konspekt 28.10.2010, scenariusze


Przedszkole Samorządowe nr 82 w Białymstoku

Ranek:

  1. Schodzenie się dzieci.

Cel: Rozwijanie zainteresowań dzieci oraz zgodne dzielenie się zabawkami.

Dzieci siedzą w kole, wykonując poszczególne ruchy powtarzając za prowadzącą.

„Mam pięć paluszków”

Pięć paluszków, pięć paluszków (dzieci poruszają palcami obu rąk)

Prawa ręka ma, lewa ręka ma (wysuwają kolejno ręce przed siebie)

Paluszki witamy, głośno przeliczmy( zaciskają dłoń, potem prostują kolejne palce)

Ty i ja, ty i ja (wskazują siebie i innych)

Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć ( liczą palce łapiąc je)

„Jesienna burza”

Dzieci siedzą na dywanie, powtarzają słowa i ruchy za prowadzącą.

Pada deszczyk, pada, pada,
(Uderzamy palcem o podłogę.)
coraz prędzej z nieba spada.
(Przebieramy wszystkimi palcami.)
Jak z konewki woda leci,
(Uderzamy całymi dłońmi o podłogę.)
A tu błyskawica świeci...
( Prostujemy się i klaszczemy w dłonie nad głową.)
Grzmot !!!
(Tupiemy stopami o podłogę.)

Cel: Rozwijanie motoryki małej.

  1. Zapoznanie się

Cel: Kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się na forum grupy.

  1. Ćwiczenia poranne: „Jeżyki”- zabawa ruchowa

-jeżyki bawią się- dzieci biegają po sali

-jeżyki boją się- dzieci zwijają się w „kłębek”

Cel: Kształtowanie poczucia rytmu.

  1. Przygotowanie do śniadania

Cel: Utrwalanie nawyków higienicznych

  1. Śniadanie

  1. Zajęcia dydaktyczne : plastyczne

Temat: „Kolczasty jeż”- wykonanie jeża z ziemniaka i wykałaczek.

Cel ogólny:

Kształcenie umiejętności bezpiecznej pracy.

Cele szczegółowe (dziecko):

-wykonuje jeża z ziemniaków i wykałaczek,

-ćwiczy motorykę dużą i małą,

-stara się skoncentrować uwagę na zajęciu,
-zgodnie współpracuje w zespole,
-przestrzega umów zawartych w grupie,

-zgodnego współdziałania oraz bezpiecznego poruszania się po sali,

Metody: słowne, oglądowe, czynne, aktywizujące

Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne: ziemniaki, wykałaczki, goździki, maskotka, plakat z imionami dzieci, naklejki z imionami dzieci, tamburyn, odtwarzacz CD, płyta CD, puzzle- jeż

  1. Część wstępna:

Dzieci siedzą w kole, prowadząca zadaje dzieciom zagadkę. Dziecko, które zna odpowiedź podnosi rękę. Dla pewności udzielenia poprawnej odpowiedzi, jedno z dzieci układa puzzle- przedstawiające jeża.

Rozmowa z dziećmi na temat wyglądu jeżą.

Ma krótkie nóżki

i mały ryjek,

chociaż ma igły,

nigdy nie szyje. (jeż)

- dzieci chodzą po sali w tym tamburynu,

-na słowa prowadzącej oraz szybkość wybijanego rytmu dzieci:

a. wietrzyk wieje- dzieci delikatnie i lekko poruszają się po sali jak listki

b. wieje wiatr- dzieci energicznie biegają po sali jak liście w czasie burzy

c. wiatr przestał wiać- dzieci opadają powoli jak listki

  1. Część zasadnicza:

-prowadząca prosi dzieci o trzymanie w ręku wcześniej przyniesionych ziemniaków,

-dzieci siedzą w kole, prowadząca demonstruje dzieciom jak w prosty sposób można zamienić ziemniaka w pięknego jeża (przekraja ziemniaka na pół, wbija wykałaczki imitujące kolce, z ziarenek pieprzu robi oczy i nos),

-tłumaczy dzieciom o konieczności zachowania bezpieczeństwa przy wykonywaniu jeża, zabrania bawienia się wykałaczkami, wymachiwania nimi,

-dzieci siadają przy stolikach, prowadząca przekraja ziemniaki na pół,

-w razie potrzeby pomaga dzieciom w wykonaniu jeża,

-zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo,

-dziecko, które skończyło kładzie swoją pracę na podpisany swoim imieniem kartonik i odkłada na wystawę (np. parapet)

III. Zakończenie:

- dzieci sprzątają swoje stanowiska pracy,

-oglądają wspólnie wszystkie jeże, nadają im imiona,

- podsumowanie zajęć: dzieci opisują wspólnie wygląd jeża oraz jego środowisko życia

  1. Wyjście do ogrodu.

-„Grzybek”- Jedno z dzieci chowa „grzybka” na placu zabaw, drugie dziecko w tym czasie zamyka oczy. Po schowaniu dziecko próbuje go odnaleźć słuchając podpowiedzi reszty dzieci (ciepło, gorąco, zimno, lodowato)

- dzieci korzystanie z placu zabaw, zwrócenie uwagi na zasady bezpiecznego poruszania się po placu

-w razie niepogody- zabawy dowolne w sali

Cel: Kształtowanie współdziałania w grupie.

  1. Powrót do przedszkola, toaleta i przygotowanie do II śniadania.

Cel: Utrwalanie nawyków higienicznych.

  1. II Śniadanie

Dzieci jedzą II śniadanie, zachowując dobre maniery przy stole.

Cel: Utrwalanie nawyków grzecznego zachowania się przy stole.


