background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 

MINISTERSTWO 

EDUKACJI NARODOWEJ 

 
 
 

 
 

Aleksandra Czernic 

 
 

 
 
 
 

 

Analizowanie  budowy,  fizjologii  i  patofizjologii  narządu 
Ŝucia 322[03].O1.03 

 
 
 
 
 
 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 

 
 
 
 

 

 

Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
lek. dent. Alicja Jędrzejczyk 
lek. med. Paweł Szymczyk 

 
 
 

Opracowanie redakcyjne: 
lek. stom. Aleksandra Czernic 

 
 

Konsultacja: 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 

 
 

 

 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[03].O1.03 
„Analizowanie  budowy,  fizjologii  i  patofizjologii  narządu  Ŝucia”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu higienistka stomatologiczna. 

 
 
 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Analizowanie  funkcji  poszczególnych  tkanek,  narządów  i  układów 

organizmu człowieka 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Analizowanie wybranych chorób i zaburzeń metabolicznych organizmu 

człowieka 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Analizowanie budowy i funkcji układu stomatognatycznego 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

5.4.  Analizowanie chorób i zaburzeń anatomiczno-czynnościowych narządu 

Ŝucia 

17 

5.4.1.  Ćwiczenia 

17 

6.  Sprawdzian osiągnięć 

19 

7.  Literatura 

33 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie higienistka stomatologiczna.  

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania  wstępne,  umiejętności  jakie  powinien  posiadać  uczeń  przed  przystąpieniem 
do realizacji programu jednostki modułowej, 

– 

cele kształcenia, umiejętności jakie uczeń opanuje podczas realizacji programu jednostki 
modułowej, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

ć

wiczenia  zawierające  wskazówki  do  realizacji,  zalecane  metody  nauczania–uczenia  się 

oraz środki dydaktyczne, 

– 

ewaluacje  osiągnięć,  po  zrealizowaniu  programu  jednostki  modułowej  pozwoli  ocenić 
poziom nabytych umiejętności, 

– 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  następujących  metod  nauczania:  wykładu,  ćwiczeń 
praktycznych, dyskusji dydaktycznej, metody analizy przypadków. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  od  samodzielnej  do 

zespołowej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  

 
 

 
 
 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych

 

322[03].O1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa 

i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej, 

ochrony środowiska 

322[03].O1 

Podstawy zawodu  

322[03].O1.02 

Nawiązywanie i utrzymywanie 

kontaktów międzyludzkich 

322[03].O1.03 

Analizowanie budowy, fizjologii 

i patofizjologii narządu Ŝucia 

322[03].O1.04 

Udzielanie pierwszej pomocy 

322[03].O1.05 

Stosowanie przepisów prawa i zasad 

ekonomiki w ochronie zdrowia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z komputera, 

− 

posługiwać się podstawową terminologią stomatologiczną 

− 

posługiwać się podstawową terminologią medyczną, 

− 

pracować w grupie, 

− 

wykorzystywać róŜne źródła informacji, 

− 

komunikować się z innymi przedstawicielami środowiska medycznego. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

− 

rozróŜnić tkanki ustroju, 

− 

scharakteryzować budowę i czynności układu kostno-stawowego oraz narządu Ŝucia, 

− 

scharakteryzować budowę i czynności układu pokarmowego, 

− 

scharakteryzować budowę górnych i dolnych dróg oddechowych, 

− 

określić funkcję przepony, 

− 

określić znaczenie narządów krwiotwórczych dla ustroju, 

− 

scharakteryzować budowę anatomiczną serca i układu naczyniowego, 

− 

określić wpływ hormonów na organizm, 

− 

scharakteryzować budowę i czynności narządów zmysłów, 

− 

scharakteryzować budowę i wyjaśnić rolę ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, 

− 

scharakteryzować topografię i fizjologię nerwów czaszkowych, 

− 

scharakteryzować zmiany chorobowe organizmu człowieka, 

− 

wyjaśnić pojęcie dziedziczności i scharakteryzować choroby uwarunkowane genetycznie, 

− 

scharakteryzować mechanizm odporności wrodzonej i nabytej, 

− 

scharakteryzować podstawowe zaburzenia przemiany materii, 

− 

scharakteryzować budowę układu stomatognatycznego, 

− 

określić funkcje jamy ustnej, 

− 

scharakteryzować budowę dziąsła brzeŜnego i właściwego, 

− 

wyjaśnić budowę i funkcje ozębnej, 

− 

scharakteryzować budowę i funkcje języka, 

− 

dokonać podziału gruczołów ślinowych i scharakteryzować ich topografię, 

− 

określić skład i funkcje śliny, 

− 

scharakteryzować makroskopową i mikroskopową budowę zębów, 

− 

określić róŜnice w uzębieniu mlecznym i stałym, 

− 

scharakteryzować dwupokoleniowość zębów, 

− 

scharakteryzować funkcje poszczególnych grup zębowych, 

− 

rozróŜnić choroby twardych tkanek zęba, 

− 

określić zaburzenia liczby i kształtów zębów, 

− 

scharakteryzować budowę morfologiczną i topografię przyzębia, 

− 

wyjaśnić przyczyny chorób przyzębia, 

− 

scharakteryzować pulpopatie, 

− 

scharakteryzować zgorzel i martwicę miazgi, 

− 

sklasyfikować zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, 

− 

sklasyfikować ogniska zakaŜenia w obrębie narządu Ŝucia, 

− 

scharakteryzować nieŜytowe zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, 

− 

dokonać morfologiczno-czynnościowego podziału wad zgryzu, 

− 

scharakteryzować  wady  zgryzu  w  odniesieniu  do  trzech  płaszczyzn  przestrzennych 
Simona, 

− 

scharakteryzować zgryz urazowy, 

− 

wyjaśnić etiologię stanów przedrakowych jamy ustnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1  

 

Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Higienistka stomatologiczna 322[03] 

Moduł: 

Podstawy zawodu 322[03].O1 

Jednostka modułowa: 

Analizowanie  budowy,  fizjologii  i  patofizjologii 
narządu Ŝucia 322[03].O1.03 

Temat:  Funkcje tkanek, narządów i układów organizmu człowieka.  

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  posługiwania  się  terminologią  z  zakresu  anatomii, 

fizjologii i patologii człowieka

.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować tkanki ustroju, budowę, czynność oraz zaburzenia w ich funkcjonowaniu, 

− 

rozróŜnić stany patologiczne ustroju. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

praca w zespole, 

− 

ocena stopnia wykonania zadania. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pogadanka dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupie. 

 

Czas: 4 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

filmy dydaktyczne, 

− 

magnetowid/odtwarzacz DVD, 

− 

telewizor, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

atlasy i tablice poglądowe przedstawiające układy anatomiczne organizmu człowieka, 

− 

modele i przekroje: narządów, szczęki i Ŝuchwy, 

− 

modele przekroju głowy i tułowia człowieka, 

− 

przezrocza ilustrujące budowę komórek i tkanek narządów, 

− 

materiały dydaktyczne, poradniki, foldery dotyczące budowy i funkcji układów organizmu 
człowieka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Przygotowanie stanowisk pracy. 
2.  Podanie tematu zajęć. 
3.  Wyjaśnienie uczniom celu ogólnego i celów szczegółowych zajęć. 
4.  Wyjaśnienie zasad pracy indywidualnej i pracy w grupie. 
 
Faza właściwa 

 

Faza I. Informacje 
1.  Nauczyciel omawia poszczególne rodzaje tkanek organizmu człowieka. 
2.  Nauczyciel omawia budowę i funkcje poszczególnych układów człowieka. 
3.  Nauczyciel daje uczniom moŜliwość zadawania pytań. 
4.  Nauczyciel prezentuje budowę poszczególnych narządów. 

 

Faza II. Ćwiczenia (w grupach) 
1.  Grupy podchodzą do przekroju pośrodkowego człowieka. 
2.  Omówienie budowy oraz funkcji poszczególnych narządów widocznych na przekroju. 
3.  Uczniowie przechodzą do mikroskopów i analizują budowę tkanek człowieka. 
4.  Zmiana przy fantomie powinna się odbywać co 15 minut. 

 

Faza III. 
1.  KaŜda grupa dzieli się swoimi spostrzeŜeniami. 
2.  Na zajęciach kaŜdy uczeń samodzielnie prezentuje topografię poszczególnych narządów. 

 

Faza IV. Ocena postępów. 
1.  Nauczyciel ocenia znajomość budowy i funkcji poszczególnych narządów. 
2.  Nauczyciel ocenia zaangaŜowanie uczniów w wykonywaniu ćwiczeń. 

 

Faza V. Podsumowanie 
1.  Uczniowie w ramach utrwalania wiedzy analizują wyniki badań lekarskich. 
2.  Uczniowie omawiają trudności, jakie napotkali w trakcie ćwiczeń. 
 
Praca domowa 

Scharakteryzuj nieprawidłowość w funkcjonowaniu układu Ŝycia. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Higienistka stomatologiczna 322[03] 

Moduł: 

Podstawy zawodu 322[03].O1 

Jednostka modułowa: 

Analizowanie  budowy,  fizjologii  i  patofizjologii 
narządu Ŝucia 322[03].O1.03 

Temat:  Funkcje elementów narządu Ŝucia. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  analizowania  funkcji  poszczególnych  elementów 

narządu Ŝucia.

 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować budowę narządu Ŝucia, 

− 

określić zmiany anatomiczno-czynnościowe narządu Ŝucia, 

− 

rozróŜnić narząd Ŝucia. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

praca w zespole, 

− 

ocena stopnia wykonania zadania. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pogadanka dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach. 

 
Czas: 4 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

filmy dydaktyczne, 

− 

magnetowid/odtwarzacz DVD, 

− 

telewizor, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

atlasy i tablice poglądowe, 

− 

modele i przekroje szczęki i Ŝuchwy, 

− 

modele przekroju głowy, 

− 

przeźrocza ilustrujące budowę narządu Ŝucia. 

 
Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna 
1.  Przygotowanie stanowisk pracy. 
2.  Podanie tematu zajęć. 
3.  Wyjaśnienie uczniom celu ogólnego i celów szczegółowych zajęć. 
4.  Wyjaśnienie zasad pracy indywidualnej i pracy w grupach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Faza właściwa 
 
Faza I.
 Informacje 
1.  Nauczyciel omawia budowę układu stomatognatycznego. 
2.  Nauczyciel omawia szczegółowo poszczególne elementy narządu Ŝucia. 
3.  Nauczyciel daje uczniom moŜliwość zadawania pytań. 
4.  Nauczyciel prezentuje tablice poglądowe przedstawiające narząd Ŝucia. 

 

Faza II. Ćwiczenia (w grupach) 
1.  Grupy podchodzą, kaŜda do swojego fantomu. 
2.  Dyskusja w grupach nad fizjologią narządu Ŝucia 
3.  Uczniowie pracują samodzielnie, kaŜdy przeprowadzając symulowane badanie zębów. 
4.  Zmiana przy fantomie powinna się odbywać co 5 minut. 
5.  Osoby aktualnie nie ćwiczące na fantomach powinny obserwować pracę innych uczniów 

zwracając uwagę na prawidłowy przebieg badania. 

 
Faza III.  
1.  KaŜda grupa dzieli się swoimi spostrzeŜeniami. 
2.  KaŜdy uczeń demonstruje prawidłowe wykonanie badania jamy ustnej 
 
Faza IV. Ocena postępów. 
1.  Nauczyciel ocenia postępy i skuteczność przeprowadzenia badania jamy ustnej. 
2.  Nauczyciel ocenia uczniów uwzględniając zaangaŜowanie w wykonanie ćwiczenia. 
 
Faza V. Podsumowanie 
1.  Uczniowie uzasadniają potrzebę znajomości fizjologii i anatomii jamy ustnej. 
2.  Uczniowie omawiają trudności, jakie napotkali w trakcie ćwiczeń. 

 

Praca domowa 

Przećwicz  rozpisywanie  kolejnych  zębów  w  diagramach,  według  odpowiednich 

schematów. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. 

ĆWICZENIA 

 

5.1.  Analizowanie  funkcji  poszczególnych  tkanek,  narządów 

i układów organizmu człowieka

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj podane zdania i oceń czy są prawdziwe czy fałszywe. 

 

Tabela do ćwiczenia 1

 

Zdanie 

Prawda 

Fałsz 

Tkanka nabłonkowa powstaje ze wszystkich listków zarodkowych.  

 

 

W skład komórki nerwowej wchodzą: perikarion, dendryt i liczne aksony. 

 

 

Kości  to  bierny  narząd  ruchu,  w  których  produkowane  są  elementy morfotyczne 
krwi. 

 

 

Mięśnie  Ŝucia,  mimiczne  oraz  gruczoły  ślinowe  nie  wchodzą  w  skład  narządu 
Ŝ

ycia. 

 

 

Komórki okładzinowe Ŝołądka mają istotny udział w gospodarce witaminą B

12

.  

 

 

Krtań w rzucie na kręgosłup rozciąga się od IV do VII kręgu szyjnego. 

 

 

Przedsionek prawy serca zbiera krew z całego organizmu oprócz płuc. 

 

 

ACTH  to  hormon  przysadki  mózgowej,  który  pobudza  korę  nadnerczy  do 
wydzielania kortyzolu. 

 

 

Impulsy  nerwowe  z  kubków  smakowych  są  przewodzone  do  mózgowia  przez 
następujące nerwy czaszkowe: VII, VIII, IX, X. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  scharakteryzować 

zakres i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania dotyczący funkcji tkanek, narządów i układów, 
2)  zaznaczyć znakiem X w tabeli prawdę lub fałsz, 

3) 

porównać wyniki w grupie,

 

4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Ćwiczenie 2 

Przyporządkuj hormon do funkcji, jaką spełnia w organizmie człowieka. 

 

Tabela do ćwiczenia 2

 

Hormon 

Funkcja 

1. 

Prolaktyna 

A. 

funkcjonowanie komórek śródmiąŜszowych 
jąder 

2. 

Hormon luteinizujący 

B. 

regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej 

3. 

Oksytocyna 

C. 

wywołanie laktacji 

4. 

Melatonina 

D. 

regulacja gospodarki wapniowej 

5. 

Parathormon 

E. 

obkurczanie macicy po porodzie 

6. 

Mineralokortykosteroidy 

F. 

synchronizacja cyklu dobowego i zegara 
biologicznego 

 

1…… 2…… 3…… 4…… 5…… 6…… 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  scharakteryzować 

zakres i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania dotyczący działania hormonów, 
2)  przeczytać pojęcia i opisy zawarte w tabeli, 
3)  przyporządkować opis do nazwy hormonu, 
4)  porównać wyniki w grupie, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.  Analizowanie  wybranych  chorób  i  zaburzeń  metabolicznych 

organizmu człowieka 

 
5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj zdania w tabeli i oceń czy są prawdziwe czy fałszywe. 

 

Tabela do ćwiczenia 1

 

Zdanie 

Prawda 

Fałsz 

Rzeczywistą  utratę  masy  ciała  definiuje  się  jako  zmniejszenie  typowej  masy  ciała 
chorego o co najmniej 10% w ciągu roku czasu. 

 

 

Niewydolność lewej komory serca nie moŜe być przyczyną krwioplucia. 

 

 

Biegunka ostra to stan chorobowy trwający do 10 dni.  

 

 

Mukowiscydoza  naleŜy  do  chorób  dziedziczonych  w  sposób  autosomalny 
recesywny. 

 

 

Zespół Downa określany jest w genetyce jako trisomia 21.  

 

 

Hiperurykemię  rozpoznasz,  gdy  stęŜenie  kwasu  moczowego  u  męŜczyzny  wynosi 
powyŜej 6,8 mg/dl. 

 

 

W  drugiej  godzinie  testu  doustnego  obciąŜenia  glukozą,  stęŜenie  glukozy  u  osoby 
zdrowej powinno wynosić do 7,8 mmol/l. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  scharakteryzować 

zakres i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania dotyczący wybranych chorób i zaburzeń metabolicznych, 
2)  zaznaczyć znakiem X w tabeli prawdę lub fałsz, 

3) 

porównać wyniki w grupie,

 

4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie, 

− 

dyskusja dydaktyczna 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Ćwiczenie 2 

Przyporządkuj  wartości  liczbowe  poziomu  glikemii  odpowiednim  określeniom 

dotyczącym gospodarki węglowodorowej. 
 

Tabela do ćwiczenia 2 

Wartości liczbowe poziomu glikemii na czczo 

Określenie gospodarki węglowodanowej 

1. 

100–125 mg/dl  

A.  cukrzyca 

2. 

w 2 h testu obciąŜenia glukozy 140–199 mg/dl  

B.  normoglikemia 

3. 

60–99 mg/dl 

C.  nieprawidłowa tolerancja glukozy 

4. 

w 2 h testu obciąŜenia glukozy > 200 mg/dl 

D.  nieprawidłowa glikemia na czczo 

5. 

> 126 mg/dl  

E.  cukrzyca 

 
1…… 2…… 3…… 4…… 5…… 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  scharakteryzować 

zakres i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania dotyczący gospodarki węglowodorowej, 
2)  przeanalizować wartości i opisy zawarte w tabeli, 
3)  przyporządkować  odpowiednią  wartość  liczbową  poziomu  glikemii  określeniu  

gospodarki węglowodanowej, 

4)  porównać wyniki w grupie, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie, 

− 

dyskusja dydaktyczna 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3.  Analizowanie budowy i funkcji układu stomatognatycznego 

 
5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Wpisz w diagram (schemat międzynarodowy) wymienione zęby: 

− 

2-gi przedtrzonowiec stały lewy górny, 

− 

1-szy trzonowiec stały lewy dolny, 

− 

1-szy siekacz stały prawy górny, 

− 

siekacz przyśrodkowy mleczny lewy górny, 

− 

1-szy trzonowiec mleczny lewy dolny. 

 

 

 
 

Rysunek do ćwiczenia 1

 

  

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  scharakteryzować 

zakres i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania dotyczący układu stomatognatycznego, 
2)  wpisać wymienione zęby w odpowiedni kwadrant diagramu, 
3)  porównać wyniki w grupie, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne, 

− 

pokaz z objaśnieniem. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wpisz  do  tabeli  poszczególne  zęby  (rysując  odpowiednią  część  krzyŜa).  Do  kaŜdego 

z wymienionych zębów uŜyj schematu według Zsigmoniego.

 

 

Tabela do ćwiczenia 1

 

2-gi przedtrzonowiec stały górny lewy      

 

1-szy trzonowiec stały lewy dolny               

 

1-szy siekacz stały prawy górny                  

 

siekacz przyśrodkowy mleczny lewy górny 

 

1-szy trzonowiec mleczny lewy dolny 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  scharakteryzować 

zakres i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania dotyczący układu stomatognatycznego, 
2)  wpisać do tabeli wymienione zęby, oznaczając je w odpowiedni sposób, 
3)  porównać wyniki w grupie, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.4.  Analizowanie  chorób i zaburzeń anatomiczno-czynnościowych 

narządu Ŝucia 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Przyporządkuj nieprawidłowości zębowe do opisu.

 

 
Tabela do ćwiczenia 1

 

Nieprawidłowości zębowe 

Opis 

1. 

zęby bliźniacze 

a) 

brak szkliwa na powierzchni wargowej 

2. 

ząb wgłębiony 

b) 

zawiązki ulegają zrośnięciu poprzez cement 

3. 

rhizomegalia 

c) 

zawiązki zębów połączone w obrębie szkliwa i zębiny 

4. 

guzek szpotawy 

d) 

rozwidlenie korzeni przesunięte w kierunku wierzchołków 

5. 

zęby zlane 

e) 

pionowa bruzda na szerokiej koronie zęba 

6. 

taurodontyzm 

f) 

wtłoczenia szkliwa i zębiny do komory zęba 

7. 

zęby rybie 

g) 

nadmiernie rozwinięty guzek na powierzchni podniebiennej 

8. 

zęby zrośnięte 

h) 

wydłuŜenie korzeni zębów 

 
1 .... 2 .... 3 .... 4 .... 5 .... 6 .... 7 .... 8 .... 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  scharakteryzować 

zakres i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  materiał  nauczania  dotyczący  zaburzeń  anatomiczno-czynnościowych 

narządu Ŝucia, 

2)  przeanalizować uwaŜnie nieprawidłowości zębowe i opisy, 
3)  przyporządkować opis do nazwy, wstawiając odpowiednią literę obok cyfry pod tabelą, 
4)  zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Ćwiczenie 2 
 

Przeanalizuj zdania w tabeli i oceń czy są prawdziwe czy fałszywe. 

 

Tabela do ćwiczenia 2

 

Zdania 

Prawda 

Fałsz 

Rhizomegalia  to  wydłuŜenie  korzeni  zębów  w  stosunku  do  korony  prawidłowych 
rozmiarów 

 

 

Zęby zrośnięte powstają na skutek rozszczepienia zawiązka zęba 

 

 

Zgorzel  miazgi  (gangrena  pulpae)  jest  następstwem  gnilnego  rozkładu  martwiczo 
zmienionej miazgi 

 

 

Jasno-bursztynowy opalizujący płyn jest charakterystyczny dla zapaleń przewlekłych 
włóknistych 

 

 

Zgryz rzekomy polega na głębokim zachodzeniu siekaczy górnych na dolne z powodu 
utraty zębów w odcinku bocznym 

 

 

Klepsydrowaty  kształt  spowodowany  poszerzoną  ozębną  jest  charakterystyczny  dla 
torbieli 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  scharakteryzować 

zakres i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  materiał  nauczania  dotyczący  zaburzeń  anatomiczno-czynnościowych 

narządu Ŝucia, 

2)  przeanalizować zdania zawarte w tabeli, 
3)  zaznaczyć znakiem X prawdę lub fałsz, 
4)  zaprezentować ćwiczenie. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

6.

 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Analizowanie  budowy, 
fizjologii i patofizjologii narządu Ŝucia” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 15, 16, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 4, 8, 12, 14, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. d, 4. a, 5. b, 6. b, 7. d, 8. c, 9. c, 10. a, 11. d, 

12. d, 13. c, 14. d, 15. c, 16. b, 17. b, 18. a, 19. d, 20. a. 

 
Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Nazwać podstawowy element tkanki nerwowej 

Nazwać podstawowy element klatki piersiowej 

Określić funkcje przewodu pokarmowego 

PP 

Określić rolę hormonów 

PP 

Określić rolę hormonów 

Scharakteryzować budowę nerwów 
czaszkowych 

RozróŜnić warstwy gałki ocznej 

RozróŜnić choroby uwarunkowane genetycznie 

PP 

Zinterpretować wyniki podstawowych badań 
krwi 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

10 

Określić budowę układu kostnego 

11 

Zidentyfikować podstawowe choroby 
uwarunkowane genetycznie 

12 

Określić nieprawidłowości zębowe 

PP 

13 

Wskazać cechy utraty twardych tkanek zęba 

14 

Określić funkcje miazgi 

PP 

15 

Zidentyfikować zapalenia miazgi 

16 

Zidentyfikować wady zgryzu 

17 

Wskazać budowę zębiny 

PP 

18 

Zidentyfikować zapalenia miazgi 

19 

Scharakteryzować budowę szkliwa 

20 

Określić funkcje śliny 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielenia odpowiedzi.  

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 

zdania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:
 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Komórka nerwowa to inaczej 

a)  dendryt. 
b)  akson. 
c)  neuron. 
d)  perikarion. 

 
2.  Tzw. Ŝebra wolne to Ŝebra 

a)  X–XII. 
b)  XI–XII. 
c)  VII–X. 
d)  IX–XII. 

 
3.  Witamina B

12

 wchłania się w 

a)  Ŝołądku. 
b)  dwunastnicy. 
c)  jelicie grubym. 
d)  jelicie krętym. 

 

4.  Wazopresyna wydzielana jest przez 

a)  podwzgórze. 
b)  przysadkę mózgową. 
c)  tarczycę. 
d)  jądra. 

 
5.  Wydzielanie tyroksyny pobudzane jest przez 

a)  FSH. 
b)  TSH. 
c)  ACTH. 
d)  LH. 

 
6.  VI nerw czaszkowy zawiera włókna 

a)  czuciowe. 
b)  ruchowe. 
c)  przywspółczulne. 
d)  czuciowo-ruchowe. 

 
7.  Błona wewnętrzna gałki ocznej określana jest jako 

a)  naczyniówka. 
b)  rogówka. 
c)  tęczówka. 
d)  siatkówka. 

 
8.  Trisomia chromosomu 18 to 

a)  zespół Downa. 
b)  zespół Turnera. 
c)  zespół Edwarda. 
d)  mutacja chromosonowa. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

9.  Prawidłowa glikemia na czczo wynosi 

a)  160–199 mg/dl. 
b)  13,4–15,5 mmol/l. 
c)  60–99 mg/dl. 
d)  6–9 mmol/l. 

 
10.  Połączenia ruchome kości określamy jako 

a)  stawy. 
b)  więzozrosty. 
c)  kościozrosty. 
d)  chrząstkozrosty. 

 
11.  Do chorób dziedziczonych wieloczynnikowo zaliczamy 

a)  nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie tętnicze. 
b)  miaŜdŜycę, cukrzycę zaburzenia zołądkowo-jelitowe. 
c)  łuszczycę, wady zgryzu, choroby płuc. 
d)  nadciśnienie tętnicze, miaŜdŜycę, łusczycę. 

 
12.  Ząb wgłębiony powstaje na skutek 

a)  braku szkliwa na powierzchni wargowej. 
b)  nadmiernego rozwinięcia guzka na powierzchni podniebiennej.  
c)  skrócenia długości korzenia. 
d)  wtłoczenia szkliwa i zębiny do komory zęba.  

 
13.  Do ubytków pochodzenia niepróchnicowego nie zalicza się 

a)  atrycji. 
b)  abrazji. 
c)  adhezji. 
d)  abfrakcji. 

 

14.  Funkcje miazgi to 

a)  odŜywianie zęba, funkcja czuciowa, tworzenie zębiny. 
b)  odŜywianie zęba, funkcja czuciowa, funkcja naprawcza. 
c)  odŜywianie zęba, tworzenie zębiny, funkcja naprawcza. 
d)  odŜywianie  zęba,  funkcja  czuciowa,  tworzenie  zębiny,  funkcja  obronna,  funkcja 

naprawcza. 

 
15.  Zapalenie ostre surowicze na zdjęciu rtg widoczne jest jako 

a)  rozrzedzenie struktury kostnej. 
b)  resorpcja korzenia. 
c)  poszerzenie szpary ozębnej. 
d)  brak poszerzenia szpary ozębnej. 

 
16.  W zgryzie krzyŜowym 

a)  powierzchnie  policzkowe  zębów  dolnych  stykają  się  z  powierzchniami 

podniebiennymi zębów górnych. 

b)  zęby dolne zachodzą na zęby górne. 
c)  prawidłowo zbudowana Ŝuchwa wysunięta jest w stosunku do szczęki. 
d)  brak jest kontaktu między zębami dolnymi i górnymi. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

17.  Włókna Tomesa to

 

wypustki 

a)  nerwowe. 
b)  odontoblastów. 
c)  czuciowe. 
d)  neronów. 

 
18.  Pulpopatie odwracalne charakteryzują się samoistnymi objawami bólowymi występującymi 

a)  nie dłuŜej niŜ 2–3 dni, intermisje są wydłuŜone. 
b)  dłuŜej niŜ 2–3 dni intermisje są wydłuŜone. 
c)  nie dłuŜej niŜ 2–3 dni, intermisji brak. 
d)  dłuŜej niŜ 2–3 dni, intermisji brak. 

 
19.  W skład szkliwa wchodzi 

a)  fluoroapatyt i fenytoina. 
b)  chlorheksydyna i zawierający wapń hydroksyapatyt. 
c)  fenytoina. 
d)  fluoroapatyt i hydroksyapatyt. 

 
20.  Rola śliny polega na 

a)  opłukiwaniu zębów z resztek pokarmu. 
b)  rozkładaniu tłuszczy. 
c)  buforowaniu powstających zasad. 
d)  rozkładaniu białek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko………………………………………………………. 

 

Analizowanie budowy, fizjologii i patofizjologii narządu Ŝucia 

 

Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Analizowanie  budowy, 
fizjologii i patofizjologii narządu Ŝucia” 

 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 11, 14, 16, 17, 19 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 6, 10, 12, 13, 15, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.  d,  2.  c,  3.  a,  4.  a,  5.  d,  6.  b, 7. a, 8. d, 9. a, 10. a, 11. a, 

12. b, 13. b, 14. b, 15. c, 16. b, 17. d, 18. b, 19. d, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1  Określić pochodzenie tkanek 

2  Scharakteryzować budowę układu kostnego 

3  Scharakteryzować budowę przewodu pokarmowego 

4  Wyjaśnić mechanizm oddychania 

5  Scharakteryzować mechanizmy hematopoezy 

6  Określić rolę hormonów w organizmie 

PP 

7  Scharakteryzować gospodarkę węglowodanową 

8  Określić unerwienie narządów zmysłu 

9  Określić rolę nerwów czaszkowych 

10  Wyjaśnić mechanizmy dziedziczności 

PP 

11  Scharakteryzować choroby uwarunkowane genetycznie 

12  Scharakteryzować budowę zęba 

PP 

13  Wyjaśnić znaczenie pola biometrycznego 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

14  Zidentyfikować zaburzenia zębowe 

15  Scharakteryzować budowę przyzębia 

PP 

16  Wskazać składniki śliny 

17  RozróŜnić składowe elementy ozębnej 

18  Zidentyfikować zapalenia miazgi 

19  Zidentyfikować wady zgryzu 

20  RozróŜnić składniki zębiny 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielenia odpowiedzi.  

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Śródbłonek naczyń krwionośnych powstaje z 

a)  mezodermy. 
b)  ektodermy. 
c)  endodermy. 
d)  mezenchymy. 

 
2.  Kość miedniczna składa się z kości 

a)  biodrowej i kulszowej. 
b)  kulszowej i łonowej. 
c)  biodrowej, kulszowej i łonowej. 
d)  biodrowej i łonowej. 

 
3.  Wyrostek robaczkowy jest częścią 

a)  jelita grubego. 
b)  jelita cienkiego. 
c)  odbytnicy. 
d)  dwunastnicy. 

 
4.  Powierzchnia oddechowa płuc wynosi około 

a)  70–120 m

2

b)  50–70 m

2

c)  100–150 m

2

d)  10–60 m

2

 
5.  U człowieka dorosłego szpik kostny czerwony zawierają głównie 

a)  kości biodrowe, kości udowe, kręgi. 
b)  kręgi, kości ramienne, piszczelowe. 
c)  mostek, obojczyk, rzepka. 
d)  kości biodrowe, kręgi, mostek. 

 
6.  ACTH pobudza wydzielanie głównie 

a)  adrenaliny. 
b)  kortyzolu. 
c)  prolaktyny. 
d)  wazopresyny. 

 
7.  Hormonem działającym antagonistycznie do insuliny jest 

a)  glukagon. 
b)  parahormon. 
c)  kalcytonina. 
d)  prolaktyna. 

 
8.  Mięśnie okoruchowe unerwione są przez nerwy czaszkowe 

a)  III, IV, V. 
b)  III, IV, VII. 
c)  IV, VI, VIII. 
d)  III, IV, VI. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

9.  VII nerw czaszkowy to nerw 

a)  twarzowy. 
b)  odwodzący. 
c)  przedsionkowo-ślimakowy. 
d)  językowo-gardłowy. 

 
10.  Do chorób dziedziczących się w sposób autosomalny dominujący nie naleŜy 

a)  mukowiscydoza. 
b)  pląsawica Huntingtona. 
c)  zespół Marfana. 
d)  achondroplazja. 

 
11.  Charakterystyczna cecha zespołu Turnera to 

a)  kariotyp 46XO. 
b)  choroba nie związana jest ze zmianą liczby chromosomów płciowych. 
c)  choroba związana jest z trisomią 21. 
d)  kariotyp 46 XXY. 

 

12.  Zębina zębów mlecznych jest 

a)  bardziej zmineralizowana niŜ w zębach stałych. 
b)  słabiej zmineralizowana niŜ w zębach stałych. 
c)  tak samo zmineralizowana jak w zębach stałych. 
d)  bardzo dobrze zmineralizowana. 

 
13.  Płaszczyzna oczodołowa Simona przechodzi przez punkt 

a)  glabella. 
b)  orbitale. 
c)  pogonion. 
d)  tragion. 

 
14.  Cynodontia to 

a)  wydłuŜenie korzeni zębów w stosunku do korony prawidłowych rozmiarów. 
b)  rozwidlenie korzeni na wysokości korony zęba. 
c)  skrócenie długości korzenia. 
d)  wydłuŜenie długości korzenia. 

 
15.  Kieszonka fizjologiczna w prawidłowych warunkach wynosi 

a)  0,3–0,5 mm. 
b)  0,3–0,5 nm. 
c)  0,5–1,5 mm. 
d)  0,5–1,5 nm. 

 
16.  Ślina zawiera 

a)  peroksydazę i lizozym. 
b)  mucynę i ptialinę. 
c)  fenytoinę. 
d)  maltozę i chlorhexydynę 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

17.  Ozębna 

a)  odŜywia ząb, utrzymuje ząb w zębodole. 
b)  odŜywia ząb 
c)  pośredniczy przy odczuwaniu dotyku, ucisku i bólu. 
d)  odŜywia  ząb,  utrzymuje  ząb  w  zębodole,  pośredniczy  przy  odczuwaniu  dotyku, 

ucisku i bólu. 

 
18.  Objaw wysadzania zęba z zębodołu jest charakterystyczny dla 

a)  torbieli korzeniowej. 
b)  ropnia okołowierzchołkowego. 
c)  ropnia podokostnowego. 
d)  ropnia podśluzówkowego. 

 
19.  Tyłozgryz  rzekomy polega na 

a)  cofnięciu dolnego lub wysunięciu górnego łuku zębowego. 
b)  zahamowaniu doprzedniego wzrostu dolnego łuku zębowego. 
c)  zahamowaniu wzrostu doprzedniego górnego łuku zębowego.  
d)  wysunięciem lub wychyleniem siekaczy górnych.  

 
20.  Włókna Sharpey'a występują w 

a)  miazdze.  
b)  zębinie. 
c)  ozębnej. 
d)  układzie nerwowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko………………………………………………………. 

 

Analizowanie budowy, fizjologii i patofizjologii narządu Ŝucia 

 

Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

7.  LITERATURA 

 

1.  Arabska-Przedpełska  B.:  Endodoncja.  Med.  Tour  Press  International  Wydawnictwo 

Medyczne 

2.  Bal  J.:  Biologia  molekularna  w  medycynie.  Wydawnictwo  Naukowe  PWN,  Warszawa 

2001 

3.  Gołąb B., Traczyk W.: Anatomia i fizjologia człowieka. Ośrodek Doradztwa i Szkolenia 

„TUR”, Łódź 1997 

4.  Hellwig L.: Propedeutyka stomatologii zachowawczej i protetyki. Urban & Partner 1994 
5.  Jańczuk Z.: Choroby przyzębia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004 
6.  Jańczuk  Z.:  Profilaktyka  profesjonalna  w  stomatologii.  Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 

Warszawa 2004 

7.  Jańczuk  Z.:  Stomatologia  zachowawcza.  Wydawnictwo  Lekarskie  PZWL,  Warszawa 

1999 

8.  Jańczuk  Z.,  Banach  J.:  Choroby  błony  śluzowej  jamy  ustnej  i  przyzębia.  Wydawnictwo 

Lekarskie PZWL, Warszawa 2004 

9.  Knychalska-Karawan  Z.:  Podstawy  Chorób  Przyzębia  i  Błony  Śluzowej  Jamy  Ustnej. 

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 1998 

10.  Łaciński  W.:  Anatomia  głowy  dla  stomatologów.  Państwowy  Zakład  Wydawnictw 

Lekarkich, Warszawa 1993 

11.  Potoczek S.: Paradontologia. Urban & Partner 2004 
12.  Sawicki W.: Histologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1997 
13.  Szczeklik A.: Choroby wewnętrzne. Medycyna Praktyczna, Kraków 2005 
14.  Szpringer-Nodzak  M.,  Wochna-Sobańska  M.:  Stomatologia  wieku  rozwojowego. 

Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003 

 

Literatura metodyczna 
1.  Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 
3.  Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „śak”, 

Warszawa 2003 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
5.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  I  i  II. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 1999