Dziecięca matematyka

Dziecięca matematyka - "Uczymy misie"

Konspekt zajęć z zakresu rozwijania pojęć matematycznych z wykorzystaniem elementów metody E. Gruszczyk - Kolczyńskiej

Prowadzący - Joanna Płaczek

Temat dnia: "Uczymy misie"

Obszary edukacyjny:

13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

1) liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;

4) rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;

Cele:

Kształcące - Dziecko:

- wyznacza kierunki z punktu widzenia własnej osoby: za, przed, z boku, z przodu, z tyłu

- zna schemat własnego ciała

- przelicza elementy w zakresie własnych możliwości

- dodaje i odejmuje w zakresie 4 i więcej w miarę własnych możliwości

- dokonuje próby dodawania i odejmowania na konkretach

Cel wychowawczy:

- wdrażanie do respektowania zawartych umów i poszanowania innych uczestników zabaw

Czas zajęć: 20 min

Metody pracy: - elementy Dziecięcej Matematyki E.Gruszczyk - Kolczyńskiej, E.Zielińskiej, metoda aktywizująca, metoda słowna,

Formy: - zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: misie, dywaniki, liczmany - kasztany, koszyczki plastikowe

Przebieg zajęć:

1.Dzieci witają się z rodzicami następnie dzielą się na grupy - chłopcy i dziewczynki. Chętne dzieci przeliczają ile jest dziewczynek, ile jest chłopców. Następnie dzieci porównują kogo jest więcej, kogo mniej. Chętne dzieci (4 latki) przeliczają ile jest wszystkich dzieci w przedszkolu, ile jest rodziców.

2.Dzieci witają się z misiem - przytulają, szepczą na ucho, zapraszają do zabawy i ustalają z nimi zasady zabaw (misie chcą być grzeczne). Siadają na dywanikach

3.Kierunki i części ciała.

Nauczyciel prowadzi zabawę:

- rW górę na dół, o jak ładnie, miś na pewno już nie spadnie"

- Miś powiedział ,że chce usiąść na kolanko, na drugie,

- Chce usiąść przed dzieckiem, ja nie wiem bo nie jestem dzieckiem

- Zamykam oczy a miś siada za dzieckiem

- Miś chce usiąść z boku

- Miś chce usiąść na ramieniu

- Na głowie

- Chce usiąść na szyi.

Miś chce tańczyć -zabawa muzyczno - ruchowa: dzieci zapraszają misia do zabawy, którą częściowo kieruje nauczyciel. Misie tańczą u góry, na dole, w kółeczku, kręcą się, przytulają

4.Dzieci uczą misie liczyć.

Każde dziecko otrzymuje koszyczek. Dywaniki kładą przed sobą. Nauczyciel mówi dzieciom, że dla misiów przygotował cukierki - kasztanki, które misie bardzo lubią. Kasztanki są w dużych koszykach na stoliczkach dzieci.

- niech misie przyniosą tylko 1 cukierek i położą na dywaniku

- niech misie przyniosą tylko 1 cukierek i położą na dywaniku - ile mają cukierków?

- niech misie przyniosą 2 cukierki i położą na dywaniku - ile mają cukierków?

- niech misie przyniosą tylko 1 cukierek i położą na dywaniku - ile mają cukierków?

- misie są głodne - zjedzą 1 cukierek - ile zostało?

- misie są głodne - zjedzą 1 cukierek - ile zostało?

- misie są głodne - zjedzą 1 cukierek - ile zostało?

5.Misie bardzo ładnie się bawiły, zjadły dużo cukierków i chce im się spać. Dzieci żegnają misie, przytulają je do siebie i odkładają na półkę. Tak jak misie częstują się cukierkami i zapraszają rodziców do zabawy.

