Robi się coraz cieplej konspekt zajęć hospitowanych

Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie 3- 4 latków w dnia 25.05.2011 r.

Temat: Robi się coraz cieplej…poznajemy nową porę roku.

Cele ogólne:

  1. Rozpoznawanie pór roku we właściwej kolejności.

  2. Rozpoznawanie cech charakterystycznych dla lata.

  3. Kształtowanie umiejętności zgodnego współdziałania w grupie.

  4. Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych.

  5. Kształtowanie nawyku estetycznego wykonywania prac.

  6. Kształtowanie nawyku aktywnego uczestniczenia w zabawach ruchowych.

Cele szczegółowe:

  1. Rozpoznaje i nazywa poszczególne pory roku.

  2. Dobiera właściwe przedmioty, zwierzęta, kolory kojarzące się z daną porą roku.

  3. Wymienia charakterystyczne cechy lata.

  4. Zgodnie współdziała w zespole, grupie.

  5. Rozpoznaje i nazywa figury geometryczne.

  6. Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych, śpiewa i tańczy do piosenek z repertuaru dziecięcego.

  7. Twórczo wypowiada się w technikach plastycznych np. koloruje pastelami Panią Lato.

Formy pracy: zespołowa, grupowa, indywidualna.

Metody:

Percepcyjna: pokazu, obserwacji, ilustracje.

Aktywne: technika twórczego myślenia, burza mózgów.

Pomoce dydaktyczne: figury geometryczne, obrazki przedmiotów, zwierząt, kolorów kojarzących się z różnymi porami roku, farby, napisy dla każdego: TAK, NIE.

Przebieg zajęcia:

  1. Powitanie wierszem albo muzyczne.

Witam was, wszyscy są

Zaczynamy już czas.

Jestem ja, jesteś ty

Raz, dwa, trzy.

Lub Ta, ram, tam, tam

O gili gili gili

Ta. Ram tam, tam

Ojej , ojej ojjejX2.

  1. Wprowadzenie do tematu- zagadki o porach roku (załącznik nr 1)

  2. Słuchanie wiersza D. Krawczyńskiej „Pory roku” (załącznik nr 2)

  3. Rozmowa na temat utworu – dzieci wymieniają cechy charakterystyczne dla poszczególnych pór roku , uzupełniają je na podstawie własnych obserwacji przyrody.

  4. Rozmowa na temat czterech pór roku- dzieci wymieniają swoją ulubioną porę roku i uzasadniają swoją odpowiedź.

  5. Podział dzieci na 4 grupy- dzieci losują karteczki w określonych kolorach i próbują odgadnąć symbolikę kolorów (biała-zima, żółta- lato, zielona- wiosna, czerwona- jesień).

  6. Szukanie w grupach eksponatów kojarzących się z daną porą roku.

  1. Zabawa ruchowa do piosenki „My jesteśmy krasnoludki”.

  2. Figury geometryczne.

  1. Praca plastyczna „Statek”. Dzieci naklejają na kartonie statek z figur geometrycznych.

  2. Przypomnienie piosenki „Tato już lato”. Improwizacja ruchowa do utworu.

  3. Zabawa dydaktyczna „Prawda, czy fałsz?”- TAK, NIE.

Praca plastyczna- kolorowanie, ozdabianie sukni Pani Lata. Własna twórczość dzieci.

Załącznik nr 1

  1. Szaro za oknem,

Lśni deszczem podwórko, śpieszy się ptakom,

Jeżom, wiewiórkom.

Smutno w ogródku

I buro w lesie

Co to za pora?

To pewnie…(jesień)

  1. Słońce na łące,

Słońce na plaży,

Biedronka na kwiatku,

Rumieniec na twarzy.

Cały rok czekam na to.

Jaka to pora?...(lato)

  1. Mrozik zamroził wodę w kałuży

I szybko jest ciemno i las się dłuży.

Świat cały przykryła biała pieżyna

Też bywa piękna, choć mroźna …(zima).

  1. Młoda, pachnąca

Świeża, zielona,

Po długiej zimie

Przychodzi do nas…(wiosna).

Załącznik nr 2

Wiersz Doroty Krawczyńskiej „Pory roku”

Złoty listek zaszeleścił, poszybował w niebo,

Zerknął w dół na lasek, pokiwał kolegom,

Co jeszcze mocno trzymają się drzewa:

Czy to liść klonu, a może topoli!

Tyle tych liści, że aż głowa boli

Ten tutaj czerwony, tamten lekko rdzawy,

Uwolnione z gałązek szukają zabawy.

W jesiennym tańcu swawola, wirują,

Ścielą gawry niedźwiedziom, jeżom dom budują.

Zanim przyjdzie zima biała i lodowa,

Calusieńką przyrodę zdążą listki schować.

A zima, choć mroźna, to przecież jest piękna.

W białym, śnieżnym puchu cudowne są święta.

Mikołaj na saniach, dzieci n sankach,

Tylko zimą ulepisz ze śniegu bałwanka.

Potrafi też zima wiać białą zawieją,

Wtedy w ciepłym domku dzieciaki się grzeją.

I czekając na ciepło, szykują Marzannę,

Co sprowadzi zieloną i pachnącą Pannę.

A ta Wiosną zwana, otworzy nam kwiaty,

Obudzi łąki, zabarwi rabaty,

Kolorowe latawce jak barwne motyle,

Pofruną w obłoki, cudowne to chwile!

Powracają boćki z dalekiej podróży,

Ptasie trele wśród drzew piękne lato wróżą.

Coraz cieplej wokół i pachnie powietrze,

To chyba już powiał miły, letni wietrzyk.

Złoto- żółte słońce na błękicie nieba,

I cóż do szczęścia nam więcej potrzeba?

Plusk wody w rzece i piasek na plaży,

Oj, nosek ci się za bardzo przysmażył.

Tak mijają kolejne zimy i jesienie,

I wiosny i lata,

A każda z tych pór roku piękna i bogata.

I bardzo potrzebna do życia przyrodzie,

O tym wie mały i dorosły człowiek.

