Elżbieta Bowdur

Scenariusz zajęcia nr 1

grupa 0

Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki

Temat: W przedszkolu

I. Cele

• Kształtowanie umiejętności rozróżniania i klasyfikowanie przedmiotów wg kształtów i kolorów.

• Odnajdowanie i nazywanie podstawowych figur geometrycznych.

• Utrwalenie pojęć: duży, mały długi, cienki, gruby.

• Doskonalenie percepcji wzrokowej.

Podstawa programowa (…):

Pkt 4.1 i 2 „Dziecko przewiduje w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzonych i obserwowanych zmianach) oraz grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne”.

II. Środki dydaktyczne

Karty „Razem w przedszkolu” cz.1

komputer z projektorem

gra/plansza interaktywna „Czerwony”

gra/plansza interaktywna „Żółty”

etykiety dla dzieci z figurami geometrycznymi oraz duże obrazki z jedną figurą każdy – koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt

klocki lub wycięte z papieru figury geometryczne

kolorowe chusty

III. Przebieg zajęć

1. Rozmowa na temat codziennych zabaw w przedszkolu –Karty „Razem w przedszkolu” cz.1, str.1

Dzieci siedzą przy stolikach lub na dywanie, przed sobą mają Karty „Razem w przedszkolu”. Porównują wygląd sali z książki ze swoją salą.

Dzieci odnajdują naklejki i naklejają na obrazku. Przypomnienie nazw podstawowych figur geometrycznych.

1

Elżbieta Bowdur

2. Gra/plansza interaktywna „Czerwony”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Tęcza

→ Kolor czerwony

Opis interaktywności

Gra „czerwony” polegająca na rozpoznawaniu kształtów i łączeniu przedmiotów w pary według określonego kryterium.

Omówienie gry

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.

Nauczyciel uruchamia (klika) planszę Tęcza, która przedstawia artystę malarza wraz ze sztalugą i wiaderkami z farbą.

Krótka rozmowa na temat obrazka na ekranie. Nauczyciela pyta dzieci, kim jest postać na obrazku i co robi.

Dzieci rozpoznają wiaderka z farbą i wymieniają kolejno kolory farby.

Wybrane dziecko odnajduje wiaderko z czerwoną farbą, następnie klika wiaderko z czerwoną farbą i otwiera planszę „Galeria obrazów”.

Następne dziecko odchodzi do tablicy i przeciąga ramkę w kierunku pasującego obrazu trzymając jednocześnie prawy przycisk myszki. Ramkę należy dokładnie nałożyć na obraz. Jeśli ramka nie pasuje do obrazu wróci na swoje miejsce.

Na planszy są 4 obrazy, więc w tej części gry może wziąć udział czworo dzieci.

3. Zabawa ruchowa.

Dzieci otrzymują emblematy z figurami geometrycznymi. Biegają po sali przy akompaniamencie tamburyna lub muzyki. Na pauzę biegną do miejsca w sali, w którym umieszczona jest figura, którą mają na swoim emblemacie. W ten sposób powstają 4 zespoły (kwadrat, koło, prostokąt i trójkąt).

Nauczyciel powtarza zabawę, zmieniając położenie figur w sali.

4. Gra/plansza interaktywna „Żółty”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

2

Elżbieta Bowdur

→ Tęcza

→ Kolor żółty

Opis interaktywności

Gra „żółty” służy kształtowaniu znajomości figur geometrycznych płaskich i klasyfikowaniu ich według podanego kryterium.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło wiaderko z żółtą farbą.

Następnie wybierane kolejno dzieci odnajdują i zaznaczają klikając:

wszystkie trójkąty

wszystkie kwadraty

wszystkie zielone prostokąty

wszystkie niebieskie kwadraty

małe żółte koła

duże czerwone trójkąty

5. Układanie dowolnego obrazka z figur geometrycznych

Praca przy stolikach. Dzieci otrzymują wycięte figury geometryczne (lub klocki w formie figur). Ich zadaniem jest ułożenie dowolnego obrazka z figur. Po skończonej pracy opowiadają o swoich układankach.

6. Kolorowanie figur geometrycznych – Karty „Razem w przedszkolu” cz.1, str.7

Dzieci przy stolikach kolorują kredkami figury geometryczne.

7. Podsumowanie zajęcia

Porządkowanie miejsc pracy.

Krótka rozmowa z dziećmi na temat zajęć oraz pokonywania trudności podczas wykonywanych zadań.

3