konspekt I-III, studia, konspekty zajęć integracyjnych


Konspekt zajęć integrujących

Klasa: I-III

Rodzaj zajęć: zajęcia integrujące

Temat: Gry i zabawy integracyjne

Cele zajęć:
Uczeń:
-zna imiona kolegów z klasy
-potrafi współdziałać w zespole
-przestrzega zasady grupowe

Metody:
- krąg uczuć
- gry i zabawy
- rozmowa z dziećmi
- masażyk

Środki dydaktyczne:
- kartki- "buźki"
- pudełko z podwójnym dnem
- karteczki z poleceniami
- kolorowa butelka plastikowa
- magnetofon, płyta CD
- cukierki
- chusta edukacyjna
- wizytówki
- arkusz papieru z kontraktem grupy

Przebieg zajęcia:

1.Część wstępna-dzieci wraz z prowadzącą siedzą w kręgu.
-Powitanie. Jestem np. Marta i witam dziecko, które ma ubraną bluzkę koloru czerwonego/ pokiwanie ręką/,witam te dzieci, które mają ubrane spodnie, jadły śniadanie itp.. Witam wszystkie dzieci, które są na zajęciach.
-Sprawdzenie poziomu energii w grupie.
Dzieci wraz z prowadzącą po kolei wysuwają przed siebie zaciśniętą pięść z kciukiem. Mówią: czuję się dobrze-kciuk unosząc w górę, kciuk w bok- trochę dobrze, kciuk w dół-źle. Następnie wszyscy wstają, chwytają się za ręce i podskakując w górę mówią: Dzień dobry.
-Przedstawienie dzieciom celu spotkania. (czyli lepszego poznania nas samych, naszych imion)

2.Część zasadnicza
-Zabawa " Świrek"

Jedna osoba stojąca w środku prowadząca zakręca butelką, która po zatrzymaniu wskazuje jakieś dziecko. Osoba ze środka podchodzi do tego uczestnika zabawy, dotyka go, mówi głośno i wyraźnie jego imię/ grupa może podpowiadać/ Wywołana w ten sposób osoba wchodzi do środka szybko zakręca wirującym przedmiotem i podbiega do wskazanej osoby, dotyka ją, mówi jej imię i zabawa toczy się dalej

- Zabawa " Zasłona"
Prowadząca dzieli uczniów na dwie grupy/odliczanka do dwóch/Pomiędzy nimi dwie osoby rozpościerają materiał- chustę edukacyjną tak, by uczestnicy przeciwnych grup się nie widzieli. Wszyscy kucają i każda grupa wybiera spośród siebie jedną osobę, która staje tuż przed zasłoną. Jej zadaniem jest jak najszybciej powiedzieć imię osoby z przeciwnej drużyny, która zobaczy po opuszczeniu zasłony/w razie potrzeby członkowie grupy podpowiadają- każde dziecko musi przeżyć sukces/

-Wizytówki
Przypięcie dzieciom wizytówek, jeśli pokaże się, że nie pamiętają imion.

- Zabawa "Domino"
Prowadząca pyta uczniów co znaczy słowo " domino"
Jeśli okaże się, że nikt z grupy nie wie, wyjaśnia , iż domino to gra polegająca na łączeniu tych samych elementów.
Prowadząca staje w środku koła i mówi "Jestem pierwszyzn elementem domina. Proszę do siebie kogoś, kto tak jak ja lubi wesołe piosenki". Następnie spośród zgłaszających się dzieci zaprasza jedno i podaje mu rękę, a ono zaprasza następne o podobnych upodobaniach.
Ostatnia osoba zamyka krąg łączy wszystkich.

" Krążące pudełko"
Dzieci siedzą w kole. W czasie trwania muzyki krąży pudełko, gdy muzyka milknie osoba, u której znajduje się pudełko, wyjmuje jeden los, na którym jest napisane zadanie. Należy zadanie wykonać i zabawa zaczyna się od początku. Przykładowe zadania: podaj rękę wszystkim kolegom, uśmiechnij się do Kasi, wszyscy mają wykonać 10 podskoków, zobacz co jest na dnie pudełka, poczęstuj dzieci cukierkiem/ostatnie polecenie/

Masażyk
Dzieci siedzące obok siebie dobierają się w pary. Na plecach koleżanki rysują treść recytowanego przez prowadzącą wierszyka. Następnie po wykonaniu masażu, zamieniają się rolami.

treść wiersza :
Wieje wietrzyk : fiu, fiu, fiu (dmuchamy w jedno i drugie ucho )
Kropi deszczyk : puk, puk, puk (delikatnie stukamy palcami)
Deszcz ze śniegiem : chlup, chlup, chlup ( uderzamy dłońmi zwiniętymi w miseczki)
A grad w szyby : łup, łup , łup (lekko uderzamy pięściami w plecy)
Świeci słonko : ruchem okrężnym gładzimy plecy dłonią
Wieje wietrzyk : dmuchamy we włosy
Pada deszczyk : stukamy palcami.
Czujesz dreszczyk? : leciutko szczypiemy w kark.
3. Zakończenie
" Buźki"
Dzieci określają swoje samopoczucie na zajęciach poprzez wybór odpowiedniej "buźki"
- z uśmiechem- bardzo dobre
- bez uśmiechu- dobre
- kąciki ust opuszczone w dół-złe samopoczucie

0x01 graphic
0x01 graphic


