– 

zwymiarować szkice części maszyn, 

– 

odczytać rysunki maszynowe, 

– 

odczytać uproszczenia rysunkowe, 

– 

wykonać rysunki typowych elementów maszyn, 

– 

rozróżnić rysunki techniczne, 

– 

odczytać schemat kinematyczny maszyny lub urządzenia wykorzystywanego w 
procesach ceramicznych,  

– 

odczytać schematy układów hydraulicznych i pneumatycznych, 

– 

odczytać dokumentację techniczną, dokumentację konstrukcyjną  
i technologiczną, 

– 

określić na podstawie dokumentacji technicznej elementy składowe maszyny lub 
urządzenia, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator urządzeń przemysłu ceramicznego 813[01] 

Moduł: 

Techniczne podstawy zawodu 813[01].O1 

Jednostka modułowa: 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 813[01].O1.02 

Temat: Wykonywanie szkiców typowych części maszyn.  

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z typowymi częściami maszyn i wykształcenie umiejętności 

wykonania szkiców technicznych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

rozpoznać typowe części maszyn, 

– 

wykonać szkic techniczny typowych części maszyn. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 
– 

organizowania i planowania pracy, 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

  
Środki dydaktyczne: 
– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

brystol i przybory rysunkowe, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca indywidualna. 

 
Czas: 
60 minut. 
 
Uczestnicy
:  
– 

uczniowie  zasadniczej  szkoły  zawodowej  kształcącej  w  zawodzie  operator  urządzeń 
przemysłu ceramicznego. 

 
Przebieg zajęć: 
Część wprowadzająca: 

Nauczyciel przedstawia zasady pracy na zajęciach, zwraca uwagę na organizację miejsca 

pracy  kreślarza.  Uczniowie  przygotowują  swoje  miejsce  pracy  (mocują  arkusz  brystolu, 
porządkują  przybory  rysunkowe).  Nauczyciel  rozdaje  dla  każdego  ucznia  przygotowane 
pomoce  dydaktyczne:  bryłę  geometryczną,  element  łączeniowy  np.  śrubę,  nakrętkę,  nit, 
łożysko.  
 
Zadanie dla uczniów: 
– 

wykonaj  w  dimetrii  ukośnej,  szkic  bryły  geometrycznej  oraz  szkic  elementu 
łączeniowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Część realizacyjna: 
1.  Uczniowie wykonują ćwiczenia na swoich stanowiskach. 
2.  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów – doradza, koryguje. 
3.  Uczniowie prezentują swoje rysunki. 
 
Część podsumowująca 
1.  Nauczyciel wybiera najlepsze rysunki i wystawia oceny. 
2.  Nauczyciel podsumowuje pracę klasy. 
 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator urządzeń przemysłu ceramicznego 813[01] 

Moduł: 

Techniczne podstawy zawodu 813[01].O1 

Jednostka modułowa: 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 813[01].O1.02 

Temat: Przedstawianie elementów w koniecznej ilości rzutów. 

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów ze sposobem rzutowania prostokątnego i metodą koniecznej 

ilości rzutów. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

wyjaśnić na czym polega rzutowanie prostokątne, 

– 

określić nazwy rzutni, 

– 

wyjaśnić zasadę optymalizacji ilości rzutów elementów, 

– 

samodzielnie rysować rzuty elementów.  

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 
– 

organizowania i planowania pracy, 

– 

prezentacji efektów swojej prac. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

burza mózgów, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Środki dydaktyczne: 
– 

bryły geometryczne, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca indywidualna, 

– 

praca w zespołach 2–4 osobowych. 

 
Czas: 
60 minut. 
 
Uczestnicy
:  
– 

uczniowie  zasadniczej  szkoły  zawodowej  kształcącej  w  zawodzie  operator  urządzeń 
przemysłu ceramicznego 

 
Przebieg zajęć: 
Część wprowadzająca: 
1.  Nauczyciel  przedstawia  zasady  pracy  na  zajęciach,  dzieli  uczestników  na  zespoły  

i  przydziela  każdemu  zespołowi  zadania,  rozdaje  każdemu  zespołowi  różnorodne  bryły 
geometryczne, brystol i przybory rysunkowe; każdy zespół wybiera przewodniczącego. 
Zadania dla każdego zespołu: 

– 

wybrać bryłę, dla której jeden rzut będzie jednoznacznym zapisem jej kształtu, 

– 

wybrać bryłę, dla której należy wykonać dwa rzuty, aby oddać jej kształt, 

– 

wybrać bryłę, dla której konieczne jest wykonanie trzech rzutów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

2.  Burza  mózgów  –  Analiza  otrzymanych  brył.  Która  bryła  spełnia  wymogi  polecenia 

pierwszego zadania?  Która – drugiego zadania? Która trzeciego zadania? Dlaczego taka 
decyzja? Co oznacza termin: optymalizacja ilości rzutów? 

 
Część realizacyjna: 
1.  Uczniowie pracują indywidualnie; starannie wykonują rysunki techniczne rzutów brył.  
2.  Uczniowie  dokonują  samooceny  i  oceny  merytorycznej  pracy  współczłonków  grupy 

i wybierają najlepsze prace. 

3.  Każda grupa prezentuje swoje najlepsze pracę. 
4.  Nauczyciel podsumowuje pracę poszczególnych zespołów. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA  

 
5.1.  Normalizacja  w  rysunku  technicznym  maszynowym. 

Przybory i materiały rysunkowe 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenia 1 

Rozdziel normy do odpowiednich pól. Zwróć uwagę na opis zawartości pól. 

EN–99/M–1234–03; PN–EN–2003/E–2345; PN–86/B–2468; ISO–2003/M–0112; 
PN EN/87/M–2112; BN–99/E–0034–01; ISO–98/B–0245; PN–77/B–2099; EN 2000/E–0099. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  rozpoczęciem  zadania  nauczyciel  aktywizuje  uczniów  do  dyskusji  o  znaczeniu 

normalizacji oraz o różnych rodzajach norm. przypomniana zostaje zasada oznaczania norm. 

Następnie  uczniowie  pracują  indywidualnie.  Pierwszych  pięciu  uczniów  przedstawia 

wykonanie  pracy  nauczycielowi  i  otrzymuje  oceny.  Po  upływie  wyznaczonego  czasu, 
pozostali uczniowie prezentują swoją pracę. Czas wykonania 10 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować znaczenie symboli literowych norm, 
2)  przyporządkować symbole do odpowiednich pól, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

burza mózgów, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

Normy europejskie 

Normy polskie 

Normy 

międzynarodowe 

Normy europejskie 

obowiązujące 

w Polsce 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Środki dydaktyczne:  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

arkusz z zadaniem, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenia 2 

Do  wykonywania  opisów  rysunków  technicznych  stosowane  jest  pismo  techniczne. 

Na rysunku pokazano wzory  liter  i cyfr oraz niektórych znaków pisma rodzaju B pochyłego, 
zgodnie z normą PN-80/N-01606. Zapisz na otrzymanym papierze milimetrowym swoje dane 
osobowe:  imię  i  nazwisko;  data  urodzenia;  miejsce urodzenia;  adres  zamieszkania. Pamiętaj 
o zastosowaniu odpowiednich przyborów rysunkowych. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia. Wzory pisma technicznego rodzaju B pochyłego [4, s. 13] 

 

Wskazówki do realizacji 
Na wstępie nauczyciel przypomina uczniom o obowiązku zorganizowania miejsca pracy: 

zamocowaniu papieru  milimetrowego; przygotowaniu odpowiednich przyborów do realizacji 
zadania;  sprawdzeniu  oświetlenia  na  stanowisku  pracy.  Przypomina  o  potrzebie  właściwego 
rozmieszczenia tekstu na papierze milimetrowym i o staranności w pracy. 

Uczniowie pracują indywidualnie Po upływie czasu, uczniowie kolejno prezentują efekty 

ćwiczenia i otrzymują ocenę. Czas wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokładnie przeanalizować rysunek, 
2)  rozplanować na papierze milimetrowym rozmieszczenie zapisów, 
3)  wpisać swoje dane osobowe, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Środki dydaktyczne:  

  treść zadania dla każdego ucznia, 

  jeden arkusz papieru milimetrowego formatu A

4

  przybory rysunkowe, 

  notatnik. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Rzutowanie. Przekroje i widoki 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenia 1 

Wykonaj  rzutowanie  prostokątne  trójkąta  prostokątnego  równoległego  do  rzutni 

poziomej,  którego  przeciwprostokątna  jest  równoległa  do  rzutni  pionowej.  Wymiary 
przyprostokątnych wynoszą: a = 5 cm, b = 6 cm.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  rozpoczęciem  zadania  należy  przypomnieć  zasady  rzutowania  prostokątnego. 

Uczniowie powinni zorganizować  miejsce pracy:  przymocować brystol; dobrać odpowiednie 
przybory do rysowania; zwrócić uwagę na właściwe oświetlenie stanowiska pracy. 

Po  upływie  wyznaczonego  czasu  na  wykonanie  ćwiczenia  uczniowie  przedstawiają 

rozwiązanie  zadania.  Następnie  porządkują  stanowisko  pracy.  Czas  wykonania  zadania  
45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  narysować układ rozwinięty (płaski) rzutni I, II, III, 
2)  narysować trójkąt zgodnie z zaleceniami w ćwiczeniu, 
3)  wykonać rzuty trójkąta na trzy rzutnie, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

brystol formatu A4, 

 

przybory do rysowania, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenia 2 

Wykonaj  rzutowanie  prostokątne  walca,  którego  podstawa  jest  równoległa  do  rzutni 

bocznej. Promień podstawy walca r = 1,5 cm; wysokość walca h = 7 cm.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  rozpoczęciem  zadania  należy  przypomnieć  zasady  rzutowania  prostokątnego. 

Uczniowie powinni zorganizować  miejsce pracy:  przymocować brystol; dobrać odpowiednie 
przybory do rysowania; zwrócić uwagę na właściwe oświetlenie stanowiska pracy..  

Po  upływie  wyznaczonego  czasu  na  wykonanie  ćwiczenia  uczniowie  przedstawiają 

rozwiązanie  zadania.  Następnie  porządkują  stanowisko  pracy.  Czas  wykonania  zadania  
45 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  narysować układ rozwinięty (płaski) rzutni I, II, III, 
2)  narysować trójkąt zgodnie z zaleceniami w ćwiczeniu, 
3)  wykonać rzuty trójkąta na trzy rzutnie, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

brystol formatu A

4

 

przybory do rysowania, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenia 3 

Wykonaj dimetrię ukośną sześcianu o boku a = 10 cm. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  rozpoczęciem  zadania  należy  przypomnieć  zasady  rysowania  przedmiotów  

w  dimetrii  ukośnej.  Uczniowie  powinni  zorganizować  miejsce  pracy:  przymocować  brystol; 
dobrać  odpowiednie  przybory  do  rysowania;  zwrócić  uwagę  na  właściwe  oświetlenie 
stanowiska pracy. 

Po  upływie  wyznaczonego  czasu  na  wykonanie  ćwiczenia  uczniowie  przedstawiają 

rozwiązanie  zadania.  Następnie  porządkują  stanowisko  pracy.  Czas  wykonania  zadania  
20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  naszkicować układ osi współrzędnych dimetrii ukośnej, 
2)  narysować sześcian w układzie z zachowaniem wartości skrótów, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

brystol formatu A

4

 

przybory do rysowania, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenia 4 

Wykonaj  przekrój  walca  płaszczyzną,  na  której  leży  wysokość  walca.  Wymiary  walca: 

promień podstawy r = 3 cmwysokość walca h = 12 cm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Wskazówki do realizacji 
Przed  rozpoczęciem  zadania  należy  przypomnieć  zasady  wykonywania  przekroju.. 

Uczniowie powinni zorganizować  miejsce pracy:  przymocować brystol; dobrać odpowiednie 
przybory do rysowania; zwrócić uwagę na właściwe oświetlenie stanowiska pracy. 

Po  upływie  wyznaczonego  czasu  na  wykonanie  ćwiczenia  uczniowie  przedstawiają 

rozwiązanie  zadania.  Następnie  porządkują  stanowisko  pracy.  Czas  wykonania  zadania  
20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  naszkicować walec zachowując jego parametry (wymiary), 
2)  zastosować zasady wykonywania przekroju, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

brystol formatu A

4

,  

 

przybory do rysowania, 

 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Wymiarowanie 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenia 1 

Wskaż zasady wymiarowania, które zostały zastosowane przy wymiarowaniu przedmiotu 

przedstawionego na rysunku. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  w  formie  repetytorium,  przypomina 

wiadomości  o:  elementach  wymiarowania;  zasadach  obowiązujących  przy  wymiarowaniu. 
Uczniowie pracują  indywidualnie.  Uczniowie  wybrani przez  nauczyciela,  kolejno  prezentują 
rozwiązania. Czas wykonania 10 minut.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie jakie są zasady wymiarowania, 
2)  przeanalizować dokładnie sposób zwymiarowania zastosowany na rysunku,  
3)  zapisać zastosowane zasady, 
4)  zaprezentować ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz z zadaniem, 

 

notatnik, 

 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenia 2 

Zwymiarować  przedmiot  przedstawiony  na  rysunku  i  opisać  zastosowane  zasady 

wymiarowania. Przedmiot jest płaski o grubości 3 mm. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

  
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  w  formie  repetytorium,  przypomina 

wiadomości  o:  elementach  wymiarowania;  zasadach  obowiązujących  przy  wymiarowaniu. 
Uczniowie pracują  indywidualnie.  Uczniowie  wybrani przez  nauczyciela,  kolejno  prezentują 
zadanie. Czas wykonania 25 minut.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rysunek przedstawiony w ćwiczeniu, 
2)  przypomnieć sobie zasady wymiarowania, 
3)  przypomnieć sobie znaki wymiarowe,  
4)  dobrać odpowiednie zasady wymiarowania i zastosować je, 
5)  zaprezentować ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

arkusz z zadaniem, 

− 

przybory rysunkowe,  

− 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenia 3 

Oceń  poprawność  zastosowania  zasad  wymiarowania  w  dwóch  zamieszczonych 

w ćwiczeniu  przypadkach.  Uzasadnij  swoja  ocenę  i  dokonaj  poprawy  wymiarowania 
przedmiotów. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 3 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  w  formie  repetytorium,  przypomina 

wiadomości  o  zasadach  obowiązujących  przy  wymiarowaniu.  Uczniowie  pracują 
indywidualnie.  Przedstawiają  nową  wersję  zwymiarowanego  prawidłowo  rysunku 
z uzasadnieniem decyzji. Pięciu uczniów, którzy najszybciej wykonają zadanie, przedstawiają 
do  sprawdzenia  nauczycielowi  wynik  ćwiczenia.  Otrzymują  oceny  za  rozwiązane  zadanie. 
Po upływie wyznaczonego czasu  na wykonanie ćwiczenia pozostali uczniowie przedstawiają 
rozwiązanie zadania. Czas wykonania zadania 25 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rysunki, 
2)  ocenić sposób zwymiarowania przedmiotów, 
3)  dokonać korekty, 
4)  narysować przedmioty i prawidłowo je zwymiarować, 
5)  zaprezentować ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

brystol, 

− 

przybory do rysowania, 

− 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4.  Oznaczenia dodatkowe na rysunkach 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenia 1 

Wyjaśnij  znaczenie  dodatkowych  oznaczeń  znajdujących  się  na  rysunkach  1,  2,  3,  4 

w procesie wykonywania przedmiotów. 
 

 

 

 

 
 

Rys. 1. do ćwiczenia 1 

Rys. 2. do ćwiczenia 1 

 

 

 

 

 
 

Rys. 3. do ćwiczenia 1 

Rys. 4. do ćwiczenia 1 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenia  poprzedza  dyskusja  na  temat  dodatkowych  oznaczeń  stosowanych  na 

rysunkach technicznych. Uczniowie rysują na papierze zapamiętane symbole oznaczeń. 

Uczniowie pracują indywidualnie Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją 

pracę. Czas wykonania 25 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie symbole graficzne dodatkowych oznaczeń stosowane na rysunkach, 
2)  rozpoznać symbole na rysunkach, 
3)  określić znaczenie symboli dla procesy wykonania przedmiotów,  
4)  zaprezentować ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

arkusz z zadaniem, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

papier, mazaki, 

− 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Ćwiczenia 2 

Przeanalizuj  rysunek  i  określ:  wartość  nominalną  wymiaru;  odchyłkę  dolną;  odchyłkę 

górną; tolerancję wymiaru; wymiar graniczny dolny; wymiar graniczny górny. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  indywidualnie.  Pierwszych  pięciu  uczniów  przedstawia  wynik 

obliczeń  z  uzasadnieniem  do  oceny  nauczycielowi.  Po  upływie  czasu  pracy  pozostali 
uczniowie prezentują się. Czas przygotowania 10 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie na czym polega tolerowanie wymiaru i jak się je oznacza, 
2)  odnaleźć w poradniku poznane wzory i zastosować je, 
3)  zaprezentować ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

arkusz z zadaniem, 

− 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenia 3 

Na  rysunku  przedstawiono  część  przedmiotu.  Zaznacz  stosując  poznane  symbole 

oznaczeń  dodatkowych:  odchyłkę  okrągłości  części  rzędu  0,1  mm  i  chropowatości 
powierzchni R

= 3,6 µm.  

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 3 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie.  Uczniowie,  wybrani  przez  nauczyciela,  kolejno 

prezentują rozwiązania. Czas wykonania 10 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie oznaczenia odchyłek i chropowatości, 
2)  narysować w odpowiednich miejscach na rysunku wymagane oznaczenia, 
3)  zaprezentować ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

arkusz z zadaniem, 

− 

Poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.5.  Rysunki maszynowe i inne. Dokumentacja techniczna 

 
5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenia 1 

Rysunki przedstawiają sprężynę śrubową spiralną. Przyporządkuj rysunkom odpowiednie 

nazwy: rysunek uproszczony; rysunek szczegółowy; rysunek schematyczny i uzasadnij swoją 
decyzję. Wykonaj szkic sprężyny w uproszczeniu. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 
Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel w ramach repetytorium przypomina jakie są rodzaje rysunków technicznych. 

Uczniowie  pracują  w  indywidualnie.  Po  zakończeniu  pracy  przeprowadzają  dyskusję.  Czas 
wykonania 10 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć  sobie  na  czym  polega  podział  rysunków  na  szczegółowe,  uproszczone  

i schematyczne, 

2)  rozpoznać rysunki, 
3)  przyporządkować nazwy rysunkom, 
4)  wykonać szkic sprężyny w uproszczeniu,  
5)  zaprezentować ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

arkusz z zadaniem, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Ćwiczenia 2 

Przeanalizuj  rysunek  kinematyczny  urządzenia  i  wskaż  zespoły  mechanizmów,  których 

schematy są na rysunku – zaznacz je w kółku i opisz ich budowę. 

Wykonaj szkic zespołu napędowego urządzenia. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2

 

 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  przypomina  co  to  jest  rysunek  kinematyczny.  Dzieli  klasę  na  5  grup. 

Uczniowie  odszukują  w  „Poradniku  dla  ucznia”  rysunki  przedstawiające  schematy 
mechanizmów.  Zaznaczają  na  rysunku kinematycznym zauważone  schematy  mechanizmów. 
Każda grupa przedstawia odczytaną budowę przyporządkowanego jej schematu mechanizmu. 
Po zakończeniu pracy przeprowadzają dyskusję. Czas wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać na schemacie kinematycznym zespoły mechanizmów składowych, 
2)  odnaleźć w Poradniku poznane schematy mechanizmów, 
3)  przyporządkować schematy do zaznaczonych zespól mechanizmów, 
4)  rozpoznać elementy budowy mechanizmów, 
5)  wykonać szkic zespołu napędowego urządzenia, 
6)  zaprezentować ćwiczenie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

poszukiwanie informacji, ćwiczenia,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

arkusz z zadaniem, 

− 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenia 3 

Na  rysunku  przedstawiono  schemat  technologiczny  procesu  automatycznego  ważenia 

surowca.  Przeanalizuj  schemat.  Opisz  urządzenia  uczestniczą  w  procesie  automatycznego 
ważenia surowca oraz przebieg procesu automatycznego ważenia surowca. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 3

 

 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  w  ramach  repetytorium  przypomina  o  pojęciu  schematu  technologicznego. 

Uczniowie  pracują  w  indywidualnie.  Po  zakończeniu  pracy  przeprowadzają  dyskusję.  Czas 
przygotowania 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować schemat i rozpoznać urządzenia zaznaczone na nim, 
2)  odczytać zasadę działania procesu ważenia surowca, 
3)  zaprezentować ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

arkusz z zadaniem, 

− 

Poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się dokumentacją 
techniczną” 

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–15 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  d,  3.  d,  4.  d,  5.  c,  6.  c  7.  c,  8.  a,  9.  d,  10.  a,  11.  d, 
12. b, 13. a, 14. b, 15. b, 16. a, 17. b, 18. b, 19. c, 20. b. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać instytucję prowadzącą w Polsce 
prace normalizacyjne  

Określić informację zaszyfrowaną w opisie 
normy 

Rozpoznać rodzaj normy 

Rozpoznać normatywną symbolikę wielkości 
formatów arkuszy  

Rozpoznać właściwy zapis podziałki 

Określić przybory rysunkowe 

Określić wielość formatu arkusza w stosunku 
do innego arkusza 

Rozpoznać rodzaj rysunku technicznego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

9.  Określić rodzaj rzutu prostokątnego 

10 

Zakwalifikować dane połączenie do właściwej 
grupy  

11 

Rozpoznać rodzaj połączenia po oznaczeniu na 
rysunku technicznym 

12  Rozpoznać symbol gwintu  

13  Określić funkcje zespołu mechanizmu 

14  Odczytać uproszczenie rysunkowe sprzęgła 

15  Odczytać uproszczenie rysunkowe przekładni 

16 

Określić działanie zespołu mechanizmu na 
podstawie schematów kinematycznych 

PP 

17  Określić obraz rzutu 

PP 

18  Odczytać uproszczenie rysunkowe hamulca 

PP 

19 

Wskazać rodzaj układu na podstawie danego 
zespołu mechanizmowego 

PP 

20  Odczytać rysunek technologiczny. 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  5  minut przed zakończeniem  sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym  się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  posługiwania  się  dokumentacją  techniczną. 

Wszystkie  zadania  są  zadaniami  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi:  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część– poziom podstawowy, 

II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.  

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  W Polsce prace normalizacyjne prowadzi 

a)  parlament. 
b)  PKNM i J. 
c)  sejm. 
d)  rząd. 

 
2.  W numerze normy PN-82/M-01158, zapis 82 oznacza 

a)  normę dotyczącą przemysłu maszynowego. 
b)  kolejny numer normy w dziale branżowym. 
c)  skrót nazwy Polska Norma. 
d)  rok zatwierdzenia normy. 
 

3.  Nowa norma europejska ma symbol  

a)  PN-EN

.

 

b)  ISO.   

 

c)  PN

.

 

d)  EN

.

 

 
4.  Formaty zwykłe arkuszy oznacza się 

a)  A

1

, B

2

, C

3

, D

4

b)  A

0

, A

1

, B

0

, B

1

c)  A, B, A4, B4. 
d)  A

1

, A

3

, A

0

, A

2

 
5.  Do podziałek pomniejszających nie należą podziałki 

a)  1:2, 50:1, 1:1. 
b)  20:1, 5:1, 1:100. 
c)  1:10, 1:100, 1:50. 
d)  1:100, 1:50, 20:1, 1:1. 

 
6.  Do przyborów rysunkowych należą 

a)  kredka, ołówek, gumka, rapidograf. 

 

 

b)  linijka, pióro „Redis”, kalka techniczna, długopis. 
c)  ołówek z grafitem HB, pióro „Redis”, kątomierz. 
d)  ekierka, cyrkiel, linijka, mazak. 
 

7.  Format A

2

 jest krotnością formatu A

4

. Wartość krotności wynosi 

a)  2. 
b)  3. 
c)  4. 
d)  8. 
 

8.  Rysunek techniczny przedstawiający jedną część, to rysunek 

a)  części. 
b)  częściowy. 
c)  zestawczy. 
d)  złożeniowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

9.  Rzut prostokątny przedmiotu na rzutnię I, to rzut 

a)  pionowy. 
b)  boczny. 
c)  prawy. 
d)  poziomy. 

 
10.  Połączenia spawane, to połączenia 

a)  nierozłączne. 
b)  termiczne.   

 

 

 

 

c)  plastyczne. 
d)  rozłączne. 

 

 

11.  Na rysunku przedstawiono połączenie 

a)  zgrzewane. 
b)  spawane. 

 

c)  kołkowe. 

 

d)  nitowe. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.  M8-6H, to symbol  

a)  gwintu zewnętrznego. 
b)  gwintu wewnętrznego. 
c)  spoiny. 
d)  lutu. 

 
13.  Mechanizm zapadkowy służy do przekształcenia ruchu 

a)  ciągłego na przerywany. 
b)  przerywanego na ciągły. 
c)  liniowego na obrotowy. 
d)  obrotowego na liniowy. 

 
14.  Symbol przedstawiony na rysunku oznacza 

a)  przekładnię. 
b)  sprzęgło. 

 

 

 

 

 

c)  hamulec. 
d)  łożysko. 

 

15.  Na schemacie przekładni pasowej jest stosowany  

a)  pas płaski. 
b)  pas okrągły.  
c)  łańcuch. 
d)  pas klinowy. 

 
 

16.  Zamianę  ciągłego  ruchu  obrotowego  korby  r  na  przerywany  ruch  obrotowy  krzyża 

umożliwia 
a)  krzyż maltański.  
b)  mechanizm krzywkowy. 

 

 

 

 

 

c)  mechanizm kulisty. 
d)  mechanizm korbowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

17.  Obrazem  rzutu  na  rzutnię  II,  trójkąta  prostokątnego  przedstawionego  na  rysunku, 

położonego równolegle do rzutni II, jest 
a)  przyprostokątna a.   

 

 

 

 

 

 

 

b)  trójkąt prostokątny.   

 

 

 

 

 

c)  przeciwprostokątna c. 

 

 

 

 

 

 

d)  przyprostokątna b.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18.  Elementy przedstawione na rysunku, to hamulce 

a)  szczękowe. 
b)  płytowe.  
c)  taśmowe. 
d)  stożkowe. 

 
19.  Przekładnia pasowa jest elementem układu 

a)  sterowniczego. 
b)  regulacyjnego. 
c)  napędowego. 
d)  zabezpieczeń. 

 
20.   Na rysunku technologicznym przedstawiony jest proces 

a)  rozdrabniania surowców plastycznych.  
b)  rozdrabniania surowców schudzających.  
c)  przygotowania mas plastycznych. 
d)  mielenia surowców plastycznych. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko: .......................................................................................................................... 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Test 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się dokumentacją 
techniczną” 

 
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–15 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi
:  1.  d,  2.  a,  3.  a,  4.  c,  5.  b,  6.  b  7.  d,  8.  b,  9. a,  10.  a,  11.  c, 
12. 13. d, 14. a, 15. d, 16. d, 17. b, 18. a, 19. c, 20. c. 
 
Plan testu   
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić obszar obowiązywania normy z jej 
symbolu literowego 

Określić informację zaszyfrowaną w opisie 
normy 

Rozpoznać rodzaje norm  

Rozpoznać normatywną symbolikę wielkości 
formatów arkuszy 

Rozpoznać właściwy zapis podziałki 

Określić właściwy przybór rysunkowy 

Określić wielkość formatu arkusza 
w stosunku do innego arkusza 

Rozpoznać rodzaj rysunku technicznego 

Określić wartość skrócenia w dimetrii  

10 

Zakwalifikować dane połączenie do 
właściwej grupy  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

11 

Rozpoznać rodzaj połączenia po oznaczeniu 
na rysunku technicznym 

12  Rozpoznać symbol tolerowania wymiarów  

13  Rozpoznać symbol odchyłki 

14  Odczytać uproszczenie rysunkowe wału 

15  Odczytać rysunek schematyczny przekładni 

16 

Odczytać działanie elementu zastosowanego 
w mechanizmie używanym na schemacie 
kinematycznym 

PP 

17  Określić obraz rzutu 

PP 

18  Odczytać rysunek schematyczny 

PP 

19 

Przyporządkować przekładnię do właściwego 
układu 

PP 

20  Odczytać rysunek technologiczny. 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Pięć  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  posługiwania  się  dokumentacją  techniczną. 

Wszystkie  zadania  są  zadaniami  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi:  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część– poziom podstawowy, 

II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.  

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Nowa norma europejska przyjęta przez Polskę jako obowiązująca ma oznaczenie 

a)  PN. 
b)  ISO. 
c)  EN. 
d)  PN-EN. 

 
2.  W numerze normy PN-82/M-01158, zapis M oznacza normę 

a)  dotyczącą przemysłu maszynowego. 

 

 

 

 

b)  branżową 

 

 

 

 

 

c)  międzynarodową. 
d)  rysunku schematycznego 
 

3.  Norma „Rysunek techniczny” wydana przez PKNM i J jest normą 

a)  obowiązującą

.

 

b)  dobrowolną.  

 

c)  branżową

.

 

d)  zadeklarowaną.  
 

4.  Formaty zwykłe arkuszy nie oznacza się 

a)  A

1

, A

2

, A

3

, A

4

b)  A

0

, A

1

, A

3

, A

4

c)  A, B, A4, B4. 
d)  A

1

, A

3

, A

0

, A

2

 
5.  Do podziałek powiększających należą podziałki 

a)  1:2, 50:1, 1:1. 
b)  20:1, 5:1, 100:1. 
c)  1:10, 1:100, 1:50. 
d)  1;100, 1;50, 20;1, 1;1. 

 
6.  Do przyborów rysunkowych należy trójkąt z kątami 

a)  30°/30°/120°

 

i 30°/60°/90°.  

 

b)  45°/45°/90°

 

i 30°/60°/90°.   

c)  45°/45°/90°

 

i 60°/60°/60°. 

d)  30°/45°/105°

 

i 30°/60°/90°. 

 

7.  Format A

4

×3 (297

×

630 mm), to format 

a)  typowy. 
b)  zwykły. 
c)  podstawowy. 
d)  pochodny. 
 

8.  Rysunek techniczny przedstawiający fragment maszyny, to rysunek 

a)  części. 
b)  częściowy. 
c)  zestawczy. 
d)  złożeniowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

9.  Skrócenia w dimetrii mają wartości 

a)  dwa skrócenia -1, trzecie skrócenie – 0,5. 
b)  trzy skrócenia – 1. 
c)  dwa skrócenia -1, trzecie skrócenie – 0,6. 
d)  trzy skrócenia – 0,5. 

 
10.  Połączenia nitowe, to połączenia 

a)  nierozłączne. 
b)  termiczne.   

 

 

 

 

c)  plastyczne. 
d)  rozłączne. 

 
11.  Na rysunku przedstawiono połączenie 

a)  zgrzewane. 
b)  spawane. 

 

c)  gwintowe.   
d)  nitowe. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12. 

N

ES

EI

+
+

, to symbol  

a)  gwintu zewnętrznego. 
b)  tolerancji wymiaru. 
c)  powierzchni niklowanej. 
d)  powierzchni zgrzanej. 

 
13.  Symbol przedstawiony na rysunku oznacza odchyłkę 

a)  równoległości. 
b)  symetrii. 
c)  liniowości. 
d)  płaskości. 
 

14.  Rysunek uproszczony elementu przedstawia 

a)  wał. 
b)  sprzęgło. 

 

 

 

 

 

c)  hamulec. 
d)  przekładnię. 

 

15.  Na schemacie znajduje się przekładnia  

a)  łańcuchowa. 
b)  pasowa.  
c)  cierna. 
d)  zębata. 

 
16.  Ruch obrotowy w przedstawionym na rysunku  

mechanizmie wykonuje 
a)  drążek d.  
b)  wodzik w.   

 

 

 

 

c)  jarzmo. 
d)  korba r. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

17.  Obrazem rzutu, na rzutnię I, okręgu położonego równolegle do rzutni II, jest 

a)  okrąg. 
b)  średnica okręgu. 
c)  promień okręgu.  
d)  środek okręgu. 

 

18.  Elementy przedstawione na rysunku, to hamulce 

a)  szczękowe. 
b)  płytowe. 
c)  taśmowe. 
d)  stożkowe. 

 
19.  Przekładnia zębata jest elementem układu 

a)  sterowniczego. 
b)  regulacyjnego. 
c)  napędowego. 
d)  zabezpieczeń. 

 
20.  Na rysunku technologicznym przedstawiony jest proces 

a)  rozdrabniania surowców plastycznych.  
b)  rozdrabniania surowców schudzających.  
c)  mielenia mas plastycznych.  
d)  przygotowania surowców plastycznych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko: .......................................................................................................................... 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

7.  LITERATURA 
 

1.  Bieda  W.  J.:  Automatyzacja  produkcji  wyrobów  ogniotrwałych,  Wydawnictwo  „Śląsk”, 

Katowice 1979 

2.  Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy, WNT, Warszawa 2006 
3.  Maksymowicz  A:  Rysunek  zawodowy  dla  Zasadniczych  Szkół  Zawodowych,  WSiP, 

Warszawa 2004 

4.  Paprocki K.: Rysunek techniczny, Warszawa 1998 
 
 
Literatura metodyczna 
1.  Krogulec-Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 1998