konspekt figury geometryczne, Matematyka-dużo


Konspekt zajęć „W świecie figur geometrycznych- figurolandia”

Grupa 6-latków.

Cele ogólne:

- Rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych płaskich

- Kształtowanie zdolności abstrahowania, polegających na wyróżnianiu cech charakterystycznych dla danej grupy figur;

- Doskonalenie umiejętności łączenia wyrazów z odpowiednią figurą geometryczną;

- Ćwiczenie czytania

- Doskonalenie wrażliwości dotykowej;

- Wdrażanie do uważnego słuchania wypowiedzi kolegów, oraz cierpliwego czekania na możliwość wypowiadania się na dany temat

Cele operacyjne:

- Dziecko rozpoznaje i nazywa płaskie figury geometryczne;

- Dziecko potrafi wymienić charakterystyczne cechy dla danej grupy figur

- Dziecko potrafi przeczytać prosty tekst ze zrozumieniem;

- Dziecko potrafi słuchać wypowiedzi kolegów i cierpliwie czekać na swoją kolej

Formy pracy:

Zajęcie z całą grupą ; praca indywidualna

Metody pracy:

Aktywizująca , integrująca, działalności praktycznej

Pomoce:

- Wizytówki w kształcie figur geometrycznych dla każdego dziecka ( w 4 podstawowych kolorach)

- Karta pracy dla dziecka z narysowaną figurą geometryczną na środku kartki

- Kontury figur geometrycznych, wyrazy do odczytania( trójkąt, kwadrat itp.; oraz początek zdania do ćwiczenia werbalnego Trójkąt, prostokąt, koło, kwadrat jest jak…)

- Cztery kostki sześcienne z odpowiednio przygotowanymi ściankami

- Klocki Dienes'a

- Nagrania muzyki poważnej, magnetofon, miska z wodą

Przebieg zajęcia:

1. działania wstępne- wybór wizytówki

dzieci wchodząc rano do sali wybierają sobie figurę geometryczną i wpisują swoje imię , przyczepiają wizytówkę do ubrania

1.Zabawa integracyjna-Witam wszystkich tych…

Powitanie wszystkich, którzy przyszli na spotkanie: witam, wszystkich, którzy chętnie przyszli do przedszkola, witam tych, którzy przyjechali samochodem itp

2.W krainie Figurolandii

posłuchajcie pewnej opowieści o dziwnej, jakże niezwykłej krainie zwanej Światem Figur lub po prostu Figurolandią. Umawiamy się, że jeżeli usłyszycie nazwę swojej figury z wizytówki, to wstajecie i mówicie dwa razy pierwszą sylabę swojej figury

koła-zataczają koła dłońmi mówią ko, ko

trójkąty- wyciągają do przodu dłonie , rysując trójkąt mówią trój, trój

prostokąty- klaszczą dłonie i mówią pros, pros

kwadraty- uderzają dłońmi w uda i mówią kwa, kwa.

4. zaczarowany worek

dziecko poprzez dotyk rozpoznaje i nazywa figurę geometryczną, następnie układa ją z szarf i wybiera odpowiedni napis ( 4 razy)

5. Co mówi nam kostka

Klasyfikowanie figur według kilku cech. Dzieci rzucają4 kostkami (na jednej jest kolor, drugiej wielkość, trzeciej figura, czwartej grubość) łącząc odczytane z kostek informacje wyszukują odpowiednią figurę ( duży, czerwony, cienki kwadrat)

6.Pomieszane figury

Dzieci siedzą w kole nauczycielka wypowiada nazwę jednej z figur, a zadaniem dzieci mających takie wizytówki jest szybka zamiana miejsc.( 5razy)

7. W poszukiwaniu figur geometrycznych

wylosowane grupy po kolei rozchodzą się po sali szukając konturów swojej figury, następnie przyczepiają je w wyznaczonym miejscu ( 4razy)

8.Telefon dotykowy- rysowanie figur geometrycznych na plecach kolegi

Dzieci podzielone na cztery grupy według figur geometrycznych siadają jeden za drugim w wyznaczonym miejscu, tak aby mogły rysować na plecach kolegi. Ostatnie dziecko dostaje kształt figury rysuje je na plecach kolegi siedzącego przed nim itp. Pierwsze dziecko rysuje figurę na kartce papieru, wybiera odpowiedni napis, wybiera kontur figury ( 4razy)

9.Figura patrzy- zabawa orientacyjno- porządkowa

Dzieci spacerują po całej sali w rytm muzyki na przerwę w muzyce zatrzymują się , spoglądają jaka figura na nich patrzy, jeżeli jest to ich figura z wizytówki to stoją nieruchomo pozostałe dzieci siadają w siadzie skrzyżnym ( 4razy)

10. Wędrująca miska z wodą- zabawa uspakajająca

Dzieci stoją w kole i w całkowitym skupieniu przekazują sobie miseczkę z wodą.

11. wyczaruj coś-trening zadaniowy

Dzieci podchodzą do nauczycielki, która rozdaje im kartki z narysowaną na środku figurą geometryczną. Zadaniem dzieci jest stworzenie własnej kompozycji, pracy plastycznej opartej na tej figurze. Dzieci siadają do stolików zamieniając się w artystów, pomaga im w tym płynąca z magnetofonu muzyka poważna. ( 5min)

12 informacja zwrotna

Odłożenie prac na wyznaczone miejsce. Zajęcie miejsca w kole, dzieci podając sobie wędrujący kwadrat mówią co im podobało się, a co sprawiało im trudność.

Podziękowanie dzieciom za wspólna zabawę zaproszenie je do zabaw dowolnych.

W trzeciej części dnia : praca w grupach tworzenie Trójkątnych obrazów grupy na kartonach formatu A3 tworzą kompozycje z barwnych trójkątów.


