background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Barbara Zychowicz 

  

 

 

 

Wykonywanie  usług  związanych  z  usuwaniem  zbędnego 
owłosienia 514[03].Z3.01 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Recenzenci: 
mgr Ewa Kurlej-Bielak, 

mgr Anna Uss-Wojciechowska 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Małgorzata Sołtysiak  

 

 

 

Konsultacja: 

mgr Małgorzata Sołtysiak  

 

 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[03].Z3.01 
„Wykonywanie  usług  związanych  z  usuwaniem  zbędnego  owłosienia”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu technik usług kosmetycznych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Budowa i fizjologia włosa 

11 

 5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Depilacja mechaniczna i chemiczna 

14 

 5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Usuwanie włosów za pomocą elektrolizy 

17 

 5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4. Inne metody epilacji 

19 

 5.4.1. Ćwiczenia 

19 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

22 

7. Literatura 

31 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1. WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  „Wykonywanie  usług  związanych 

z usuwaniem  zbędnego  owłosienia  514[03].Z3.01”.

 

Poradnik  zawiera  jedynie  najważniejsze 

informacje.  Poziom  trudności  wykonywanych  ćwiczeń  powinien  być  dostosowany  do 
możliwości  i  wcześniej  ukształtowanych  umiejętności  uczniów  oraz  uwzględniać 
wyposażenie pracowni kosmetycznej. Wykonanie zaproponowanych przykładowych ćwiczeń 
pomoże  uczniowi  ukształtować  niezbędne  umiejętności,  wymagane  programem  kształcenia. 
Ważne jest, aby uczeń nie przyzwyczajał się do zaproponowanych zabiegów pielęgnacyjnych. 
Jeśli ma taką możliwość powinien uczestniczyć w targach i sympozjach, dających możliwość 
poznania  nowych  technik  kosmetycznych.  Należy  pamiętać,  że  w  ciągu  swojego  życia 
zawodowego  będzie  musiał  wielokrotnie  dokonywać  zmian  wykonywania  zabiegów, 
stosowania  preparatów  i  aparatów  kosmetycznych.  Informacje  w dziedzinie  kosmetyki 
szybko się dezaktualizują, zwłaszcza te, które są ściśle związane ze sprzętem kosmetycznym 
i preparatami pielęgnacyjnymi. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych i intelektualnych;  

− 

ewaluację  osiągnięć  –  przykładowy  zestaw  zadań.  Pozytywny  wynik  sprawdzianu 
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele, 

− 

literaturę. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Schemat układu jednostki modułowej 

514[03].Z3 

Kosmetyka upiększająca 

514[03].Z3.01 

Wykonywanie usług związanych z 

usuwaniem zbędnego owłosienia

 

514[03].Z3.02 

Wykonywanie makijażu 

514[03].Z3.03 

Wykonywanie zabiegów 

zdobniczych na ciele 

514[03].Z3.04 

Wykonywanie zabiegów 

zdobniczych paznokci 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować tekst ze zrozumieniem, 

 

stosować ogólnie przyjęte normy etyczne oraz zasady kodeksu etyki zawodowej, 

 

określać potrzeby klienta, 

 

przeprowadzać wywiad z pacjentką, 

 

rozpoznawać choroby skóry, 

 

rozróżniać  aparaty,  narzędzia,  oraz  materiały  zabiegowe  właściwe  dla  wyposażenia 
stanowiska pracy kosmetyczki, 

 

stosować zasady higieny pracy w trakcie świadczenia usług. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

 

opisać budowę włosa, 

 

określić postacie nadmiernego owłosienia, 

 

określić różnicę pomiędzy depilacją a epilacją, 

 

sklasyfikować zabiegi usuwania zbędnego owłosienia, 

 

określić przeciwwskazania do zabiegów usuwania zbędnego owłosienia, 

 

określić przyczyny i skutki wrastających włosów, 

 

przygotować skórę do zabiegów usuwania zbędnego owłosienia, 

 

wykonać zabieg usuwania zbędnego owłosienia za pomocą wosku, 

 

wykonać zabieg usuwania zbędnego owłosienia za pomocą elektrolizy, 

 

wykonać zabieg usuwania zbędnego owłosienia metodą blend,  

 

wykonać zabieg usuwania zbędnego owłosienia za pomocą ultradźwięków,  

 

wykonać zabieg usuwania zbędnego owłosienia za pomocą mikrolizy, 

 

wykonać zabieg usuwania zbędnego owłosienia laserem, 

 

wykonać zabieg zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 
Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik usług kosmetycznych 514[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Kosmetyka upiększająca 514[03].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  usług  związanych  z  usuwaniem  zbędnego 
owłosienia 514[03].Z3.01 

  

Temat: Depilowanie kończyn dolnych ciepłym woskiem. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  depilacji  kończyn  dolnych  ciepłym 

woskiem. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

określić przeciwwskazania do wykonania depilacji ciepłym woskiem, 

 

scharakteryzować technikę wykonywania zabiegu, 

 

zaplanować kolejność czynności przy wykonywaniu zabiegu, 

 

wykonać depilację kończyn dolnych ciepłym woskiem. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

w 2- osobowych grupach 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska  pracy  kosmetyczki  (liczba  stanowisk  powinna  odpowiadać  liczbie  2  – 
osobowych grup uczniów), 

 

podgrzewacz do wosku, wkład do aplikacji wosku, 

 

preparaty kosmetyczne: wosk ciepły, preparat do odtłuszczenia skóry, krem po depilacji, 
talk, 

 

paski do depilacji, 

 

bielizna zabiegowa, 

 

gaza, lignina. 

 

Czas: 

180 min. 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

  Scharakteryzowanie techniki wykonywania depilacji ciepłym woskiem. 

  Podzielenie  uczniów  na  2-  osobowe  grupy,  w  których  będą  realizować  ćwiczenie: 

jeden uczeń w grupie wykonuje depilację, drugi jest modelem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

  Nauczyciel  przeprowadza  instruktaż  wykonania  depilacji  kończyn  dolnych  ciepłym 

woskiem. 

  Nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy kosmetyczki do wykonania 

zabiegu. 

  Nauczyciel  przypomina  uczniom  kolejność  czynności  przy  wykonywaniu  depilacji 

kończyn dolnych ciepłym woskiem. 

  Uczniowie przeprowadzają zabieg na kończynach dolnych koleżanki z grupy. 

  Nauczyciel  nadzoruje pracę uczniów  i  naprowadza na wybór właściwych rozwiązań. 

W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.  

  Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

4.  Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
5.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
6.  Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania. 
7.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów 

kosmetycznych  wiadomości  na  temat:  Przeprowadzania  zabiegów  trwałego  usuwania 
nadmiernego owłosienia. Opisy przykładowych zabiegów przynieś na zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik usług kosmetycznych 514[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Kosmetyka upiększająca 514[03].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  usług  związanych  z  usuwaniem  zbędnego 
owłosienia 514[03].Z3.01 

 

Temat: Wykonanie zabiegu elektrolizy. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  zabiegu  depilacji  za  pomocą  prądu 

stałego. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  zabiegu  zgodnie  z  zasadami  i  przepisami 

BHP, 

  dobrać odpowiednie elektrody do zabiegu, 

  dobrać odpowiednie natężenie prądu w zależności od właściwości włosa, 

  wykonać zabieg zgodnie z zasadami. 

 

Metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne z instruktażem. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  grupowa, 

  w parach. 

 
Czas: 120 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

  aparat do epilacji z wyposażeniem; 

  leżanka, stolik, pęseta, środki dezynfekujące, prześcieradło. 

 

Przebieg zajęć: 
1)  Sprawy organizacyjne. 
2)  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3)  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonywania ćwiczenia. 
4)  Realizacja tematu: 

 

Nauczyciel wyjaśnia instrukcję obsługi aparatu. 

 

Nauczyciel pokazuje ćwiczenie. 

 

Uczniowie ćwiczą w parach. 

 

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, wyjaśnia i pomaga w wykonywaniu ćwiczenia. 

5)  Po wykonaniu zadania uczeń omawia ćwiczenie. 
6)  Nauczyciel z uczniami analizuje ich pracę. 
7)  Uczeń wskazuje na trudności wykonywania ćwiczenia. 
8)  Grupa z nauczycielem dokonuje oceny wykonywanego ćwiczenia. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze, czasopismach wiadomości na temat epilacji laserowej. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończeniu zajęć: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Budowa i fizjologia włosa 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij schemat. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze schematem budowy korzenia włosa (materiał nauczania pkt. 4.1.1.), 
2)  uzupełnić schemat na karcie ćwiczenia, 
3)  porównać  opisany  przez  siebie  schemat  ze  schematami  opracowanymi  przez  koleżanki/ 

kolegów. 
 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe 
 

Środki dydaktyczne:  

–  karta ćwiczenia,  
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12 

Ćwiczenie 2  

Uzupełnij poniższe schematy. 

 
Schemat I 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nadmierne owłosienie 

………………… 

……………………. 

……………. 

Nabyte  

…………….. 

 

Wrodzone 

 

  ………………

………………
……………… 

  ………………

………………
……………… 

  U kobiet 

………………
………………
………………
………………
………………
………………
………………
……………… 

  U mężczyzn 

………………
………………
………………
………………
………………
………............ 

……………………………………. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13 

Schemat II 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  rodzajami  nadmiernego  owłosienia  i  przyczynami  ich  występowania 

(materiał nauczania pkt. 4.2.1.), 

2)  uzupełnić schematy, 
3)  porównać swoje schematy ze schematami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne:  

–  karta ćwiczenia,  
–  literatura z rozdziału 7. 
 
  
 
 
 

Przyczyny nadmiernego owłosienia miejscowego u kobiet 

…………………………….. 

………………………………..  

Mechaniczne  

Fizykalne   

………………
………………
… 

………………

………………. 

 

Np. 
…………………
…………………
…………………
………………… 

Np. 
………………
………………
………………
………………
………………
………………
………………. 

…………………………………………
………………………………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14 

5.2. 

Depilacja mechaniczna i chemiczna 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj regulację łuku brwiowego pęsetą. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2  – 
osobowe  zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  zabieg,  drugi  jest  modelem. 
Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  wykonywania  regulacji 
łuku  brwiowego  pęsetą.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  nadzorować 
pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  realizacji  zadania.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.  
Na  zakończenie  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  przebieg  wykonania  ćwiczenia, 
odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby  ich 
wyeliminowania w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  ze  sposobem  regulacji  łuku  brwiowego  za  pomocą  pęsety  (materiał 

nauczania pkt. 4.2.1.), 

2)  przygotować stanowisko pracy i pacjentkę do zabiegu, 
3)  określić długość i wysokość łuku brwiowego pacjentki, 
4)  wykonać regulację łuku brwiowego pęsetą 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  instruktaż, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  fotel kosmetyczny, 
–  pęseta, 
–  krem tłusty, krem łagodzący podrażnienia, 
–  gaza, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj depilację kończyn dolnych ciepłym woskiem. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2  – 
osobowe  zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  zabieg,  drugi  jest  modelem. 
Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  wykonywania  depilacji 
kończyn  dolnych  ciepłym  woskiem.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien 
nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  realizacji  zadania.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15 

Po  wykonaniu  ćwiczenia  nauczyciel  zleca  zamianę:  pierwszy  uczeń  jest  modelem,  drugi 
wykonuje zabieg.  

Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia, 

odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby  ich 
wyeliminowania w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z techniką wykonania depilacji (materiał nauczania pkt. 4.2.1.), 
2)  przygotować stanowisko pracy i pacjentkę do zabiegu, 
3)  przygotować wosk do zabiegu, 
4)  wykonać depilację kończyn dolnych, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  instruktaż, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  fotel kosmetyczny, 
–  podgrzewacz do wosku, wkład do aplikacji wosku, 
–  preparaty kosmetyczne: wosk ciepły, preparat do odtłuszczenia  skóry, krem po depilacji, 

talk,  

–  paski do depilacji, 
–  bielizna zabiegowa, 
–  gaza, lignina, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj depilację pach i linii bikini zimnym woskiem. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2  – 
osobowe  zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  zabieg,  drugi  jest  modelem. 
Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  wykonywania  depilacji 
pach  i  linii  bikini  zimnym  woskiem.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien 
nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  realizacji  zadania.  Po  wykonaniu 
ćwiczenia nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.  

Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia, 

odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby  ich 
wyeliminowania w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z techniką depilacji pach i linii bikini zimnym woskiem (materiał nauczania 

pkt. 4.2.1.), 

2)  przygotować stanowisko pracy i pacjentkę do zabiegu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16 

3)  wykonać depilację pach i linii bikini, 
4)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  instruktaż, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  fotel kosmetyczny, 
–  wkład do aplikacji wosku, 
–  preparaty kosmetyczne: wosk zimny, preparat do odtłuszczenia  skóry, krem po depilacji, 

talk, 

–  paski do depilacji, 
–  bielizna zabiegowa, 
–  gaza, lignina, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj depilację wąsików za pomocą plastrów woskowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2  – 
osobowe  zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  zabieg,  drugi  jest  modelem. 
Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  wykonywania  depilacji 
wąsików  za  pomocą  plastrów  woskowych.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel 
powinien  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  realizacji  zadania.  
Po  wykonaniu  ćwiczenia  nauczyciel  zleca  zamianę:  pierwszy  uczeń  jest  modelem,  drugi 
wykonuje zabieg.  

Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia, 

odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby  
ich wyeliminowania w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z techniką wykonania depilacji twarzy (materiał nauczania pkt. 4.2.1.), 
2)  przygotować stanowisko pracy i pacjentkę do zabiegu, 
3)  wykonać depilację wąsików plastrami woskowymi, 
4)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  instruktaż, 
–  ćwiczenia praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

–  fotel kosmetyczny, 
–  plastry woskowe, krem po depilacji, 
–  bielizna zabiegowa, 
–  gaza, lignina, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17 

5.3. 

Usuwanie włosów za pomocą elektrolizy 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dokończ poniższe zdania: 

W pobliżu katody (–) w czasie przepływu prądu występuje odczyn .................... a w pobliżu 
anody odczyn .............................. 
Elektrodą czynną w epilacji jest ............................. 
W termolizie używa się prądu ................................. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.3.1., 
2)  podkreślić w tekście odpowiednie treści, 
3)  uzupełnić zdania, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe 
 

Środki dydaktyczne:  

–  materiał nauczania,  
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj zabieg epilacji włosów wokół brwi. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2  – 
osobowe  zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  zabieg,  drugi  jest  modelem. 
Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  wykonywania  epilacji 
włosów  wokół  brwi  z  uwzględnieniem  obsługi  aparatu  do  przeprowadzenia  zabiegu  oraz 
parametrów  jego  pracy.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  nadzorować 
pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  realizacji  zadania.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.  
Na  zakończenie  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  przebieg  wykonania  ćwiczenia, 
odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby  
ich wyeliminowania w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem wykonania zabiegu (materiał nauczania pkt. 4.3.1.), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18 

2)  przeprowadzić wywiad z klientką uwzględniając typ włosów i przeciwwskazania, 
3)  przygotować klientkę do zabiegu, 
4)  dobrać pozycję do zabiegu, 
5)  sprawdzić aparat, przygotować odpowiednią igłę, 
6)  wykonać epilację zgodnie z zasadami przeprowadzania zabiegu, 
7)  wykonać dezynfekcję pola zabiegowego, 
8)  wyłączyć aparat, igły odłożyć do specjalnego pojemnika, 
9)  sprzątnąć stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  instruktaż, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  aparat do elektrolizy, 
–  elektrody, stolik, leżanka, 
–  płyn dezynfekcyjny, płatki kosmetyczne, pęseta, opaska, pareo, 
–  materiał nauczania pkt 4.3.1. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19 

5.4.  Inne metody epilacji 
 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dokończ poniższe zdania: 

W czasie depilacji laserowej zniszczeniu ulegają tylko włosy .....................................……… 

Przed zabiegiem depilacji laserowej lekarz używa .................................................…………… 

Depilacja laserowa jest najbardziej skuteczna u osób ...........................................…………… 

Laser aleksandrytowy wykorzystuje się do depilacji włosów ............................................…… 

Najwięcej włosów przy pierwszym zabiegu usuwa laser .............................................……… 

Przeciwwskazaniami do depilacji laserowej są: ...........................................................……… 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.4.1, 
2)  wybrać z tekstu odpowiednie treści, 
3)  uzupełnić zdania, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  materiał nauczania pkt. 4.4.1., 
–  kata ćwiczenia, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20 

Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę. 

 

Metoda epilacji 

Opis zabiegu 

 
 
 
 
 

IPL 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Ultradźwiękami  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Prądem wysokiej 

częstotliwości  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.4.1., 
2)  podkreślić w tekście opisy wykonania epilacji metodami wskazanymi w tabeli, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21 

3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  materiał nauczania pkt. 4.4.1., 
–  karta ćwiczenia z tabelą do uzupełnienia, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  usług 
związanych z usuwaniem zbędnego owłosienia” 
 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

  zadania 1 – 15 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Nazwać przednią część korzenia 
włosa  

2.  Podać definicję anagen 

… to faza wzrostu włosa. Trwa 4 – 
8 lat 

3. 

Określić czas trwania telogenu dla 
włosów porastających uda 
i podudzia 

4.  Podać definicję depilacji 

…  mechaniczne  usuwanie 

zbędnego owłosienia na twarzy lub 
ciele 

za 

pomocą 

różnych 

preparatów lub przyrządów( usuwa 
się 

łodygę  włosa  a  korzeń 

pozostaje w mieszku włosowym) 

5. 

Rozróżnić zabiegi depilacji 
wykonywane w gabinecie 
kosmetycznym 

- łuku brwiowego 
- ciepłym woskiem 
- zimnym woskiem 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23 

6. 

Określić przeciwwskazania do 
wykonywania depilacji 
mechanicznej 

-  egzemy,  rany,  stany  zapalne 
skóry, żylaki 
- zmiany pigmentacyjne, pieprzyki 
-  zmniejszona  odporność  skóry, 
okres  ciąży,  cukrzyca,  choroba 
Raynauda 
- hemofilia, awitaminoza 

7.  Określić technikę nakładania wosku  

… zgodnie z kierunkiem wzrostu 
włosów 

8. 

Wskazać  elektrodę  czynną  przy 
epilacji metodą elektrolizy 

… igła 

9. 

Określić  przygotowanie  skóry  do 
fotoepilacji 

… ogolić miejsce poddane 
zabiegowi 

10. 

Wskazać  sposób  wkłuwania  igły 
przy epilacji metodą elektrolizy 

11. 

Określić 

odczyn 

przy 

anodzie 

katodzie przy anodzie 

…zasadowy … kwaśny 

12.  Wyliczyć metody epilacji 

- elektroliza 
- termoliza 
- metoda blend 

13. 

Określić przeciwwskazania do 
wykonania fotoepilacji 

… ciąża, świeża opalenizna, 
cukrzyca, rozrusznik serca, 
bielactwo, stany zapalne skóry, 
zmiany alergiczne, peeling, 
używanie leków światłoczułych, 
zioła, stosowanie kosmetyków 
z retinolem, łuszczyca 

14. 

Określić wskazania do wykonania 
fotoepilacji 

15. 

Rozróżnić prądy stosowane 
w epilacji metodą blend 

…  galwaniczny  i  prąd  wysokiej 
częstotliwości 

16. 

Określić okolice występowania 
nabytego nadmiernego owłosienia 
miejscowego kobiet 

PP 

… 

twarzy, 

okolic 

brodawek 

sutkowych,  barków,  linii  brzucha, 
pleców, 

kończyn 

górnych 

i dolnych 

17. 

Zaplanować długość i wysokość 
łuku brwiowego 

PP 

 

18.  

Wyjaśnić przyczynę powstawania 
blizn po epilacji 

PP 

19.  

Wskazać zastosowanie metody 
sekwencyjnej w epilacji 

PP 

20.  

Określić działanie prądu 
diatermicznego na brodawkę włosa 

PP 

… koagulacji( ścinania białka) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24 

Przebieg testowania 

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  usług  związanych  z  usuwaniem 

zbędnego  owłosienia.  Zadania:  1,  3,  10,  14,  18  i  19  to  zadania  wielokrotnego  wyboru 
i tylko  jedna  odpowiedź  jest  prawidłowa;  zadania:  2,  4,  7,  8,  9,  11,  13,  15,  16  i  20  to 
zadania  wymagające  uzupełnienia  a  5,  6,  12  i  17  to  zadania  z  luką,  w  których  należy 
udzielić krótkiej odpowiedzi. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X  
(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy lub części zdania. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  któreś  zadanie  sprawia  Ci  trudności,  przejdź  do  następnego,  odkładając  jego 

rozwiązanie  na  później,  po  rozwiązaniu  całego  testu.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci 
pytania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

Część I 

 

1.  Przednią cześć korzenia stanowi 

a) 

opuszka, 

b) 

keratynocyt, 

c) 

melanocyt, 

d) 

mieszek. 

 

2.  Anagen to ……………………………………………………………………………… 

……………………………………………………………………………………………… 
 

3.  Włosy porastające uda i podudzia w fazie telogenu znajdują się przez 

a)  10 tygodni, 
b)  4 tygodnie, 
c)  6 tygodni, 
d)  3 tygodnie. 
 

4.  Depilacja to …………………………………………………………………………… 

…………………………………………………………………………………………….. 
…………………………………………………………………………………………….. 
 

5.  W gabinecie kosmetycznym wykonuje się depilację 

 

 

 

 

 

 

 

6.  Przeciwwskazaniami do wykonania depilacji mechanicznej są: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.  Przy depilacji kończyn dolnych wosk nakłada się szpatułką …………………………… 

……………………………………………………………………………………………… 
 

8.  Elektrodą czynną w epilacji jest ………………………………………………………… 

 

9.  Przed zabiegiem fotoepilacji należy …………………………………………………….. 

 

10.  Przy elektrolizie igły wkłuwa się  

a)  równolegle do przebiegu włosa na głębokość 3 mm, 
b)  skośnie do przebiegu włosa na głębokośc 3 – 6 mm, 
c)  równolegle do przebiegu włosa na głębokośc 3 – 6 mm, 
d)  skośnie do przebiegu włosa na głębokośc 6 – 9 mm. 
 

11.  W  pobliżu  katody  w  czasie  przepływu  prądu  występuje  odczyn  ………………..  

a w pobliżu anody odczyn ……………………. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26 

12.  Epilację wykonuje się stosując 

 

 

 

 

 

 

 
13.  Przeciwwskazaniami do wykonania fotoepilacji są …………………………………. 

……………………………………………………………………………………………. 

…………………………………………………………………………………………….. 

 
14.  Fotoepilacja jest najskuteczniejsza u osób o 

a)  jasnej cerze i ciemnych włosach, 
b)  ciemnej cerze i ciemnych włosach, 
c)  ciemnej cerze i jasnych włosach, 
d)  jasnej cerze i jasnych włosach. 

 
15.  W 

metodzie 

blend 

wykorzystuje 

się 

prąd 

……………………… 

prąd 

…………………………….. 

 
Cześć II 
 
16. Nabyte owłosienie miejscowe u kobiet występuje w okolicach ………………………….. 

……………………………………………………………………………………………… 
……………………………………………………………………………………………… 

17. Sporządź schemat określający prawidłową długość i wysokość łuku brwiowego 
 
18. Blizny po epilacji mogą powstawać, gdy: 

a)  igła jest za gruba, 
b)  igła jest za cienka, 
c)  stosuje się prąd o zbyt niskim natężeniu, 
d)  stosuje się prąd o zbyt wysokim natężeniu. 

 
19. Metodę sekwencyjną można stosować w 

a)  termolizie, 
b)  metodzie blend, 
c)  elektrolizie, metodzie blend, 
d)  termolizie, metodzie blend. 

 
20. W termolizie prąd diatermiczny prowadzi w brodawce włosa do ……………………… 

…………………………………………….. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Wykonywanie usług związanych z usuwaniem zbędnego owłosienia 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

Część I 

 

 

 
 
 

 

 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

 
-  


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 
 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 
 

 

10 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28 

 

11 

 
 
 
 

 

 

12 




 

 

 

 

13 

 
 
 
 
 
 

 

14 

 

 

15 

 
 
 
 

 

 

16 

 
 
 
  

 

 

 

 

17 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

18 

 

19 

 

 

20 

 
 
 
 

 

Razem:    

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29 

ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY” 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  jednostce  modułowej  „Wykonywanie  usług  związanych  

z usuwaniem zbędnego owłosienia” przewiduje się zastosowanie zadania typu „próba pracy”, 
gdyż  pozwoli  ono  określić  poziom  ukształtowanych  przez  ucznia  umiejętności  w  tej 
jednostce.  Zadanie  zostało  tak  skonstruowane,  aby  można  było  zbadać  wyszczególniony 
poniżej  układ  umiejętności.  Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  dla  ucznia, 
umożliwiających  uczniowi  wykonanie  zadania  w  określonym  czasie.  Uczeń  powinien  mieć 
udostępnione  stanowisko  kosmetyczne  z  niezbędnym  wyposażeniem  umożliwiającym 
przeprowadzenie depilacji kończyn dolnych ciepłym woskiem. Należy również przygotować 
stanowisko  ogólne,  na  którym  będą  zgromadzone  aparaty, preparaty  kosmetyczne,  materiały 
i  bielizna  zabiegowa  oraz  środki  higieniczne,  spośród  których  uczeń  wybierze  właściwe  
do wykonania swojego zadania. Czas przewidziany na wykonanie zadania wynosi 90 minut. 

 

Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

1.  sporządzić plan pracy, 
2.  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
3.  przygotować preparat do zabiegu, 
4.  nałożyć wosk szpatułką, 
5.  wykonać depilację kończyn dolnych, 
6.  wykonać zabiegi końcowe po depilacji. 

 

Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego: 
1. Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy. 

Opis pracy: 

2. Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu.  

– 

przygotowanie  stanowiska  pracy  kosmetyczki  –  zgromadzenie  na  stanowisku  pracy: 
podgrzewacza do wosku, wkładu do aplikacji wosku, pasków do depilacji, preparatów 
kosmetycznych:  wosku  ciepłego,  preparatu  do  odtłuszczenia  skóry,  kremu  po 
depilacji,  talku,  bielizny  zabiegowej  (tuniki  jednorazowej,  ręcznika),  materiałów 
higienicznych: gazy, ligniny. 

-

  przygotowanie  klienta  do  zabiegu  –  wykluczenie  przeciwwskazań  do  wykonania 

zabiegu, odtłuszczenie skóry kończyn dolnych i posypanie talkiem. 

3. Podgrzanie wosku w woskownicy do odpowiedniej temperatury i sprawdzenie temperatury 

wosku na wewnętrznej części nadgarstka. 

4.  Nałożenie  wosku  –  zanurzyć  szpatułkę  do  połowy  w  wosku,  usunąć  jego  nadmiar  pod 

spodem szpatułki, nanieść wosk na skórę zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów  

5. Nałożenie paska do depilacji, potarcie go energicznie, naciągnięcie skóry i zerwanie paska 

zdecydowanym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.  

 
Czynność  4  i  5  należy  powtarzać  do  momentu  usunięcia  wszystkich  włosów  z  kończyn 
dolnych. 
 
6.  Wykonanie  zabiegów  końcowych  –  zmycie  pozostałości  wosku,  posmarowanie  skóry 

kończyn kremem po depilacji.  

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30 

Treść zadania 

Wykonaj  depilację  ciepłym  woskiem  kończyn  dolnych  zgodnie  z  życzeniem  klientki 

wykorzystując  dostępne  preparaty  kosmetyczne.  Zabieg  powinien  obejmować  następujące 
etapy:  sporządzenie  planu  pracy,  przygotowanie  stanowiska  pracy  do  zabiegu,  wykonanie 
wskazanego  zabiegu.  Na  stanowisku  pracy  przygotowano  wyposażenie  umożliwiające 
wykonanie  zadania.  We  wskazanym  przez  nauczyciela  miejscu  umieszczono  aparaty, 
preparaty  kosmetyczne,  materiały  zabiegowe  oraz  środki  higieniczne,  spośród,  których 
wybierzesz  środki  potrzebne  Ci  do  wykonania  zadania.  Przewidywany  czas  wykonania 
zadania: maksymalnie 90 minut. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonana przez ucznia 

Punkty 

Waga* 

Wynik 

1.   

Sporządzanie planu pracy 

 

0,7 

 

2.   

Przygotowanie stanowiska pracy  

 

0,5 

 

3.   

Wykluczenie przeciwwskazań do wykonania 
zabiegu 

 

0,8 

 

4.   

Przygotowanie klienta do zabiegu 

 

0,6 

 

5.   

Nałożenie wosku na kończynę dolną 

 

0,8 

 

6.   

Nałożenie paska do depilacji 

 

0,5 

 

7.   

Usunięcie włosów 

 

0,8 

 

8.   

Zmycie pozostałości wosku 

 

0,3 

 

9. 

Aplikacja kremu po depilacji 

 

0,5 

 

 

* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności. 
 
Klucz oceniania 

 

20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów  
18  pkt.  czynność  wykonana  bezbłędnie,  drobne  nieprawidłowości  w  umotywowaniu 
dokonywanych działań 
14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy 
10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku przeprowadzonej 
korekty naprawiono 
7  pkt.  –  najważniejsze  elementy  danej  czynności  zostały  wykonane,  wykonanie  jednak  całej 
czynności wymagało dokonania wielu poprawek 
0 pkt. – czynność wykonana błędnie 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

 

Ocena 

Minimalna liczba 

uzyskanych punktów 

dopuszczający 

80 

dostateczny 

100 

dobry 

130 

bardzo dobry 

150 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31 

7. LITERATURA 
 

1.  Dylewska-Grzelakowska J.: Kosmetyka stosowana, wydanie IV. WSiP, Warszawa 1999 
2.  Peters I. B.: Kosmetyka – podręcznik do nauki zawodu – poradnik. Rea, Warszawa 2002 
3.  Mika T.: Fizykoterapia, wydanie II. PZWL, Warszawa 
4.  Strabuczyński  G.,  Strabuczyńska-Lupa  A.:  Medycyna  fizykalna,  wydanie  II.  PZWL, 

Warszawa. 

 
Czasopismo: 
1.  Słońce i uroda