SCENARIUSZ KONKURSU MITOLOGICZNEGO, Język polski i szkoła podstawowa


SCENARIUSZ KONKURSU MITOLOGICZNEGO

„Z MITOLOGIĄ NA TY”

Organizacja konkursu mitologicznego stwarza doskonałą okazję do propagowania greckie kultury i sztuki, umożliwia uczniom poszerzenie wiedzy na ich temat, uczy sięgania do różnych informacji.

Konkurs ten wpisał się już w tradycję naszej szkoły i odbywa się każdego roku.

CELE KONKURSU

 propagowanie wiedzy o kulturze i sztuce starożytnej Grecji;

 podkreślenie roli antyku i jego wpływu na kształtowanie kultury antycznej;

 rozwijanie postaw poznawczych wśród młodzieży;

 kształtowanie umiejętności i poszukiwania informacji w różnych źródłach;

REGULAMIN KONKURSU MITOLOGICZNEGO

1. W konkursie biorą udział uczniowie klasy 5 szkoły podstawowej.

2. Oceniana jest wiedza ogólna z historii starożytnej Grecji, z języka polskiego oraz ze znajomości.

3. Osoby, które zdobędą największą liczbę punktów przechodzą do II etapu.

4. W jury zasiadają nauczyciele historii i języka polskiego.

PRZEBIEG KONKURSU

Konkurs składa się z dwóch etapów:

Etap I ma formę pisemną. Do etapu II przejda uczestnicy, którzy udzielili minimum 80% poprawnych odpowiedzi na pytania w nim zawarte.

(załącznik nr 1).

Etap II przewiduje różnorodne formy zadań, na przykład:

- opowiedz jak przebiegała realizacja wylosowanej przez ciebie jednej z dwunastu prac Heraklesa. (załącznik nr 3)

- podaj znaczenie wylosowanych przez ciebie związków frazeologicznych (załącznik nr 3)

- scenka dramatyczna: „Wciel się w postać wybranej przez ciebie postaci mitologicznej, dokonaj autoprezentacji”.

Ocena prezentacji i odpowiedzi odnotowana była na przygotowanych kartach ocen, podliczenie punktów oraz ogłoszenie wyników konkursu miało miejsce po

zakończeniu prezentacji. W przypadku jednakowej liczby punktów odbył się quiz mitologiczny.(załącznik nr 4)

Załącznik nr 1.

Test mitologiczny

1. Połącz w pary nazwiska podanych bohaterów z odpowiednimi tytułami

mitów:

a) Narcyz

1) „Dedal i Ikar”

b) Minos

2) „Demeter i Kora”

c) Hekate

3) „Syzyf”

d) Persefona

4) „Demeter i Kora”

e) Tanatos

5) „Demeter i Kora”

2. W którym micie akcja rozgrywa się:

a) na Olimpie

1) „Dedal i Ikar”

b) na Krecie

2) „Syzyf”

c) w górach Kaukazu

3) „Dedal i Ikar”

d) na Ikarii

4) „Prometeusz”

e) w powietrzu

5) „Dedal i Ikar”

3. Z jakich mitów pochodzą następujące fragmenty.

A. „Lubił on nadmiernie chwalić swoją przyjaźnią i zażyłością z

bogami, często przy ucztach opowiadał przyjaciołom cuda o rozmowach i

zamierzeniach Olimpijczyków, plotkował o ich miłostkach i słabostkach.”

B. „Nie drgnęła nawet jej twarz kamienna, zastygła w bólu niezmiernym.

Łzy wyżłobiły głębokie rysy na jej boskim obliczu.”

C. „Do jednego worka włożył całe mięso, ale ukrył pod żołądkiem, najmniej atrakcyjną częścią zwierzęcia; w drugim worku umieścił kości pod grubą

warstwą tłuszczu, po czym zwrócił się do Zeusa, aby dokonał wyboru.”

D. „Rybak, który zakładał sieci wśród sitowia, pasterz idący za swoimi trzodami oraz postępujący za pługiem oracz- wszyscy podnosili zdziwione oczy ku niebu, gdzie w obłokach szybowali dwaj nieznaczni latawcy.”

4. Wyjaśnij kim byli:

 Demeter

 Rea

 Hermes

 Prometeusz

 Tanatos

Załącznik nr 2.

Wskazówki dla uczestników II etapu konkursu mitologicznego

Gratulujemy zwycięstwa w I etapie konkursu! Mamy nadzieję, że II etap przyniesie Ci zwycięstwo. Przygotowując się do zbliżających się zmagań zwróć

uwagę na:

 historię o Heraklesie oraz przebieg wykonywanych przez niego słynnych dwunastu prac,

 mitycznych władców: zapamiętaj ich imiona oraz nazwy państw, którymi władali,

 przypomnij sobie znaczenie i pochodzenie związków frazeologicznych związanych z mitologią.

Przygotuj też prezentację mało znanego boga lub herosa. Postaraj się zainteresować słuchaczy jego osobą; wyjaśnij, dlaczego dokonałeś wyboru tej postaci.

Czeka Cię również popis aktorski. Przygotuj kostium wybranej przez Ciebie postaci mitologicznej, wciel się w nią i dokonaj autoprezentacji. Spróbuj być oryginalny i dowcipny.

Załącznik nr 3.

Prace Heraklesa

1) Zabić lwa nemejskiego.

2) Zgładzić hydrę lernejską.

3) Schwytać łanię kerynejską.

4) Upolować dzika erymantejskiego.

5) Wytępić ptaki stymfalijskie.

6) Oczyścić stajnię Augiasza.

7) Ujarzmić byka kreteńskiego.

8) Uprowadzić rumaki Diomedesa.

9) Zdobyć pas Hipolity.

10)Uprowadzić woły Gersona.

11)Przynieść jabłka z ogrodu Hesperyd.

12)Porwać z Hadesu Cerbera.

Związki frazeologiczne

1) Męki Tantala.

2) Nić Ariadny.

3) Być alfą i omegą.

4) Koń trojański.

5) Koszula Dejaniry.

6) Olimpijski spokój.

7) Paniczny strach.

8) Pięta Achillesa.

9) Stajnia Augiasza.

10)Syzyfowa praca.

11)Ikarowe loty.

12)Wieniec laurowy.

QUIZ MITOLOGICZNY

1. Co to jest mit i mitologia?

2. Jak według mitologii greckiej powstał świat?

3. Kim była Hera?

4. Jak długo trwał powrót Odysa do Itaki?

5. Kto to był Homer i co napisał?

6. O czym opowiada Iliada i Odyseja?

7. Jakie imię nosiła Kora, gdy przebywała w Hadesie?

8. Kto przewoził dusze zmarłych przez Styks i co musiały mieć?

9. Wymień rodzeństwo Zeusa?

10.Podaj podobieństwa i różnice między ludźmi i bogami w mitologii.

11.Gdzie mieszkali bogowie?

12.Co spożywali bogowie i jaką mieli moc?

13.Omów codzienne życie bogów?

14.Wymień potomków Zeusa.

15.Wymień jedną z przygód Odysa w czasie powrotu do kraju.

16.Kim był Herakles?

17.Czyją córką była Europa i czemu dało nazwę jej imię?

18.Jaką nagrodę otrzymywał zwycięzca igrzysk?

19.Jaka jest geneza nazwy biegu maraton?

20.Co to znaczy znaleźć się między Scyllą a Charybdą?

21.Jak nazywamy Prometeusza i dlaczego?

22.Co Prometeusz przekazał ludziom?

23.Wyjaśnij znaczenie wyrazu tytan, kogo on określa?

24.Kto to był Syzyf i jaka spotkała go kara?

25.Kto to byli Herosi?

26.Kim była Demeter?

27.Jak nazywa się muza poezji?

28.Jak inaczej Grecy nazywali swoją ojczyznę ?

29.Kto to był Hefajstos?

30.Patronem czego był Apollo i jak miała na imię jego bliźniacza siostra?


