Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o Biblii, język polski w gimnazjum


Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o Biblii.

Scenariusz lekcji języka polskiego w kl. IA

Cele lekcji:
1. Sprawdzenie oraz utrwalenie wiadomości i wiedzy dotyczącej Biblii
2. Zbadanie umiejętności posługiwania się przez uczniów metodami aktywnymi
(drzewko decyzyjne, gorące krzesła, metaplan)
3. Sprawdzenie umiejętności z zadawania pytań, sposobu i formy wyrażania myśli, sądów, logicznego ich uzasadniania, wnioskowania
4. Wykazanie uniwersalnego charakteru Biblii poprzez połączenie tradycji i współczesności (Księga Hioba, wiersze Anny Kamieńskiej - "Powrót Hioba", "Hiob i młodzieniec")
5. Zaprezentowanie inwencji twórczej uczniów - teksty poetyckie (psalmy)


Metody aktywne: drzewko decyzyjne, gorące krzesła, metaplan, heureza(dyskusja)

Tok lekcji:
1) Sprawozdanie pracy (drzewko decyzyjne: Przygotować się czy nie przygotować do powtórzenia wiadomości o Biblii?)
Cel: Wykazanie się jak największą wiedzą i umiejętnościami
Omówienie schematu drzewka decyzyjnego przez ucznia.
2) Sprawdzenie podstawowych wiadomości o Biblii (gorące krzesła, pytania
przygotowane przez klasę)
3) Przedstawienie kosmogonii biblijnej.
4) Grzech pierworodny, wygnanie z Raju.
5) Elementy dramy (inscenizacja)- Wspomnienia i nauki Hioba, spotkanie z młodzieńcami-(Hiob siedzi)
Mł.1-"Hiobie przyszedłem się uczyć od ciebie/ufny jak chłopię z tabliczką / i pocałunkiem matki na policzku
Mł.2-ucz mnie/jak znosić ból samotność obelżywe słowa/a nade wszystko starość.
Mł.3-Powiedz mi czym jest choroba czym jest obrzydliwość własnego ciała czym jest ja które cuchnie.
Mł.4-Naucz mnie Hiobie żyć/ucz mnie upływu czasu.
Mł.5-Hiobie ucz mnie cierpliwości ucz mnie posłuszeństwa którym się brzydzę.
Hiob opowiada historię swojego życia, wygłasza pouczenia wypływające z niej(wstaje, odwraca się twarzą do tablicy).
Mł.1-nie umarł Hiob/Dźwignął się ze wszystkiego/z nędzy brudu świerzbu samotności.
Mł.2-Ileż bardziej prawdziwy byłby Hiob umarły/jeszcze po śmierci Bogu bólu pięściami grożący/ Lecz Hiob ocalał.
Mł.3-Lecz Hiob szczęśliwy nie miał siły być szczęśliwy/ bał się że wtórym szczęściem zdradza szczęście/ bał się że wtórnym życiem zdradza życie
Mł.4-Nie lepiej ci było umierać/ z innymi w jednym bólu i żałobie/ niż teraz z szczęści
a nowego odchodzić. Wśród nowych ludzi zbędny jak wyrzut sumienia/
Mł.5-W ciemności chodzisz ciemnością owinięty/ ból przecierpiałeś przecierp teraz szczęście.(Hiob powraca, odwraca się twarzą do klasy.
Wszyscy młodzieńcy- A Hiob szeptał uparcie, Hiob- Panie, Panie...).
6) Przypomnienie historii Abrahama, cech stylu biblijnego.
7) "Czy można ustalić granice ludzkiego poświęcenia"- dyskusja, oczekiwane wnioski:
- Jeżeli człowiek prawdziwie kocha, nie ma takiej granicy. Dla miłości jest gotów wszystko poświęcić.
- Jeżeli brak miłości, taką granicę człowiek może wyznaczyć.
- Zawsze człowiek decyduje o tym czy i jak wiele jest w stanie poświęcić dla kogoś i czegoś.
8) Relacja Bóg- człowiek w oparciu o historię Hioba i Abrahama.
Jak ona wygląda?
Oczekiwane odpowiedzi:
Bóg: - oczekuje postępowania człowieka zgodnego z jego wolą,
- kocha ludzi i żąda od nich wzajemności,
- karze ludzi i doświadcza ich.
Człowiek: - kocha Boga i jest mu posłuszny,
- boi się cierpienia, które Bóg zsyła na ludzi,
- uważa, ze jest to kara za grzechy.
9) Psalm jako gatunek biblijny, jego rodzaje.
Czytanie wybranych psalmów napisanych przez uczniów (podkład muzyczny)
10) Kazanie na Górze- 8 błogosławieństw (Kogo Chrystus zalicza do
błogosławionych? Jaką nagrodę obiecuje?). Wysłuchanie nagrania
11) Przypowieść O miłosiernym Samarytaninie:
- cechy gatunku,
- uniwersalny charakter paraboli,
- wyjaśnienie pojęcia miłosierdzie, wskazanie z jakiego przykazania wypływa.
12) "Hymn o miłości" św. Pawła- znaczenie miłości w życiu człowieka
Obraz miłości doskonałej (Bożej)
Odpowiedź na pytanie. Który z rodzajów miłości jest najbliższy idealnej miłości Boga? Dlaczego?

Oczekiwana odpowiedź: miłość matczyna lub miłość rodzicielska.
13) Obraz miłości w Starym Testamencie- "Pieśń nad pieśniami"
Interpretacja księgi.
Porównanie dwóch obrazów miłości.(miłość erotyczna- "Pieśń nad pieśniami", miłość metafizyczna "Hymn o miłości" św. Pawła)
14) Cytaty z Biblii. Który z nich jest mi najbliższy i dlaczego? (Uzasadnienie wypowiedzi przez uczniów)
15) Wyjaśnij termin: parafraza
16) Wnioski z przebiegu lekcji w postaci metaplanu. (Praca domowa)
0x01 graphic


