background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

Scenariusz zajęcia nr 1 

 grupa 0 

Obszar XII   Poznawanie znaczenia matematyki 

Temat: W przedszkolu 

I.

 

Cele 

 

Kształtowanie umiejętności rozróżniania i klasyfikowanie przedmiotów 

wg kształtów i kolorów. 

 

Odnajdowanie i nazywanie podstawowych figur geometrycznych. 

 

Utrwalenie pojęć: duży, mały długi, cienki, gruby. 

 

Doskonalenie percepcji wzrokowej. 

Podstawa programowa (…): 

Pkt  4.1  i  2  „Dziecko  przewiduje  w  miarę  swoich  możliwości,  jakie  będą  skutki  czynności 

manipulacyjnych  na  przedmiotach  (wnioskowanie  o  wprowadzonych  i  obserwowanych  zmianach) 

oraz grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, 

te obiekty są podobne, a te są inne”.  

II.

 

Środki dydaktyczne 



 

Karty „Razem w przedszkolu” cz.1 



 

komputer z projektorem 



 

gra/plansza interaktywna „Czerwony” 



 

gra/plansza interaktywna „Żółty” 



 

etykiety dla dzieci z figurami geometrycznymi oraz duże obrazki z jedną 
figurą każdy – koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt 



 

klocki lub wycięte z papieru figury geometryczne 



 

kolorowe chusty 

III.

 

Przebieg zajęć 

1.

 

Rozmowa na temat codziennych zabaw w przedszkolu –Karty „Razem 
w przedszkolu” cz.1, str.1
 

Dzieci siedzą przy stolikach lub na dywanie, przed sobą mają Karty „Razem 
w przedszkolu”. Porównują wygląd sali z książki ze swoją salą. 

Dzieci odnajdują naklejki i naklejają na obrazku. Przypomnienie nazw 
podstawowych figur geometrycznych. 

 

 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

2.

 

Gra/plansza interaktywna „Czerwony” 

Uruchomienie gry 

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, 
a następnie klikamy kolejno: 

 

Tęcza 

 

Kolor czerwony 

Opis interaktywności 

Gra „czerwony” polegająca na rozpoznawaniu kształtów i łączeniu przedmiotów 
w pary według określonego kryterium.  

Omówienie gry 

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną. 

Nauczyciel uruchamia (klika) planszę Tęcza, która przedstawia artystę malarza 
wraz ze sztalugą i wiaderkami z farbą. 

Krótka rozmowa na temat obrazka na ekranie. Nauczyciela pyta dzieci, kim jest 
postać na obrazku i co robi.  

Dzieci rozpoznają wiaderka z farbą i wymieniają kolejno kolory farby. 

Wybrane dziecko odnajduje wiaderko z czerwoną farbą, następnie klika 
wiaderko z czerwoną farbą i otwiera planszę „Galeria obrazów”.  
Następne dziecko odchodzi do tablicy i przeciąga ramkę w kierunku pasującego 
obrazu trzymając jednocześnie prawy przycisk myszki. Ramkę należy dokładnie 
nałożyć na obraz. Jeśli ramka nie pasuje do obrazu wróci na swoje miejsce. 

Na planszy są 4 obrazy, więc w tej części gry może wziąć udział czworo dzieci. 

3.

 

Zabawa ruchowa. 

Dzieci otrzymują emblematy z figurami geometrycznymi. Biegają po sali przy 
akompaniamencie tamburyna lub muzyki. Na pauzę biegną do miejsca w sali, 
w którym umieszczona jest figura, którą mają na swoim emblemacie. W ten 
sposób powstają 4 zespoły (kwadrat, koło, prostokąt i trójkąt). 

Nauczyciel powtarza zabawę, zmieniając położenie figur w sali. 

4.

 

Gra/plansza interaktywna „Żółty” 

Uruchomienie gry 

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, 
a następnie klikamy kolejno: 

 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

 

Tęcza 

 

Kolor żółty 

Opis interaktywności 

Gra „żółty” służy kształtowaniu znajomości figur geometrycznych płaskich 
i klasyfikowaniu ich według podanego kryterium 

Omówienie gry 

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi 
wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło wiaderko z żółtą farbą. 

Następnie wybierane kolejno dzieci odnajdują i zaznaczają klikając:  



 

wszystkie trójkąty 



 

wszystkie kwadraty 



 

wszystkie zielone prostokąty 



 

wszystkie niebieskie kwadraty 



 

małe żółte koła 



 

duże czerwone trójkąty 

5.

 

Układanie dowolnego obrazka z figur geometrycznych  

Praca przy stolikach. Dzieci otrzymują wycięte figury geometryczne (lub klocki 
w formie figur). Ich zadaniem jest ułożenie dowolnego obrazka z figur. Po 
skończonej pracy opowiadają o swoich układankach. 

6.

 

Kolorowanie figur geometrycznych – Karty „Razem w przedszkolu” cz.1, 
str.7 

Dzieci przy stolikach kolorują kredkami figury geometryczne. 

7.

 

Podsumowanie zajęcia 

Porządkowanie miejsc pracy. 

Krótka rozmowa z dziećmi na temat zajęć oraz pokonywania trudności podczas 
wykonywanych zadań.