background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 

 

 

 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Anna Matyga

 

 
 
 

 
 
Wykonywanie pomiarów krawieckich 743[01].Z2.01

 

 

 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Ewa Jachym 
mgr Wiesława Paciorek 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr Anna Matyga  
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Figura 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[01].Z2.01 

„Wykonywanie  pomiarów  krawieckich”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu krawiec. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Proporcje ciała człowieka w różnych fazach rozwoju 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Pomiary antropometryczne dla potrzeb konstrukcji odzieży 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Pomiary krawieckie 

19 

5.3.1.  Ćwiczenia 

19 

5.4.  Podstawowe pojęcia z zakresu konstrukcji i modelowania odzieży 

23 

5.4.1.  Ćwiczenia 

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

7.  Literatura 

38 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie krawiec.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania– 
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały, 

które zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym 
jest zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

  materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 

samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

  pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 

przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w  formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi  na pytania. Druga  forma jest korzystniejsza, ponieważ 
nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 

ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Prowadzący  może  również  zrealizować 
ćwiczenia, które sam opracował, 

  sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 

odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń  nie 
zainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

tak zwaną  „ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania  materiału 
nauczania  rozdziału  może  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia  wiedzy 
i umiejętności ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien 
zwracać  uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia 
manualne, czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

  testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 

całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona  jest 
od ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test  według  własnego 
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić 
proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie  swoich 
umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

  pokaz z objaśnieniem, 

  przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

 
 
 
 

 
 
 
 
 

 

743[01].Z2 

Formy odzieży 

743[01].Z2.04 

Modelowanie form odzieży dla figur 

nietypowych 

743[01].Z2.03 

Modelowanie form odzieży zgodnie  

z projektem plastycznym 

743[01].Z2.02 

Konstruowanie i modelowanie form 

podstawowych wyrobów odzieżowych 

 

743[01].Z2.01 

Wykonywanie pomiarów krawieckich 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

organizować  stanowisko  do  wykonywania  pomiarów  krawieckich  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymaganiami ergonomii, 

 

określać cechy proporcjonalnej budowy figur, 

 

określać proporcje sylwetki damskiej i męskiej, 

 

określać proporcje sylwetki dziecka, 

 

charakteryzować typy figur. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

posłużyć się terminologią z zakresu wykonywania form odzieży, 

 

scharakteryzować proporcje sylwetki: dziecięcej, kobiecej i męskiej,  

 

wskazać różnice w budowie sylwetki: dziecięcej, kobiecej i męskiej, 

 

scharakteryzować  zasady  wykonywania  pomiarów  antropometrycznych  dla  potrzeb 
konstrukcji odzieży, 

 

określić położenie podstawowych punktów figury człowieka  niezbędnych do wykonania 
pomiarów, 

 

posłużyć się symboliką pomiarów figury człowieka, 

 

dobrać przyrządy pomiarowe do wykonywania pomiarów krawieckich, 

 

scharakteryzować zasady wykonywania pomiarów krawieckich, 

 

wykonać pomiary krawieckie dla podstawowych wyrobów odzieżowych, 

 

porównać wyniki pomiarów krawieckich z tabelami pomiarów antropometrycznych, 

 

ustalić wielkość wyrobu odzieżowego, 

 

wyjaśnić  pojęcia:  konstrukcja  odzieży,  siatka  konstrukcyjna,  dodatek  konstrukcyjny, 
forma konstrukcyjna, szablon odzieżowy, 

 

rozróżnić rodzaje modelowania form odzieży.  

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca    

 

  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Krawiec 743[01] 

Moduł:    

 

 

 

 

 

Formy odzieży 743[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wykonywanie pomiarów krawieckich 743[01].Z2.01 

 

  Temat:  Wykonywanie  pomiarów  krawieckich  dla  potrzeb  konstrukcji  podstawowych   

wyrobów odzieżowych. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  podstawowych  i  szczegółowych   

pomiarów krawieckich. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  określić położenie podstawowych punktów pomiarowych ciała ludzkiego, 

  posłużyć się przyrządami pomiarowymi, 

  wykonać pomiary krawieckie, 

  zapisać pomiary krawieckie, 

  porównać wyniki pomiarów krawieckich (z tabelami pomiarów antropometrycznych), 

  wykonać  pomiary  niezbędne  do  wykonania  konstrukcji  i  modelowania  podstawowych 

form odzieży,  

  współpracować w grupie. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

  metoda przewodniego tekstu 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  podział na grupy 2-osobowe. 

 

Czas: 90 min 

 

Środki dydaktyczne: 

  przyrządy  pomiarowe,  ilustracje  podstawowych  wyrobów  odzieżowych  na  górną 

lub dolną część ciała,  kartka, długopis, 

  foliogramy podstawowej siatki konstrukcyjnej na górną i dolną część figury, 

  film dydaktyczny z zakresu: wykonywania miar, modelowania form odzieży, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Przebieg zajęć 
Zadanie dla ucznia: 
Przedmiotem  zadania  jest  wykonanie  pomiarów  krawieckich  dla  konstrukcji  podstawowych 
wyrobów  odzieżowych.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania  zadania  każda  grupa  losuje 
ilustrację określonego wyrobu odzieżowego. 

 

Faza wstępna 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą przewodniego tekstu. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza właściwa 
Informacje: 

 

Co to są linie ciała? 

 

Jak powstają punkty pomiarowe?  

 

Jakimi  przyrządami  pomiarowymi  posługujemy  się  przy  wykonywaniu  pomiarów 
krawieckich? 

 

Jak przygotować osobę do mierzenia? 

 

Jak wykonuje się pomiary krawieckie poszczególnych części ciała? 

 

Jak zapisuje się pomiary krawieckie? 

 

Co to są i co zawierają tabele pomiarów antropometrycznych? 

Planowanie 
1.  Ustal rodzaj pomiarów dla konstrukcji określonego asortymentu odzieży. 
2.  Ustal kolejność wykonywania pomiarów. 
3.  Zaplanuj formę realizacji ćwiczenia (sposób przedstawienia pracy). 
Uzgodnienie 
1.  Omów wszystkie punkty fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
Wykonanie 
1.  Przygotuj koleżankę do wykonania na niej pomiarów. 
2.  Ustal rodzaj i kolejność wykonania pomiarów. 
3.  Wykonaj pomiary krawieckie na figurze koleżanki 

  zapisz wyniki pomiarów używając odpowiednich symboli antropometrycznych, 

  porównaj wyniki pomiarów z tabelami pomiarów antropometrycznych, 

  określ typ figury koleżanki. 

4.  Zamień  się  rolą  z  koleżanką,  która  powinna  wykonać  pomiary  krawieckie  na  Twojej 

sylwetce. 

5.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.  
Sprawdzenie 
1.  Czy prawidłowo zostały przygotowane osoby do mierzenia? 
2.  Czy trafnie dobrane zostały rodzaje pomiarów do asortymentów dzieży? 
3.  Czy wykonane pomiary krawieckie zostały przeprowadzone prawidłowo? 
4.  Czy trafnie określono typ figury każdego ucznia na podstawie tabel antropometrycznych? 
5.  Czy ćwiczenie zostało wykonane starannie? 
6.  Czy dobrze zostały zaprezentowane efekty pracy? 
Analiza 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 
trudności.  
Faza końcowa 

 

Zakończenie zajęć 
Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe  umiejętności  zostały 
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

 

Praca domowa 
Sprawdź  różnicę  między  wymiarami  obt  i  opx  i  napisz,  do  jakiego  typu  budowy  zaliczysz 
swoją sylwetkę i dlaczego? 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 – anonimowe ankiety od uczniów dotyczące: sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 
realizacji ćwiczenia, zdobytych wiadomości. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca    

 

  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Krawiec 743[01] 

Moduł:    

 

 

 

 

 

Formy odzieży 743[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wykonywanie pomiarów krawieckich 743[01].Z2.01 

 

  Temat: Określanie wielkości wyrobów odzieżowych. 

 Cel ogólny: kształtowanie umiejętności ustalania wielkości wyrobu odzieżowego 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  określić rodzaje wymiarów wiodących potrzebnych do ustalenia wielkości odzieży, 

  posłużyć się tabelami wymiarów antropometrycznych, 

  określić zasady doboru luzu odzieżowego w zależności od asortymentu odzieży, 

  zapisać wielkość wyrobu odzieżowego, 

  współpracować w grupie. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  podział na grupy 2-osobowe. 

 

Czas: 45 min 

 

Środki dydaktyczne: 

  modele wyrobów odzieżowych,  

  formy podstawowych wyrobów odzieżowych w naturalnej wielkości,  

  zestaw karteczek z nazwami wyrobów odzieżowych, 

  przykładowe wielkości dk dla różnych asortymentów odzieży, 

  taśma centymetrowa, kartka, długopis, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Nauczyciel określa hasło do dyskusji: Jak ustala się wielkość wyrobu odzieżowego? 
4.  Uczniowie udzielają swobodnych wypowiedzi i zapisują je na tablicy. 
5.  Nauczyciel dokonuje selekcji poprawnych odpowiedzi i podsumowuje dyskusję. 
6.  Wraz z uczniami prowadzący ustala kolejność czynności podczas wykonywania 

ćwiczenia. 

7.  Nauczyciel dzieli uczniów na 2 – osobowe grupy. 
8.  Przedstawiciele 2 – osobowych grup losują po 3 kartki z nazwami wyrobów odzieżowych. 
9.  Każda  grupa  przystępuje  do  wykonania  pomiarów  wyrobu,  określa  wielkość  dodatku 

odzieżowego,  ustala  typ  budowy  osobnika  na  podstawie  tabel  wymiarów 
antropometrycznych oraz wielkość wyrobu. 

10. Po zakończeniu ćwiczeń poszczególne pary prezentują efekty swojej pracy. 
11. Nauczyciel  ocenia  poprawność  zrozumienia  zagadnienia  tematycznego  oraz  kultury 

interpersonalnej. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Zakończenie zajęć 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 
trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe  umiejętności 
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

 

Praca domowa 
Wykonaj  pomiary  sylwetki  siostry  (lub  brata)  i  ustal,  na  podstawie  jej  wymiarów 
podstawowych, grupę modelową i wielkość odzieży.  

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 – anonimowe ankiety od uczniów dotyczące: sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 
realizacji ćwiczenia, zdobytych wiadomości. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Proporcje ciała człowieka w różnych fazach rozwoju

 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ proporcje ciała u dziecka i reprezentanta młodzieży. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać dwóch reprezentantów dzieci lub młodzieży z własnego otoczenia, 
2)  przeprowadzić pomiary wysokości głowy i wzrostu reprezentantów, 
3)  na podstawie dokonanych pomiarów określić proporcje ciała, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  taśma centymetrowa, ekierka, 

  kalkulator, 

  ołówek, długopis, kartka, 

  foliogramy przedstawiające sylwetki: dziecięcą, młodzieżową, kobiecą i męską. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  proporcje  ciała  i  wskaż  różnice  w  budowie  sylwetki:  kobiety,  mężczyzny, 

nastolatka i dziecka. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące proporcji ciała i charakterystyki 

budowy sylwetki kobiety, mężczyzny, nastolatka i dziecka, 

2)  określić  proporcje  ciała  człowieka  w  różnych  przedziałach  wiekowych  na  podstawie 

foliogramów przedstawiających sylwetki: dziecięcą, młodzieżową, kobiecą i męską,  

3)  wskazać różnice w budowie sylwetki kobiecej, męskiej, młodzieżowej i dziecięcej, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy przedstawiające sylwetki: dziecięcą, młodzieżową, damską i męską, 

 

grafoskop, 

 

literatura zgodna z pkt.7 poradnika, 

 

zeszyt przedmiotowy, ołówek, długopis, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Pomiary antropometryczne dla potrzeb konstrukcji odzieży

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Nazwij główne płaszczyzny ciała i określ na jakie części dzielą ciało ludzkie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  treści  dotyczące  położenia  umownych 

płaszczyzn dzielących ciało człowieka, 

2)   nazwać główne płaszczyzny ciała, 
3)  określić na jakie części dzieli ciało ludzkie każda z nich, 
4)  przedstawić wyniki swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 

 

foliogram przedstawiający główne płaszczyzny ciała, 

 

karty z ilustracjami sylwetki podzielonej płaszczyznami, ołówek, długopis, gumka. 

 

 

Rys. do ćwiczenia 1. Płaszczyzny ciała [3, s. 9] 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 2 

Nazwij literami pionowe i poziome linie ciała oznaczone na sylwetce. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące położenia linii ciała,  
2)  nazwać oznaczone na sylwetce pionowe i poziome linie ciała, 
3)  wyjaśnić sposób powstawania linii na ciele człowieka, 
4)  przedstawić wyniki swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 

 

karty z ilustracjami sylwetki z oznaczonymi liniami ciała, 

 

ołówek, długopis, gumka. 

 

 

Rys. do ćwiczenia 2. Linie ciała [3, s. 11] 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 3 

Nazwij oznaczone na sylwetce punkty antropometryczne. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  treści  dotyczące  położenia  punktów 

antropometrycznych, 

2)  nazwać oznaczone na sylwetkach punkty, 
3)  wyjaśnić sposób tworzenia symboli punktów pomiarowych, 
4)  przedstawić wyniki swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 

 

karty z ilustracjami sylwetki z oznaczonymi punktami antropometrycznymi, 

 

ołówek, gumka. 

 

 

Rys. do ćwiczenia 3. Punkty pomiarowe [3, s. 13] 

 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj  pomiary  figury  koleżanki  i  określ,  do  jakiej  grupy  modelowej  można 

ją przyporządkować. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące wykonywania podstawowych 

pomiarów antropometrycznych, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonywania pomiarów, 
3)  przeprowadzić pomiary na figurze koleżanki i zapisać je, 
4)  porównać wyniki pomiarów z zawartością tabel wymiarów dziewcząt i przyporządkować 

do odpowiedniej grupy modelowej 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 

 

osoba na której uczeń dokona pomiarów, 

 

przyrządy pomiarowe, 

 

tabele pomiarów antropometrycznych, 

 

kartka, długopis. 

 
Ćwiczenie 5 

Na  podstawie  tabel  wymiarów  kobiet  dla  typów  budowy  A,  B,  C,  D  określ  o  jakie 

wartości wzrastają lub maleją wymiary wiodące. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  treści  dotyczące  budowy  tabel  wymiarów 

dla kobiet, 

2)  dokonać  analizy  zmian  wartości  wymiarów  wiodących  (ZWo,  opx,  obt)  w  tabelach 

dla poszczególnych typów budowy, 

3)  zapisać o ile centymetrów wzrastają lub maleją wymiary wiodące, 
4)  przedstawić wyniki swojej pracy 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 

 

tabele wymiarów dla wszystkich grup typologicznych kobiet, 

 

zeszyt przedmiotowy, kartka, długopis. 

 
Ćwiczenie 6 

Wykonaj  pomiary  figury  koleżanki  i  określ  wielkość  odzieży  odpowiedniej  dla  jej 

sylwetki. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  treści  dotyczące  ustalania  wielkości  wyrobów 

odzieżowych, 

2)  nazwać wymiary ciała niezbędne do określenia wielkości odzieży, 
3)  przeprowadzić wybrane pomiary na figurze koleżanki, 
4)  porównać wyniki pomiarów z zawartością tabel wymiarów dziewcząt i przyporządkować 

do odpowiedniej grupy modelowej, 

5)  ustalić wielkość odzieży odpowiedniej dla sylwetki koleżanki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 

 

osoba, na której uczeń dokona pomiarów, 

 

przyrządy pomiarowe, 

 

tabele pomiarów antropometrycznych, 

 

kartka, długopis. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.3. Pomiary krawieckie

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  pomiary  obwodów  na  sylwetce.  Porównaj  wyniki  pomiarów  krawieckich 

z tabelami pomiarów antropometrycznych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z symboliką  i sposobem wykonywania pomiarów krawieckich, 
2)  dokonać pomiarów obwodów na sylwetce i zapisać je zgodnie z symboliką, 
3)  porównać  wyniki  przeprowadzonych  pomiarów  krawieckich  z  tabelami  pomiarów 

antropometrycznych; wskazać podobieństwa i różnice, 

4)  zaprezentować sposób przeprowadzenia wybranych pomiarów obwodów na sylwetce. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

osoba, na której uczeń dokona pomiarów, 

 

taśma centymetrowa,  

 

zestaw karteczek samoprzylepnych z symbolami punktów antropometrycznych,  

 

tabele pomiarów antropometrycznych, 

 

kartka, długopis, 

 

plansze przedstawiające sposób dokonywania pomiarów podstawowych i kontrolnych. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  pomiary  podstawowe  i  szczegółowe  potrzebne  do  wykonania  form  spódnicy 

damskiej i zapisz je symbolami antropometrycznymi. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować osobę mierzoną do przeprowadzenia pomiarów, 
2)  przygotować przybory potrzebne do zdejmowania pomiarów, 
3)  określić rodzaj pomiarów do konstrukcji spódnicy, 
4)  dokonać  pomiarów  podstawowych  i  szczegółowych  potrzebnych  do  modelowania 

konstrukcyjnego spódnicy, 

5)  zapisać wartości pomiarów, 
6)  omówić sposób przeprowadzenia pomiarów. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory potrzebne do zdejmowania pomiarów, 

 

arkusz papieru do zapisania pomiarów, 

 

plansze przedstawiające sposób dokonywania pomiarów podstawowych i kontrolnych. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  pomiary  podstawowe  i  szczegółowe  potrzebne  do  wykonania  form  spodni 

damskich i zapisz je symbolami antropometrycznymi. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować osobę mierzoną do przeprowadzenia pomiarów, 
2)  przygotować przybory potrzebne do zdejmowania pomiarów, 
3)  określić rodzaj pomiarów do konstrukcji spodni damskich, 
4)  dokonać  pomiarów  podstawowych  i  szczegółowych  potrzebnych  do  modelowania 

konstrukcyjnego spodni damskich, 

5)  zapisać wartości pomiarów, 
6)  omówić sposób przeprowadzenia pomiarów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory potrzebne do zdejmowania pomiarów, 

 

arkusz papieru do zapisania pomiarów, 

 

plansze przedstawiające sposób dokonywania pomiarów podstawowych i kontrolnych. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj  pomiary  podstawowe  i  szczegółowe  potrzebne  do  sporządzenia  formy  bluzki 

i zapisz je symbolami antropometrycznymi. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować osobę mierzoną do przeprowadzenia pomiarów, 
2)  przygotować przybory potrzebne do zdejmowania pomiarów, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

3)  określić rodzaj pomiarów do konstrukcji bluzki, 
4)  dokonać  pomiarów  podstawowych  i  szczegółowych  potrzebnych  do  modelowania 

konstrukcyjnego bluzki damskiej, 

5)  zapisać wartości pomiarów posługując się symboliką pomiarów ciała, 
6)  omówić sposób przeprowadzenia pomiarów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory potrzebne do zdejmowania pomiarów, 

 

arkusz papieru do zapisania pomiarów, 

 

plansze przedstawiające sposób dokonywania pomiarów podstawowych i kontrolnych. 

 

 

Ćwiczenie 5 

Wykonaj  pomiary  podstawowe  i  szczegółowe  potrzebne  do  wykonania  form  koszuli 

męskiej i zapisz je symbolami antropometrycznymi. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować osobę mierzoną do przeprowadzenia pomiarów, 
2)  przygotować przybory potrzebne do zdejmowania pomiarów, 
3)  określić rodzaj pomiarów do konstrukcji koszuli męskiej, 
4)  dokonać  pomiarów  podstawowych  i  szczegółowych  potrzebnych  do  modelowania 

konstrukcyjnego form koszuli męskiej, 

5)  zapisać wartości pomiarów, 
6)  omówić sposób przeprowadzenia pomiarów. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory potrzebne do zdejmowania pomiarów, 

 

arkusz papieru do zapisania pomiarów, 

 

plansze przedstawiające sposób dokonywania pomiarów podstawowych i kontrolnych. 

 
Ćwiczenie 6 

Wykonaj  pomiary  podstawowe  i  szczegółowe  potrzebne  do  wykonania  form  spodni 

męskich  i zapisz je symbolami antropometrycznymi. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować osobę mierzoną do przeprowadzenia pomiarów, 
2)  przygotować przybory potrzebne do zdejmowania pomiarów, 
3)  określić rodzaj pomiarów do konstrukcji spodni męskich, 
4)  dokonać  pomiarów  podstawowych  i  szczegółowych  potrzebnych  do  modelowania 

konstrukcyjnego form spodni męskich, 

5)  zapisać wartości pomiarów, 
6)  omówić sposób przeprowadzenia pomiarów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory potrzebne do zdejmowania pomiarów, 

 

arkusz papieru do zapisania pomiarów, 

 

plansze przedstawiające sposób dokonywania pomiarów podstawowych i kontrolnych. 

  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.4.  Podstawowe  pojęcia  z  zakresu  konstrukcji  i  modelowania   

odzieży

 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  od  czego  zależy  wartość  dodatków  konstrukcyjnych  (dk)  w  analizowanych 

asortymentach odzieży. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wylosować trzy ilustracje z asortymentem odzieży, 
2)  dobrać do wybranych asortymentów wartości luzu odzieżowego, 
3)  dobrać próbki tkanin do wybranych asortymentów odzieży, 
4)  określić od czego zależy wartość dodatków konstrukcyjnych w wybranych asortymentach 

odzieży, 

5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda plakatu, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

ilustracje różnych asortymentów odzieży,  

 

karteczki z wartościami liczbowymi luzu odzieżowego,  

 

próbki tkanin,  

 

arkusze papieru formatu A3. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj podstawowe pojęcia z zakresu konstrukcji i modelowania form. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyjaśnić podstawowe pojęcia z zakresu konstrukcji i modelowania form odzieży, 
2)  dobrać nazwy do treści pojęcia, 
3)  nakleić nazwę przy odpowiedniej treści pojęcia, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

samoprzylepne kartki z wydrukowanymi nazwami definicji, 

 

samoprzylepne kartki z treścią pojęć, 

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika. 

 

Ćwiczenie 3 

Ustal wielkość podstawowej spódnicy damskiej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  treści  dotyczące  ustalania  wielkości  wyrobów 

odzieżowych, 

2)  dokonać pomiarów wyrobu według wymiarów wiodących, 
3)  określić orientacyjną wielkość luzu odzieżowego w spódnicy, 
4)  porównać wartości pomiarów z tabelami antropometrycznymi, 
5)  określić wielkość odzieży i typ figury, 
6)  przedstawić wyniki swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 

 

tabele wymiarów dla wszystkich grup typologicznych kobiet, mężczyzn i dzieci, 

 

model spódnicy podstawowej, 

 

przyrządy pomiarowe, 

 

zeszyt przedmiotowy, kartka, długopis. 

 

Ćwiczenie 4 

Na podstawie ilustracji rozróżnij rodzaj modelowania form odzieży. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  treści  dotyczące  rodzajów  modelowania  form 

odzieży, 

2)  rozróżnić rodzaje modelowania form odzieży przedstawione na planszach, 
3)  dokonać  krótkiej  charakterystyki  każdej  z  metod  modelowania  form  i  podać 

zastosowanie. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 

 

plansze przedstawiające rodzaje modelowania form odzieży, 

 

zeszyt przedmiotowy, kartka, długopis. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  pomiarów 
krawieckich” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16,  17, 18, 19, 20  są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 2, 8, 9 są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3.  a,  4.  b,  5.  a,  6. c,  7.  d,  8.  b,  9.  a,  10.  c,  11. a, 
12. b, 13. b, 14. c, 15. c, 16. b, 17. c, 18. b, 19. d, 20. b 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 
odpowiedź 

Określić proporcje sylwetki dziecka w wieku 
niemowlęcym 

PP 

Określić przedział wieku w rozwoju dziecka,  
w którym przyrost maleje dwukrotnie a doskonalą 
się zdolności ruchowe 

PP 

Zidentyfikować położenie płaszczyzny czołowej-
środkowej  

Określić położenie płaszczyzny bioder 

Określić położenie linii R 

Określić położenie linii y 

Określić położenie linii X 

Określić typ sylwetki mężczyzny 

PP 

Określić wielkość stanowiącą o typie sylwetki 
kobiety 

PP 

10  Określić położenie punktu Sy 

11  Zidentyfikować położenie punktu leżącego na 

skrzyżowaniu linii szyi i linii bocznej 

12  Zidentyfikować położenie punktu Tv 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

13  Nazwać pomiary dokonywane wzdłuż linii 

przylegających dookoła ciała 

14  Rozpoznać sposób przeprowadzenia pomiaru  

o symbolu ZUo 

15  Rozpoznać sposób przeprowadzania pomiaru 

długości przodu przez piersi 

16  Rozpoznać sposób przeprowadzania pomiaru 

szerokości pachy 

17  Wyjaśnić nazwę symbolu RvNv 

18  Wyjaśnić pojęcie: forma konstrukcyjna 

19  Wyjaśnić pojęcie: luz odzieżowy 

20  Wyjaśnić pojęcie: modelowanie przestrzenne 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie 
zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Głowa dziecka w wieku niemowlęcym stanowi 

a)  1/4 wzrostu. 
b)  1/6 wzrostu. 
c)  1/8 wzrostu. 
d)  1/5 wzrostu. 

 

2.  Okres  rozwoju  dziecka,  w  którym  przyrost  wzrostu  maleje  dwukrotnie  a  doskonalą 

się zdolności ruchowe trwa 
a)  do 1 roku życia. 
b)  3÷6 lat. 
c)  1÷3 lat. 
d)  6÷12 lat. 

 

3.  Płaszczyzna czołowa – środkowa vv przechodzi 

a)  pionowo przez oś podłużną ciała, dzieląc sylwetkę na część przednią i tylną. 
b)  pionowo  przez  wyrostki  kolczyste  kręgosłupa,  dzieląc  sylwetkę  na  część  lewą 

i prawą. 

c)  równolegle do płaszczyzny poprzecznej na wysokości uda. 
d)  równolegle do płaszczyzny poprzecznej na wysokości kolan. 

 

4.  Pochodną płaszczyzny poprzecznej T jest płaszczyzna 

a)  pachowa tylna – c. 
b)  bioder – B. 
c)  pachowa przednia – l. 
d)  czołowa – vv. 

 

5.  Linia R przechodzi 

a)  poziomo, przez górne krawędzie główek kości ramieniowych. 
b)  poziomo w największym przewężeniu tułowia. 
c)  pionowo przez wcięcie pachowe z przodu. 
d)  pionowo przez punkty najdalej położone na ciele. 

 

6.  Symbolem y oznaczana jest linia 

a)  nadgarstka. 
b)  kolana. 
c)  środkowa tylna. 
d)  pachowa tylna. 

 

7.  Linia X przebiega 

a)  pionowo przez wcięcie pachy. 
b)  pionowo przez brodawki piersiowe. 
c)  poziomo pod pachami. 
d)  poziomo przez brodawki piersiowe. 

 

8.  Sylwetka mężczyzny o wymiarach 170/100/90 według tabeli należy do 

a)  typu A. 
b)  typu B. 
c)  typu C. 
d)  typu D. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

9.  Typ sylwetki kobiety określa 

a)  różnica  między  obwodem  klatki  piersiowej  a  obwodem  bioder  z  uwzględnieniem 

wypukłości brzucha. 

b)  różnica między obwodami: talii, bioder i klatki piersiowej. 
c)  różnica między obwodem klatki piersiowej a obwodem talii. 
d)  różnica między obwodem bioder a obwodem talii. 

 
10.  Punkt Sy leży na skrzyżowaniu 

a)  linii szyi z linią środkową przednią. 
b)  linii szyi z linią boczną. 
c)  linii szyi z linią środkową tylną. 
d)  linii szyi z linią pachową tylną. 

 

11.  Na skrzyżowaniu linii szyi i linii bocznej leży punkt 

a)  Sv. 
b)  Sx. 
c)  Sy. 
d)  TV. 

 
12.  Punkt Tv leży na skrzyżowaniu 

a)  linii talii z linią środkową przednią. 
b)  linii talii z linią boczną. 
c)  linii talii z linią środkową tylną. 
d)  linii talii z linią pachową przednią. 

 

13.  Pomiary dokonywane wzdłuż linii przylegających dookoła mierzonych części ciała to 

a)  łuki. 
b)  obwody. 
c)  głębokości. 
d)  długości. 

 
14.  Pomiar ZUo na rysunku wyznacza linia oznaczona literą 
 

a)  a 
b)  b 
c)  c 
d)  d 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

15.  Na rysunku przedstawiono zdejmowanie pomiaru 

a)  Syty. 
b)  PcPl. 
c)  SySvXpTp. 
d)  SySvXp. 

 

 

 
16.  Na rysunku przedstawiono zdejmowanie pomiaru 

a)  łuku szerokości przodu przez piersi. 
b)  szerokości pachy. 
c)  łuku szerokości tyłu na wysokości 

piersi. 

d)  obwodu klatki piersiowej. 

 

 

 
17.  Na podstawie pomiarów sylwetki klientki symbolem RvNv należy oznaczyć 

a)  łuk długości pleców. 
b)  wysokość talii. 
c)  łuk długości kończyny górnej. 
d)  wysokość krocza. 

 
18.  Kształt  części  powierzchni  wyrobu  odzieżowego  na  górną  i  dolną  część  ciała, 

ograniczony liniami prostymi, łamanymi i krzywymi to 
a)  szablon odzieżowy. 
b)  forma konstrukcyjna. 
c)  szablon przemysłowy. 
d)  szablon pomocniczy. 

 
19.  Różnica między wymiarami odzieży a wymiarami ciała to 

a)  odcinek konstrukcyjny. 
b)  wielkość odzieży. 
c)  wymiar kontrolny. 
d)  luz odzieżowy. 

 
20.  Kształtowanie form przez upinanie i wycinanie materiału odzieżowego na manekinie to 

a)  modelowanie na płaszczyźnie. 
b)  modelowanie przestrzenne. 
c)  modelowanie za pomocą siatki konstrukcyjnej. 
d)  modelowanie wtórne. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Wykonywanie 

pomiarów krawieckich

 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  pomiarów 
krawieckich” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 8, 9, 14 są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  b,  3. c,  4.  a,  5.  c,  6. c,  7.  a,  8.  d,  9.  c,  10.  d,  11. c, 
12. c, 13. a, 14. b, 15. d, 16. a, 17. b, 18. d, 19. c, 20. b 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 
odpowiedź 

Określić proporcje sylwetki dziecka w wieku  
6÷8 lat 

PP 

Rozpoznać sylwetkę kobiety 

Zidentyfikować położenie płaszczyzny poprzecznej  

Zidentyfikować położenie płaszczyzny pachowej 
tylnej 

Zidentyfikować położenie linii l 

Zidentyfikować położenie linii K 

Zidentyfikować położenie linii B 

Określić typ sylwetki kobiety 

PP 

Określić wielkość stanowiącą o typie sylwetki 
mężczyzny 

PP 

10  Zidentyfikować położenie punktu Pc 

11  Zidentyfikować położenie punktu leżącego na 

skrzyżowaniu linii talii i linii bocznej 

12  Zidentyfikować położenie punktu Xp 

13  Nazwać pomiary dokonywane w dowolnym 

kierunku szerokości lub długości po liniach 
krzywych 

14  Określić sposób przeprowadzenia pomiaru  

o symbolu ZTv 

PP 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

15  Rozpoznać sposób przeprowadzania pomiaru 

długości przodu do piersi 

16  Rozpoznać sposób przeprowadzania pomiaru łuku 

szerokości przodu przez piersi 

17  Wyjaśnić nazwę symbolu obt 

18  Rozróżnić wygląd formy 

19  Wyjaśnić pojęcie: odcinek konstrukcyjny 

20  Wyjaśnić pojęcie: standard konstrukcji odzieży 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie 
zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci sprawiało  trudność, wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

 

1.  Głowa dziecka w wieku 6÷8 lat stanowi 

a)  1/8 wzrostu. 
b)  1/2 wzrostu. 
c)  1/6 wzrostu. 
d)  1/5 wzrostu. 
 

2.  Duże zwężenie na linii talii, szerokie biodra, wąskie barki – to cechy 

a)  mężczyzny. 
b)  kobiety. 
c)  dziecka. 
d)  nastolatka. 

 

3.  Płaszczyzna poprzeczna T dzieli ciało na część 

a)  przednią i tylną. 
b)  lewą i prawą. 
c)  górną i dolną. 
d)  środkową i boczną. 

 
4.  Pochodną płaszczyzny czołowej vv jest płaszczyzna 

a)  pachowa tylna – c. 
b)  bioder – B. 
c)  uda – U. 
d)  pachy – P. 

 

5.  Linia l przechodzi 

a)  pionowo przez środek mostka. 
b)  pionowo w tyle wzdłuż kręgosłupa. 
c)  pionowo przez wcięcie pachowe z przodu. 
d)  pionowo przez punkty najdalej położone na ciele. 

 
6.  Symbolem K oznaczana jest linia 

a)  barków. 
b)  pachy. 
c)  kolana. 
d)  kostki podudzia. 

 

7.  Linia B przebiega 

a)  poziomo w miejscu największej wypukłości pośladków. 
b)  poziomo naokoło uda. 
c)  poziomo pod pachami. 
d)  poziomo przez największą wypukłość kostki przyśrodkowej. 

 

8.  Sylwetka kobiety o wymiarach 164/92/96 według tabeli należy do: 

a)  typu A. 
b)  typu B. 
c)  typu C. 
d)  typu D. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

9.  Typ sylwetki mężczyzny określa 

a)  różnica między obwodem szyi a obwodem klatki piersiowej. 
b)  różnica między obwodem bioder a obwodem uda. 
c)  różnica między obwodem klatki piersiowej a obwodem talii. 
d)  różnica między obwodem talii a obwodem uda. 

 
10.  Punkt Pc leży na 

a)  wcięciu pachy z przodu. 
b)  przecięciu linii klatki piersiowej z linią pachową przednią. 
c)  przecięciu linii klatki piersiowej z linią pachową tylną. 
d)  wcięciu pachy z tyłu. 

 
11.  Na skrzyżowaniu linii talii i linii bocznej leży punkt 

a)  Tx. 
b)  Ty. 
c)  Tv. 
d)  Tp. 

 
12.  Punkt Xp leży na 

a)  najwyższym miejscu krocza. 
b)  wierzchołku głowy. 
c)  brodawce piersiowej. 
d)  linii kolana od strony przyśrodkowej. 

 

13.  Pomiary  dokonywane  w  dowolnym  kierunku  szerokości  lub  długości  po  liniach 

krzywych to 
a)  łuki. 
b)  obwody. 
c)  głębokości. 
d)  długości. 

 
14.  Pomiar ZTv na rysunku wyznacza linia oznaczona literą 

a)  a 
b)  b 
c)  c 
d)  d 

 
 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

15.  Na rysunku przedstawiono zdejmowanie pomiaru 

a)  Syty. 
b)  PcPl. 
c)  SySvXpTp. 
d)  SySvXp. 

 

 

 
16.  Na rysunku przedstawiono zdejmowanie pomiaru 

a)  łuku szerokości przodu przez piersi. 
b)  szerokości pachy. 
c)  łuku szerokości tyłu na wysokości 

piersi. 

d)  obwodu klatki piersiowej. 

 

 

 
17.  Na podstawie pomiarów sylwetki klientki symbolem obt należy oznaczyć 

a)  obwód szyi. 
b)  obwód bioder z uwzględnieniem wypukłości brzucha. 
c)  obwód klatki piersiowej. 
d)  obwód kolana. 

 
18.  Na rysunku przedstawiono 

a)  szablon odzieżowy. 
b)  formę konstrukcyjną. 
c)  szablon przemysłowy. 
d)  szablon pomocniczy. 

 

 

 
19.  Odległość zawarta między dwoma punktami na linii konstrukcyjnej to 

a)  linia konstrukcyjna. 
b)  dodatek konstrukcyjny. 
c)  odcinek konstrukcyjny. 
d)  siatka konstrukcyjna. 

 
20.  Metodę jednolitej konstrukcji odzieży dla jednej lub kilku grup typologicznych określa 

a)  równowaga konstrukcyjna. 
b)  standard konstrukcji odzieży. 
c)  tolerancja pasowania. 
d)  układalność odzieży. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

 Wykonywanie 

pomiarów krawieckich

 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7. LITERATURA 

 
1.  Bily  –  Czopowa  M.,  Mierowska  K.:  Konstrukcja  i  modelowanie  odzieży  damskiej 

lekkiej. WSiP, Warszawa 1990. 

2.  Bily  –  Czopowa  M.,  Mierowska  K.:  Krój  i  modelowanie  odzieży  lekkiej.  Krawiectwo 

miarowo – usługowe. WSiP, Warszawa 1995 

3.  Lewandowska  –  Stark  E.:  Modelowanie  form  odzieży  na  dolną  część  ciała.  Zeszyt 

ćwiczeń. SOP, Toruń 1993 

4.  Lewandowska  –  Stark  E.:  Modelowanie  form  odzieży  na  górną  część  ciała.  Zeszyt 

ćwiczeń. SOP, Toruń 1994 

5.  Parafianowicz  Z.,  Piskorska  M.:  Konstrukcja  i  modelowanie  odzieży  ciężkiej.  WSiP, 

Warszawa 1997 

6.  Parafianowicz Z.: Słownik odzieżowy, WSiP, Warszawa 1999 
7.  Piskorska M.: Konstrukcja i modelowanie form bielizny. WSiP, Warszawa 1995  
8.  Stark E., Tymolewska B.: Modelowanie form odzieży damskiej. SOP. Toruń 2007