Scenariusz lekcji języka polskiego kl IV, Język polski i szkoła podstawowa


Scenariusz lekcji języka polskiego

w klasie czwartej.

Temat: Wprowadzenie pojęcia legenda na podstawie

tekstu „ Wars i Sawa”

Cel główny: uczeń zapoznaje się z istotą legendy

Cele operacyjny:

Metody pracy:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Czas trwania zajęć: 45 minut.

PRZEBIEG LEKCJI

I. Rozmowa wstępna dotycząca stolicy Polski - podanie nazwy, wskazanie na mapie.

II. Zapowiedź tematu : Skąd pochodzi nazwa Warszawa ?

III. Głośne czytanie przez wybranych uczniów tekstu „Wars i Sawa. Zapisanie na tablicy w formie równoważników planu wydarzeń :

  1. Życie Warsa - rybaka

  2. Pojawienie się dziewczyny - syrenki

  3. Pokochanie syrenki

  4. Wyznanie miłości przez Warsa

  5. Pocałunek rybaka

  6. Syrenka - kobietą

  7. Huczne wesele

  8. Warszaw - miastem..

IV. Odczytanie planu. Określenie rodzaju zapisanych wypowiedzi

i ich istoty /równoważnik zdania/

V. Przydział uczniom zadań /z podziałem na grupy/ .Objaśnienie zadań przez nauczyciela.

Zadania dla grup:

  1. Zapisany plan wydarzeń przekształć w formie zdań. Podkreśl w każdym zdaniu czasownik

  2. Wypisz elementy świata przedstawionego:

Utwórz przymiotniki określające cechy syrenki:

  1. Na podstawie tekstu i rysunku opisz wygląd syrenki.

  2. Utwórz wyrazy bliskoznaczne do wyrazów :

Zbuduj trzy zdania z wybranymi wyrazami.

5. Na podstawie tekstu opisz wygląd i życie Warsa.

VI. Praca uczniów w grupach.

VII. Odczytanie podsumowanych zadań przez liderów grup.

VIII. Śpiewanie piosenki „Płynie Wisła”

IX. Pytania nauczyciela dotyczące analizy świata przedstawionego w

utworze - utworzenie schematu „legenda” /na tablicy/

0x01 graphic

X. Odczytanie przez uczniów definicji legendy / podręcznik s. 147/

XI. Zapis do zeszytu tematu lekcji i schematu pojęcia legenda.

Temat: Poznajemy legendę powstanie Warszawy.

XII. Prezentacja i omówienie reprodukcji B. Canaletta .

Odczytanie z podręcznika /s. 147/ informacji „Warto wiedzieć - Warszawa”

XIII. Podsumowanie zajęć, aktywności uczniów.

Pokaz i omówienie książek „Legendy polskie” oraz „Legendy ostrzeszowskie”

XIV. Zapis i omówienie zadania domowego:

    1. Czytanie legendy pt. „Wars i Sawa”

    2. Odmiana przez przypadki związku wyrazowego „piękna Warszawa”


