Konspekt zajęć z arteterapii na tamat integracji

KONSPEKT ZAJĘĆ

Temat : Nasza pierwsza integracja

Problem : Integracja studentów pedagogiki

Czas pracy : 1 h

Adresat : Osoby, które ukończyły studia pedagogiczne

Cel główny : Integracja studentów pedagogiki

Cele operacyjne : - usprawnienie komunikacji i współpracy

- stworzenie przyjaznej atmosfery w grupie

- rozwijanie kreatywnego myślenia

Formy pracy : Indywidualna, w grupach

Przebieg zajęć :

Ćwiczenie wstępne :

Jak się wydostać ? ( 5 minut ) wolny środek sali

Uczestnicy dobierają się w pary. Każdy uczestnik z pary ma zawiązane ręce sznurkiem, tak by nachodziły one w parach, by powstał krzyż. Zadaniem każdego uczestnika jest wydostać ręce i swoją osobę z zaplątania. Jeżeli uczestnicy po pewnym czasie nadal mają problemy z oddzieleniem się od siebie, prowadzący pokazuje rozwiązanie.

Ćwiczenia główne :

Linia urodzin ( 5 minut ) wolny środek sali

Prowadzący rysuje na środku pomieszczenia lub przykleja dobrze widoczną taśmę na podłogę długą linię. Następnie prosi, by to zadanie wykonać beż użycia słów i dźwięków. Zadanie polega tym, by cała grupa ustawiła się na linii, zgodnie z datą urodzin, zaczynając od stycznia.

Kim jestem ? ( 10 minut ) wolny środek sali

Uczestnicy dobierają się w pary, prowadzący na plecach każdej osoby szpilką lub taśmą umieszczają małą karteczkę z pewną postacią. To co widnieje na karteczce, to dana osoba wciela się w daną postać. Zadaniem każdego uczestnika jest naprowadzenie drugiej osoby z pary, na to kim ona jest. Należy naprowadzać osobę przy pomocy gestykulacji i słów. Jednak istnieje pewien haczyk. Osoba, która zgaduje kim jest musi tak zadawać pytania, by druga osoba z pary mogła na nie odpowiedzieć „tak” bądź „nie”.

Osoby : Piotr Fronczewski, Mario, Spider man, James Bond 007, Kosmonauta, św. Mikołaj, Piotruś Pan, Marilyn Monroe, Kermit Żaba, Ciasteczkowy Potwór, Shrek, Lord Vader, Johny Depp, Harry Potter, Kubuś Puchatek, Anja Rubik, Ronaldo, Śpiąca Królewna, Adam Małysz, Wojciech Szczęsny, Lady Gaga, Dr House, Sherlock Holmes, Andrzej Gołota, Madonna, John Lennon, Elvis Presley, Frankenstein, Justyna Kowalczyk, Grzegorz Lato, Józef Piłsudski, Bruce Lee, Robin Hood, Tomasz Majewski (lekkoatleta), Agnieszka Chylińska, Krystyna Czubówna

Zaloty ( 10 minut ) wolny środek sali

Prowadzący wybiera kilka par lub też pary zgłaszają się same. Każda z par ma za zadanie przedstawić scenkę oświadczyn w rożnych epokach lub w wykonaniu różnych postaci. Pary mogą się potem zamienić rolami. Dajemy kilka minut na przygotowanie. Zadaniem reszty grupy jest odgadnąć jaka to epoka lub osoba.

*Prehistoria,* starożytny Rzym, *średniowiecze, *współczesność, *przyszłość, *Romeo i Julia, *Mariusz Pudzianowski, *Harry Potter

Lektor ( do 7 minut ) wolny środek sali, przedstawiający stoją pod tablicą

Prowadzący wybiera fragment książki, w tym przypadku „Ludzie bezdomni” . Uczestnicy będą odczytywać różne fragmenty z uwzględnieniem odmienności narzuconych ról i reszta grupy będzie musiała odgadnąć kim jest czytana osoba. Uczestnicy losują kim będą. Będzie to czytane w sposób : *ksiądz prawi kazanie, *jak małe dziecko czyta bajkę misiowi, *profesor tłumaczy skomplikowany wykład, *obcokrajowiec próbuje mówić po polsku, *jak Lord Vader z Gwiezdnych Wojen, *jakbyś zapowiadał wiadomości, *jak komentator sportowy, *jakbyś reklamował jakiś produkt

Bajeczka ( 10 min ) krzesła ustawione w kole
piosenka z filmu Amelia, Nietykalni, Young Folks, Kid Cudi, Lana Del Ray

Każdy z uczestników pisze na kartce 3 krótkie zdania wymyślonej przez siebie bajki i składa tak by można było zobaczyć tylko ostatnie zdanie. Następnie podaje tą kartkę osobie obok, która pisze dwa zdania wymyślonej przez siebie bajki i zgina kartkę tak by było widać tylko jedno zdanie. Kiedy kartki obeszły już całe koło, każdy może zobaczyć całą swoją opowieść.

Trzęsienie ziemi ( 5 min ) wolny środek sali

Należy dobrać się trójkami tak, by została jedna wolna osoba. Dwie osoby chwytają się za ręce, przodem do siebie (tworząc zamek), trzecia staje w środku między nimi i jest księciem. Osoba wolna może wykrzykiwać następujące hasła :

Co wezmę ze sobą na wycieczkę i w jakim celu ? lub randka z którymś z uczestników ? wolne środek sali, stoimy w kole

Albo jeden chętny i idziemy z nim na spotkanie. Wybieramy się na wycieczkę i każdy coś pakuje do plecaka. Każdy wymyśla rzecz którą pakuje i mówi w jakim celu. Kolejna osoba powtarza co powiedziała poprzednia i dodaje coś od siebie oraz stara się używać rąk do pokazywania co zabiera. Ostatnia osoba musi wszystko powtórzyć : )

Ćwiczenie końcowe :

Kto czyta ? ( 5 min ) rozsypka z krzesełek

Uczestnicy grupy zamykają oczy i kładą głowę na złożonych przez siebie ramionach. Osoba, którą wyznaczy prowadzący zaczyna czytać podany przez prowadzącego tekst. Może przy tym troszkę zmieniać głos żeby zmylić grupę.

Pewnego dnia w oceanie piranie się spotkały

i przy herbacie wspólnie plotkowały.

Ujrzał je rekin- postrach słonych wód

i pomyślał, że nareszcie naje się w bród.

Podpływał coraz bliżej, czyhając na swe ofiary,

piranie spokojne, nic nie podejrzewały.

Rekin wyskoczył z ukrycia i rzucił się na nie,

powiedziałby każdy: "nie mają szans piranie".

One jednak dzielnie wyszły mu naprzeciw.

i co się stało, jak myślicie dzieci?

Piranie choć małe oraz niepozorne,

w mig rekina zagryzły i wpędziły w trumnę.

Potem ucztę wyprawiły, gdzie rekinie mięso podały

i wszystkie smacznie się nim zajadały.

A morał z tego krótki, wszystkim dobrze znany:

pozory bardzo często mylą, więc bądź wyrozumiały.

Na sam koniec stajemy w kółku i prowadzący pytają się uczestników czy zabawy im się podobały, czy czują się zintegrowani, czy było coś co im się nie podobało i co chcieliby ewentualnie zmienić.

