konspekt 23.10.2010, scenariusze


Przedszkole Samorządowe nr 82 w Białymstoku

Cel ogólny:

Znajomość „darów jesienni” i możliwości wykorzystania ich w tworzeniu prac plastycznych.

Cele szczegółowe (dziecko):

-poprawia koordynację ruchową,

-ćwiczy motorykę małą i dużą,

-poprawia równowagę oraz rytmiczne poruszanie się w takt muzyki,

-kształtuje wyobraźnię oraz zmysł estetyczny,

-tworzy formy przestrzenne, łączy różne materiały,

-analizuje i opowiada treść wiersza,

-kształtuje wrażliwość muzyczną,

-ćwiczy współdziałanie w grupie,

-utrwala nawyki higieniczno-kulturalne,

-poprawnie reaguje na komendy słowne

Metody: słowne, oglądowe, czynne, aktywizujące

Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne:

Plastelina, szyszki, jarzębina, kasztany, skorupki od kasztanów, wykałaczki, odtwarzacz CD, płyta CD, ilustracje: jarzębiny, śliwki, jabłka, jesieni, marchewki, cebuli, gruszki, ogórka, grzyba, pietruszki, marchewki

Przebieg zajęć:

1. Schodzenie się dzieci.

-zabawy według zainteresowań, zabawy dowolne,

-„Szyszka”- praca indywidualna- dzieci kolorują szyszkę, domalowują jej ręce, nogi, głowę- tworząc „szyszkowego ludzika”

- „Wieje wiatr” ćwiczenia oddechowe- dzieci naśladują odgłosy: wietrzyku, wiatru, silnego wiatru, burzy i deszczu

  1. Zabawy ruchowe:

„Iskierka”

Dzieci stoją w kole trzymająca się za ręce, jedno stoi w środku, prowadząca daje sygnał do puszczenia „iskierki”- dziecko próbuje odgadnąć w którym miejscu „iskierka” się znajduje.

„Złote liście”

Dzieci biegają po sali, jak listki na wietrze w rytm muzyki. Na znak prowadzącej (uderzenie w tamburyn) dzieci dobierają się w grupy np. dwa uderzenia- pary, trzy uderzenia- grupy trzy osobowe, cztery uderzenia- grupy czteroosobowe.

„Jesienny zegar”

Siad prosty podparty, na hasło prowadzącej:

-zegar tyka - skłony głowy w prawo, w lewo mówiąc tik, tak ....

-zegar bije - skłony głowy w przód i tył mówiąc bim, bam...

- zegar dzwoni - krążenie głowa raz w lewą raz w prawą stronę mówiąc drrr....

3.Przygotowanie do śniadania

4.Śniadanie

5.Toaleta

6.Zajęcia dydaktyczne:

Temat: „ Jesienna zgaduj-zgadula”- rozwiązywanie zagadek

  1. Część wstępna:

Wprowadzenie do tematu zajęć.

Dzieci siedzą w kole, prowadząca czyta wiersz H. Ożogowskiej „Przybywa jesień”. Wybrane dziecko opowiada o treści wiersza.

„Przybywa jesień”

Spadają liście, szeleszczą wkoło,

wiatr je unosi gwiżdżąc wesoło.

Lecą kasztany, cieszą się dzieci.

Słabiej niż latem słoneczko świeci.

Nagle żołędzie z drzewa spadają,

Chętnie je zaraz dzieci zbierają.

Piękne korale ma jarzębina,

to znak, że jesień już się zaczyna.

  1. Część zasadnicza:

-prowadząca rozkłada na dywanie ilustracje: cebula, jabłko, marchewka, śliwka, ogórek, gruszka, pietruszka, jesień, grzyb, jarzębina,

-prowadząca czyta zagadki,

-dzieci uważnie słuchają, to które zna odpowiedź podnosi rękę, wyszukuje odpowiedni obrazek i pokazuje ilustrację wszystkim dzieciom

 

Rośnie w ogrodzie, albo w polu

I z tego właśnie słynie, że gdy ją zaczniesz krajać

to łzy ci z oczu płyną (cebula)

 

Jesienią w sadzie dojrzało,

Rumiane, okrągłe zapachniało

Niedaleko od drzewa pada,

Każdy je z ochotą zjada. (jabłko)

 

Dobra gotowana, dobra i surowa

Choć nie pomarańcza lecz pomarańczowa

Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk

I pociągniesz mocno wnet z ziemi wyskoczy (marchewka)

Skórka fioletowa, miąższ pod nią złoty

Smakuje wybornie, wszyscy wiemy o tym. (śliwka)

To łatwa zagadka, tak mi się wydaje. Jaka po lecie pora nastaje? (jesień)

   Latem w ogrodzie wyrósł zielony,

A zimą w beczce leży kiszony (ogórek)

 

 Jesień z pełnym koszem w bramie sadu staje i z gruszy owoce nam rozdaje (gruszka)

 

Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę, ma bielutki korzeń i zieloną natkę (pietruszka)

 

 Co to za pani, w złocie, w czerwieni,

Sady maluje, lasy przemieni,

A gdy odejdzie gdzieś w obce kraje,

Śnieżna zawieja po niej zostaje.  (jesień)

Ma nóżkę, nie ma buta, ma kapelusz, nie ma głowy

Czasem gorzki i trujący 

Częściej smaczny i zdrowy. (grzyb)

 

Ma listki zielone ,drobniutko strzyżone

Jesienią się stroi, w korale czerwone. ( jarzębina)

Gdy przyjdzie do wioski z dala, skądś zza świata, z pola sprząta plony - swojego brata - Lata. (jesień)

  1. Zakończenie:

-dzieci wymieniają jakie dary przyniosła nam „Pani Jesień”

-„ W deszczowych kropkach”- zabawa rytmiczna

Dzieci trzymając się za ręce tańczą w kole w rytm muzyki, powtarzają czynności za prowadzącą:

-obrót dookoła własnej osi

-przekładanie nóg

-zmiana kierunku marszu

-kucanie itp.

Temat: „Jesienne ludziki”- wykonywanie form przestrzennych z tworzywa przyrodniczego.

  1. Część wstępna:

-prowadząca pokazuje dzieciom „Dary Jesieni”(kasztany, szyszki, skorupki od kasztanów, jarzębinę)

-mówi, że chciałaby zrobić wystawę tych przedmiotów, ale są one już wszystkim znane,

-prowadząca pyta się dzieci, co mogą zrobić z tych przedmiotów, aby stały się oryginalne i ciekawe?

  1. Część zasadnicza:

-prowadząca pokazuje dzieciom, w jaki sposób mogą stworzyć różne zwierzątka z tych przedmiotów: przy pomocy plasteliny tworzy żółwia z kasztana i jeża ze skorupki od kasztana,

-dzieci siadają w ławkach i tworzą swoje zwierzątka, prowadząca w razie potrzeby pomaga w ich wykonaniu,

-zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo podczas wykonywania zadania

III. Podsumowanie:

-dzieci odkładają swoje prace na wystawę: parapet- dzieci podziwiają swoje prace i odgadują jakie zwierzątka stworzyły

7.Zabawy w ogrodzie przedszkolnym.

8.Powrót do przedszkola

-czynności samoobsługowe w toalecie

9. II śniadanie

-dzieci spożywają posiłek zachowując dobre maniery przy stole.


