background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
ElŜbieta Wiśnios 
 
 
 
 
 
 
 

Wykończanie obuwia 311[25].Z3.03 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Leszek Świdziński 
mgr inŜ. Barbara Jaśkiewicz 
 

 
 
 
 

Opracowanie redakcyjne: 
dr inŜ. ElŜbieta Wiśnios 
 
 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  311[25].Z3.03, 

„Wyko

 

ń

czanie  obuwia”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  technik 

obuwnik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 
5.1.

 

Charakterystyka procesu wykończania obuwia 
5.1.1.

 

Ć

wiczenia 

5.2.

 

Wykończanie wierzchów i spodów obuwia 
5.2.1.

 

Ć

wiczenia 

11 
11 
11 
13 
13 

5.3.

 

Konserwacja obuwia 

15 

5.3.1.

 

Ć

wiczenia 

15 

5.4.

 

Operacje kończące proces produkcji obuwia 

17 

5.4.3. Ćwiczenia 

17 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

7.

 

Literatura 

19 
28 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik obuwnik. 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−

 

wymagania  wstępne 

  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  juŜ  ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

−−−−

 

cele kształcenia 

 wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

−−−−

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

−−−−

 

ć

wiczenia 

  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 

nauczania

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−−−−

 

ewaluację osiągnięć ucznia 

 przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 

pracy uczniów, do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych

 

 

311[25].Z3 

Technologia montaŜu i wykończania 

obuwia 

311[25].Z3.02 

MontaŜ wierzchów 
obuwia ze spodami  

311[25].Z3.03 

Wykończanie obuwia 

311[25].Z3.01 

Ć

wiekowanie cholewek 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznawać części i elementy konstrukcyjne obuwia, 

 

rozpoznawać i klasyfikować materiały obuwnicze, 

 

dobierać materiały podstawowe i pomocnicze w zaleŜności od typu i przeznaczenia obuwia, 

 

rozpoznawać typy wykończenia skór, 

 

dobierać środki do wykończania obuwia , 

 

wycinać elementy obuwia z materiałów płaskich, 

 

opracowywać elementy wierzchu i spodu obuwia, 

 

montować cholewkę z elementów, 

 

ć

wiekować obuwie, 

 

rozróŜniać systemy montaŜu obuwia, 

 

klasyfikować i dobierać maszyny i urządzenia produkcyjne do wykończania obuwia, 

 

oceniać stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi produkcyjnych, 

 

uŜytkować, regulować i konserwować maszyny i urządzenia produkcyjne, 

 

przestrzegać przepisów BHP i ochrony przeciwpoŜarowej, 

 

udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

3 CELE KSZTAŁCENIA 
 

 W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

ustalić metody, techniki i parametry procesów wykończania obuwia, 

 

opracować instrukcje technologiczne procesów wykończania obuwia, 

 

dobrać  materiały  i  środki  do  procesu  wykończania  w  zaleŜności  od  stosowanych 
materiałów, 

 

dobrać narzędzia i urządzenia do realizacji procesu wykończania, 

 

wykonać operacje czyszczenia, retuszowania, konserwacji i nabłyszczania obuwia,  

 

ocenić jakość oraz dokonać klasyfikacji obuwia według gatunków, 

 

oznakować opakowania jednostkowe i zbiorcze, 

 

skontrolować  cechy  oraz  zapakować  obuwie  z  zastosowaniem  opakowań  jednostkowych 
i zbiorczych, 

 

określić wpływ wykończenia obuwia na jakość, funkcjonalność i estetykę wyrobu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca:........................................................................... 
Modułowy program nauczania: 

 

Technik obuwnik 311[25] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Technologia montaŜu i wykończania obuwia 311[25].Z3 

Jednostka modułowa:

  

 

 

 

Wykończanie obuwia 311[25].Z3.03 

 

 

Temat: Wykończanie wierzchów obuwia ze skór naturalnych. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykończania skórzanych wierzchów obuwia. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować metody wykończania wierzchów ze skór naturalnych, 

 

scharakteryzować  operacje  technologiczne  chemicznego  wykończania  skórzanych 
wierzchów obuwia, 

 

scharakteryzować  operacje  technologiczne  mechanicznego  wykończania  skórzanych 
wierzchów obuwia, 

 

dobrać  środki  wykończalnicze  i  niezbędne  do  tego  procesu  narzędzia  i  urządzenia 
produkcyjne, 

 

wykonać operacje czyszczenia i retuszowania obuwia, 

 

dokonać oceny jakości wykonania operacji wykończalniczych, 

 

zaprezentować wyniki wykonanej pracy. 

 
Metody nauczania: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 2–3 osobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

próbki skór o róŜnym wykończeniu, 

 

obuwie z widocznymi zabrudzeniami, 

 

instrukcje stosowania środków wykończalniczych, 

 

materiały  i  urządzenia  niezbędne  do  wykonania  operacji  wykończania  (szmatki,  pędzelki, 
szczotki itp.), 

 

dokumentacja techniczno-technologiczna, 

 

filmy dotyczące technik wykończania obuwia, 

 

przybory piśmiennicze, papier formatu A4, kreda, 

 

literatura z rozdziału 7.  

 
Zadania dla ucznia 
 

Na otrzymanych półparach obuwia dokonaj operacji czyszczenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1. Określenie tematu zajęć. 
2. Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą pokazu z objaśnieniem i ćwiczeń praktycznych. 
4. Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 
Praca metodą pokazu z objaśnieniem. 

 

Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Jaki jest cel wykończania wierzchów obuwia? 

2.

 

Jakie  czynniki  decydują  o  uzyskaniu  zamierzonych  efektów  wykończania  skórzanych 

wierzchów obuwia? 

3.

 

Jakie znasz środki wykończalnicze do wierzchów obuwia? 

4.

 

Jakie  znasz  maszyny  i  urządzenia  słuŜące  do  wykonania  procesu  wykończania  wierzchów 

obuwia? 

5.

 

Jakie znasz metody wykończania wierzchów obuwia ze skór naturalnych? 

 

Faza II. Planowanie 
1.

 

Jak wykonać operację czyszczenia skórzanych wierzchów obuwia? 

2.

 

Jak dobrać środki do wykonania operacji czyszczenia skórzanych wierzchów obuwia? 

3.

 

Jakich uŜyć materiałów i urządzeń do czyszczenia wierzchów obuwia? 

 

Faza III. Ustalenie 
1.

 

Uczniowie  pracując  w  zespołach,  proponują  rodzaje  środków  do  wykonania  operacji 

czyszczenia skórzanych wierzchów obuwia. 

2.

 

Uczniowie proponują materiały i urządzenia do wykończania skórzanych wierzchów obuwia. 

3.

 

Uczniowie  zastanawiają  się  nad  techniką  wykonania  operacji  czyszczenia  skórzanych 

wierzchów obuwia. 

4.

 

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność proponowanych przedsięwzięć. 

 

Faza IV. Wykonanie 
1.

 

Uczniowie  wybierają  stosownie  do  poleceń  nauczyciela  właściwe  półpary  obuwia  do 

wykonania operacji wykończania. 

2.

 

Na otrzymanych półparach obuwia uczniowie identyfikują rodzaj wykończenia powierzchni 

skóry. 

3.

 

Uczniowie dobierają środki i materiały do wykonania operacji czyszczenia. 

4.

 

Uczniowie wykonują operację czyszczenia skórzanych wierzchów obuwia. 

 

Faza V. Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie  sprawdzają  w  zespołach  poprawność  wykonanej  pracy  od  kątem  zastosowanych 

ś

rodków i technik wykonania. 

2.

 

Uczniowie  zapisują  popełnione  błędy  i  usterki,  które  zostały  zgłoszone  podczas  oceny  

i dyskusji w zespołach. 

3.

 

Uczniowie przekazują obuwie i zgłoszone uwagi nauczycielowi do oceny. 

 

Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać  jakie  umiejętności  były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

Scenariusz zajęć 2 
 

 
Osoba prowadząca:........................................................................... 
Modułowy program nauczania: 

 

Technik obuwnik 311[25] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Technologia montaŜu i wykończania obuwia 311[25].Z3 

Jednostka modułowa:

  

 

 

 

Wykończanie obuwia 311[25].Z3.03 

 

 

 Temat: Zasady znakowania i pakowania obuwia. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności znakowania i pakowania obuwia. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

ustalić zasady pakowania, przechowywania i magazynowania obuwia, 

 

zapakować obuwie w opakowania jednostkowe i zbiorcze, 

 

zidentyfikować znaki na obuwiu, opakowaniu jednostkowym i zbiorczym, 

 

oznakować opakowania jednostkowe i zbiorcze, 

 

zaprezentować wyniki wykonanej pracy. 

 
Metody nauczania: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 2÷3 osobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

opakowania jednostkowe i zbiorcze z etykietami, 

 

plansze z wzorami piktogramów, 

 

normy:  PN-86/O-91011  Obuwie  wyjściowe,  domowe  i  robocze.  Gatunki,  PN-77/O-91016 
Wady materiałowe i błędy wykonania, PN-O-91013 Obuwie-Znakowanie, 

 

przybory piśmiennicze, papier formatu A4, kreda, 

 

literatura z rozdziału 7.  

 
Przebieg zajęć: 
1. Sprawy organizacyjne. 
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4. Realizacja zajęć: 

 

uczniowie  otrzymują  od  nauczyciela  róŜny  asortyment  obuwia  oraz  opakowania 
jednostkowe i zbiorcze, 

 

kaŜda grupa uczniów ustala zasady pakowania otrzymanego obuwia, 

 

kaŜdy  uczeń  w  grupie  identyfikuje  znaki  umieszczone  na  obuwiu;  zapisuje  na  kartce, 
proponuje oznakowanie na opakowaniu jednostkowym i zbiorczym, 

 

uczniowie  w  grupie  porównują  swoje  wyniki,  dokonują  korekty  i  przedkładają 
nauczycielowi do akceptacji, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

10 

 

uczniowie w grupie dokonują pakowania obuwia w opakowania jednostkowe i zbiorcze; 
nauczyciel kontroluje poprawność wykonanej pracy przez uczniów, udziela dodatkowych 
rad i wskazówek. 

5.  Po  wykonaniu  zadań  wybrany  uczeń  z  grupy  prezentuje  wykonaną  pracę  omawiając  zasady 

pakowania  obuwia  w  opakowania  jednostkowe  i  zbiorcze  oraz  prezentuje  wykonane 
oznakowanie. 

6. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy w kolejnych grupach. 
7. Uczniowie pozostałych grup wzajemnie recenzują wyniki pracy swoich kolegów. 
8. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa: 

Odszukaj  w  czasopismach  fachowych  informacje  dotyczące  pakowania  i  znakowania 

obuwia. Napisz notatkę z przeczytanej lektury w zeszycie. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Charakterystyka procesu wykończania obuwia 
 

5.1.1 Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Dokonaj  identyfikacji  rodzaju  wykończenia  powierzchni  na  otrzymanych  próbkach  skór 

wierzchowych. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

określić  w  jaki  sposób  będzie  dokonywał  identyfikacji  rodzaju  wykończenia  powierzchni 
otrzymanych próbek skór, 

2)

 

dobrać  środki  i  materiały  niezbędne  do  przeprowadzenia  identyfikacji  wykończenia 
powierzchni, 

3)

 

przeprowadzić próby zmierzające do rozpoznania rodzaju wykończenia, 

4)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 

5)

 

zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
  Środki dydaktyczne: 

 

próbki skór wierzchowych z róŜnym wykończeniem powierzchni, 

 

biała tkanina, aceton, woda amoniakalna, woda, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
Ćwiczenie 2 
 

WskaŜ elementy podlegające wykończaniu na otrzymanych modelach obuwia. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania. 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

zanalizować otrzymane modele obuwia, 

2)

 

określić elementy podlegające wykończaniu, 

3)

 

zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
  Środki dydaktyczne: 

 

modele obuwia wykonane róŜnymi systemami montaŜu, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Zaproponuj  sposób  czyszczenia  cholewek  wykonanych  ze  skór  o  takim  wykończeniu,  jak 

próbki, które otrzymałeś. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

wykonać test identyfikacyjny, 

2)

 

zaproponować sposób czyszczenia cholewek, 

3)

 

dokonać samooceny pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

próbki skór o róŜnych rodzajach wykończenia, 

 

ś

rodki i materiały do przeprowadzenia testu (aceton, woda, amoniak, biała tkanina), 

 

materiały piśmiennicze, papier formatu A4,  

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

13 

5.2. Wykończanie wierzchów i spodów obuwia 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Dokonaj operacji czyszczenia wierzchu obuwia na otrzymanych półparach. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

ustalić rodzaj zabrudzenia, 

2)

 

dobrać odpowiednie środki i materiały do czyszczenia, 

3)

 

dokonać operacji czyszczenia, 

4)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 

5)

 

zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
  Środki dydaktyczne: 

 

półpary  obuwia  z  wierzchami  wykonanymi  ze  skór  welurowych,  nubukowych  i  licowych 
z róŜnym rodzajem zabrudzenia, 

 

papier ścierny, gumowa szczotka, krepa, szczotka, szmatka, aceton, mydło, woda, spirytus, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wybierz  środki  wykończalnicze  do  retuszowania  wierzchów  i  spodów  obuwia,  które  są 

zapisane na luźnych karteczkach samoprzylepnych i odpowiednio je zakwalifikuj. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać przeglądu otrzymanych haseł, 

2)

 

wybrać hasła uznane jako właściwe, 

3)

 

usystematyzować wybrane hasła, 

4)

 

nakleić hasła na arkusz papieru, 

5)

 

uzasadnić podjęte decyzje, 

6)

 

dokonać samooceny pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

14 

7)

 

zaprezentować wyniki. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
  Środki dydaktyczne: 

 

karteczki z nazwami środków wykończalniczych do wierzchów i spodów obuwia,  

 

przybory piśmiennicze, kartki papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Zidentyfikuj  na  otrzymanych  zdjęciach  maszyny  i  urządzenia  stosowne  do  apreturowania 

wierzchów obuwia. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać przeglądu otrzymanych zdjęć maszyn i urządzeń, 

2)

 

oznaczyć otrzymane zdjęcia znakami rozpoznawczymi, 

3)

 

przyporządkować  do  kaŜdego  zdjęcia,  na  oddzielnej  kartce,  informacje  wyszczególnione 
w ćwiczeniu, 

4)

 

zaprezentować wyniki. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
  Środki dydaktyczne: 

 

zdjęcia maszyn i urządzeń do wykończania wierzchów i spodów obuwia,  

 

przybory piśmiennicze, kartki papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

15 

5.3. Konserwacja obuwia 
 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Opracuj zasady uŜytkowania dla otrzymanego obuwia.  

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zanalizować otrzymane obuwie,  

2)

 

zidentyfikować rodzaj materiału z jakiego wykonany jest wierzch obuwia, 

3)

 

opracować pisemnie zasady uŜytkowania, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
  Środki dydaktyczne: 

 

obuwie z cholewkami wykonanymi z róŜnych materiałów, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

papier formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Opracuj instrukcję czynnościową konserwacji obuwia z materiałów skóropodobnych. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zaproponować materiały i środki do konserwacji, 

2)

 

przedstawić pisemnie metodologię wykonania konserwacji, 

3)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 

4)

 

zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

16 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
  Środki dydaktyczne: 

 

informatory techniczne i handlowe środków do konserwacji obuwia róŜnych firm, 

 

instrukcje stosowania środków konserwujących, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

papier formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

17 

5.4. Operacje kończące proces produkcji obuwia 
 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Zakwalifikuj otrzymane obuwie do odpowiedniego gatunku. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zanalizować otrzymane obuwie, 

2)

 

oznaczyć ewentualne błędy, wady i uszkodzenia obuwia, 

3)

 

dokonać klasyfikacji obuwia, 

4)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 

5)

 

zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

obuwie z widocznymi wadami i ich odpowiedniki o najwyŜszej jakości, 

 

normy przedmiotowe, 

 

dokumentacja techniczno-technologiczna, 

 

urządzenia pomiarowe, 

 

materiały piśmiennicze, papier formatu A4. 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Na otrzymanej planszy zawierającej piktogramy, dokonaj oznaczenia opisowego. 
 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zanalizować otrzymane plansze, 

2)

 

opisać znajdujące się na planszy piktogramy, 

3)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 

4)

 

zaprezentować wyniki swojej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

18 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
  Środki dydaktyczne: 

 

plansze z naniesionymi piktogramami, 

 

przybory piśmiennicze, papier formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykończanie obuwia” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za  kaŜdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. c, 2. b, 3. d, 4. a, 5. c, 6. d, 7. b, 8. a, 9. b, 10. a, 11. b, 12. b, 

13. d, 14. a, 15. d, 16. b, 17. b, 18. b, 19. a, 20. b. 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić metody wykończania obuwia 

Określić  zespół  elementów  obuwia  podlegających 
wykończaniu 

Określić 

kryteria 

podziału 

wykończania 

powierzchni skór 

Określić metodę identyfikacji rodzaju wykończenia 
powierzchni skóry 

Określić sposób wykończania skór typu crust 

Nazwać  środki  słuŜące  do  usuwania  plam 
i zabrudzeń z wierzchów obuwia 

RozróŜnić czynności obejmujące proces 
wykończania wierzchów obuwia 

RozróŜnić czynności obejmujące proces 
wykończania spodów obuwia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

20 

Określić zasady suszenia mokrego obuwia 

10  Określić zasady konserwacji obuwia tekstylnego 

11 

RozróŜnić środki do konserwacji i pielęgnacji 
obuwia 

12  Zakwalifikować obuwie do gatunków 

13 

Umiejscowić symbol wzoru obuwia 
przeznaczonego do sprzedaŜy 

14  Określić charakter kodu EAN  

15  Rozpoznać metodę apreturowania obuwia 

PP 

16 

Dobrać  środki  retuszerskie  do  wskazanego  rodzaju 
skór 

PP 

17  Rozpoznać rodzaj i metodę wykończania cholewek 

PP 

18 

Zakwalifikować  podany  środek  do  odpowiedniej 
grupy 

PP 

19  Rozpoznać roztwór do bielenia podeszew 

PP 

20  RozróŜnić sposób oceny jakości obuwia 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

21 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 
będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas przeznaczony  na 
udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które sprawiły 
uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane są 
cztery  moŜliwe  odpowiedzi:  a,  b,  c,  d.  Tylko  jedna  odpowiedź  jest  poprawna;  wybierz  ją 
i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.

 

Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uwaŜasz za poprawną. 

8.

 

Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci 
trudności, gdyŜ są one na poziomie wyŜszym niŜ pozostałe (dotyczy to zadań o numerach od 
15 do 20). 

9.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

10.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.

 

Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  w  KARCIE 
ODPOWIEDZI. 

12.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.   Do wykończania chemicznego obuwia zaliczamy 

a)

 

zmywanie, ścieranie, apreturowanie. 

b)

 

wygładzanie, retuszowanie, apreturowanie. 

c)

 

zmywanie, retuszowanie, apreturowanie. 

d)

 

zmywanie, frezowanie, retuszowanie. 

 

2.   Z uwagi na charakter wykonywanych operacji i rodzaj stosowanych środków, wykończanie 

obuwia dzielimy w zaleŜności od rodzaju 
a)

 

podszewek i spodów. 

b)

 

wierzchów i spodów. 

c)

 

wierzchów i podpodeszew. 

d)

 

wierzchów i obcasów. 

 
3.   Kryteriami podziału wykończenia skór jest 

a)

 

rodzaj stosowanych środków wiąŜących, rodzaj wykończenia. 

b)

 

stosowana technika wykończania, stosowana technologia wykończania . 

c)

 

ilość stosowanych środków wykończalniczych. 

d)

 

rodzaj  stosowanych  środków  wiąŜących,  stopień  przezroczystości  powłoki  na  skórze 
wyprawionej zastosowana technika wykończania. 

 

4.   Jednym ze sposobów identyfikacji rodzaju wykończenia skóry jest poddanie jej próbie tarcia 

na 
a)

 

gorąco, tarcia na mokro i działania acetonem. 

b)

 

gorąco, tarcia papierem ściernym i działania acetonem. 

c)

 

gorąco, tarcia na zimno, zginania. 

d)

 

zimno, działania acetonu, działania wody, zginania. 

 

5.   Skóry typu crust moŜna wykończać 

a)

 

tylko w garbarni. 

b)

 

tylko na gotowym obuwiu. 

c)

 

w garbarni lub na gotowym obuwiu. 

d)

 

u producenta środków wykończalniczych. 

 

6.   Do zmywania obuwia stosuje się 

a)

 

apretury. 

b)

 

pasty. 

c)

 

farby. 

d)

 

rozpuszczalniki organiczne i wodę. 

 

7.   Proces wykończania wierzchów obuwia obejmuje czyszczenie i wygładzanie oraz  

a)

 

frezowanie, retuszowanie, polerowanie. 

b)

 

retuszowanie, apreturowanie, polerowanie. 

c)

 

wypalanie, retuszowanie, polerowanie. 

d)

 

retuszowanie, apreturowanie, ścieranie. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

23 

8.   Proces wykończania spodów obuwia obejmuje 

a)

 

farbowanie brzegów podeszew i obcasów, wypalanie brzegów podeszew, farbowanie  

 

i nabłyszczanie powierzchni podeszew. 

b)

 

farbowanie  brzegów  podeszew  i  obcasów,  wygładzanie  powierzchni  podeszew, 
czyszczenie powierzchni podeszew i obcasów, polerowanie. 

c)

 

bielenie podeszew, apreturowanie, czyszczenie, frezowanie, zmywanie podeszew. 

d)

 

farbowanie  podeszew,  czyszczenie,  wygładzanie,  apreturowanie,  wypalanie  brzegów 
podeszew. 

 

9.   Przemoczone obuwie naleŜy suszyć 

a)

 

na piecu lub grzejniku. 

b)

 

w temperaturze pokojowej z dala od źródeł ciepła. 

c)

 

w temperaturze podwyŜszonej, na przykład suszarką. 

d)

 

na słońcu. 

 
10.  Obuwie tekstylne naleŜy czyścić przy uŜyciu 

a)

 

gąbki 

zamoczonej 

roztworze 

wodnym 

łagodnych 

ś

rodków 

piorących 

w umiarkowanej temperaturze. 

b)

 

gąbki zamoczonej w roztworze rozpuszczalników organicznych. 

c)

 

szczotki z miękkiego włosia. 

d)

 

naleŜy uprać w pralce. 

 

11.  Do konserwacji i pielęgnacji obuwia uŜywamy 

a)

 

pudrów,  past  woskowo-rozpuszczalnikowych,  środków  konserwujących  w  aerozolu, 
past koloryzujących, apretur, farb koloryzujących. 

b)

 

past  woskowo-rozpuszczalnikowych,  kremów  woskowo-wodno-rozpuszczalnikowych. 
past koloryzujących, emulsji samopołyskowych, środków konserwujących w aerozolu.  

c)

 

past  woskowo-rozpuszczalnikowych,  kremów  woskowo-wodno-rozpuszczalnikowych, 
farb koloryzujących, apretur. 

d)

 

past 

woskowo-rozpuszczalnikowych, 

wody 

dodatkiem 

detergentów, 

farb 

koloryzujących, środków konserwujących w aerozolu, emulsji samopołyskowych. 

 
12.  Ilość gatunków na jakie klasyfikuje się obuwie wyjściowe to 

a)

 

2. 

b)

 

3. 

c)

 

1. 

d)

 

4. 

 
13.  Symbol wzoru obuwia umieszcza się 

a)

 

tylko na obuwiu. 

b)

 

tylko na opakowaniu jednostkowym. 

c)

 

tylko na opakowaniu zbiorczym. 

d)

 

na obuwiu, opakowaniu jednostkowym, opakowaniu zbiorczym. 

 
14.  Kod EAN jest to znak 

a)

 

graficzny. 

b)

 

słowny. 

c)

 

graficzny i słowny. 

d)

 

cyfrowy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

24 

15.  Apreturowanie obuwia metodą Ronsburga polega na 

a)

 

natryskiwaniu obuwia apreturą przy pomocy pistoletu ręcznego. 

b)

 

nanoszeniu apretury na obuwie szmatką. 

c)

 

rozpylaniu  apretury  na  brzegi  przy  pomocy  usytuowanej  pionowo  w  zbiorniku 
obracającej się tarczy. 

d)

 

rozpylaniu apretury przez obracający się cylinder lub tarczę z ostrymi krawędziami, do 
których jest równomiernie dostarczana apretura. 

 
16.  Retuszowanie obuwia ze skór welurowych i nubukowych przeprowadza się za pomocą 

a)

 

farb retuszerskich o kolorze dobranym do koloru skóry. 

b)

 

pudru o kolorze dobranym do koloru skóry. 

c)

 

papieru ściernego. 

d)

 

wosku o kolorze dobranym do koloru skóry. 

 
 
17. Rysunek zamieszczony obok obrazuje operację 

a)

 

retuszowania cholewek. 

b)

 

wygładzania cholewek za pomocą Ŝelazka. 

c)

 

apreturowania. 

d)

 

wypalania. 

 
 
18.  Trójchloroetylen jest środkiem 

a)

 

retuszującym. 

b)

 

zmywającym. 

c)

 

apreturującym. 

d)

 

natłuszczającym. 

 
19.  Środkiem  wybielającym  przy  bieleniu  podeszew  skórzanych  jest  roztwór,  który  składa  się  

z 56 % wody destylowanej oraz 
a)

 

32% spirytusu technicznego i 12% kwasu szczawiowego. 

b)

 

32% acetonu i 12% kwasu szczawiowego. 

c)

 

32% kredy i 12% kwasu szczawiowego. 

d)

 

32% spirytusu technicznego i 12% kwasu solnego. 

 
20.  Rysunek obok przedstawia sprawdzanie 

a)

 

strony zewnętrznej obuwia i porównanie jej w półparach. 

b)

 

symetryczności rozłoŜenia elementów naszywanych na cholewce, liczby rzędów szycia. 

c)

 

sztywności i spręŜystości podnosków. 

d)

 

róŜnic w długości w półparach. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Wykończanie obuwia 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10. 

 

 

 

11. 

 

 

 

12. 

 

 

 

13. 

 

 

 

14. 

 

 

 

15. 

 

 

 

16. 

 

 

 

17. 

 

 

 

18. 

 

 

 

19. 

 

 

 

20. 

 

 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

26 

TEST 2 
Test  praktyczny  typu  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej  „Wykończanie 
obuwia” 311[25].Z3.03. 

 

Treść zadania 

 

Dokonaj operacji retuszowania na otrzymanym obuwiu 

 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej,  zaleca  się  zastosowanie  zadania  testowego  typu  „próba  pracy”. 
Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych  umiejętności 
w zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  wykonywania  czynności  praktycznych.  Uczniowi 
naleŜy  stworzyć  moŜliwość  inwencji  w  zaplanowaniu  poszczególnych  etapów  wykonywania 
zadania:  zorganizowania  stanowiska  pracy,  doboru  odpowiednich  środków  oraz  urządzeń 
produkcyjnych,  wykazania  się  umiejętnością  wykonania  retuszowania.  Jest  to  jednocześnie 
moŜliwość  samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych  umiejętności 
i dokonania  analizy  podjętych  działań  praktycznych.  Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie 
warunków umoŜliwiających uczniowi wykonanie zadania zgodnie z zasadami technologicznymi 
i w określonym przez nauczyciela czasie. 
 
Uczeń powinien mieć udostępnione: 

-

 

obuwie  o  róŜnym  wykończeniu  powierzchni  z  widocznymi  uszkodzeniami  oraz 
odpowiedniki o najwyŜszej jakości, 

-

 

ś

rodki do retuszowania obuwia, 

-

 

instrukcje stosowania środków wykończalniczych, 

-

 

materiały i urządzenia niezbędne do wykonania operacji wykończania (pędzelki, nóŜ, lampka 
spirytusowa, szczotka, drobnoziarnisty papier ścierny), 

-

 

dokumentację techniczno-technologiczną, 

-

 

przybory piśmiennicze, papier formatu A4, 

-

 

literaturę z rozdziału 7.  

 
Nauczyciel powinien: 

-

 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  pracy  w  warsztatach  szkolnych  lub 
zakładzie produkcyjnym, 

-

 

przygotować środki retuszerskie i urządzenia, 

-

 

przygotować obuwie, 

-

 

przypomnieć uczniom zasady przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz 
ochrony przeciwpoŜarowej; nakazać ich przestrzeganie, 

-

 

skontrolować uŜycie właściwego ubioru ochronnego, 

-

 

przydzielić uczniom obuwie oraz dokumentację technologiczną,  

-

 

określić czas na wykonanie zadania, 

-

 

na bieŜąco nadzorować pracę uczniów, 

-

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

-

 

dobrać i załoŜyć odzieŜ ochronną, 

-

 

zidentyfikować rodzaj wykończenia powierzchni skór wierzchowych, 

-

 

zanalizować charakter wad występujących na obuwiu, 

-

 

dobrać środki retuszerskie, 

-

 

dobrać urządzenia do wykonania operacji retuszowania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

27 

-

 

przygotować  stanowisko  pracy  pod  względem  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
rozmieszczenia urządzeń i narzędzi, rozwiązań ergonomicznych, oświetlenia, 

-

 

wykonać operację retuszowania, 

-

 

dokonać samooceny wykonanej pracy, 

-

 

posprzątać stanowisko pracy. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1. 

Dobranie odzieŜy ochronnej 

 

2. 

Zaplanowanie kolejnych czynności 

10 

 

3. 

Identyfikowanie rodzaju wykończenia powierzchni skór 

10 

 

4. 

Analizowanie charakteru wad występujących na obuwiu 

10 

 

5. 

Dobór środków retuszerskich 

10 

 

6. 

Dobór urządzeń 

10 

 

7. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 

 

czystość i porządek, 

 

zabezpieczenie pod względem BHP, 

 

przygotowanie 

potrzebnych 

urządzeń 

narzędzi 

pomocniczych 

10 

 

8. 

Wykonywanie zadania: 

-

 

przygotowanie do aplikacji środków retuszerskich, 

-

 

przygotowanie urządzeń, 

-

 

retuszowanie, 

 

10 

10 

 

9. 

Zaprezentowanie wyników swojej pracy 

 

10. 

Dokonanie oceny poprawności wykonanego ćwiczenia 

 

 

Razem: 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych 

punktów 

dopuszczający 

60–70 

dostateczny  

71–80 

dobry 

81–95 

bardzo dobry 

96–100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

28 

7. LITERATURA 
 

1.

 

Grabkowski  M.:  Technika  wytwarzania  obuwia  tom  II.  Politechnika  Radomska,  Radom 
2000 

2.

 

Grabkowski  M.:  Technologia  obuwia.  Ćwiczenia  laboratoryjne.  WSI  w  Radomiu,  Radom 
1982 

3.

 

Grabkowski M. (red.): Zarys teorii procesów wytwarzania obuwia. Politechnika Radomska, 
Radom 2004 

4.

 

Pala S.: Maszyny i urządzenia obuwnicze. PWSZ, Warszawa 1973 

5.

 

Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe. Cz. II. WSiP, Warszawa 1990 

6.

 

Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1992 

7.

 

Praca  zbiorowa.  ABC  sprzedawcy  obuwia.  Centralne  Laboratorium  Przemysłu 
Obuwniczego, Kraków 2006 

8.

 

Rodziewicz O.,  Śmiechowski K.:  Technologia  garbarstwa  dla  projektantów  obuwia 
i odzieŜy. Politechnika Radomska, Radom 2001 

 

 
Normy przedmiotowe: 
1.

 

PN-86/O-91011 Obuwie wyjściowe, domowe i robocze. Gatunki.  

2.

 

PN- 77/O-91016 Wady materiałowe i błędy wykonania. 

3.

 

PN-O-91013 Obuwie-Znakowanie.  

 
Czasopisma fachowe
Przegląd Skórzany (wydania archiwalne), 
Przegląd Włókienniczy (wydania archiwalne i bieŜące), 
Ś

wiat Butów (wydania archiwalne i bieŜące). 

 

Literatura metodyczna: 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000