background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

      NARODOWEJ

 

 

 

 

ElŜbieta Wiśnios 
 

 

 

 

MontaŜ wierzchów obuwia ze spodami 311[25].Z3.02 

 
 
 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 

dr inŜ. Anna Miernik 

mgr inŜ. Ewa Jasińska 

 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

dr inŜ. ElŜbieta Wiśnios 

 

 

 

Konsultacja: 

dr inŜ. Jacek Przepiórka 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  311[25].Z3.02, 

„MontaŜ  wierzchów  obuwia  ze  spodami”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu technik obuwnik. 
 

 

 

 

 

 

 
 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1.   Wprowadzenie 

3

 

2.   Wymagania wstępne 

5

 

3.   Cele kształcenia 

6

 

4.   Przykładowe scenariusze zajęć 

5.   Ćwiczenia 

12 

5.1. Ogólne zasady montaŜu wierzchów obuwia ze spodami 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Tradycyjne systemy łączenia cholewki ze spodem obuwia i ich odmiany 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Charakterystyka nowoczesnych systemów montaŜu obuwia 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4. Ocena procesów montaŜu według kryteriów technologicznych  

i ekonomicznych 

21 

5.4.1. Ćwiczenia 

21 

6.   Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23

 

7.   Literatura 

32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik obuwnik. 

W poradniku zamieszczono: 

–   wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiedzy,  które  uczeń 

powinien mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej, 

–   cele kształcenia tej jednostki modułowej, 
–   przykładowe scenariusze zajęć, 
–   ćwiczenia,  które  zawierają  wykaz  materiałów,  narzędzi  i  sprzętu  potrzebnych  do  ich 

realizacji oraz zalecane metody nauczania-uczenia, 

–   ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 
–   literaturę pomocną w realizacji tej jednostki modułowej, 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

311[25].Z3.03 

Wykończanie obuwia 

311[25].Z3 

Technologia montaŜu  

i wykończania obuwia 

311[25].Z3.01 

Ć

wiekowanie cholewek 

311[25].Z3.02 

MontaŜ wierzchów 
obuwia ze spodami 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznawać części i elementy konstrukcyjne obuwia, 

 

stosować zasady oznaczania wielkości elementów obuwia, 

 

rozróŜniać i charakteryzować typy i kroje cholewek, 

 

rozróŜniać i charakteryzować systemy montaŜu obuwia, 

 

rozpoznawać systemy montaŜu obuwia na podstawie jego przekroju, 

 

sporządzać  schematy  i  modele  przekrojów  poprzecznych  obuwia  dla  dowolnych 
systemów montaŜu, 

 

charakteryzować i stosować zasady cechowania znakowania obuwia i jego elementów, 

 

rozpoznawać, charakteryzować i klasyfikować materiały obuwnicze, 

 

dobierać  materiały  podstawowe  i  pomocnicze  w  zaleŜności  od  typu  i  przeznaczenia 
obuwia, 

 

klasyfikować i dobierać maszyny i urządzenia produkcyjne, 

 

oceniać stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi produkcyjnych, 

 

uŜytkować, regulować i konserwować maszyny i urządzenia produkcyjne, 

 

wycinać elementy obuwia z materiałów płaskich, 

 

opracowywać elementy wierzchu i spodu obuwia, 

 

stosować techniki łączenia elementów obuwia, 

 

montować cholewkę z elementów,  

 

ć

wiekować obuwie,  

 

przestrzegać przepisów BHP i ochrony przeciwpoŜarowej, 

 

udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować technologie montaŜu wierzchów obuwia ze spodami, 

 

zastosować tradycyjne i współczesne systemy i techniki montaŜu obuwia, 

 

ustalić parametry procesów montaŜu dla stosowanych systemów obuwia, 

 

ustalić i przygotować materiały pomocnicze do procesu montaŜu obuwia oraz sporządzić 
ich zestawienie, 

 

opracować instrukcje technologiczne dla procesów montaŜu obuwia róŜnymi systemami 
oraz wykonać wzorce pracy, 

 

dobrać urządzenia i narzędzia warsztatowe do róŜnych systemów montaŜu, 

 

wykonać  operacje  technologiczne  procesu  montaŜu  obuwia  wytwarzanego  róŜnymi 
technikami, 

 

skontrolować przebieg procesu montaŜu oraz ocenić jego jakość, 

 

określić czynniki warunkujące trwałość połączenia wierzchów obuwia ze spodami, 

 

ocenić przebieg i jakość wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ..................................................................................................................... 
Modułowy program nauczania: 

Technik obuwnik 311[25] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Technologia montaŜu i wykończania obuwia 311[25].Z3 

Jednostka modułowa:     

 

MontaŜ wierzchów obuwia ze spodami 311[25].Z3.02 

 

 

 

  Temat:   Charakterystyka pasowego systemu montaŜu. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  tradycyjnych  systemów  montaŜu 

obuwia w zaleŜności od czynnika łączącego cholewkę ze spodem. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 

−−−−

 

określić istotę systemu pasowego, 

−−−−

 

sporządzić schemat przekroju poprzecznego obuwia montowanego systemem pasowym, 

−−−−

 

wymienić  i  scharakteryzować  operacje  technologiczne  występujące  w  procesie  montaŜu 
właściwego obuwia pasowego, 

−−−−

 

ustalić materiały pomocnicze stosowane w procesie montaŜu obuwia pasowego, 

−−−−

 

dobrać  maszyny,  urządzenia  i  narzędzia  warsztatowe  niezbędne  do  wykonania  obuwia 
systemem pasowym, 

−−−−

 

zdefiniować  czynniki  warunkujące  trwałość  połączenia  wierzchów  ze  spodem 
w pasowym systemie montaŜu obuwia,

 

−−−−

 

wykonać operacje technologiczne procesu montaŜu obuwia pasowego.

 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

 

kopyta do ćwiekowania cholewek (lub ich przekroje), 

 

próbki materiałów łączących, 

 

podpodeszwy do obuwia pasowego, 

 

narzędzia i urządzenia warsztatowe, 

 

przekroje obuwia zmontowanego pasowym systemem montaŜu, 

 

dokumentacja techniczno-technologiczna, 

 

instrukcje technologiczne, 

 

zestaw pytań prowadzących, 

 

prospekty maszyn obuwniczych, 

 

plansze poglądowe ilustrujące przekroje poprzeczne systemów montaŜu, 

 

kartki papieru, 

 

materiały piśmiennicze, kreda, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Zadania dla ucznia: 
 

Z otrzymanych materiałów podstawowych na wierzchy i spody obuwia oraz materiałów 

pomocniczych wykonaj na przekroju kopyta model pasowego systemu montaŜu.  
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna: 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą pokazu z objaśnieniami. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa: 
Praca metodą pokazu z objaśnieniem. 

 

Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Na czym polega istota systemu pasowego? 

2.

 

Jakie elementy wchodzą w skład obuwia pasowego? 

3.

 

Jakie  operacje  technologiczne  występują  w  fazie  montaŜu  właściwego  przy  produkcji 
obuwia pasowego? 

4.

 

Jakie  materiały  pomocnicze  są  niezbędne  do  przeprowadzenia  procesu  montaŜu  obuwia 
pasowego? 

5.

 

Jakie  maszyny,  urządzenia  i  narzędzia  warsztatowe  są  wykorzystywane  przy  produkcji 
obuwia pasowego? 

 
Faza II. Planowanie 
1.

 

Jakie materiały wykorzystać do wykonania modelu? 

2.

 

Jakich uŜyć urządzeń i narzędzi do wykonania modelu? 

3.

 

W jaki sposób wykonać model? 

 

Faza III. Ustalanie 
1.

 

Uczniowie,  pracując  w  zespołach,  proponują  rodzaje  materiałów  wierzchowych 
i spodowych do wykonania modelu obuwia pasowego.  

2.

 

Uczniowie  proponują  materiały  pomocnicze  oraz  urządzenia  i  narzędzia  niezbędne  do 
wykonania modelu obuwia pasowego.  

3.

 

Uczniowie  konsultują  z  nauczycielem  poprawność  zaproponowanych  materiałów, 
urządzeń i narzędzi.  

 

Faza IV. Wykonanie 
1.

 

Uczniowie wybierają właściwe materiały, elementy i przekroje kopyt. 

2.

 

Przygotowują materiały i elementy spodu obuwia.  

3.

 

Za  pomocą  materiałów  pomocniczych  łączą  elementy  na  przekroju  kopyta,  tworząc 
model obuwia pasowego.  

Faza V. Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie  sprawdzają  w  zespołach  poprawność  wykonanej  pracy  pod  kątem 
zastosowanych materiałów i techniki wykonania. 

2.

 

Uczniowie  zapisują  popełnione  błędy  i  usterki,  które  zostały  zgłoszone  podczas  oceny 
i dyskusji w zespołach. 

3.

 

Uczniowie przekazują wykonane modele i zgłoszone uwagi nauczycielowi do oceny. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Faza VI. Analiza końcowa 
 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać jakie umiejętności były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich uniknąć na przyszłość.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ..................................................................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Technik obuwnik 311[25] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Technologia montaŜu i wykończania obuwia 311[25].Z3 

Jednostka modułowa:     

 

MontaŜ wierzchów obuwia ze spodami 311[25].Z3.02 

 

 

 Temat: Mechaniczne i chemiczne metody przygotowania powierzchni do klejenia. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności przygotowania powierzchni do klejenia. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 
–  dobrać  materiały  i  urządzenia  do  mechanicznego  przygotowania  powierzchni  wierzchów 

i spodów do klejenia, 

 

dobrać środki do chemicznego przygotowania materiałów spodowych do klejenia, 

 

dobrać  maszyny  i  urządzenia  niezbędne  do  wykonania  operacji  przygotowania 
powierzchni materiałów do klejenia, 

 

przygotować powierzchnię materiałów do klejenia, 

 

ocenić stan powierzchni materiałów po mechanicznym, i chemicznym przygotowaniu, 

 

zaprezentować wyniki wykonanej pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniami, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 2–3 osobowych. 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

materiały  ścierne  (płótna  ścierne,  szczotki  druciano-gumowe,  grzybki  ścierne,  frezy 

palcowe), 

 

ś

rodki zmywające (aceton, octan etylu), 

 

ś

rodki halogenizujące (np. dolesol), 

 

zaćwiekowane cholewki z róŜnych materiałów, 

 

ś

cierarka wałkowa, 

 

frezarka, 

 

stół z wyciągiem, 

 

pędzle, 

 

literatura z rozdziały 7 Poradnika dla nauczyciela. 
 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne.  

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja zajęć: 

 

uczniowie  otrzymują  od  nauczyciela  zaćwiekowaną  na  kopycie  cholewkę  oraz 
podeszwę, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

 

kaŜda  grupa  identyfikuje  rodzaj  materiału,  z  którego  wykonana  jest  cholewka  
i podeszwa, 

 

uczniowie  dobierają  materiały  i  środki  niezbędne  do  przygotowania  otrzymanych 
powierzchni do klejenia,  

 

uczniowie  dokonują  operacji  przygotowania  otrzymanych  powierzchni  do  klejenia, 
nauczyciel  kontroluje  poprawność  wykonanej  pracy  przez  uczniów,  udziela 
dodatkowych rad i wskazówek, 

 

uczniowie  oceniają  stan  powierzchni  po  wykonaniu  operacji  przygotowania  do 
klejenia. 

5.

 

Po  wykonaniu  zadań  lider  grupy  prezentuje  wykonaną  pracę,  omawiając  zasady 

przygotowania powierzchni otrzymanych materiałów oraz prezentuje wykonaną pracę.  

6.

 

Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy w kolejnych grupach.  

7.

 

Uczniowie pozostałych grup wzajemnie oceniają wyniki pracy swoich kolegów.  

8.

 

Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  czasopismach  fachowych  oraz  w  Internecie  informacje  dotyczące  nowości  

w dziedzinie przygotowania powierzchni materiałów do klejenia. Napisz notatkę w zeszycie. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5. Ćwiczenia 

 

5.1. Ogólne zasady montaŜu wierzchów obuwia ze spodami 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Określ techniki łączenia wierzchów ze spodami zastosowane w obuwiu, które otrzymałeś 

od nauczyciela. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać  analizy  technik  łączenia  wierzchów  ze  spodami  obuwia,  które  juŜ  wcześniej 
poznałeś, 

2)

 

dokonać analizy otrzymanego obuwia pod kątem zastosowanych technik łączenia, 

3)

 

określić techniki łączenia jakimi zmontowano obuwie, które otrzymałeś, 

4)

 

zaprezentować wykonaną pracę, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przekroje obuwia wykonanego róŜnymi systemami montaŜu, 

 

schematy  przekrojów  poprzecznych  i  podłuŜnych  obuwia  wykonanego  róŜnymi 
technikami, 

 

poradnik dla ucznia 311[25].O1.02 „Charakteryzowanie typów i rodzajów obuwia”, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Rozpoznaj  na  planszy  urządzenia  i  narzędzia  stosowane  w  procesie  montaŜu  obuwia 

wykonanego róŜnymi systemami. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować rysunki zamieszczone na planszy, 

2)

 

rozpoznać zamieszczone na planszy urządzenia i narzędzia, 

3)

 

zapisać nazwy rozpoznanych urządzeń i narzędzi na planszy pod rysunkami, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

4)

 

zaprezentować wykonaną pracę, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

plansze  z  ilustracjami  urządzeń  i  narzędzi  stosowanych  w  procesie  montaŜu  obuwia 
róŜnymi systemami, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia 311[25].O2.05 „UŜytkowanie oraz konserwacja maszyn do montaŜu 
i wykończania obuwia”, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3
 
 

Nazwij  i  scharakteryzuj  czynności  przygotowawcze,  jakie  naleŜy  wykonać  przed 

właściwym  połączeniem  wierzchu  ze  spodem  dla  określonego  przez  nauczyciela  systemu 
montaŜu obuwia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować system montaŜu, wskazany przez nauczyciela, 

2)

 

nazwać  czynności  pomocnicze  jakie  naleŜy  wykonać  przed  rozpoczęciem  wskazanego 
przez nauczyciela systemu montaŜu, 

3)

 

scharakteryzować nazwane czynności pomocnicze, 

4)

 

zaprezentować wykonaną pracę, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

charakterystyki operacji technologicznych procesu montaŜu obuwia róŜnymi systemami, 

 

przekroje poprzeczne i podłuŜne obuwia wykonanego róŜnymi systemami montaŜu, 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2. Tradycyjne systemy łączenia cholewki ze spodem obuwia i ich 

odmiany 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Rozpoznaj na otrzymanych od nauczyciela przekrojach system montaŜu obuwia. 
 

 Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć otrzymane przekroje, 

2)

 

zidentyfikować system montaŜu, 

3)

 

zapisać wyniki dokonanej identyfikacji, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

−−−−

 

przekroje obuwia zmontowanego tradycyjnymi systemami montaŜu i wielosystemami, 

−−−−

 

dokumentacje techniczno-technologiczne, 

−−−−

 

materiały piśmienne, 

−−−−

 

kartki papieru formatu A4, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj  model  przekroju  poprzecznego  obuwia  montowanego  systemem  sandałowo- 

-klejonym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

określić istotę systemu sandałowo-klejonego, 

2)

 

naszkicować na kartce przekrój poprzeczny systemu sandałowo-klejonego, 

3)

 

dobrać materiały i narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia, 

4)

 

wykroić  paski  z  otrzymanych  materiałów  o  szerokości  20  mm  i  długości  wynikającej  
z pomiaru otrzymanej formy do modelowania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5)

 

wykonać  model  przekroju  poprzecznego  obuwia  montowanego  systemem  sandałowo- 
-klejonym na kopycie lub półwałku z drewna, 

6)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

materiały na wierzchy i spody obuwia o zróŜnicowanej kolorystyce, 

−−−−

 

kartki papieru, 

−−−−

 

igły do szycia ręcznego, 

−−−−

 

szydło do przekłuwania łączonych materiałów, 

−−−−

 

nici, 

−−−−

 

klej, pędzel, 

−−−−

 

materiały piśmienne, 

−−−−

 

nóŜ szewski, 

−−−−

 

teksy o róŜnej długości,  

−−−−

 

młotek szewski, 

−−−−

 

noŜyczki, linijka, 

−−−−

 

kopyta, 

−−−−

 

półwałki drewniane o średnicy 100 mm i długości 200 mm, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3  

Sporządź  wykaz  operacji  technologicznych  występujących  w  procesie  montaŜu  obuwia 

pasowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

określić istotę systemu pasowego i kolejność czynności technologicznych, 

2)

 

naszkicować na kartce przekrój poprzeczny systemu pasowego, 

3)

 

sporządzić wykaz operacji technologicznych występujących w procesie montaŜu obuwia 
pasowego, 

4)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

przekroje obuwia wykonanego pasowym systemem montaŜu, 

−−−−

 

dokumentacje techniczno-technologiczne, 

−−−−

 

materiały piśmienne, 

−−−−

 

kartki papieru formatu A4, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Ćwiczenie 4 

Dokonaj  montaŜu  obuwia  systemem  tradycyjnym,  wskazanym  przez  nauczyciela,  

w warsztatach szkolnych lub w zakładzie przemysłowym. 

 

 Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować wskazany przez nauczyciela system montaŜu obuwia, 

2)

 

ustalić kolejność wykonywanych czynności, 

3)

 

dobrać maszyny urządzenia i narzędzia, 

4)

 

dobrać  materiały  pomocnicze  i  niezbędne  akcesoria;  sporządzić  stosowne  zestawienie 
tych materiałów, 

5)

 

zorganizować stanowiska pracy do wykonania ustalonych czynności, 

6)

 

sprawdzić stan techniczny maszyn i urządzeń, 

7)

 

wyregulować mechanizmy robocze maszyn i urządzeń, 

8)

 

wykonać zaplanowane czynności montaŜu właściwego, 

9)

 

zaprezentować wykonaną pracę, 

10)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schematy  i  przekroje  poprzeczne  obuwia  montowanego  systemem  wskazanym  przez 
nauczyciela, 

 

dokumentacja techniczno-technologiczna montowanego wzoru obuwia, 

 

maszyny, urządzenia i narzędzia do wykonania zaplanowanych czynności, 

 

materiały pomocnicze i akcesoria niezbędne do wykonania zaplanowanych czynności, 

 

stanowiska pracy ręcznej, 

 

instrukcje technologiczne i wzorce pracy do wykonywanych czynności, 

 

instrukcje bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.3. Charakterystyka nowoczesnych systemów montaŜu obuwia 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Spośród licznych schematów ilustrujących przekroje poprzeczne obuwia  zmontowanego 

róŜnymi systemami, wybierz te, które wskaŜe nauczyciel.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zanalizować otrzymane plansze, 

2)

 

wskazać na planszy właściwe schematy, 

3)

 

uzasadnić dokonany wybór, 

4)

 

zaprezentować wyniki pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

plansze ilustrujące róŜne schematu systemów montaŜu obuwia, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Z otrzymanych materiałów podstawowych na wierzchy i spody obuwia oraz materiałów 

pomocniczych  wykonaj  na  przekroju  kopyta  wskazany  przez  nauczyciela  schemat  montaŜu 
obuwia. 

 

 Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z otrzymanym schematem montaŜu, 

2)

 

wykroić z otrzymanych  materiałów paski o stosownej długości i szerokości uzaleŜnione 
od obwodu przekroju poprzecznego kopyta, 

3)

 

umieścić i połączyć na obwodzie kopyta wykrojone paski materiału według otrzymanego 
schematu, dobierając właściwe materiały na wierzchy i spody obuwia, 

4)

 

zastosować właściwe dla schematu połączenia elementów, 

5)

 

dokonać  oceny  wykonanej  pracy,  porównując  wykonany  model  z  otrzymanym 
schematem, 

6)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

−−−−

 

materiały na wierzchy i spody obuwia (róŜne rodzaje), 

−−−−

 

materiały  pomocnicze  do  łączenia  elementów  wierzchu  ze  spodami:  kleje,  nici,  igły, 
teksy, klamerki, 

−−−−

 

dziurkacze o średnicy 0,75–1,00 mm, nakłuwaki, 

−−−−

 

noŜe szewskie, 

−−−−

 

młotki, obcęgi, kleszcze ręczne do ćwiekowania, 

−−−−

 

taśma obuwnicza, 

−−−−

 

podkład do obróbki łączonych elementów, 

−−−−

 

schemat systemu montaŜu do wykonania modelu, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 
 

W  oparciu  o  otrzymany  przekrój  poprzeczny  obuwia,  rozpoznaj  zastosowany  system 

montaŜu,  podaj  jego  nazwę,  wykonaj  rysunek  przekroju  i  opisz  jego  elementy  za  pomocą 
cyfr.  

 

 Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zanalizować otrzymany przekrój poprzeczny obuwia, 

2)

 

rozpoznać i nazwać zastosowany system montaŜu, 

3)

 

naszkicować i opisać schemat przekroju, 

4)

 

dokonać oceny wykonanego ćwiczenia, 

5)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

−−−−

 

przekrój poprzeczny obuwia, 

−−−−

 

papier formatu A4, 

−−−−

 

przybory piśmienne, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 
 

Uszereguj  operacje  i  czynności  technologiczne  montaŜu  właściwego  obuwia  pasowego 

i zapisz błędy, jakie przy ich wykonywaniu moŜna popełnić. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapisać  operacje  i  czynności  technologiczne  występujące  w  procesie  montaŜu  obuwia 
systemem pasowym,  

2)

 

usystematyzować zapisane czynności w kolejności ich wykonywania, 

3)

 

zapisać błędy jakie moŜna popełnić przy wykonywaniu zapisanych operacji i czynności, 

4)

 

scharakteryzować  wyszczególnione  błędy  poprzez  wskazanie  przyczyn  i  skutków  ich 
powstawania, 

5)

 

zaprezentować wykonaną pracę, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja  technologiczna  procesów  montaŜu  wierzchów  ze  spodami  obuwia 
pasowego, 

 

eksponaty  półproduktów  i  wyrobów  gotowych  obuwia  pasowego  z  błędami 
technologicznymi, 

 

wykazy  błędów  identyfikowanych  przez  kontrolerów  dokonujących  oceny  i  klasyfikacji 
obuwia pasowego, 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 
 

Dokonaj montaŜu obuwia systemem klejonym w warsztatach szkolnych lub w zakładzie 

przemysłowym. 
 

 Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować istotę i technologię montaŜu obuwia systemem klejonym, 

2)

 

ustalić kolejność wykonywanych czynności, 

3)

 

dobrać maszyny, urządzenia i narzędzia, 

4)

 

dobrać  materiały  pomocnicze  i  niezbędne  akcesoria;  sporządzić  stosowne  zestawienie 
tych materiałów, 

5)

 

zorganizować stanowiska pracy do wykonania ustalonych czynności, 

6)

 

sprawdzić stan techniczny maszyn i urządzeń, 

7)

 

wyregulować mechanizmy robocze maszyn i urządzeń, 

8)

 

wykonać zaplanowane czynności montaŜu właściwego, 

9)

 

zaprezentować wykonaną pracę, 

10)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

schematy i przekroje poprzeczne obuwia montowanego systemem klejonym, 

 

dokumentacja techniczno-technologiczna montowanego wzoru obuwia, 

 

maszyny, urządzenia i narzędzia do wykonania zaplanowanych czynności, 

 

materiały pomocnicze i akcesoria niezbędne do wykonania zaplanowanych czynności, 

 

stanowiska pracy ręcznej, 

 

instrukcje technologiczne i wzorce pracy do wykonywanych czynności, 

 

instrukcje bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

5.4. Ocena procesów montaŜu według kryteriów technologicznych 

i ekonomicznych 

 

5.4.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj  planszę  ilustrującą  technologiczne  i  ekonomiczne  kryteria  oceny  stosowanych 

systemów montaŜu obuwia. 
 

 Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

wskazać kryteria oceny technologicznej, 

2)

 

wskazać kryteria oceny ekonomicznej, 

3)

 

usystematyzować wskazane kryteria, 

4)

 

wykonać  planszę  ilustrującą  kryteria  technologiczne  i  ekonomiczne  oceny  systemów 
montaŜu, 

5)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 
 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

plansza formatu A3, 

 

dokumentacja techniczno-technologiczna produkcji obuwia róŜnymi systemami, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Dokonaj  analizy  porównawczej  i  oceny  systemów  montaŜu  obuwia,  wskazanych  przez 

nauczyciela,  według  kryteriów  technologicznych  i  ekonomicznych  opracowanych 
w ćwiczeniu 1. 
 

 Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

zaplanować sposób wykonania ćwiczenia, 

2)

 

dokonać analizy porównawczej systemów według przyjętych kryteriów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

3)

 

ocenić 

wskazane 

systemy 

według 

przyjętych 

kryteriów 

technologicznych 

i ekonomicznych, 

4)

 

zaprezentować wykonaną pracę, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonania pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

plansza  ilustrująca  kryteria  oceny  technologicznej  i  ekonomicznej  systemów  montaŜu 

obuwia, wykonana w ćwiczeniu 1, 

 

dokumentacja techniczno-technologiczna wzorów obuwia wytypowanych do oceny, 

 

orientacyjne ceny maszyn i urządzeń stosowanych w ocenianych systemach, 

 

orientacyjne normy uŜycia i ceny materiałów z jakich wykonano oceniane wzory, 

 

orientacyjne normy czasu pracy i koszty robocizny dla ocenianych wzorów obuwia, 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

kalkulator, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „MontaŜ wierzchów obuwia ze 
spodami ” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi:   1. c, 2. b, 3. a, 4. b, 5. b, 6. c, 7. c, 8. d, 9. c, 10. b, 11. c,  

12. c, 13. a, 14. c, 15. b, 16 .d, 17. b, 18. a, 19. b, 20. 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie systemu montaŜu 

Sklasyfikować systemy montaŜu 

Zidentyfikować odmiany systemów montaŜu 

RozróŜnić elementy nośne w pasowym systemie 
montaŜu 

RozróŜnić  system  montaŜu  w  zaleŜności  od 
ś

rodka łączącego elementy 

RozróŜnić  system  montaŜu  w  zaleŜności  od 
ś

rodka łączącego elementy 

Dobrać  materiały  pomocnicze  do  wykonania 
określonego systemu montaŜu 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Zastosować maszyny do połączenia wierzchu ze 
spodem obuwia 

Dobrać  metodę  przygotowania  powierzchni  do 
klejenia 

10 

Dobrać  klej  w  zaleŜności  od  rodzaju  łączonych 
elementów 

11 

Wymienić  najpopularniejszą  technikę  montaŜu 
obuwia 

12  Rozpoznać odmianę systemu gdynkowego 

13 

Dobrać odpowiednie wartości ciśnienia podczas 
prasowania obuwia 

14 

Zastosować 

odpowiednią 

technikę 

przytwierdzania obcasów 

15 

Rozpoznać  i  zdefiniować  operację  montaŜu 
właściwego w pasowym systemie montaŜu 

PP 

16 

Ocenić  system  montaŜu  według  kryteriów 
technicznych i ekonomicznych 

PP 

17 

Dobrać  odpowiedni  środek  do  przygotowania 
powierzchni do klejenia 

PP 

18  Zidentyfikować system montaŜu obuwia 

PP 

19  Określić zwilŜalność powierzchni 

PP 

20 

Rozpoznać  i  zdefiniować  metodę  połączenia 
wierzchu ze spodem w pasowym i sandałowym 
systemie montaŜu. 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi.  

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zdań testowych.  

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny niepowodzeń uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.  

5.

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt.  

6.

 

Udziel  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Dla  kaŜdego  zadania  podane 
są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.

 

Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 
odpowiedź,  otocz  ją  kółkiem  i  zaznacz  ponownie  odpowiedź,  którą  uwaŜasz  za 
poprawną. 

8.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonania zadania. 

9.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudności,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

10.

 

Po  rozwiązaniu  testy  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  w  KARCIE 
ODPOWIEDZI. 

11.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Pod pojęciem system montaŜu rozumiemy sposób połączenia 
a)

 

cholewki z podpodeszwą. 

b)

 

cholewki z wyściółką. 

c)

 

cholewki ze spodem obuwia. 

d)

 

cholewki z podsuwką. 

 

2.

 

Do tradycyjnych systemów montaŜu zaliczamy system 

a)

 

klejony, wulkanizowany, soft-flex, wtryskowy. 

b)

 

przeszywany, pasowy, sandałowy, kołkowany. 

c)

 

gdynkowy, wtryskowy, pasowy, san-crispino. 

d)

 

przeszywany, pasowy, klejony, wywrotkowy. 

 

3.

 

System san-crispino jest odmianą systemu 
a)

 

sandałowego. 

b)

 

pasowego. 

c)

 

przeszywanego. 

d)

 

gdynkowego. 

 

4.

 

System  montaŜu,  w  którym  elementem  łączącym  podeszwę  z  wargą  podpodeszwy 
i cholewką jest pas to 
a)

 

klejonym. 

b)

 

pasowym. 

c)

 

sandałowym. 

d)

 

soft-flex. 

 

5.

 

Ręczne  połączenie  podeszwy  z  cholewką  za  pomocą  plecionki  lub  wąskiego  pasa  skóry 
odbywa się w systemie 
a)

 

wywrotkowym. 

b)

 

opankowym. 

c)

 

astra. 

d)

 

soft-flex. 

 

6.

 

Połączenie  podeszwy  z  zaćwiekowanym  brzegiem  cholewki  za  pomocą  łączników 
sztywnych występuje w systemie 
a)

 

pasowym. 

b)

 

sandałowym. 

c)

 

kołkowanym. 

d)

 

gdynkowym. 

 

7.

 

Nakłuwak stosuje się do wykonywania otworów w podeszwie do systemu  

a)

 

klejonego. 

b)

 

przeszywanego. 

c)

 

sandałowego, pasowego. 

d)

 

soft-flex. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

8.

 

Przeszywanie podeszew w systemie soft-flex przeprowadza się na 

a)

 

przeszywarce. 

b)

 

dublerce. 

c)

 

stroblu. 

d)

 

obszywarce Mec-Val. 

 

9.

 

Przygotowanie podeszew z TR do klejenia polega na  

a)

 

ś

cieraniu powierzchni papierem ściernym. 

b)

 

ś

cieraniu szczotką drucianą. 

c)

 

zmywaniu środkiem halogenizującym. 

d)

 

zmywaniu acetonem. 

 

10.

 

Do połączenia podeszwy z PU ze skórzanym wierzchem stosujemy klej 

a)

 

polichloroprenowy. 

b)

 

poliuretanowy. 

c)

 

dyspersyjny. 

d)

 

poliamidowy. 

 

11.

 

Najczęściej stosowanym systemem montaŜu jest 

a)

 

system sandałowy. 

b)

 

soft-flex. 

c)

 

klejony. 

d)

 

wtryskowy. 

 

12.

 

System California jest odmianą systemu 

a)

 

opankowego. 

b)

 

sandałowego. 

c)

 

gdynkowego. 

d)

 

klejonego. 

 

13.

 

Przy  prasowaniu  skórzanego  wierzchu  z  podeszwą  z  tuniskóru  zaleca  się  stosowanie 
ciśnienia 

a)

 

0,4–0,5 MPa. 

b)

 

0,35–0,4 MPa. 

c)

 

0,3–0,35 MPa. 

d)

 

0,25–0,3 MPa. 

 

14.

 

Obcasy wysokie obuwia damskiego przytwierdza się za pomocą 
a)

 

kleju. 

b)

 

gwoździ. 

c)

 

gwoździ i śrub. 

d)

 

drewnianych kołków. 

 
15.

 

Fasonowanie podeszwy występuje w 
a)

 

sandałowym systemie montaŜu. 

b)

 

pasowym systemie montaŜu. 

c)

 

klejonym systemie montaŜu. 

d)

 

przeszywanym systemie montaŜu. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

16.

 

Najbardziej czaso-, matriało-, kosztochłonnym systemem montaŜu jest system 

a)

 

sandałowy. 

b)

 

klejony. 

c)

 

przeszywany. 

d)

 

pasowy.  

 

17.

 

Skóry kozie i owcze przygotowujemy do klejenia przez 

a)

 

zmywanie acetonem. 

b)

 

ś

cieranie płótnem ściernym nr 80. 

c)

 

ś

cieranie przy uŜyciu szczotek z cienkiego drutu (Ø 0,18–0,20). 

d)

 

oczyszczenie z kurzu. 

 

18.

 

Wskazany 

na 

rysunku 

schemat 

przekroju 

poprzecznego przedstawia system 
a)

 

klejony. 

b)

 

wulkanizowany. 

c)

 

sandałowy. 

d)

 

przeszywany. 

 
 

19.

 

Materiał jest dobrze zwilŜony przez klej, gdy 

a)

 

kąt zwilŜania jest większy niŜ 90°. 

b)

 

kąt zwilŜania jest mniejszy niŜ 90° ale nie mniejszy niŜ 30°. 

c)

 

kąt zwilŜania wynosi 180°. 

d)

 

kąt zwilŜania wynosi 60°. 

 

20.

 

Dublowanie jest to 

a)

 

połączenie  wierzchu  ze  spodem  obuwia  maszynowym,  dwunitkowym  ściegiem 
łańcuszkowym. 

b)

 

połączenie  wierzchu  ze  spodem  obuwia  maszynowym,  dwunitkowym  ściegiem 
zwartym. 

c)

 

połączenie  wargi  podpodeszwy  z  pasem  maszynowym,  dwunitkowym  ściegiem 
łańcuszkowym. 

d)

 

połączenie wierzchu ze spodem obuwia szwem okrętkowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................... 
 

MontaŜ wierzchów obuwia ze spodami 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

TEST 2 

Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej  
„MontaŜ wierzchów obuwia ze spodami ”.

 

 
Treść zadania 

Dokonaj  połączenia  skórzanego  wierzchu  obuwia  z  podeszwą  z  kauczuku 

termoplastycznego.  
 
Instrukcja dla nauczyciela 
 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych, 

w celach  jednostki  modułowej,  zaleca  się  zastosowanie  zadania  testowego  typu  „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności  w zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  wykonywania  czynności 
praktycznych.  Uczniowi  naleŜy 

stworzyć  moŜliwość  inwencji  w  zaplanowaniu 

poszczególnych  etapów  wykonywania  zadania:  zorganizowania  stanowiska  pracy,  doboru 
odpowiednich  maszyn  lub  urządzeń  produkcyjnych,  wykonanie  podstawowych  ustawień  
i  regulacji  maszyn  oraz  wykazania  się  umiejętnością  wykonania  montaŜu  obuwia.  Jest  to 
jednocześnie  moŜliwość  samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych 
umiejętności i dokonania analizy podjętych działań praktycznych. Zadaniem nauczyciela jest 
stworzenie  warunków  umoŜliwiających  uczniowi  wykonanie  zadania  zgodnie  z  zasadami 
technologicznymi i w określonym czasie. 

Uczeń powinien mieć udostępnione:  

 

kopyta z zaćwiekowanymi cholewkami ze skóry naturalnej, 

 

podeszwy z kauczuku termoplastycznego, 

 

opracowane wypełnienia, 

 

ś

cierarkę, 

 

aktywizator, 

 

prasę do przyklejania spodów, 

 

klej poliuretanowy, 

 

ś

rodek halogenizujący, 

 

naczynie na klej, 

 

pędzle, 

 

stół z wyciągiem, 

 

dokumentację technologiczną, 

 

instrukcję obsługi ścierarki i prasy do przyklejania spodów. 

Nauczyciel powinien:  

 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  produkcyjnego  w  warsztatach 
szkolnych lub zakładzie produkcyjnym, 

 

przygotować  zaćwiekowane  cholewki,  podeszwy  oraz  materiały  i  urządzenia 
pomocnicze,  

 

przypomnieć uczniom zasady uŜytkowania ścierarki i prasy do przyklejania spodów oraz 
przestrzegania  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  i  nakazać  bezwzględne  ich 
przestrzeganie, 

 

skontrolować uŜycie właściwego ubioru ochronnego, 

 

przydzielić uczniom zaćwiekowane cholewki, podeszwy i dokumentację technologiczną,  

 

określić czas na wykonanie zadania, 

 

na bieŜąco nadzorować pracę uczniów, 

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

dobrać i załoŜyć odzieŜ ochronną, 

 

przygotować powierzchnię zaćwiekowanej cholewki i podeszwy do klejenia, 

 

przygotować klej i urządzenia pomocnicze, 

 

nanieść klej na zaćwiekowany brzeg cholewki i podpodeszwę, wkleić wypełnienie, 

 

przesuszyć błonę klejową,  

 

nanieść klej na zaćwiekowany brzeg cholewki drugi raz i na podeszwę, 

 

przesuszyć błonę klejową, 

 

zaktywizować błonę klejową, 

 

nałoŜyć i przyprasować podeszwę, 

 

wyzuć kopyto, 

 

dokonać samooceny wykonanej pracy, 

 

posprzątać stanowisko pracy, zakonserwować maszynę.  

Umiejętności podlegające ocenie 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1.

 

  Dobranie odzieŜy ochronnej 

 

2.

 

  Zaplanowanie kolejnych czynności 

10 

 

3.

 

  Dobranie maszyn 

10 

 

4.

 

  Przygotowanie stanowiska pracy: 

 

czystość i porządek miejsca pracy, 

 

zabezpieczenie pod względem BHP, 

 

przygotowanie  maszyn  oraz  potrzebnych  urządzeń  
i narzędzi pomocniczych 

10 

 

5.

 

  Wykonywanie zadania: 

 

kontrola, regulacja i przygotowanie maszyn do pracy, 

 

przygotowanie kleju,  

 

przygotowanie powierzchni do klejenia, 

 

nanoszenie kleju i aktywizacja powłoki klejowej, 

 

nakładanie i prasowanie podeszew, 

 

wyzuwanie kopyt 

 


20 

15 

 

6.

 

  Wykonanie  oględzin  i  ocena  organoleptyczna  wykonania 

pracy 

 

7.

 

  Zaprezentowanie wykonania zadania 

 

 

Razem: 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

51–70 

dostateczny 

71–80 

dobry 

81–90 

bardzo dobry 

91–100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

7. LITERATURA 

1.

 

Christ J.W.: Technologia obuwia. WsiP, Warszawa 1986 

2.

 

Grabkowski  M.:  Obuwnictwo.  Podręcznik  dla  zasadniczej  szkoły  zawodowej.  WSiP, 
Warszawa 1992 

3.

 

Grabkowski  M.:  Technika  wytwarzania  obuwia.  T.  1.  Politechnika  Radomska,  Radom 
2000 

4.

 

Grabkowski  M.:  Technika  wytwarzania  obuwia.  T.  2.  Politechnika  Radomska,  Radom 
2000 

5.

 

Grabkowski M.: Technologia obuwia. Ćwiczenia laboratoryjne. WSI w Radomiu, Radom 
1982 

6.

 

Miernik  A.,  Śmiechowski  K.,  Wiśnios  E.:  Połączenia  szyte  i  klejone  w  technologii 
obuwia. Politechnika Radomska, Radom 2006 

7.

 

Nowak M.(red).: Poradnik firmowy dla branŜy obuwniczej. Bochem, Pionki 2000 

8.

 

Persz. T.: Obuwnictwo przemysłowe. Część II. WSiP, Warszawa 1990 

9.

 

Siekiera  T.:  Organizacja  i  ekonomika  procesu  produkcji  obuwia.  Poradnik  dla 
wytwórców obuwia. CLPO, Kraków 1996 

 
Czasopisma fachowe 
Przegląd Skórzany (wydania archiwalne) 
Przegląd Włókienniczy (wydania archiwalne i bieŜące) 
Ś

wiat Butów (wydania archiwalne i bieŜące) 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000