smag 2, STUDIA, Konspekty, kons. Motoryczność


Marcin Smagacki

Gr. II D­1

KONSPEKT LEKCJI WF

Temat: Samokontrola i samoocena umiejętności, sprawności motorycznej i wiedzy.

CELE GŁÓWNE:

UMIEJĘTNOŚCI: uczeń potrafi skontrolować i ocenić poziom swojej gibkości, celności

i wiadomości na temat sygnalizacji fauli w koszykówce.

SPRAWNOŚĆ MOTORYCZNA: uczeń jest zdolny do samodzielnego przeprowadzenia

testu gibkości.

WIADOMOŚCI: uczeń zna sygnalizację fauli w piłce koszykowej.

AKCENTY WYCHOWAWCZE: uczeń kontroluje swoją postawę i przestrzega

podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Miejsce: sala gimnastyczna

Klasa: IV

Liczba ćwiczących: 24

Czas trwania zajęć: 45 min.

Przybory: 25 piłek do siatkówki, 8 piłek do koszykówki, 12 piłeczek palantowych.

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

DOZOWANIE

UWAGI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE

Część wstępna.

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.

  1. Wprowadzenie dzieci na salę.

  2. Powitanie hasłem „Czołem”.

  3. Sprawdzenie obecności.

  4. Sprawdzenie stroju sportowego.

2'

  • ustawienie grupy w półkolu w siadzie skrzyżnym

  • zwracamy uwagę na prawidłową postawę

2. Nastawienie uczniów do aktywnego udziału w lekcji.

  1. Podanie tematu lekcji.

  2. Motywacja uczniów do aktywnego udziału w lekcji.

2'

3. Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka.

  1. „Berek żuraw” - kto nie chce być złapany staje na jednej nodze, podkłada pod drugą nogę rękę i chwyta się za nos.

  1. Na sygnał dzieci zabierają piłki i nie dotykając nikogo wracają na miejsce.

  1. Podrzucanie piłki i po odbiciu od podłogi złapanie jej.

  2. Dowolne podrzucanie piłki tak, aby nie upadła na podłogę.

  3. Podrzucenie piłki, klaśnięcie w dłonie i złapanie piłki.

  4. Odbicie piłki o podłogę i przejście pod nią.

  5. Odbijanie piłki o ziemię jedną ręką obchodząc ją dookoła z twarzą zwróconą w jedną stronę.

  6. Kozłowanie piłki w miejscu dwoma rękoma z jednoczesnym uginaniem kolan.

  7. Krążenie piłką wokół głowy, tułowia i nóg.

  8. Podbijanie piłki kolanami.

  1. W parach plecami do siebie bokiem do nauczyciela. Przekazujemy piłkę raz górą, raz dołem.

  2. W siadzie skrzyżnym j.w. przekazujemy piłkę bokiem.

  3. W leżeniu przodem, twarzą do siebie, rzucamy piłkę do partnera.

  4. Kozłowanie piłki w stronę ławeczek i odłożenie ich.

9'

  • ustawienie w rozsypce

  • piłki przygotowane przed lekcją leżą za ławeczkami.

  • klaszczemy dwa, trzy, jak największą ilość razy.

  • jedna osoba z pary kozłując odkłada piłkę za ławeczki.

Część główna.

4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności.

Zastęp 1. Ćwiczący z pozycji na baczność nie zginając nóg w kolanach wykonuje skłon z kolejnymi elementami.

Ćwiczenie dodatkowe: uczniowie podrzucają piłkę i klaszczą w dłonie zwiększając za każdym razem ilość klaśnięć.

Zastęp 2. Ćwiczący kładzie się na plecach z ramionami wzdłuż tułowia. Należy unieść nogi na wysokość około 20cm. I wykonać tzw. „nożyce poprzeczne” przez jak najdłuższy okres czasu.

Ćwiczenie dodatkowe: dzieci podbijają w parach piłkę siatkową, kto dłużej.

Zastęp 3. Uczniowie przyswajają wiadomości z planszy na temat sygnalizacji fauli w koszykówce, jednocześnie kozłując piłkę, a następnie wykonują krótki test ze znajomości tychże sygnałów.

Zastęp 4. Uczeń przechodzi kolejno przez wyznaczone na ziemi punkty oddając z każdego z nich rzut do kosza i liczy sobie ilość celnych rzutów.

Ćwiczenie dodatkowe: żonglowanie piłeczkami.

25'

Nauczyciel dzieli uczniów na cztery zastępy po trzy pary w zastępie. Każdy zastęp przechodzi do stanowisk, gdzie znajdują się instrukcje dotyczące wykonywanego ćwiczenia.

  • jeden uczeń z pary czyta kolejne elementy ćwiczenia z planszy i kontroluje dokładność wykonania tych elementów przez partnera.

  • pierwsi uczniowie na tym stanowisku przynoszą na początku 6 piłek

  • ćwiczenie to wykonują wszyscy z zastępie na raz i mierzą sobie czas stoperami.

  • 3 piłki do siatkówki są przyniesione przez pierwszy zastęp, który przyszedł na to stanowisko

  • pierwsza grupa zabiera 6 piłek koszykowych

  • 2 piłki koszykowe oraz 12 piłeczek palantowych przynoszą pierwsi na tym stanowisku

  • partner zbiera piłkę z tablicy i podaje do rzucającego kolegi.

Po zakończeniu każdego ćwiczenia uczeń sprawdza swój wynik według tabeli na planszy i wykonuje dodatkowe ćwiczenie.

Część końcowa.

5. Uspokojenie organizmu.

  1. „Kto zmienił miejsce” - w kole jeden z dzieci przygląda się zespołowi, obraca się, a w zespole dwaj uczniowie zmieniają się nawzajem miejscami. Dziecko obraca się i zgaduje, która para się zamieniła.

  2. „10 sekund” - na sygnał dzieci kiwają głową na boki, przerywają gdy według nich minęło 10 sekund.

3'

  • dwa zespoły po 12 osób.

  • dzieci leżą na plecach.

  • czas mierzy prowadzący

6. Czynności organizacyjno-porządkowe.

  1. Odłożenie piłek i przyborów na miejsce.

  2. W siadzie skrzyżnym pogadanka na temat wyników jakie uzyskały dzieci w poszczególnych ćwiczeniach.

3'

  • zwrócenie uwagi na prawidłową postawę

7. Nastawienie do samodzielnego wykonywania zadań ruchowych w czasie wolnym.

  1. Zaproponowanie dzieciom aby przeprowadziły podobne ćwiczenia na podwórku lub w domu.

  2. Pożegnanie z grupą.

1'

  • wyznaczone dzieci pomagają nauczycielowi odnieść piłki do magazynu.


