Scenariusz spotkania z rodzicami w klasie I, Konspekty


Scenariusz spotkania z rodzicami w klasie I

Temat: Wpływ rodziny na organizację czasu wolnego

Cele:

czasu przez dzieci, ich znaczenie dla prawidłowego rozwoju

(wady postawy, osłabiona odporność, agresja, znudzenie, zubożenie słownictwa)

Metody pracy:

- wykład, dyskusja, burza mózgów, praca w grupach, praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

- kartki z argumentami, plakat, tablica, kreda, kserówki, kartki, mazaki, ankieta, długopisy

Przebieg zajęć

Dozowanie

Uwagi

1.Przywitanie:

*Nauczyciel wita rodziców uśmiechem

i uściskiem dłoni w drzwiach

*Na rodziców czekają ciastka i kawa

*Rodzice zajmują dowolne miejsca

2.Nauczyciel przedstawia temat spotkania czyli „Wpływ rodziny na organizację czasu wolnego”, przebieg spotkania wymieniając etapy pracy oraz całkowity czas spotkania- czyli około 1 godzinę.

3. Nauczyciel odczytuje krótki referat jako wprowadzenie do tematu (Załącznik nr 1 )

4.Ćwiczenie 1.

Podział rodziców na 2 grupy.

Zadaniem grup jest posegregowanie

przygotowanych na kartkach argumentów (załącznik nr 2) które przemawiają na korzyść spędzania wolnego czasu przed TV i komputerem, a czynnym wypoczynkiem.

Dyskusja, zastanowienie się nad podanymi przez nauczyciela i innymi rozwiązaniami odnośnie organizacji czasu wolnego uczniów. Sugestie nauczyciel spisuje na plakacie, który będzie wisiał w klasie, aby dzieci mogły mobilizować rodziców do aktywnego spędzania czasu wolnego.

5.Ćwiczenie 2.

Nauczyciel rysuje na tablicy koło, pod nim wiesza plakat, na którym są podane różne formy spędzania czasu wolnego po szkole:
sport, zadanie domowe, hobby, oglądanie telewizji, słuchanie radia, spotkania z rówieśnikami, czytanie książki, inne

Zadaniem rodziców jest podzielenie na kartce koła na kawałki obrazujące czas jaki poświęcany jest danej czynności. Nie trzeba wybierać wszystkich podanych na tablicy haseł. Nauczyciel zadaje pytanie: „jak myślicie, ile czasu zajmą poszczególne formy spędzania czasu po szkole waszemu dziecku?”
Rodzice dzielą się swoimi spostrzeżeniami.

6. Nauczyciel prezentuje rodzicom jakie obecnie prowadzone są zajęcia pozalekcyjne, każdemu wręcza ich spis na kartce z ich opisem. Nauczyciel wyraża swoje subiektywne zdanie na temat każdego dziecka o jego zaletach i talentach, które można by rozwijać.

7. Nauczyciel prosi o wypełnienie krótkiej ankiety na temat przebiegu zajęć

(Załącznik nr 3)

8. Nauczyciel dziękuje za przybycie, rozdaje rodzicom kartki z dokładnymi datami następnych spotkań i poruszanymi tematami. Rodzice mogą zgłaszać swoje sugestie

9. Pożegnanie

Schodzenie się rodziców około

10 minut

3 minuty

7 minut

15 minut

15 minut

10 minut

5 minut

5 minut

Krzesła ustawione są na kształt podkowy

Załącznik nr 1.

Proszę Państwa!

Wspólnym celem szkoły i rodziny powinno być dobro dziecka, dbałość o jego harmonijny rozwój. Wiele problemów wiąże się między innymi ze złym wykorzystaniem czasu wolnego. Praktyka wskazuje, że uczniowie posiadają go dużo, ale ze sposobem jego właściwego zagospodarowania mają poważne problemy. W dobie myśli technicznej dzieci nie chcą spędzać wolnego czasu na czytaniu książek, spacerach, czy nawet zabawach na podwórku. Wolą ten czas przeznaczyć na oglądanie filmów lub granie w gry komputerowe. Psycholodzy

upatrują tu winę rodziców, którzy niejednokrotnie są wzorcem dla dzieci, bo sami tak spędzają czas wolny. Na sposób spędzania czasu wolnego dziecka mają wpływ również inne czynniki takie jak: tradycje środowiskowe, poziom zamożności, typ miejscowości i jej usytuowanie (miasto, wieś). Wielu rodziców nie ma za złe, że ich dziecko czas wolny spędza przed ekranem TV, czy komputera, gdyż mają wolny czas dla siebie. Inni nie potrafią zorganizować wolnych chwil ku wspólnej radości. Takie postępowanie budzi niepokój. Na

szczęście wielu jest też rodziców, którzy doskonale radzą sobie z tym problemem i potrafią właściwie zagospodarować wolny czas swoim pociechom. Można zadać pytanie:

Jak prawidłowo zorganizować czas wolny naszego dziecka? Odpowiedzi jest wiele. Jedna z nich brzmi: nie zapominajmy, że wielkim darem, który można ofiarować naszemu dziecku jest zabawa, zachęta do niej i stworzenie odpowiednich warunków. Jest to metoda uczenia się,

sposób kształcenia zmysłów i zdobywania umiejętności. Pomysłem mogą być także wspólne zajęcia: majsterkowanie, gotowanie, prace w ogródku. Jeśli mamy mało czasu dla dziecka, powinniśmy wykorzystać go mądrze np. czytając mu codziennie przez 20 minut. Kształtuje to na całe życie nawyk czytania i uczy wartości moralnych. Wspaniałym rozwiązaniem może być spędzanie wolnego czasu w ruchu, na świeżym powietrzu. Należy zachęcać dzieci do aktywności fizycznej: gry w piłkę, jazdy na rowerze, rolkach, biegu, spaceru, pływania uczestnictwa w kursach tańca. Nie można pozwolić, aby telewizja i komputer odbierały naszym pociechom czas na sport i czynną rekreację. Wychowanie człowieka zdrowego fizycznie wymaga zapewnienia dziecku równowagi pomiędzy aktywnością umysłową i fizyczną. Dlatego też po nauce w szkole wskazane jest spędzanie czasu wolnego w ruchu i na świeżym powietrzu. Obecnie zauważyć można tendencje ubożenia form spędzania czasu wolnego. Konieczne jest zastanowienie się nad tym problemem- stąd też dzisiejszy

temat spotkania.

Załącznik nr 2

Umiejętność współdziałania w grupie

Pogłębianie wiedzy

Rozwijanie zainteresowań

Bogacenie słownictwa

Przyswajanie gotowej wiedzy

Sprawność fizyczna

Bezpośredni kontakt z drugim

człowiekiem

Zdrowie

Poprawa

odporności

Zgrabna sylwetka

Dotlenienie organizmu

Doskonalenie mocy i

siły

Załącznik nr 3

Ankieta z przebiegu zajęć

  1. Jak oceniasz przygotowanie nauczyciela do zajęć

  1. dobrze

  2. przeciętnie

  3. słabo

  1. Czy podobała Ci się taka forma spotkań i pracy?

  1. tak

  2. nie

  1. Co sądzisz o długości trwania zajęć?

  1. spotkanie było za długie

  2. spotkanie było za krótkie

  3. spotkanie było w sam raz

  1. Propozycje tematów, które chcieliby Państwo, żeby były poruszone na naszych spotkaniach:


