background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 

NARODOWEJ

 

 

 

 

 

 

Barbara Zychowicz 

 

 

 

 

 

Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego 
514[03].Z1.02 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Ewa Kurlej-Bielak, 

mgr Anna Uss-Wojciechowska 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Małgorzata Sołtysiak  

 

 

Konsultacja: 

mgr Małgorzata Sołtysiak  

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[03].Z1.02 
„Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego”, zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu technik usług kosmetycznych 514[03]. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Anatomia i fizjologia układu narządów ruchu 

11 

 5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Anatomia i fizjologia układu nerwowego 

13 

 5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Anatomia i fizjologia układu krążenia 

15 

 5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Anatomia i fizjologia skóry 

17 

 5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5. Fizjologia i funkcje masażu 

19 

 5.4.1. Ćwiczenia 

19 

5.6. Techniki masażu klasycznego 

21 

 5.4.1. Ćwiczenia 

21 

5.7. Rodzaje masażu  

24 

 5.4.1. Ćwiczenia 

24 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

27 

7. Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  Wykonywanie  masażu 

pielęgnacyjnego,

 

który  będzie  pomocny  w  przyswajaniu  nowej  wiedzy  i  kształtowaniu 

umiejętności z zakresu tej jednostki. Zamieszczony materiał nauczania zawiera najważniejsze 
informacje  dotyczące  wymienionych  zagadnień  i wskazuje  tematykę,  z jaką  uczeń  powinien 
się  zapoznać  poprzez  wyszukanie  odpowiednich  informacji  we  wskazanej  literaturze. 
Poradnik  zawiera  jedynie  najważniejsze  informacje.  Poziom  trudności  wykonywanych 
ćwiczeń powinien być dostosowany do możliwości i wcześniej ukształtowanych umiejętności 
uczniów 

oraz 

uwzględniać 

wyposażenie 

pracowni 

kosmetycznej. 

Wykonanie 

zaproponowanych  przykładowych  ćwiczeń  pomoże  uczniowi  ukształtować  niezbędne 
umiejętności, wymagane programem kształcenia. Ważne jest, aby uczeń nie przyzwyczajał się 
do  zaproponowanych  zabiegów  pielęgnacyjnych.  Jeśli  ma  taką  możliwość  powinien 
uczestniczyć  w  pokazach  i  sympozjach,  dających  możliwość  poznania  nowych  technik 
kosmetycznych.  Należy  pamiętać,  że  w  ciągu  swojego  życia  zawodowego  będzie  musiał 
wielokrotnie  dokonywać  zmian  wykonywania  zabiegów,  stosowania  preparatów  i  aparatów 
kosmetycznych.  Informacje  w dziedzinie  kosmetyki  szybko  się  dezaktualizują,  zwłaszcza  te, 
które są ściśle związane ze sprzętem kosmetycznym i preparatami pielęgnacyjnymi. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych i intelektualnych;  

− 

ewaluację  osiągnięć  –  przykładowy  zestaw  zadań.  Pozytywny  wynik  sprawdzianu 
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele, 

− 

literaturę. 

W przypadku  wątpliwości  w  zakresie  stosowania  poradnika  uczeń powinien zwrócić się 

o pomoc do nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Schemat układu jednostki modułowej 

 

514[03].Z1 

Kosmetyka pielęgnacyjna 

514[03].Z1.02 

Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego

 

514[03].Z1.03 

Pielęgnowanie zdrowej skóry 

514[03].Z1.01 

Organizacja stanowisk pracy w gabinecie 

kosmetycznym

 

514[03].Z1.04 

Pielęgnowanie kończyn górnych 

514[03].Z1.05 

Pielęgnowanie kończyn dolnych 

514[03].Z1.06 

Pielęgnowanie oczu i ich oprawy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  analizować tekst ze zrozumieniem, 

  stosować ogólnie przyjęte normy etyczne oraz zasady kodeksu etyki zawodowej, 

  określać potrzeby klienta, 

  przeprowadzać wywiad z pacjentką, 

  rozpoznawać choroby skóry, 

  rozróżniać  aparaty,  narzędzia,  oraz  materiały  zabiegowe  właściwe  dla  wyposażenia 

stanowiska pracy kosmetyczki, 

  stosować zasady higieny pracy w trakcie świadczenia usług. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, powinieneś umieć: 

 

scharakteryzować budowę i funkcję układu kostnego, 

 

scharakteryzować budowę i funkcję układu mięśniowego, 

 

scharakteryzować budowę i funkcję układu nerwowego, 

 

scharakteryzować budowę i funkcję układu krążenia,  

 

scharakteryzować budowę i funkcję układu chłonnego, 

 

scharakteryzować budowę i funkcję skóry, 

 

określić funkcję masażu, 

 

określić rodzaje masażu, 

 

określić kolejność i rodzaj czynności podczas wykonywania masażu, 

 

określić wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu, 

 

zastosować różne techniki masażu twarzy, szyi i dekoltu, 

 

zastosować różne techniki masażu całego ciała, 

 

scharakteryzować wschodnie techniki masażu, 

 

określić topografię punktów biologicznie aktywnych na ciele, 

 

określić preparaty do masażu, 

 

przygotować klienta do zabiegu masażu, 

 

wykonać zabieg zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

 

Technik usług kosmetycznych 514[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Kosmetyka pielęgnacyjna 514 [03]. Z1. 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego 
514[03].Z1.02 

 
Temat: Budowa układu kostnego człowieka. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  poszczególnych  kości  w  obrębie 

kośćca człowieka. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  omówić budowę kości, 

  dokonać podziału kości, 

  rozpoznać poszczególne kości. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  grupowa – 4 grupy. 

 
Czas: 

45 min. 

Środki dydaktyczne:, 

  atlasy anatomiczne, 

  model kośćca, 

  program komputerowy pt: Ciało człowieka. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne (2 min). 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć (3 min). 
3.  Podział  uczniów  na  grupy  i  zorganizowanie  stanowisk  pracy  do  wykonania  ćwiczenia 

(2 min). 

4.  Realizacja tematu (35 min.): 

  Każda  grupa  otrzymuje  polecenie  rozpoznania  poszczególnych  kości  na  modelu, 

korzystając z atlasów i ewentualnej pomocy nauczyciela (w sytuacjach trudnych): 

  Grupa I –kości głowy, 

  Grupa II – kości klatki piersiowej i kręgosłupa, 

  Grupa II – kości kończyny górnej, 

  Grupa IV – kości kończyny dolnej. 

  Liderzy 

każdej 

grup 

porównują 

poprawność 

wykonanego 

ćwiczenia 

z prezentowanym programem komputerowym. 

  Uczniowie  prezentują  na  tle  klasy  efekty  swojej  pracy  –  pokazują  i  nazywają 

wszystkie kości. 

5.  Po wykonaniu ćwiczenia uczeń próbuje dokonać analizy jego przebiegu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6.  Uczeń  wskazuje  swoje  mocne  i  słabe  strony  pomagające  bądź  przeszkadzające  mu 

w wykonaniu ćwiczenia. 

7.  Nauczyciel analizuje prace ucznia i ocenia ją. 
 
Zakończenie zajęć (2 min) 
 
Praca domowa 

Odszukaj na sobie lub koleżance możliwe do zidentyfikowania kości szkieletu i nazwij je.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach (3 min) 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: 

 

Technik usług kosmetycznych 514[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Kosmetyka pielęgnacyjna 514 [03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego 
514[03].Z1.02 

 
Temat: Wykonywanie masażu klasycznego kręgosłupa i grzbietu. 
Cel  główny:  Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  masażu  klasycznego  kręgosłupa 

i grzbietu. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  zorganizować stanowisko do masażu zgodnie z zasadami i ergonomią, 

  dobrać pozycję złożeniową, przygotować klientkę do masażu, 

  dobrać środki poślizgowe, 

  omówić cele technik masażu, dobrać i omówić techniki do masażu, 

  wykonać masaż zgodnie z zasadami. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne z instruktażem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  grupowa, 

  w parach. 

 

Czas: 120 minut. 
Środki dydaktyczne:
 

  leżanki, 

  prześcieradła, 

  opaski na włosy, 

  wałki, 

 

środki dezynfekujące, 

 

środki poślizgowe (oliwki, kremy, żele). 

 
Zakończenie zajęć 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do technik, omówienie celu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

 

nauczyciel wyjaśnia podstawowe pojęcia, 

 

nauczyciel pokazuje całe ćwiczenie, 

 

uczniowie ćwiczą w parach, 

 

nauczyciel  nadzoruje pracę uczniów, wyjaśnia, pomaga w prawidłowym wykonaniu 
ćwiczenia. Sprawdza kolejność ruchów i kierunek masażu. 

5.  Po wykonaniu zadania uczeń omawia ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

6.  Nauczyciel z uczniem analizuje jego pracę. 
7.  Grupa z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukać w literaturze, czasopismach wiadomości na temat masażu relaksacyjnego. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach (3 min.) 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Anatomia i fizjologia układu narządów ruchu 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj i podpisz zaznaczone kości. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać wiadomości na temat budowy 

układu  kostnego  (materiał  nauczania 
pkt.4.1.1), 

2)  zorganizować  stanowisko  pracy  do 

wykonania ćwiczenia, 

3)  przeanalizować  położenie  strzałek  na 

rysunku, 

4)  dokonać 

analizy 

kośćca 

człowieka 

zgodnie  z  podziałem  przedstawionym  w 
materiale  nauczania  pkt.4.1.1  i  literaturą 
zawartą w rozdziale 6, 

5)  sprawdzić 

poprawność 

podpisów  

(w  razie  trudności  skorzystać  z  pomocy 
nauczyciela), 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

 Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

aktywne czytanie, 

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

  Środki dydaktyczne: 

 

schemat układu kostnego człowieka,  

 

ołówek, gumka, flamastry, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę. 

 

 NAZWA MIĘŚNIA 

 GRUPA 

Mięsień czworogłowy 

Przednia uda 

Mięsień płaszczkowaty 

 

Mięsień dwugłowy ramienia 

 

Mięśnie glistowate ręki 

 

Mięsień żwacz 

 

Mięsień jarzmowy większy 

 

Mięsień równoległoboczny 

 

Mięsień zębaty przedni 

 

Mięsień naramienny 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać  wiadomości  na  temat  budowy  układu  mięśniowego  (materiał  nauczania 

pkt.4.1.1), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z tabelą, 
4)  dokonać analizy informacji na temat układu mięśniowego człowieka zgodnie z podziałem 

przedstawionym w materiale nauczania pkt.4.1.1 i literaturą zawartą w rozdziale 6, 

5)  sprawdzić  poprawność  wpisów  do  poszczególnych  rubryk  w  tabeli  (w  razie  trudności 

skorzystać z pomocy nauczyciela), 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  aktywne czytanie, 
–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  schemat tabeli,  
–  ołówek, gumka, flamastry, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2.  Anatomia i fizjologia układu nerwowego 
 

5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Podpisz elementy neuronu i określ ich funkcje. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać 

wiadomości 

na 

temat 

anatomii 

fizjologii 

układu 

nerwowego 

w zaproponowanej literaturze lub Internecie, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  dokonać analizy budowy neuronu, 
4)  przeanalizować położenie strzałek na rysunku, 
5)  podpisać strzałki,  
6)  sprawdzić poprawność podpisów (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela), 
7)  określić funkcje wyszczególnionych elementów, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

aktywne czytanie, 

– 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

materiał nauczania – rozdział 4.2.1., 

– 

schemat neuronu,  

– 

ołówek, gumka, flamastry, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij poniższe zdania wykorzystując hasła podane w ramce (należy zmienić w razie 

potrzeby końcówki rzeczowników w ramce). 

1.  Podstawowym elementem budowy układu nerwowego jest………………………………... 
2.  Wypustki  przewodzące  impulsy  powstające  w  ciele  komórki  do  innego  miejsca 

(najczęściej do innego neuronu lub włókna mięśniowego) to……………………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

3.  Wiązki dendrytów lub neurytów tworzą……………………………………………………. 
4.  Ośrodkowy układ nerwowy tworzą……………………….i………………………………. 
5.  Pomiędzy oponą pajęczą a oponą miękką znajduje się…………………………………….. 
6.  Powierzchnię 

półkul 

mózgowych 

pokrywa 

cienka 

warstwa 

istoty 

szarej 

tworząc…………………………….......…………………………………………………… 

7.  Ośrodki życiowo ważne znajdują się………………………………………………………. 
8.  Elementem budowy…………………………………………………...........……jest robak. 
 

mózgowie, jama podpajęczynówkowa, neuron, kora mózgu, rdzeń kręgowy, 

rdzeń przedłużony, neuryty, nerw, móżdżek 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (punkt 4.2.1.) oraz literaturą zawartą w rozdziale 6, 
2)  przeczytać ze zrozumieniem powyższe zdania, 
3)  dokonać analizy merytorycznej tekstu (materiał nauczania 4.2.1.), 
4)  wynotować potrzebne informacje, 
5)  uzupełnić zdania brakującymi wyrazami, 
6)  zaprezentować w grupie wykonaną pracę, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  aktywne czytanie, 
–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  materiał nauczania – rozdział 4.2.1, 
–  literatura z rozdziału 7, 
–  plansza z napisanymi zdaniami, 
–  wykaz haseł w ramce, 
–  ołówek, gumka, flamastry. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3.

 

Anatomia i fizjologia układu krążenia 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Określ funkcje elementów morfotycznych krwi (krwinek) i podaj ich nazwy polskie. 

 

Rodzaj krwinki 

Nazwa polska 

Główna funkcja 

Erytrocyty 

 

 

 

Leukocyty 

 

 

 

Trombocyty 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (punkt 4.3.1.) oraz literaturą zawartą w rozdziale 6, 
2)  przeczytać  ze  zrozumieniem  wybrany  fragment  tekstu  mówiący  o  elementach 

morfotycznych krwi, 

3)  dokonać analizy merytorycznej tekstu (materiał nauczania 4.3.1.), 
4)  wynotować potrzebne informacje, 
5)  uzupełnić tabelę, 
6)  skonsultować z innymi uczniami poprawność odpowiedzi, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

aktywne czytanie, 

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

materiał nauczania – rozdział 4.3.1., 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

plansza z narysowaną tabelą, 

 

ołówek, gumka, flamastry. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

 Ćwiczenie 2 

Opisz elementy budowy serca. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (punkt 4.3.1.) oraz literaturą zawartą w rozdziale 7, 
2)  przeczytać ze zrozumieniem wybrany fragment tekstu mówiący o budowie serca, 
3)  dokonać analizy schematu serca, 
4)  wynotować potrzebne informacje, 
5)  uzupełnić podpisy na rysunku przedstawiającym serce, 
6)  zaprezentować w grupie wykonaną pracę, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  aktywne czytanie, 

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

  materiał nauczania 4.3.1. 

  schemat serca, 

  ołówek, gumka, flamastry, 

  literatura z rozdziału 7 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.4. 

Anatomia i fizjologia skóry 

 
5.4.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj przedstawiony fragment skóry i podpisz jej elementy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (punkt 4.4.1.) oraz literaturą zawartą w rozdziale 6, 
2)  dokonać analizy merytorycznej tekstu (materiał nauczania 4.4.1.), 
3)  wynotować potrzebne informacje, 
4)  uzupełnić na schemacie brakujące podpisy , 
5)  skonsultować z innymi uczniami poprawność zaznaczenia elementów budowy skóry, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum klasy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

  aktywne czytanie, 

 

ćwiczenia przedmiotowe 

 

Środki dydaktyczne: 

  materiał nauczania – rozdział 4.4.1., 

  kolorowy schemat budowy skóry, 

  ołówek, gumka, flamastry, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij brakujące części zdań: 

 
1.  Naskórek jest…………………………………………………………………………...…. 
2.  Naskórek składa się z (ilu?)……..warstw: (wylicz je)………………………………….… 

………………………………………………………………………………………….…. 
………………………………………………………………………………………….…. 

Warstwy: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

3.  Zdolność wytwarzania nowych komórek ma warstwa………………………………....… 
4.  Skóra właściwa składa się z (ilu?)……... warstw: (wylicz je)………………………....…. 

……………………………………………………………………………………………. 

5.  Komórki 

tłuszczowe 

zawarte 

tkance 

podskórnej 

biorą 

udział 

w………………………………………………………………………………………….. 
……………………………………………………………………………………………. 

6.  Wyróżniamy następujące cechy skóry: 

……………………………………………………………………………………………. 
……………………………………………………………………………………………. 

7.  Funkcja termoregulacyjna skóry polega na ……………………………………………. 

……………………………………………………………………………………………. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (punkt 4.4.1.) oraz literaturą zawartą w rozdział 7, 
2)  dokonać analizy merytorycznej tekstu (materiał nauczania 4.4.1.), 
3)  wynotować potrzebne informacje, 
4)  uzupełnić brakujące części zdań, 
5)  skonsultować z innymi uczniami poprawność udzielonych odpowiedzi, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum klasy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

aktywne czytanie, 

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

  Środki dydaktyczne: 

 

materiał nauczania pkt. 4.4.1., 

 

karta ćwiczenia, 

 

ołówek, gumka, flamastry, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.5.  Fizjologia i funkcje masażu 

 

5.5.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przyporządkuj informacje dotyczące wpływu masażu na: 

skórę: 

 

 

 

 

 

 

układ mięśniowy: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Warianty odpowiedzi: 
usuwanie  złuszczonego  naskórka,  usuwanie  kwasu  mlekowego,  obniżenie  pobudliwości 
zaburzeń nerwów czuciowych (mechanoreceptorów), zwiększa się ilość czynnych kapilarów, 
oddziaływanie na receptory czucia głębokiego, przyspiesza odpoczynek i regeneracje, obniża 
tonus mięśniowy, zdolność do kurczenia i rozkurczania włókien mięśniowych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami dotyczącymi fizjologii i funkcji masażu (materiał nauczania pkt. 

4.5.1.), 

2)  dokładnie przeczytać warianty odpowiedzi, 
3)  wybrać właściwe warianty, 
4)  dopasować karteczki z odpowiednim materiałem, 
5)  porównać odpowiedzi z innymi osobami z grupy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  aktywne czytanie, 

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

  karty główne z napisami: wpływ masażu na skórę, wpływ masażu na układ mięśniowy, 

  karteczki z napisanymi wariantami odpowiedzi na jednej kartce jedna odpowiedź. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Ćwiczenie 2 

Dokończ poniższe zadania: 

Masaż swoje działanie opiera na naukach ................................................................................... 
...................................................................................................................................................... 
...................................................................................................................................................... 
...................................................................................................................................................... 
Masaż zmierza do celów: ............................................................................................................ 
...................................................................................................................................................... 
...................................................................................................................................................... 
...................................................................................................................................................... 
Homeostaza strukturalna to: ...................................................................................................... 
...................................................................................................................................................... 
...................................................................................................................................................... 
...................................................................................................................................................... 
 
Warianty odpowiedzi 
kliniczne nauki (fizjologia, patomorfologia, patofizjologia, anatomia, utrzymanie homeostazę 
strukturalną,  ograniczeniem  szkodliwych  czynników naruszających  homeostazę  strukturalną, 
zdolności tkanek i narządów do stanu równowagi). 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z fizjologią masażu (materiał nauczania pkt. 4.5.1.), 
2)  przeczytać dokładnie warianty odpowiedzi, 
3)  dopasować odpowiedzi, 
4)  dokończyć zdania, 
5)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  aktywne czytanie, 

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

  karta ćwiczeń, 

  materiał nauczania pkt. 4.5.1, 

  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

5.6.  Techniki masażu klasycznego 
 

5.6.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij schemat. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z celami technik materiał nauczania, 
2)  wpisać w odpowiednich polach schematu cele, 
3)  porównaj swój schemat ze schematami opracowanymi przez koleżanki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  aktywne czytanie, 

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

  karty do wypełnienia, 

  materiał nauczania 4.6.1. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokończ poniższe zdania: 

Masaż dla układu mięśniowego wykonujemy w kierunku …………………………………...... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
Masaż dla układu nerwowego wykonujemy w kierunku ………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 

Cel technik 

ugniatanie 

głaskanie 

oklepywanie 

rozcieranie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Masaż dla układu limfatycznego wykonujemy w kierunku ……………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
Masaż dla układu krążenia wykonujemy w kierunku ………………………………………….. 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z kierunkami wykonywania masażu (materiał nauczania pkt. 4.6.1.), 
2)  dokończyć zdania, 
3)  porównać swoją odpowiedź z odpowiedziami koleżanek. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  aktywne czytanie, 

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

  karty do wypełnienia, 

  materiał nauczania 4.6.1. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj masaż kręgosłupa i grzbietu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz 
z  objaśnieniem  etapów  wykonania  masażu  kręgosłupa  i  grzbietu  z  uwzględnieniem 
przygotowania  stanowiska  pracy  i  klienta  do  zabiegu  oraz  rodzaju  ruchów  i  kolejności  ich 
wykonywania.  Ćwiczenie  należy  realizować  w  2  –  osobowych  zespołach(  jeden  uczeń 
wykonuje  zadanie,  drugi  jest  modelem)  lub  indywidualnie  na  żywym  modelu.  Należy 
nadzorować pracę uczniów  i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu 
ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać 
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  techniką  wykonywania  masażu  kręgosłupa  i  grzbietu (materiał  nauczania 

pkt. 4.6.1.), 

2)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
3)  ułożyć klientkę zgodnie z zasadami ergonometrii, 
4)  dobrać odpowiedni środek poślizgowy, 
5)  umyć ręce, 
6)  wykonać zabieg zgodnie z zasadami i instrukcją w materiale nauczania, 
7)  po zabiegu sprzątnąć stanowisko pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  leżanka,  

  prześcieradło,  

  wałek, środki poślizgowe,  

 

środki dezynfekcyjne. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj masaż twarzy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz 
z  objaśnieniem  etapów  wykonania  masażu  twarzy  z  uwzględnieniem  przygotowania 
stanowiska  pracy  i  klienta  do  zabiegu  oraz  rodzaju  ruchów  i  kolejności  ich  wykonywania. 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  2  –  osobowych  zespołach(  jeden  uczeń  wykonuje  zadanie, 
drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów 
i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel 
powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy  i  sposoby  ich 
wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z techniką wykonywania masażu kosmetycznego twarzy (materiał nauczania 

pkt. 4.6.1.), 

2)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
3)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii i higieny pracy, 
4)  wykonać demakijaż twarzy, 
5)  dobrać środki poślizgowe, 
6)  wykonać masaż zgodnie z instrukcją w materiale nauczania (...), 
7)  sprzątnąć stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  leżanka, 

  prześcieradła, 

  opaska, 

  pareo, 

 

środki do demakijażu twarzy, 

  płatki kosmetyczne, 

 

środki dezynfekujące, 

 

środki poślizgowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

5.7.  Rodzaje masażu 
 

5.7.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj drenaż limfatyczny twarzy zgodnie z zasadami. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz 
z  objaśnieniem  etapów  wykonania  drenażu  limfatycznego  twarzy  z  uwzględnieniem 
przygotowania  stanowiska  pracy  i  klienta  do  zabiegu  oraz  rodzaju  ruchów  i  kolejności  ich 
wykonywania.  Ćwiczenie  należy  realizować  w  2  –  osobowych  zespołach(  jeden  uczeń 
wykonuje  zadanie,  drugi  jest  modelem)  lub  indywidualnie  na  żywym  modelu.  Należy 
nadzorować pracę uczniów  i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu 
ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać 
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  wykonywania  drenażu  limfatycznego  twarzy  (materiały 

nauczania), 

2)  przygotować stanowisko pracy wg wymogów, 
3)  przygotować chorą osobę do masażu: wykonać demakijaż twarzy, 
4)  dobrać środek poślizgowy, umyć ręce, 
5)  wykonać drenaż limfatyczny twarzy zgodnie z instrukcją, 
6)  oczyścić twarz, 
7)  posprzątać stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

łóżko do masażu, 

  prześcieradła, 

  opaska na włosy, 

 

środki poślizgowe, 

  płyn do demakijażu twarzy, 

  płatki kosmetyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Ćwiczenie 2 

Wybierz i dopasuj odpowiednie techniki do rodzaju masażu. 

Masaż segmentarny 

Drenaż limfatyczny 

 

 

 

Techniki: 
przyśrubowanie,  głaskanie,  rozcieranie  koliste,  rozcieranie  spiralne,  chwyt  na  wyrostki 
kolczaste,  uciski,  rolowanie,  ugniatanie  szczypcowe,  wibracja,  ugniatanie  podłużne,  chwyt 
biodrowy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z technikami wykonywania masażu segmentarnego i drenażu limfatycznego 

(materiał nauczania pkt. 4.7.1.), 

2)  dokonać selekcji technik masażu, 
3)  podkreślić w tekście odpowiednie techniki, 
4)  uzupełnić tabelę, 
5)  porównać swoją tabelę z tabelą przygotowaną przez kolegów i koleżanki. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  aktywne czytanie, 

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

  tabela do uzupełnienia, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Uzupełnij tabelę.  

Umiejscowienie zmian odruchowych 

Zmiany odruchowe w tkankach  

 
Tkanka skórna i podskórna  

  
 
 

 
Tkanka łączna  

 
 
 

 
Tkanka mięśniowa  

 
 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznaj  się  z  opisem  wykonywania  masażu  segmentarnego  (materiał  nauczania  pkt. 

4.7.1.), 

2)  dokonać selekcji zmian odruchowych, 
3)  podkreślić w tekście odpowiednie zmiany odruchowe, 
4)  uzupełnij tabelę, 
5)  porównaj swoją tabelę z tabelami przygotowanymi przez kolegów i koleżanki. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  aktywne czytanie, 

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

  tabela do uzupełnienia, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 4 

Uzupełnij tabelę.  

Rodzaj masażu 

Wskazania do masażu 

 

Masaż segmentarny 

 
 
 

 

Masaż limfatyczny 

 
 
 

 

Masaż pneumatyczny 

 
 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  ze  wskazaniami  do  poszczególnych  rodzajów  masażu  (materiał  nauczania 

pkt. 4.7.1.), 

2)  podkreślić w tekście wskazania do rodzaju masażu, 
3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać swoją tabelę z tabelami przygotowanymi przez koleżanki i kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  aktywne czytanie, 

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

  tabela do uzupełnienia, 

  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  masażu 
pielęgnacyjnego” 
 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

  zadania 1 – 15 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić wpływ soli wapnia na kości 

Wyliczyć rodzaje kości 

 

długie  

 

płaskie  

 

różnokształtne  

 

pneumatyczne  

 

krótkie  

Rozróżnić żebra prawdziwe 

Określić liczbę kości nadgarstka 

Wskazać cześć czynną mięśnia 

Zdefiniować pojęcie masaż 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

Określić 

wpływ 

masażu 

na 

organizm 

Wskazać  kierunek  ruchów  przy 
masażu 

Określić  przygotowanie  masażysty 
do pracy 

10 

Rozróżnić 

rodzaje 

masaży 

specjalistycznych 

11 

Określić  liczbę  zabiegów  w  masażu 
segmentarnym 

12 

Przewidzieć wpływ głaskania na 
organizm 

13 

Wyliczyć techniki masażu 
klasycznego 

14 

Wskazać zastosowanie aparatu 
Redor 

15 

Określić techniki wykonywania 
drenażu limfatycznego 

16 

Wskazać części ciała, od których 
rozpoczyna się drenaż limfatyczny 

PP 

17 

Przewidzieć działanie masażu 
pneumatycznego 

PP 

18  Określić funkcję erytrocytów 

PP 

… jest transport tlenu do 
komórek 

19 

Wskazać miejsce rozmnażania 
młodych komórek naskórka 

PP 

20  Określić funkcję neutrytów 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących Wykonywania masażu pielęgnacyjnego: 

 

zadania:  1,  3,  4,  5,  6,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  19,  20–  to  zadania 
jednokrotnego wyboru;  

 

zadania:  2,  i  18  to  zadania  wymagające  uzupełnienia  w  których  należy  udzielić 
krótkiej odpowiedzi. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X  
(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy lub części zdania. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  któreś  zadanie  sprawia  Ci  trudności,  przejdź  do  następnego,  odkładając  jego 

rozwiązanie  na  później,  po  rozwiązaniu  całego  testu.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci 
zadania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Sole wapnia zawarte w kości nadają jej 

a)  sprężystość, 
b)  twardość, 
c)  kruchość, 
d)  charakterystyczny wygląd. 

 

2.  Według osteologii wyróżniamy następujące rodzaje kości: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
3.  Żebra prawdziwe to żebra 

a)  od I do VII, 
b)  od I do V, 
c)  od V do VIII, 
d)  od VIII do X. 
 

4.  Kości nadgarstka jest 

a)  6, 
b)  7, 
c)  8, 
d)  9. 
 

5.  Część czynna mięśnia to 

a)  ścięgno, 
b)  przyczep początkowy, 
c)  brzusiec, 
d)  powięź. 

 
6.  Masażem nazywamy 

a)  ruchy rąk wywołujący nacisk na tkanki, 
b)  ruchy rąk wykonywane w pewnej kolejności, w określonym tempie, 
c)  odkształcenie tkanki, 
d)  wszystkie odpowiedzi są poprawne. 

 
7.  Masażem działamy na 

a)  skórę, 
b)  mięśnie, aparat więzadłowo-stawowy, 
c)  skórę i okostną, 
d)  wszystkie odpowiedzi poprawne.  

 
8.  Kierunek masażu dla układu krążenia to: 

a)  dosercowy, odkręgosłupowy, 
b)  dogłowowy, odkręgosłupowy, 
c)  dosercowy, zgodny z przepływem krwi żylnej, 
d)  zgodny z przepływem krwi żylnej do dużych węzłów chłonnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

9.  Przed przystąpieniem do masażu należy: 

a)  umyć ręce, ułożyć klientkę, dobrać środki poślizgowe, 
b)  przygotować stanowisko pracy do masażu zgodnie z zasadą ergonomii, 
c)  przygotować  stanowisko  do  masażu  zgodnie  z  ergonomią,  higieną,  przygotować 

klientkę do masażu, umyć ręce, 

d)  ułożyć  klientkę  w  pozycji  rozluźniającej,  umyć  ręce,  rozluźnić  palce  rąk  przed 

masażem. 

 

10.  Do masaży specjalistycznych należą: 

a)  segmentarny, pneumatyczny, 
b)  limfatyczny, punktowy, podwodny, wirowy, 
c)  klasyczny, segmentarny, okostnowy, wibracyjny, 
d)  limfatyczny, segmentarny, akupresura. 

 

11.  W masażu segmentarny ilość zabiegów wynosi 

a)  3, 
b)  8, 
c)  10 – 15, 
d)  do momentu usunięcia wszystkich zmian.  

 

12.  Technika głaskania ma na celu 

a)  pobudzić tkanki skóry, 
b)  usunąć zrogowaciały naskórek, udrożnić ujścia łojowe i potowe, 
c)  wzmocnić tkankę skórną, 
d)  rozszerzyć naczynia krwionośne skóry. 

 

13.  Do masażu klasycznego należą techniki: 

a) rozcieranie koliste, głaskanie, 
b) rolowanie, głaskanie, przyśrubowanie, 
c) ugniatanie, rozcieranie, roztrząsanie, 
d) chwyt biodrowy, głaskanie, wibracja.  

 
14.  Aparat do wibracji Redor użyjesz przy: 

a)  otyłości, wzmożonym napięciu mięśniowym, 
b)  obniżonym napięciu mięśniowym, 
c)  w stanach pobudzenia nerwowego, 
d)  stany przewlekłe tkanek miękkich, zaburzone krążenie.  

 

15.  W drenażu limfatycznym wykonujemy techniki: 

a)  głaskanie, ugniatanie, uciski, 
b)  ugniatanie, rozcieranie, 
c)  głaskanie, rozcieranie koliste, spiralne, ugniatanie, uciski, 
d)  rozcieranie koliste, głaskanie powierzchniowe, uciski.  

 

16.  Drenaż limfatyczny zaczynamy wykonywać od: 

a) dużych węzłów chłonnych, 
b) od części dystalnych do proksymalnych, 
c) stopy, ręki, 
d) przyczepu końcowego mięśni.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

17.  Masaż pneumatyczny działa jak technika:  

a)  wibracji, 
b)  ugniatania, 
c)  rozcieranie, głaskanie, 
d)  głaskanie, ugniatanie. 

 
18.  Główną rolą erytrocytów jest /dokończ zdanie/……………………………………... 

…………………………………………………………………………………………. 

 
19.  Rozmnażanie się młodych komórek naskórka odbywa się: 

a)  w warstwie rogowaciejącej i podstawnej, 
b)  w warstwie lśniącej i kolczystej, 
c)  w warstwie ziarnistej i podstawnej, 
d)  w warstwie podstawnej i kolczystej. 

 
20.  Wypustki komórki nerwowej przewodzące impulsy z ciała komórki na obwód to 

a)  neuron, 
b)  neuryt, 
c)  dendryt, 
d)  neuromer. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 

 
Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania. 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 





 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

 

18 

 

 
 
 

 

19 

 

20 

 

Razem:    

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY” 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  jednostce  modułowej  „Wykonywanie  masażu 

pielęgnacyjnego” przewiduje się zastosowanie zadania typu „próba pracy”, gdyż pozwoli ono 
określić poziom ukształtowanych przez ucznia umiejętności w tej  jednostce. Zadanie zostało 
tak  skonstruowane,  aby  można  było  zbadać  wyszczególniony  poniżej  układ  umiejętności. 
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym 
czasie  wykonanie  zadania.  Uczeń  powinien  mieć  udostępnione  stanowisko  kosmetyczne  
z  niezbędnym  wyposażeniem  umożliwiającym  wykonanie  masażu  kosmetycznego  twarzy. 
Należy  również  przygotować  stanowisko  ogólne,  na  którym  będą  zgromadzone  preparaty 
kosmetyczne,  materiały  i  bielizna zabiegowa oraz środki higieniczne, spośród których uczeń 
wybierze właściwe do wykonania swojego zadania. Czas przewidziany na wykonanie zadania 
wynosi 60 minut. 

 

Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności: 
1)  sporządzić plan pracy, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  przygotować klienta do zabiegu, 
4)  wykonać demakijaż twarzy, 
5)  przygotować się do masażu, 
6)  wykonać masaż twarzy. 
 
Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego 
Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy. 
Opis pracy: 
1.  Przygotowanie stanowiska pracy: 

  przygotowanie  stanowiska  pracy  do  masażu  –  zgromadzenie  na  stanowisku  pracy: 

środka  poślizgowego,  mleczka  do  demakijażu  ,  płatków  kosmetycznych,  bielizny 
zabiegowej,  dwóch  dużych  ręczników,  opaski  na  włosy,  środka  do  dezynfekcji  rąk, 
rozłożenie fotela kosmetycznego i przykrycie go ręcznikiem. 

2.  Przygotowanie klienta do zabiegu: 

  wykluczenie przeciwwskazań do wykonania zabiegu, wskazanie klientowi miejsca do 

przebrania, zaopatrzenie klienta w tunikę jednorazową, przykrycie klienta ręcznikiem, 
założenie opaski na włosy. 

3.  Wykonanie demakijażu twarzy: 

  nanieść  na  płatki  kosmetyczne  mleczko  do  demakijażu,  stanąć  za  klientką, 

rozmalowanie  rozpocząć  od  brody  na  zewnątrz twarzy,  poprzez  policzki,  nos, wokół 
oczu , potem czoło. 

4.  Przygotowanie się do masażu: 

  umyć i zdezynfekować ręce, rozluźnić dłonie. 

5.  Wykonanie masażu twarzy:  

  rozpocząć  przegłaskaniem  szyi  i  całej  twarzy.  Szyję  a  w  szczególności  jej  boki, 

głaskać  na  przemian  rękami  raz  z  jednej  raz  z  drugiej  strony,  przejść  na  bruzdę 
czołowo nosową, czoło i od skroni ciągłym ruchem przegłaskać boki twarzy i szyi. 

  po przegłaskaniu całej twarzy przejść do rozcierania, ugniatania i oklepywania każdej 

jej  części.  Przejście  do  kolejnego  ruchu  powinno  być  poprzedzone  przegłaskaniem. 
Masaż  zakończyć  delikatnymi  ruchami  głaszczącymi  o  działaniu  uspakajającym 
i usypiającym.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

Treść zadania 

Wykonaj  masaż  kosmetyczny  twarzy  wykorzystując  dostępne  preparaty  kosmetyczne. 

Zabieg  powinien  obejmować  następujące  etapy:  sporządzenie  planu  pracy,  przygotowanie 
stanowiska  pracy  i  klienta  do  zabiegu,  wykonanie  masażu  kosmetycznego.  Na  stanowisku 
pracy  przygotowano  wyposażenie  umożliwiające  wykonanie  zadania.  We  wskazanym  przez 
nauczyciela  miejscu  umieszczono  bieliznę  zabiegową,  środki  poślizgowe,  środki  do 
dezynfekcji  oraz  materiały  higieniczne,  spośród, których  wybierzesz  środki  potrzebne  Ci  do 
wykonania zadania. Przewidywany czas wykonania zadania: maksymalnie 60 minut. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonana przez ucznia 

Punkty 

Waga* 

Wynik 

1. 

Sporządzanie planu pracy 

 

0,7 

 

2. 

Przygotowanie stanowiska pracy  

 

0,5 

 

3. 

Przygotowanie klienta do zabiegu 

 

0,8 

 

4. 

Wykonanie demakijażu twarzy 

 

0,6 

 

5.  

Przygotowanie się do masażu 

 

0,5 

 

6. 

Wykonanie masażu kosmetycznego twarzy 

 

0,8 

 

 

* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności. 
 
Klucz oceniania: 

 

20  pkt.  –  czynność  wykonana  bezbłędnie  z  pełnym  umotywowaniem  dokonanych 
wyborów, 

 

18  pkt.  czynność  wykonana  bezbłędnie,  drobne  nieprawidłowości  w  umotywowaniu 
dokonywanych działań, 

 

14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy, 

 

10  pkt.  –  w  wykonaniu  czynności  wystąpiło  kilka  błędów,  które  w  wyniku 
przeprowadzonej korekty naprawiono, 

 

7  pkt.  –  najważniejsze  elementy  danej  czynności  zostały  wykonane,  wykonanie  jednak 
całej czynności wymagało dokonania wielu poprawek, 

 

0 pkt. czynność wykonana błędnie. 
 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

Ocena 

Minimalna liczba 

uzyskanych punktów 

dopuszczający 

60 

dostateczny 

72 

dobry 

85 

bardzo dobry 

95 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

7.  LITERATURA 

 

1.  Aleksandrowicz R.: Mały atlas anatomiczny. PZWL, Warszawa 2004 
2.  Dylewska-Grzelakowska J.: Kosmetyka stosowana. Wydanie IV. WSiP, Warszawa 2005 
3.  Jaroszewska J.: Kosmetyka i kosmetologia. Polskie Stowarzyszenie Kosmetyczne 
4.  Krechowiecki A., Kubik W. i inni.: Anatomia człowieka. PZWL, Warszawa 1992 
5.  Michalik A., Ramotowski W.: Anatomia i fizjologia człowieka. PZWL, Warszawa 2004 
6.  Peters B.: Kosmetyka. Rea, Warszawa 2002 
7.  Prochowicz Z.: Podstawy masażu leczniczego. Wydanie I. PZWL, Warszawa 1990 
8.  Zborowski A.: Drenaż limfatyczny. Wydanie I. AZ, Kraków 1995 
9.  Zborowski A.: Masaż klasyczny. Wydanie I. AZ, Kraków 1994