background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
 
 
Marek Pilarski 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie obudowy wyrobisk  
711[02].Z3.05 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
dr inŜ. Sylwester Rajwa 
mgr inŜ. Jan Jureczko 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Marek Pilarski 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Gabriela Poloczek 
 
 
 
 

 

 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[02].Z3.05 
Wykonywanie  obudowy  wyrobisk,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu górnik eksploatacji podziemnej. 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1.  Obudowa wyrobisk wybierkowych 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Obudowa wyrobisk korytarzowych 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Obudowa wyrobisk komorowych i skrzyŜowań 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Literatura 

33 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  górnik  eksploatacji  podziemnej 
711[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  przed 
realizacją materiału tej jednostki modułowej, 

− 

cele kształcenia - wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie umiejętności, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

− 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania: 

− 

pokazu z objaśnieniem, 

− 

metody tekstu przewodniego, 

− 

metody projektów, 

− 

ć

wiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  ewaluacji  osiągnięć  ucznia,  nauczyciel  moŜe  posłuŜyć  się 

zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawami zadań testowych. 

W tym rozdziale zamieszczono równieŜ (dla kaŜdego testu osobno): 

− 

plan testu w formie tabelarycznej z kluczem odpowiedzi, 

− 

punktację zadań i uczenia się, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

711[02].Z3 

Eksploatacja złóŜ 

711[02].Z3.01 

Rozpoznawanie i udostępnianie 

złóŜ 

711[02].Z3.03 

Dobieranie środków strzałowych 

711[02].Z3.02 

Rozpoznawanie i likwidacja 

zagroŜeń w górnictwie 

711[02].Z3.04 

DrąŜenie 

wyrobisk 

podziemnych 

711[02].Z3.05 

Wykonywanie 

obudowy wyrobisk 

711[02].Z3.06 

Montowanie urządzeń 

wentylacyjnych 

i zabezpieczających 

711[02].Z3.07 

Eksploatowanie złóŜ 

kopalin uŜytecznych 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

stosować jednostki układu SI, 

− 

przeliczać jednostki, 

− 

rozróŜniać podstawowe wielkości mechaniczne oraz ich jednostki, 

− 

posługiwać  się  typowo  górniczymi  określeniami  stosowanymi  w  nomenklaturze 
górniczej, 

− 

charakteryzować i rozróŜniać poszczególne wyrobiska górnicze, 

− 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

współpracować w grupie. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

określić zadania obudowy wyrobisk górniczych,  

− 

scharakteryzować typy i rodzaje obudów stosowanych w wyrobiskach wybierkowych, 

− 

określić zakres stosowania obudowy indywidualnej, 

− 

scharakteryzować typy i rodzaje obudów stosowanych w wyrobiskach korytarzowych, 

− 

scharakteryzować  typy  i  rodzaje  obudów  stosowanych  w  wyrobiskach  wybierkowych 
kopalń rud, 

− 

scharakteryzować  typy  i  rodzaje  obudów  stosowanych  w  wyrobiskach  wybierkowych 
kopalń soli, 

− 

wykonać obudowę wyrobisk podziemnych, 

− 

wykonać wzmocnienie obudowy wyrobiska górniczego 

− 

wykonać połączenia obudowy drewnianej,  

− 

wyjaśnić wykonanie obudowy wyrobisk korytarzowych, skrzyŜowań i rozwidleń,  

− 

zabudować odcinek wyrobiska obudową stojakami, 

− 

wskazać kolejność wykonywania czynności przy likwidowaniu obudowy,  

− 

układać stosy, 

− 

scharakteryzować pracę róŜnych typów obudów zmechanizowanych,  

− 

sterować obudowami zmechanizowanymi w podstawowym zakresie, 

− 

scharakteryzować budowę i zasadę działania obudowy zmechanizowanej,  

− 

sterować obudowami zmechanizowanymi, 

− 

rozróŜnić rodzaje obudów zmechanizowanych,  

− 

objaśnić budowę i zasadę działania obudowy zmechanizowanej, 

− 

scharakteryzować budowę i zasadę pracy obudowy stalowo-członowej,  

− 

scharakteryzować  rodzaj  i  sposoby  wykonania  podstawowych  obudów  wyrobisk 
korytarzowych, komorowych i wybierkowych,  

− 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  obsługi  obudów  wyrobisk 
górniczych.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł: 

Eksploatacja górnicza złóŜ 711[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie obudów wyrobisk

 

711[02].Z3.05 

Temat:  Budowa sekcji obudowy zmechanizowanej. 

Cel ogólny:  Poznanie  szczegółowej  budowy  sekcji  obudowy  zmechanizowanej  oraz  metod 

sterowania obudowami zmechanizowanymi. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

sklasyfikować sekcje obudowy zmechanizowanej, 

− 

rozpoznawać typy sekcji obudowy zmechanizowanej, 

− 

wskazać elementy podstawowe sekcji, 

− 

wskazać elementy pomocnicze sekcji, 

− 

scharakteryzować przeznaczenie poszczególnych elementów sekcji, 

− 

opisać sposoby zasilania i sterowania sekcjami obudowy zmechanizowanej, 

− 

rozróŜnić rodzaje podporności. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

zestaw pytań prowadzących, 

− 

materiały dydaktyczne, 

− 

plansze i modele, 

− 

poradnik górnika. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 

− 

uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Wykonywanie ćwiczenia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Zadanie dla ucznia: 
Na podstawie materiałów otrzymanych od nauczyciela dokonaj szczegółowej analizy 

budowy  sekcji  obudowy  zmechanizowanej.  Opisz  budowę  poszczególnych  elementów 
sekcji  oraz  zadania,  jakie  spełniają.  Opisz  metody  zasilania  i  sterowania  sekcjami 
obudowy zmechanizowanej. 

 

Instrukcja do wykonania ćwiczenia: 

− 

zapoznać się dokładnie z treścią zadania, 

− 

przeanalizować rysunki, schematy i modele które otrzymałeś od nauczyciela, 

− 

przygotować przybory do rysowania, 

− 

opisać budowę poszczególnych elementów sekcji oraz zadania jakie spełniają, 

− 

opisać metody zasilania i sterowania sekcji obudowy zmechanizowanej, 

− 

przeanalizoać jakość wykonanej pracy. 

 
4.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

− 

uczniowie prezentują swoje prace, 

− 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony, 

− 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł: 

Eksploatacja górnicza złóŜ 711[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie obudów wyrobisk

 

711[02].Z3.05 

Temat:  Stosy. 

Cel ogólny:  Układanie stosu. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

− 

rozpoznać rodzaje stosów, 

− 

budować i omówić przeznaczenie poszczególnych rodzajów stosów, 

− 

przedstawić tok postępowania przy układaniu stosu, 

− 

zastosować przepisy bhp przy wykonywaniu stosu. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

− 

organizowanie i planowanie zajęć, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu, 

− 

prezentacji uzyskanych wyników. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

pokazu z objaśnieniem, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Środki dydaktyczne

− 

zestaw pytań prowadzących, 

− 

materiały dydaktyczne, 

− 

poradnik górnika, 

− 

modele obudowy stosów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 

− 

uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie  uczniom  zasad  pracy  metodą  tekstu  przewodniego,  pokazu  z  objaśnieniem, 

projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów. 

4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego, pokazu z objaśnieniem oraz projekcja filmów, przeźroczy 
i foliogramów. 
 
Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Co to jest stos? 
2.  Gdzie stosuje się stosy? 
3.  Jakie są rodzaje układania stosów? 
4.  Czym się róŜnią poszczególne rodzaje ułoŜonych stosów? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Jaką mamy wielkość wyrobiska? 
2.  Jaki rozmiar stosu zastosujemy? 
3.  Jaki rodzaj stosu zostanie zastosowany? 

 

Faza III. Ustalanie 

Uczniowie: 

1.  Ustalają kolejność wykonywanych prac podczas stawiania stosu. 
2.  Ustalają  czynności mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas wykonywanych 

prac. 

3.  Pracując w zespołach i podejmują decyzje. 
4.  Konsultują  wypracowane  w  grupie  ustalenia  z  nauczycielem  i  wnoszą  ewentualne 

poprawki. 

 
Faza IV. Wykonanie 

Uczniowie: 

1.  Samodzielnie wykonują schemat wyrobiska górniczego z ustawianym stosem. 
2.  Na schemacie nanoszą kolejność wykonywanych czynności podczas stawiania obudowy. 
3.  Przy schemacie opisują etapy prac. 
4.  Prezentują wykonane przez siebie prace. 

 

Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonania. 
2.  Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych prac. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 
trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. 

ĆWICZENIA 

 

5.1.  Obudowa wyrobisk wybierkowych 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj stos w wyrobisku wybierkowym, w sztolni szkoleniowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Czas wykonania ćwiczenia określa nauczyciel. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zastosować  przepisy  bhp  oraz  instrukcje  obowiązujące  przy  pracach  w wyrobiskach 

wybierkowych, 

2)  wybrać miejsce do budowy stosu, 
3)  ułoŜyć trzy warstwy z belek kantowych, 
4)  ułoŜyć trzy warstwy z szyn S-24, 
5)  ułoŜyć pozostałe warstwy stosu i oklinować stos, 
6)  scharakteryzować wykonanie zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

materiały dydaktyczne, 

− 

instrukcja stanowiskowa, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

belki kantowe długości 1,0 m, 

− 

szyny S-24 długości 1,0 m, 

− 

kliny z twardego drewna (dębowe), 

− 

narzędzia: młot, kilof. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj obudowę indywidualną stalowo-członową w wyrobisku wybierkowym w sztolni 

szkoleniowej kopalni. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Czas wykonania ćwiczenia określa nauczyciel. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  i  zastosować  przepisy  bhp  oraz  instrukcje  obowiązujące  przy  pracach 

w wyrobiskach wybierkowych, 

2)  zabudować w odzawałowej części pola roboczego wyrobiska z pomocą 2 osób stropnicę 

Ŝ

elazno-członową przy uŜyciu stojaka SHC, 

3)  przymocować  stropnicę  stalowo-członową  do  poprzednio  zabudowanej  i  rozeprzeć  przy 

uŜyciu stojaka SHC, 

4)  przymocować za pomocą strzemienia kolejną stropnicę stalowo-członową, 
5)  wyłoŜyć strop nad obudową okorkami drewnianymi, przed jej rozparciem, 
6)  zabudować  drugi  rząd  obudowy  zachowując  równą  podziałkę  oraz  budując  stojaki 

w trójkąt, 

7)  scharakteryzować wykonanie zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

materiały dydaktyczne, 

− 

instrukcja stanowiskowa, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

stropnice SCGB,  

− 

stojaki SHC,  

− 

okorki drewniane, 

− 

narzędzia: młot, kilof. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.  Obudowa wyrobisk korytarzowych 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj obudowę chodnikową stalową ŁP. Zabuduj odrzwia obudowy ŁP na stanowisku 

szkoleniowym w sztolni. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Czas wykonania ćwiczenia określa nauczyciel. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1) 

zastosować  przepisy  bhp  oraz  instrukcje  obowiązujące  przy  pracach  w  wyrobiskach 
chodnikowych, 

2) 

sprawdzić stan stropu i obudowy na stanowisku pracy przed rozpoczęciem wykonywania 
obudowy, 

3) 

zabudować  dwie  szyny  6  m  wysięgnikowo  jako  podciągi  na  pierwszym  i  trzecim  łuku 
stropnicowym w przodku za pomocą zawiesi, wieszaków lub śrub hakowych, 

4) 

załoŜyć łuk stropnicowy na podciągi, 

5) 

przymocować łuki ociosowe do łuku stropnicowego, 

6) 

zabudować rozpory na łukach ociosowych, 

7) 

opiąć strop i ociosy siatką zgrzewaną zaczepową, 

8) 

wykonać wykładkę stropu i ociosów skałą płonną, 

9) 

scharakteryzować wykonanie zadania. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

materiały dydaktyczne, 

− 

instrukcja stanowiskowa, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

szyny S-24 długości 6,0 m, 

− 

ś

ruby hakowe lub zawiesia (wieszaki), 

− 

komplet obudowy ŁP, 

− 

komplet strzemion SD, 

− 

siatka zgrzewana zaczepowa, 

− 

narzędzia:  klucz  dynamometryczny  do  skręcania  strzemion,  klucz  fajkowy  do  skręcania 
rozpór, klucz fajkowy do śrub hakowych, kilof, łom. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Ćwiczenie 2 

Wykonać  wzmocnienie  obudowy  chodnikowej  za  pomocą  podciągu  drewnianego  na 

stojakach drewnianych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Czas wykonania ćwiczenia określa nauczyciel. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zastosować  przepisy  bhp  oraz  instrukcje  obowiązujące  przy  pracach  związanych  ze 

wzmacnianiem obudowy chodnikowej, 

2)  sprawdzić  stan  obudowy  na  stanowisku  pracy  przed  rozpoczęciem  wykonywania 

obudowy, 

3)  przymocować  w  strzałce  wyrobiska  do  obudowy  stropnicę  drewnianą  za  pomocą  linki 

stalowej lub drutu, 

4)  odmierzyć stojak i wykonać olunek, 
5)  zabudować  stojak  pod  podciągiem  w  miejscu  kontaktu  stropnicy  drewnianej  z  łukiem 

stropnicowym obudowy ŁP, 

6)  przygotować kolejne trzy stojaki i je zabudować pod kolejnymi łukami stropnicowymi, 
7)  przedstawić wykonanie zadania. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

materiały dydaktyczne, 

− 

instrukcja stanowiskowa, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

stojaki drewniane, 

− 

linka stalowa Ø6 mm lub drut stalowy, 

− 

narzędzia: taśma miernicza 3 m, piła ręczna, siekiera górnicza, młot, kilof. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3.   Obudowa wyrobisk komorowych i skrzyŜowań 

 
5.3.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na podstawie niniejszego podręcznika i wskazanej przez nauczyciela literatury, wykonaj 

spis niezbędnych materiałów do wykonania obudowy skrzyŜowania w postaci odgałęzienia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Czas wykonania ćwiczenia określa nauczyciel. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przyjąć załoŜenia dotyczące wykonywanego skrzyŜowania, 
2)  sporządzić spis materiałów niezbędnych do wykonania skrzyŜowania, 
3)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4, przybory do pisania, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

materiały dydaktyczne, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Sklasyfikuj,  wskazane  przez  nauczyciela  rodzaje  obudów  stosowanych  w  wyrobiskach 

komorowych, na podstawie opisu ich budowy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Czas wykonania ćwiczenia określa nauczyciel. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  kryteria  klasyfikacji  obudów  wyrobisk 

komorowych, 

2)  dokonać analizy budowy na podstawie opisów, 
3)  rozpoznać rodzaje obudowy, 
4)  zapisać  przy  rozpoznanych  obudowach  krótką  ich  charakterystykę  i  nazwy 

sklasyfikowanych obudów. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4, przybory do pisania, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

materiały dydaktyczne, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test do jednostki modułowej „Wykonywanie obudowy wyrobisk” 

 
Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi:  1. 
d, 2. b, 3. a, 4. b, 5. b, 6. c, 7. a, 8. d, 9. b, 10. b, 11. b, 

12. c, 13. b, 14. b, 15. a, 16. b, 17. b, 18. b, 19. b, 20. b. 

 
Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

 

Wymienić zadania obudowy górniczej. 

2.

 

RozróŜnić obudowy wyrobisk górniczych. 

3.

 

Nazwać obudowy wyrobisk górniczych. 

4.

 

Scharakteryzować zasadę pracy obudowy 
górniczej. 

5.

 

Zidentyfikować obudowy wyrobisk 
górniczych. 

6.

 

Wskazać obudowy wyrobisk górniczych. 

7.

 

Opisać budowę obudowy górniczej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

8.

 

Scharakteryzować zastosowanie obudowy 
górniczej. 

9.

 

Rozpoznać wiązania obudowy górniczej. 

10.

 

Nazwać elementy obudowy wyrobisk 
górniczych. 

11.

  Rozpoznać stojak 

12.

  Zidentyfikować obudowę. 

13.

  Scharakteryzować ociosy w kopalni miedzi. 

14.

 

Scharakteryzować fazy pracy obudowy 
górniczej. 

15.

 

Nazwać rolę łączników układu 
lemniskatowego 

16.

  Rozpoznać obudowy wyrobisk górniczych. 

PP 

17.

  Rozpoznać obudowy wyrobisk górniczych. 

PP 

18.

 

Scharakteryzować sposób wykonania 
obudowy górniczej. 

PP 

19.

  Określić rolę osłony odzawałowej. 

PP 

20.

 

Zakwalifikować podporność roboczą 
obudowy. 

PP 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom karty odpowiedzi a potem zestawy zadań testowych. 
8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Tylko  jedna  odpowiedź  jest 

prawidłowa.  

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Prawidłową  odpowiedź 

zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Głównym zadaniem obudowy górniczej jest 

a)  niedopuszczenie do wypływu gazów ze skał otaczających do wyrobiska. 
b)  zamykanie dopływu wód. 
c)  zmniejszenie oporów powietrza przepływającego w wyrobisku. 
d)  zapewnienie w ustalonym czasie stateczności wyrobiska. 

 

2.  Obudowa kamienna jest obudową 

a)  podatną. 
b)  sztywną. 
c)  cierną. 
d)  kotwową. 

 

3.  Stojaki, stropnice, stosy i kotwy to elementy podstawowe obudowy 

a)  indywidualnej. 
b)  zmechanizowanej. 
c)  mieszanej. 
d)  chodnikowej. 

 

4.  Obudowa podatna to obudowa górnicza 

a)  składająca  się  z  elementów  sztywnych,  tzn.  wykazujących  podatność  na  obciąŜenia 

jedynie w granicach odkształceń materiału (spręŜystych). 

b)  złoŜona  z  zestawów  lub  elementów,  które  pod  wpływem  nacisków  górotworu 

zsuwają się lub odkształcają się do załoŜonej konstrukcyjnie długości. 

c)  przenosząca poosiowe siły podporowe tylko na zasadzie tarcia. 
d)  przenosząca poosiowe siły podporowe tylko na zasadzie hydraulicznej. 

 

5.  Obudowa kotwowa to obudowa 

a)  kamienna. 
b)  metalowa. 
c)  drewniana. 
d)  natryskowa. 

 
6.  Obudowa podwieszana przyczółkowa to obudowa 

a)  drewniana. 
b)  kotwowa. 
c)  metalowa. 
d)  natryskowa. 

 

7.  Obudowa kotwowa zwykła to taka obudowa, która spina 

a)  powierzchnię wyrobiska z warstwami skał. 
b)  warstwy stropu i zawieszone stropnice. 
c)  warstwy stropu z obudową zmechanizowaną. 
d)  powierzchnię wyrobiska z obudową drewnianą 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

8.  W kopalniach rud stosuje się najczęściej kotew 

a)  klinową. 
b)  szczękową. 
c)  wklejaną. 
d)  ekspansywną rozpręŜną. 

 
9.  Przedstawione na rysunku wiązania obudowy drewnianej to wiązanie 

a)  angielskie. 
b)  polskie. 
c)  niemieckie. 
d)  szwedzkie.   

 
10.  Podstawowym  elementem  obudowy  górniczej  w  postaci  belki,  podtrzymującej  strop  na 

swej długości jest 
a)  stos. 
b)  stropica. 
c)  kotew. 
d)  rozpora. 

 

11.  Na rysunku przedstawiono 

a)  obudowę odrzwiową. 
b)  stojak cierny. 
c)  stojak hydrauliczny. 
d)  kotew. 

 

 

12.  Skrót ŁP10/V29/4 oznacza 

a)  łuki podporowe. 
b)  obudowę z łuków podatnych o podziałce 29 cm. 
c)  obudowę z łuków podatnych o profilu V29, o rozmiarze 10, czteroelementową. 
d)  obudowę kotwową. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

13.  Ociosy w kopalni miedzi nie podlegają kotwieniu, jeŜeli 

a)  wysokość wyrobiska wynosi do 4 m. 
b)  wysokość wyrobiska wynosi poniŜej 3,5 m a ociosy są pochylone na zewnątrz o kąt 

min. 10°. 

c)  zawsze podlegają kotwieniu. 
d)  w wyrobisku nie odbywa się ruch załogi. 

 
14.  Na rysunku przedstawiono sposób zamocowania 

a)  kotwy w stropie 

betonowym. 

b)  przyczółki w ociosie. 
c)  stropnicy 

podtrzymującej strop. 

d)  dźwigarów szybowych. 

 

 

 

15.  Łączniki układu lemniskatowego to elementy 

a)  łączące stropnicę i osłonę odzawałową. 
b)  układu korekcyjnego. 
c)  łączące przegubowo osłonę odzawałową ze spągnicami. 
d)  układu przesuwnego. 
 

16.  Obudowy  zmechanizowane,  w  których  nacisk  skał  stropowych  przenoszony  jest  przez 

stropnicę  podpartą  stojakami,  mają  osłonę  odzawałową,  która  dodatkowo  moŜe  być 
podparta stojakami, to obudowy 
a)  podporowe. 
b)  podporowo-osłonowe. 
c)  osłonowe. 
d)  osłonowo-podporowe. 

 

17.  Podporność nominalna P

N

 sekcji obudowy zmechanizowanej to siła z jaką 

a)  sekcja  obudowy  zmechanizowanej  oddziałuje  na  strop  wyrobiska  w  momencie 

rozparcia  odpowiadająca  ciśnieniu  zasilania  aktualnie  występującego  w  magistrali 
zasilającej ściany. 

b)  sekcja  obudowy  zmechanizowanej  oddziałuje  na  strop  odpowiadająca  ciśnieniu 

ustawionemu na zaworze przelewowym stojakowego bloku zaworowego. 

c)  sekcja  obudowy  zmechanizowanej  podpiera  strop,  wywołana  naciskiem  skał 

stropowych. 

d)  przesuwana jest sekcja obudowy zmechanizowanej do czoła ściany. 

 
18.  Torkretnicą wykonuje się obudowę 

a)  betonową. 
b)  natryskową. 
c)  siatkobetonową. 
d)  strunobetonową. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

19.  Osłona odzawałowa 

a)  zabezpiecza strop w polu roboczym. 
b)  odgradza wyrobisko od zrobów i częściowo przejmuje nacisk skał stropowych. 
c)  zabezpiecza ocios ścianowy. 
d)  jest połączona z układem przesuwnym obudowy zmechanizowanej. 

 

20.  Podporność robocza obudowy to wielkość 

a)  docisku pomiędzy stropem a górną powierzchnią obudowy, który moŜna wytworzyć 

podczas jej stawiania. 

b)  siły  oporu  obudowy  w  chwili,  gdy  płaszczyzna  odsłonięcia  skały  zaczyna  się 

deformować  (spręŜyście  lub  plastycznie),  a  obudowa  przejmuje  częściowy  nacisk 
skał. 

c)  reakcji  obudowy  na  naciski  otaczającego  górotworu,  po  przekroczeniu  której  ulega 

ona zniszczeniu. 

d)  siły tarcia między obudową a skałami otaczającymi. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko ………………………………………………………………………………… 

 
Wykonywanie obudowy wyrobisk 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  obudowy 
wyrobisk” 

 
Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi:  1. a, 2. d, 3. a, 4. b, 5. a, 6. a, 7. c, 8. d, 9. d, 10. c, 11. a, 

12. c, 13. c, 14. c, 15. b, 16. a, 17. c, 18. a, 19. b, 20. b. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować podporność wstępną. 

Wymienić zadania obudowy górniczej. 

Scharakteryzować zasadę pracy obudowy 
górniczej. 

Wskazać obudowy wyrobisk górniczych. 

Nazwać elementy obudowy wyrobisk 
górniczych. 

RozróŜnić rodzaje wyrobisk komorowych. 

RozróŜnić obudowy wyrobisk górniczych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Rozpoznać obudowę podporowo-osłonową. 

Nazwać elementy obudowy wyrobisk 
górniczych 

10 

Opisać budowę obudowy górniczej. 

11 

Określić rodzaje kotwi. 

12 

Wskazać rodzaje sekcji obudowy 
zmechanizowanej. 

13 

Scharakteryzować fazy pracy obudowy 
górniczej. 

14 

Rozpoznać obudowy połączeń górniczych. 

15 

RozróŜnić elementy obudowy górniczej. 

16 

Scharakteryzować fazy pracy obudowy 
górniczej. 

PP 

17 

Rozpoznać obudowy wyrobisk górniczych. 

PP 

18 

Scharakteryzować rolę łączników układu 
lemniskatowego. 

PP 

19 

Porównać obudowy wyrobisk górniczych. 

PP 

20 

Rozpoznać sposób wykonania obudowy 
górniczej. 

PP 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom karty odpowiedzi a potem zestawy zadań testowych, 
8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
I część 
1.  Podporność wstępna obudowy to wielkość 

a)  docisku pomiędzy stropem a górną powierzchnią obudowy, który moŜna wytworzyć 

podczas jej stawiania. 

b)  siły  oporu  obudowy  w  chwili,  gdy  płaszczyzna  odsłonięcia  skały  zaczyna  się 

deformować  (spręŜyście  lub  plastycznie),  a  obudowa  przejmuje  częściowy  nacisk 
skał. 

c)  reakcji  obudowy  na  naciski  otaczającego  górotworu,  po  przekroczeniu  której  ulega 

ona zniszczeniu. 

d)  siły tarcia między obudową a skałami otaczającymi. 

 
2.  Głównym zadaniem obudowy górniczej jest 

a)  niedopuszczenie do wypływu gazów ze skał otaczających do wyrobiska. 
b)  zamykanie dopływu wód. 
c)  zmniejszenie oporów powietrza przepływającego w wyrobisku. 
d)  zapewnienie w ustalonym czasie stateczności wyrobiska. 

 

3.  Obudowa cierna to obudowa górnicza 

a)  składająca  się  z  elementów  sztywnych,  tzn.  wykazujących  podatność  na  obciąŜenia 

jedynie w granicach odkształceń materiału (spręŜystych). 

b)  złoŜona  z  zestawów  lub  elementów,  które  pod  wpływem  nacisków  górotworu 

zsuwają się lub odkształcają się do załoŜonej konstrukcyjnie długości. 

c)  przenosząca poosiowe siły podporowe tylko na zasadzie tarcia. 
d)  przenosząca poosiowe siły podporowe tylko na zasadzie hydraulicznej. 

 

4.  Obudowa murowana z cegły i betonitów to obudowa 

a)  mieszana. 
b)  kamienna. 
c)  kombinowana powłokowa. 
d)  podatna. 

 
5.  Elementy podstawowe obudowy indywidualnej 

a)  stojak, stropnie, stosy, kotwie. 
b)  okładziny, podciągi, rozpory, bieguny. 
c)  podciągniki i ciągniki rabunkowe. 
d)  betonity. 

 

6.  Komorą oddziałową nie jest komora 

a)  materiałów wybuchowych. 
b)  przeciwpoŜarowa. 
c)  punktu załadowczego. 
d)  narzędziowa. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

7.  Na rysunku przedstawiono obudowę 

a)  drewnianą. 
b)  metalową. 
c)  przegubową. 
d)  typu Moll. 

 

 
8.  Rysunek przedstawia obudowę podporowo-osłonową 

a)  jednoszeregową. 
b)  wieloszeregową ze stojakami pod stropnicą. 
c)  wieloszeregową ze stojakami pod stropnicą i osłoną 

odzawałową. 

d)  z przegubem centralnym. 

 

 

9.  Na rysunku przedstawiony element obudowy podatnej ŁP to 

a)  łuk ociosowy. 
b)  oddrzwia obudowy. 
c)  łuk stropnicowy. 
d)  strzemiona. 

 

 

 

10.  Na rysunku przedstawiono 

a)  odgałęzienie ukośne. 
b)  układ przesuwu złoŜony. 
c)  sekcje obudowy zmechanizowanej. 
d)  układ przesuwu odwrócony. 

 

11.  Na rysunku przedstawiono kotew 

a)  klinową. 
b)  szczękowo-nasadkową. 
c)  uniwersalną. 
d)  szczękowo-linową. 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

12.  Obudowy  zmechanizowane,  w  których  nacisk  skał  stropowych  przenoszony  jest  przez 

osłonę podpartą stojakami, pełniącą rolę stropnicy i osłony odzawałowej to obudowy 
a)  podporowe. 
b)  podporowo-osłonowe. 
c)  osłonowe. 
d)  osłonowo-podporowe. 

 

13.  Podporność robocza P

r

 sekcji obudowy zmechanizowanej to siła z jaką 

a)  sekcja  obudowy  zmechanizowanej  oddziałuje  na  strop  wyrobiska  w  momencie 

rozparcia  odpowiadająca  ciśnieniu  zasilania  aktualnie  występującego  w  magistrali 
zasilającej ściany. 

b)  sekcja  obudowy  zmechanizowanej  oddziałuje  na  strop  odpowiadająca  ciśnieniu 

ustawionemu na zaworze przelewowym stojakowego bloku zaworowego. 

c)  sekcja  obudowy  zmechanizowanej  podpiera  strop,  wywołana  naciskiem  skał 

stropowych. 

d)  przesuwana jest sekcja obudowy zmechanizowanej do czoła ściany. 

 
14.  Na rysunku przedstawiono rozwidlenie w obudowie 

a)  kamiennej. 
b)  drewnianej. 
c)  ŁP. 
d)  kotwowej. 

 

 
15.  Na rysunku przedstawiono 

a)  stropnice dwuteową. 
b)  stropnicę skrzynkową. 
c)  stojak indywidualny. 
d)  kotew. 

 

 
16.  Na rysunku przedstawiono kolejność faz pracy 

a)  sekcji obudowy zmechanizowanej 

pracującej z krokiem w przód. 

b)  sekcji obudowy zmechanizowanej 

pracującej z krokiem wstecz. 

c)  obudowy indywidualnej hydraulicznej. 
d)  stojaka indywidualnego ciernego. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

17.  Na rysunku przedstawiono 

a)  obudowę odrzwiową. 
b)  stojak cierny. 
c)  stojak hydrauliczny. 
d)  kotew. 

 

 

 
18.  Łączniki układu lemniskatowego to elementy 

a)  łączące stropnicę i osłonę odzawałową. 
b)  układu korekcyjnego. 
c)  łączące przegubowo osłonę odzawałową ze spągnicami. 
d)  układu przesuwnego. 

 
19.  Podporą stropu wyrobiska górniczego, charakteryzująca się duŜą odpornością oraz duŜą 

powierzchnią podstawy są 
a)  kotwie. 
b)  stropnice. 
c)  stosy. 
d)  spagnice. 

 
20.  Torkretnicą wykonuje się obudowę 

a)  betonową. 
b)  natryskową. 
c)  siatkobetonową. 
d)  strunobetonową. 

 

 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko ……………………………………………………………………………… 

 
Wykonywanie obudowy wyrobisk 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

7. LITERATURA 

 

1.  Bielewicz  T.,  Prus  B.,  Honysz  J.:  Górnictwo.  Cz.  I  II.  Wydawnictwo  Śląsk,  Katowice 

1993 

2.  Broen A.: Kombajny chodnikowe. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1992 
3.  Chudek M.: Obudowa wyrobisk górniczych. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1986 
4.  Chudek  M.,  Pach  A.:  Obudowa  wyrobisk  eksploatacyjnych  w  kopalniach  węgla 

kamiennego. Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2002 

5.  Chudek  M.,  Wilczyński  S.,  śyliński  R.:  Podstawy  górnictwa.  Wydawnictwo  Śląsk, 

Katowice 1979 

6.  Poradnik górnika. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1982 
7.  Smurzyński J.: Obudowy zmechanizowane. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1993. 
8.  Warachim  W.,  Maciejczyk  J.:  Ścianowe  kombajny  węglowe.  Wydawnictwo  Śląsk, 

Katowice 1992 

9.  Czasopisma: Wiadomości Górnicze, Przegląd Górniczy, Bezpieczeństwo Pracy i Ochrony 

Ś

rodowiska w Górnictwie, Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa. 

10.  http://images.google.pl/imghp. 
11.  Katalogi firmowe maszyn i urządzeń do urabiania. 
12.  Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej: Seria Górnictwo. Gliwice 
 
Literatura metodyczna 
1.  Krogulec-Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 1998