scenariusz woda, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, dydaktyka


Temat bazowy (na tydzień) : WODA

Temat dnia: WODY ŚRÓDLĄDOWE

Cel ogólny: Rozwijanie orientacji w środowisku przyrodniczym.

Cele zadaniowe:

  1. Wprowadzić pojęcia: rzeka, jezioro, staw. (przyrodnicza)

  2. Przedstawić uczniom położenie na mapie głównych rzek oraz innych naturalnych zbiorników wodnych w okolicy. (przyrodnicza)

  3. Zapoznać uczniów z nazwami głównych rzek oraz innych naturalnych zbiorników wodnych w okolicy. (przyrodnicza)

  4. Wprowadzić zasady poprawnej pisowni nazw rzek, jezior i stawów. (językowa)

  5. Wprowadzić nową technikę plastyczną - wyklejankę z kreponowych kulek. (plastyczna)

  6. Wprowadzić znaki <;>;= i ich znaczenie. (matematyczna)

  7. Nauczyć dzieci piosenki pt „Płynie Wisła płynie…”. (muzyczna)

Cele operacyjne:

  1. Zapytany przez nauczyciela potrafi samodzielnie wymienić nazwy głównych rzek oraz innych naturalnych zbiorników wodnych w okolicy. (taksonomia poznawcza A)

  2. Zapytany przez nauczyciela potrafi wskazać na mapie położenie głównych rzek oraz innych naturalnych zbiorników wodnych w okolicy. (taksonomia poznawcza B)

  3. Podczas dyktanda potrafi odpowiednio zastosować podane zasady poprawnej pisowni nazw rzek, jezior i stawów. (taksonomia poznawcza C)

  4. Podczas warsztatów plastycznych wykona samodzielnie wyklejankę z krepinowych kulek, pt. „Ja nad rzeką” .(taksonomia psychomotoryczna C)

  5. Potrafi rozwiązać zadania z treścią dotyczące wód śródlądowych z użyciem znaków <;>;= w zeszycie ćwiczeń. (taksonomia poznawcza C)

  6. Dziecko zaśpiewa z pamięci piosenkę „Płynie Wisła, płynie…” (taksonomia poznawcza C, taksonomia emocjonalna C)

Materiał kształcenia:

  1. wody śródlądowe ( edukacja przyrodnicza)

  2. rzeki (edukacja przyrodnicza)

  3. jeziora (edukacja przyrodnicza)

  4. stawy ( edukacja przyrodnicza)

  5. zasady pisowni nazw rzek, jezior i stawów ( edukacja językowa)

  6. mapa jako ilustracja przestrzeni geograficznej kraju (edukacja przyrodnicza)

  7. znaki <;>;= ( edukacja matematyczna)

  8. wyklejanka z krepinowych kulek ( edukacja plastyczna)

9. piosenka „Płynie Wisła płynie…”. (edukacja muzyczna)

Graf:

0x08 graphic

Wskaźnik: (5+3+1+1+1+1+1+3+1+1+1+1)/9 = 2,22

Ścieżki dydaktyczne:

  1. 8,2,1

  2. 9,2,1

  3. 5,2,1

  4. 5,3,1

  5. 5,4,1

  6. 6,1

  7. 7,1

Wymagania programowe:

CZASOWNIK OPERACYJNY

MATERIAŁ KSZTAŁCENIA

WARUNKI WYKONANIA

KRYTERIA WYKONANIA

TECHNIKI OCENIANIA

Uczeń wymienia

nazwy rzek, jezior i stawów

zapytany

k - Wisła, Śniardwy;

p - + Odra, Wigry;

r - + Warta, Bug, Narew, Mamry, Tałty

d - wszystkie główne rzeki i jeziora w Polsce.

odpowiedź ustna

Uczeń wskaże

położenie rzek, jezior i stawów

z pamięci przy mapie

k - Wisła, Śniardwy;

p - + Odra, Wigry;

r - + Warta, Bug, Narew, Mamry, Tałty

d - wszystkie główne rzeki i jeziora w Polsce.

odpowiedź ustna

Uczeń zastosuje

zasady poprawnej pisowni nazw rzek, jezior i stawów

podczas dyktanda

w nazwach rzek, jezior i stawów:

k - 6 błędów

p - 4 błędy

r - 2 błędy

d - żadnego błędu

dyktando

Uczeń zastosuje

Zasady poprawnej pisowni i ortografii we wszystkich wyrazach

podczas dyktanda

Poza nazwami rzek, jezior i stawów:

k - 6 błędów

p - 4 błędy

r - 2 błędy

d - żadnego błędu

dyktando

Uczeń wyklei

z krepinowych kulek pracę „Ja nad rzeką”

podczas warsztatów plastycznych

k - wykona

p,r - wykona starannie

d - wykona bardzo starannie

praca

Uczeń rozwiąże

zadania z treścią

w zeszycie ćwiczeń

k- 1 zadanie

p- 2 zadania

r- 3 zadania

d- zadania z *

praca

Uczeń zaśpiewa

Piosenkę „Płynie Wisła, płynie…”

z pamięci

p - z zachowaniem melodii

obserwacja

Sytuacja dydaktyczna:

Czynności nauczyciela:

Czynności ucznia:

Przeprowadzenie pogadanki na temat „Rzek, jezior i stawów w okolicy”

Czynnie uczestniczy w rozmowie -odpowiada na pytania zadane przez nauczyciela.

Wytłumaczenie zasad poprawnej pisowni rzek, jezior i stawów.

Uważnie słucha nauczyciela.

Zapisanie nazw głównych rzek na tablicy.

Przepisanie wyrazów z tablicy do zeszytu.

Podyktowanie treści dyktanda do zeszytu.

Pisanie w zeszycie treści dyktowanej przez nauczyciela.

Przyniesienie krepiny.

Wyklejanie z krepinowych kulek pracy pt. „Ja nad wodą”

Wprowadzenie znaków <;>;=.

Uważnie słucha, obserwuje oraz bierze czynny udział w zajęciach.

Nauczenie dzieci tekstu piosenki pt „Płynie Wisła, płynie…”

Zapamiętanie tekstu piosenki.

Zagranie melodii na gitarze i zaśpiewanie z dziećmi w/w piosenki.

Śpiewanie piosenki w rytmie.

Organizacja kształcenia:

Metody dydaktyczne:

    1. pogadanka ( metoda podająca)

    2. ćwiczenia praktyczne ( metoda praktyczna)

    3. pokaz z objaśnieniem ( metoda praktyczna)

Środki dydaktyczne:

► zeszyt ćwiczeń

► zeszyt

► krepina

► piosenka „ Płynie, Wisła płynie…”

► gitara

Organizacja przestrzeni:

Ławki ustawione w rzędach w standardowy sposób.

2


