konspekt gimnazjum, studia, konspekty zajęć integracyjnych


Konspekt zajęć integrujących

Wiek: Młodzież gimnazjalna

Rodzaj zajęć: zajęcia integrujące

Temat: Gry i zabawy integracyjne


Cele:
Integracja grupy
Zaspokojenie potrzeby akceptacji, ekspresji

Kształtowanie postawy empatii
Doskonalenie umiejętności komunikacyjnych i wzajemnego zrozumienia
Kształcenie umiejętności wyrażania swoich myśli i uczuć
Przeciwdziałanie agresji

Metody:
Zabawa integracyjna, pogadanka, burza mózgów, praca w grupie.

Przebieg zajęć


Wprowadzenie
Wychowawca zaznacza, że nikt nie jest samoistną wyspą. Każde spotkanie z drugim człowiekiem jest okazją do nawiązania bliższego kontaktu.
Zabawa integracyjna „Iskierka”

Uczniowie tworzą koła trzymając się za ręce. Przekazują sobie uścisk dłoni kolejno, po otrzymaniu uścisku od kolegi. Prowadzący zaczyna mówiąc „iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk”
3. Rozmowa
Rozmowa zainicjowana zostanie pytaniem : jakie cechy ułatwiają nawiązanie i stworzenie prawdziwej więzi między ludźmi? Grupa zapisuje na kartce wymyślone cechy.
4. Cechy budujące więź duchową - burza mózgów
Młodzież tworzy listę cech budujących więź duchową( np. umiejętność słuchania, szacunek, akceptacja). Zapisuje cechy na arkuszu.
5. Dyskusja
Z utworzonej listy wychowankowie wybierają kolejno cechy i dyskutują na temat jak dana cecha przyczynia się do budowania więzi duchowej między ludźmi. Wychowawca uzupełnia wypowiedzi.
6. Zabawa pt. „Lubię w Tobie”
Każdy uczestnik otrzymuje papierowe serca z imionami pozostałych uczestników zabawy, na których należy wpisać jedno pozytywne zdanie o osobie, której imię jest na sercu. Serca te posyłamy w kręgu tak, by każdy wpisał się wszystkim uczestnikom. Na koniec każdy wychowanek otrzymuje swoje papierowe serce, na którym ma tyle pozytywnych informacji o sobie, ile jest uczestników. Ochotnicy czytają informacje z serc na głos.
7. Typ relacji z ludźmi.
Wychowawca prosi wychowanków, aby wymienili typy relacji między ludźmi (np. koleżeństwo, przyjaźń, itp.)
8. Elementy budujące i utrudniające więź - pogadanka
Co buduje więź, co niszczy więzi międzyludzkie? (np. szczerość, troska, niechęć, wrogość itp.) Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby lepiej budować więź między ludźmi?
9. Praca w grupie „Jesteś dla mnie ważny”
Wychowankowie otrzymują od nauczyciela wycięte z papieru kwiaty , środki kwiatów podpisują imieniem. Na kolejnych płatkach zapisują imiona kolegów a następnie wpisują zdanie do uzupełnienia: Dobrze, że jesteś z nami, bo: (np. pożyczasz mi zeszyty, pomagasz mi, jesteś uprzejmy, koleżeński itp.)
Wykonawszy zadanie, kolejno ,ochotnicy czytają zdania, które zapisali w konturze płatków. Wycinają je, a następnie wręczają adresatom zdań.
10.Podsumowanie
Wychowawca wskazuje dwa klucze do ludzkich serc: szczerość i empatię. Wręcza każdemu uczestnikowi zajęć zawarte w formie wiersza tzw. „mądrości życiowe”


RECEPTA NA ZGODĘ.

Po przebudzeniu gimnastyka na wywołanie uśmiechu od ucha do ucha, po śniadaniu łyżeczka eliksiru na wrażliwość, 1x dziennie smarować maścią na zapominanie uraz, miłe słowo między posiłkami, a w miarę potrzeby pędzlowanie miodem ostrego języka, wieczorem zakrapianie oczu kroplami na ludzkie spojrzenie. Kurację zakończyć okładami z dobrej woli.

RECEPTA NA PRZYJAŹŃ

Szczypta szacunku, wiele dobroci dla siebie i innych, 10 kropli uśmiechu , kilogram zaufania i tolerancji, kapsułka czasu, ucho sowy, ziele lubczyku. Składniki dobrze wymieszać w misce rozumu. Przed użyciem wstrząsnąć. Stosować 2x dziennie przed posiłkiem.

RECEPTA NA ZDROWIE.

Z rana szklaneczka wody doda ci urody, potem gimnastyka ciała rewelacyjnie zadziała. Obiad wśród rodziny to dla zdrówka cenne godziny. Przyjaciele sił dodają i tak zdrowiu pomagają. Soczek z witaminą grzeczności doda ci witalności.


RECEPTA NA GOŚCINNOŚĆ.

By gościnnym być i pogodnie żyć , należy rano we dnie i w nocy udzielać wszystkim wielkiej pomocy. Już rankiem uśmiech rozsyłaj w koło, aby i innym było wesoło. W południe otwórz drzwi swego domu i nie odmawiaj wstępu nikomu. Weź gram herbaty, 2 łyżki miodu, garstkę rozumu, szczyptę rozmowy i dobrej rady. Aby i wieczór twój był pogodny, bądź gościom miły, sobie swobodny.





