KONSPEKT ZAJĘĆ W GRUPIE 3-4 LATKÓW
Temat: Święto Pluszowego Misia.
Cel główny: Stworzenie różnorodnych sytuacji edukacyjnych służących rozwojowi umiejętności rozpoznawania i nazywania podstawowych figur geometrycznych - koło.
Cele szczegółowe:
- doskonali umiejętności manipulacyjne oraz utrwala pojęcie „koła” poprzez staranne odrysowywanie kół różnej wielkości;
- utrwala nazwy podstawowych kolorów;
- utrwala czynności samoobsługowe;
- doskonali ekspresję ruchową i muzyczną;
- usprawnia aparat artykulacyjny wykonując ćwiczenia logopedyczne - artykulacyjne, fonacyjne, oddechowe;
- wykonuje pracę plastyczną;
- rozpoznaje przedmioty w kształcie koła podczas spaceru.
Metody: ćwiczeń, rozmowa, objaśnienia i instrukcje, obserwacji i pokazu.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: płyta CD z muzyką, elementy do wykonania pracy plastycznej, szablony różnej wielkości kół do odrysowania, maskotki.
Przebieg:
Ćwiczenia graficzne.
Dzieci odrysowują koła różnej wielkości oraz kolorują je.
Zabawa ruchowa „Co robi Miś?”.
Dzieci poruszają się po kole w trakcie trwania muzyki. Podczas przerwy w muzyce zatrzymują się i naśladują ruchy misia, np.:
- miś drapie się;
- miś gładzi się po brzuszku;
- miś tańczy;
- miś oblizuje się;
- miś skacze;
- miś śmieje się.
Czynności samoobsługowe - mycie rąk.
Śniadanie.
„Gimnastyka buzi i języka” - ćwiczenia logopedyczne.
Dzieci wykonują polecenia wg wskazówek prowadzącego:
„Buziaki dla misia” - dzieci przesyłają buziaki misiowi;
„Słodkie lizaki” - przy otwartej jamie ustnej dzieci naśladują lizanie lizaka, unosząc do góry czubek języka i lekko opuszczając go do dołu;
„Huśtanie misia” - dzieci kładą się na plecach, a maskotkę umieszczają na brzuchu; robią wdech i brzuch unosi się do góry, wydech i brzuch opada; nabieramy powietrze przez nos!;
„Miś pomrukuje” - dzieci naśladują odgłosy wydawane przez misia na przedłużonej głosce „m” podczas wydechu;
„Miś lubi mruczeć i dostawać prezenty” - dzieci wymyślają jakie prezenty mógł dostać miś (na literę „m”);
„Miś oblizuje się po miodzie” - dzieci oblizują wargi i próbują dotknąć językiem nosa.
„Miś - orgiami z kółek” - praca plastyczna.
Dzieci z przygotowanych kółek wykonują sylwetkę misia wg wzoru podanego przez prowadzącego. Poszczególne elementy przyklejają na kartkę w kształcie koła. Następnie dorysowują oczy i pyszczek. Prowadzący eksponuje prace dzieci.
Zabawa ruchowa „Nasze zabawki”.
Dzieci w rytm muzyki skaczą swobodnie po sali. Kiedy muzyka milknie postępują zgodnie z poleceniami:
- podskakują jak piłki;
- chodzą ciężko jak misie;
- tańczą lekko jak lale;
- podskakują jak pajacyki.
Spacer.
Dzieci podczas spaceru odszukują kształt koła.
9. Zabawa swobodna dzieci - w przypadku niepogody.