Konspekt lekcji z programu Baltie, Nauka


Konspekt lekcji INFORMATYKI dla klasy VI Szkoły podstawowej

Część ogólna lekcji

(tzw. metryczka konspektu)

1. Data: Przedmiot: Informatyka

Klasa: VI

2. Miejsce odbywania zajęć:

3. Temat jednostki metodycznej: Programowanie i animacja w Baltie.

4. Temat jednostki lekcyjnej: Proste programy w środowisku Baltie .

5. Cele lekcji:

a) Dydaktyczne:

- Poznawcze:

- Kształcące:

b) Wychowawcze

- Uczeń rozwija swoją: kreatywność, samodzielność, wyobraźnię, inicjatywę, zaangażowanie, dyscyplinę, kulturę osobistą.

- Uczeń wykazuje szacunek wobec nauczyciela.

6. Metody pracy nauczyciela:

- Programowane: z użyciem komputera

- Pokaz z objaśnieniem

7. Środki dydaktyczne:

-Komputer

-Tablica Interaktywna

-Załączniki w postaci programów do wykonania

8. Forma organizacji pracy uczniów:

- praca zbiorowa

- praca indywidualna (na komputerach)

9. Czas trwania lekcji: 45min

10. Prowadzący lekcję:

Część szczegółowa lekcji

OGNIWA LEKCJI

PRZEBIEG LEKCJI

CZAS

Czynności

nauczyciela

Czynności

ucznia

I. Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego

- Przedstawia się

- Sprawdza obecność

- Informuje o pracy na ocenę

-Wita się z nauczycielem.

-Potwierdza swoją obecność na lekcji

-Słucha informacji związanych z ocenianiem na lekcji

3 min

II. Poznanie faktów i

opracowanie nowego materiału

  • Podaje temat lekcji.

Zadaje proste pytania w celu przypomnienia wiadomości z ostatniej lekcji.

Przekazuje podstawową wiedzę na temat programu Baltie. Nauczyciel informuje, iż powinno się pytać gdy się czegoś nie wie.

Zapisanie tematu do zeszytu.

Uwaga na lekcji.

Odpowiadanie na pytania zadane przez nauczyciela.

Obserwowanie pokazu objaśniającego.

5 min

III. Kształtowanie pojęć

Uczeń dostaje gotową notatkę na kartce

(Załącznik 1)

Nauczyciel czyta oraz objaśnia notatkę.

Zapoznanie się z notatką, wklejenie jej do zeszytu.

5 min

IV. Wiązanie teorii z praktyką

Przechodzi do praktycznego pokazania uczniom poszczególnych opcji programu. W tym celu uruchamia program i pokazuję poszczególne przyciski krok po kroku tłumacząc do czego służą.

Szczegółowa obserwacja pokazu prowadzonego na tablicy interaktywnej.

7 min

V. Kształtowanie umiejętności i nawyków4

Prosi uczniów aby usiedli przy stanowiskach komputerowych oraz wykonali zadanie praktyczne. (Ilość zadań dopasowana do poziomu przyswajania wiedzy przez uczniów) Załączniki 2-5

Wykonuje zadanie praktyczne przy stanowiskach komputerowych

20 min

VI. Utrwalenie wiadomości

Krótkie pytania odnośnie poznanych komend i ich zastosowania w prostych programach w Baltie.

Prosi o zostawienie porządku przy stanowiskach komputerowych oraz wyłączenie monitorów.

Uważne słuchanie nauczyciela oraz odpowiadanie na pytania.

Zostawia porządek przy stanowisku oraz wyłącza monitor.

2 min

VII. Kontrola i ocena

Następuje kontrola i ocena pracy uczniów.

Żegna się z uczniami.

Oczekiwanie na sprawdzenie pracy.

Żegna się z nauczycielem.

3min


Załącznik1 0x08 graphic

- 0x08 graphic
0x08 graphic
krok do przodu - obrót w lewo oraz w prawo

(jeżeli ustawimy ten przycisk na końcu kodu naszego programu, ten nie zamknie się od razu po wykonaniu wszystkich czynności Balti'ego)

Możemy też ustawić czas po którym Baltie zacznie wykonywać kolejną czynność bądź też zamknie program.

0x08 graphic
Np.

Taki kod spowoduje , że Baltie zrobi krok, a następny dopiero po 3 sekundach ( gdyż czas jest mierzony w milisekundach - 1/1000 sekundy).

0x08 graphic

0x08 graphic

Umieszczamy naszą czynność pomiędzy nawiasami, a przed nim wstawiamy liczbę powtórzeń danej czynności.

0x08 graphic

Np.

Taki kod oznaczać będzie, że Baltie wyczaruje obok siebie dziesięć tulipanów.


Program wraz z przykładowym kodem. Załącznik 5

0x08 graphic

0x08 graphic

Program przykładowy robiony na tablicy wraz z kodem. Załącznik 2

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
Program z przykładowym kodem . Załącznik 3

0x08 graphic

0x08 graphic
Program wraz z przykładowym kodem. Załącznik 4

0x08 graphic


