Konspekt lekcji jęz. polskiego w kl. V
Temat:
Zabawy z ortografią - utrwalenie zasad pisowni trudnych wyrazów
Cel główny:
Uczeń:
Zna zasady ortograficzne pisowni trudnych wyrazów.
Wie, jak napisać wyrazy z trudnością ortograficzną
Cele operacyjne:
Uczeń:
Potrafi rozpoznać, jaka zasada ortograficzna została użyta w wyrazie.
Wyszukuje i zapisuje poprawnie trudne wyrazy w ćwiczeniach
Umie posługiwać się tekstem z wyrazami trudnymi oraz słownikiem ortograficznym
Zapamiętuje trudne wyrazy i układa teksty ortograficzne
Pomoce dydaktyczne:
- słowniki ortograficzne języka polskiego, plansze z zasadami ortograficznymi, samodzielnie wykonane plakaty ortograficzne
Metody pracy: pogadanka, praktycznych działań, fr. mitu pt. „Syzyf”
Przebieg lekcji:
Na początku n - l przypomina z uczniami zasady pisowni trudnych wyrazów. Można posługiwać się „Słownikiem ortograficznym”, planszami ortograficznymi.
Podstawowe zasady:
„ó” i „u” z wyjątkami
„rz” i „ź” z wyjątkami
„h” i „ch”
ą, ę, en, em, on, om
„nie” z różnymi częściami mowy
„i” i „j” po spółgłoskach
Zabawa w słowa - kombajny (ukryte wyrazy z trudnością ortograficzną):
„próchnożycesarzowarzywokół”
„wrzawahadłożelazorzadko”
„stróżabautowarzysz”
„tchórzepakożuchóróróżabot”
„tatuażurożenożyce”
Próbujemy wyjaśnić pisownię wyrazów w/g zasad ortograficznych
Ćwiczenia ortograficzne:
„Ó”
z rzeczowników i podanych w ramce czasowników ułóż zdania.
Wyjaśnij pisownię rzeczowników:
pochód, wróg, stół, głóg, mróz, wieczór, samochód
iść, nacierać, stać, dokuczać, szczypać, nadchodzić, jechać |
np. pochód szedł - pochody
„rz”
Ułóż zdania i do rzeczowników dopisz wyrazy pokrewne (np. przymiotniki)
harcerze, żołnierz, kronikarze, pasterze, murarze, wioślarze
paść, pisać, budować, wiosłować, śpiewać, maszerować |
wzór: Harcerze maszerowali
harcerze - harcerski
„Ó”, „rz”, „ch” wymiennymi
przepisz podane rzeczowniki i dopisz do nich mianownik liczby mnogiej oraz wyraz pokrewny, w którym nastąpiła wymiana „ch” na „sz”
wzór: proch - prochy - prószyć
dach -
piach -
strach -
śmiech -
ruch -
puch -
gmach -
„wielka i mała litera”
- do podanych rzeczowników pospolitych dopisz nazwy własne”
rzeka - Wisła
góra -
państwo -
kontynent -
jezioro -
powieść -
koleżanka -
miasto -
wyspa -
Utwórz formy dopełniacza l.p. od podanych wyrazów:
kolizja -
kolej -
biologia -
koncentracja -
nadzieja -
geografia -
presja -
idea -
Praca w grupach:
Z mitu „Syzyf” wypisz:
I grupa - wyrazy, które w środku zdania piszemy wielką literą , wyjaśnij dlaczego?
II grupa - wyrazy z „rz” wymienną
III grupa - po, jakich spółgłoskach piszemy „rz”. Wypisz przykłady oraz wyjątki
IV grupa - wyrazy z „ó” i wyjaśnij pisownię
V grupa - wyrazy z „ż” i wyjaśnij pisownię
Ułóż, jak najwięcej wyrazów z podanych sylab:
a, żur, żant, ża, nal, ba, ró, gaż, bót, giel
[ abażur, żaba, żurnal, bagaż, bażant, róża, żabot, żagiel]
Wstaw brakujące litery
K….duktor k….troluje bilety pasa ….erów
N…s….sem jest jazda bez biletu.
W gabinecie d….tystycznym czeka mn….stwo pacj….tów, którzy będą mieli usuwane lub pl….kowane z ….by
Przekształć wyrażenia przyimkowe na przymiotniki w/g wzoru.
Wzór: tort z orzechami - tort orzechowy
fujarka z wierzby -
zupa z jarzyn -
dżem z jeżyn -
sałatka z warzyw -
zdanie bez spójnika -
Podsumowanie (utrwalenie poznanych zasad, jeszcze raz przypomina n -l o ciągłym pracowaniu ze „Słownikiem ortograficznym”)
Praca w domu:
Ułóż opowiadanie na temat:
„Podczas przerwy w naszej klasie”.
Zastosuj podane wyrazy:
Dyżur, dyżurni, dyżurować, wymierzyć, przygotować, asystent, przedmiotowy, okrzyk, hałas, harmider, wrzeć, wrzawa, powtórzyć, rozprężyć się.
Opracowała