Godzina wych.-scenariusz lekcji, elementy socjoterapii


SCENARIUSZ LEKCJI

Godzina wychowawcza

Temat: Dlaczego warto mieć przyjaciół?

Czas trwania: 1 godzina lekcyjna.

Cel główny: nabywanie umiejętności rozróżniania i pielęgnowania uczuć koleżeństwa i przyjaźni.

Cele szczegółowe:

Organizacja:

Przebieg lekcji:

Nauczyciel wprowadza uczniów w temat lekcji - hasło krzyżówki określi nam problematykę naszych zajęć (imiona uczniów pochodzące z waszej klasy należy dopasować do schematu krzyżówki).

W

ł

A

T

U

K

M

S

W

C

K

N

R

T

R

N

Ł

S

G

I

K

R

E

N

B

T

Uczniowie odczytują hasło „Przyjaciele” chórem, a nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy: Dlaczego warto mieć przyjaciół? oraz motto, które będzie przyświecać podczas zajęć: „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”.
/ Albert Einstein /
4 min.

Następnie nauczyciel zwraca się do uczniów z pytaniem: Z czym kojarzy się wam słowo przyjaciel?

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

Uczniowie podchodzą do tablicy i zapisują swoje skojarzenia.

Metoda pracy z dużą grupą - „burza mózgów”. Celem tej metody jest nagromadzenie w krótkim czasie dużej ilości pomysłów dla problemu czy zadania, a także wzmocnienie aktywności pojedynczych uczniów oraz współpraca w grupie. Wypowiedzi są zapisywane w sposób widoczny. Metoda ta umożliwia poszerzenie tematu i pozwala na szukanie możliwości rozwiązań własnego problemu.

Praca w plenum 3 min

Nauczyciel czyta uczniom wiersz Sary Bronzo pt. Być przyjacielem.

Być przyjacielem
To umieć patrzeć na drugiego człowieka
W chwilach radości i chwilach smutku
I potrafić dzielić to z nim.

Być przyjacielem
To umieć dostrzegać
Dobro i piękno,
Które posiada każda istota,
I potrafić je podziwiać.

Być przyjacielem
To umieć zawsze dziękować
I uszczęśliwiać drugiego.

Być przyjacielem
To znaczy stanąć u boku tego,
Kto stracił wszelką nadzieję,
I darzyć go miłością.

Potem mówi: Pierwszym etapem przyjaźni bywa koleżeństwo. Dzieje się tak dlatego, że pierwsze więzi uczuciowe miedzy ludźmi wytwarzają się wskutek wspólnych zainteresowań tymi samymi sprawami.

5 min.

1. Nauczyciel zwraca się do uczniów z pytaniem: Jak rozumiecie słowo przyjaźń i koleżeństwo? Wymieńcie cechy przyjaźni i koleżeństwa.

Uczniowie pracują w grupach, wypisują na arkuszach papieru odpowiedzi na zadane pytanie. Następnie wybierają przedstawiciela, który odczyta wyniki pracy.

Przewidywane odpowiedzi uczniów:

Cechy przyjaźni:

Cechy koleżeństwa:

zaufanie,
pomoc,
szczerość,
oddanie,
odpowiedzialność,
wierność,
dobroć,
wspólne spędzanie czasu,

wzajemne zwierzania,
akceptacja drugiego człowieka - widzenie w nim dobra, ...

bezinteresowność,
szczerość,
życzliwość,
wyrozumiałość
solidarność,
cierpliwość,
gotowość do wspólnej zabawy, ...


Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy na forum klasy. Omawiają wspólnie z nauczycielem podobieństwa i różnice pomiędzy
koleżeństwemprzyjaźnią.

Nauczyciel podsumowując wyniki pracy grup podkreśla, iż przyjaźń i koleżeństwo to pojęcia pokrewne. Mimo cech wspólnych koleżeństwa i przyjaźni, które się nawzajem przenikają i uzupełniają, należy zauważyć, że różnią się między sobą w widoczny sposób.

Koleżeństwo jest wcześniejszą formą stosunków interpersonalnych niż przyjaźń. Może ono, ale nie musi przerodzić się w przyjaźń. Zazwyczaj ma się jednego przyjaciela lub w ogóle się go nie ma, podczas gdy kolegów można mieć wielu. Koleżeństwo jest rodzajem więzi, która wynika z okoliczności od człowieka niezależnych, łączy ludzi czy chcą, czy nie, np. koleżanki i koledzy z klasy.

Różnica przyjaźni i koleżeństwa dot. stopnia intensywności uczuć. W przyjaźni na pierwszy plan wysuwają się przeżycia uczuciowe. Przyjaźń ma charakter bardziej osobisty, wymaga często wyrzeczeń i poświęcenia dla dobra przyjaciela. Podstawę przyjaźni stanowi bliski stosunek uczuciowy wiążący ludzi ze sobą ze względu na wspólne zainteresowania, wzajemne zrozumienie i zaufanie. Natomiast w koleżeństwie stosunki przebiegają bardziej formalnie i oschle. Przyjaźń opiera się na indywidualnym i subiektywnym sposobie postrzegania przyjaciela i własnym subiektywnym sposobie interpretowania jego zachowań.

2. Nauczyciel prosi uczniów o sprawdzenie jak definiuje te dwa pojęcia Słownik Języka Polskiego.

3. Wychowawca wskazuje na to, że duże znaczenie w relacjach przyjaźni odgrywa otwartość na drugiego człowieka, dostrzeganie jego problemów oraz wrażliwość na nieszczęście przyjaciela, a to wiąże się z pojęciem empatii.

Empatia - w psychologii termin oznaczający umiejętność wczuwania się w czyjeś emocje.

Osoba nie posiadająca tej umiejętności jest "ślepa" emocjonalnie i nie potrafi ocenić ani dostrzec stanów emocjonalnych innych osób.

Osoba posiadająca tę umiejętność potrafi na podstawie obserwacji zachowania, mimiki twarzy, ruchów ciała i sposobu mówienia odgadnąć stan emocjonalny obserwowanej osoby.

Empatia, obok asertywności jest jedną z dwóch podstawowych umiejętności wchodzących w skład tzw. Inteligencji emocjonalnej.

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Empatia"

W relacjach przyjaźni należy pamiętać o postawach asertywnych oraz o tym, iż mamy prawo do wyrażania swoich opinii, potrzeb, uczuć - tak długo dopóki nie ranimy innych. Asertywność to droga do trwałych przyjaźni. Zachowanie asertywne stoi na straży godności ludzkiej.

15 min.

4. Nauczyciel prosi uczniów, aby w grupach przygotowali scenki prezentujące postawy asertywne. Każda grupa wybiera swoich przedstawicieli.

Tematy scenek:

5 min.

5. Nauczyciel pyta uczniów:

Czy fakt posiadania przyjaciela oznacza, że zatrzymamy go przy sobie do końca życia?

Czy przyjaźń dana nam jest na zawsze?

Co należy robić, aby przyjaźń przetrwała?

Uczniowie dyskutują z nauczycielem.

3 min.

6. Nauczyciel mówi: nie każdy z was ma przyjaciela, ale każdy pragnie go mieć. Jak czuje się człowiek, który nie ma przyjaciół?

Uczniowie odpowiadają na zadane pytanie.

3 min.

Nauczyciel mówi: przyjaźń jest najwyższą formą koleżeństwa. W stosunkach przyjaźni należy skupić uwagę na drugiej osobie i w wielu sytuacjach zapomnieć o swoim „ja”. Następnie prosi każdego z uczniów o dokończenie zdania:

Dokończ zdanie!

Warto mieć przyjaciół, ponieważ .......................................................................

2 min.

Ankieta ewaluacyjna

Drodzy uczniowie!

Bardzo proszę Was o udzielenie szczerych odpowiedzi na poniższe pytania dot. przeprowadzonych zajęć. Mam nadzieję, iż pomogą one mi w dalszej pracy.

  1. Jak oceniasz atmosferę panującą na zajęciach?

(Ocenę wyraź stopniem w skali od 1do 6)

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

  1. Czy temat lekcji był interesujący, na ile?

  1. 0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    Czy chętnie uczestniczyłeś w zabawie?

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

4. Czy zdobyte doświadczenie życiowe wykorzystasz w sytuacjach życia codziennego?

tak/nie

2 min.

1

przyjaciel

41

61

51

31

2

1

41

61

51

2

1

31

41

61

51

2

1

31


