KONSPEKT

Temat: Doskonalenie kraulowych ruchów nóg na grzbiecie.i piersiach.

Nauka pracy RR do kraula na piersiach.

Cele główne lekcji:

1. Umiejętności: doskonalenie ruchów NN do nauki kraula na grzbiecie, nauka pracy RR do kraula na piersiach, skoki na NN do wody głębokiej,

2. Motoryczność: kształtowanie koordynacji ruchowej i siły mięśni RR ,

3. Wiadomości: Prawidłowe ułożenie ciała na wodzie .

4. Akcent wychowawczy : pomoc koleżeńska , samodyscyplina.

Miejsce zajęć: pływalnia kryta

Czas trwania: 45 min.

Klasa: II

Liczba ćwiczących: 15

Przybory i przyrządy: deski, żerdź ratownicza, piłki.

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozowanie

Uwagi organizacyjno - metodyczne

1.Czynności organizacyjno- porządkowe.

2.Motywacja do zajęć.

3.Rozgrzewka

4. Zabawa ożywiająca.

  1. Zbiórka podanie tematu lekcji.

  2. Powitanie sportowe i sprawdzenie obecności.

  3. Sprawdzenie gotowości do zajęć.

  4. Podanie tematu lekcji.

  5. Omówienie założeń lekcji.

Na lądzie:

  1. Krążenia RR w przód i tył równoległe.

  2. Naprzemianstronne krążenia RR w przód i tył.

  3. Lekki rozkrok- krążenie bioder w lewą i prawą stronę.

  4. Opad tułowia w przód - skrętoskłony.

  5. 20 przysiadów.

  6. 10 ugięć w podporze leżąc przodem.

  7. P.w. stojąc w rozkroku - chwyt za stopę - rozciąganie mięśni uda L i P.

  8. P.w. siad prosty, RR w bok - siad równoważny.

Przejście pod natrysk.

1 „Parzące piłeczki.”- 2 grupy po przeciwnych stronach basenu przedzielonego liną torową.na sygnał N U przerzucają piłki

3-4 min

7min.

W dwuszeregu.

Rozsypka.

2 grupy stoją na przeciwległych stronach basenu. Basen podzielony na dwie części. 2x

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozowanie

Uwagi organizacyjno - metodyczne

5. Część główna -kształtowanie

umiejętności,

doskonalenie

sprawności

6.Ćw. Uspakajające.

7.Czynności organizacyjne

8.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym.

z jednej na drugą strone tak szybko , aby jak najkrócej znajdowały się one na własnym akwenie .Wygrywa zespół ,który w momencie zakończenia zabawy będzie miał jak najmniej piłek po swojej stronie.

.

Doskonalenie pracy NN do kraula na piersiach i grzbiecie :

-poślizg na piersiach z deską (chwyt niski )naprzemianstronne ruchy nóg

-poślizg na grzbiecie z deską (chwy deski przy piersiach ) naprzemianstronne ruchy nóg

-poślizg na grzbiecie z deską (chwyt deski przy kolanach) naprzemianstronne ruchy nóg

-poślizg na grzbiecie z deską (Chwyt deski przy kolanach ,następnie U stara się przenieść deskę za głowę )

Nauka ruchów ramion do kraula na piersiach

1. Kraulowe ruchy rąk nad wodą w opadzie tułowia .To samo ćwiczenie z zanurzaniem ramion.

2. Ruch jednego ramienia z imitacją oddechu (wdech przez skręt głowy)-to samo z drugim ramieniem .

3.Kraulowe ruchy rąk w wodzie w marszu ,w opadzie tułowia -bez oddechu i z oddechem.

4.Leżenie na piersiach przy brzegu basenu , głowa w wodzie ,nogi oparte o brzeg -kraulowe ruchy ramion .

5.Ze współ ćwiczącym ,leżenie na piersiach ,partner przytrzymuje za nogi -kraulowa praca rąk ;najpierw w staniu ,następnie w ruchu

6.Ramiona z deską w przodzie -„dokładanka”

7.Praca ramion do kraula z deską -bez oddechu , następnie próba wykonania ćwiczenia z oddechem.

8.Próba przepłynięcia kilku metrów bez deski -bez oddechu ,kto potrafi z oddechem.

Skoki do wody

-kto wyżej

-kto dalej

-do celu

RR oparte o brzeg basenu-U wykonują wdechy i wydechy do wody.

Zbiórka i sprawdzenie obecności .Omówienie lekcji ,pochwała dla wszystkich uczniów -wyróżnienie dla najlepszych.

Zachęcenie U do korzystania z pływalni w czasie wolnym

2 - 3 min.

20min.

.

2x

2x

2x

2x

5min

2-3min

2-min

1min

Strefa wody płytkiej oddzielona liną od pozostałej części basenu.

Rozdanie desek

N zwraca uwagę na poprawną pracę nóg. i poprawnie ustawione ramiona adekwatnie do wykonywanego ćwiczenia

Nauczyciel stosuje pokaz ,motywuje ,nagradza.

Czuwa nad odpowiednim tempem ćw.,koryguje U

-na brzegu basenu

Najlepsza strona o Kulturze Fizycznej:

www.konspektywf.prv.pl