Konspekt ZRW III, Pedagogika, Specjalna, Konspekty


KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZYCH

Ośrodek Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu

Prowadząca : Marta Kierat

Zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze

Grupa rewalidacyjna ( 5 dzieci z głębokim upośledzeniem)

Data : 18.03.2010

Temat : Nasza klasowa wiosna

Czas trwania: 120 min

Cel główny :

Cele szczegółowe :

Metody pracy :

Formy pracy :

Zasady :

Środki dydaktyczne:

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Fazy lekcji

Treści nauczania

Czynności nauczyciela i uczniów

Zajęcia wstępne :

Przywitanie się z uczniami, czynności organizacyjne, Poranny krąg.

Relaks

Poranny krąg :

  1. Zapalenie zapachowej świecy - Rozpoczęcie zajęć.

  1. Powitanie piosenką „Witaj….” i jednoczesne smarowanie olejkiem cytrynowym rąk uczniów.

  1. Demonstracja lampy zapachowej.

  1. Opowiadanie nauczyciela o porze roku.

  1. Zakładanie na głowy uczniów chusty.

  1. Zaświecenie lampy UV.

  1. Zastosowanie bodźców smakowych.

  1. Spotkanie z żywiołem.

  1. Zaciemnienie pomieszczenia

  1. Zgaszenie świecy

Muzyka relaksacyjna

  1. Nauczyciel siada w kręgu z uczniami. Zapala świeczkę zapachową o zapachu cytryny. Pokazuje wszystkim uczniom, że rozpoczęły się zajęcia. Obchodzi z lampką krąg uczniów i zwraca uwagę uczniów na cechy ognia - jasny i ciepły.

  1. Nauczyciel podchodząc kolejno do uczniów, bierze ich dłonie i smarując ją cytrynowym olejkiem śpiewa wraz z innymi uczniami : ”Witaj (tu imię dziecka), wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię kochamy, bądź wśród nas”.

  2. Nauczyciel wodzi lampą zapachową przed oczami dzieci w linii poziomej, potem pionowej. Zapoznaje uczniów z zapachem wiosny - cytryny.

  3. Nauczyciel opowiada uczniom o wiośnie, o jej charakterystycznych oznakach - zielenieją drzewa, kwitną kwiaty, wieje ciepły wietrzyk, świeci słońce na niebie. Nauczyciel z pomocą suszarki pokazuje uczniom powiew wiosennego wiatry. Kieruje strumień ciepłego powietrza na twarze uczniów.

  4. Nauczyciel pochodzi kolejno do uczniów i zakłada im zieloną chustę na głowy. Uczniowie oglądają świat przez chustę, następnie samodzielnie ściągają ją z głowy.

  5. Nauczyciel kieruje światło na zielone przedmioty w sali, które odklaskują na zielony kolor, na liście, na słońce.

  6. Nauczyciel podaje uczniom na wcześniej przygotowanych łyżeczkach sok cytrynowy z miodem.

  7. Nauczyciel podchodzi kolejno do uczniów z miską ziemi. Kieruje ręce uczniów, by włożyli ją do środka i poczuli ziemię. Uczniowie rozgniatają ziemię między palcami, bawią się nią, wąchają.

  1. Nauczyciel zasuwa rolety w oknach. Podchodzi do uczniów i każdy uczeń, do którego podejdzie nauczyciel, wypowiada swoje imię i gasi podmuchem płomyk.

  2. Nauczyciel osobiście gasi świeczkę co oznacza koniec zajęć.

Nauczyciel włącza muzykę relaksacyjną, a uczniowie odpoczywają. Relaks przerywany jest, gdy nauczyciel odsłoni rolety i wyłączy muzykę.

Faza zasadnicza:

Zajęcia plastyczno-techniczne

  1. Ozdabianie doniczek - doskonalenie motoryki małej, usprawnianie końców palców i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

  1. Sadzenie tulipanów - doskonalenie zmysłu dotyku, koordynacji wzrokowo-ruchowej, kształtowanie pojęć „w” i „do”.

  1. Nauczyciel przygotował każdemu uczniowi mała doniczkę. Uczniowie z pomocą nauczyciela przyklejają przygotowane już skrawki kolorowego papieru na doniczki.

  1. Gdy uczniowie skończyli ozdabianie doniczek, nauczyciel kładzie przed uczniami miskę z ziemią i konewkę z wodą. Każdy uczeń wsypuje do doniczki odpowiednia ilość ziemi. Według wskazówek nauczyciela uczniowie robią dołek w ziemi, wkładają cebulkę tulipana, zakopują ziemią i podlewają. Następnie odkładają na parapet gotowe sadzonki.

Faza końcowa:

Pożegnanie z uczniami, porządkowanie Sali.

  1. Porządkowanie miejsca pracy.

  1. Pożegnanie z uczniami, opuszczenie Sali.

  1. Uczniowie po skończonej pracy, zamiatają z podłogi rozsypaną ziemię i skrawki papieru. Wycierają stoliki

  1. Nauczyciel dziękuje uczniom za wspaniałe zajęcia, chwali uczniów i żegna się z uczniami słowami „Do widzenia”.


