background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
 
 
 
Agnieszka Grzybowska 

 

 
 
 

Opracowywanie tekstów, pism i dokumentów 
419[01].Z1.02 

 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci:  

 

mgr GraŜyna Wysocka 
mgr Ewa Urbańska-Sobczak  
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Agnieszka Grzybowska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Edyta Kozieł  
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  419[01].Z1.02, 

„Opracowywanie  tekstów,  pism  i  dokumentów”,  zawartego  w  programie  nauczania  dla 
zawodu technik prac biurowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Zasady pisania tekstu zawierającego znaki szczególne i symbole  

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Zasady opracowania nietypowego formularza pisma  

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3.

 

Rodzaje i zasady pisania poszczególnych pism i tekstów 

19 

5.3.1.  Ćwiczenia 

19 

5.4.

 

Etyka  pracy  pracownika  biurowego  w  zakresie  sporządzania  pism  oraz 

przepisywania tekstów 

 

21 

5.4.1.  Ćwiczenia 

21 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.  Literatura 

32 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik prac biurowych. 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−

 

wymagania  wstępne,  a  w  nich  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  juŜ 
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

−−−−

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

−−−−

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

−−−−

 

ć

wiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-uczenia  się 

oraz środkami dydaktycznymi, 

−−−−

 

opis  ewaluacji  osiągnięć  ucznia,  a  w  nich  przykładowe  narzędzia  pomiaru 

dydaktycznego, plan testu, kryteria oceniania, karty odpowiedzi. 

−−−−

 

propozycję literatury uzupełniającej. 

 Wskazane jest zachęcenie uczniów do skorzystania z literatury zamieszczonej na końcu 

poradnika. 

 Zaleca  się  prowadzenie  zajęć  dydaktycznych  metodami  praktycznymi  poprzez 

zastosowanie ćwiczeń praktycznych poprzedzonych wykładem i pokazem. 

 Bardzo  duŜą  pomocą  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  będzie  prowadzenie  ich 

w pracowni komputerowej wyposaŜonej w sprzęt komputerowy. 

 Nauczyciel  moŜe  zlecić  wykonanie  wszystkich  ćwiczeń  lub  tylko  wybranych.  MoŜe 

skorzystać  z  podanych  wskazówek  lub  realizować  własne  pomysły.  W  poradniku 
zamieszczono  dwa  przykładowe  scenariusze  lekcji,  ale  nauczyciel  moŜe  przedstawić  swoje 
propozycje. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Moduł 419[01].Z1 

Technika biurowa 

 

419[01].Z1.01 

Stosowanie technik 

informatycznych w pracy 

biurowej 

 

 

419[01].Z1.02 

Opracowywanie tekstów, 

pism i dokumentów 

 

419[01].Z1.03 

Obsługiwanie urządzeń 

biurowych 

 

419[01].Z1.04 

Stosowanie 

języka obcego 

w pracy biurowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  nauczania  jednostki  modułowej  uczeń  powinien 

umieć: 

 

pisać na klawiaturze komputera, 

 

obsługiwać drukarkę, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

korzystać z programu graficznego, 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zastosować znaki szczególne i symbole w tekstach, 

 

rozmieścić tytuły i podtytuły w poszczególnych układach tekstu, 

 

rozmieścić tekst na stronie, 

 

dobrać sposób wyróŜnienia tekstu, 

 

narysować tabelę o typowej i nietypowej strukturze, oraz wypełnić jej pola treścią, 

 

zaprojektować nietypowy formularz pisma, 

 

zredagować treść pisma według przyjętych zasad, 

 

wprowadzić elementy graficzne do tekstu, 

 

zredagować tekst informacyjny oraz o charakterze naukowym i reklamowym, 

 

zastosować zasady etyki podczas wykonywania zadań zawodowych,

 

 

zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ……………………………………………………….. 
Modułowy program nauczania:  Technik prac biurowych 419[01] 
Moduł:  

Technika biurowa 419[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

Opracowywanie tekstów, pism i dokumentów 419[01].Z1.02 

Temat:  Zasady pisania tekstów reklamowych. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności redagowania pism reklamowych 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien: 

 

wyjaśnić zasady budowy tekstu reklamowego, 

 

zredagować tekst reklamowy. 

 

Metody nauczania: 

 

wykład z elementami pokazu. 

 
Środki dydaktyczne

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla poszczególnych zespołów uczniów, 

 

teksty reklamowe wybrane z prasy, 

 

kartki papieru formatu A4, pisaki

 

literatura dotycząca zasad pisania tekstów reklamowych. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

 

praca indywidualna i zespołowa. 

 
Czas trwania zajęć

 

45 minut. 

 
Uczestnicy
: uczniowie klas o profilu technik prac biurowych. 
 
Zadanie dla ucznia

 

Zredaguj  tekst  reklamujący  jeden  wybrany  produkt,  wykorzystując  znajomość  zasad 

pisania tekstów reklamowych. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, oraz szczegółowych celów kształcenia. 

2.

 

Podział grupy uczniów na czteroosobowe zespoły. 

 
Faza właściwa 

Praca metodą ćwiczeń praktycznych. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Etap I.  Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Co nazywamy reklamą? Na czym ona polega? 

2.

 

Jak wygląda układ graficzny tekstu reklamowego? 

3.

 

Jakich form grzecznościowych uŜywamy w tekście? 

4.

 

W jaki sposób przedstawiamy korzyści dla potencjalnego klienta? 

 
Etap II.  Planowanie 
1. 

 

Co chcemy napisać i osiągnąć przez reklamę? 

2. 

 

Do jakiej grupy odbiorców kierujemy reklamę? 

3. 

 

Co wie o naszej firmie i o naszej ofercie nasz potencjalny odbiorca? 

4. 

 

W jaki sposób moŜemy obudzić potrzebę zakupu reklamowanego produktu, usługi? 

 
Etap III. Ustalenie 
1.

 

Uczniowie pracując w zespołach redagują własne teksty reklamowe, 

2.

 

 Uczniowie zastanawiają się nad sposobem doboru elementów składowych tekstu patrząc 
przez pryzmat potencjalnego odbiorcy, 

3.

 

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność budowy tekstów reklamowych. 

 
Etap IV. Wykonanie 
1.

 

Uczniowie opracowują na papierze formatu A4 wybrane teksty reklamowe. 

 
Etap V. Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie prezentują wyniki swoich prac na forum grupy. 

 
Etap VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  poprzez  dyskusję  wskazują  mocne  i  słabe  strony  poszczególnych  tekstów, 

oraz  proponują  sposoby  unikania  nieprawidłowości.  Nauczyciel  występuje  w  roli 
koordynatora. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ……………………………………………………….. 
Modułowy program nauczania:  Technik prac biurowych 419[01] 
Moduł:  

Technika biurowa 419[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

Opracowywanie tekstów, pism i dokumentów 419[01].Z1.02 

 

Temat: Charakterystyka układów graficznych pism 

Cel ogólny: RozróŜnianie układów graficznych pism 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien: 

 

wypełnić blankiety korespondencyjne, 

 

wypełnić formularze. 

 

Metody nauczania: 

 

pokaz i objaśnienia, 

 

ć

wiczenia praktyczne (bez konieczności korzystania z komputera). 

 
Środki dydaktyczne

 

druki, formularze, blankiety korespondencyjne, 

 

literatura dotycząca układów graficznych pism. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

 

praca indywidualna. 

 
Czas trwania zajęć

 

45 minut. 

 

Uczestnicy: uczniowie klas o profilu technik prac biurowych. 
 
Zadania dla ucznia

1.

 

Wypełnienie prawidłowo formularza. 

2.

 

Zaprojektowanie papieru korespondencyjnego dowolnego przedsiębiorstwa. 

 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, oraz szczegółowych celów kształcenia. 

 
Faza właściwa 

Praca metodą ćwiczeń praktycznych. 

 

Etap I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

W jakim celu stosujemy formularze? 

2.

 

Jakie wyróŜniamy blankiety korespondencyjne? 

3.

 

Jak rozmieszczamy elementy w piśmie? 

 
Etap II. Planowanie 
1.

 

Jakie ma być zastosowanie projektowanego papieru korespondencyjnego? 

2.

 

Jaki format papieru zastosujemy projektując blankiet korespondencyjny? 

3.

 

W jaki sposób moŜemy upowszechnić sporządzany blankiet? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Etap III. Ustalenie zasad pracy 
1.

 

Uczniowie pracują indywidualnie. 

2.

 

Uczniowie  zastanawiają  się  nad  sposobem  wypełnienia  formularza  i  ewentualnie 
konsultują z nauczycielem

3.

 

Uczniowie 

konsultują 

nauczycielem 

poprawność 

budowy 

blankietu 

korespondencyjnego. 

 
Etap IV. Wykonanie 
1.

 

Uczniowie opracowują papier korespondencyjny dowolnego przedsiębiorstwa. 

2.

 

Uczniowie wypełniają blankiet wcześniej przygotowany przez nauczyciela (nauczyciel  

rozdaje na początku zajęć wzór blankietu kaŜdemu z uczniów). 

 
Etap V. Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie prezentują wyniki swoich prac na forum grupy. 

 
Etap VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wskazują,  które  etapy  podczas  wykonywania  zadania  sprawiły  im  trudności. 

Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  umiejętności  były  ćwiczone,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

Podczas pracy uczniów nauczyciel zwraca uwagę na ich aktywność na lekcji.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5.

 

ĆWICZENIA  

 

5.1. Zasady pisania tekstu zawierającego znaki szczególne 

i symbole 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  

Scharakteryzuj  układy  graficzne  pism.  W  karcie  ćwiczeń  w  przypadku  właściwej 

odpowiedzi wpisz w kwadrat krzyŜyk.  
1.

 

W układzie blokowym: 

a)

 

odstępy między wierszami wynoszą 1,5,  

 

 

 

 

 

 

 

b)

 

odstępy między wierszami wynoszą 1.   

 

 

 

 

 

 

2.

 

W układzie a’linea: 

a)

 

tytuł piszemy na środku, 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b)

 

tytuł piszemy od lewej strony.   

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów rozróŜniania układów graficznych pism, 

 

zmotywowanie  uczniów  do  przeczytania  fragmentu  tekstu  z  poradnika  (poradnik  dla 

ucznia, strona 7). 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

scharakteryzować układy graficzne pism, 

2)

 

wypełnić kartę ćwiczeń, 

3)

 

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Tekst napisany w układzie blokowym, podany na stronie 8, przepisz w układzie a linea.  

 

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów róŜnicowania układów graficznych tekstu, 

 

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

rozróŜnić układy graficzne tekstu, 

2)

 

pamiętać o prawidłowym rozmieszczeniu tytułu, 

3)

 

przepisać tekst w układzie a’linea, 

4)

 

sprawdzić poprawność wyniku pracy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Tekst napisany w układzie a’linea, podany na stronie 8, przepisz w układzie blokowym. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów róŜnicowania układów graficznych tekstu, 

 

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

rozróŜnić układy graficzne pism, 

2)

 

pamiętać o prawidłowym rozmieszczeniu tytułu, 

3)

 

przepisać tekst w układzie blokowym, 

4)

 

sprawdzić poprawność wyniku pracy. 

 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Przepisz  podany  tekst  z  zastosowaniem  numeracji  dziesiętnej,  a  następnie  numeracji 

wielostopniowej. 
1.

 

Ś

wiadczenie pracy 

1.1.

 

Rynek pracy 

1.1.1.

 

Rynek pracy – popyt na pracę i podaŜ pracy 

1.1.2.

 

Znaczenie kwalifikacji zawodowych na rynku pracy 

1.1.3.

 

Etyka w relacjach pomiędzy pracownikiem a pracodawcą 

1.2.

 

Aktywne poszukiwanie pracy  

1.2.1.

 

Metody aktywnego poszukiwania pracy 

1.2.2.

 

Dokumenty niezbędne w poszukiwaniu pracy  

1.2.3.

 

Rozmowa kwalifikacyjna 

1.3.

 

Nawiązywanie stosunku pracy  

1.3.1.

 

Podstawy prawne nawiązywania stosunku pracy 

1.3.2.

 

Specyfika podejmowania pracy przez osoby niepełnosprawne 

1.4.

 

Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy 

1.4.1.

 

Podstawowe prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy 

1.4.1.1.

 

Czas pracy 

1.4.1.2.

 

Urlopy 

1.4.1.3.

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy 

1.4.1.4.

 

Wynagrodzenie 

1.5.

 

Ocena pracowników 

1.5.1.

 

Ocenianie pracowników 

1.5.2.

 

Wydajność pracy 

1.6.

 

Rozwiązywanie stosunku pracy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów zastosowania funkcji numerowania, 

 

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

2)

 

przypomnieć  sobie  zasady  wyodrębniania  tekstu  wykorzystując  komputerową  funkcję 
numerowania, 

3)

 

przepisać tekst z zastosowaniem numeracji dziesiętnej, 

4)

 

sprawdzić poprawność wyniku pracy. 

 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 5 

Podany  niŜej  tekst  przepisz  dwukrotnie  przestrzegając  zasad  pisania  róŜnych  znaków 

i symboli. 

c” c „c” c” c „c” c” c „c” c” c „c” c” c „c” c” c „c” c” c „c” c” c „c” c” c „c” c” c „c” 
x<X y>Y X<x Y>y x<X y>Y X<x Y>y x<X y>Y X<x Y>y x<X y>Y X<x Y>y 
/p? ?P/ /p? ?P/ /p? ?P/ /p? ?P/ /p? ?P/ /p? ?P/ /p? ?P/ /p? ?P/ /p? ?P/ /p? ?P/ /p? ?P/ 
{ax} [EQ] {ax} [EQ] {ax} [EQ] {ax} [EQ] {ax} [EQ] {ax} [EQ] {ax} [EQ] {ax} [EQ] 
a! + 5 = @ _ @ - (2,8) 3* % 0&8 ^ 4! + 5 = @ _ @ - (2,8) 3* % 0&8 ^ 4! + 2 = @ - @ 

 

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów zastosowania znaków i symboli w tekście według 

przyjętych zasad, 

 

wskazane jest wcześniejsze objaśnienie tych zasad przez nauczyciela.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

2)

 

przepisać dwukrotnie tekst przestrzegając zasad pisania róŜnych znaków i symboli, 

3)

 

sprawdzić poprawność wyniku pracy. 

 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Ćwiczenie 6  

Przepisz tekst w języku niemieckim. 

BÜTECHNIK – INFORMATIONSVERARBEITUNG 

 

Wie gratuliert man zu besonderen Ereignissen? 

 

Die  Überschrift  dieses  Artikels  lässt  zunächts  keinen  Zusammenhang  zur  Bürotechnik 

oder  Informationsverarbeitung vermuten. Man denkt zunächst vielleicht  an den persönlichen 
Händedruck,  die  Umarmung  oder  an  Geschenke.  Wenn  diese  Formen  der  Gratulation  nicht 
möglich sind, bieten die modernen Medien eine Vielzahl von Möglichkeiten. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów zastosowania w tekście znaków i symboli 

obcojęzycznych według przyjętych zasad, 

 

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

2)

 

przepisać tekst w języku niemieckim, 

3)

 

wydrukować przepisany tekst, 

4)

 

sprawdzić poprawność wyniku pracy. 

 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2. Zasady opracowania nietypowego formularza pisma 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
I.

 

Scharakteryzuj  układy  graficzne  pism.  W  karcie  ćwiczeń  w  przypadku  właściwej 

odpowiedzi wpisz w kwadrat krzyŜyk.  

1.

 

Blankietem zwykłym jest blankiet: 

a)

 

BZ3, 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b)

 

BR2.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

Blankiet uproszczony: 

a)

 

posiada wiele nadruków, 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b)

 

posiada niewiele nadruków.  

 

 

 

 

 

 

 

II.   Zaznacz w karcie ćwiczeń krzyŜykiem x, które sposoby zapisywania daty są poprawne: 
1)

 

Lublin, dnia 2005-04-07  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2)

 

Lublin, dnia 20-05-2004  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3)

 

Lublin, dnia 31 czerwca 1987 r.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4)

 

Lublin, 2004-04-30  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów rozróŜniania zasad sporządzania formularzy pism, 

 

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

scharakteryzować układy graficzne pism oraz sposoby zapisywania daty, 

2)

 

wypełnić kartę ćwiczeń, 

3)

 

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Zaprojektuj  i  wypełnij  papier  korespondencyjny  przedsiębiorstwa  „Orion”  Sp.  z  o.o. 

ul. Puławska 25, 98-200 Sieradz, wykorzystując blankiety BZ1, BU1 i BR1. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów rozróŜniania rodzajów pism, 

 

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z blankietami korespondencyjnymi, 

2)

 

wypełnić blankiet danymi przedsiębiorstwa, 

3)

 

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3  

Scharakteryzuj następujące blankiety, wpisując odpowiedzi w karcie ćwiczeń: 

a)

 

BZ 1 

…………………………………………………………………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………. 
b)

 

BU 3 

…………………………………………………………………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………. 
c)

 

BB 2 

…………………………………………………………………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów rozróŜniania rodzajów blankietów korespondencyjnych, 

 

wskazane  jest  wcześniejsze  zmotywowanie  uczniów  do  przeczytania  odpowiedniego 

fragmentu poradnika. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

scharakteryzować blankiety korespondencyjne, 

2)

 

wypełnić kartę ćwiczeń, 

3)

 

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4  

Sporządź formularze uwzględniając poniŜsze informacje: 

 
 

 
Formularz  dotyczy  upowaŜnienia  i  naleŜy  w  nim  zamieścić  datę,  nadawcę,  tytuł  oraz  treść 
(upowaŜniam  Pana,  legitymującego  się  dowodem  toŜsamości,  seria,  numer,  wydanym 
w / przez  do  robienia  zakupów  w  imieniu  firmy  „Kora”  znajdującej  się  przy  ul.  Reja  2 
w Rykach). Informacje zmienne naleŜy wykropkować. Na końcu formularza złoŜyć podpis. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

 
Formularz „wniosek”: informacje do zamieszczenia: imię, nazwisko, data, miejscowość, tytuł, 
treść  stała  (zwracam  się  z  prośbą  o  wydanie  zaświadczenia  dotyczącego  powszechnego 
obowiązku  obrony  w  związku  z  tym,  Ŝe),  informacje  zmienne  muszą  być  wykropkowane, 
podpis. 
 

 

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów rozróŜniania rodzajów formularzy pism, 

 

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

zaprojektować układ graficzny formularza, 

2)

 

sporządzić formularze, 

3)

 

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 5  

Sześciu skoczków narciarskich podczas skoków osiągnęło następujące wyniki: 

Marek Sowa – 115 m 
Igor Piasek – 109 m 
Jacek Kowalski – 128 m 
Artur Zdun – 119 m 
Piotr Madej – 122 m 
Tomasz Kret – 98 m 

Sporządź  w  układzie  kolumnowym  wykaz  imienny  skoczków  o  najlepszych  wynikach 

według  najdłuŜszego  skoku,  wykorzystując  tabulogram.  Kolejne  kolumny  powinny 
wskazywać: 

 

miejsce w klasyfikacji, 

 

nazwisko, 

 

imię, 

 

długość skoku. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów umiejętności pisania tekstu w układzie tabelarycznym, 

 

wskazane jest wcześniejsze upewnienie się przez nauczyciela, czy uczniowie posiadają tę 

umiejętność i ewentualnie wyjaśnić na czym ona polega. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

2)

 

sporządzić w układzie kolumnowym wykaz imienny skoczków, 

3)

 

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 6  

Na  podstawie  informacji  o  danych  osobowych  uczniów  sporządź  tabelę,  nadając  jej 

odpowiedni  tytuł,  a  następnie  rozmieść  poszczególne  informacje  według  podanego  niŜej 
układu główki tabeli. 
Dokonaj zapisu według kolejności alfabetycznej nazwisk.  

 

Data urodzenia 

 

Lp. 

 

Nazwisko 

Imię 

dzień 

miesiąc 

(słownie) 

rok 

Miejsce 

urodzenia 

 

Informacja o danych osobowych uczniów: 
Janusz Pogodziński (10.02.1987 – Szczecin) 
Anna Kruk (17.04.1988 – Włocławek) 
Emilia Walczak (01.03.1987 – Poznań) 
Paweł Nowak (26.09.1988 – Olsztyn) 
Adam Wodniak (11.11.1988 – Łódź) 
Alicja Domagalska (15.07.1988 – Płock) 
Filip Suski (14.06.1987 – Toruń) 
Kamil Babiński (12.08.1988 – Wrocław) 
Sławomir Szulc (03.05.1987 – Kraków) 
Michał Wiśniewski (08.08.1988 – Warszawa) 

 

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie  wymaga  od  uczniów  umiejętności  sporządzenia  tabeli  i  poprawnego 

umieszczenia informacji, 

 

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

2)

 

sporządzić tabelę, 

3)

 

dokonać zapisu według kolejności alfabetycznej nazwisk 

4)

 

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.3. Rodzaje i zasady pisania poszczególnych pism i tekstów 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  

Zredaguj pismo przewodnie w zakresie szkolenia bhp.  

 

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów redagowania wybranych pism, 

 

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

określić sposób redagowania pisma przewodniego, 

2)

 

zredagować pismo przewodnie, 

3)

 

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Zaprojektuj  pismo  okolicznościowe  dotyczące  zaproszenia  Rektora  Politechniki 

Szczecińskiej na uroczystość 50-lecia działalności Instytutu Badań Technicznych w Poznaniu. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów redagowania wybranych pism, 

 

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

określić sposób redagowania pisma grzecznościowego, 

2)

 

zredagować pismo okolicznościowe, 

3)

 

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Ćwiczenie 3 

Napisz list reklamujący potrawę, której nie lubisz, ale wiesz, Ŝe jest zdrowa. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów redagowania pism reklamowych, 

 

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

określić sposób redagowania pisma reklamowego, 

2)

 

zredagować pismo reklamowe, 

3)

 

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4  

Zredaguj informację dla mediów na temat przybycia światowej sławy kompozytora. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów redagowania informacji dla mediów, 

 

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

określić sposób redagowania informacji dla mediów, 

2)

 

zredagować pismo informacyjne, 

3)

 

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.4. Etyka pracy pracownika biurowego w zakresie sporządzania 

pism oraz przepisywania tekstów 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zaznacz  pośród  zamieszczonych  poniŜej  cech  tylko  te,  które  określają  zachowania 

etyczne: 
a)

 

uprzejmość; 

b)

 

uczciwość; 

c)

 

takt, 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

d)

 

dotrzymanie danego słowa,  

 

 

 

 

 

e)

 

komunikatywność,   

 

 

 

 

 

 

 

f)

 

zainteresowanie tym, co mówi rozmówca,   

 

g)

 

wywiązywanie się z przyjętych zobowiązań, 

 

h)

 

wykonywanie swoich obowiązków.  

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów zdefiniowania zachowań etycznych, 

 

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

2)

 

wypełnić kartę ćwiczeń, 

3)

 

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy 

 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Zredaguj pismo z prośbą o informację na temat zakupu rur miedzianych stosując zasady 

etyki. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów redagowania pisma z zachowaniem zasad etyki, 

 

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

określić sposób redagowania pisma, 

2)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

3)

 

zredagować pismo z prośbą o informację, 

4)

 

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Zredaguj  pismo  dotyczące  odpowiedzi  na  prośbę  o  informację  (patrz  ćwiczenie  nr  2), 

stosując zasady etyki. Odpowiedź ma zachęcać do kupna innych rur, niŜ było w zapytaniu.  

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów redagowania pisma z zachowaniem zasad etyki, 

 

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

scharakteryzować sposób redagowania pisma, 

2)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

3)

 

zredagować pismo dotyczące odpowiedzi na prośbę o informację, 

4)

 

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Zredaguj  pismo  w  imieniu  banku  w  celu  zgłoszenia  się  właściciela  rachunku 

w wymaganym terminie, uwzględniając zwroty etyczne i grzecznościowe. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

ć

wiczenie wymaga od uczniów redagowania pisma z zachowaniem zasad etyki, 

 

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

określić sposób redagowania pisma, 

2)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

3)

 

zredagować pismo, 

4)

 

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z drukarką, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

6.

 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Opracowywanie  tekstów, 
pism i dokumentów” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20  są z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania  2, 5, 7, 14, 16, 17 są  z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1.  c,  2.  d,  3. b,  4.  d, 5.  c,  6.  c  7.  c,  8.  c9.  c,  10. b,  11.  a, 
12. d, 13. c, 14. a, 15. c, 16. b, 17. c, 18. a, 19. d, 20. d 

 

Plan testu 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić sposób sporządzania pism

 

RozróŜniać układy pism 

PP 

Zastosować pasek narzędzi programu Microsoft 
Word w pracy z tekstem 

P  

Zdefiniować pojęcie justowanie 

Rozpoznać moŜliwości wprowadzania znaków i 
symboli do tekstów 

PP 

c

 

Scharakteryzować formularze ze względu na 
zastosowanie 

A/B 

RozróŜniać rodzaje blankietów 
korespondencyjnych 

B/C 

PP 

Wskazywać elementy naleŜące do nagłówka pisma 

Rozpoznać nieprawidłowy sposób zapisywania daty 

10  Zaprezentować dane liczbowe wykorzystując 

odpowiednie formularze 

11  Poprawność stosowania zwrotów 

grzecznościowych w pismach 

a

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

12  Scharakteryzować pisma ze względu na treść 

A/B 

13  Rozpoznać wewnętrzne akty normatywne 

14  Rozpoznać elementy składowe pisma 

PP 

15  Określić pisma ze względu na ich róŜnorodność 

16  Redagować tekst reklamowy 

PP 

17  RozróŜniać cel przekazu informacyjnego 

PP 

18  Zdefiniować pojęcie etyki 

19  Wyjaśnić zachowania nieetyczne 

20  Redagować tekst pisma stosując zasady etyki 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 
poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez  uzasadnienia, 
nie będzie uznane. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Pisma w Polsce sporządza się według: 
a)

 

układu tabelarycznego. 

b)

 

formy introligatorskiej. 

c)

 

układu a’linea. 

d)

 

układu quartza. 

 

2.

 

W układzie blokowym 
a)

 

odstępy między wierszami wynoszą 1,5. 

b)

 

korespondencję zaczynamy pisać od środka. 

c)

 

odstępy między wierszami zwiększają się. 

d)

 

tytuł piszemy od lewego marginesu. 

 

3.

 

Chcąc  zobaczyć,  czy  wyróŜnienie  tekstu  jest  odpowiednie,  wybieramy  w  programie 
Microsoft Word z paska narzędzi opcje

 

a)

 

 Narzędzia, Dostosuj. 

b)

 

Format, Czcionka Styl, rodzaj lub rozmiar. 

c)

 

 Widok, Obraz. 

d)

 

 Format, Style i formatowanie. 

 

4.

 

Wyjustowanie tekstu polega na jego 
a)

 

wyśrodkowaniu. 

b)

 

pogrubieniu. 

c)

 

przyjęciu dowolnej formy. 

d)

 

jednoczesnym wyrównaniu do prawego i lewego marginesu. 

 

5.  Wprowadzanie znaków i symboli z paska narzędzi 

a)

 

nie jest moŜliwe. 

b)

 

nie jest konieczne, gdyŜ wszystkie znaki i symbole znajdują się na klawiaturze. 

c)

 

jest moŜliwe. 

d)

 

nanosi się wybierając opcje Format, Motyw. 

 

6.

 

Ze względu na zastosowanie, formularze dzielimy na 

a)

 

lokalne i branŜowe. 

b)

 

kserowane i drukowane. 

c)

 

wewnętrzne i zewnętrzne. 

d)

 

druki o krótkiej treści. 

 

7.

 

Blankiety zwykłe posiadają odmiany 
a)

 

BR 1, BR 2. 

b)

 

BB 1, BB 2. 

c)

 

BZ 1, BZ 2, BZ 3. 

d)

 

BU 1, BU 2, BU 3a. 

 

8.

 

Nagłówek pisma firmowego jest poprawny, gdy zawiera 
a)

 

imię, nazwisko nadawcy, oraz adres. 

b)

 

adres, kod pocztowy i miejscowość nadawcy. 

c)

 

nazwę przedsiębiorstwa, adres, kod pocztowy i miejscowość. 

d)

 

identyfikator nadawcy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

9.  WskaŜ nieprawidłowy sposób zapisywania daty 

a)

 

 Warszawa, 22.02.2005 r. 

b)

 

Warszawa, dnia 22 lutego 2005 r. 

c)

 

Warszawa, dnia 2005-02-22. 

d)

 

 Warszawa, 2005-02-22. 

 

10.

 

Do przedstawiania danych liczbowych stosuje się 
a)

 

blankiety reklamowe. 

b)

 

tabele. 

c)

 

kartoteki. 

d)

 

blankiety zwykłe. 

 

11.

 

Najczęściej spotykany sposób zapisywania zwrotu kończącego pismo to 

a)

 

„Z powaŜaniem,” lub „Z wyrazami szacunku,”. 

b)

 

„Z powaŜaniem!” lub „Z wyrazami szacunku!”. 

c)

 

„Z powaŜaniem.” lub „Z wyrazami szacunku.”. 

d)

 

„Z powaŜaniem” lub „Z wyrazami szacunku”. 

 

12.

 

Ze względu na treść, pisma dzielimy na 

a)

 

zewnętrzne i wewnętrzne. 

b)

 

sporządzane na blankietach korespondencyjnych i formularzach. 

c)

 

zwykłe i terminowe. 

d)

 

informacyjne i przekonywujące. 

 

13.

 

Wewnętrzne akty normatywne to 

a)

 

pisma wpływające do kierownictwa firmy. 

b)

 

pisma transakcyjne. 

c)

 

pisma wychodzące od kierownictwa firmy. 

d)

 

informacje o przesłanych dokumentach. 

 

14.

 

Elementami składowymi pisma są 

a)

 

wprowadzenie, przedstawienie zagadnienia, uzasadnienie, wnioski. 

b)

 

tytuł, słowa kluczowe, schematy kluczowe, wnioski. 

c)

 

tezy, dane liczbowe. 

d)

 

wprowadzenie, postanowienia, elementy graficzne, wnioski. 

 

15.

 

Ze względu na róŜnorodność spraw, wśród pism moŜna wyróŜnić 
a)

 

raporty. 

b)

 

instrukcje. 

c)

 

listy grzecznościowe. 

d)

 

prace naukowe. 

 

16. Tekst reklamowy przedstawiamy w sposób 

a)

 

szczegółowy. 

b)

 

atrakcyjny, nieco przesadzony. 

c)

 

ogólnikowy. 

d)

 

pasywny. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

17. Celem przekazu informacyjnego jest 

a)

 

sukces firmy. 

b)

 

pierwszeństwo publikacji. 

c)

 

własna promocja. 

d)

 

nowa inwestycja. 

 

18.

 

Etyka zawodowa to 

a)

 

ogół norm postępowania w określonym środowisku zawodowym. 

b)

 

obawa przed negatywną oceną otoczenia. 

c)

 

zasady savoir-vivre’u. 

d)

 

ogół norm postępowania ustalone przez pracodawcę. 

 
19.

 

Zachowaniem nieetycznym jest 

a)

 

poprawianie jakości pracy przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych. 

b)

 

dbałość o mienie pracodawcy. 

c)

 

przeciwdziałanie zachodzącym nieprawidłowościom. 

d)

 

dbanie oto by przełoŜony nie dostrzegł unikania wykonywania pracy. 

 
20.

 

Sporządzając pismo zgodnie z zasadami etyki wskazane jest 
a)

 

uŜywać zwrotów „ja”, „my”. 

b)

 

spoufalać się z odbiorcą. 

c)

 

Ŝ

artować. 

d)

 

podkreślać elementy pozytywne. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko……………………………………………………………………………….. 
 

Opracowywanie tekstów, pism i dokumentów 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Nr  

zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

TEST 2 
Test  praktyczny  do  jednostki  modułowej  Opracowywanie  tekstów,  pism 
i dokumentów.

 

Test  jest  zadaniem  praktycznym  polegającym  na  zredagowaniu  tekstu  reklamowego 

przekonującego  do  zakupu  nowego  modelu  telefonu  komórkowego.  Do  testu  dołączona  jest 
karta  oceny  ucznia,  która  zawiera  wymagania,  jakie  powinien  spełnić  uczeń  wykonując 
poszczególne zadania. Test zawiera 17 zadań. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za  kaŜde  prawidłowo  wykonane  zadanie  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  nieprawidłowo 

wykonane zadanie lub jego niewykonanie uczeń otrzymuje 0 punktów.  
 

Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za wykonanie co najmniej 7 zadań, 

−−−−

 

dostateczny – za wykonanie co najmniej 10 zadań, 

−−−−

 

dobry – za wykonanie co najmniej 13 zadań,  

−−−−

 

bardzo dobry – za wykonanie 17 zadań. 

 

Zadanie praktyczne 

Zredaguj  tekst  reklamowy  przekonujący  do  zakupu  nowego  modelu  telefonu 

komórkowego. Do wykonania zadania wykorzystaj komputer z drukarką. 
 

Przebieg testowania 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

1. 

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego,  z  co  najmniej 
jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2. 

 

Zapewnij  odpowiednią  ilość  komputerów  z  drukarką  dla  umoŜliwienia  wykonania 
ć

wiczenia jednocześnie prze kilku uczniów. 

3. 

 

Przygotuj arkusze do odnotowania wyników zredagowania tekstu. 

4. 

 

Zapewnij  uczniom  bezpieczne  i  higieniczne  warunki  pracy  w  trakcie  wykonywania 
ć

wiczenia. 

5. 

 

Zapytaj, czy uczniowie zrozumieli polecenie. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1. 

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2. 

 

Wysłuchaj  polecenia  nauczyciela,  w  przypadku  wątpliwości  poproś  o  powtórzenie  lub 
wyjaśnienie. 

3. 

 

Przygotuj narzędzia pracy. 

4. 

 

Sprawdź stan techniczny komputera i drukarki. 

5. 

 

Przygotuj stanowisko pracy. 

6. 

 

Wykonaj poszczególne czynności redagowania notatki słuŜbowej. 

7. 

 

Pamiętaj, Ŝe ocenie będzie podlegała poprawność wykonanych prac. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

Materiały dla ucznia:  

 

instrukcja, 

 

treść zadania praktycznego. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

 

komputer, 

 

drukarka. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

KARTA OCENY UCZNIA 

 
Imię i nazwisko............................................................................................................................. 
 
Zredagowanie  tekstu  reklamowego  przekonującego  grupę  osób  w  wieku  18–26  lat 
do zakupu nowego modelu telefonu komórkowego. 
 

Lp. 

Uczeń otrzymuje 1 punkt, jeŜeli: 

Punkty 

1

 

  zapoznał się z instrukcją dotyczącą wykonania zadania 

 

 

2

 

  dokonał  oględzin  stanowiska  pracy  pod  kątem  wyposaŜenia 

i sprawności urządzeń 
 

 

3

 

  zawarł najwaŜniejszą informację na początku tekstu 

  

 

4

 

  podał wskazówki jak wejść w posiadanie reklamowanego produktu 

 

 

5

 

  odwołał się do interesu potencjalnego nabywcy 

 

 

6

 

  uŜył zwrotów grzecznościowych 

 

 

7

 

  przedstawił ofertę w sposób pozytywny 

 

 

8

 

  zastosował język, stosowany przez ludzi z grupy docelowej 

 

 

9

 

  przedstawił argumenty w sposób jasny i logiczny 

 

 

10

 

  pisał w czasie teraźniejszym 

 

 

11

 

  zastosował odpowiedni układ tekstu 

 

 

12

 

  zredagował treść reklamy w sposób zwięzły 

 

 

13

 

  zastosował elementy graficzne w tekście 

 

 

14

 

  zapisał tekst reklamowy na dyskietkę lub płytę CD 

 

 

15

 

  wydrukował tekst reklamowy do oceny 

 

 

16

 

  posprzątał stanowisko pracy 

 

 

17

 

  przestrzegał przepisy bhp podczas wykonywania pracy 

 

 

 

 

Razem: 

 

   

   

   

   

   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

7.

 

LITERATURA 

 
1.

 

Kinel K.: Technika pracy biurowej cz. 1, WSiP S.A, Warszawa 2003 

2.

 

Komosa A.: Praca biurowa. Ekonomik, Warszawa 2003 

3.

 

Komosa A.: Kultura zawodu. Ekonomik, Warszawa 2004 

4.

 

Kret R.: Praca biurowa. REA, Warszawa 2003 

5.

 

Wiśniewska M.: Technika biurowa. eMPI 

2

, Poznań 1997 

6.

 

Wiszniewski A.: Jak pisać skutecznie. Videograf II, Katowice 2003