poznajemy fragment podania o Popielu, Konspekty lekcji, filologia polska


Konspekt lekcji dla klasy VI szkoły podstawowej.

Temat: Poznajemy fragment podania o Popielu.

Cele:

Cel ogólny:

  1. Uczeń zapoznaje się z treścią podania o Popielu.

Cele szczegółowe:

*dotyczące wiedzy:

1) Uczeń poznaje definicję pojęcia podanie.

2) Uczeń wie, jakie cechy zawiera w sobie podanie.

*dotyczące umiejętności:

1) Uczeń dzieli wydarzenia zawarte w tekście na rzeczywiste i fantastyczne.

2) Uczeń tworzy plan wydarzeń podania o Popielu.

3) Uczeń poprawnie dobiera pytania do poszczególnych akapitów tekstu, które stanowią odpowiedzi.

Metody: heureza, rozmowa wstępna, metoda słów kluczy.

Środki dydaktyczne: Podręcznik „Między nami” do klasy VI

Formy organizacji pracy: praca indywidualna

Faza:

Czynności nauczyciela:

Czynności ucznia:

Uwagi:

Faza wstępna.

Wykonanie czynności organizacyjnych - witam się z uczniami, sprawdzam obecność. Zapisuję temat na tablicy.

Pytam uczniów, czy wiedzą coś na temat Popiela.

Na bocznej tablicy, w formie słoneczka, zapisuję imię „POPOIEL” i proszę jednego z uczniów, aby zapisał przy nazwie to, o czym przed chwilą mówiliśmy.

Uczniowie nie znają bardziej szczegółowych informacji na temat historii Popiela, przechodzimy więc do czytania utworu pod tytułem „Podanie o Popielu”, którego autorką jest C. Niewiadomska.

Uczniowie przepisują temat do zeszytów.

Uczniowie wiedzą, że Popiel to legendarny władca, którego, za karę, zjadło stado gryzoni - myszy.

Uczeń dopisuje dwa słowa klucze -„legendarny władca” oraz „zjedzony przez myszy”.

Faza właściwa.

Proszę uczniów o otwarcie podręcznika i kolejno wyznaczam uczniów, którzy czytają głośno tekst.

Po przeczytania utworu proszę uczniów o to, by jeszcze raz przyjrzeli się podaniu i zadali pytania, których odpowiedziami będą kolejne akapity. Do jednego akapitu - minimum jedno pytanie.

Pytam uczniów, jakie wydarzenia wydają im się nieprawdopodobne, fantastyczne?

Na tablicy tworzymy tabelkę do której uczniowie przypiszą wydarzenia rzeczywiste i fantastyczne.

Uczeń, który zgłosi się, zapisuje swoją propozycję ( jeśli jest poprawna ) do tabeli na tablicy.

Proszę uczniów, by uzupełnili „słoneczko”, informacjami, które zyskali dzięki przeczytaniu utworu.

Pytam uczniów, gdzie jak dotąd spotkali się z przeplataniem się wydarzeń rzeczywistych z fantastycznymi.

Wytypowani uczniowie czytają głośno tekst podania, reszta klasy słucha śledząc tekst.

Uczniowie zauważają, że tekst zawiera siedem akapitów.

Pytania do każdego z nich to:

I akapit „Gdzie mieszkał książę Popiel?”

II akapit „Jak nazywała się rada złożona z kmieci?”, „W jakim celu zwoływano radę starszych kmieci?”

III akapit „Dlaczego kmiecie chcieli odebrać władzę Popielcowi?”

IV akapit „Czego obawiał się Popiel?”

V akapit „Jakim podstępem Popiel zabił stryjów?”

„Gdzie wyrzucono zwłoki stryjów?”

VI akapit „Jak zbrodnia Popiela została ukarana?”

VII akapit „Co stało się z Popielem?”

Uczniowie przepisują.

Uczniowie mówią, że niemożliwe jest wylęgnięcie się z ciał stryjów myszy oraz zjedzenie przez nie Popiela.

Wydarzenia rzeczywiste:

  1. Istnienie miasta Gniezno.

  2. Obyczaj rady starszych km ieci.

  3. Istnienie grodu Kruszwica.

  4. Życie księcia.

  5. Istnienie jeziora.

  6. Zbrodnia i jej motyw.

Wydarzenia:

  1. Zjedzenie Popiela przez myszy.

  2. Wylęgnięcie się myszy z ciał stryjów.

Uczniowie dopisują - zły władca, morderstwo ze strachu przed utratą władzy, zemsta.

Uczniowie wskazują na balladę oraz legendę ( z obydwoma gatunkami spotkaliśmy się na poprzednich zajęciach ).

Faza końcowa.

Pytam uczniów, czym w takim razie jest podanie? Czym różni się właśnie ten gatunek od ballady, czy legendy?

Tworzymy i zapisujemy swoją definicję podania.

W domu:

W kilku/kilkunastu zdaniach

napisz, jaki Twoim zdaniem powinien być idealny władca.

Czy będzie posiadał jakieś cechy Popiela? Dlaczego?

Podanie - opowieść ludowa związana z jakimiś historycznymi lub legendarnymi wydarzeniami, postaciami, miejscami. Może zawierać elementy fantastyczne, jednak w podaniu ilość wydarzeń historycznych widocznie przeważa.


