Kon - nauka pchni cia kul , Wychowanie fizyczne, Lekkoatletyka


Patrycja Koza

KONSPEKT LEKCJI - LEKKATLETYKA.

TEMAT: Nauka pchnięcia kulą.

CELE GŁÓWNE LEKCJI:

1.UMIEJĘTNOŚCI: uczeń potrafi opisać technikę pchnięcia kulą, potrafi wykonać pchnięcie bez przyboru.

2.MOTORYCZNOŚĆ: uczeń doskonalił koordynację, siłę i moc RR

3.WIADOMOŚCI: uczeń zna technikę pchnięcia kulą, UU ma świadomość znaczenie techniki w konkurencjach LA.

4.AKCENT WYCH.: uczeń potrafi zachować ostrożność w czasie zajęć z niebezpiecznym sprzętem.

KLASA: I A

MIEJSCE: boisko szkolne

CZAS: `45

PRZYBORY I PRZYRZĄDY: piłki lekarskie, lina i skakanki

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

UWAGI ORG.-METOD.

1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć

  1. Zbiórka i sportowe przywitanie

  2. Sprawdzenie obecności, strojów sportowych i gotowości do zajęć

Dwuszereg przed N

Odłożenie niebezpiecznych przedmiotów i włożenie koszulek sportowych do spodenek `1

2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji

  1. Podanie tematu lekcji.

  2. Wywołanie pozytywnej atmosfery na lekcji

  3. Omówienie przez N techniki pchnięcia kulą W.

Ustawienie jw.

`2

3.Rozgrzewka,

psychomotoryka,

profilaktyka.

  1. Bieg dookoła boiska ze zmiana kierunku biegu po każdym odcinku dystansu

  2. Ćw. RR - PW: w lekkim rozkroku naprzeciw siebie, trzymając piłkę oburącz przed sobą - próba wywalczenia piłki (nie odrywając stóp od podłoża) przez wyszarpnięcie partnerowi

  3. Ćw. NN - PW: stojąc naprzeciw siebie w odl. 2 m., piłka między stopami - próba podania piłki do partnera przez podskok

  4. Ćw. RR i NN - PW: rozkroczna, twarzą do siebie, krok odstawno - dostawny z podania piłki oburącz znad głowy

  5. Ćw. T pł. czołowa - PW: rozkroczna, tyłem do siebie, piłka w RR w górze - skłony boczne

  6. Ćw. T pł. strzałkowa - PW: siad rozkroczny, tyłem do siebie (plecy się stykają), piłka w rr w górze - 1 ćw. wspina się na plecy partnera, która w tym czasie wykonuje skłon w przód

  7. Ćw. T pł. poprzeczna - PW: siad rozkroczny ugięty tyłem do siebie w odl. 1 m. - skręty boczne w tą samą stronę i przechwyty piłki

  8. Ćw. T pł. złożona - PW: jw., toczenie piłki za stopami przez skłon w przód i przekazanie piłki partnerowi

  9. Ćw. mm brzucha - PW: 1 ćw. leżenie tyłem o NN uniesionych w górę, 2 ćw. stojąc przed 1 z piłką w odl. 2 m. - 2 podaje piłkę do 1, która oddaje przez odbicie piłki stopami

  10. Ćw. mm grzbietu - PW: leżenie przodem jeden obok drugiego, RR zew. w bok - przetoczenie piłki do partnera pod klatka piersiową przez wznos T w tył

  11. Podskoki - PW: stojąc naprzeciw siebie w odl. 5 m. - przysiad z piłką, wyskok w górę i podanie piłki do partnera.

`1

UU dobierają się w pary zabierając jedną piłkę lekarską

Do 3 wygranych

X 5

4 szer. boiska do piłki ręcznej

X 5 w każdą stronę

X 5 każdy

X 3 w każdą stronę

X 2 w każdą stronę

X 5 każdy

X 5

X 2 każdy

X 5 każdy

4.Kształtowanie umiejętności, dosk. sprawności i rozw.

zdolności twórczych

  1. Zespół:

    1. Ustaw: w 2 rzędach naprzeciw siebie. Podania oburącz po skłonie T w przód do partnera.

    2. Ustaw.: w 2 rzędach naprzeciw siebie tyłem. Podania oburącz po skłonie T w przód.

  2. Zespół:

    1. Przeciąganie liny - podział na 2 drużyny - „Kto silniejszy”. Drużyna przegrana wykonuje ćwiczenia zadane przez zwycięzców.

  3. Zespół:

    1. podskoki: obunóż, jednonóż, dowolnie na skakance.

  4. Zespół:

    1. Postawa zasadnicza - krążenia piłki wokół: kostek, kolan, bioder i głowy.

    2. RR w bok proste - przerzuty piłki nad głową.

    3. Prawidłowe pchnięcie piłki pionowo nad głową oraz P i LR.

W parach pchnięcie na odległość „kto dalej” - jeden rząd z piłkami pcha, drugi zbiera piłki i to samo.

Podział UU na cztery równe zespoły

`5

`5

`5

`5; każdy z piłką lekarską

2 x każdy ok. 6'

N sygnalizuje zmiany w zespołach.

5.Uspokojenie org.

  1. Marsz do szkoły

`'30

6.Czynności org.-wychowawcze.

  1. UU nie ćwiczący odnoszą sprzęt do magazynu.

7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym.

  1. Zachęcenie UU do porannej gimnastyki

  2. Sportowe pożegnanie

`2


