background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

                  

            

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

          NARODOWEJ 

 

 

 

Janusz Banyś 

 

 

 

 

 

Rozpoznawanie i udostępnianie złóż 
711[02].Z3.01

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż.  Jan Jureczko  
dr inż. Jacek Myszkowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Janusz Banyś 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Gabriela Poloczek 
 
 
 

 
 

 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[02].Z3.01 
„Rozpoznawanie  i  udostępnianie  złóż”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu górnik eksploatacji podziemnej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Minerały i złoża 

11 

 5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Poszukiwanie złóż 

14 

 5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Udostępnienie złóż 

16 

 5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Mechanika górotworu 

18 

 5.4.1. Ćwiczenia 

18 

5.5. Mapy górnicze 

20 

 5.5.1. Ćwiczenia 

20 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

22 

7. Literatura 

36 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Rozpoznawanie i udostępnianie złóż”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie 
górnik eksploatacji podziemnej 711[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  przed 
realizacją materiału jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie umiejętności, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

metody tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  ewaluacji  osiągnięć  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się 

zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawami zadań testowych. 

W tym rozdziale zamieszczono również (dla każdego testu osobno): 

 

plan testu w formie tabelarycznej z kluczem odpowiedzi, 

 

punktację zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 
Poniżej  został  przedstawiony  diagram  powiązań  pomiędzy  pokrewnymi  jednostkami 

wraz z ich opisami. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

 

 

 

 

 

 

711[02].Z3 

Eksploatacja złóż 

711[02].Z3.01 

Rozpoznawanie  

i udostępnianie złóż 

711[02].Z3.02 

Rozpoznawanie i likwidacja  

zagrożeń w górnictwie 

711[02].Z3.03 

Dobieranie środków strzałowych 

711[02].Z3.07 

Eksploatowanie złóż 
kopalin użytecznych 

711[02].Z3.06 

Montowanie urządzeń 

wentylacyjnych  

i zabezpieczających 

711[02].Z3.05 
Wykonywanie 

obudowy wyrobisk 

711[02].Z3.04 

Drążenie 
wyrobisk 

podziemnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi przyrządami kreślarskimi, 

 

obsługiwać komputer, 

 

rozróżniać symbole chemiczne pierwiastków i związków, 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować rozwój i znaczenie górnictwa, 

 

scharakteryzować ruchy skorupy ziemskiej,  

 

sklasyfikować skały ze względu na warunki ich powstawania, 

 

rozróżnić podstawowe minerały,  

 

rozróżnić grupy i rodzaje skał, 

 

sklasyfikować skały stropowe i spągowe w oparciu o przekrój geologiczny, 

 

scharakteryzować sposoby poszukiwania złóż, 

 

wskazać cechy złóż,  

 

scharakteryzować formy występowania złóż,  

 

wskazać miejsca występowania złóż kopalin użytecznych, 

 

scharakteryzować podstawowe właściwości węgli, 

 

scharakteryzować podstawowe właściwości rud, 

 

scharakteryzować podstawowe właściwości soli, 

 

scharakteryzować występowanie złóż węgla kamiennego, 

 

scharakteryzować występowanie złóż rud,  

 

określić sposoby udostępniania złóż, 

 

scharakteryzować występowanie złóż soli, 

 

obliczyć naprężenia górotworu w stanie nienaruszonym, 

 

obliczyć naprężenia górotworu w trakcie robót górniczych, 

 

określić stratygrafię karbonu, 

 

rozpoznać rodzaje map górniczych,  

 

narysować i odczytać wycinki map górniczych, 

 

określić zasady przechowywania i ochrony map, 

 

wyjaśnić znaki umowne na mapach zgodnie z obowiązującymi normami. 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

……………………………………………………. 

Modułowy program nauczania : 

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł:  

 

 

 

Eksploatacja złóż 711[02].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

Rozpoznawanie i udostępnianie złóż 711[02].Z3.01 

Temat:  Profilaktyczne 

rozpoznanie 

stanu 

naprężeń 

ociosach 

chodników 

przyścianowych  oraz  stanu  obudowy  w  tych  chodnikach  w  związku 
z kończącym się wybiegiem ściany. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności oceny zagrożenia odprężeniem górotworu.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

zastosować profilaktykę przeciw nagłym odprężeniom górotworu, 

– 

zareagować na zauważone uszkodzenie obudowy poprzez zgłaszanie ich przełożonym, 

– 

obsłużyć i konserwować wiertarki obrotowe, 

– 

wymieniać żerdzie i raczki wiertnicze, 

– 

zebrać zwierciny do specjalnych pojemników,  

– 

ocenić na podstawie wychodu zwiercin poziom zagrożenia, 

– 

wzmocnić obudowę przy pomocy podciągów lub przez jej zagęszczanie, 

– 

dokonać pomiaru gazów: CO, CO

2

 i CH

4

 oraz wilgotności względnej,  

– 

ocenić poziom zagrożenia wybuchem pyłu w różnych sytuacjach. 

 

W czasie zajęć kształtowane będą następujące umiejętności ponadzawodowe: 
– 

organizowanie i planowanie pracy, 

– 

poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i współpracowników, 

– 

umiejętność pracy w zespole. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Środki dydaktyczne: 
– 

narzędzia  do  wykonywania  prac:  wiertarki  obrotowe  z  żerdziami  i  raczkami,  siekiery, 
młotki, piły ręczne, łom, 

– 

przyrządy do pomiarów gazów: wykrywacz WG-2M z kompletem rurek wskaźnikowych,  
metanomierz ręczny typu VM-1C , 

– 

psychrometr, termometr, 

– 

instrukcja obsługi przyrządów pomiarowych, 

– 

przybory do pisania. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

uczniowie  pracują  w  zespołach  dwu,  trzy  i  czteroosobowych  w  zależności  od  rodzaju 
wykonywanej pracy. 

 
Czas: 
– 

180 minut. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie  do  tematu,  omówienie  celów  zajęć  i  sposobu  wykonania  ćwiczenia 

z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

a)  podział  grupy  na  podzespoły  i  rozdzielenie  określonych  zadań  ze  wskazaniem 

odpowiedniej kolejności ich wykonania 

b)  omówienie i uzgodnienie odpowiedniej współpracy poszczególnych podzespołów 
c)  podzespoły  na  wyznaczonych  stanowiskach  powinny  dokonywać  w  odstępach 

jednogodzinnych  pomiarów  zawartości  gazów  w  powietrzu,  temperatury 
i wilgotności względnej, niezależnie od wykonania podstawowego zadania jakim jest 
wiercenie otworów małośrednicowych i ocenianie poziomu zagrożenia na podstawie 
wychodu zwiercin, 

d)  realizacja  głównego  celu  ćwiczeń  -  wiercenie  otworów  małośrednicowych    (dane 

dotyczące ilości, długości i rozmieszczenia otworów są zawarte w instrukcji badania 
naprężeń w górotworze przy pomocy otworów małośrednicowych), 

e)  zebranie zwiercin do pojemników i pomiar ich ilości,   
f)  ocena  stanu  bezpieczeństwa  w  rejonie  wykonywanego  zadania  na  podstawie 

obserwacji i wyników pomiarów. 

5.  Po  wykonaniu  zadań  podzespoły  przygotowują    odpowiednią  ich  prezentację  w  postaci 

wykonania  głównego  celu  ćwiczenia  (wykonania  otworów)  oraz  notatek  dotyczących 
rejestracji warunków klimatycznych panujących w rejonie wykonywania zadania. 

6.  Nauczyciel analizuje pracę podzespołów podczas przygotowanej prezentacji. 
7.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 
 
Zakończenie prac 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:  

− 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące prowadzonych zajęć. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

……………………………………………..…… 

Modułowy program nauczania:  

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł:  

 

 

 

Eksploatacja złóż 711[02].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

Rozpoznawanie i udostępnianie złóż 711[02].Z3.01 

       Temat:  Inwentaryzacja  i  przegląd  minerałów  w  szkolnej  pracowni  geologicznej. 

Wykonanie nowej gabloty z minerałami. 

Cel ogólny:  Kształtowanie praktycznych umiejętności w zakresie rozpoznawania minerałów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  rozpoznać minerały, 
–  opisać własności minerałów, 
–  sklasyfikować minerały, 
–  zabezpieczać i konserwować minerały. 
 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności pozazawodowe: 
–  umiejętności pracy w grupie, 
–  umiejętność organizowania i planowania zajęć. 
 
Metody nauczania–uczenia się: 
–  ćwiczenia praktyczne, 
–  pokaz z objaśnieniem. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

narzędzia  do  czyszczenia  i  konserwacji:  kawałki  materiału,  pilniki,  pędzle,  papier 
ścierny,  pasty i lakiery zabezpieczające, 

– 

młotki, 

– 

przybory do pisania, etykietki, nalepki, 

– 

gablota na minerały, 

– 

próbki skał pobrane przez uczniów podczas pobytu w polu szkoleniowym. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  uczniowie pracują w podzespołach dwuosobowych lub trzyosobowych. 
 
Czas: 
–  240 minut. 
 
Uczestnicy: 
–  uczniowie kształcący się w zawodzie: górnik eksploatacji podziemnej. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie  do  tematu  –  omówienie  celów  zajęć  i  sposobu  wykonania  ćwiczenia 

z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

a) 

uczniowie  odnawiają  i  czyszczą  opróżnione  gabloty  na  minerały  będące  na 
wyposażeniu pracowni, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

b) 

nauczyciel  rozdziela  minerały  będące  na  wyposażeniu  pracowni  pomiędzy 
poszczególne grupy uczniów, 

c) 

każda  z  grup  dokonuje  oczyszczenia  i  ewentualnej  konserwacji  otrzymanych 
minerałów, 

d) 

każda  grupa  dokonuje  identyfikacji  otrzymanych  minerałów  kierując  się 
zaobserwowanymi  cechami  próbek  –  wyniki  rozpoznania  są  weryfikowane  na 
bieżąco przez nauczyciela, 

e) 

każda  grupa  notuje  właściwości  rozpoznanych  minerałów  i  umieszcza  je 
w odpowiedniej gablocie we właściwym miejscu,   

f) 

każdy  z  podzespołów  otrzymuje  od  nauczyciela  próbki  skał  pobrane  podczas  zajęć 
praktycznych  w  sztolni lub w polu szkoleniowym,  

g) 

uczniowie  poprzez  ewentualne  rozłupywanie  i  szlifowanie  pobranych  próbek 
formują  odpowiednio  (pod  względem  kształtu  i  rozmiaru)    próbki  do  umieszczenia 
w nowo projektowanej gablocie, 

h) 

przy pomocy nauczyciela uczniowie identyfikują minerały i umieszczają je w nowej 
gablocie, 

i) 

każda grupa przygotowuje etykietki/nalepki na gablotę z prawidłową nazwą 
minerału. 

5.  Po  wykonaniu  zadań  podzespoły  przygotowują    odpowiednią  prezentację  wyników 

ćwiczeń. 

6.  Nauczyciel wraz z uczniami dokonuje analizy wyników prac.  
 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:  

− 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące prowadzonych zajęć. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.   ĆWICZENIA 

 

5.1.   Minerały i złoża 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz  temperaturę  panującą  w  górotworze  na  głębokości  1200  m  wiedząc,  że 

temperatura w głębi Ziemi rośnie wraz z głębokością. 
 

Wskazówki do realizacji  
Uczniowie pracują samodzielnie. Oceniając pracę uczniów  nauczyciel zwraca uwagę na 

poprawność  przeprowadzonych  obliczeń,  estetykę  wykonania  rysunku    i  prawidłowo 
odwzorowane odległości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  powtórzyć wiadomości na temat stopnia geotermicznego, 
2)  przypomnieć sobie, co to jest temperatura średnia i na jakiej głębokości występuje, 
3)  wykonać  szkic  otworu  w  skali  1:100  zaznaczając  głębokość  1200  m,  dla  której  należy 

obliczyć temperaturę oraz głębokość 30 m,  na której występuje temperatura średnia 8°C 
i od której nalicza się przyrost temperatury o 1°C na każde 33 m głębokości, 

4)  obliczyć temperaturę na głębokości 1200 m, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

przybory rysunkowe i piśmiennicze, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj  i  określ  własności  wybranych  minerałów  zgromadzonych  w  szkolnej 

pracowni geologii oraz próbek pobranych w czasie pobytu w sztolni. 
 

Wskazówki do realizacji  
Uczniowie  pracują  samodzielnie. Oceniając  pracę  uczniów  nauczyciel  zwraca  uwagę  na 

dokładność  opisu  właściwości  minerałów.  Ilość  minerałów  badanych  przez  uczniów  jest 
zdeterminowana poprzez założony czas ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  powtórzyć  wiadomości  na  temat  podziału  minerałów  według  pochodzenia,  kształtu 

i przydatności gospodarczej, 

2)  powtórzyć wiadomości na temat własności minerałów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

3)  zidentyfikować oglądane minerały, 
4)  dokonać krótkiego opisu własności poszczególnych minerałów, 
5)  określić do jakiej grupy można zaklasyfikować poszczególne minerały, 
6)  zanotować obserwacje w zeszycie, 
7)  zaprezentować wyniki pracy.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

przyrządy geologiczne, 

 

materiały i przybory piśmiennicze. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  poniższym  rysunku  jest  pokazany  uskok  normalny.  Posługując  się  rysunkiem    ustal 

i zaznacz graficznie wszystkie elementy uskoku. 

 

                                             

 

                                                                      Rysunek do ćwiczenia 3 

 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  poprawność  przygotowania  stanowiska  pracy 

przez ucznia –  należy  sprawdzić czy uczniowie posiadają  niezbędne przybory do wykonania 
ćwiczenia. Uczniowie pracują samodzielnie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  powtórzyć znane wiadomości o zaburzeniach w zaleganiu pokładów, 
2)  zgromadzić odpowiednie materiały i przybory rysunkowe, 
3)  zróżnicować kolorystycznie poszczególne parametry uskoku, 
4)  zaznaczyć elementy uskoku na rysunku. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

materiały i przybory rysunkowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 4 

Zaznacz na mapie Polski rodzaje i rozmieszczenie surowców energetycznych. 

 

Wskazówki do realizacji  
Prowadzący  zajęcia  powinien  zwrócić uwagę  na  poprawność przygotowania stanowiska 

pracy – przybory kreślarskie powinny być zróżnicowane kolorystycznie. Nauczyciel powinien 
zwracać  uwagę  na  kontrastowość,  estetykę  i  barwność  wykonania  planszy.  Czas  wykonania 
ćwiczenia wynosi 90 minut. Uczniowie pracują samodzielnie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  nanieść główne miasta na mapie konturowej Polski, 
2)  zaznaczyć różnymi kolorami rozmieszczenie poszczególnych surowców. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

mapa konturowa Polski, 

– 

materiały i przybory rysunkowe, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.   Poszukiwanie złóż 

 

5.2.1  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Narysuj  profil  otworu  wiertniczego  w  skali  1:100,  przechodzącego  przez  warstwy  do 

głębokości  300  m.  W  przekroju  znajdują  się  2  pokłady  węgla:  jeden  o  grubości  1,8  m  na 
głębokości  220  m  oraz  drugi  pokład  o  grubości  3,2  m  występujący  na  głębokości  295  m. 
Grubość i rodzaj skał płonnych należy przyjąć dowolnie. 
 

Wskazówki do realizacji  
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Prowadzący  zajęcia  winien  zwracać  uwagę  na 

poprawność  rozmieszczenia  pokładów  i  skał  płonnych  oraz  zachowanie  odpowiedniej 
kolorystyki  i  kontrastowości  warstw.  Ponadto  nauczyciel  powinien  zwracać  uwagę  na 
przygotowaną przez ucznia bazę dydaktyczną.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  powtórzyć  wiadomości  związane  z  dokumentacją  poszukiwań  za  pomocą  otworów 

wiertniczych, 

2)  dokonać koniecznych obliczeń, 
3)  wykonać szkic profilu wiertniczego w skali 1:100, 
4)  rozmieścić  w  przekroju  odpowiednie  grubości  warstw,  zachowując  odpowiednią 

kolorystykę warstw, 

5)  sporządzić odpowiednią legendę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

materiały i przybory rysunkowe, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz  wielkość  zasobów  zawartych  w  pokładzie  o  średniej  grubości  3,2  m  i  kształcie 

zbliżonym do trójkąta o podstawie 320 m i wysokości 250 m. Nachylenie pokładu wynosi 25°. 
 

Wskazówki do realizacji  
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Prowadzący  zajęcia  powinien  ukierunkować  przebieg 

realizacji  ćwiczenia,  zwracając uwagę  na znajomość wzorów na obliczenie powierzchni  i  na 
znajomość map pokładowych.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  narysować  kształt  złoża  w  skali  1:2000,  i  podzielić  powierzchnię  pokładu  na  mapie 

pokładowej na mniejsze figury geometryczne, ułatwiające obliczenie powierzchni, 

2)  obliczyć powierzchnię sumaryczną pokładu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

3)  obliczyć  objętość  zasobów  w  rozpatrywanej  części  pokładu  uwzględniając  duże 

nachylenie pokładu, 

4)  zastosować  wzór  do  obliczenia  zasobów:    Q  =  P  ·  h  /  cos  ά,  gdzie  P  –  powierzchnia 

wzięta z mapy pokładowej, h – grubość pokładu, ά – kąt nachylenia pokładu, 

5)  zanotować otrzymane wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

materiały i przybory rysunkowe, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

– 

mapa pokładowa. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.   Udostępnienie złóż 

 
5.3.1  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Oblicz  wielkość  przekroju  poprzecznego  wyrobiska  korytarzowego  w  wyłomie  oraz 

świetle obudowy ŁP. 

 

Wskazówki do realizacji  
Nauczyciel  powinien  sprawdzić  jaką  bazą  dydaktyczną  dysponują  uczniowie 

i ewentualnie  ją  poszerzyć.  Nauczyciel,  wspólnie  z  uczniami,  ustalają  kolejność  działań 
prowadzących do wykonania ćwiczenia. Uczniowie pracują w zespołach dwuosobowych.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  powtórzyć wiadomości na temat drążenia i wymiarów wyrobisk korytarzowych, 
2)  wykonać szkic poprzecznego wyrobiska korytarzowego o kształcie obudowy ŁP, 
3)  zaznaczyć podstawowe wymiary chodnika (wysokość, szerokość w świetle obudowy ŁP 

i w wyłomie), 

4)  obliczyć  wielkość  przekroju  poprzecznego  stosując  wzór    F  =  0,8  ·  a  ·  h,  gdzie  a  – 

szerokość wyrobiska mierzona na wysokości 1,2 m, a h – wysokość wyrobiska mierzona 
w środku sklepienia, 

5)  zanotować otrzymane wyniki do zeszytu. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

materiały i przybory rysunkowe, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw racjonalne zagospodarowanie przekroju poprzecznego szybu wydobywczego 

o dużej średnicy, wynoszącej 9,5 m.  
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Nauczyciel  powinien  sprawdzić  przygotowanie  przez 

uczniów  stanowiska  pracy.  Nauczyciel  w  dyskusji  z  uczniami  powinien  ustalić  sposób 
zagospodarowania  przekroju  szybu,  sugerując,  ze  względu  na  dużą  średnicę  szybu,  dwa 
przedziały wydobywcze: klatkowy i skipowy.  

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  powtórzyć wiadomości na temat tarczy szybowej, 
2)  wykonać krótką charakterystykę głównych elementów wyposażenia szybu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

3)  dobrać elementy zbrojenia szybu do zaproponowanego sposobu zagospodarowania, 
4)  wykonać szkic poprzecznego przekroju szybu wydobywczego,  
5)  przedstawić rygory bhp związane z zabezpieczeniem szybu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

materiały i przybory rysunkowe, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4.   Mechanika górotworu 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz  wielkość  ciśnienia  statycznego  na  obudowę  w  wyrobisku  korytarzowym  na 

głębokości 500 metrów. 
 

Wskazówki do realizacji  
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Czas  na  wykonanie  zadania  40  minut.  Nauczyciel 

powinien  w  dyskusji  z  uczniami  ustalić  kolejność  wykonywanych  czynności  dla  sprawnej 
realizacji ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie  definicję ciśnienia statycznego,  
2)  wykonać  rysunek  elipsy  dla  ułatwienia  obliczania  wymiarów  elipsy  i  zastosować 

równanie elipsy, 

3)  obliczyć ciężar strefy odprężonej z wzoru: 

Q  =   · γ · l ·f  · 1m   [T]  

gdzie: 

Q – ciężar strefy odprężonej na długości 1m chodnika, 

 

l – szerokość wyrobiska, 

 

f – wysokość strefy odprężonej (elipsy), 

 

γ – gęstość (ciężar właściwy) skał odprężonych 

 

przyjmuje się dla skał płonnych gęstość  γ = 2,5 T/m³ a dla węgla  γ = 1,3 T/m³. 

4)  obliczyć  obciążenie  obudowy  chodnika  znając  głębokość  na  której  znajduje  się 

wyrobisko, wytrzymałość skał stropowych na rozciąganie k

, korzystając z wzoru: 

              =  · [ m - 2 – (m – 1) · k

r

/ P

z

]

     

gdzie: 

 

k

r

 – wytrzymałość skały stropowej na rozciąganie, 

 

m – odwrotność liczby Poissona (przeciętnie dla wszystkich skał można przyjąć m=6),  
P

z  

- ciśnienie pionowe (pierwotne) zależne od głębokości, 

a,b –półosie elipsy. 

5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

przybory piśmiennicze, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

      

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 2 

Zaprojektuj  profilaktyczne  rozeznania  co  do  stanu  obudowy  w  chodnikach 

przyścianowych, po silnym odprężeniu górotworu w tym rejonie. 
 

Wskazówki do realizacji  
Uczniowie  pracują  w  podzespołach.  Czas  na  wykonanie  zadania  120  minut.  Miejsce 

wykonania  ćwiczenia  –  sztolnia  lub  pole  szkoleniowe. Nauczyciel  powinien  podzielić grupę 
na podzespoły i przydzielić im zadania do wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się dokładnie ze skutkami odprężenia górotworu w rozpatrywanym  rejonie, 
2)  zapoznać  się  z  instrukcją  oceny  zagrożenia  metodą  otworów  małośrednicowych 

i wychodu zwiercin, 

3)  zabezpieczyć miejsca wiercenia otworów, 
4)  ustalić rozmieszczenie, długość i ilość otworów, 
5)  wywiercić otwory w ociosach  wyrobisk przyścianowych, 
6)  zebrać zwierciny do specjalnych pojemników, 
7)  na podstawie wychodu zwiercin ocenić poziom zagrożeń, 
8)  ustalić miejsca podlegające wzmocnieniu obudowy podciągami, 
9)  dokonać oceny pracy. 
  

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

przybory piśmiennicze, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

– 

instrukcje wykonywania otworów małośrednicowych dla badań naprężeń w górotworze, 

– 

wiertarka, żerdzie, raczki. 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.5.   Mapy górnicze 

 

5.5.1  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na podstawie, dostarczonej przez nauczyciela mapy oddziałowej: 

a)  oceń odległość filara ochronnego od szybów, 
b)  odczytaj w jakim przedziale zmienia się grubość pokładu, 
c)  odczytaj w jakim przedziale zmienia się nachylenie pokładu, 
d)  znajdź uskoki, 
e)  określ wymiary pól eksploatacyjnych i oblicz ich powierzchnię, 
f)  określ jakie rodzaje obudowy zastosowano w wyrobiskach, 
g)  zweryfikuj istnienie podziemnych zbiorników wodnych. 
 

Wskazówki do realizacji  
Uczniowie pracują samodzielnie. Oceniając pracę uczniów  nauczyciel zwraca uwagę na 

poprawną  identyfikację  obiektów  i  zrozumienie  przez  uczniów  informacji    przedstawionych  
na mapie.   
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  powtórzyć wiadomości o rodzajach map górniczych, 
2)  przypomnieć sobie informacje na temat oznaczeń stosowanych na mapach górniczych, 
3)  powtórzyć informacje o obliczaniu pól powierzchni figur geometrycznych, 
4)  przypomnieć sobie pojęcie skali mapy, 
5)  zanotować w zeszycie zebrane informacje.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

mapa oddziałowa, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie mapy oddziałowej dostarczonej przez nauczyciela dla istniejącego poziomu 

narysuj  uproszczoną  mapę  oddziałową  dla  nowego  poziomu  wydobywczego,  proponując 
rozmieszczenia wyrobisk korytarzowych. Przyjmujemy założenia, że nowy poziom:  
a)  jest położony niżej o 300 m względem poziomu istniejącego,  
b)  wypełnia całą powierzchnię mapy,  
c)  ma grubość 2 m, 
d)  jest nachylony pod kątem 10°,  
e)  granice filara ochronnego dla nowego poziomu są przesunięte o 100 m względem granic 

obowiązujących na istniejącym poziomie, 

f)  nowy pokład dzielimy na 3 prostokątne pola eksploatacyjne.   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Wskazówki do realizacji  
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Nauczyciel  powinien  zaproponować  uczniom    sposób 

rozmieszczenia wyrobisk korytarzowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  powtórzyć wiadomości o rodzajów map górniczych, 
2)  przypomnieć sobie informacje na temat oznaczeń stosowanych na mapach górniczych, 
3)  powtórzyć informacje o obliczaniu pól powierzchni figur geometrycznych, 
4)  wyrysować  na  arkuszu  papieru  granice  mapy  o  wymiarach  identycznych  jak  na  mapie 

dostarczonej przez nauczyciela, dodatkowo nanieść identycznie położone szyby i granice 
obszaru górniczego, 

5)  korzystając  z  instruktażu  nauczyciela  narysować  na  tworzonej  mapie  proponowane 

rozmieszczenie wyrobisk korytarzowych, 

6)  oznaczyć podstawowe elementy na mapie odpowiednimi symbolami, 
7)  wyrysować nowe granice dla filara ochronnego, 
8)  obliczyć pole powierzchni pól eksploatacyjnych, 
9)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

mapa oddziałowa, 

– 

arkusz papieru, 

– 

przybory rysunkowe o zróżnicowanej kolorystyce, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie 
i udostępnianie złóż” 

Test składa się z  20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego,  

− 

zadania 16, 17, 18, 19, 20  są z poziomu ponadpodstawowego.  

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  dobrą  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.    Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

 

 

 

 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. b, 4. d, 5. b, 6. c, 7. b, 8. a, 9. a, 10. b, 11. c, 
12. 
a, 13. b, 14. a, 15. b, 16. b, 17. b, 18. b, 19. a, 20. c.   

 

 

 

 

Plan testu   

 

Nr  

zad 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Opisać występowanie złóż węgla na 
terenie Polski 

Sklasyfikować formy występowania 
złóż 

Wskazać sposoby powstawania skał 
 

Wyjaśnić znaczenie węgla dla 
gospodarki narodowej Polski 

Opisać budowę Ziemi 
 

Określić znaczenie niwelacji 
wyrobisk korytarzowych na 
funkcjonowanie kopalni 

Opisać budowę Układu Słonecznego 
 

Objaśnić charakterystyczne cechy 
skał osadowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Określić kryteria doboru sposobu 
urabiania 

10 

Określić wpływ głębokości na 
rodzaj i wielkość ciśnienia 
w górotworze 

11 

Opisać właściwości  rud żelaza 
 

12 

Sklasyfikować skały według 
pochodzenia 

13 

Wskazać czynniki wpływające  na 
temperaturę w górotworze 

14 

Wymienić rudy żelaza o największej 
zawartości żelaza 

15 

Wymienić podział skał osadowych 
według pochodzenia 

16 

Określić warunki powstawania 
ciśnień dynamicznych 

PP 

17 

Scharakteryzować fazy tworzenia 
się węgla 

PP 

b

 

18 

Określić wpływ wytrzymałości skał 
na rodzaj i wielkość ciśnienia  

PP 

19 

Rozpoznać znaczenie magmy  dla 
powstawania minerałów 

PP 

20 

Ocenić wpływ sklepienia ciśnień na 
powstanie innych rodzajów ciśnień 
w górotworze 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Bezpośrednio przed testem i trakcie jego przeprowadzania: 
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Po zakończeniu testu: 
13.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
14.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

15.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
16.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania.  
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.  
3.  Test składa się z 20 zadań dotyczących elementów i układów cyfrowych. Zadania od nr 1 

do  nr  15  są  z  poziomu  podstawowego.  Zadania  od  nr  16  do  nr  20  są  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

4.  Zadania  zawierają  cztery  odpowiedzi,  z  których  tylko  jedna  jest  poprawna.  Wybraną 

odpowiedź zakreśl znakiem X 

5.  Jeśli uznasz, że pomyliłeś  się  i wybrałeś nieprawidłową odpowiedź, to otocz ją kółkiem, 

a prawidłową odpowiedź zaznacz znakiem X.  

6.  Dodatkowe obliczenia wykonaj na drugiej stronie karty odpowiedzi.  
7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz mógł sprawdzić poziom swojej wiedzy.  
8.  Jeśli  jakieś  zadanie  sprawi  Ci  trudność,  rozwiąż  inne  i  ponownie  spróbuj  rozwiązać 

trudniejsze. 

9.  Przed wykonaniem każdego zadania przeczytaj bardzo uważnie polecenie.  
10.  Odpowiedzi udzielaj tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
11.  Na rozwiązanie wszystkich zadań masz 60 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Złoża węgla brunatnego występują głównie 

a)  w północnej części Polski. 
b)  w zachodniej części Polski. 
c)  we wschodniej części Polski. 
d)  w południowo-zachodniej części Polski. 
 

2.  Złoża pokładowe zalicza się do złóż 

a)  prawidłowych (foremnych). 
b)  okruchowych. 
c)  gniazdowych. 
d)  soczewkowych. 
 

3.  Złoża soli zalicza się do osadów 

a)  mechanicznych. 
b)  chemicznych. 
c)  organicznych. 
d)  metamorficznych. 
 

4.  Główne nośniki energetyczne w Polsce to 

a)  gaz ziemny. 
b)  węgiel brunatny. 
c)  ropa naftowa. 
d)  węgiel kamienny. 
 

5.  Temperatura w jądrze Ziemi wynosi 

a)  2000°C. 
b)  5000°C. 
c)  500°C. 
d)  1000°C. 
 

6.  Niwelacja wyrobisk korytarzowych wyraża się w 

a)  stopniach. 
b)  procentach. 
c)  promilach. 
d)  gradusach. 
 

7.  Największa planeta układu słonecznego to  

a)  Saturn. 
b)  Jowisz. 
c)  Uran. 
d)  Wenus. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

8.  Skały osadowe powstały głównie 

a)  w środowisku morskim. 
b)  w głębi skorupy ziemskiej. 
c)  w środowisku lądowo – morskim. 
d)  na lądzie. 
 

9.  Urabialność skał zależy głównie od 

a)  zwięzłości. 
b)  twardości. 
c)  plastyczności. 
d)  uwarstwienia. 
 

10. Ciśnienie w górotworze zależy od 

a)  sposobu drążenia wyrobisk. 
b)  głębokości. 
c)  rodzaju skał. 
d)  deformacji w zaleganiu złóż. 
 

11. Podstawowe rudy żelaza to 

a)  pierwiastki. 
b)  siarczki. 
c)  tlenki i wodorotlenki. 
d)  węglany. 
 

12. Osady organiczne powstałe w środowisku morskim to 

a)  wapienie. 
b)  chlorowce. 
c)  piaskowce. 
d)  siarczki. 
 

13. Wielkość stopnia geotermicznego wyraża się w 

a)  stopniach. 
b)  metrach na 1°C. 
c)  stopniach na 1 metr. 
d)  procentach. 
 

14. Ruda żelaza magnetyt zawiera powyżej 

a)  70% żelaza. 
b)  30% żelaza. 
c)  60% żelaza. 
d)  50% żelaza. 
 

15. Sole, gips i dolomit zalicza się do osadów 

a)  organicznych. 
b)  chemicznych. 
c)  mechanicznych. 
d)  metamorficznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

 

16. Wielkość ciśnienia dynamicznego zależy od 

a)  głębokości. 
b)  własności mechanicznych skał. 
c)  rodzaju obudowy. 
d)  rodzaju wyrobiska. 
 

17. Najmłodszy z węgli to 

a)  węgiel brunatny. 
b)  torf. 
c)  węgiel kamienny. 
d)  antracyt. 
 

18.  Największą wytrzymałością skał jest wytrzymałość na 

a)  rozciąganie. 
b)  ściskanie. 
c)  zginanie. 
d)  skręcanie. 
 

19. Minerały powstałe w wyniku metamorfizmu kontaktowego to 

a)  złoża rud żelaza, cynkowo – ołowiowe i miedzi. 
b)  skały magmowe wylewne. 
c)  skały magmowe głębinowe. 
d)  skały pochodzenia wulkanicznego. 
 

20. Wielkość sklepienia ciśnień w drążonym chodniku zależy od 

a)  rodzaju skał otaczających wyrobisko. 
b)  rodzaju obudowy. 
c)  szybkości wykonania obudowy. 
d)  sposobu urabiania. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ......................................................................................................... 

 
Rozpoznawanie i udostępnianie złóż 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Test II 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie 
i udostępnianie złóż” 

Test składa się z  20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego,

 

− 

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

 

 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 
Za  każdą  dobrą  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.    Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

 

 

 

 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. 
c, 2. d, 3. b, 4. b, 5. c, 6. b, 7. a, 8. b, 9. b, 10. d, 11. b, 
12. 
a, 13. a, 14. b, 15. c, 16. c, 17. c, 18. b, 19. b, 20. b

.   

 

 

 

 

Plan testu

   

      

 

 

Nr  

zad 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna  

odpowiedź 

Sklasyfikować rodzaje poszukiwań 
złóż 

Opisać rozwój górnictwa węgla na 
ziemiach polskich przed rewolucją 
przemysłową 

Określić wpływ warunków 
geologicznych na dobór obudowy 

Określić czynniki wpływające na 
wielkość i rodzaj ciśnienia w ścianie 

Określić wpływ szybkości postępu 
ściany na realizację procesów 
roboczych w ścianie  

Określić związek między szybkością 
postępu ściany a wynikami 
ekonomicznymi 

Określić warunki powstawania 
ciśnienia pionowego i poziomego 

Opisać zaburzenia w zaleganiu 
pokładów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Opisać modele udostępnienia złóż  
 

10 

Wskazać rozmieszczenie surowców 
energetycznych na terenie Polski 

11 

Wskazać czynniki decydujące 
o długości trwania poziomu 
wydobywczego kopalni 

12 

Sklasyfikować rodzaje map 
górniczych  

13 

Objaśnić zastosowanie map 
warstwicowych  

14 

Scharakteryzować kolejność 
sporządzania poszczególnych 
elementów dokumentacji 
geologicznej  

15 

Określić wpływ własności skał na 
rodzaj ciśnienia 

16 

Określić właściwości ciśnienia 
eksploatacyjnego 

PP 

17 

Scharakteryzować sposoby 
powstawania minerałów 

PP 

c

 

18 

Rozpoznać czynniki mające wpływ 
na kształt sklepienia ciśnień 

PP 

19 

Porównać czynniki wpływające na 
wielkość ciśnienia w górotworze 

PP 

20 

Zakwalifikować wpływ sposobu 
udostępnienia na koszty eksploatacji 
i bezpieczeństwo w kopalni 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Bezpośrednio przed testem i trakcie jego przeprowadzania: 
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru. 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Po zakończeniu testu: 
13.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
14.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

15.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
16.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

2.  Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania.  
3.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.  
4.  Test składa się z 20 zadań dotyczących elementów i układów cyfrowych. Zadania od nr 1 

do  nr  15  są  z  poziomu  podstawowego.  Zadania  od  nr  16  do  nr  20  są  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

5.  Zadania  zawierają  cztery  odpowiedzi,  z  których  tylko  jedna  jest  poprawna.  Wybraną 

odpowiedź zakreśl znakiem X 

6.  Jeśli uznasz, że pomyliłeś się i wybrałeś nieprawidłową odpowiedź, to otocz ją kółkiem, 

a prawidłową odpowiedź zaznacz znakiem X.  

7.  Dodatkowe obliczenia wykonaj na drugiej stronie karty odpowiedzi.  
8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz mógł sprawdzić poziom swojej wiedzy.  
9.  Jeśli jakieś zadanie sprawi Ci trudność, rozwiąż inne i ponownie spróbuj rozwiązać trudniejsze. 
10.  Przed wykonaniem każdego zadania przeczytaj bardzo uważnie polecenie.  
11.  Odpowiedzi udzielaj tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
12.  Na rozwiązanie wszystkich zadań masz 60 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Najlepsze rozpoznanie złóż dają poszukiwania 

a)  geofizyczne. 
b)  przy pomocy wierceń. 
c)  przy pomocy wierceń i wyrobisk górniczych. 
d)  geologiczne. 

 
2.  Badania archeologiczne i źródła historyczne dowodzą że węgiel był znany na ziemiach 

polskich w 

a)  V-tym wieku.  
b)  XIV-tym wieku. 
c)  XVIII-tym wieku. 
d)  X –tym wieku. 

 
3.  Przy ciśnieniach dynamicznych należy stosować obudowę 

a)  sztywną. 
b)  podatną. 
c)  wzmocnioną. 
d)  zagęszczoną. 

 
4.  Ciśnienie eksploatacyjne w ścianach można regulować 

a)  odpowiednią obudową. 
b)  szybkością postępu ściany. 
c)  odprężeniem górotworu. 
d)  rodzajem wyposażenia mechanicznego. 

 
5.  Węgiel „martwy” w przodku ścianowym jest wynikiem 

a)  zbyt szybkiego postępu ściany. 
b)  nieodpowiedniej obudowy. 
c)  zbyt wolnego postępu ściany. 
d)  struktury węgla. 

 
6.  Węgiel „bujny” na krawędzi czoła ściany jest wynikiem 

a)  dobrej łupliwości węgla. 
b)  szybkiego postępu ściany. 
c)  rodzaju skał stropowych. 
d)  sposobu urabiania w ścianie. 

 
7.  Różnica między wielkością ciśnienia pionowego i poziomego zależy od 

a)  głębokości na jakiej znajduje się wyrobisko. 
b)  rodzaju obudowy. 
c)  rodzaju skał otaczających wyrobisko. 
d)  czasu istnienia wyrobiska. 

 
8.  Zaburzenia w zaleganiu pokładów są wynikiem 

a)  obecnie prowadzonej eksploatacji. 
b)  działania sił i ruchów górotwórczych. 
c)  trzęsienia Ziemi. 
d)  obecnie trwających ruchów górotwórczych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

9.  Geometryczny model udostępnienia stosuje się 

a)  w celu zmniejszenia kosztów udostępnienia. 
b)  w celu ograniczenia zagrożeń pożarowych i tąpaniowych. 
c)  przy dużym nachyleniu pokładów. 
d)  dla skrócenia czasu udostępnienia. 

 
10.  Surowce energetyczne występują głównie 

a)  w południowej części Polski. 
b)  w rejonie Morza Bałtyckiego. 
c)  na terenie całej Polski. 
d)  w południowo–zachodniej części Polski. 

 
11.  Czas trwania poziomu wydobywczego kopalni planuje się na 

a)  50 lat. 
b)  25 lat. 
c)  15 lat. 
d)  100 lat. 

 
12.  Najważniejsze mapy górnicze to mapy 

a)  podstawowe. 
b)  pokładowe. 
c)  oddziałowe wyrobisk górniczych. 
d)  powierzchni. 

 
13.  Do obliczania wielkości zasobów wykorzystuje się m.in. mapy 

a)  pokładowe warstwicowe. 
b)  wyrobisk górniczych. 
c)  przeglądowe. 
d)  podstawowe. 

 
14.  Przekroje geologiczne sporządza się na podstawie 

a)  map wyrobisk górniczych. 
b)  profili otworów wiertniczych. 
c)  badań geofizycznych. 
d)  wychodni pokładów. 

 
15.  Gwałtowne ciśnienia (dynamiczne) występują w 

a)  skałach zwięzłych na każdej głębokości. 
b) skałach słabych (kruchych) na dużej głębokości. 
c)  skałach sztywnych (zwięzłych) na dużych głębokościach. 
d) przypadku słabej obudowy. 

 
16.  Ciśnienie ułatwiające lub utrudniające urabianie to ciśnienie 

a)  pionowe. 
b)  dynamiczne. 
c)  eksploatacyjne. 
d)  boczne. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

17.  Rudy żelaza, miedzi i cynkowo-ołowiowe to złoża 

a)  chemiczne. 
b)  organiczne.  
c)  metamorficzne.  
d)  mechaniczne.  

 
18.  Kształt sklepienia ciśnień zależy od 

a)  rodzaju skał otaczających wyrobisko. 
b)  głębokości na jakiej znajduje się wyrobisko. 
c)  rodzaju obudowy wyrobiska. 
d)  czasu trwania wyrobiska. 

 
19.  Ciśnienie w ociosach wyrobiska zależy od 

a)  rodzaju skał otaczających wyrobisko. 
b)  stosunku szerokości  wyrobiska do wysokości wyrobiska (l/w). 
c)  głębokości na jakiej znajduje się wyrobisko. 
d)  czasu istnienia wyrobiska. 

 
20. Przecznicowy model udostępnienia stosuje się 

a)  w celu zmniejszenia ciśnień w czasie eksploatacji wyrobisk. 
b) w  celu  zmniejszenia  ilości  robót  kamiennych  i  związanych  z  tym  kosztów 

udostępnienia. 

c)  dla poprawy wentylacji. 
d) w celu poprawy warunków bhp w czasie drążenia wyrobisk. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................................................... 

 
Rozpoznawanie i udostępnianie złóż 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7. LITERATURA 

 

1.  Bielewicz T., Prus B., Honysz J.: Górnictwo część I. Śląskie Wydawnictwo Techniczne, 

Katowice 1993 

2.  Bielewicz T., Prus B., Honysz J.: Górnictwo część II. Śląskie Wydawnictwo Techniczne, 

Katowice 1993 

3.  Chudek  M.,  Wilczyński  S.,  Żyliński  R.:  Podstawy  górnictwa.  Wydawnictwo  Śląsk, 

Katowice 1979 

4.  Chudek M.: Obudowa wyrobisk górniczych. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1975 
5.  Kostrz J., Pogoda W.: Górnictwo część II. Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1970  
6.  Nowak K.: Górnictwo część I. Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1970 
7.  Przepisy wykonawcze do prawa geologicznego i górniczego 
8.  Rajnich  R.,  Siembab  J.,  Sosna  A.,:  Mapy  górnicze.  Atlas  cz.2,      Wydawnictwo  Śląsk, 

Katowice 1988 

9.  Warachim  W.,  Maciejczyk  J.:  Ścianowe  kombajny  węglowe.  Wydawnictwo  Śląsk, 

Katowice 1992 

10.  Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej: Seria Górnictwo. Gliwice 
 
 
Literatura metodyczna 
1.  Krogulec-Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997