Konspekt nr 1

Temat: Nauczanie pracy nóg do kraula na piersiach.

CELE GŁÓWNE LEKCJI:

-UMIEJĘTNOŚCI : oswojenie z wodą, nauczanie poszczególnych elementów techniki pływania kraulem na piersiach.

-WIADOMOŚCI : z zakresu technik pływackich..

-MOTORYCZNOŚĆ: orientacja, szybkość.

-AKCENT WYCH. : rywalizacja, współpraca w grupie.

MIEJSCE ĆWICZEŃ : pływalnia kryta

CZAS ZAJĘĆ : 45 minut

KLASA\LICZBA\PŁEĆ : 5 \ 10 \ chłopcy

PRZYBORY : deski,obręcze.

DATA : 18.09.2006 r.

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

DOZOW.

UWAGI ORG.-METOD.

I. Zorganizowanie

grupy

1. Zbiórka w szeregu.

2. Powitanie sportowe grupy.

3. Sprawdzenie obecności.

Kontrola ubioru i czystości ciała.

2 min

- zdjęcie biżuterii

- stroje pływackie, czepki

II. Motywacja

do aktywnego

udziału w lekcji

1. Podanie tematu i zadań lekcji

2. Motywacja do aktywnego udziału w zajęciach.

1 min

- jest najszybszym

sposobem pływania

w pływaniu sportowym.

III. Rozgrzewka,

psychomotoryka, profilaktyka

1. Pozycja rozkroczna: skłony tułowia w przód z pogłębieniem (1,2,3) - wyprost tułowia.

2. Pozycja j.w.: naprzemianstronne krążenia ramion w przód i w tył.

3. Pozycja j.w.: krążenia bioder w prawo i lewą stronę.

4. Siad prosty podparty: krążenia głowy w prawą i lewą stronę, ruchy potakiwania i przeczenia.

5. Siad skrzyżny: krążenia stopy (P i L) w prawą i lewą stronę, zginanie grzbietowe i podeszwowe.

6. Pozycja rozkroczna: krążenia kolan do wewnątrz i na zewnątrz.

METODYKA NAUCZANIA RUCHÓW NÓG DO KRAULA NA PIERSIACH

Pokaz i objaśnienie

1. Leżenie przodem na ławeczce - ruchy nóg do kraula na piersiach. Wejście do wody i ustawienie w dwóch szeregach.

2. Zabawa ożywiająca „Natarcie" na sygnał prowadzącego uczniowie biegną na przeciwną stronę basenu. W miejscu spotkania się szeregów wydają okrzyk „HURA". Wygrywa zespół, który pierwszy ustawi się przy przeciwnej ścianie basenu.

8 min

- ręce ułożone na biodrach

- siad na desce

- ręce ułożone na kolanach

IV. Kształtowa-

nie umiejętności i doskonalenie

sprawności

1. Ćwiczenia oddechowe.

Opad T w przód, chwyt oburącz za przelew basenu na szerokość barków:

a) wdech - uniesienie głowy nad powierzchnię wody,

b) wydech - głowa w wodzie między ramionami.

2.„Fontanna"- kraulowe ruchy nóg w leżeniu na piersiach, przy ścianie basenu.

3. „Gejzery" - ćwiczący chwytają obręcz i kładą się na piersiach wykonując

naprzemianstronne ruchy nóg.

4. Zabawa doskonaląca leżenie na wodzie - „Karuzela", uczniowie w kołach odliczają dodwóch, koło obraca się (w lewo lub w prawo). Na sygnał prowadzącego jedynki kładą się na wodzie na grzbiecie, z nogami skierowanymi do środka koła i wykonują naprzemianstronne ruchy nóg.

5. W leżeniu na piersiach przy brzegu, odepchnięcie od ściany i powrót za pomocą ruchów nóg - wydech do wody.

6. „Badacze dna" - uczniowie przepływają pod obręczą (trzymaną przez prowadzącego) przy pomocy naprzemianstronnych ruchów nóg.

7. Ze współćwiczącym - ruchy nóg do kraula na piersiach

a) w miejscu,

b) w ruchu.

- bez oddychania i z oddychaniem.

8. Skoki „delfina” - pływanie pod wodą (wydech do wody).

9. Kraulowe ruchy nóg z deską.

10. „Skoki do dziupli”.

27min

- objaśnienie krótkie i zwięzłe,

V. Uspokojenie

organizmu

1. Leżenie na grzbiecie - głębokie wdechy i wydechy.

2. „Czaty w wodzie” - uczniowie poruszają się w stronę nauczyciela. W momencie gdy

nauczyciel odwróci się w ich stronę muszą stać bez ruchu.

4 min

- deska ułożona pod

biodrami

VI. Czynności organizacyjno-

porządkowe

1. Zbiórka w dwuszeregu - omówienie lekcji.

2. Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenia.

2 min

- niećwiczący odkładają

sprzęt na wyznaczone

miejsce

VII. Nastawienie

do aktywności w

czasie wolnym

1. Zachęcenie do regularnych ćwiczeń.

2. Pożegnanie grupy

1 min

Prowadzący: Marek Kloc