background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
 

Leszek Świdziński 

 
 
 
 
 
 
 

UŜytkowanie oraz konserwacja maszyn do montaŜu 
i wykończania obuwia 
311[25].O2.05 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

 

Recenzenci: 
mgr Barbara RóŜańska 
mgr inŜ. Małgorzata Latek 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Leszek Świdziński 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 
 
 

 

 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  311[25].O2.05, 

„UŜ

 

ytkowanie  oraz  konserwacja  maszyn  do  montaŜu  i wyko

 

ń

czania  obuwia  obuwniczych”, 

zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik obuwnik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

 

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1. Zasady bezpiecznej eksploatacji maszyn i urządzeń do montaŜu 

i wykończania obuwia 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Maszyny i urządzenia do ćwiekowania cholewek oraz procesów 

poprzedzających ćwiekowanie 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Maszyny i urządzenia stosowane w fazie montaŜu obuwia i jego 

wykończania oraz do operacji poprzedzających montaŜ 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.

 

Literatura 

33 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik obuwnik. 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−

 

wymagania wstępne 

 wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

−−−−

 

cele  kształcenia 

 wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

−−−−

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

−−−−

 

ć

wiczenia 

 przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania oraz środkami dydaktycznymi, 

−−−−

 

ewaluację osiągnięć ucznia 

 przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego,  tekstu  przewodniego,  dyskusji  dydaktycznej.  Proponuje  się,  aby  dominującą 
metodą nauczania były ćwiczenia poprzedzone pokazem z objaśnieniem. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

311[25].O2 

Techniczne podstawy procesu 

wytwarzania obuwia

 

311[25].O2.03 

UŜytkowanie oraz konserwacja 

maszyn do rozkroju materiałów  

i obróbki elementów obuwia 

311[25].O2.05 

UŜytkowanie oraz konserwacja 

maszyn do montaŜu 

i wykończania obuwia 

311[25].O2.04 

UŜytkowanie i konserwacja 

maszyn do wytwarzania cholewek 

311[25].O2.02 

Określanie budowy maszyn 

i urządzeń obuwniczych 

311[25].O2.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpoŜarowej oraz 

ochrony środowiska 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  środowiska  i ochrony 
przeciwpoŜarowej podczas montaŜu i demontaŜu maszyn i urządzeń, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji,  

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

rozpoznawać podstawowe części maszyn i urządzeń, 

 

wyjaśniać zasady współdziałania części i mechanizmów maszyn, 

 

określać rodzaje przekładni i wyznaczać ich przełoŜenie, 

 

posługiwać się dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną, 

 

odczytywać i sporządzać schematy części i mechanizmów maszyn, 

 

określić  zastosowanie  oraz  zasady  doboru  napędów  hydraulicznych,  pneumatycznych 
i elektrycznych, 

 

określać zastosowanie automatyzacji oraz rozróŜniać podstawowe elementy automatyki, 

 

rozróŜniać rodzaje połączeń rozłącznych i nierozłącznych, 

 

stosować i zamieniać jednostki układu SI, 

 

wykonywać proste obliczenia matematyczne, 

 

uŜytkować komputer, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

dobrać  maszyny,  urządzenia  i  narzędzia  kontrolne  do  systemów  montaŜu  obuwia 
i technik wykończania obuwia, 

 

określić zasady działania i obsługi urządzeń do nawilŜania cholewek, 

 

określić zasady działania i obsługi ćwiekarek,  

 

dobrać oprzyrządowanie do kształtu kopyt, rodzaju materiału i systemu montaŜu, 

 

określić zasady działania urządzeń do stabilizacji kształtu cholewki, 

 

obliczyć  i  dobrać  parametry  techniczne  maszyn  do  prasowania,  przeszywania, 
dublowania,  śrubowania  i  innych  technik  łączenia  cholewki  z  elementami  spodów 
obuwia, 

 

dobrać i określić zasady działania urządzeń transportowych, 

 

przygotować  do  pracy  oraz  obsłuŜyć  maszyny  i  urządzenia  do  montaŜu  i  wykończania 
obuwia, 

 

posłuŜyć  się  dokumentacją,  instrukcjami  obsługi  maszyn,  normami,  warunkami 
technicznymi, 

 

określić zasady doboru smarów, regulacji i konserwacji maszyn i urządzeń, 

 

określić zasady prowadzenia przeglądów technicznych, napraw i remontów, 

 

określić  zasady  bezpiecznej  eksploatacji  maszyn  i  urządzeń  oraz  zapobiegania 
zagroŜeniom wypadkowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca 

…………………………………………... 

Modułowy program nauczania:  Technik obuwnik 311[25] 
Moduł:  

Techniczne 

podstawy 

procesu 

wytwarzania 

obuwia 

311[25].O2 

Jednostka modułowa:  

UŜytkowanie  oraz  konserwacja  maszyn  do  montaŜu  
i wykończania obuwia 311[25].O2.05 

 

 Temat: Praktyczna nauka ćwiekowania cholewek. 

Cel ogólny: kształtowanie  umiejętności  z  zakresu  budowy  i  uŜytkowania  ćwiekarek  oraz 

maszyn i urządzeń stosowanych na etapie zaciągania cholewek na kopycie. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przygotować  maszyny  do:  wklejania  zakładek,  mocowania  podpodeszwy,  ćwiekowania 
i stabilizacji obuwia, 

 

wkleić zakładki i uformować pięty cholewek, 

 

przymocować podpodeszwę do kopyta,  

 

zaćwiekować cholewkę, 

 

przeprowadzić  czyszczenie  i  konserwację  uŜytych  maszyny  w  procesie  przygotowania 
elementów. 

 

Metody nauczania: 

 

miniwykład, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w małych grupach 2–3 osobowych. 

 

Czas trwania zajęć: 4 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska do pracy grupowej i indywidualnej, 

 

instrukcje bhp obowiązujące podczas uŜytkowania maszyn montaŜowych, 

 

schematy kinematyczne maszyn potrzebnych do przeprowadzenia ćwiczenia, 

 

komplet  kopyt  produkcyjnych,  cholewki  w  rozmiarze  odpowiadającym  rozmiarowi 
kopyt, 

 

obciągarka zakładek, zakładki formowane, klej Vinacet, 

 

klamerkowarka, 

 

ć

wiekarka czubków i śródstopia oraz ćwiekarka pięt i boków na teksy, teksy, 

 

stabilizator obuwia, kleszcze do wyjmowania klamerek, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Przebieg zajęć: 
1. Sprawy organizacyjne. 
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4. Podział uczniów na grupy i wybór lidera. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

 

5. Realizacja zajęć: 
I. Budowa i zasady uŜytkowania maszyn do ćwiekowania 

 

nauczyciel  omawia  poszczególne  maszyny  niezbędne  do  wykonania  ćwiczenia, 
wskazuje  mechanizmy  wykonawcze  maszyn  oraz  omawia  ich  funkcję  w  maszynie  
i sposoby regulacji i konserwacji, 

 

uczniowie opisują prezentowane przez nauczyciela mechanizmy maszyny, 

 

nauczyciel prezentuje schematy kinematyczne ćwiekarek i wskazuje na nich wybrane 
mechanizmy robocze maszyn, 

 

uczniowie  rozpoznają  wskazane  przez  nauczyciela  na  schematach  mechanizmy 
maszyny, 

 

uczniowie pracując indywidualnie zapisują do zeszytu najwaŜniejsze informacje. 

II. Zapoznanie  uczniów  z  metodą  obsługi  maszyn  do  ćwiekowania  i  wykonywania 

czynności poprzedzających ćwiekowanie 

 

nauczyciel  na  przykładzie  kolejnych  maszyn  wyjaśnia  dokładnie  zasady  ich 
uŜytkowania  oraz  pokazuje  sposób  trzymania  elementów  przeznaczonych  do 
obróbki,  zwracając  uwagę  na  poprawne  ułoŜenie  dłoni  podczas  wykonywania 
omawianych  czynności.  Uruchamia  maszynę  i  prezentuje  sposób  ćwiekowania 
cholewki w czubku, 

 

uczniowie  zwracają  uwagę  na  zasady  bezpiecznego  uŜytkowania  maszyn  w trakcie 
wykonywania  czynności  związanych  z  wykonywaniem  poszczególnych  operacji 
technologicznych, 

 

nauczyciel  wyjaśnia  czynności  związane  z  konserwacją  maszyn  po  zakończeniu  na 
nich pracy. 

III. Ćwiczenie  umiejętności  wykonywania  ćwiekowania  cholewki  na  kopycie  (naleŜy 

podzielić uczniów na grupy 3–4 osobowe) 

 

uczniowie  otrzymują  parę  uszytych  cholewek,  kopyta  montaŜowe,  zakładki 
formowane powleczone Vinacetem, podpodeszwy, 

 

uczniowie  w  grupach  zapoznają  się  z  kolejnością  wykonywania  operacji 
technologicznych koniecznych do przeprowadzenia ćwiczenia, 

 

uczniowie wklejają i obciągają zakładki, przymocowują podpodeszwy do kopyt oraz 
po  wcześniejszej  aktywizacji  przyszwy  ćwiekują  czubek  cholewki  na  klej 
termoplastyczny oraz piętę i boki na teksy, 

 

nauczyciel przez cały czas nadzoruje pracę uczniów w grupach, 

 

uczniowie  sprawdzają  poprawność  zaćwiekowania  cholewki,  usuwają  klamerki  
i poddają obuwie stabilizacji, 

 

uczniowie  w  poszczególnych  grupach,  porównując  zaćwiekowane  cholewki 
sprawdzają poprawność wykonania zadania. 

6. Po wykonaniu zadania lider grupy omawia poprawność wykonanego ćwiczenia. 
7. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy. 
8. Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość wykonanej pracy. 
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa: 

Napisz krótką notatkę w zeszycie na temat „Zasady ręcznego ćwiekowania obuwia”. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca   

 

 

…………………………………………... 

Modułowy program nauczania:  Technik obuwnik 311[25] 
Moduł:  

Techniczne 

podstawy 

procesu 

wytwarzania 

obuwia 

311[25].O2 

Jednostka modułowa:  

UŜytkowanie  oraz  konserwacja  maszyn  do  montaŜu  
i wykończania  obuwia 311[25].O2.05 

         Temat: MontaŜ obuwia. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności związanych z budową, zasadami bhp oraz sposobem 

uŜytkowania pras do przyklejania podeszew. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać zagroŜenia związane z obsługą prasy do przyklejania podeszew, 

 

dobrać parametry procesu przyklejania podeszew, 

 

przygotować prasę do pracy, 

 

określić kolejność czynności związanych z przyklejaniem podeszew, 

 

skleić podeszwę z cholewką. 

 
Metody nauczania: 

 

miniwykład, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w małych grupach 2–3 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska do pracy grupowej i indywidualnej, 

 

instrukcja bhp obsługi pras do przyklejania podeszew, 

 

prasa hydrauliczna do przyklejania podeszew, 

 

aktywizator błony klejowej, 

 

zaćwiekowane, zdrasane i odpylone cholewki, 

 

podeszwy z PCW dobrane do rozmiaru zaćwiekowanych cholewek, 

 

aceton do przemywania podeszew, pędzel, 

 

klej montaŜowy rozpuszczalnikowy, pędzel, stanowisko do nanoszenia kleju, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.   Sprawy organizacyjne. 
2.   Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.   Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.   Podział uczniów na grupy i wybór lidera. 
5.   Realizacja zajęć: 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

I.  Omówienie  budowy,  konserwacji  i  zasad  bezpiecznej  obsługi  prasy  do  przyklejania 

podeszew 

 

nauczyciel  omawia  budowę  prasy  do  przyklejania  podeszew,  zwracając  uwagę  na 
budowę formy do prasowania oraz ruchome części maszyny,  

 

uczniowie  opisują  prezentowane  przez  nauczyciela  części  składowe  prasy  oraz 
rozpoznają elementy sterowania i napędu pneumatycznego, 

 

uczniowie zwracają uwagę na niebezpieczeństwa związane z obsługą urządzenia,  

 

uczniowie pracując indywidualnie zapisują do zeszytu najwaŜniejsze informacje. 

II. Zapoznanie uczniów z procesem przyklejania podeszew na prasie hydraulicznej 

 

nauczyciel  demonstruje  uczniom  sposób  przygotowania  maszyny  do  pracy, 
z wyjaśnieniem  konieczność  wcześniejszego  załączenia  układu  hydraulicznego 
maszyny oraz sposobu nastawiania siły odcisku i czasu prasowania, 

 

uczniowie zwracają uwagę na kolejność wykonywanych czynności, sposób regulacji 
siły  i czasu  docisku  oraz  na  środki  ostroŜności  jakie  naleŜy  zachować  podczas 
uŜytkowania urządzenia, 

 

nauczyciel wykonuje prasowanie układu spód – zaćwiekowana cholewka, zwracając 
uwagę  na  niebezpieczeństwo  na  jakie  jest  naraŜony  pracownik  niewłaściwie 
obsługujący maszynę. 

III.  Ćwiczenie umiejętności przyklejania spodów obuwia na prasie hydraulicznej (naleŜy 

podzielić uczniów na grupy 2–3 osobowe): 

 

uczniowie  otrzymują  przygotowaną  cholewkę  na  kopycie,  podeszwę  z  PCW, 
nauczyciel  określa  temperaturę  aktywizacji  błony  klejowej  oraz  ciśnienie  i  czas 
prasowania, 

 

uczniowie w grupach zapoznają się z kolejnością wykonywania operacji przyklejania 
podeszwy do cholewki, 

 

uczniowie  w  grupie  przechodzą  do  stanowiska  z  wyciągiem  celem  przemycia 
podeszwy,  a następnie  na  stanowisku  do  klejenia  nanoszą  klej  na  zaćwiekowaną 
cholewkę i podeszwę zgodnie z obowiązującą procedurą klejenia, 

 

nauczyciel przez cały czas nadzoruje pracę uczniów w grupach zwracając uwagę na 
zachowywane przez uczniów środki ostroŜności, 

 

uczniowie po przesuszeniu błony klejowej przeprowadzają jej aktywizację po czym 
nakładają  podeszwę  na  cholewkę  i  umieszczają  na  stanowisku  do  prasowania, 
zwracają baczną uwagę, aby się nie poparzyć i nie sprasować sobie dłoni, 

 

nauczyciel przez cały czas nadzoruje pracę uczniów w grupach, 

 

uczniowie  oceniają  jakość  wykonanej  pracy,  zawracając  uwagę  na  dokładność 
przylegania całej powierzchni podeszwy do cholewki oraz czy w  czubku i w pięcie 
nastąpiło prawidłowe przyklejenie podeszwy. 

6. Po  wykonaniu  zadania  liderzy  grup  przedstawiają  trudności  napotkane  w  trakcie 

 wykonywania ćwiczenia oraz sposoby ich unikania.  

7. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy. 
8. Uczniowie oceniają jakość wykonanej pracy. 
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa: 

Odszukaj  w  czasopismach  fachowych  lub  Internecie  informacji  związanych  z  klejeniem 

miękkich  kauczuków  termoplastycznych  (twardość  poniŜej  45ºSh A),  które  podczas 
aktywizacji błony klejowej uplastyczniają się do tego stopnia, Ŝe w czasie prasowania ulegają 
trwałej deformacji. Sporządź krótką notatkę z zebranych informacji w zeszycie. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Zasady  bezpiecznej  eksploatacji  maszyn  i  urządzeń  do 

montaŜu i wykończania obuwia 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ, na podstawie składu chemicznego preparatu do halogenizacji występujące w nim 

związki szkodliwe dla zdrowia człowieka. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)

 

zanalizować skład chemiczny otrzymanego środka halogenizującego, 

2)

 

wytypować lotne rozpuszczalniki oraz związki zawierające chlor, 

3)

 

wypisać niebezpieczne związki chemiczne, 

4)

 

zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

katalogi środków do halogenizacji zawierające ich skład chemiczny, 

 

papier do pisania, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca preparatów do halogenizacji. 

 
Ćwiczenie 2 

Wypisz maszyny uŜywane w oddziałach montaŜu obuwia oraz określ niebezpieczeństwa 

związane z ich obsługą. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcjami obsługi maszyn znajdujących się w oddziale montaŜu, 

2)

 

przeanalizować niebezpieczeństwa związane z obsługą maszyn montaŜowych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

 

3)

 

wypisać nazwy maszyn montaŜowych i określić zagroŜenia występujące podczas ich 

obsługi, 

4)

 

zaprezentować swoją pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

maszyny związane z montaŜem obuwia, 

 

instrukcje obsługi maszyny montaŜowych, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

papier do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca uŜytkowania maszyn do montaŜu obuwia. 

 
Ćwiczenie 3 

Opracuj  zasady  bezpiecznej  obsługi  maszyn  do  ćwiekowania  cholewek  w  oparciu 

o instrukcje „Bezpieczeństwa i higieny pracy” podczas obsługi tych maszyn oraz wiadomości 
związane z ich budową. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować zasady bezpiecznej obsługi maszyn do ćwiekowania cholewek, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją BHP obowiązującą podczas obsługi ćwiekarek, 

3)

 

wypisać zasady bezpiecznej obsługi maszyn do ćwiekowania, 

4)

 

zaprezentować swoją pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcji BHP obowiązująca podczas obsługi ćwiekarek, 

 

kartki papieru do pisania, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7 związana z zagroŜeniami występującymi podczas obsługi maszyn 
do ćwiekowania obuwia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

 

5.2. Maszyny  i  urządzenia  do  ćwiekowania  cholewek  oraz 

procesów poprzedzających ćwiekowanie 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wklej  zakładkę  termoplastyczną  do  cholewki  oraz  uformuj  piętę.  Podobną  czynność 

przeprowadź z zastosowaniem zakładki formowanej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  sposób  bezpiecznego  przeprowadzenia  ćwiczenia.  Uczniowie 
powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

zapoznać się z budową i obsługą formowarki pięt i obciągarki zakładek, 

3)

 

włączyć zasilanie maszyn w celu ogrzania (ochłodzenia) form, 

4)

 

włoŜyć zakładki do cholewek, 

5)

 

wykonać kolejno proces obciągania zakładki formowanej i formowania pięty z zakładką 
termoplastyczną, 

6)

 

porównać kształt pięty uzyskany za pomocą obu metod,  

7)

 

dokonać oceny pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

maszyna do obciągania zakładek i formowania pięty, 

 

zakładki  formowane  (powleczone  Vinacetem)  oraz  wycięte  i  ścienione  zakładki 
termoplastyczne, 

 

uszyte cholewki w rozmiarze skorelowanym z kształtem i rozmiarem zakładek, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca obsługi maszyn montaŜowych. 

 
Ćwiczenie 2 

Przymocuj podpodeszwę do kopyta ręcznie oraz za pomocą klamerkowarki (lub maszyny 

mocującej  podpodeszwy  na  przylepce).  Porównaj  czas  wykonania  operacji  mocowania 
podpodeszwy obu metodami. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

zapoznać się z informacjami na temat budowy i zasady działania maszyn do mocowania 
podpodeszew, 

3)

 

przymocować mechanicznie podpodeszwę do kopyta, 

4)

 

przybić ręcznie za pomocą teksów podpodeszwę do kopyta, 

5)

 

porównać czas potrzebny do wykonania operacji mocowania obu metodami, 

6)

 

dokonać oceny pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

klamerkowarka, 

 

kopyta produkcyjne, 

 

podpodeszwy, 

 

drut do klamerkowarki, teksy, młotek, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj ćwiekowanie cholewki w czubku za pomocą kleju termoplastycznego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z budową i obsługą ćwiekarki czubków, 

2)

 

uruchomić maszynę, 

3)

 

uplastycznić cholewkę w czubku, 

4)

 

nałoŜyć cholewkę na kopyto z podpodeszwą i umocować ją w pięcie, 

5)

 

zaćwiekować cholewkę w czubku, 

6)

 

sprawdzić poprawność wykonanej operacji,  

7)

 

zaprezentować efekty swojej pracy,  

8)

 

dokonać oceny pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

ć

wiekarka czubków na klej termoplastyczny, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

 

 

parzak, 

 

kopyto z zamocowaną podpodeszwą, 

 

cholewka z wklejonym podnoskiem, 

 

młotek i teksy do mocowania cholewki w pięcie, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  ćwiekowanie  ręczne  boków  cholewki  dowolnego  wzoru  obuwia  na  klej 

chloroprenowy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować  cholewkę  do  ćwiekowania  ręcznego  (odtłuścić  podpodeszwę  i  brzeg 
cholewki), 

2)

 

nanieść klej na brzeg cholewki i pozostawić do przeschnięcia, 

3)

 

nanieść klej na podpodeszwę i drugi raz na cholewkę, przesuszyć błonę klejową, 

4)

 

umieścić kopyto w trzpieniu stołu i za pomocą kleszczy zaćwiekować boki, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kopyto z zaćwiekowaną cholewką w czubku i śródstopiu oraz w wpięcie, 

 

stół montaŜowy z zamocowanymi trzpieniami oraz z wyciągiem, 

 

kleszcze do ćwiekowania, 

 

klej chloroprenowy, pędzel, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

 

5.3. Maszyny  i  urządzenia  stosowane  w  fazie  montaŜu  obuwia 

i jego wykończania oraz do operacji poprzedzających montaŜ 

 

5.3.1. Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 

Przeprowadź  ścieranie  i  odpylanie  brzegu  zaćwiekowanej  cholewki.  Określ  zasady 

bezpiecznego przeprowadzenia tej operacji. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

opracować zasady wykonywania operacji ścierania brzegu cholewki, 

3)

 

zdrasać brzeg zaćwiekowanej cholewki, 

4)

 

odpylić cholewkę po drasaniu, 

5)

 

dokonać oceny pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

ś

cierarka wierzchów wyposaŜona w szczotki do odpylania, 

 

zaćwiekowana na kopycie cholewka, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Nanieś klej na podeszwę za pomocą nakładarki kleju oraz ręcznie. Porównaj dokładność 

wykonania operacji obu metodami. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

przygotować nakładarkę kleju do pracy, 

3)

 

nanieść klej na podeszwę za pomocą nakładarki, 

4)

 

przesmarować podeszwę ręcznie klejem na stanowisku z wyciągiem, 

5)

 

porównać jakość nałoŜenia spoin klejowych obu metodami, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

 

6)

 

sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia, 

7)

 

dokonać oceny pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

nakładarka kleju na elementy spodowe obuwia, 

 

stanowisko do nanoszenia klejów, 

 

wycięte podeszwy, 

 

naczynie na klej, 

 

klej chloroprenowy, pędzel,  

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj 

czynności 

związane 

przygotowaniem 

podeszew 

kauczuku 

termoplastycznego,  PCW  oraz  skóry  do  operacji  klejenia.  Wyjaśnij  celowość  wykonywania 
poszczególnych operacji. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

posegregować  otrzymane  podeszwy,  a  następnie  dobrać  do  kaŜdej  z  nich  odpowiednią 
technologię przygotowania powierzchni do sklejania, 

3)

 

przemyć  acetonem  podeszwę  przeznaczoną  do  zmywania  rozpuszczalnikami,  na 
podeszwę  trudnosklejalną  nanieść  środek  halogenizujący,  natomiast  ostatnią  zdrasać 
i odpylić, 

4)

 

wyjaśnić  konieczność  przeprowadzenia  poszczególnych  operacji  dla  wytypowanych 
podeszew, 

5)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

6)

 

dokonać oceny pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

podeszwy wykonane ze skóry naturalnej, PCW i TR, 

 

ś

cierarka elementów spodowych, 

 

ś

rodek halogenizujący, pędzelek bez okuć metalowych,  

 

aceton, pędzel, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj polerowanie obuwia skórzanego przy uŜyciu wosku. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

dobrać odpowiednią szczotkę do zadania, które ma wykonać, 

3)

 

przeprowadzić  oględziny  otrzymanego  obuwia  w  celu  określenia  rodzaju  wykończenia 
skóry oraz poszukiwania wad materiałowych, 

4)

 

włączyć maszynę i ustawić jej prędkość obrotową, 

5)

 

nanieść wosk na szczotkę polerki, 

6)

 

nanieść wosk na obuwie za pomocą polerki, 

7)

 

wykonać polerowanie obuwia, 

8)

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

9)

 

dokonać oceny pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

obuwie skórzane, 

 

szczotkarko-polerka z zestawem szczotek, 

 

wosk, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „UŜytkowanie  oraz 
konserwacja maszyn do montaŜu i wykończania obuwia”. 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. b, 2. c, 3. d, 4. c, 5. c, 6. a7. b, 8. d, 9. a, 10. d, 11. b, 

12.d, 13. a, 14. b, 15. c, 16. d, 17. c, 18. d, 19. a, 20. d. 

 

Plan testu 

 

N

 z

ad

an

ia

 

 
 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Wskazać  maszynę  z  formami  chłodzonymi  do 

niskiej temeratury 

2.  Określić  czynnik  mogący  spowodować  uraz 

podczas obsługi parzaka 

3.  Określić zakres czynności pracownika podczas 

obsługi formowarki 

4.  Określić przeznaczenie ćwiekarki 

5.  Określić  przeznaczenie  mechanizmu  kleszczy 

w ćwiekarce 

6.  Określić cel przeprowadzania kalibrowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

 

7.  Podać  korzyści  wynikające  z  przeprowadzania 

procesu stabilizacji obuwia 

8.  Wskazać  narzędzia  ścierne  uŜywane  do 

drasania 

9.  Podać  rodzaj  operacji  wykonywanej  po 

ś

cieraniu obuwia 

10.  Określić  przeznaczenie  nakładarki  kleju  na 

elementy spodowe 

11.  Podać  rodzaj  kleju  wymagający  aktywizacji 

przed sklejeniem 

12.  Podać nazwę operacji poprzedzającej sklejanie 

13.  Określić typ łącznika uŜywanego w przybijarce 

obcasów 

14.  Określić  z  ilu  nitek  tworzony  jest  ścieg 

dublowany 

15.  Wskazać operację podczas której, uwalniają się 

szkodliwe związki chlorowcopochodne 

PP 

16.  Wskazać rodzaj kleju, który jest nakładany na 

podeszwy miseczkowe za pomocą nakładarki 
kleju 

PP 

17.  Wskazać moŜliwy rodzaj ruchu igły w oparciu 

o jej kształt 

PP 

18.  Zanalizować mechanizmy wszywarki pasa  

PP 

19.  Wskazać rodzaj tworzonego ściegu w oparciu 

o przeznaczenie maszyny 

PP 

20.  Wskazać sposób nanoszenia wosków stałych 

na cholewkę  

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 
udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 
są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.

 

Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uwaŜasz za poprawną. 

8.

 

Test  składa  się  z  dwóch  części.  Pierwsza  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 
natomiast  w  części  drugiej  są  zadania  z  poziomu  ponadpodstawowego  i  te  mogą 
przysporzyć  Ci  trudności,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  wyŜszym  niŜ  pozostałe  (dotyczy  to 
zadań o numerach od 15 do 20). 

9.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

10.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.

 

Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  w  KARCIE 
ODPOWIEDZI. 

12.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

OdmroŜenia dłoni mogą wystąpić w wyniku niewłaściwej obsługi 
a)

 

obciągarki zakładek. 

b)

 

formowarki pięt. 

c)

 

aktywizatora parowego. 

d)

 

ć

wiekarki czubków. 

 

2.

 

Pracownik obsługujący parzak czubków jest naraŜony na 
a)

 

zatrucie oparami rozpuszczalników organicznych. 

b)

 

poparzenie dłoni klejem termoplastycznym. 

c)

 

poparzenie i zgniecenie dłoni. 

d)

 

przekłucie dłoni teksem. 

 

3.

 

Uzupełnianie wody w formowarce cholewek naleŜy do obowiązków 
a)

 

brygadzisty. 

b)

 

kierownika zmianowego. 

c)

 

mechanika. 

d)

 

pracownika obsługującego maszynę. 

 

4.

 

Za pomocą ćwiekarki wykonuje się operację 
a)

 

formowania pięty. 

b)

 

formowania przyszwy. 

c)

 

ć

wiekowania cholewki. 

d)

 

zaciągania cholewki na kopycie. 

 

5.

 

W ćwiekarce czubków na klej termoplastyczny kleszcze słuŜą do 
a)

 

podawania kleju. 

b)

 

rozprowadzenia kleju. 

c)

 

naciągnięcia przyszwy. 

d)

 

naciągnięcia tylnika. 

 

6.

 

Proces kalibrowania obuwia przeprowadza się w celu 
a)

 

wyrównania zaćwiekowanego brzegu cholewki. 

b)

 

zwiększenia adhezji kleju do cholewki. 

c)

 

ułatwienia procesu nakładania podeszew. 

d)

 

uformowania cholewki na kopycie. 

 

7.

 

Stabilizacji cieplnej poddaje się obuwie w celu 
a)

 

nadania połysku. 

b)

 

skrócenia czasu przebywania obuwia na kopycie. 

c)

 

poprawienia wytrzymałości połączenia spodu z wierzchem obuwia. 

d)

 

przeprowadzenia operacji wykończenia. 

 

8.

 

Narzędzie skrawające, które nie słuŜy do drasania obuwia, to 
a)

 

wałek z płótnem ściernym. 

b)

 

krąŜek gumowy z wtopionymi drutami. 

c)

 

szczotka druciana. 

d)

 

szczotka filcowa. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

 

9.

 

Operacją wykonywaną bezpośrednio po ścieraniu jest 
a)

 

odpylanie. 

b)

 

nanoszenie kleju. 

c)

 

aktywizacja błony klejowej. 

d)

 

nakładanie podeszew. 

 

10.

 

Nakładarką kleju na elementy spodowe obuwia moŜna nanosić klej na 
a)

 

przyszwę. 

b)

 

obłoŜynę. 

c)

 

zakładkę. 

d)

 

podeszwę. 

 

11.

 

Aktywizator (termiczny) błony klejowej słuŜy do aktywizowania klejów 
a)

 

termoplastycznych. 

b)

 

chloroprenowych. 

c)

 

cyjanoakrylowych. 

d)

 

lateksowych. 

 

12.

 

Proces prasowania podeszew przeprowadzany jest bezpośrednio po procesie 
a)

 

ć

wiekowania. 

b)

 

drasania. 

c)

 

odpylania. 

d)

 

aktywizowania błony klejowej. 

 

13.

 

Przybijarka obcasów słuŜy do przymocowania obcasa za pomocą 
a)

 

gwoździ. 

b)

 

teksów. 

c)

 

klamerek. 

d)

 

ś

rub. 

 

14.

 

Ś

cieg dublowany tworzy 

a)

 

1 nitka. 

b)

 

2 nitka. 

c)

 

3 nitka. 

d)

 

4 nitka. 

 

15.

 

Szkodliwe chlorowcopochodne związki organiczne przedostają się do powietrza podczas 
operacji 
a)

 

nanoszenia klejów poliuretanowych. 

b)

 

nanoszenia klejów dyspersyjnych. 

c)

 

halogenizacji. 

d)

 

ć

wiekowania na klej termoplastyczny. 

 

16.

 

Rodzaj  kleju,  który  moŜe  być  nakładany  na  podeszwy  za  pomocą  nakładarki  kleju  na 
spody miseczkowe, to klej 
a)

 

poliamidowy. 

b)

 

poliestrowy. 

c)

 

cyjanoakrylowy. 

d)

 

chloroprenowy. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

 

17.

 

Igła dublerki wykonana w kształcie łuku o promieniu 22,8 mm podczas szycia wykonuje 
ruch 
a)

 

wahadłowy. 

b)

 

obrotowy. 

c)

 

obrotowo-zwrotny. 

d)

 

harmoniczny. 

 
18.

 

Mechanizm,  który  nie  stanowi  wyposaŜenia  wszywarki  pasa,  jeśli  ścieg  przez  nią 
wykonywany jest tworzony z jednej nitki, to 
a)

 

prowadnik pasa.  

b)

 

narzutnik nitki. 

c)

 

haczyk górny.  

d)

 

haczyk dolny. 

 
19.

 

Przeszywarka,  słuŜąca  do  łączenia  elementów  obuwia  w  systemie  przeszywanym  lub 
przeszywano-dublowanym tworzy ścieg 
a)

 

łańcuszkowy. 

b)

 

przeszywany. 

c)

 

dublowany.  

d)

 

przeszywano-dublowany. 

 
20.

 

W procesie wykończania obuwia zmianę koloru lica skór naturalnych uzyskuje się przez 
tzw. „przypalanie” woskami za pomocą 
a)

 

palnika gazowego. 

b)

 

palnika denaturowego. 

c)

 

opalarki elektrycznej. 

d)

 

polerki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
UŜytkowanie oraz konserwacja maszyn do montaŜu i wykończania obuwia 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10. 

 

 

 

11. 

 

 

 

12. 

 

 

 

13. 

 

 

 

14. 

 

 

 

15. 

 

 

 

16. 

 

 

 

17. 

 

 

 

18. 

 

 

 

19. 

 

 

 

20. 

 

 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

 

TEST 2 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „UŜytkowanie  oraz 
konserwacja maszyn do montaŜu i wykończania obuwia” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. d, 2. a, 3. b, 4. c, 5. b, 6. b, 7. d, 8. a, 9. c, 10. c11. c,  
 

12. d, 13. b 14. c, 15. d, 16. a, 17. c, 18. d, 19. c, 20. d. 

 

Plan testu  

 

N

 z

ad

an

ia

 

 
 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

 

Podać 

sposób 

usuwania 

oparów 

rozpuszczalników organicznych 

2. 

 

Wskazać 

poddawane 

formowaniu 

części 

cholewki 

3. 

 

Wskazać pracownika upowaŜnionego do napraw 
elektrycznych 

4. 

 

Wskazać 

maszynę 

do 

przestrzennego 

formowania cholewki na bryle kopyta 

5. 

 

Wskazać  element  do  którego  jest  mocowana 
cholewka podczas ćwiekowania 

6. 

 

Wskazać łącznik, który nie słuŜy do mocowania 
cholewki z podpodeszwą podczas ćwiekowania 

7. 

 

Podać przeznaczenie oklepywarki 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

 

8. 

 

Podać cel przeprowadzania stabilizacji obuwia 

9. 

 

Podać  cel  przeprowadzania  odpylania  po 
drasaniu obuwia 

10. 

 

Rozpoznać rodzaj stosowanych klejów 

11. 

 

Podać  przemiany  zachodzące  w  błonie  klejowej 
podczas aktywizacji 

12. 

 

Podać 

przeznaczenie 

prasy 

do 

sklejania 

podeszew 

13. 

 

Podać przeznaczenie śrubowarki 

14. 

 

Podać nazwę ściegu tworzonego przez dublerkę 

15. 

 

Określić funkcje nakłuwaka w dublerce 

PP 

16. 

 

Dobrać właściwy klej 

PP 

17. 

 

Określić procesy fizyczne zachodzące podczas 
stabilizacji 

PP 

18. 

 

Określić cel impregnacji nici lnianych  
w dublerce 

PP 

19. 

 

Zastosować maszynę do obszywania wysokich 
brzegów podeszew miskowych 

PP 

20. 

 

Określić przeznaczenia płaszcza wodnego  
w kabinie do nanoszenia apretur 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

 

Przebieg testowania 

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 
są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.

 

Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 
odpowiedź,  otocz  ją  kółkiem  i  zaznacz  ponownie  odpowiedź,  którą  uwaŜasz  za 
poprawną. 

8.

 

Test  składa  się  z  dwóch  części.  Pierwsza  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 
natomiast  w  części  drugiej  są  zadania  z  poziomu  ponadpodstawowego  i  te  mogą 
przysporzyć  Ci  trudności,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  wyŜszym  niŜ  pozostałe  (dotyczy  to 
zadań o numerach od 15 do 20). 

9.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

10.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.

 

Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  w  KARCIE 
ODPOWIEDZI. 

12.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 

 
1.

 

Opary  rozpuszczalników  organicznych  powstające  na  oddziale  montaŜu  podczas 
przesychania błony klejowej są 
a)

 

spalane. 

b)

 

poddawane utylizacji. 

c)

 

wyłapywane i powtórnie wykorzystywane do produkcji klejów. 

d)

 

odprowadzane systemem wentylacji na zewnątrz pomieszczenia. 

 
2.

 

Podczas formowania cholewki kształtowaniu poddawane są 

a)

 

pięta i przyszwa. 

b)

 

pięta i boki. 

c)

 

przyszwa i boki. 

d)

 

pięta, przyszwa i boki. 

 
3.

 

Wymianę bezpieczników, spalonych w wyniku zablokowania się drutu w mechanizmie 
formującym klamerki, powinien wykonać 
a)

 

pracownik obsługujący maszynę. 

b)

 

elektryk. 

c)

 

brygadzista. 

d)

 

mechanik. 

 
4.

 

Nadanie  przestrzennego  kształtu  cholewce  na  kopycie  produkcyjnym  odbywa  się  za 
pomocą 
a)

 

formowarki pięt. 

b)

 

obciągarki zakładek. 

c)

 

ć

wiekarki. 

d)

 

formowarki cholewek. 

 
5.

 

W procesie ćwiekowania brzeg cholewki zostaje przymocowany do 
a)

 

kopyta. 

b)

 

podpodeszwy. 

c)

 

podeszwy. 

d)

 

zakładki. 

 
6.

 

Rodzaj  łącznika,  który  nie  jest  stosowany  do  mocowania  cholewki  z  podpodeszwą 
podczas ćwiekowania, to 
a)

 

klamerka. 

b)

 

ś

ruba. 

c)

 

teks. 

d)

 

klej. 

 
7.

 

Oklepywaniu poddaje się 

a)

 

uszytą cholewkę. 

b)

 

przyszwę zaćwiekowanej cholewki. 

c)

 

tylnik zaćwiekowanej cholewki. 

d)

 

zaćwiekowany brzeg cholewki. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

 

8.

 

Proces stabilizacji obuwia ma na celu 

a)

 

utrwalenie kształtu cholewki. 

b)

 

utrwalenie kształtu podnoska. 

c)

 

utrwalenie kształtu zakładki. 

d)

 

ustabilizowanie wytrzymałości połączeń szytych w cholewce. 

 
9.

 

Odpylanie po procesie drasania wykonujemy w celu 

a)

 

rozminięcia powierzchni sklejanych materiałów. 

b)

 

usunięcia napręŜeń powstałych podczas ścierania. 

c)

 

usunięcia pyłów powstałych podczas ścierania. 

d)

 

wygładzenia powierzchni przed klejeniem. 

 
10.

 

Rodzaj  kleju  obuwniczego,  który  nie  moŜe  być  stosowany  w nakładarce  kleju  do 
elementów wierzchowych, to klej 
a)

 

chloroprenowy. 

b)

 

poliuretanowy jednoskładnikowy. 

c)

 

termoplastyczny. 

d)

 

lateksowy. 

 
11.

 

Podczas aktywizacji termicznej, błona klejowa ulega 
a)

 

przesuszeniu. 

b)

 

wysuszeniu. 

c)

 

uplastycznieniu. 

d)

 

rozpuszczeniu. 

 
12.

 

Prasy do przyklejania spodów obuwniczych słuŜą do łączenia podeszwy z 
a)

 

podszewką. 

b)

 

podpodeszwą. 

c)

 

podsuwką. 

d)

 

zaćwiekowaną cholewką. 

 

13

 

Ś

rubowarka słuŜy do 

a)

 

przykręcania podpodeszwy do kopyta. 

b)

 

mocowania obcasów. 

c)

 

mocowania podeszwy do cholewki. 

d)

 

mocowania cholewki do podpodeszwy podczas ćwiekowania pięt. 

 
14

 

Dublerka jest maszyną szyjącą ściegiem dwunitkowym 

a)

 

zwartym. 

b)

 

łańcuszkowym. 

c)

 

dublowanym. 

d)

 

typu zyg-zak. 

 
15

 

Nakłuwak podczas szycia na dublerce słuŜy do 
a)

 

ułatwiania wykonania otworu przez igłę. 

b)

 

ochrony igły przed połamaniem i transportu materiałów. 

c)

 

przekłucia materiałów. 

d)

 

przekłucia i transportu materiałów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

 

16

 

Mocowanie cholewki do podpodeszwy w ćwiekarce na klej termoplastyczny odbywa się 
za pomocą kleju 
a)

 

poliamidowego lub poliestrowego. 

b)

 

poliuretanowego lub chloroprenowego. 

c)

 

poliuretanowego lub lateksowego. 

d)

 

chloroprenowego lub lateksowego. 

 

17.

 

W  cholewce  skórzanej  poddanej  procesowi  stabilizacji  cieplnej,  utrwalenie  kształtu 
następuje w wyniku 
a)

 

rozluźnienia włókien kolagenowych parą wodną.  

b)

 

rozluźnienia włókien kolagenowych gorącym powietrzem.  

c)

 

usunięcia  wewnętrznych  napręŜeń  w  materiale  cholewki  powstałych  podczas 
ć

wiekowania.  

d)

 

obkurczania ogrzanej cholewki na kopycie produkcyjnym. 

 
18.

 

Nitka górna (lniana) w dublerce przechodzi przez zbiornik z gorącą smołą w celu 
a)

 

ułatwienia procesu tworzenia szwu. 

b)

 

dodatkowego jej wzmocnienia.  

c)

 

dodatkowego sklejenia zszywanych materiałów.  

d)

 

zabezpieczenia przed wpływem warunków atmosferycznych. 

 
19.

 

Odpowiedno  ukształtowane  mechanizmy  wykonawcze,  umoŜliwiające  obszywanie 
podeszwy o wysokim rancie z cholewką posiada 
a)

 

dublerka. 

b)

 

wszywarka pasa.  

c)

 

obszywarka.  

d)

 

przeszywarka. 

 
20.

 

Kabina do nanoszenia apretur wyposaŜona jest w płaszcz wodny słuŜący do 
a)

 

utrzymania odpowiedniej wilgotności w kabinie. 

b)

 

zapewnienia chłodzenia podczas apreturowania. 

c)

 

rozpuszczania szodliwych związków powstających podczas apreturowania. 

d)

 

zbierania nadmiaru apretury. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.................................................................................. 

 

UŜytkowanie oraz konserwacja maszyn do montaŜu i wykończania obuwia 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Numer 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

 

19.

 

 

 

20.

 

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

 

7. LITERATURA 

 

1.

 

Grabkowski  M.:  Technika  wytwarzania  obuwia  tom  I.  Politechnika  Radomska,  Radom 
2000 

2.

 

Charasz  A.:  Mechanizmy  wykonawcze  i  elementy  robocze  maszyn  obuwniczych.  WSI, 
Radom 1988 

3.

 

Charasz A, Glinka F, Maleńczak J.: Maszyny Obuwnicze. WSI, Radom 1982 

4.

 

Charasz A., Łuczyńska J., Matuszewski S., Suwart R., Olszewski A.: Oprzyrządowanie do 
produkcji obuwia. WSI, Radom 1985 

5.

 

Pala S.: Maszyny i urządzenia obuwnicze. WSiP, Warszawa 1973 

 
 
Czasopisma fachowe 
Przegląd Skórzany (wydania archiwalne) 
Ś

wiat Butów (wydania archiwalne i bieŜące)