Dydaktyka Techniki-konspekt1, Politechnika Lubelska, Studia, Studia, Wychowanie Techniczne-wszystkie lata, 2, dydaktyka


Temat: Montaż obwodów elektrycznych - wykonanie przedłużacza.

Cele:

  1. Wiadomości - uczeń powinien znać budowę podstawowego obwodu elektrycznego, symbole techniczne podstawowych elementów elektrycznych.

  2. Umiejętności - uczeń potrafi zaprojektować proces wykonania przedłużacza i potrafi posługiwać się narzędziami w sposób bezpieczny i zgodny z ich przeznaczeniem.

  3. Postaw - zwrócenie uwagi na organizację i porządek na stanowisku pracy oraz estetykę wykonania wyrobu.

Metody dydaktyczne:

podająca, opis, pokaz, pogadanka, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze z symbolami technicznymi elementów elektrycznych, przyrządy kreślarskie, tablica, kreda, przykładowy rysunek schematu obwodu elektrycznego, śrubokręt, kombinerki, przewód elektryczny, gniazdo wtykowe, wtyczka.

Formy pracy:

zbiorowa, indywidualna.

Czas zajęć:

2 godz. (90 min.)

Faza lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Czas

1

2

3

4

Uświadomienie

celu działania

Zwrócenie uwagi uczniów na szerokie zastosowanie elektryczności w życiu codziennym i związane z tym podstawowe umiejętności obsługi i konserwacji urządzeń elektrycznych. Nauczyciel szczególnie zwraca uwagę na konieczność posiadania umiejętności w zakresie podstawowych napraw i konserwacji.

Wytworzenie pozytywnej motywacji i zrozumienie powszechności stosowania urządzeń elektrycznych.

8

Analiza

Przedstawienie schematu prostej instalacji elektrycznej zawierającej źródło zasilania, przewód, gniazda wtykowe. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na potrzebne materiały.

Na podstawie opisu nauczyciela uczniowie analizują zakres materiałów potrzebnych do wykonania ćwiczenia. Notują podstawowe wiadomości z zakresu budowy instalacji elektrycznej.

15

Planowanie

Nauczyciel przedstawia kolejne etapy procesu konstruowania przedłużacza, ze zwróceniem uwagi na prawidłowość wykonania rysunku technicznego (zaznajamia z symbolami elektrycznymi stosowanymi w rysunku technicznym). Nauczyciel przedstawia plansze z symbolami elektrycznymi, przykładowymi obwodami elektrycznymi. Zwraca uwagę na estetykę rysunku.

Zapoznanie się z etapami procesu konstruowania, analizowanie przykładowych schematów obwodów elektrycznych i na podstawie tych że schematów, wykonanie własnego projektu.

12

Przygotowanie

Nauczyciel wyposaża stanowiska pracy w materiały, zwraca uwagę uczniów na ład i porządek na stanowisku pracy zarówno przed przystąpieniem jak i w trakcie wykonywania pracy. Nauczyciel udziela instruktażu prawidłowego i bezpiecznego posługiwania się narzędziami.

Uczniowie organizują stanowisko pracy zwracając uwagę na porządek i ład (ergonomiczność stanowiska pracy), przygotowują materiały.

5

Wykonanie

Nauczyciel kontroluje pracę uczniów, w razie wystąpienia trudności udziela instruktażu.

Uczniowie wykonują czynności związane z celem ćwiczenia:

odmierzają przewody o odpowiedniej długości, cięcie przewodów, przygotowują przewód do łączenia (usunięcie instalacji), połączenie przewodu z gniazdem wtykowym i wtyczką.

35

Ocena

Nauczyciel sprawdza poprawność i estetykę wykonania przedłużacza, sprawdza poprawność działania, zwraca uwagę na nieprawidłowości i omawia je.

Uczniowie biorą czynny udział w procesie wspólnej oceny prac. Zapoznają się z ewentualnymi błędami i przyczynami ich powstania oraz sposobami ich usunięcia.

10

Zakończenie

Nauczyciel zabezpiecza narzędzia, zwraca uwagę na uporządkowanie stanowiska pracy i pracowni techniki. Zapoznaje uczniów z tematem przyszłych zajęć. Dziękuje uczniom za aktywny udział w zajęciach.

Uczniowie składają narzędzia w określonym miejscu, uporządkowują stanowiska pracy i pracownię techniczną. Zapoznają się z tematem przyszłych zajęć.

5


